Pensioenvoor iedereen Afsluitdammen van 2 km in Yeere Gat en Zandkreek Belgische Kamer aanvaardt verdrag met H. Stoel inzake de Congo I Winst: 2.000 ha land Kosten: 32 a 35 mïllioen Vorosjilov: Berlijn heeft zekere ontspanning veroorzaakt mmÊÊÈÊÊm Felle strijd tussen katholieken en socialisten A Ier president directeur KLM HOOFDLIJNEN DRIE-EILANDEN-PLAN Verkiezingsredevoeringen in Rusland Tot hoofd en hart v Enorme ijskoek voor Stavoren „Snertkanon" zeggen de Duitsers ,?Goed Hollands Zes dagen oude baby ontvoerd Een schip vaart over de tunnel 15de verjaardag van Pauskroning West-, Midden- en Oost-Duitsland ,Atoom-bommen in O.-Duitsland" Het weer ^jPAC 12 MAART 1954 77ste JAARGANG No. 25936 Rik a3n zi'n oucïen van dafien be" Maar militaire ontwik keling moet doorgaan VRIJDAG Quaieriemper-, geboden vasien- en onihoudingsdag Op de spits gedreven gezagsverhouding heeft een averechtse uitwerking Veerdienst kan nog niet hervat worden SSSmhBmHI NA VAL UIT BOOM OVERLEDEN In Sydney Thans officieel Mr. Slotemaker directeur, twee plaatsvervangende president-directeuren Feestnummer van de Osservatore Romano Minister Kaiser dringt aan op onderscheid Falcon regenjassen f 49.751 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM 'slefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 ®jjkant. Beverwijk: Breestraat 171, tei. 4790 Bijkantoor en Red. I3muiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, ■hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. ™nd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents pet week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 TV"7" einig dingen zullen zozeer ieders \\I belangstelling hebben als de voorgenomen, voor allen gelden de, ouderdomsverzekering, waarover zo juist advies is uitgebracht door de So ciaal Economische Raad. En weinig be lichten in ons blad zullen zo goed ge lezen zijn, als hetgeen wij gisteren uit öat advies hebben gepubliceerd. Dat is begrijpelijk. Het hemd is nu eenmaal hader dan de rok en het weerhuisjes- sPel tussen de heren Naguib en Nasser *al, hoe onderhoudend dan ook, uiter aard minder boeien dan ieders persoon lijk vooruitzicht op een jaarlijks terug- berende geldtoelage na zijn 65ste levens jaar. Het is nog te vroeg om op deze plaats ®cn alomvattend en diepgaand oordeel over het S.E.R.-advies uit te spreken; vij willen volstaan met enige algemene opmerkingen. Voorop zij benadrukt, dat het hier hiet gaat over een wetsontwerp, dus over iets dat nog slechts door de Volksvertegenwoordiging zou behoeven te worden goedgekeurd om in de prak tijk te gaan gelden; de oppervlakkige lezer mocht dat 'ns menen. Het gaat hier over een door de Sociaal Economische Raad (wettelijk ingesteld toporgaan van het bedrijfsleven) uitgebracht a d- V i e s aan de minister (te weten de heer Suurhoff) en de staatssecretaris, tot wier departement de oudedagsverzekering Wordt geacht te behoren. Volgens dit advies dan wil men de be staande „Noodwet Ouderdomsvoorzie ning" in de volksmond minder juist ..Noodwet Drees" geheten vervangen door een nieuwe wettelijke regeling van veel wijder strekking en met een geheel andeTe opzet. In de plaats van een voor ziening in de nood van behoeftige be jaarden wil men nu een voor iedereen geldende ouderdomsverzekering stellen. I)e verschilpunten zijn in het oog val lend: de voorgestelde regeling beoogt een pensioen voor alle bejaarden en dus niet alleen voor hen die in loon dienst zijn geweest of voor behoef tigen; Zij geldt ongeacht de eventuele overige inkomsten uit gespaard vermogen of Pensioensaanspraken; deelname aan de Verzekering is wettelijk verplicht en Vereist premiebetaling door ieder die inkomen geniet; de nominale hoogte Van het pensioen zal, iets hogdr liggend dan de uitkeringen ingevolge de Nood wet Ouderdomsvoorziening, op en neer gaan met de eventueel wisselende reë le koopkracht van het geld. Dit laatste is zeer belangrijk en kan worden ver geleken met de goudclausule in een Verzekeringsovereenkomst. Eenvoudig voorgesteld komt het hierop neer, dat het pensioen als geldsbedrag genomen, eens zo hoog wordt wanneer het geld door muntontwaarding de helft aan reële Koopkracht zou inboeten. Bij toetsing van de voorgestelde -re geling aan de beginselen van per- soonlijke verantwoordelijkheid en. daarmee verband houdende vrijwillig- heid en bij inachtneming van de regel, dat 'verschillende premiebetaling eigen lijk ook een verschillend pensioen géén Premie, géén pensioen, behoort te gu vanderen, komt men onmiddellijk tot de conclusie, dat hier van een verzeke- ring in de e i g e n 1 ij k e zin des Woords geen sprake is en dat realiteit en noodwendigheid hebben genoopt tot compromissen, waaraan de smetten van Collectivisme (verplichte verzekering Voor het hele volk) en nivellering (een Vfilfde pensioen bij gedifferentieerde bfemie) duidelijk kleven. De minder heidsnota van de drie Tilburgse hoog leraren, waarlijk niet de eersten de bes ten, heeft dan ook volkomen be grijpelijke en in theoretisch opzicht toe- juichenswaardige uitgangspunten. Maar allerlei zich nu eenmaai voordoende omstandigheden in acht genomen (de reële nood van vele bejaarden, de ad ministratieve moeilijkheden bij het ma ken van uitzonderingen, veler onvermo gen om uit eigen middelen voorzienin gen te treffen, de betreurenswaardige mentaliteit om na te laten waartoe men niet wordt verplicht) moet men tot de conclusie komen, dat er moeilijk een andere bevredigende oplossing denkbaar Ware dan de voorgestelde. En tegenover de nivelleringstendenz kan men het be ginsel van het solidarisme stellen. Mét de Tilburgse hoogleraren achten wij echter wel het gevaar groot, dat de pre- mieheffin, die in wezen op een omslag stelsel berust en in de fiscale sfeer dreigt te worden getrokken, de weg zal effenen Paar een staatspensioen met zuiver col- leetivistische inslag. Hoe de regeling er tenslotte in haar Wettelijke vorm uit zal zien is nog even Onzeker als de definitieve regeling en Compensering der premiebetaling. Zal tegenover de door de werknemer te be talen premie, een loonsverhoging staan, Welke op haar beurt weer zal worden gecompenseerd door aischaffing (ten leste!) van de vereveningsheffing, over tegemoetkoming aan anderen dan l°°n- trekkenden, dus ook aan de kleine Zelfstandigen, wordt vooralsnog n1?1 gesproken. Waar doorberekening in de prijzen zal zijn uitgesloten, zal de kleine zelfstandige wederom het loodje mggen. Tenslotte, hoezeer er behoefte be stond aan een definitieve wettelijke re geling van de ouderdomsvoorziening kiijkt uit cijfers als deze: 36% van de gehuwde mannen boven 65 jaar heeft ®en gezinsinkomen van minder dan I 700.— per jaar. Van de ongehuwde be- 1 aarden heeft 50% een inkomen van ginder dan f 700.— en 30% van min- ?6r. dan f 200.—! Opvallend, en irritant, ls intussen hoe men van socialistische zij de alweer bezig is alle pluimen voor 6 thans zeker te verwachten wettelijke p-'fieling op eigen hoed te steken. Na Se „noodwet-Drees" thans de „wet- uurhoff" wat zou de heien beter te Pas komen in de leuze-taal der ver- jazingsreclame? Het Vrije Volk van gisteravond geeft de toon al heel duide- aan: aan: -Er is in vijftig jaar veel veranderd, j 6 socialisten staan nu niet meer al- s eR- Algemeen wordt ingezien, dat het v 'psal rechtvaardigheidsgevoel van een .kan worden gemeten aan de zorg, Wa^uL m°gen van minister Suurhoff vér- dom ten, dat hij de definitieve ouder envoorziening in veilige haven zal ti'H^ ^open en verwachten dat te zijner j?ie 0t> zu*k soort hinderlijke demago- een duidelijk antwoord van de zijde andere partijen zal volgen. December 1953 heeft de minister van Verkeer en Waterstaat opdracht gegeven het z.g. drie-eilandenplan in studie te nemen. Dit plan beoogt de afsluiting van het Veere Gat en de Zandkreek, waardoor de eilanden Noord- Beveland en Walcheren en het schiereiland Zuid-Beveland met elkander zullen worden verbonden. Hoewel de details van dit plan nog in studie zijn, zodat een beslissing over de definitieve vorm van dit plan misschien pas tegen het eind van dit jaar mag worden verwacht, zijn reeds nu de hoofd lijnen van dit plan bekend, zo heeft de afdeling Voorlichting van het minis terie van Verkeer en Waterstaat gistermiddag medegedeeld. Het plan behelst in de eerste plaats het leggen van twee dammen. De Wes telijke dam zal in het Veere Gat, ten Westen van Veere, worden gelegd en de Oostelijke ongeveer ter hoogte van Katse Veer. Afsluiting van deze beide zeearmen zal een landwinst van 1700 tot 2000 ha op leveren. Dan zal er nog een totale wateroppervlakte overblijven van ca. 1600 ha. Het lijkt waarschijnlijk, dat de dam in het Veere Gat zoveel Westelijk zal worden geprojecteerd dat het fraaie stadsbeeld van Veere niet zal worden aangetast. De Westelijke dam zal voor Veere be tekenen dat deze plaats van de zee wordt afgesloten. De scheepvaart door de Zand kreek van Veere uit in Oostelijke rich ting zal mogelijk blijven. In de Ooste lijke dam komt, in tegenstelling tot de dam bij Veere een scheepvaart- en een afwateringssluis. een sluis in de Weste lijke dam is niet wel mogelijk, omdat de toegangsgeul aan verzanding onder hevig zal zijn. De totale kosten van dit werk worden geraamd op 32 a 35 millioen gulden. Aan afsluiting zijn echter zeer grote voor delen verbonden, die deze uitgave vol komen verantwoord maken. Zo is de landwinst, waardoor goede cultuurgrond wordt verkregen, van niet te onderschat ten betekenis. Bovendien zouden, wan neer niet zou worden overgegaan tot afsluiting, de zeedijken over een afstand van circa 50 km verhoogd moeten wor den. Dit zou een bedrag vergen van 40 a. 50 millioen gulden. De afsluitdammen krijgen elk een lengte van 2 km, waardoor ook de on derhoudskosten van de totale lengte zee- werende dijken enorm zullen worden verlaagd. Tenslotte kan nog gewezen worden op de besparingen, die verkre gen worden door het verdwijnen van de provinciale veerdiensten, zowel voor de provincie als voor het wegverkeer. Eén of wellicht beide dammen zullen voor het wegverkeer worden ingericht, waar de bevolking in het betrokken ge bied ten volle van zal kunnen profi teren. Eén van de problemen, die nog moeten worden bestudeerd is de afwatering van de omliggende polders. Wellicht zullen op enige plaatsen gemalen worden gebouwd, die het water van deze polders in de boezem van het drooggelegde ge bied zullen slaan. Hoewel nog geen datum van een even tuele officiële uitspraak betreffende dit plan kan worden genoemd, ligt het toch in de lijn der verwachtingen, dat, wan neer het plan tot uitvoering zal komen, dit werk binnen tien jaar gereed zal zijn. Hoe de procedure van afsluiting zal zijn is nog niet bekend. Zeker is, dat men voor grote vraagstukken zal komen te staan. Zo kan nu reeds gezegd worden, dat het sluitgat in de Westelijke dam een capaciteit zal hebben, die twee maal zo groot is als die van het sluitgat in de Veerhaven van Kruiningen. Dit laat ste gat had een capaciteit van 30 millioen m3 per eb of vloed. LANDAANWINNING VAN JSOO HA PLANNEN VOORDEI WESTELIJKE^® AFSLUITING Noord Bcvelan anakrfk DAM MET VERLEN GING V.H KANAAL OOSTELIJKE AFSLUITING MOGELIJKE AAN. LEG VAN EEN VLIEGVELD BIJ DEZE PROJECTIE BLIJFT VEERE AAN NEATER Zuid Bcvciand VOORMALIG ?oo/twee AFDAMMING 1B71 INPOLDERING 194B NOORD ABAN1 Walcheren teeuwscH vlaanocain De president van het presidium van de Opperste Sovjet, maarschalk Voros jilov heeft gisteravond in zijn kiesdis trict te Leningrad hulde gebracht aan fle Sovjet-geleerden, die er „in korte tijd in zijn geslaagd atoomenergie in dienst van de socialistische economie te gebruiken". Over de Berlijnse conferentie zeide Vorosjilov, dat het feit alleen, dat de conferentie was gehouden, een zekere ontspanning in de internationale be trekkingen heeft veroorzaakt. Ook het sluiteil van handelsverdragen tussen de Sovjet-Unie en het Westen zou tot ver mindering van de spanning kunnen lei den. „Desalniettemin zijn wij omsingeld, hetgeen van ons de uiterste waakzaam heid vereist, zodat wij de zaak van de verdediging van ons land niet moeten veronachtzamen", aldus Vorosjilov. De Russische minister van Defensie, Nikolai Boelganin, heeft gisteren op een verkiezingsbijeenkomst te Moskou verklaard, dat met het oog op het ge vaar voor een derde wereldoorlog Rusland moet doorgaan met de ont wikkeling van zijn strijdkrachten. Beide Russische staatslieden hebben hun verklaringen afgelegd in verkie zingsredevoeringen. Zondag zullen de Russen voor de eerste maal in vier jaar hun stem kunnen uitbrengen voor een nieuw parlement, de Opperste Sovjet. Tot de candidaten behoren Malenkov, Molotov, Boelganin en Kroesjev en tal van andere belangrijke figuren in de communistische partij. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotov, heeft gisteren tijdens een verkiezingstoespraa k in Moskou verklaard, dat de internationa le spanning het laatste jaar enigszins verminderd was. Hij wees op het sue- ces van de Berlijnse conferentie waar uit de voorgenomen besprekingen ie Genève zijn voortgevloeid. Molotov ried de Westelijke ministers aan zijn veilig- heidsvoorstel voor Europa nog eens na te zien en verklaarde dat de Sovjet- Unie misschien bereid was concessies te doen op punten, waar het Westen op tegen was. Molotov begon zijn rede met een scherpe aanval op de bureaucratie in Rusland'. Voorts hekelde hij de handels beperkingen van de Westelijke landen met Rusland, China en de satellietstaten. Hij wees er op dat Rusland bereid is om met iedereen handel te drijven. (Reuter AP). De lente kondigt zich reeds blijmoe dig aan, maar een deel van het IJssel- meer ligt nog gevangen in de greep van de winter. Het is nog niet mogelijk gé- bleken de bootdienst EnkhuizenStavo ren te hervatten. Donderdag heeft de veerboot „C. Bos man" getracht de overtocht te maken. Het is gelukt, maar met heel veel moei te. Voor Stavoren stootte het schip op een enorme ijskoek. die nog een dikte had van 12 tot 15 em. De „C. Bosman" moest herhaaldelijk achteruit varen om zich daarna als ijsbreker moeizaam een weg door het ijs te banen. Een van de praetische nieuwigheden van de Frankfurter Voorjaarsbeurs is dit mobiele „snert-kanon", zoals de Duitsers het noemen, voor kampeerders. Het aanhangwagentje op twee wielen bevat een complete keukeninrichting voor de bereiding van maaltijden voor vier of meer personen. Bovendien is in het wa gentje nog een ruimte voor het opbergen van kleding uitgespaard. (Van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, hedenochtend De Belgische Kamer heeft gisteravond met 108 stemmen tegen 67 bij 17 ont houdingen de nieuwe conventie tussen België en de Heilige Stoel betreffende Belgisch Congo goedgekeurd. Het voor stel tot het afsluiten van dit verdrag, dat op 8 December van vorig jaar werd ondertekend, ging uit van Rome. Het lag in de bedoeling van het Vaticaan de betrekkingen tussen Kerk en Staat in Congo, die door een conventie van Mei 11106' waren vastgelegd, op een nieuwe basis te regelen en het statuut van de missie geleidelijk te vervangen door dat van de hiërarchie. Het aantal missionarissen is namelijk sterk toegenomen en het aantal gedoop- ten beloopt drie millioen, dat wil zeg gen een vierde van de inheemse bevol king. De regering heeft er alles op ge zet om het ontwerp nog voor de Ka merontbinding ter stemming te leggen, omdat het anders na de verkiezingen opnieuw zou moeten worden ingediend en dat een eventueel links ministerie de ratificatie wellicht zou trachten op de lange baan te schuiven. Socialisten en liberalen hebben zich ingespannen om de goedkeuring te verhinderen. Zij voerden aan dat de nieuwe conventie de Kerk bepaalde materiële voordelen toekent die in de vorige conventie ont braken. Zij stelden daarom voor het ontwerp opnieuw naar een commissie te verwijzen. Tijdens het snoeien is de heer A. Wig man de vorige week Donderdag bij de Joh. Verhulstweg te Bloemendaal uit een 9 meter hoge boom gevallen en daarbij terecht gekomen in een vijver. Zijn 16- jarige zoon, die bij hem was, kon hem niet uit de modder krijgen en moest eerst hulp halen. Toen men ten slotte de heer Wigman uit zijn benarde posi tie had bevrijd, bleek hij reeds buiten bewustzijn te zijn. Hij is naar het Ma rine-hospitaal in Overveen gebracht, waar hij thans is overleden. De heer Wigman, die 59 jaar is ge worden, genoot een grote bekendheid in tuinders- en hovenierskringen. De regering hield voet bij stuk, maar premier Van Houtte verklaarde zich vanmiddag bereid een amendement te aanvaarden van de socialist Fayat, uit drukkelijk stipulerend dat de conventie geen wijziging zal brengen in de be staande wetten, decreten, ordonnanties of in het geldend gewoonterecht. De so cialisten wezen na drie kwartier be raadslagen het compromis van de hand. Hierop werd met 108 tegen 86 stemmen, links tegen rechts, een resolutie ver worpen ertoe strekkend de conventie te encommissionneren. Bij de stemming over het verdrag namen de 17 liberalen de vlucht in de onthouding. De socia list Spaak beweerde dat deze conventie niet zal beschouwd worden als een ver drag tussen België en de Heilige Stoel, maar tussen de Belgische katholieken en de Heilige Stoel. Het pikante van het geval is dat indien Spaak na de verkie zingen de portefeuille van Buitenlandse Zaken krijgt, hij dit verdrag van katho lieken voor katholieken in de Senaat zou moeten verdedigen. Gisteravond zijn duizend man van de Australische politie gemobiliseerd om te zoeken naar een zuigeling van zes da gen die uit het Saint Margaret-zieken- huis in Sydney ontvoerd is. De politie gelooft, dat het kindje Garry John Costello zal sterven, tenzij het zeer spoedig gevonden wordt. Garry werd gisteravond tegen vijf uur in de middag vermist, nadat de moeder, de 23-jarige Patricia Anne Sos- lo het op de kinderzaal bezocht had. Tien minuten later bemerkte een ver pleegster dat de wieg leeg was. De poli tie gelooft, dat een vrouw door een raam naar binnen geklommen is en het kind uit de wieg heeft genomen. Dit is de tweede ontvoering in New South Wales deze week. Maandag werd de vier maanden oude Christopher Hills uit het Royal Hospital in New Castle ontvoerd. Gisteravond is hij bij ziin ouders teruggebracht. Vandaag is een vrouw van 40 jaar beschuldigd van bet ontvoeren van Christopher. Een merkwaardig staaltje van gezichtsbedrog. Dit zeeschip lijkt over land te varen. In waarheid ligt het nochtans in het Noordzeekanaal. Deze opname werd genomen op het moment, dat de schuit de bouwput van de tunnel, die bij Velsen in aanbouw is, passeerde. Maar men krijgt er in ieder geval een duidelijk beeld van, hoe het verkeer over enkele jaren wanneer het enorme werk gereed is ónder de varende schepen door zal worden geleid. (Van onze speciale verslaggever) De benoeming van luitenant-generaal vlieger b.d. Izaak Alphons Aler tot pre sident-directeur van de K.L.M., die zoals wjj Dinsdag hebben gemeld in feite reeds vaststond, is thans officieel. Daarmee is de plaats, die sinds de dood van dr. Albert Plesman aan het hoofd van dit internationaal vermaarde Ne derlandse bedrijf was opengevallen, op nieuw ingenomen door een persoonlijk heid, wiens verdiensten voor de lucht vaart onmiskenbaar zijn. „De Raad van Bestuur van de K.L.M. heeft in overleg met de Raad van Com missarissen besloten in een buitenge wone algemene vergadering van aan deelhouders op 30 Maart voor te stellen de heer I. A. Aler te benoemen tot directeur der vennootschap, met de be doeling de heer Aler daarna, overeen komstig de statuten, aan te wijzen als president-directeur, e.e.a. met ingang van 1 Mei a.s.", aldus heeft de Raad van Bestuur van de K.L.M. gistermiddag meegedeeld. Het niet accepteren van dit voorstel door de aandeelhouders is practisch uit gesloten, zodat de benoeming van de heer Aler thans als officieel kan worden beschouwd. „De Raad van Bestuur", zo vervolgt het officiële communiqué, „zal op deze vergadering voorts voorstellen mr. L. H. Slotemaker, die in 1951 werd aangesteld tot directeur buitenlandse betrekkingen van de K.L.M., met ingang van dezelfde datum eveneens te benoemen tot direc teur der vennootschap. De Raad heeft voorts besloten aan de directeuren F. von Balluseck en drs. M. J. van der Ploeg de persoonlijke titel van plaats vervangend president-directeur toe te kennen. Het is de bedoeling, dat de be staande functieverdeling in de directie van de K.L.M. wordt gehandhaafd". Ter gelegenheid van de vijftiende verjaardag der Pauskroning vandaag heeft de Osservatore Romano een feest nummer uitgegeven met op de voor pagina een eigenhandig ondertekende en gedateerde foto van de H. Vader. In een uitvoerig artikel beschrijft de Os servatore het werkzame leven van Paus Pius XII en wijst erop, dat Hij zich slechts dank zij zijn onbuigzame wil zo lang op de been heeft gehouden. De vervolging der Katholieken in de landen onder communistisch bewind, de sociale wantoestanden in vele lan den ter wereld en niet te vergeten de spanningen van de laatste oorlog en de na-oprlogse tijd hebben een zware gees telijk druk op de H. Vader uitgeoefend, waaronder Deze ten laatste bezweken is. Voor de eerste maal gedurende Zijn Pausschap is de H-. Vader dan ook niet aanwezig geweest bij de Pontificale Mis van Dankbaarheid, die Vrijdagochtend in de Sixtijnse kapel in tegenwoordig heid der kardinalen van Rome, het Corps Diplomatique en talrijke genodig den wordt opgedragen. Het blad spreekt er zijn vreugde over uit, dat de gezond heidstoestand zich langzamerhand in de goede richting beweegt en vermeldt hierbij, dat de Katholieken van de ge hele wereld met angstige spanning het verloop van de ziekte hebben gevolgd. De Osservatore Romano spreekt ten slotte de wens uit dat de H. Vader ge heel mag herstellen en nog vele jaren de Kerk mag besturen. (K.N.P.). /n de Eerste Kamer heeft de heer Pollema van de C.H.U. naar onze mening niet ten onrechte gewaar schuwd tegen een al te doortastend op treden van de belastingdienstnu de na-oorlogse achterstand is ingelopen er- de heren belastingambtenaren wel eens om werk verlegen zouden kunnen ko men te zitten. Maar de minister van Financiën antwoordde daarop weinig geruststellend. Hij zei, dat de fiscale contróle krachtiger, zij het ook niet „overmatig", en weer goed Hollands zou worden. Wat Z. Exc. daaronder ver staat. weten wij niet. Wij weten alleen, dat. toen de achterstand nog niet wat ingehaald, ambtenaren van de fiscale recherche uit Zwitserland werden ge zet, omdat zij uit overmatige dienstijver de grenzen van hun zeer ruime bevoegd heden hadden overschreden. Wij zou den het meer hebben kunnen waarde ren, wanneer de minister enige bezui niging op het belastingapparaat in over weging had willen nemen, nu de achter stand is ingehaald en de meer-onbreng- sten zijn geïncasseerd. Maar ja. er is natuurlijk nog werk genoeg aan de winkel, want de overheid heeft geld, veel geld nodig. Hoeveel is niet precies te zeggen, zo lang zaken als de Poly- norm. die een slordige 20 millioen ver lies heeft, niet rendabel zijn gemaakt dat ze van de hand gedaan kunnen worden. In de West-Duitse Bondsdag heeft de minister voor Gesamtdeutsche" aange legenheden, Jacob Kaiser, het Duitse volk bezworen de Russische bezettings zone niet meer „Oostelijke zone" te noe men, zoals tot dusverre gebruikelijk was. Het door de Russen bezette deel van Duitsland moet men volgens Kaiser als Midden-Duitsland blijven zien, ter wijl de door Polen geannexeerde gebie den het eigenlijke Oost-Duitsland vor men. Het is volgens Kaiser dringend nodig, dat vooral de Duitse jeugd er aan ge wend wordt de nu verpoolste gebieden als Oost-DuitsJand te blijven beschou wen. Grote hilariteit ontstond in het parlement toen vlak na minister Kai ser de minister van Arbeid het woord nam om te verklaren, dat met de Oos telijke zone geen verdrag over de ziek teverzekering kon worden gesloten. i ,,s: „De Russische luchtmacht in Oost- Duitsland is bewapend met atoom bommen", zo beweerde Mikhail lvanovich Grigorvey, ex-luitenant van het Russische leger, gisteren op een persconferentie te Düssel- dorf. Grigorvey vluchtte een dezer dagen uit de Russische zone in Oostenrijk naar de Engelse sector en vroeg daar om asyl. Op dezelfde persconferentie beweerde hij, dat hij niet geloofde, dat het Rode Le ger reeds met atoomwapens voor de artillerie was uitgerust. Advertentie (tot Zaterdagavond) Meest matige wind tussen Oost en Noordoost. Overwegend droog weer met op vele plaatsen, vooral in de Noordelijke helft van het land, tijde lijk mist of laaghangende bewolking. In de Zuidelijke helft van het land echter ook opklaringen. Vrij koud, met in de nacht en vroege ochtend temperatuur om het vriespunt. Zon: 7.01-18.40. Maan: 12.03-4.20.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1