McCarthy opnieuw met het leger in conflict Juridische adviseur sou op de legerleiding druk hebben uitgeoefend KARWEITJE „OP HOOG NIVEAU Het is de nieuwe baas der K.L.M.-ers ernst met zijn idee President-directeur acht K.L.M.-vloot met Nederlandse types realiseerbaar Straaljager in brand geraakt Twee Amerikaanse marine vliegtuigen door Tsjechische Mig aangevallen Toestellen behouden geland LEGERRAPPORT LOKT MEMORANDUM UIT Tot hoofd en hart Hoessein Fatemi gearresteerd Recruut overleden tijdens veldloop ALER en de nationale vliegtuigindustrie Grotere bestaans zekerheid Het weer Half jaar ondergedoken Hartverlamming de oorzaak Feestdag St. Joseph Dispensatie in vier Ned. bisdommen Prins maakt vlucht met straalvliegtuig Motorschip uit Lemmer bereikt Kampen Britse Constellation verongelukt *4TERDAG vösi en- en onihoudingsdag mmtmmm mm --n wmmmmmm Uitlating moet echter in zijn verband gezien worden Piloot gewond Sociaal commentaar Weer aanvallen van benden 33 personen gedood KONINGIN NAAR ENGELAND Boven West-Duits grondgebied Geldkistje tussen de vuilnis Suède Autojasjes f 110.-1 zaterdag 13 maart 1954 77ste JAARGANG No. 25937 De strijd tussen senator McCarthy en het Amerikaanse leger is weer op gelaaid naar aanleiding van een door het leger gepubliceerd rapport betref fende het uitoefenen van ongeoorloofde druk op legerautoriteiten. door McCarthy's rechtskundige adviseur, Cohn. McCarthy heeft het rapport chantage genoemd en een memorandum aan de pers voorgelegd, waaruit zou blijken, dat minister Stevens getracht zou hebben het onderzoek naar subversieve elementen bij het leger te doen beëindigen, in ruil voor inlich tingen over marine en luchtmacht. Minister Stevenson heeft deze bewering „volslagen onwaar" genoemd. De voormalige Perzische minister van Buitenlandse Zaken en intiemste mede- Werker van Mossadeq, Hoessein Fate mi, is vandaag, na ruim een half jaar ondergedoken te hebben gezeten, gear resteerd, zo is van officiële zijde ver klaard. Hij werd vermist sinds het re- Kiem Mossadeq door de revolutie van 19 Augustus ten val kwam. De arresta- "e vond plaats in een huis in Shimran, noordelijke voorstad van Teheran. (A.P.) Nabij de ingang van de Koning Wil- Hem lll--kazerne te Apeldoorn werd de 19-jarige dienstplichtige marechaussee G. S. uit Drachten, die deelnam aan een veldloop, door een hartverlamming getroffen. Men meende aanvankelijk dat S. was gestruikeld, maar toen hij roer loos bleef liggen, bleek bij onderzoek dat hij reeds was overleden. S. was vier weken geleden onder de wapenen gekomen. Hij had nooit ge klaagd over zijn hart. Het voorval ver wekte grote beroering onder de mili tairen aan de Koning Willem III-ka- zerne. Hunne Hoogwaardige Excellenties de bisschoppen van Haarlem, Roermond, 's Hertogenbosch en Breda verzoeken de geestelijkheid Zondag van de kansel te willen afkondigen dat zij de hun on derhorige diocesanen 19 Maart, de feest dag van St. Jozef, dispenseren in de Onthoudingswet krachtens bijzondere faciliteit verleend bij decreet van de H. Congregatie van het Concilie dd. 8 Maart 1954. Het Aartsbisdom heeft nog geen be slissing genomen. Prins Bernhard heeft vandaag een vlucht gemaakt in een oefen-straal- Vliegtuig van het type „Sabre". Het vliegtuig is een twee-persoons versie van de F-86. Dit laatste toestel is veel 'n Korea gebruikt. Prins Bernhard be vindt zich vier dagen te Los Angeles Voor een bezoek aan de vliegtuigindus trie. (Van onze correspondent) De scheepvaartverbinding van Lem mer naar Kampen over het Oostelijk ^«el van het IJselmeer in'Vrijdag her teld. Een motorschip is erin geslaagd Vanuit Lemmer Kampen te bereiken. Hoewel Staveren nog door het ijs on bereikbaar is, ondervindt de verbinding /ffoningenKampen door het groot- ctieepsvaarwater en over het IJselmeer stagnatie meer. Tot nu toe voe- do schepen vanuit Lemmer vaarten van de N. O. Polder door ^en Ov, Constellation van de „British erseas Airways Corporation" (BOAC) Vlte, vanochtend bij een landing op het l?gveld Kallang bij Singapore veron- en in brand gevlogen, var het aantal slachtoffers is nog niet° bekend. u&ier±emper-, geboden Het Amerikaanse leger heeft dezer dagen een rapport samengesteld, volgens hetwelk de juridische adviseur van Mc Carthy's subcommissie voor onderzoek naar on-Amerikaanse activiteit, de 27- jarige Roy Cohn, getracht zou hebben speciale voorrechten van de legerautori teiten los tet krijgen voor zijn vriend, de 26-jarige David Schine, die even eens tot de staf van McCarthy behoort. Ook wordt vermeld, dat het hoofd van de personeelsafdeling van McCarthy's subcommissie, Francis Carr, met leger autoriteiten over Schine heeft gespro ken. Cohn en Schine zijn de beide jon gemannen die er verleden jaar door McCarthy op uit zijn gestuurd om een onderzoek in te stellen naar de aanwe zigheid van anti-Amerikaanse lectuur in de bibliotheken van de Amerikaanse voorlichtingsdienst in Europa. Volgens het rapport heeft Cohn tele fonisch van legerautoriteiten geëist, dat Schine een bevoorrechte positie zou krijgen. Ook McCarthy wordt in dit ver band genoemd. De senator zou op 22 Januari driemaal van de legeradvocaat Adams geëist hebben, dat Schine in New York zou worden gelegerd. Het democratische lid van McCarthy's sub commissie, Mc Clellan, heeft een onder zoek naar de juistheid van de in dit rapport genoemde feiten geëist en de republikeinse senator Potter, die even eens lid is van de commissie, heeft ver klaard dat Cohn en Carr onmiddellijk ontslagen dienen te worden als de be weringen juist blijken. Hij eiste dat beide personen voor de commissie ge daagd dienden te worden om hun lezing van de feiten te geven en wel onder ede. Potter stelde een geheime zitting voor en daarna een openbare om het pu bliek op de hoogte te brengen Intussen heeft senator McCarthy de pers bijeengeroepen om haar een me morandum te overhandigen. Het me morandum was niet gedateerd en niet ondertekend. Hierin wordt verklaard, dat Stevens, de minister voor het Le ger, McCarthy op 6 November 1953 Noch voor onze nationale lucht vaartmaatschappij, noch voor de producten van de Nederlandse luchtvaartindustrie is vlieger Aler, thans „de baas" van de K. L. M., een onbekende. Op deze foto uit 1928 staat de huidige president directeur, toen chef-vlieger van de technische dienst der K. L. M. (rechts), op het punt samen met Iwan Smirnoff, de „Turk", in een Fokker F-7 b voor een van de eer ste vluchten naar lndië te ver trekken. zou hebben voorgesteld, het onder zoek naar communistische infiltranten bij het leger te staken en een onder zoek te beginnen bij de marine en de luchtmacht. McCarthy noemde het le- gerrapport over Cohn chantage. „Het legerrapport is gepubliceerd omdat andere chantage-pogingen gefaald hebben", aldus McCarthy. Minister Stevens heeft gisteravond commentaar geleverd op het memoran dum van McCarthy. Hij noemde de be schuldiging van McCarthy „volslagen onjuist". De legeradvocaat Adams heeft eveneens de beschuldiging van Mc Carthy, als zou Stevens hem hebben gezegd het onderzoek bij het leger te staken en anders het legerrapport over Cohn te zullen publiceren, van de hand gewezen. Senator Jenners van de com missie voor Binnenlandse Veiligheid heeft aangekondigd Woensdag een on derzoek te zullen instellen naar de be handeling van dossiers van communisten door het leger. Het lid van McCarthy's commissie, j senator Potter, heeft evenals zijn de mocratische collega McClellan en nog twee leden een speciale zitting van de commissie geëist om het legerrapport te bespreken. Senator McCarthy heeft dit voorstel, volgens Potter, toege juicht Het zal echter nog wel enige dagen duren eer er een plenaire zitting kan worden gehouden, aangezien Mc Clellan eerst Dinsdag terugkeert (Van onze speciale verslaggever) De heer Aler snijdt al de zorgvuldig voorbereide vragen resoluut de pas I af, nog voor er goed en wel een begin gemaakt is met ons interview. „U be- 0 ty1 Jj, gr'iipt", zegt de nieuwe president-directeur van de K. L. M., terwijl hij ons in s - .TgHt hei studeervertrek van zijn woning aan de Van Boetzelaerlaan in Den Haag VSHÉ, I binnenlaat, „dat ik op dit ogenblik nog niets kan zeggen over de verdere gang '':^fffiwi f van zaken bij de K. L. M. Op de eerste plaats moeten de aandeelhouders aan - ,H het eind van deze maand nog beslissen over mijn benoeming en verder zal ik j 1 me, bij een gunstige uitslag, daarna eerst nog enkele maanden moeten inwerken -- in de lopende zaken van de K. L. M. Voorts moet men de gevolgen van de 'Ha* bestuurswisseling niet overschatten; de K. L. M. is een bestaande zaak met 4MHL een' uitstekende staf en een prima directie". De dochter van de heer Aler schenkt twee kopjes thee in en dan komt het gesprek op de verklaring, die de vroe gere Chef van de Luchtmachtstaf vorige week heeft afgelegd in een causerie voor een aantal studenten in de vlieg- tuigbouwkunde. De mening van de heer Aler, dat het een grote nationale winst zou zijn, indien de K.L.M.-vloot uitge rust zou kunnen worden met vliegtui gen van de Nederlandse industrie en dat dit idee verwezenlijkt zou kunnen worden als alle betrokkenen zouden sa menwerken, heeft niet alleen veel op zien gebaard, maar is bovendien hier en daar op twijfel en ongeloof gestuit. Maar het is de nieuwe „baas", zoals de K.L.M.-ers hem al noemen, ernst met zijn idee. „Ik blijf er &U> dat het zeer zeker te realiseren zou zijn," zegt hij. „waarbij echter nogmaals dient te wor den vooropgezet, dat een en ander uiter aard niet ten koste zou mogen gaan van de efficiëntie der K.L.M." Het is geen nieuw idee, zo zegt hij. En dan vertelt de heer Aler, hoe hij bijvoorbeeld na de Nederlandse over winning in de Christchurch-race zijn voorganger, dr. Albert Plesman, met het succes geluk gewenst had en daar aan de verzuchting had toegevoegd, „wat zou het niet prachtig geweest zijn als ons land deze zege met een Neder lands vliegtuig, bijvoorbeeld een Fok ker, had behaald." „Dat brengt de idee natuurlijk niet dichter tot de realise ring," zo vervolgt de heer Aler, „maai het is goed, dat we ons de mogelijkheid voortdurend voor ogen houden." „De ontwikkeling van een nieuw vliegtuigtype is niet alleen een kwestie van hersenen, energie en doorzettings- i vermogen, maar ook van veel geld. te meer daar succes niet gegarandeerd is. I Het is duidelijk dat een industrie, die een bepaald type wil introduceren, be reid moet zijn zich zeker in het begin grote offers te getroosten" zo verzekert de heer Aler. En dan wijst hij erop, dat men aan zijn uitlating overigens niet meer belang moet hechten, dan hij er aan heeft wil len geven. Men moet zijn verklaring eerder zien in het verband van zijn gehele rede. „Ik heb aan die tweehon derd aankomende ingenieurs, die zich als zo vele andere jonge mensen afvragen wat hun toekomstkansen zijn, het ruim ste beeld getracht te geven van de mogelijkheden die er in de Nederlandse luchtvaart liggen", zo zegt hij. Even later staan we weer in de hall. waar de laatste dagen de bel haast niet stil gestaan heeft tengevolge van de vele telegrammen, en gelukwensen die arri veerden. „Er waren er bij van mensen,' van wie ik dacht: stelde die er ook al belang in of ik of een ander benoemd zou worden?" vertelt de heer Aler. Maar door al dat meeleven zal hij de volgen de maand met des te groter vreugde en vertrouwen zijn nieuwe taak aanvaar den bij de K. L- M., die voor Aler „kroonjuweel" van de Nederlandse lucht vaart is. Hoog boven het glinsterende water van de Theems, met een schitterend uit zicht óp Londen, zijn arbeiders op het ogenblik druk bezig de Victoria-toren te ontdoen van zijn steigers, die nu zul len worden opgetrokken rondom de legendarische i3ig Ben (links, op de achtergrond). De toren, die tijdens de bezetting zijn stem via de radio in de onderdrukte gebieden horen liet, werd door een in de buurt ontplofte bom nogal beschadigd en slechts proviso risch hersteld. Het ministerie van Open bare Werken in Engeland heeft nu be sloten de schade te laten herstellen en tegelijk verweerde muurgedeelten te laten vernieuwen. Gisteren is op de vliegbasis Eind hoven een Thunderjet-straaljager, be stuurd door de 22-jarige sergeant-vlie ger W. Meyer uit Sliedrecht, direct na de start in brand geraakt. Het toestel bevond zich op te geringe hcogte om de vlieger een kans te geven op een goede landing door gebruikmaking van de schietstoel. Voor het maken van een landing ver keerde de Thunderjet in een ongunstige positie ten opzichte van het veld. Ser geant Meyer deelde aan de verkeers toren mee, dat hij zou trachten op een open terrein een noodlanding te ma ken. Dit lukte hem op een veld, drie km. ten Westen van de vliegbasis, waar het brandende toestel tot stilstand kwam Onmiddellijk daarna verliet de vlieger de brandende straaljager per schiet stoel. Hij liep daarbij vermoedelijk een hersenschudding op en enkele verwon dingen. De geblakerde romp van het vlieg tuig ligt in een weiland op een afstand van ruim 100 m. van een boerderij. Landbouwers, die op het land aan het werk waren, zagen het toestel naar be neden komen en op de begane grond nog een afstand van ongeveer 150 m. afleggen. De piloot lag naast de straal jager. Militairen van de vliegbasis be streden het vuur. De piloot is per le- ger-ambulancewagen vervoerd. (Van een bijzondere medewerker) e wens, die wij aan het eind van onze vorige beschouwing neer schreven, is wel spoedig in ver vulling gegaan: het S.E.R.-advies ten aanzien van de oudedagsvoorziening is gepubliceerd. Onze lezers kennen na tuurlijk de voornaamste inhoud: een gelijk wettelijk bodempensioen voor al le boven-vijfenzestig-jarigen tegen be taling van een premie, die afhankelijk is van het inkomen. Wanneer dit advies in het Staatsblad als Wet zal zijn verschenen is een nieu we schakel gesmeed in de keten van sociale zekerheidsmaatregelen ten be hoeve van onze werkende bevol king. Maar dan ook zal voor de eerste maal geheel het Nederlandse volk betrokken zijn in een maat regel ten behoe ve van de bestaanszekerheid. Twee van de voornaamste kenmerken van dit ad vies zijn: ten eerste dat het be trekking heeft op een wettelijk pensioen voor allen, zonder onderscheid van maatschappelijke functie; en ten tweede dat het een verzekering zal zijn. Zo op het eerste gezicht wekt het eni ge verwondering, dat ook mensen met een hoog en zeer hoog inkomen aan stonds in de verplichte verzekering zul len zijn opgenomen. Een zelfstandige za kenman b.v., die per jaar f30.000 ver dient kan die niet veel beter zelf bij een particuliere verzekeringsmaat schappij een pensioenpolis nemen? Be antwoordt dit niet veel meer aan de door ons katholieken steeds zo verde digde gedachte van de persoonlijke ver antwoordelijkheid, dan de verplichting van overheidswege ook aan deze men sen in de toekomst opgelegd? De drie Tilburgse hoogleraren. Van de Grinten, Smeets en Van de Ven, hebben deze overweging ook zeer sterk doen gelden en daar zelfs een minderheidsnota op gebouwd. Bij een eerste kennisnemen van de bezwaren van dit drietal katho lieken heeft men de neiging hun gelijk te geven. Slechts een toetsing zowel van het beginsel, als van het thans voorge stelde, en van de onderlinge verhouding daarvan aan de praktijk van het leven, voert o.i. tot de conclusie, dat het gelijk aan de zijde is van de overgrote meer derheid van de Sociaal Economische Raad. Men bedenke waar het om gaat. De meerderheid van het Nederlandse volk is boven de vijfenzestig jaar materieel hulpbehoevend. Slechts een minderheid kan, hetzij uit eigen middelen, hetzij uit een voldoende pensioenregeling, bogen op een onbezorgde oude dag. Wanneer men nu spreken wil van algemene volks welvaart als toestand, dan behoort daar zonder enige twijfel bij, dat al degenen die hun maatschappelijke plicht in het productie-proces hebben verricht, er van kunnen zijn verzekerd, dat zij ook in de periode waarin zij geen productieve ar beid meer kunnen verrichten, toch de vruchten van hun voormalige arbeid kunnen blijven plukken. Pensioenverze kering is altijd een kostbare aangelegen heid. Ieder die wel eens aan een verze keringsagent de premie voor een pen sioenverzekering heeft opgevraagd, weet daarvan mee te spreken. Op grote schaal is bestaanszekerheid door middel van ouderdomsverzekering slechts te berei ken indien het risico-draagvlak zo breed mogelijk wordt gemaakt. Wij kunnen voor de concrete cijfers volstaan met te verwijzen naar de uitvoerige uiteenzet tingen hieromtrent in dit blad van Donderdagavond. (Vervolg op pap. 6) Volgens in Djakarta binnengekomen berichten zijn het laatste etmaal 19 dor pelingen door benden gedood. De ben den deden aanvallen in het regent schap Tsjiamis, waar zij in Panjingkiran 100 huizen afbrandden en in de omge ving van Pameungpeuk 30 huizen en 2 moskeeën in brand staken. Behalve de 19 gedoden zijn volgens de eerste berich ten nog 14 dorpelingen gedood. Twee Amerikaanse militaire vliegtuigen zijn gisteren boven West-Duits grondgebied aangevallen door een Tsjechische jager van het type Mig. De toestellen konden hun vlucht evenwel voortzetten en zijn veilig geland. Van het incident werd het eerst melding gemaakt door de Beierse politie, die mededeelde, dat zich nabij de Tsjechische grens, boven het plaatsje Wald- münchen een luchtgevecht had afgespeeld. Het heeft lange tijd geduurd eer men van Amerikaanse zijde dit bericht kon bevestigen, omdat het twee toestellen van de marine betrof, die opereerden vanaf vliegdekschepen in de Middellandse Zee. H. M. Koningin Juliana zal 7 en 8 Mei een bezoek brengen aan Engeland. Haar zal de „Honorary freedom of the a <Jo,pipany" worden aange boden. De Carpenters Company is een van de oude gilden van de City van Londen. Voorts zal H. M. een b zoek brengen aan het Royal Sussex-regiment, waarvan zij ere-kolonel is. Hoe ouder men wordt, des te beter men inziet, dat het leven y kort is. j Het hoofdbureau van de Beierse grenspolitie heeft medegedeeld, dat het incident plaats vond om ongeveer twee uur in de middag. Het betrof volgens deze bron een tweetal vliegtuigen van een zwaar type, die door een jager wer den beschoten, welke onmiddellijk in de richting Tsjechoslowakije verdween W aldmünchen, waar het luchtgevecht werd waargenomen ligt op ongeveer acht kilometer van de Tsjechoslowaak- se grens. De politie deelde mee, dat plotseling een jager het vuur opende op de twee toestellen, die men men niet nader kon identificeren. De Mig viel van boven aan en dook op de beide zwaardere toe stellen. In de omgeving van Waldmün- chen werden kogelhulzen uit uit vlieg tuigmitrailleurs gevonden. De toestellen vlogen op een hoogte van 2.500 meter. Het was nevelig weer. Woordvoerders van het militaire vlieg veld in Frankfurt konden de berichten niet bevestigen. „Als het toestellen van ons waren geweest zouden wij er zeker iets van gehoord hebben", zo deelde men bier mee. Later verklaarde men daar dat het toestellen van de vloot betrof die boven Oostenrijk vlogen en bij ver gissing over de Tsjechische grens vlo gen. Het hoofdkwartier van de Ameri kaanse luchtmacht in Wiesbaden kon de berichten niet bevestigen. Een woordvoerder van de Ameri kaanse zesde luchtvloot in Londen deelde iaat in de avond mee, dat toe stellen van de Amerikaanse marine die dag oefenvluchten hadden uitge voerd in het gebied waar men het in cident had waargenomen. Hij kon echter niet vertellen of het marine toestellen waren die beschoten zijn. Hij deelde mee, dat vliegtuigen die van vliegdekschepen in de Middel landse Zee uit verkenningsvluchten hadden uitgevoerd boven Oostenrijk. Vannacht maakte het ministerie van Buitenlandse Zaken in Washington be kend, dat er in Europa twee vliegtui gen van de Amerikaanse strijdkrachten waren aangevallen. De toestellen waren echter veilig geland. Het ministerie voegde er aan toe, dat de marine rap porten had ontvangen waaruit bleek, dat twee harer toestellen tijdens een oefenvlucht waren aangevallen. (Reu- ter-DPA-AP). Twee arbeiders van de gemeente reiniging te Nijmegen vonden tussen het pas gestorte vuil een geldkistje. Toen het kistje werd opengebroken bleek het een bedrag van f 3700 te bevatten. Aan de hand van een aantal waardepapieren en een spaarbankboekje was het niet moeilijk de eigenaar op te sporen. Deze bleek het geldkistje nog niet te hebben gemist. Hij vertelde wel, dat hij bij wijze van veiligheidsmaatregel het kistje steeds in de vuilnisemmer plaatste wanneer hij uitging. Advertentie (tot Zondagavond) Matige tot krachtige Oostelijke wind. Zwaar bewolkt met voorna melijk in het Zuiden van het land enkele opklaringen. Koud en over wegend droog weer. Zondag Zon: 6.59—18.41. Maan 13.17—4.53 Maandag Zon: 6.56—18.43. Maan 14.32—5.17. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. *790 Bijkantoor en Red. Dmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v Run en W Severin. VVnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTfcN IIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1