Haarlemmer zwierf door BEVERWIJK EN VELSEN 1954 - MARIA-JAAR Ik ben de Onbevlekt Ontvangene! Dank ji BIG BEN Tekettctirsus Uit Kennemerland flatensnijder De Leth trok mee r Foto-album van het toneel m 1 Van een buitentje uit Verduistering van bakfietsen Zware straffen geëist Geldkistje met in houd verdwenen Johan Fiolet INKTVISSEN Commissaris van politie J ZATERDAG 13 MAART 1954 PAGINA 11 Zegepralend Kennemerland Twee autodieven aangehouden lU£^ige man is vanmorgen op ban dp y6 verdieping van een pakhuis luik vi "dstraat dooi een openvallend Hij 'et meter naar beneden gevallen *h Wa.9® echter op zijn benen terecht Was ongedeerd. DE KUNST DER STILTE Pantomime, fuit- en gitaarspel 55 otTopJ$ 55 iiiii Amazone Nestor Te Zaandam Sportagenda HEEMSKERK Discussie-avond Studieclub CASTRICUM STILLE OMGANG Marktbericht Gymnastiek-uitvoering Zondagsdienst SANTPOORT K.V.P.-werkgroep gestart VELSEN-NOORD Meevaller voor jubilarissen Velsen Noords echtpaar emigreert IJMU1DEN Waterstanden De geschiedenis van oude huizen heeft iets van een ontdekkingstocht, niet zoals de reizen naar Centraal-Afrika, naar Groenland of Midden- Amerika, maar toch boeiend en onthullend. Vertellend van ge dachten, die ons voorgingen, die eigenlijk heel weinig verschilden Vah de tegenwoordige generatie. De man van het fantastische plan zee schepen naar Haarlem te laten komen, zou ook in onze tijd geleefd kunnen hebben, zoals de schrijver van het Zegepralend Kennemerland ook nu, on danks de historische fouten, gretige lezers zou vinden voor zijn platenboek. We hebben hem, Brouërius van Nidek, in Uit den Bosch aangetroffen, en "et was een verrassing. Deze schrijver, die genoten moet hebben van de schoonheid van de streek, zodat hij voor het nageslacht daarvan zoveel hogelijk wilde vastleggen, maakte dus van Haarlem uit zijn tochten naar felsen en Beverwijk, naar Castricum en heel de wijde omgeving. Hij nam "e kunstenaar Hendrik de Leth mee, want deze tekende „naar 't leven", Wat Van Nidek belangrijk vond voor zijn boek en bracht het in koper over. Zo werd in het begin van de achttien de eeuw Uit den Bosch gewerkt In Wvee delen verscheen „Het Zegepralend Kennemerland", vertoond in 100 heer lijke gezichten van de voornaamste 'ustplaetsen. adellijke huizen, dorp- en etedegebouwen, zoals de ondertitel luid de- Bijzonder zeldzaam is het werk niet. Men kan het zich in meerdere antiqua riaten aanschaffen, zij het tegen een ho- Se prijs. Interessant is het wel. Niet al tijd historisch verantwoord. Reeds op het titelblad komt een misleidende Voorstelling voor over het Huidtoneel Van de heren van Kennemerland onder Heemskerk, een opvatting weergevend. Öie men in menig boek en geschrift te- riigvindt. Ht werk van Van Nidek werd in Am sterdam uitgegeven, waar hij in 1677 tvas geboren en in 1713 in de Rechten promoveerde. Natuurlijk heeft de schrijver ook zijn eigen woning opgenomen in zijn reeks i lustplaetsen". De afbeelding door Hen drik de Leth gemaakt toont aan, dat het buiten in die dagen een scherpe driehoeksvorm had met de punt naar de Herenweg, waar het ingangshek stond. De lange zijde van het huis had Vier ramen aan de Spanjaardslaan. tvaarvan de twee Oostelijke tot de >.Sael" behoorden. Ze gaven uitzicht op •.het bloem parterre. de uitgesneden Braskom en bergje met haere marme ren borstbeelden", zoals van Nidek zelf schrijft. Niet lang heeft de schrijvende •dvocaat van zijn buitenrust geno ten, want in 1741 overleed hij-. Uit den Bosch omschreven als „een plaisier- plaats met deszelfs huysinge, stallinge koets- off wagenhuys, tuynmanswoninge met syn boomgaert, moestuyn, bepoting en beplanting, bortstbeelden, termen en vaesen en verdere tuyncieraden' werd in April van dat jaar in het open baar geveild. De Amsterdammer Pieter Plaatman werd eigenaar. Hij breidde de bezitting door grondaankopen van het gasthuis uit. Meerdere weilanden voeg da hij eraan toe. Daarop werd, zoals in die dagen vaker gebeurde, een interes sant servituut gelegd, dat nog in de twintigste eeuw moeilijkheden oplever de. Bepaald werd namelijk, dat deze weilanden ..t^n eeiiwifo" aqnpn" .y.y.y.v.v. rept zullen moeten blijven. Top op he den is dit servituut op deze graslan den die thans sportterreinen zijn blijven rusten. In 1906 ontstonden nog moeilijkheden toen een tribune moest worden aangebracht. In het servituut stond immers, dat de weilanden „niet mogen worden betimmert, beheynigt. beplant nogt bepoot". Pieter Plaatman woonde nog geen zes jaren in Uit den Bosch, toen hij over leed. Weer werd het buiten in het open baar verkocht. Weer werd een Amster dammer, Thomas Meyer, eigenaar. De ze had in 1740 reeds Spruytenbosch aangekocht en werd nu voor een koop je f 4615 de bezitter van het vriendelijke Uit den Bosch, waar hij gelukkige jaren doorbracht met zijn vrouw, Anna Maria de Peyron, die ook na zijn dood de beide buitenplaatsen behield, de traditie van haar man voort zettend. Zij bracht kostbare behangsels aan, die later, wanneer haar executeur Jan la Clé, president-schepen van Haar lem, de beide buitens in veiling bracht, mede de waardevermeerdering tot f 5700 beDaalde. Dat was in 1762. De bevolking van dit Haarlemse bui tentje bleek dus wel erg vlottend te zijn. Langer zou de nieuwe bewoner Jan Bronkhorst ervan genieten. Deze Amsterdammer heeft Uit den Bosch practisch afgebroken en vervangen door een nieuw, moderner en prettiger bui ten, dat een zeer plaisante en wel aan gelegde Hofstede werd genoemd, met een zeer bewoonbaar herenhuis, stal ling voor vier paarden, tuinmanswo ning, theekoepel, een Engels plantsoen enz. Het geheel was toen zes morgen groot. •T B. Al» oplichter kan men zich in tal van richtingen specialiseren. De man, die vanmorgen voor de Amsterdamse recht bank verscheen, had zich op de bak- Uetsenbranche geworpen. In October van het vorig jaar had hfj zich bU een handelaar Ln aanmaakhout aangeboden als venter, wei wetende dat dit vak niet kan worden uitgeoefend zonder bak fiets. Hij verdween met bakfiets en aanmaakhout incluis. Vervolgens werd «en tweede bakfiets bii een verhuurder in de 1ste Jan van der Heydenstraat gehuurd; deze ging regelrecht naar een kelder in de Lange Leidse dwarsstraat, tvaar een oud-jjzerzaak gevestigd was. He laadbak (waarop naam en adres van de verhuurder) werd met behulp van «nige mede-complottanten ervan af ge sloopt en het onderstel van de hand ge daan. Vandaag eiste de officier van Ju stitie straffen tot anderhalf jaar tegen bet gezelschap, terzake van verduiste- ting en vernieling. Hoofddader S., de man die in zijn eentje de aanmaakhouttruc voltooid bad, reed de tweede bakfiets samen met rijn vriend N. van de verhuurder naar de sloper in de Lange Leidsedwars- straat. Dit vervoeren werd daarom (als beling- ook aan N. ten laste gelegd. „Dat is onjuist; hij vervoerde niet, hij ^vèrd vervoerd, want hij reed als pas sagier mee in de laadbak", zo verklaar de de verdediger niet zonder scherpzin nigheid. In de kelder aan de Lange Leidse- dwarsstraat werd door het tweetal, sa- then met de oud-ijzerbaas, de laadbak ervan afgesloopt. Dit stond namelijk *n verband met een tip, die deze ge kregen had van zijn collega M. Deze tvist namelijk een koper voor een bak fietsonderstel. Het demonteren van de laadbak moest vrij haastig en ruw ge gaan zijn, want men hield niet veel 5}eer dan een hoop brandhout over. Het hout ging de gracht in, en het on derstel naar de koper, die er echter biet meer dan f20 voor betaalde. De gehele onderneming bracht dus niet 'beer dan f5 per man op.... plus een «fraf, die volgens de officier voor S. anderhalf jaar, voor N. en M. zes maan den onvoorwaardelijk, en voor de ijzer gaas zes maanden voorwaardelijk zou 'hoeten bedragen. Uitspraak 26 Maart. jUit een secretaire in een huis aan de °ibeinstraat te Amsterdam is een faldkistje gestolen met 17 of 18 biljet je11 van honderd gld.. tien zilveren rijks daalders. een stukje goud van ca. vier "■ram en een stukje van een gouden jbrhanger. De eigenaresse miste ook '0.—- uit haar portemonnaie. Eerst was u* ,°ok het sleuteltje van de secretaire 'it. maar dat is inmiddels terugge °hden aam6 rijkspolitie te Diemen heeft in p0yjonwerking met de Amsterdamse dip twee jongemannen aangehouden, tOp„ln Amsterdam verschillende auto's acu,narnen en vervolgens hier of daar in -OJiioten. Vorige week hebben zij de tremen een wagen gestolen. Toen aahh e te Amsterdam hen wilde Vcdp Uc'en, reden zij in wilde vaart Zij tp ^e agent kon slechts door op- Hater spr'ngen een ongeluk voorkomen. Twppri15 de wagen aangetroffen in de ehiEp Hoerhaavestxaat. Thans zijn T'"n van de fraaie platen uit „Zegepralend Kennemerland", het intussen ver dwenen buiten „Westerhout" onder Beverwijk voorstellend. Het vu ?n deze autodieven aangehouden. W, l £en te zpn de 18-jarige schilder g?n de 18-jarige automonteur ö- beiden uit Diemèn. Zijn geheugen is boordevol zorgvuldig bewaarde herinneringen. Hij graait erin en strooit ze met kwistige handen uit over de tafel. „Ik ben gebo ren op 5 October 1901 in Amsterdam, als het op een na laatste kind in een rij van negen. Toen ik elf jaar was en de lagere school had doorlopen, moest ik geld verdienen. Van doorleren was geen sprake, want ik kom uit een arm gezin. Bovendien had ik ook geen stu diehoofd. Via de onderwijzer kwam ik in contact met de procuratiehouder van een textielfirma. Die vroeg of ik een mooie hand van schrijven had. Hij gaf me een vel papier en een penhouder met een nieuwe kroontjespen. Schrijf maar iets, zei hij. En ik schreef Het Stockske van Oldebarneveldt voor hem uit. Waar ik dat vandaan haalde, weet ik niet meer, maar ik heb er achteraf uit geconcludeerd, dat ik toen al wel van poëzie gehouden moet hebben." Hij werd aangesteld, maar het beviel niet zo erg en na anderhalf jaar accep teerde hij een ander baantje. Daar zat hij voor vier gulden vijftig in de week de lieve lange dag 'achter matglas. „Ik had wel het idee dat ik dit niet mijn hele leven zou doen. Misschien word ik wel voetballer, dacht ik. Maar toch sleet ik nog negen jaar op weer een ander kantoor. Op een keer was een broer van mij naar het stuk Oud Heidelberg" ge weest. Hoe ziet zo'n schouwburg er nou uit vroeg ik en wat kost het? Mijn broer antwoordde, dat het er van bin nen precies als in de kerk uitzag. Alleen waar het altaar zou moeten staan daar spelen ze, zei hij. En het kost tweeen- veertigeneenhalve cent." Sindsdien ging Johan geregeld naar de schouwburg. Hij dacht wél eens dat het prettig moest zijn om in zo'n stuk te spelen. Toen dat. ook een meisje van kantoor, wier vader regisseur aan een amateurgezelschap was. vroeg of hij mee wilde doen. ging een langgekoes- derd ideaal in vervulling. Met een vriend ging hij ook les ne men. Eerst bij Willem Hunsche. Daarna bij Louis Saalbora. „Ik moest op een Zaterdagmiddag bij Saalborn komen om hem wat voor te spelen. Wilt U aan het toneel? Jawel meneer Saalborn. Toch niet voor Uw beroep? Jawel meneer Saalborn. Nou, ga daar dan maar eens staan.. Ik deed de kloosterscène uit de Gijsbreght. Het viel erg mee. Hij vroeg toen, of ik ook nog iets lyrisch kende. Ik wist niet wat lyrisch was, maar ik dacht dat het wel met liefelijkheid te maken had en ik droeg een gedicht voor van Jacques Perk. Dat was ook het enige dat ik nog van buiten kende. Nou, de lessen gingen door. Het was erg leuk. Saal born gaf zich voor ons veel moeite. Na twee jaar ik was al vijfentwin tig werd het Nieuw Nederlandsch Toneel opgericht. Daar werd ik lang zaamaan ook ingeschoven. Ik mocht fi gureren. Ik dacht er zo'n honderd tot honderdtwintig gulden te gaan verdie nen het werden er vijftig. De troep bestond vijf jaar. Johan Fiolet ging over naar de her-opgerichte Koninklijke. En twintig maanden later, na het faillissement naar de Jonge Spe lers. In de oorlog heeft hij voornamelijk met kinderen gewerkt. Midzomernacht- droom, Driekoningenavond, Hamlet en Lanceloet op de Werkplaats van Kees Boeke, het Baarns Lyceifm, het Roelof Hart-instituut in Ede. „Enorm leuk wer ken met kinderen. Ze doen het met niks van het vak, met niks geen routine, zonder enig hassepeta of boebeleboe alleen maar mooi." Hij heeft nog even het plan gehad om dat werk voort te zetten, maar het is er niet van gekomen. Sinds „Vrij Volk" in 1945 rolde hij van het ene gezelschap in het andere: De Start het AGT, de Nederlandse Comedie en Het Rotterdams Toneel. Rotterdam blijft ook het naaste seizoen, onder de nieuwe leiding van Anton Ruys zijn onderkomen. En verder? Hij is leraar aan de To neelschool, die tegenwoordig Academie voor Dramatische Kunst heet. En hij is gek op televisie. Om het heel, héél kort te zeggen. Onder de titel „De Kunst der Stilte" treden de danseres Lizzy May (panto mime), Frans Vester, fluitist en Dick Visser, gitarist op Woensdag, 17 Maart a.s. in het Cultureel Centrum „De Vlees- bal" op. Behalve enige soli zullen de beide instrumentalisten duetten spelen, o.a. een Divertimento van de Italiaanse componist Vincenzo Gelli. Fluit en gi taar is een zeldzaam voorkomende com binatie van instrumenten. Vóór de 19de eeuw werd er niet speciaal voor deze combinatie geschreven, men bewerkte bestaande liederen voor. Het was eerst Franz Schubert, die er een belangrijk werk voor schreef, echter tezamen met andere instrumenten. Deze componist schreef een kwartet voor fluit, gitaar, altviool en cello. Andere componisten schreven werken van kleinere om vang voor uitsluitend fluit en gitaar. Frans Vester en Dick Visser zullen hier van enige werken spelen. Lizzy May zal o.a. pantomimisch „De Picknick" en „Het Circus" uitbeelden. :V> Maart: Maria Boodschap: Vroeger dan anders begeett Bernadette zich naar de grot van Massabielle. Twintig dagen geleden heeft zij de Verschij ning voor het laatst gezien. Zal zij vandaag opnieuw teleurge steld worden? Of zal zij op deze feestdag van Maria de Vrouwe weer zien? Nauwelijks is het meisje de grot genaderd, of ze ziet tot haar grote vreugde het hemelse licht om de rozen struik. En te midden van dat licht, ja, Bernadette ziet het goed, daar is de schone Vrouwe weer. Het lijkt wel, of Deze op haar staat te wachten. Berna dette knielt neer. Ze bidt en bidt. En dan eindelijk stamelt zij zacht: „Wie bent U?" Maar het lijkt wel, of de Dame haar woorden niet ver staat. Bernadette bidt door en nog eens vraagt ze dan: „Wie bent U?'' En nog krijgt het meisje geen antwoord. Wel heeft de Vrou we haar toegelachen. Die glim lach geeft Bernadette moed en voor de derde keer zegt zij: „Zegt U mij toch: Wie bent U?" Dan ziet zij, hoe de Vrouwe haar handen vouwt en dan hoort ze de woorden: „IK BEN DE ONBEVLEKT ONTVAN- GENE!" Ondanks het vroege morgen uur zijn toch vele gelovige mensen Bernadette gevolgd. Het meisje keert zich nu tot de toeschouwers en roept hun toe: „De Vrouwe heeft gesproken Zij noemt zich: de Onbevlekt Ontvangene!" Een grote vreugde maakt zich plots van al die mensen mees ter. Zij vallen op de knieën en roepen uit: „O Maria, Die zon der zonde ontvangen is, bid voor ons!" Ja, nu heeft Maria gesproken. En nu weten allen ook, wat Zij te zeggen had! Met haar eigen woorden bekrachtigt Maria de uitspraak van Paus Pius IX toen hij vier jaren te voren Maria Onbevlekt Ontvangen verklaarde. Dat is de betekenis van de verschijningen te Lourdes. Dat is de grote vreugde van de feestdag Maria Boodschap in het jaar 1858. Maria zelf ge tuigt: Ja, waarlijk, op mijn ziel heeft nooit de smet der erfzon de gekleefd. Ik ben de Onbe vlekt Ontvang-ene. Na de zestiende verschijning op Maria Boodschap, ziet Ber nadette de Lieve Vrouwe nog tweemaal. Dan verdwijnt dit meisje van 14 jaren weer uit de belang stelling van de mensen. Ze is nog even zwak en onwetend, even eenvoudig als voor dé ver schijningen. Ze komt onder de bescherming van zusters. Op 20-jarige leeftijd doet zij haar intrede in het klooster. Als zuster Maria Bernard leidt zij daar een verborgen leven Ziekten en vele onaangename dingen kwellen haar. Maar zti verdraagt alles geduldig. Op 35-jarige leeftijd sterft zij als een heilige! Op de feestdag van Maria Onbevlekt Ontvangen, van het jaar 1933, heeft Paus Pius XI haar heilig verklaard. Dit is Engels, betekent „Grote Ben" en is de naam van de grootste klok in Londen (bijna 14.000 kilo) en waar schijnlijk wel van heel Europa Jullie hebben ongetwijfeld door dc radio (om 9 uur 's avonds bijvoorbeeld) de klanken van De beroemde klok in de toren van het Engelse Parlements gebouw (Slot), i Voorzover de kennis over de Octopus gaat, is zijn grootte gelukkig zeer beperkt, daar de grootste soorten, die bekend zijn, lichamen hebben van niet meer dan 30 cm. middellijn, wanneer ze uitgestrekt zijn; de tentakels zijn twee meter lang. Zo'n dier is afschuwelijk ge noeg, vooral daar het aan zijn overgrote spierkracht ook nog een eigenaardige kwaadaardig heid paart. Als men een Octo pus in de ogen gezien heeft, zou men bijna tot de overtui ging komen, dat zijn woest ka rakter door verstand wordt gesteund. Het oog van de Octopus is zwart en geheel rond en het heeft geen oogleden. De Octopus komt in de Noordzee voor, terwijl de inktvis in de Middellandse Zee en Atlanti sche Oceaan verblijft. In het aquarium in Artis kun je enkele kleine inktvissen (Octopus) bekijken. Het is de moeite waard hoor. Kronkelend en wriemelend zoekt de Octopus daar in het aquarium zijn weg over de zandbodem en tussen grote ste nen, schiet plotseling als een pijl uit de boog weg, om even onverwacht ineen te zakken tot een wirwar van armen, die zich oprollen en weer strekken steeds tastend en zoekend, zon der in de war te geraken. De armachtige Artis-inktvis, die „slechts" veertig centimeter lang is, verschilt alleen in grootte van de enorme soortge noten uit verschillende wereld zeeën. De dieren houden er een zeer moderne manier van voort bewegen op na, berustende op het principe van een straal vliegtuig, waarbij zij feitelijk achterste voren zwemmen. Wat ogenschijnlijk de kop is, is in werkelijkheid het lichaam. Het dier zuigt zich vol water en perst dit vervolgens met volle kracht door een soort „uitlaat pijp" die bij de gewone ademhaling zeer goed te zien is naar achteren. Hierdoor wordt de Octopus voortge stuwd, terwijl de tentakels zich tot een lange sliert samenvou wen. Zo stort de Octopus zich ook op zijn prooi, mosselen of krabben, omstrengelt 't slacht offer met de vangarmen en verorbert het, waarbij het dier gebruik maakt van een zeei sterke snavel, een typische bek die men eerder bij een vogei dan bij een zeedier zou ver wachten. Maakt het dier zich bang of kwaad, dan kan het letterlijk van kleur verschieten van lichtgrijs kan het tot diep bruin worden. En dan heeft de Octopus natuurlijk nog de eigenschap, waaraan hij een van zijn bijnamen te danken heeft- het spuiten van inkt, een don ker gekleurde vloeistof, die de inktvis in geval van gevaar als een „rookgordijn" om zich heen spreidt, teneinde zich aan het oog van zijn vervolger te ont trekken. Zelfs grote en ogen schijnlijk sterke krabben en andere dieren worden door de Octopus aangevallen en in de meeste gevallen overweldigd. Hier zie je de kleine wijzer, welke vier mannen moeten dragen tij dens een schoonmaak van de wijzers en wijzerplaat deze thans 100-jarige klok we) eens gehoord. In de Westmin- stertoren te Londen hangt deze klok, die vier wijzerplaten, elk acht meter lang en breed, heeft. Aan elke kant van de toren één, zoals bij de meeste toren uurwerken het geval is. Maar deze wijzerplaten zijn nog bre der dan jullie huis. De grote wijzer is ZVz meter lang. Je moet die afstand eens tegen de muur van de kamer meten, dan krijg je een goed begrip van de grootte. Jullie begrijpen wel, dat deze wijzerplaten zo groot zijn gemaakt, om op een af stand de juiste tijd goed te kunnen zien. Het vuur in de grote schouw laaide telkens hoog op door de steppenwind. Knisterend vielen de hout blokken omlaag. Afwezig hoor de Alexandra hoe Guchi, het dochtertje van de Landgraaf, haar les opdreunde. Ze keek naar haar standaard die wild wapperde in de wind. Een Heilige was op haar stan daard afgebeeld. Sint Olaf, haar overgrootvader. De Lappenko- ning, zoals hij genoemd werd. Ze behoorden ook tot hun volk. De edelen zeiden dat haar vader op Sint Olof geleek Ook hij zocht de eenzaamheid van de steppenwouden en de bergvlakten. Vandaar dat hij een groot deel van het jaar met zijn ge zin op zijn eenzame hoeve doorbracht. Alexandra deed haar uiterste best om op te letten. Plotseling kwam Pater Sergius binnen om te zeggen dat er na dit Uur die dag. geen lessen meer zouden zijn, om dat de tocht door de steppe te gevaarlijk werd. Het vroor nu 20 gr. en er waren wolven gesignaleerd. Alexandra 'werd gehaald met de sledewagen. Er was een ontzettende sneeuwjacht, maar Abatsja en Jurka, die voorop zaten, knipperden zelfs niet met him ogen. „Boem, boem", dreunde de zware galm van de grote gongklok, die de Grootvorst aan het afdak voor het voor huis van de hoeve had laten hangen, om de reizigers de weg te helpen vinden bij nacht en ontij. „We zijn er haast, Hoogheid' zei de gouvernante zacht, ter wijl ze Alexandra's boekentas nam. Alexandra mocht die dag niet meer uit. In de late na middag zat ze in de grote keu ken bij het vuur en keek naar buiten. Plotseling zag ze de Lap, die ze op de bergvlakte had ge zien, voor het raam staan. Hij keek naar binnen. Hii had een wijde nevelman tel om en hij kon zijn mantel haast niet houden door do wind. „Ga mee", zei de Lap. „Je wilt iets moois en liefs aan Jesus geven." Alexandra hoorde duidelijk wat de Lap zei en vreemd ge noeg zat ze, voor ze goed wist wat er gebeurde, buiten op de Lappenslee. De slee en de leidsels waren helemaal zilver bevroren en schitterden in het licht van de maan. In de verte zagen ze de rode kleuren tover van vuur Een regen van verschietende sterren stoof langs de hemel en overal stoven diamanten pul- Een grappige geschiedenis un de mooie gekleurde tekenfilm van Walt Disney is die van de twee hoeden: Johnny en Alice. Een dames- en een herenhoed, samen gelukkig in een winkel etalage. Doch hun geluk wordt verstoord, als beide afzonder lijk verkocht worden. Er vol gen een aantal avonturen, met een gelukkig einde. De liedjes worden gezongen door de An drew Sisters. Op de afbeelding zie je de hoeden Johnnny en Alice samen in de etalage. Het indere plaatje toont, waar de hoeden tenslotte terecht komen elk op de kop van een paard. Daar is een mooie tekening van te maken en te kleuren. t V -• w. ai» verschittertjes in het rond. Boven op de bergvlakte brandde een groot vuur. Lap pen liepen af en aan met licht jes in hun hand. Hun gestalten en grillig gevormde mutsen maakten beweeglijke schadu wen over de bergvlakte in de rode vlammengloed. Toen ze de Lappenslee za gen, bogen ze diep en het werd stil over de ijsvlakte. De Lappen zetten hun bran dende lantarens en sledelich- ten boven op een altaar neer, dat van sneeuw was gemaakt. Alles schitterde in het licht van de stralende sterren. Aan een grote sparretak hing aan een ketting een uit geholde steen met een lichtje er in. Je zag. het warme lichtje heen en weer bewegen in de nacht. Het was een wonder mooie Godslamp. Toen gingen alle Lappen om het altaar staan, nadat eerst de Lap met de wijde nevelmantel en Alexandra hun plaats hadden ingenomen. De wind was gaan liggen en om hen heen was de geluid loze eenzaamheid van de step- pennacht „In de naam van de Vader en de Zoon en de Heilige Geest. Maria. Amen", begon een zangerige weemoedige stem op het altaar. De Lappen vielen in: „Ik geloof.... Wees Gegroet, MariaWees Gegroet Gespannen luisterde Alexan dra. Zo had ze nooit horen bid den. Het klonk als een wonder mooi gezang over de bergen en vlakten. Eentonig, zoals Lap pen zingen. Eentonig voor de vreemdeling, maar vol werel den van schoonheid en uitbun dige vreugde en de diepste droefenis voor een kind van de onmetelijke bergvlakten. Daarna hoorde Alexandra hoe de Lap ook tot Maria bad. De Lappen zwegep. Het Lof was geëindigd. Toen suisden de Lap met de wijde nevelmantel en Alexan dra de bergen af. De Lappen bogen diep. Hun grillig gevormde mutsen raakten haast de grond. Alexan dra wuifde met haar handje en boog. Dan gingen ze in vlie gende vaart door de sterren nacht. En de volgende morgen ver telde Alexandra op school wat ze beleefd had. En zo was het gekomen, dat Alexandra een bijzondere Ma riaverering begon. Na de belijdenis van de Drieënen God sprak men de naam Maria, daar men Haar bijzonder vereerde in het God delijk Huisgezin. Men haalde haar stüte lieve gestalte, die zovele eeuwen op de achtergrond gebleven was, in een stralend liefdelicht van een bijzondere en grote verering. Want dit nu was het mooie en lieve, dat Alexandra aan Jesus geven mocht. En de volgende morgen, onder de H. Mis, toen Alexandra opkeek naar de mooie, witte Hostie, hoorde ze heel duidelijk in haar zieltje een stem, die eenvoudig zei: „Dank je." (Slot) Een vrouw, die vaardig en sierlijk paard rijdt, noemt men een amazone. Bij de Amazonen, een volk, dat in Klein-Azië woonde, voerden de vrouwen de heerschappij en trokken ten oorlog, terwijl de mannen thuis bleven om de huishoudelijke werkzaamheden te verrichten. In hun oorlogen, waaraan de Amazonen voor een groot deel te paard deelnamen, waren zij lange tijd onoverwinnelijk. De Griekse held Achilles gelukte het, hen te verslaan. Nestor was de naam van een Griekse koning, die nog op hoge leeftijd aan het beleg van Troje deelnam. Te oud om aan de krijgsverrichtingen deel te nemen, stond hij de belegeraars met zijn kennis en ervaring ter zijde. Vandaar dat een oud en wijs man, die van zijn ervarin gen anderen gebruik laat ma ken, een nestor wordt genoemd. Bp K.B. van 11 Maart is de heer P. J. van IJzendoorn, hoofdinspecteur van politie te Velsen, benoemd tot commis saris van politie te Zaandam. HAARLEM: Schoten—KFC, HRC HRC, DIO—VVB, DCOETO. HEEMSTEDE: RCHOosterparkers. 3ASSENHEIM: TeylingenTHB. NOORDWIJKERHOUT: VVSB— Meerburg. ZANDVOORT: Zandvoortmeeuwen Wilhelmus. BLOEMENDAAL: Bloemendaal Onze Gezellen. SANTPOORT: Velsen—DEC. VELSEN: VSV—AGOW. BEVERWIJK: DEM—EHS, Bever wijkAlw. Forward, Kinheim Alcm. Victrix. WIJK AAN ZEE: Wijk aan Zee— OSV. CASTRICUM: VitesseRivalen. Onder leiding van de heer C. de Ruy- ter heeft de tuinbouwstudieclub „Heemskerk Vooruit" samen met de L.T.J. een discussie-avond gehouden over de sociale toestand in Tuinbou- wend Heemskerk. De heer J. Vessies leidde het onderwerp in. Er ontspon zich een interessant en leerzaam debat. Deze werkwijze zal de studieclub zeker zeer in bloei doen toenemen Tijdens de Vrijdagavond gehouden jaarvergadering van het genootschap van de Stille Omgang is afscheid ge nomen van de heer J. Houtenbos, die sedert de oprichting van de afdeling in 1917 bestuurslid is geweest Hem wer den hartelijke woorden toegesproken o.m. door pastoor Goes, en een stoffe lijk blijk van waardering werd hem overhandigd. In zijn plaats werd tot bestuurslid gekozen de heer P. A. Cra- nenburg. De Castricumers zullen de Stille Omgang maken in de nacht van 20 op 21 Maart. Het Lof wordt Zater dagavond om 12 uur opgedragen, de trein naar Amsterdam vertrekt om 1.07 uur. In de kerk aan de Lauriergracht zullen de Castricumers na afloop van de Omgang de H. Mis bijwonen. Spruiten 6097, ongeschoonde sprui ten 2055, witlof 5870, prei 1028, peen 56. De gymnastiekvereniging D.O.S. zal Zaterdag 20 Maart a.s. voor de ouders, donateurs en genodigden de jaarlijkse uitvoering geven. Artsen: M, Trooster, W. Daniëlslaan 14, Santpoort, tel. K 25608410. Apotheken (ook nachtdienst)Santpoort- se Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 145, Santpoort, tel. K 2560—8249. Er bestond een vrij grote belangstel ling voor de bijeenkomst, waarop in Santpoort een werkgroep van de K.V.P. is gestart. Vooral de jongeren waren goed vertegenwoordigd, wat hoopgevend is voor de toekomst. Het is de bedoe ling eind deze maand een bijeenkomst te houden voor de eerste politieke dis cussies. In Velsen-Noord wordt reeds met een dergelijke groep gewerkt en in IJmui den-Oost is deze in voorbereiding. Daar naast wacht IJmuiden-O. binnenkort een bijeenkomst, waar de heer Th. Koersen, lid van de Tweede Kamer-fractie der K.V.P., het woord zal voeren. Sinds korte tijd hebben de jubilaris sen van de Papierfabriek, buiten hun graificatie, er nog eeij aardig douceurtje, zij het dan niet in geld, bij gekregen. Hadden zij tot nu toe op hun jubile umdag een extra vrije dag, nu zijn dit er 3 voor de 25-jarige en 4 voor de 40- jarige jubilea. Deze meerdere dagen blijven nu voor elk volgend jaar ge handhaafd, n.l. 2 en 3. Op 1 April emigreert weer een Vel sen-Noords gezin naar Australië, n.l. dat van de heer v. Burgel, Westerwijkstr. 14 bestaande uit man, vrouw en 2 kinderen. De heer v. Burgel, die ovenbouwer is, wnrdt uitgezonden door een grote Ne derlandse onderneming en vindt, als hij daar komt, een woning op hem wachten. Zaterdag 13 Maart Hoog water: 10.36 u. en 23.32 u. Laag water: 5.35 u. en 18.36 u. Zondag 14 Maart Hoog water: 12.22 u. Laag water: 7.11 u. en 20.12 u. Maandag 15 Maart Hoog water: 1.08 u. en 13.37 u. Laag water: 8.46 u. en 21.28 u.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11