Tussen neus en lippen Grootscheepse verspreiding van Oude Testament Indische Nederlanders kunnen beter in Indonesië blijven Compensatie van de premie voor loontrekkenden De wereld naarjarig Alkmaar" Lente Mgr. Alfrink betuigt zijn instemming Een kippenei van VA ons Raad voor sociale aangelegenheden rechtstreeks onder H.C. werkzaam Geringe stijging van prijsniveau K.V.P.-voorzitter in De Opmars kapitale boerderij verbrand NA TO-oefeningen in Middell. Zee Prins bezoekt de Don glasfabrieken Klokken voor Nederlands carillon in Washington wi m WNÊÊtéi AJ Opgehaalde boot schiet uit takels VRIJDAG 12 MAART 1954 PAGINA 3 ACTIE ZONNEWIJZER Jongetje doodgereden Na aanrijding overleden Vergiftigde honden? Bij autobotsing gedood Memorie van Antwoord Maatschappelijk Werk OUDERDOMSVERZEKERING „Medflex A"en „Shield 1" Meisje aangereden en gedood GRIEPPOEDER 700-jarige stad heeft grootse plannen mêmm KALK? Neem voort- f „„„pfCAUVIT.D, Toch nog goed afgelopen.... Twee mannen verdwijnen mee in de diepte Tapijt voor Paleis Soestdijk Naar ontwerp Hildegard BromFischer Uit bovenverdieping op buurman gevallen Zesjarig knaapje ongedeerd .Naar het K.N.P. van welingelichte "floe verneemt, zal de Actie „Zonne ver", waarvan de start bepaald is op *rUdag 26 Maart a.s., worden begonnen een verspreiding van het Oude testament op een schaal welke tot voor J°rt onmogelijk geacht werd. De Actie Zonnewijzer wordt gevoerd door de katholieke Actie en de St. Willibrord "ereniging in het kader van de Boeken week. De wijze, waarop deze versprei ding zal plaats vinden, alsmede de ma- bier waarop de enorme kosten, aan de «Actie Zonnewijzer" verbonden, zullen b'orden bestreden, worden alsnog ge heim gehouden. Men zal dat eerst op het allerlaatste moment bekend maken. ®e Katholieke Actie en de St. Willibord Vereniging, die tot het voeren van deze actie opdracht hebben gegeven, vertrou wen dat de actie er toe zal leiden, dat het goede boek en als eerste daarvan het Oude Testament inderdaad in één s'ag de katholieke gezinnen zal ver overen. Mgr. Alfrink, de aartsbisschop-coad jutor van Utrecht, die men van de plannen op de hoogte heeft gesteld, heeft als eerste zijn hartelijke instem ming betuigd met de enorme ver spreiding van het Oude Testament, ■Welke door de „Actie Zonnewijzer" is mogelijk geworden. In een officieel schrijven aan de besturen van de Sint Willibrord-Vereniging en de lande lijke Katholieke Actie zegt hij letter lijk: „Met vreugde hebben wij kennis ge- lomen van uw voornemen om op ruime 'chaal en op een wijze welke de ont wikkeling der techniek heeft mogelijk gemaakt, het Woord Gods, dat in het Oude Testament tot ons gekomen is, te Verspreiden. Nu het Nieuwe Testament feeds zijn weg tot de katholieke lezers gevonden heeft, komt uw actie, om het Oude Testament, voorzien van deskun dige inleidingen en aantekeningen, te Verspreiden, te juister tijd. De Heilige Boeken hebben hun plaats in het mid den van de Kerk. Het is de Apologeti sche Vereniging Petrus Canisius, aan Welke de eer toekomt, dit inzicht als eerst in de daad te hebben omgezet". En hij vervolgt: „De St. Willibrord Vereniging zet dit Werk van de Apologetische Vereniging Betrus Canisius voort. De tekst van het Nieuwe Testament is op zeer ruime schaal onder het katholieke volk ver spreid. Onder leiding van de St. Willi brord Vereniging is thans op deskun dige wijze een verkorte tekst van het Oude Testament samengesteld. Deze Vorm van verkorting is uit paedagogi- sche en katechetische redenen ver staanbaar. Immers, er zijn in het Oude Testament talrijke passages welke slechts na ernstige studie hun betekenis Prijsgeven. De vormen en gebruiken Van samenleving welke het Oude Testa- Woensdagavond, aan de vooravond vati zijn tiende verjaardag, is het zoon tje van de heer J. v. d. L. te Someren onder een auto gekomen en op slag ge dood. De jongen kwam op zijn fiets uit de richting Asten en wilde klaarblijke lijk in de Kanaalstraat achter een auto bus links af slaan. Op hetzelfde moment kwam van de richting Someren een trailer die de jongen tegen het wegdek smakte, waardoor hij op slag werd ge dood. Juist in de Boekenweek wordt door de Katholieke Actie en de St. Willebrordus- vereniging onder de naam „Actie Zonnewijzer" een campagne gevoerd, om in één slag te komen tot een massale verspreiding van het Oude Testament. Om deze actie te doen slagen, heerst in een aantal Nederlandse bedrijven op het ogenblik hoogspanning. De foto toont een ongewoon beeld: Het Oude Testament bij duizenden op de lopende band ment beschrijft, staan veelal zo ver van de onze af, dat zonder bijzondere ken nis .en voorbereiding de lezing daarvan grote moeilijkheden meebrengt". Mgr. Alfrink besluit dan: „Dat gij deze bron van christelijke leer en leven, in vertrouwen op de Heilige Geest, die ieder aanraakt, die met eerbied en in de geest der Kerk de Heilige Teksten leest, thans voor velen toegankelijk maakt is een werk, waarover Wij gaarne Gods zegen afsmeken". (Van onze correspondent) De 43-jarige mevrouw H. G.D. uit Haulerwijk is Donderdagmorgen in de Rolderstraat te Assen door een vracht auto aangereden en gedood. Met enkele andere dames was zij per fiets op weg naar een bruiloft. Waarschijnlijk is zij te ver van het rechter weggedeelte af geweken, waardoor zij in aanraking kwam met een uit tegenovergestelde richting komende vrachtauto, bestuurd door R. D. uit Amsterdam. De vrouw kwam met het hoofd terecht op een uitstekend gedeelte van de wagen en werd deerlijk gewond. Zij overleed ter plaatse. Die kip van Joh. Puyk is er een! Ze is een bruine leghorn. De enige kip, die de 14-jarige Johan bezit. Zij wordt ze ker goed vertroeteld. Van het begin af legde ze eieren van groot formaat. Don derdag evenwel sloeg ze haar eigen re cord. Anderhalf ons.' Dat betekent dat, wanneer er in het kookboek staat: „Men neme drie eieren", men één ei van de bruine leghorn van Joh. Puijk uit Bla- ricum kan nemen. Er zijn berichten gelanceerd, dat in de bossen bij het Kindersanatorium in de driehoek Huizen, Blaricum en Laren, zes honden vergiftigd zouden zijn door het eten van daar neergelegde strych- nin-eieren. Van de zijde van het Goois Natuurreservaat vernemen wij, dat deze instantie om de vogelstand te sparen nooit dergelijke middelen in de bossen heeft gelegd. Merkwaardi gerwijze zouden de honden alle eieren hebben opgegeten, want er is geen en kel meer gevonden. Het geval wordt minder merkwaardig, wanneer men weet, dat de instantie, die met het onderzoek van deze zaak belast is, het getal van zes vergiftigde honden meer dan over dreven vindt. Bovendien deeit men ons mede, dat ook wanneer de honden, die dood aangetroffen zijn, vergiftigd zou den zijn, zij beslist niet door genoemd vergif gedood zijn. Een bestelauto, bestuurd door de heer D. uit Warnsveld, is gisteravond te Vor- den met grote snelheid op een stilstaan de melkauto gereden. De heer D. was op slag dood, zijn zoen, die bij hem in de wagen zat werd ernstig gewond In zijn Memorie van Antwoord op het Voorlopig Verslag der Eerste Kamer nopens de begroting van het departement van Maatschappelijk Werk meent minister Van Thiel te mogen constateren, dat geen der leden een massale overtocht van Indische Nederlanders van Indonesië naar Nederland gewenst acht. Ook de leden, die zich overigens niet geheel kunnen verenigen met het beleid van het kabinet ten aanzien van Indische Nederlanders in Indonesië, hebben als hun oordeel te kennen gegeven, dat het voor vele van de In dische Nederlanders beter zal zijn te trachten in Indonesië te blijven. Het bezwaar van de laatstbedoelde le den richt zich in hoofdzaak tegen het uitgangspunt van het kabinet, dat niet in alle gevallen, waarin betrokkenen zelf zulke wensen, doch de middelen daartoe hun ontbreken, door de over heid de gelden worden verstrekt om zich van Indonesië naar Nederland te begeven. Het vrijwel algemeen be- stanade inzicht, dat 'tvoor vele Indische Nederlanders beter is in Indonesië te blijven, is ook voor het beleid dei- regering richtinggevend. Zij verbindt hieraan de conclusie dat zij daarom niet zonder meer ieder die naar Nederland wil gaan. daartoe financieel in staat moet stellen, maar het vóór en tegen in elk geval consciëntieus heeft af te we gen. Dat dit standpunt, zoals door ettelijke leden is verklaard, ten gevolge heeft, dat het recht van elke Nederlander, zich hier te lande te vestigen, wordt be knot. acht de minister onjuist Dit recht wordt in geen enkel opzicht door dit standpunt aangetast. Ongetwijfeld ontleent iedere Neder lander aan zijn nationaliteit het recht, onverminderd de bestaande internationale overeenkomsten en waar ter wereld hij zich moge bevinden, van de eigen over heid de steun te verlangen, welke naar redelijkheid mogelijk en noodzakelijk is. Deze steun is de regering ten volle be reid ook te geven aan de Nederlanders in Indonesië, die in moeilijkheden ver keren, en deze steun zal kunnen en eventueel moeten bestaan in een over brenging naar Nederland in individuele gevallen of collectief, indien nu of later verder verblijf daar te lande niet langer wenselijk of mogelijk is. Het staat echter ter beoordeling van de overheid welke vorm van steun af hankelijk van de omstandigheden het meest verantwoord is. Zij Jaat zich hier- (Van onze Haagse redacteur) De berekeningen, welke de SER in ïijn advies over de toekomstige ouder- domsverzekering gemaakt heeft, zijn gebaseerd op het loon- en prijspeii Van begin 1954. Hieruit zijn met in gang van 1 Januari 1955 consequenties getrokken voor wat de kosten van de Verzekering betreft. Uit dit laatste kan échter nog niet de conclusie getrokken Worden, dat de voorziening ook op 1 Januari 1955 reeds in zal gaan. De Raad neemt aan, dat er voor de loontrekkenden een loonsverhoging zal komen ter compensatie van de premie, be vereveningsheffing, die 4 pet. van de loonsom bedraagt, zal by invoering Van de verzekering worden opgeheven. Als verdere consequenties van de voor- lening worden genoemd: een geringe etijging van het prysniveau, gepaard faande met een tekort op de betalings balans van 70 millioen gld; vergroting Van de reële consumptie der bejaarden "jet 295 millioen gld; een geringe stij ging van de werkgelegenheid; een ge- pnge daling van de consumptie der loontrekkenden en een grotere daling Van de consumptie en besparingen van "e actieve zelfstandigen. De consequenties van de samenloop Van pensioenen kunnen voorkomen gorden d.oor een overgangsregeling. Hierbij wordt gedurende zekere tijd een -De partijvoorzitter van de KVP, mr H. W. van Doorn, stelt zich voor re- Plmatig in De Opmars te publiceren, ij?. het laatste nummer is zijn eerste 5'Jdrage verschenen. De heer Van Doorn richt een dringend appèl tot de kaderleden van de KVP, „al het moge- j"Jke in het werk te stellen om een r^rkelijke goede uitslag der verkiezin- *en te bevorderen". -..Al het mogelijke, dat is, aldus de par- ■IVoorzitter, meer dan waartoe wij ons vs,, bestuursleden en propagandisten Loben verbonden. Er zal meer gedaan J'oeten worden dan wat genoemd zou zi„nen worden het normale verkie- t "gswerk. En waaromWel, om Pro6 redenen- Ten eerste, omdat ons Paganda- er» beïnvloedingswerk de hiet dient, waarvan wij het gewicht qe groot genoeg kunnen zien. En op bi: -weede plaats: omdat juist nu, juist dp„ e verkiezingen, moet worden on- qei.sireept, dat katholiek Nederland dui- dat J ja duidelijker dan in 1952, inziet, di„ samen optrekken in één staatkun- s verband geboden is. (Van onze correspondent) derij3®nsdagmiddag is de kapitale boer- 'heent vrJ' P' te Noordscheschut, ge- opge Hoogeveen, geheel in vlammen Zich hpn' Het vuur greep zo snel om brand,. dat. er voor de Hoogeveense l«en d tr weinig viel uit te richten. Al tered 6,. e veestapel kon wOTden ori„ ring dekt de schade, die geveer twee ton wordt geschat. utirek van het bodempensioen toege past voor bejaarden die over andere inkomsten beschikken. Bij invoering van de verzekering zal het niet voor aftrek vatbare deel van het bodempen sioen f 300 bedragen (voor gehuwden), terwijl dit gedeelte bij een vijfjarige overgangsregeling telkens met f 192 zal stijgen. Het voor aftrek vatbare deel van het bodempensioen wordt vern derd met de helft van de eigen inkom sten. waarbij echter wederom een zeker deel van die eigen inkomsten (b.v. f 200 per jaar) buiten beschouwing wordt ge laten. Aan het einde van de maand zullen in de Middellandse Zee grote vloot- manoeuvres van de NATO beginnen on der de naam „Medflex A." Tegelijker tijd zal de luchtmacht van de NATO defensie-oefeningen houden onder de codenaam „Shield 1". „Medflex A" zal in Gibraltar beginnen. Franse, Britse en Amerikaanse marinestrijdkrachten zul len zich dan oefenen in de strijd tegen onderzeeërs. Later zullen Franse en Britse marine eenheden zich naar het Oosten begeven en onder meer oefeningen houden met vliegkampschepen en de bevoorrading. Deze eenheden zullen ook versterkingen uit de lucht ontvangen van op het land gelegen bases, welke onder bevel staan van generaal Schlatter, bevelheb ber van de geallieerde luchtmacht in Zuid-Europa. Admiraal Mountbatten, de opperbevelhebber der geallieerde mari nestrijdkrachten in de Middellandse Zee. zal „Medflex A" leiden. (Reuter) Prins Bernhard is gistermiddag met een vliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht uit Omaha in Santa Monica aangekomen, om een aantal vliegtuig fabrieken in de omgeving van Los An geles te bezoeken. Op het vliegveld werd hij o.m. begroet door Donald W. Douglas, de president van de Douglas fabrieken. De prins gebruikte het ontbijt in de privé eetkamer van Donald Douglas en vervolgens maakte hij een rondgang door de fabriek, waarbij hij veel be langstelling toonde voor de DC-6 en DC-7 toestellen, die in aanbouw waren. Na de lunch met de leden van de di rectie der Douglasfabrieken gebruikt te hebben, bracht de Prins volgens pro gramma een bezoek aan de North Ame rican Aviation Cctmpany. (Van onze correspondent) Op de thuisweg van de kleuterschool is gisteren omtrent het middaguur het vijfjarig dochtertje van de huisarts Folgering uit Deventer bij het overste ken van de straat door een personen auto aangereden en zo ernstig gewond, dat het enkele uren later is overleden De bestuurder heeft nog met uiterste krachtsinspanning getracht de aanrij ding te vermijden. De voorbeeldige echtgenoot Het was een allergezel ligste theevisite bij me vrouw Felicetti in Turijn. Een stuk of vier vrien dinnen zaten heel pleizie- rig te klagen over hun respectievelijke mannen. De een beweerde, dat zij met een gierigaard ge trouwd was. Een ander deed uitvoerig uit de doe ken, hoe nors haar echt genoot kon zijn, en een derde gaf duidelijk te ken nen, dat zij niet zonder reden maar weinig ver trouwen had in de troxiw van haar levensgezel. Al leen de gastvrouw zelf viel uit de toon. Zij had, zoals zij verklaarde, een voor beeldige echtgenoot. Het was jammer, dat hij niet thuis was, anders zouden de vriendinnen zich ervan kunnen overtuigen. Maar ja, hij moest per se naar een interessante voetbal match in Genua. Een kniesoor die hem dat on schuldige pleiziertje niet zou gunnen. En mevrouw Felicetti schonk niet zon der triomfantelijkheid voor haar beklagenswaar dige vriendinnen een vers kopje thee in. Toen werd voor de afwisseling de televisie aangezet en de dames genoten van een reportage van de carna- valspret in Via Reggio. Plotseling wees een der vriendinnen naar de fi guur van een grote man, die met zijn brede rug naar de camera gekeerd met een snoeperige blon dine danste. „Gunst, dat lijkt wel jouw man" schertste ze tegen me vrouw Felicetti. Mevrouw Felicetti schoot in de lach: „Hoe kóm je erbij". Doch opeens verstijfde de lach op haar gezicht. De man op het scherm had zich omgedraaid. Gemoedelijke verkiezing In het dorp Praestoe in Denemarken gaat het bij de gemeenteraadsverkie zingen al heel simpel toe. Dit dorp, dat op 80 K.M. ten Zuiden van Kopenha gen ligt, staat bekend als „het vorstendom van De nemarken." De 240 inwo ners kiezen er een „hoofd" dat geheel alleen verant woordelijk is voor alle plaatselijke bestuursaan gelegenheden. Om de vier jaren komen zij bijeen om te besluiten aan wie zij voor de komenac periode hun vertrouwen zullen geven. De laatste dertien jaar heeft Christian Jo- hannesen het bewind in Praestoe gevoerd, de plaat selijke belastingen vast gesteld en geïnd, de on derwijzers benoemd, de aanleg van wegen gepro jecteerd enz. Maar hij was het moe geworden en meende, dat een jongere kracht hem moest vervan gen. Daarom riep hij de bewoners bijeen in de grote vergaderzaal, trac- teerde hen op koffie met koek, en vertelde, dat hij er genoeg van had. Een stemmig werd toen beslo ten, dat de 33-jarige grondbezitter Ole Holst hem zou opvolgen. Met een handdruk werd af scheid genomen van de aftredende functionaris en „the coming man" ver welkomd. Allen gingen daarna tevreden en welge moed naar huis. De klokken van het carillon, dat Nederland aan Amerika ten ge schenke heeft gegeven, zijn dezer dagen in Washington aangekomen. Zij zullen in West-Potomac Park in een stalen toren worden opge hangen. Verscheidene Nederlandse experts bevinden zich momenteel eveneens in Washington om de constructie van het geheel uit te voeren. Op de achtergrond het Jef- ferson-monument. bij leiden door het belang van betrok kenen, zoals zij dit meent voor ieder individueel te moeten zien. Het verwijt, als zou de regering door haar beleid talloze Indische Nederlan ders er als het ware toe dwingen de Nederlandse nationaliteit vaarwel te zeggen en de Indonesische nationaliteit te aanvaarden, acht de minister ten on rechte gesteld. Evenmin als de regering het recht van welke IndischeNeder lander dan ook om zich in Nederland te vestigen, wenst aan te tasten, zal zij enige dwang op hem uitoefenen om zijn Nederlandse nationaliteit voor de Indonesische te verwisselen. Zij gaat er van uit. dat de keuze van nationaliteit een volledig vrije keus van betrokke nen moet zijn. Omtrent de organisatie van de sociale verzorging in de ruimste zin van het woord hebben inmiddels door de mi nister afsluitende besprekingen met zijn ambtgenoten van Buitenlandse Za ken. van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen en van Sociale Zaken en Volksgezondheid en met de Hoge Com missaris der Nederlanden in Indonesië plaats gevonden. Alle Nederlandse be moeiingen in Indonesië met het sociale vraagstuk der (Indische) Nederlanders zullen worden gecoördineerd en de lei ding van de desbetreffende organisatie zal in handen worden gelegd van één, in overleg tussen de hiervoor genoem de bewindslieden en de minister te be noemen Raad voor sociale aangelegen heden. die rechtstreeks onder de Hoge Commissaris in Indonesië zal werkzaam zijn. Deze functionaris zal voor de ver schillende aan hem opgedragen taken worden bijgestaan door attaché's, die door de onderscheidene ministers, onder wier verantwoordelijkheid de desbetref fende taak wordt verricht, worden be noemd. Het particulier initiatief Vele leden hebben gewezen op het belang van de subsidiëring van federa tieve en andere organisatorische instel lingen van het particulier initiatief. De minister erkent dit laatste en in veer schillende gevallen heeft reeds subsidi ering plaats. In het bijzonder wil hij ook vele andere leden wezen in deze richting aandacht hebben voor de wenselijkheid van subsidiëring van de levensbeschouwelijke en particuliere organen, die algemene leiding geven aan de ontwikkeling van het maatschap pelijk werk. Reeds kan hij mededelen, dat het zijn bedoeling is aan deze top organen een tegemoetkoming te verle nen in de salariëring van deskundigen op het gebied van maatschappelijk werk. die namens hen werkzaam zullen zijn op één of meer speciale terreinen. De watersnoodramp In verband met de watersnoodramp de vraag gesteld, of een raming kan worden gegeven van het bedrag, het welk met de regelingen voor suppletie zal zijn gemoeid. De minister moet ten aanzien hiervan enig voorbehoud ma ken, aangezien de door gedupeerde middenstanders en zelfstandigen bij de Kamers van Koophandel en Fabrieken ingediende aanvragen nog slechts voor een klein gedeelte aan zijn departement werden ingezonden, terwijl de enquête van de gedupeerde land- en tuinbou wers door de plaatselijke bureauhou ders nog plaats vindt. Op de basis van de tot nu toe bij zijn departement ingezonden aanvragen van middenstanders en zelfstandigen raamt hij. dat voor deze categorie van ge troffenen voor het jaar 1953 een bedrag van rond f 375.000 benodigd zal zijn. Voor het begrotingsjaar 1954 zal waar schijnlijk met een lager bedrag kun nen worden volstaan. Op de vraag welke bestemming zal worden gegeven aan het bedrag van ca f 20.000.000, waarmede de ontvang sten van het Nationaal Rampenfonds het totaal van de reeds gedane en van de geraamde uitgaven overtreffen, kan de minister geen antwoord geven, daar dit ter beoordeling staat van het be stuur van het Nationaal Rampenfonds. Advertentie 8 cent per poeder (Van onze verslaggever) Wanneer in de avond van 20 Juli a.s. een ring van vreugdevuren zal worden ontstoken rondom de oude stad Alkmaar, betekent dit de inzet van een feestvreugde, die 26 dagen duren zal. Want Alkmaar heeft zeer grote plannen om straks, in het zo mers hoogtij, zijn 700-jarig bestaan te gaan vieren, plannen, die wel alles overtreffen wat bij stedenjubilea in ons stedenland tot dusver is vertoond. ,De wereld komt naar jarig Alkmaar" is de leus en wat de wereld daar van 21 Juli tot 15 Augustus te zien en te horen zal krijgen, is inderdaad niet ge ring. Allereerst zal zij de stad in feest kleed vinden en 's avonds verlicht. Zij zal de jarige burgerij aan een burger maaltijd treffen, broederlijk verenigd op het historische plein aan de voet van de Waag. Niet minder dan 26 muziek corpsen uit Noord en Zuid en nog een buitenlands corps uit Linz in Oosten rijk, in Tiroler dracht, zullen de lucht met feestmuziek vullen, en van de reeks culturele evenementen mogen de uitvoe ringen in de Grote of St. Laurenskerk bijzonder worden vermeld: o.a. de Ne gende Symphonie van Beethoven met slotkoor door het Noordhollands Phil- harmonisch Orkest, de Nederlands-Her vormde Oratoriumvereniging en voor aanstaande Nederlandse solisten, orgel bespelingen door Piet Kee, een Gerar- dus Havinghaherdenking en carillon concerten op de Waagtoren door Staf Nees uit Mechelen. Ook de bekende Zwitser Hans Vollenweider zal het be roemde Alkmaarse Schnittgerorgel be spelen. Natuurlijk zal de kaasmarkt in die weken met grote luister en record- aanvoeren worden gehouden, het feest niet in de laatste plaats in het teken van de kaas. met o.m. ere burgemees ters van buitenlandse kaassteden als Rochefort, Brie en Camembert als gast. Verder staan een bloemencorso op het programma, een luchtvaart show. komen er defilé's en demon straties van allerlei aard, bijzondere sportevenementen, zoals de overkomst van de Veteran Car Club uit Enge land met twintig auto's uit het jaar 1920, terwijl de feestelijkheden van dag tot dag met gevarieerde attrac ties zullen culmineren in drie ver schillende centra in het hart der stad: het Canadaplein, de Paardenmarkt en het Munniken Bolwerk, waar een kleine fantasiestad zal worden opge richt. Gisteren heb ik, voor het eerst dit jaar. op een ter rasje gezeten. De prille, len- telijke zonnestralen stoeiden op de knopen van mijn jas. En ik keek naar de wereld, die weer helemaal nieuw aan het worden was. Naar de meisjes, die met voch tige ogen voor zich uit staarden: naar de mannen, die het win terse kommervolle van zich af hadden geschud en die ineens iets onderne mends in hun houding hadden gekre gen. „Mooi weertje" zei mijn buurman, „het lijkt wel zomer". „Nee", antwoordde ik, „dit is nu echt lente. Een hele, mooie gloednieuwe lente". De man nam mij met kennelijke ver bazing op. Hij vermoedde, geloof ik, een zonnesteek of iets dergelijks bij mij. Ik bood hem een biertje aan. Even later hief hij het glas op, dat fonkelde in de zon. „Het lijkt wel een gedicht" zei hij met een gezichtsuitdrukking vol van poëtische scepsis, „O Ruisen van het ranke riet. of zo". Toen dronk hij het glas met een teug leeg. Ach ja, het was lente. Advertentie t f lekkere kalktabletten met vitamine t>3 (drie)! Vooral voor a.s. en jonge moeders, kleuters en kinderen. Ook aanbe volen bij winterhanden, winter voeten en zgn. „kloven" in de vingers. (Van onze correspondent) Doordat een boot, die juist door een dravende bok uit het water was opge haald, plotseling weer in de diepte ver dween, hebben drie Nijmegenaren giste ren een hacheiyk avontuur beleefd, dat echter goed is afgelopen. Vorige week werd voor de monding van het MaasWaalkanaal een water boot overvaren. De eigenaar van de boot, welke onmiddellijk zonk, kon zich toen nog maar juist in veiligheid stel len. Gistermorgen zou een poging wor den gedaan de gezonken boot te lichten. Daarbij werd de hulp ingeroepen van een drijvende bok. Deze bracht na enige tijd de boot boven water en terwijl deze nog in de takels hing, begaven zich drie mannen aan boord om het water te laten weglopen. Op een gegeven ogen blik schoot de boot echter uit de takels. Eén van de mannen kon zich nog juist aan de takels vastgrijpen en bleef zo precies boven het wateroppervlak han gen. De andere twee verdwenen mee in de diepte. Angstig keken de overige arbeiders toe. Na twee minuten waren de mannen nog niet boven, zodat men het ergste vreesde. Gelukkig bleken de twee mannen in de boot hun tegenwoor digheid van geest niet te hebben verlo ren. Zij hadden op het juiste ogenblik gewacht om een ontsnappingspoging te wagen en na drie minuten kwamen beiden plotseling aan de oppervlakte. Toen was het nog maar een kwestie van een ogenblik de mannen uit het water te halen, waarna ze naar huis konden gaan om te bekomen van de kou en de schrik. In de Koninklijke Handtapijtknoperij „Kinheim" te Beverwijk wordt op het ogenblik hard gewerkt aan een bijzondere en eervolle opdracht. Op bestelling van H.M. de Koningin wordt er namelijk een kostbaar tapijt vervaardigd, dat bestemd is voor de eetzaal van het paleis Soest dijk en dat half April gereed moet zijn, tijdig voor het statiebezoek van het Deense Koningspaar. Dit tapijt, dat ont worpen is door mevrouw Hildegard Brom- Fischer, wordt uitgevoerd in een blauw fond met een randmotief van vogels en bloemen. Drie vakkundige knoopsters, die elk dagelijks ongeveer 7000 knopen maken, werken er aan. Met deze Koninklijke order voegt de „Kinheim" een nieuwe bladzijde toe aan haar gulden boek van representatieve op drachten, waarin reeds vele andere staan vermeld. Deze handtapijtknoperij, die nog de klassieke Oosterse techniek toepast, heeft verleden jaar o.a. tapijten vervaar digd voor de nieuwe wagon van de Ko ninklijke trein, welke by de reis naar Zwitserland in December voor het eerst werd aangekoppeld, en o.a. een kleed voor de Sjah van Perzië. Eerder werden Koninklijke opdrachten vervuld, o.a. in 1948, toen voor het Loo een groot Per zisch tapijt werd geknoopt. Daarnaast werkt „Kinheim" voor vele hoge autori teiten in het buitenland, voor grote re presentatieve gebouwen en zeeschepen. Op he( ogenblik heeft men nog een an dere bijzondere opdracht voor een parti culier in het buitenland onder handen, een Chinees tapijt met het patroon in reliëf geschoren. De zesjarige Rienus Herman had op een bovenverdieping van de ouderlijke woning aan de Nicolaas Beetsstraat te Rotterdam het venster weten te openen en was zover op het kozijn geklommen, dat hij plotseling het evenwicht verloor en met een kreet van grote hoogte in de tuin viel. Daar kwam hij terecht op de landarbeider J. Roemer, die juist ge bukt in zijn tuintje aan het werk was. Noch de man, noch het knaapje hebben enig letsel bekomen, alleen is de ha venarbeider hevig geschrokken terwijl het jongetje een huilbui kreeg.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3