Ontwikkeling van Europese landbouw vereist internationaal overleg Ongekleurde en ongekeurde film in het geding Daling van zuivelexport K ru is woord raadse l DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO Verhoging productiviteit is noodzaak Bioscoopwet overtreden Twee dodelijke ongelukken Rapport gisteren ondertekend Vrije kath. lijst in Vlissingen f 960.- in één dag opgemaakt Een kus „Ijzige" drukte... Ontevredenheid in West-Duitsland Meer aandacht voor landbouwonderwijs /J/tcror>rrtsCvrv m Geldboetes geëist tegen exploitanten verhuurder Moeilijkheden bij uit voer van melkpoeder Belg.—Ned. waterwegen voor de Koningin BUSSINK'S DEVENTER KOEK VRIJDAG 12 MAART 1954 PAGINA 5 Rapport van de Verenigde Naties Berkelse moordzaak Arts staat 22 April terecht Wordt ministersconfe rentie uitgesteld? Twee candidaten als leden van de K.V.P. geroyeerd 2 April opening van Rijksweg no. 2 De moord in Den Haag Politiechef in Rome dient ontslag in Rond benoeming ambassadeur bij H. Stoel Conferentie in Caracas Brazilië dient anti- koloniale resolutie in Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag Congres van Poolse communistische partij Zavadski doet hevige aanval op Vaticaan door CLARENCE B. KELLAND Priester-arbeiders In Bologna werkzaam als sociale werkers Mogelijk volgt Frankrijk dit voorbeeld Verruiming van Egyptische invoer NEDERLANDSE GIFT AAN OOSTENRIJK Internationale besprekingen over de huidige ontwikkeling van de landbouw en de landbouwpolitiek in Europa worden steeds dringender, om zodoende een weg te vinden naar stabielere ver houdingen in de agrarische productie en handel. Aldus besluit een rapport over de Europese landbouw, dat samengesteld is door de Econ. Commissie voor Europa van de Verenigde Naties en door de Voedsel- en Landbouw Organisatie (F.A.O.) van de V.N. Ondanks de be volkingsgroei in Europa, de hogere levensstandaard en de ontwikkeling van het internationale transport, is het Volume van de Europese internationale handel in agrarische producten kleiner dan 25 jaar geleden. Dit is mede in grote mate te wijten aan de vele han delsbelemmeringen. In importlanden heeft de bescherming van de binnenlandse landbouwproductie tot resultaat gehad, dat men autarkie voor vele producten is gaan nastreven. Dit heeft de uitvoer van de traditionele Europese exporteurs belemmerd en Europa als geheel verliest daardoor de economische voordelen verbonden aan specialisatie, die gebaseerd was op ver schillen in klimaat en structuur van de bodem. Des te autarkischer men wordt, des te meer beperken de hoge prijzen, die men voor de gesubsidieerde pro ducten moet bêtalen, de consumptie. Subsidie-politiek heeft in sommige lan den geleid tot het beschikbaar komen van overschotten aan landbouwproduc ten voor de export. Deze export kan ook slechts geschieden met subsidie, omdat de binnenlandse prijzen hoger dan die op de wereldmarkt zijn. Het is noodzakelijk, aldus het rap port, de diverse protectionistische systemen in redelijke banen te leiden en het zodoende weer mogelijk te maken te profiteren van regionale specialisatie voor bepaalde agrarische producten. Het rapport legt vooral de nadruk op de noodzaak om de productiviteit in de Europese landbouw te verhogen. Hier door zullen de productie-kosten van voedsel lager worden. Niet alleen de welstand van de agrarische producten, maar de toekomstige levensstandaard van de volkeren hangt uiteindelijk af van de productiviteit per arbeider werk zaam in de landbouw. In Zuid- en Oost-Europa zal derhalve het voornaamste doel van de agrarische politiek moeten zijn tweeërlei euvels op te heffen. Ten eerste de lage op brengst van de bodem en ten tweede de lage productiviteit van de agrarische arbeid. Hierdoor zal het mogelijk wor den de voedselproductie zodanig te ver bogen als noodzakelijk is voor een bogere levensstandaard en tevens te dienen als basis voor een verdere in dustriële ontwikkeling. De industrie-landen van Noord-West- Europa kunnen een keuze maken, die Voor de Z.-O.-Europese landen nauwe lijks bestaat n.l. binnen zekere grenzen, kunnen zijn bepalen hoeveel van het benodigde voedsel zij zelf zullen pro duceren of hoeveel zij willen invoeren In ruil voor industrie-producten. De jongste prijsdaling op de wereld markten voor agrarische producten heeft de W.-Europese landen gecon fronteerd met de vraag of zij goedkoper voedsel moeten invoeren of hun eigen agrarische producten juist tegen derge lijke invoer moeten beschermen. Niet temin blijft het in geheel Europa een overheersende noodzaak om de effi ciency in de landbouw te vergroten. Zolang nog ruimschoots voedselvoor raden uit overzeese landen beschikbaar zijn, tegen gunstige (althans voor de industriëlen) prijzen en de Europese agrarische producten blijven even duur als nu het geval is, zal de toestand ge kenmerkt worden door toenemende economische moeilijkheden en sociale apanningen tussen consumenten en pro ducenten. Als men anderzijds in de toekomst meer afhankelijk zal zijn van de Europese agrarische productie, zal de noodzaak van lagere productie kosten voor agrarische producten even groot blijven; dit zal er toe bijdragen het concurrentie-vermogen van de ge hele Europese productie te handhaven. In alle landen van W.-Europa, behalve Engeland en Denemarken, zijn zeer veel kleine landbouwbedrijfjes, die meestal te klein zijn om een gezin aan het werk te houden. Dit structurele arbeidsoverschot, dat een zware last betekent voor de agrarische economie van Europa, is zeer weinig mobiel door het ontbreken van andere of aanvul lende werkgelegenheid. Het arbeidsoverschot is zeer ernstig in Zuid-Europa, en al zouden de land bouwers zich gaan toeleggen op meer arbeidsintensieve producten, dan is dit practisch niet uitvoerbaar, daar de om geving te arm is om deze duurdere voedingsmiddelen te kunnen kopen. In W.-Europa moet de oplossing voor de te kleine productie per hoofd, ge zocht worden in een vermindering van de aanwending van arbeid of in een vergroting van de bedrijfsoppervlakte. Voorts behoeft 1/3 van de landbouw gronden in Europa ruilverkaveling, in dien de moderne productie-methoden met succes toegepast willen worden. Voor de vrijkomende arbeid moet dan aanvullende werkgelegenheid worden gezocht. Voorts Lebben onderzoekingen uit gewezen, dat er een nauw verband be staat tussen de opleiding van de land bouwers en hun inkomen. Het onder- wijspei! en de kennis van de moderne landbouwmethoden vertonen grote ver schillen in de diverse Europese land bouwgebieden, maar toch bestaat er bijna overal de noodzaak om de efficiency van de producenten te ver hogen. Derhalve verdient het aanbeve ling meer geld uit te geven aan agra risch onderwijs en opleiding. Een van de voornaamste wijzen om de productiviteit zowel van de bodem als van de arbeid te verhogen is een grotere productie van veeteeltproductenvan groenten en van fruit. Tegelijkertijd is een verhoging van de consumptie ge wenst, dit hangt voor een belangrijk deel af van de toeneming van de werk gelegenheid in de industrie, waardoor de koopkracht van de bevolking in Zuid en Oost-Europa zou verbeteren. In de meer welvarende landen is de moeilijkheid, dat de vraag naar voedsel niet erg elastisch is. Om een hogere productie van 1 a 2 pet. van veeteelt producten op te nemen zou, aldus bere kent het rapport, het werkelijk inkomen moeten stijgen met 3 a 4 pet. Verdere maatregelen ter verhoging van de productiviteit zijn: financiële steun vooral in die gevallen waar een achterstand valt waar te nemen, voorts versnelde ruilverkaveling om een te grote versnippering van grond te voor komen. Tenslotte hangt de vooruitgang van de landbouw in Zuid-Europa in grote mate af van een snellere uitvoering van de irrigatie-werken. Advertentie Bij het Rotterdamse kantongerecht diende gisteren een zaak tegen twee personen, die de Bioscoopwet hebben overtreden. Het betrof hier een Rotter dammer, B. J. W., die in een zaal in Rotterdam-Zuid drie maal per week film voorstellingen had gegeven voor vier honderd kinderen. De smalfilm, die ver toond werd, was verhuurd door een kantoor te Amsterdam, welks directeur M. D. eveneens was gedagvaard. De Rot terdammer was niet verschenen. De vertoonde film was aangekondigd als „Strijd in het oerwoud", doch in feite was het de film „De havik der wilder nis". De film ging vergezeld van een keuringskaart, doch deze zou slaan op „De strijd in het oerwoud", die voor alle leeftijden toegankelijk was. De ge draaide film, een smalfilm, was evenwel alleen geschikt voor kinderen boven .de 14 jaar. De getuige, de secretaris van de Cen trale commissie voor de filmkeuring, de heer E.. verklaarde het vermoeden te hebben, dat in den lande meer dergelijke dingen gebeuren. Dit was echter de eer ste keer, dat het aan het licht kwam. Er wordt geknoeid met films zo sprak hij, speciaal met smalflms. De ambtenaar O.M. mr. Van Buuren, zei dat de Bioscoopwet een wet met lacunes gebleken was. Deze wet kent zeven strafbaar gestelde feiten en het vertonen van ongekeurde films of het vertonen voor andere leeftijdsgroepen, dan waarvoor de film gekeurd is, wordt niet met zoveel woorden strafbaar ge steld meende hij. De ambtenaar sprak van een uitermate ongezonde toestand en zei. dat ongekeurde films veelvuldig worden vertoond, hij bekeek de over- (Van onze Haagse redacteur) Voorlopige cijfers betreffende de agra rische uitvoer in 1953 wijzen uit, dat de producten van zuiver Nederlandse her komst in dat jaar een opbrengst heb ben geleverd van 2551,7 millioen gulden tegenover f 2627,7 millioen in 1952. De uitvoer van zuivel geeft een ge voelige daling van de waarde te zien, hoewel de omvang van de export bij boter, kaas, condens, melk, caseïne en weipoeder gestegen is. De beste resul taten werden bereikt met de kaas-ex port; bij boter en condens werd welis waar een kwantitatief grotere uitvoer bereikt, doch de opbrengst werd lager. De zwakste schakel in de Nederland- te zuivelexport blijkt de uitvoer van Melkpoeder te zijn. In 1952 vond een export van bijna 36.000 ton melkpoeder Plaats en in 1953 van ruim 29.000 ton. De opbrengst hiervan was respectieve lijk ruim 82 millioen en bijna 58 mil lioen gulden. De Koninklijke Nederlandse Zuivel- hond merkt naar aanleiding van deze cijfers op, dat de verkoop van melkpoe der met alle kracht bevorderd zal die- Pen te worden. Jarenlang is o.m. van de zijde van de F.A.O. verklaard, dat er Woensdagavond omstreeks zeven uur *Wam een 19-jarige wielrijder uit de Pres. .Jeynstraat te Amsterdam en wilde links- f de Wibautstraat oversteken in de rich- "n8 Amstelstation. In de Wibautstraat na- °®rde uit de richting Rhijnspoorplein een andere wielrijder, die eveneens de weg "verstak naar links. Beide fietsers kwa- met elkaar in aanraking. Zij vielen -"eerstgenoemde kwam op de rijweg te- Oa Waar hij werd gegrepen door een casserende vrachtauto met aanhangwagen, v'vt zware verwondingen aan het hoofd is Voo ïaar het °- L- Vrouwe Gasthuis ver- ,ïrd, waar hij bleek te zijn overleden. i*e andere wielrijder bleef ongedeerd. Churhilllaan bij de Maasstraat te *'ge dam holde des nachts een 40-ja- voetganger plotseling de rijweg op «erprt hÜ door een tram werd aan- ger®den. Met een hoofdwonde en een af- V.,, J voet is hij naar het O. L. Vrou- «asthuis gebracht waar hij is overleden. aan geen enkel zuivelproduct zoveel be hoefte bestaat als aan melkpoeder een eiwitrijk, licht verteerbaar en goed koop voedsel. Nu heeft Nederland dit product, maar er ontbreekt de mogelijk heid om het zijn bestemming te doen vinden. Een van de moeilijkheden, waar men op stuit, is, dat de tropische en sub tropische gebieden in Afrika, Azië en Zuid-Amerika, waar melkpoeder juist een waardevolle bijdrage zou kunnen leveren tot verbetering van de voe dingstoestand o.m. door het ontbreken van voldoende gezuiverd water niet di rect geschikt zijn om melkpoeder op te nemen. Gistermorgen hebben de heren Van Cau- welaert en Steenberghe ln de ambtswoning van eerstgenoemde te Brussel het rapport betreffende de Belgisch-Nederlandse wa terwegen ondertekend. De deskundigen van beide landen, die hebben deelgenomen aan de werkzaamheden der commissie, waren bij deze plechtigheid aanwezig. Het rap port is gistermiddag aan de beide regerin gen voorgelegd. De Berkelse arts O. zal 22 April voor de Haagse rechtbank terecht staan. Hij wordtervan verdacht zijn echtgenote door vergiftiging om het leven te heb ben gebracht. De bijeenkomst van de zes Europese ministers van Buitenlandse Zaken, die eind deze maand in Brussel zou plaats vinden, zal wellicht uitgesteld worden. De ministers zouden eind Maart samen komen om te spreken over de vorming van een Europese Politieke Gemeen schap. De Belgische regering zal waar schijnlijk om uitstel vragen in verband met de Belgische algemene verkiezingen, die begin April plaatsvinden. treding juridisch en Was tenslotte van oordeel, dat de winst uit „het euvele bedrijf"' zodanig is, dat hij tegen W. een geldboete kon eisen van f 2.000, waarvan f 500 onvoorwaardelijk, of vier maanden hechtenis en f 1500 voorwaardelijk, sub sidiair drie maanden met een proeftijd van twee jaar. Verder meende hij dat W. artikel twee van de Bioscoopwet had overtreden. Ook was de aankondiging „prachtig gekleurd" niet waar en voorts werd de eigenlijke film niet door de keuringskaart gedekt. Hij eiste hiervoor een geldboete van f 1000 subsidiair twee maanden hechtenis en een voorwaarde lijke hechtenis van twee weken met een proeftijd van twee jaar. D. werd door de ambtenaar O.M. een man genoemd die het verhuren van films doet met verve en fantasie. Hij meende, dat D. doelbewust had gehandeld en een andere film en een foute keuringskaart had afgegeven. ïegen hem eiste mr. Van Buuren een geldboete van f 1000 sub sidiair drie maanden hechtenis en een voorwaardelijke hechtenis van vier we ken met twee jaar proeftijd. Bovendien vroeg hij in beide zaken verbeurdver klaring van de film.. Tijdens een bestuursvergadering van de afdeling Vlissingen van de K.V.P. is be sloten twee leden, de heren F. Schets en A. A. Boussen, te royeren. Beiden hebben voor de a.s. Statenverkiezing in Zeeland een candidatuur aanvaard voor een vrije katholieke lijst van arbeiders. Er werden voorts drie leeïen geschorst, omdat zij aan het stellen van candidaten voor deze lijst hebben medegewerkt door het plaatsen van hun handtekening. Het bestuur van de af deling was krachtens de bepalingen van het algemene reglement der K.V.P. tot de ze maatregel verplicht. Het besluit van het bestuur om deze personen te royeren, is voor de heer P. Wanst aanleiding geweest te bedanken als lid van de K.V.P. Hij heeft dientengevolge niet langer zitting als lid van deze partij in de Vlissingse gemeen teraad. Een beslissing over een eventueel bedanken als raadslid heeft hij nog niet genomen. Wegens verhindering van minister Algera op 1 April is de officiële ope ning van Rijksweg nr. 2, Amsterdam- Utrecht en de gelijktijdige officieuze opening van de nieuwe brug over de Amstel thans vastgesteld op Vrijdag 2 Anril. 4. Verdwaasd neemt Eric het veertje op en bekijkt het aandachtig. „Merkwaar dig," zegt hij. Zijn stem klinkt ongewoon hard in de stilte. Met het veertje in de hand ziet de Noorman haast ongewild weer naar buiten. Op die tak zat de witte raaf, denkt hij en beseft, hoeveel indruk deze vreemdsoortige droom op hem ge maakt heeft. En toch. het is te dwaas.' Hij doet alsof hij nog nooit eerder gedroomd heeft. Geërgerd wil hij de witte veer eerst uit het venster werpen, doch met een gebaar, alsof hij het zelf niet weet, steekt hij haar in zijn zak en verlaat haastig het vertrek. Uit de verte al hoort hij zijn zoon geestdriftig naar Axe roepen. Zodra Erwm zijn vader ziet, loopt hij stralend op hem toe. „Kijk toch eens, Fadir! Axe mist nooit. Oh, ik zal het vast en zeker nooit zo leren. Met genoegen en als steeds ook met een weinig verbazing slaan Eric en Erwm Axe's vaardig boogschieten gade en dan vraagt Eric: „Zult ge op tijd aan uw lessen denken, mijn zöon?" Gedachteloos steekt hij zijn hand in zijn zak en voelt nu het veertje tussen zijn vingers. Snel trekt hij de hand terug. De witte raafdie mannen dat boegbeeldIn een flits gaat de droom weer door zijn gedachten en met een ruk yjendt hij zich om. „Gaat ge nu al weer weg, Fadir?" klinkt Erwin's jonge stem. Eric luas het tweetal volkomen vergeteneven draait hij zich om nu en roept hun een korte groet toe. „Het is gek," denkt de Noorman. „Wat is dat? Misschien... maar kom, ik ben wat moe dat moet het zijn Langzaam wandelt hij verder langs de muur van de slottuin. Uit een venster klinken verre stemmen van een paar krijgers, gevolgd door een luide lach. Daarna wordt het evqn stil, tot een eentonig geluid van over de gracht- wal weerkaatst tegen de hoge muur. Eensklaps blijft Eric scherp luisterend staan. „Het kan niet," denkt hij. „Ik heb het niet goed verstaan, want het komt van... Een vreemd en grillig gevoel bekruipt hem, wanneer hij voor de tweede maal zijn oren spitst. m door schuld en wreedheid van de graaf En de ander zit nu ver te sma-hachten Dat is het lot der witte raaf Bij het nadere verhoor dat de Haag se recherche de 36-jarige E. K. heeft, afgenomen, is vastgesteld, dat het mis drijf, waarvan de 31-jarige Haagse ty piste Y. van der P. ten huize van K.'s moeder in de Van Kinsbergenstraat in de nacht van Zaterdag op Zondag het slachtoffer is geworden, te half vier is gepleegd. K. was des nachts te 12 uur thuis gekomen en is toen naar bed ge gaan. Voor dat tijdstip had hij in een aantal café's het loon, dat hij des Za terdags de eerste dag van zijn nieu we dienstbetrekking had verdiend, verteerd. Tussen middernacht en halt vier 's ochtends heeft K„ die inmiddels was opgestaan en zich gekleed had, nog gesproken met twee meisjes, die in het huis van zijn moeder en pension waren. Daarna is hij gekleed te bed gaan liggen. Nadat het drama zich had voltrokken heeft K. nog een café bezocht, waarna hij zich per taxi naar Amsterdam heeft laten rijden. De taxi-onderneming heeft de som, welke voor de rit naar Am sterdam is betaald, beschikbaar gesteld. Volgens de verklaringen, welke K. bij zijn verhoor heeft afgelegd, heeft hij tot Maandagmorgen in Amsterdam rondgezworven. Het geld (f 960.dat hij in de kamer van zijn slachtoffer heeft weggenomen, heeft hij verder in Amsterdam opgemaakt. Toen hij aan een kiosk een krant wilde kopen had hij nog slechts 10 cent op zak. Iemand heeft hem toen drie cent gegeven. Na in een ochtendblad de mededelingen over het drama te hebben gelezen, heeft K. zich bij de Amsterdamse po litie gemeld. Het hoofd van de Romeinse politie, dr. Pavone, heeft zijn ontslag ingediend, naar aanleiding van het feit, dat een communistische afgevaardigde in het Italiaanse parlement Woensdag zijn naam heeft genoemd in verband met de ge ruchtmakende moordzaak-Montesi, die momenteel in Rome door het gerechts hof wordt behandeld. Getuigen hebben tijdens de zitting verklaard, dat dr. Pavone bevriend was met markies Montagna, die volgens het politierapport een zwendelaar, zwarthan delaar, koppelaar en fascistische spion is. (Reuter). Het is de vierjarige Narelle Dick bij na gelukt de Britse koningin te kus sen. Toen duizenden bewoners van Brisbane in Australië de vorstin keu rig volgens het program huldigden, drentelde het meisje bij haar moe der vandaan en beklom langzaam de treden van het podium. Iemand wil de haar tegenhouden maar Narelle ontglipte, liep lachend naar konin gin Elizabeth, die toeliet dat het meis je haar armpjes om haar heen sloeg. Maar toen was er een agent, die zich realiseerde dat deze spontane bejege ning niet in het feestprogramma voorkwam en Narelle daarom van de vorstin wegtrok. Het kind is sinds de kroning ge heel gefascineerd geweest door ko ningin Elizabeth. „Ze knipt alle fo to's uit die ze van de koningin kan vinden", vertelde Narelle's moeder. (A.P.) Een winkelier uit de Treublaan te Rotterdam had aangekondigd, dat hij 's middags tussen drie en vijf uur gratis duizend ijsjes zou uitdelen. Om twee uur stond het al zwart van de kinderen, die zich niet in de rij lieten zetten, Er was geen beginnen aan, de stroom bleef aanhouden. Tenslotte is de ijsman in een portiek gaan staan om bonnetjes uit te delen. De jeugd drong ook hier op, zo dat een ruit sneuvelde. De vrouw van de ijsman kwam haar echtgenoot te hulp, maar na' tien minuten gaf ook zij het op. Om vier uur heeft de politie een eind aan de ijspret gemaakt. Onder de Duitse Katholieken heerst grote ontevredenheid over de benoeming van de niet-Katholieke diplomaat Janicke tot vertegenwoordiger van de Bonds regering bü het Vaticaan. zy zUn van mening, dat een niet-Katholiek deze functie niet ten volle kan benutten. Bovendien achten zich achtergesteld. Het West-Duitse Ministerie van Buiten landse Zaken heeft onofficieel verklaard, dat met de benoeming van de Protestant Janicke geen principe gesteld is. Nadruk kelijk wordt er op gewezen, dat hier geen kwestie is van achterstelling. De benoe ming van een Protestant zou zijn geschied in overleg met het Vaticaan, en wel met het oog op het feit, dat de Katholiek Von Bretano Duitsland vertegenwoordigt by de Italiaanse regering. De beslissing van de Bondskanselier geeft aan Beieren het recht zelf een ver tegenwoordiger by de H. Stoel aan te stellen, zo hebben thans politici der CDU/ CSU in Beieren verklaard. Katholieken in dit land zien niet in, waarom Adenauer overigens £een Katholiek Beier had kun nen aanwijzen,. Deze had dan de belangen en van de gehele Bondsrepubliek en van zijn eigen land kunnen behartigen. Beierse Protestanten verklaren, dat Adenauer toch minstens wel gen diplo maat had kunnen kiezen met ervaring in Europa. In justitiële kringen hoopt men, dat Janicke een overtuigde Christen is. Als ethische macht vereist het Vaticaan een positief christen en geen liberaal. In Noord-Duitsland verklaren leidende Ka tholieken, dat Adenauer er geen rekening mee he.eft gehouden, dat Duitsland niet langer 'n overwegend Protestants land is. (KNP) De Braziliaanse delegatie ter inter- Amerikaanse conferentie heeft een ont- werp-resolutie ingediend, waarin onder meer wordt voorgesteld dat ter confe rentie uiting zal worden gegeven aan de overtuiging dat de staten, die kolo niale gebieden op het Amerikaanse vas teland besturen, „zonder verwijl de maatregelen zullen treffen, welke in artikel 77 van het handvest der Ver enigde Naties zijn voorzien en waarin is bepaald dat de besturende mogend heden de ontwikkeling in koloniale ge bieden zodanig moeten leiden, dat de daarin wonende volken gerechtigd wor den het recht van zelfbeschikking uit te oefenen." Mochten de staten hiertoe niet be reid zijn, dan dienen de betrokken ge bieden onder toezicht der Verenigde Na ties te worden gesteld, opdat deze er op zullen kunnen toezien, dat de in het handvest neergelegde ontwikkeling wordt bereikt, ook dit in overeenstem ming met artikel 77", aldus de Brazi liaanse ontwerp-resolutie. Horizontaal: 1. voorzetsel, 3. godin, 6. familielid, 9. uitroep, 11. slot, 14. wild stelen, 16. chin maat, 17. takje, 18. pers. vnw., 19. zangnoot, 20. pl. in Rusland, 22. delfstof, 25. lekkernij, 27 lusthof, 23. inhoudsmaat, 30. iedere, 31. zijde v. e schip, 32. pers. vnw., 34. lidwoord, 35. te zijner plaatse (Lat.), 36. voegwoord, 37. ijverig, 40. meppen, 42. beteuterd, 43. bos, 44. soort water, 47. etui, 50. bergruimte, 51. voorzetsel, 52. meisjes naam, 54. rivier in Italië, 55. tandeloos zoodgier, 57. geestdrift, 85. strijdperk, 60. pl. in Afrika, 61. pers. vnw., 62. deel v. Sumatra, 64. smalle opening, 66. kin- dergroet, 67. voegwoord, 69 ontkenning, 70. zoogdier, 71. mier, 74. soort bril, 78. lidwoord (Fr.), 79. gewicht, 80. ijzer houdende aarde, 81. soort onderwijs (afk.), Verticaal: 1. in orde, 2. beginselvast beschermer, 3. Eng. voorzetsel, 4. steen koolproduct, 5. water in Friesland, 6. deel v. d. bijbel, 7. lol, 8. anno (afk), 9. bezichtigen, 10. meisjesnaam, 12. zang- noot, 13. bloem, 14. bouwmateriaal, 15. onmeetbaar getal, 19. deel v. h. oor, 20. bezitt, vnw., 21. stofmaat, 23. onder het nodige voorbehoud (Lat.), 24. muziek term, 26. sportterm, 29. seconde, 33. pl. in Duitsland, 35. afbraak, 38. deel v. h. hoofd, 39. klopje, 40. kledingstuk, 41. leeftijd (Fr.), 44. vogel, 45. slot, 46. vr. munt, 48. rei, 49. lastige opgaaf, 50. steensoort, 52. kiezelsteen, 53.. deel v. h. been, 56. meisjesnaam, 58. reeds, 59. tandeloos zoogdier, 63. land in Europa, 65. land in Europa, 68. vr. munt, 70. niet door twee deelbaar, 71. pers. vnw. (Fr.), 72. soort onderwijs. 73. boom, 75. rang in het leger (afk.), 76. gewicht, 77. meisjesnaam. DMA L S A F D N A A D D P A R D UIT E B R 0 D D P O L L E I D M E G R D L VA LEF END G I END STA J A N A LD D G D R E G I O N E S N C KUCH N D L K E L E U T O Advertentie (-■ natuurlijk met natuurhoning Tijdens het tweede congres van de Poolse communistische partij te War schau heeft de voorzitter van de Pool se staatsraad, Alexander Zavadski. een felle aanval gedaan op het Vaticaan, dat hij ervan beschuldigde het volks- democratische stelsel te willen vernie tigen. Het congres wordt bijgewoond door de derde man in de Russische Sov jet-hiërarchie, Nikita Kroetsjev. Zavad ski verklaarde, dat men de individuele vorm van landbouw niet mag aantas ten. De aanwezigheid van Kroetsjev in Warschau, waar de vertegenwoordigers van een groot aantal communistische partijen bijeen zijn, wordt wel in ver band gebracht met een soort kleine cominformbijeenkomst. Kroetsjev zou de buitenlandse partijen de richtlijnen overbrengen zoals die na de Berlijnse conferentie zijn vastgesteld. (A.P.). (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 36 „Nee," zei Anneke kortaf. „Ik wou graag ontbijten. Na de middag moet je naar Means toe om te horen hoe hij gevaren is" Anneke ontbeet en kleedde zich aan Ze bestudeerde de ochtendbladen even grondig als' anders. Halverwege de och tend kwamen Conchita Nettleton en John Brownlee om haar uit te nodigen voor de wedrennen op Zaterdagmiddag, ta. „We gaan al vroeg op weg om een goede plaats te kunnen krijgen. John rijdt ons met zijn vierspan." „Alles gaat er naar toe," zei Conchita. „Heerlijk,' zei Anneke enthousiast. „We hadden Juan Parnell ook willen inviteren," zei Conchita aarzelend. „Waarom ook niet?" „Maar ik dacht we dachten dat jullie „Nonsens." „En we hoopten dat hoopten we allemaal dat je hem zou accepteren als geleide Anneke lachte vrolijk. „Is dit een soort samenzwering? Laat ik beginnen met je er op te wijzen, Conchita, dat Juan Parnell me zijn geleide niet heeft aangeboden. Wat moet ik dan doen? Hem een geparfumeerd briefje sturen waar in ik hem uitnodig?" „Natuurlijk niet, lieve," antwoordde Conchita haastig. „Maar als hij het je vroeg, zou je dan ja zeggen?" „Ik stel voor, Conchita, dat we het aan Juan overlaten dat zelf te onder vinden." Ze gingen korte tijd later weg, tame lijk optimistisch gestemd ten aanzien van de uitslag van hun diplomatieke missie. Anneke vroeg zich af of zij op aansporing of met medeweten van Juan Parnell zelf waren gekomen. Juan ken nende, achtte zij dat onwaarschijnlijü. Maar niettemin koesterde Anneke een heimelijke hoop dat het in orde zou komen. Als Jd"'- 'eer toenadering wenste en zichzelf tactvol wist te gedragen, dan was ze bereid het verleden te laten rus ten. Het zou' voor hen allebei veel ge makkelijker zijn als er nergens meer over gesproken werd, als er van oeide kanten verklaringen noch verontschul digingen gegeven werden, zodat ze hun vriendschap konden voortzetten vanaf net punt waar nun wegen uiteengegaan waren. Vóór het thee-uurtje keerde Hephzi- bah van haar boodschap terug. Jason Means had via een dozijn makelaars nogmaals duizend aandelen Gertrude verkocht, thans tegen honderdtwee en drie achtste. Anneke besloot het hierbij te laten en zich tevreden te stel len met hel risico dat ze thans geno men had een tweeledig risico overi gens: ten eerste wat haar geld betrof, en ten tweede met betrekking tot de activiteit van H. Wattles, die niet te zeer in de gaten mocht lopen. Als het aan tal verkochte aandelen te groot werd, zou men op de beurs gaan praten. Ze besloot niet het onderste uit de kan te halen. Gretig volgde ze de beursnoteringen. Iedere dag opende de beurs vast, en soms steeg Gertrude een volle punt. In Londen bleef men begerig naar aande len Gertrude. Baron Grants bemoeiin gen wierpen vrucht af, en de beurs van San Francisco was Londen gunstig ge zind. Er waren dagen dat de koersstij ging haar geldbelegging scheen te niet te zullen doen, maar iedere keer als ze op het punt stond aan de juistheid van haar inzichten te gaan twijfelen, won haar zelfvertrouwen het toch weer. Asbury Harpending kon iedere dag aankomen, en ze zag zijn aankomst met ongeduld tegemoet. Het rapport van Janin zou pas gepubliceerd worden als hij weer in San Francisco was. En het rapport van Janin zou de doorslag ge ven, dat wist zij zeker. Zijn reputatie in mijnbouwkringen was zo enorm, dat het bestaan van een onderneming stond of viel met zijn oordeel. Ze had ook vernomen dat Arnold en Slack weer naar hun dorado waren te ruggekeerd, na beloofd te hebben met zo'n lading edelstenen terug te komen, dat er geen schaduw van twijfel meer mogelijk zou zijn. Voorlopig was zij dus gevrijwaard van nachtelijke scho ten. Op Woensdagmiddag stond Juan Val- lejo onverwacht voor de deur. Hephzi- bah liet hem met een zelfvergenoegd gelaat binnen. Ofschoon ze het niet graag zou hebben toegegeven, had ze de opgewekte jongeman eveneens ge mist. „Hallo, Hepsie," zei hij, zonder een zweem van berouw. „Schoon als altijd. Is je lijst van aanbidders weer gegroeid? Zeg eens, maak ik een klein kansje?" „Hou jij een ander voor de gek, maar mij niet, meneer Parnell." zei Hephzi- bah, zachtzinniger dan haar gewoonte was. „Is juffrouw Villard thuis, Hepsie?" „Ik zal haar zeggen dat u er bent," antwoordde Hepsie, en ze snelde de trap op naar Anneke's slapkamer. „Hij is er," zei ze, zonder haar opge wondenheid helemaal te kunnen ver bergen. Anneke daalde kalm en beheerst de trap af naar de salon en betrad het ver trek zonder een zweem van onzeker heid. Haar begroeting had een volko men neutrale tint. Ze deed noch gere serveerd, noch enthousiast. Juan deed precies eender. Hij scheen het vanzelf sprekend te vinden dat hij welkom was. Anneke had gehoopt dat het zo gaan zou, maar toch nam ze het hem even een tikje kwalijk. Ze wilde geen ver ontschuldigingen, maar toch was ze boos dat hij haar zijn excuses niet aan bood. Hij keek haar sprakeloos aan, trok zijn welgevormde wenkbrauwen op en knikte. „Geen twijfel mogelijk," zei hij, „je bent een stralende jonge vrouw. Heeft Hepsie niet meer van die lekkere koek jes? Laat ze er voor Zaterdag wat klaarmaken om mee te nemen." Eén ogenblik was ze woedend. Dus hij dacht dat alles maar zo makkelijk in orde kwam. Hij diende flink op zijn nummer gezet te worden. Maar voor ze woorden gevonden had om hem de pin op de neus te zetten, vervolgde hij reeds, onaangedaan door de fonkelende blik die uit haar ogen scheen te schie ten: „We gaan al vroeg. Om een goede plaats te krijgen. En het zal druk zijn op de weg." Hij keek langs haar heen naar de deur. „En ik zou wel een kop thee blieven ook. Brownlee wil met zijn nieuwe rijtuig pronken. Waar pronk jij mee? Ze hebben allemaal iets om mee op te scheppen." „Kletspraat," zei Anneke. (Wordt vervolgd) Onder het motto „Bologna cattolica re- sorge" (Katholiek Bologna herrijst heeft kardinaal aartsbisschop Lercaro van Bologna in Italië een actie in het leven geroepen voor de herkerstening van de arbeiders in zijn stad, waar de communistische invloed zeer krachtig is. De kardinaal wil hierbij gebruik maken van een nieuw systeem, volgens welk de priesters onder directe leiding van de bisschoppen als sociale werkers in de fabrieken te werk worden gesteld. Zij moeten onder de arbeiders het apostolaat van het gebed verbreiden, Vincentiusverenigingen in het leven roepen, conferenties houden van kate- chetische, apologetische en sociale aard, maandelijkse bezinningsdagen organise ren en iedere gelegenheid aangrijpen om in de fabrieken de H. Mis te lezen. Zelf staan de priesters, die dit apostolaat uitoefenen, niet als arbeider in de fa brieken. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de Franse bisschoppen dit voorbeeld volgen. Verwacht wordt, dat de Franse priester-arbeiders, die zich aan de richt lijnen van het Franse episcopaat heb ben onderworpen en zich ter beschik king hebben gesteld van hun bisschop pen en kloosteroversten, in dezelfde geest zullen worden omgeschoold en eveneens als „sociale werkers" in de fa brieken worden tewerkgesteld. (K.N.P.) De Egyptische minister van Finan ciën en Economische Zaken heeft be kend gemaakt, dat er licenties zullen worden uitgegeven voor een onbeperk te invoer van bepaalde producten, die in sterling kunnen worden betaald. De ze regeling geldt voornamelijk voor machines en industriële uitrustingen uit het sterlinggebied, Zweden, Noorwegen, Denemarken, West-Duitsland, Neder land en België. De Nederlandse gezant in Oostenrijk, mr. E. Star Busmann, heeft de Oosten rijkse minister van Buitenlandse Za ken, Figl, namens de Nederlandse rege ring 50.000 gulden ter hand gesteld voor de lawineslachtoffers.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5