Ruim 22000 Spaarne burgers hebben ten Oosten van wijkcomité Vierde Jeugdconcert N.Ph. Orkest Een film over het mede-lijden „Europa 1951'' in Rembrandt SIÜ Marinus Adam '25 jaar dirigent van H.O.V. (N.Ph. Orkest) Huldiging tijdens jeugdconcert Verwaarloos de liefde niet CENTRALE VERWARMING Burgemeester Cremers: Het welzijn van het oude en het nieuwe deel ligt mede in Uw hand 32 doden bij vliegramp 1 Rossellini op z'n best Sympathieke film in Palace HERINGA &WUTHRICH Britse Constellation bij Singapore neergestort SolisteTineke de Smidt, piano Techn. Bur. Vinkesteyn Concours d'élégance CROE1V o. SLEUTEL WEG? ZATERDAG 13 MAART 1954 FAUIJNA 1 HAARLEM ELECTR1SCHE INSTALLATIES LUIDSPREKENDE TELEFOON-INSTALLATIES OPLEIDING PRAKTIJK EXAMENS Nieuwe regeling aan Haarlemse handels avondschool Burgerlijke Stand KLASSIEKE NAALDKUNST Erkende Specialisten CONVERSATIE ENGELS - DUITS Wilhelminastraat 47 Tel. 18441 9 H MUZIKALE PRIJS VRAAG Centrale Verwarming en Autom. Ollestooklnsl. BLOEMEN DA AL Hartenlustschool naar 300 leerlingen 25 jaar: „Sportmagazijn Gretha de Bruyn" Schaakclub „Het Witte Paard" Veilingnotering BLOEMENDAAL TEL. 2D 143 Lid o Frans Hals City lp WfM Minerva „DE SLEUTELSPECIALIST" Geen krantenkiosk op de Grote Markt Roxy Luxor levensmilieu voor een ieder naar rede lijke maatstaven een goed klimaat te scheppen. Moge het met overtuiging gezegd worden: In Haarlem-Oost, ook daar is het goed wonen. Met deze woorden verklaarde mr. Cremers het comité voor geïnstalleerd. Vrijdagavond heeft de burgemeester van Haarlem, mr. P. O. F. M. Cremers, de dertien leden van het Wijk-comité in Oost geïnstalleerd, met een toespraak, waarin hij de dankbaarheid van het ge meentebestuur uitte, dat na een periode van gezamenlijke opbouw thans het derde Wijk-comité met zijn werkzaam heden kan beginnen. De stad breidt zich nog voortdurend uit; de samenleving wordt meer en meer gecompliceerd en de zorg van de overheid moet zich over meer en meer belangen uitstrekken, ging de burge meester voort. Door een en ander dreigt het gevaar, dat de mens vervreemdt van zijn ste delijke levensgemeenschan Men zei vroeger wel eens: Rusland is groot en de Tsaar is ver. Zo ook voelt en ervaart de hedendaagse stadgenoot meer onbe wust dan bewust dat er een afstand en vervreemding groeit. De stad van inwoning is de meesten dierbaar en vertrouwd, maar'dit gevoe len beperkt zich vaak te zeer tot buurt, wijk of stadsdeel. Het „grote" stadsbe stuur is daarnaast vaak een vreemde factor. Het stadsbestuur wil dezp „ver vreemding" niet en ook de burger wil dat niet. Beiden moeten en wijlen tot elkaar komen. In de historie van totstandkoming van dit Wijkcomité is dit ook gebleken. Want reeds langere tijd zocht het gemeentebestuur naar een contactvlak met de bewoners van Haarlem-Oost. Het is verheugend, dat in dit stadium een initiatief uit de wijk zelf is ontstaan en de weg ge vonden heeft naar het stadhuis Dankbaar hebben wij hiervan gebruik gemaakt en hoewel dergelijke zaken voorbereiding en tijd vergen is toch met gretigheid van de zijde van het gemeen tebestuur deze kans aangegrepen. Het stadsbestuur, dat zich in gelijke mate bekommert om al de belangen van al zijn inwoners, is verheugd dat hier een concreet aanrakingspunt gekomen is om een meer direct gesprek mogelijk te maken. De sfeer van persoonlijk contact en vertrouwen moge in dit nieuwe Wijk comité overheid en burgerij nader tot elkaar brengen. Gij leden van dit nieuwe Wijkcomité kent uw wijk, ging de burgemeester voort. Op de avond waarop wij met el kander kennis maakten is mij duidelijk gebleken dat u overvloeit van belang stelling en lust om aan de slag te gaan. Bovendien heb ik de indruk gekregen dat u nu al een sterk gevoel van saam horigheid bezit. De overheid wil zich door middel van Advertentie B. en W. van Haarlem stellen de Raad voor aan de gemeentelijke handels avondschool een rechtse opleiding te geven aan hen, die verlangen examen te doen voor de Nederlandse associatie van praktijkexamens. Daartoe komen in aanmerking leerlingen, die met goed gevolg het schoolexamen hebben afge legd en zij, die geacht kunnen worden een soortgelijke ontwikkeling te bezit ten. Er zal een speciale heffing van schoolgeld aan vastzitten. De kosten voor het aanvullend onderwijs zijn ge raamd op f 2650: de opbrengst van het schoolgeld op f 1700. GEBOREN: A. C. StarreMoonen z; E. Chr. Lengers—Caarls z; E. M. de Lang—Dreijer z; C. G. M. van Dijk— van den Berg z; C. Leonhardtvan Veen z; B. W. Heeremansvan der Burg d. ONDERTROUWD: J. A. Ruinemans en C. E. Derks. OVERLEDEN: P. SpaargarenRij ken, 55 j., Hazepaterslaan; P. Kook van de Wouwer, 66 j„ Emostraat. Advertentie Smyrna en Soudan handknoop. Kopten- Kelim, Tapestry, Gobelin, Tressage enz. „LABOR", Rijksstr.weg 127, Telefoon 24642 Vanmorgen is een Constellation van de Britse vliegtuigmaatschappij BOAC op het vliegveld Kallang bij Singapore neergestort, waarbij twee en dertig in zittenden om het leven zijn gekomen Alle twee en dertig passagiers behoren tot de slachtoffers. Van de negen leden der bemanning Is er een omgekomen. Het toestel was op weg van Australië, via Djakarta, naar Londen. Het is nog niet bekend of er in de Indonesische hoofdstad Nederlanders of Indonesiërs aan boord zijn gegaan, daar de pas sagierslijst nog niet is vrijgegeven. De Constellation scheen een normale landing te maken, toen plotseling een felle steekvlam uit het toestel schoot. Ooggetuigen zagen enkele personen uit het brandende wrak kruipen. Het was helder weer. De startbaan, waarop het ongeluk gebeurde, is voor het verkeer afgesloten en alle burger vliegtuigen worden naar elders gediri geerd. Twee uur na de ramp was het wrak zover afgekoeld, dat de stoffelijke resten van de passagiers geborgen kon den worden. dit Wijkcomité beter dan tot nu toe mogelijk was op de hoogte stellen van de wensen en verlangens van de bewo ners van Haarlem-Oost, om daardoor beter en meer vruchtbaar aan deze be hoeften te kunnen tegemoet komen. Gij leden van het Wijkcomité zult u volledig openstellen voor alles wat er in uw wijk leeft en het vertrouwen be waarheid maken, dat overheid en eigen bevolking in u stellen. Helpt ons en wij zullen u helpen voor zover dat mogelijk is. Dit stadsdeel zal in de naaste toe komst nofe aanmerkelijk verder uit groeien. 1 Januari 1953 woonden ten Oosten van het Spaarne 22.222 mensen. Sindsdien zijn er tal van woningen bij gekomen en het einde van deze groei is niet te zien. Uw taak zal daardoor ook breder en zwaarder worden. Het welzijn van het oude en van het nieuwe deel ligt mede in uw hand. Gezamenlijk zullen wij er voor waken, dat wjj niet achter de feiten aanlopen maar vooruitzien naar datgene, wat in de toekomst nodig zal blijken om in dit De voorzitter, de heer H. J. Lopper- som, dankte daarna de burgemeester voor zijn uiteenzetting en was het met hem eens, dat het wijkcomité een grote taak wacht. Het moet inderdaad in Haarlem prettig zijn te wonen en daar om moet aan de opruiming van een groot aantal krotwoningen begonnen worden. Wie naar de nieuwe woningen in Noord getrokken is, omdat het hem in de Amsterdamse buurt niet meer beviel, kan straks terugkeren naar de nieuwe wijken. Het comité zal alles doen om de burgerzin in het kwartier te bevorderen, waartoe de voorzitter de verenigingen mede opriep. De bijeenkomst werd eveneens bijge woond door verschillende raadsleden, enkele hoofden van dienst, de heren Maas, Dorresteyn, en Heyer, en de voor. zitters van de wijkcomité's in Oud- Schoten en Spaarndam. Onder grote hilariteit vertelde de heer Steentjes, voorzitter van Oud-Schoten, dat het in Noord veel prettiger wonen is dan in Haarlem-Oost, omdat daar zulke prachtige plantsoenen zijn. Hij hoopte echter op een prettige samen werking, waarbij de heer Stapel, voor zitter van Spaarndam, zich volgaar- Advertentie rmnl Gisteravond installeerde Haarlems burgemeester mr. P. O. F. M. Cremers het wijkcomité Oost. De programma-inleider en dirigent Marinus Adam opende Vrijdagavond het vierde jeugdconcert van het Noord-Hol lands Philharmoniscb Orkest met de Ouvertüre tot de opera „L'isola Disabi- tatata" van de tot het hoog-romantische tijdperk behorende componist Joseph Haydn. Zoals Marinus Adam verklaarde had hii het opzet dit stuk gekozen om eens iets te zeggen over de vorm van de Ouvertüre. Genoemde Ouvertüre .van Haydn bleek de hoofdvorm tc bezitten, zoals wij die meerdere keren tegenko men in symphonieën en suites speciaal in het derde deel dezer stukken. Door de thema's fragmentarisch te laten ho ren kon men later, toen de Ouvertüre zonder onderbreking klonk, een duide lijk beeld krijgen van dé totaalvorm. Zeer terecht merkte de dirigent op, dat vorm-kennis in meerdere mate het ge nieten van muziek bevordert. Het nogal onbekende stuk (de opera ze'»," is naar onze mening tegenwoordig geheel on. bekend) werd licht, en stylistisch fijn tjes gekarakteriseerd door het orkest. Even hinderlijk was de iets te luide klank der klokken in de gedrongen slot- Hierna solieerde de soliste Tineke De Smidt in het pianoconcert van de Noor se componist Edward Grieg. Door haar grote muzikaliteit, fijn toucher, speciaal in het tweede deel. had zij al spoedig al le harten der jeugdige toehoorders ge wonnen Ook vanuit technisch oogpunt oekeken leverde zij een hoogstaande prestatie, die nog grpter waardering ver dient, als men bedenkt dat zij ook 's middags reeds op het concert dit zware stuk met evenveel succes als 's avonds speelde.' Wat zij technisch pres teerde kon men het best bemerken in de cadenzen van het eerste en laatste deel. Grieg heeft deze candenzen niet aan de solistische improvisatie overge laten. doch ze zelf in het geheel in de partituur uitgeschreven. Bij alle goede eigenschappen van dit prachtige werk is naar onze smaak in deze candenzen de orkestpartij wat te dik geïnstrumen teerd. Hierdoor krijgt men te grote con trasten, met de op vele plaatsen door Grieg rijk gebruikte en van aard licht en rank zijnde Noorse volksmelodieën en rhythmen. Met een éclatante uitvoering van Moussorgsky's symphonisch gedicht „Een nacht op een kale berg" werd dit con cert besloten. Marinus Actam belichtte in zijn inleiding hierop de prachtig ge troffen sfeer zoals men die kan ver wachten, 's nacht op een berg waar spoken, geesten en duivel/s optreden. De Russische componist Modeste Mous- sorgsky. nog meer bekend als de schen ner van zijn beroemde opera .Czar und Zimmermann" munt in „Een nacht op de kale berg" vooral uit door zijn juist gekozen instrumentatie Allerhande bui tensporige instrumenten als klokken- Zoals wij. reeds berichtten, is het verslag van het jeugdconcert, dat hierbij is afgedrukt, tevens een prijsvraag voor de jeugd. In het verslag staan tien fouten, alleen de muziek betreffende. Aan de muzi kale puzzelaars laten wij het over deze fouten te ontdekken. Inzendin gen worden verwacht vóór Woens dag 17 Maart ter redactie, Smede- straat 5, Haarlem. Advertentie SCHOTERBOSPLEIN 5 HAARLEM - TEL. 25382 30-jarige ervaring De Hartenlustschool te Bloemendaal. die enkele jaren geleden ten onder dreigde te gaan, telt thans 255 leerlin gen en er is te verwachten, dat zij bi.) het begin van de nieuwe cursus de 30Ó zal bereiken. Als gevolg daarvan bie den B. en W. thans reeds een voor dracht aan voor de benoeming van een negende en tiende leerkracht in vaste dienst. spel, xylophoon en bekkens komen in dit werk voor. Deze vrije fantasie, ge heel in de hoofdvorm gecomponeerd, spreekt de toehoorder gemakkelijk aan. Het werd een indrukwekkend slot aan der serie der symphonische jeugdcon- certen, die zich steeds meer in de be langstelling der jeugd mogen verheugen. JAN LAARVELD Voor beoefenaren van de meest uit eenlopende takken van sport, ook uit de wijde omtrek van Haarlem, is de naam van Gretha de Bruyn zo langza merhand een begrip geworden. Geen wonder overigens, want behalve door haar welvoorzien magazijn, waaraan wei haar grootste faam te danken is, heeft zij zich ook bekendheid verworven in de tijd, dat zij nog niet over een eigen zaak beschikte. Zij was toen behulp zaam bij de firma Eilers, waar het on dernemende meisje reeds van haar jeugd af werkte. Sportlievend Haarlem en Haarlem niet alleen raakte dus spoedig met haar gezicht bekend. Later besloot zij het voor zichzelf eens te pro beren en de opening van haar eigen zaak vond plaats op 16 Maart 25 jaar geleden. Een zakenjubileum, dat wel het vermelden waard is. Immers, een sporthandel heeft riskante facetten en er was ook toen wel enige concurrentie, maar de energie van Gretha, welke •naam zij ook aan de zaak gaf, heeft haar door alle moeilijkheden heen geholpen, trouw bijgestaan door haar echtgenoot, met wie zij na de oprichting van de zaak was getrouwd. Dat Gretha de Bruyn in haar moeite beloond is, kan men zelf ontdekken, wanneer men een blik in de ruime welvoorziene en over zichtelijke winkelruimte slaat, waar sportartikelen van allerlei aard de sportsmen in verrukking brengen. Bo vendien weet men u daar in te lichten over alle mogelijke sporten en het ge bruik van de verschillende benodigdhe den. Inmiddels is een nieuw plan gerijpt. Tegen 1 April hoopt het actieve echtpaar gereed te zijn met de inrichting van 2 garages naast het magazijn, waar een afdeling onder de naam „buitensport centrum" zal worden ondergebracht. Al le kampeerbenodigdheden, die men zich denken kan, zullen worden uitgestald en verkrijgbaar gesteld. Een bijzonder voordeel is nog, dat de nieuwe afdeling ook aan de smallere beurs zal worden aangepast. Het feest zal o.m. met een receptie worden gevierd aan de zaak (Twijnders- laan no 7). UITSLAGEN: Groep 1: Stolvoort Hoogland 0—1, Klein—v. Emmerik 1—0; Happel—v. d. Velden 1—0; Klein—Stol voort 10. Groep 2; Banken—Kloos 0—1; Th. HappelHopman 10; Huyboom Reeuwijk 1—0; Banken—v. Egmond 1—0. Groep 3: HaverkortOverdijk 01; v. d. Stoop—Boon 10; v. Straaten— Holdorp 0—1; Overdijk—Huneker V,— 54; KomenBoon 01; Burgmanv. d. Stoop 5454; HoldorpSpoor 01. Groep 4; HaasbeekRuben 01; v. d. BergKroon 01; Trompde Vos 0—1; HaasbeekLunenberg 10; v. d. Berg -v. d. Putte 01; Kroonde Vos 54 54 Groep 5: GoedemansKemper 54H; N^geman—Kemper 0—1. De Federatie van Ned. Organisaties v. h. Personenvervoer (F.N.O.P.) te Den Haag organiseert ook dit jaar een „Concours d'élégance" en wel op 5 Mei opnieuw te Noordwijk aan Zee. Beverwijk 12 Maart. Waspeen 10-34; Spruiten 15-75; Prei 8-23; Witlof 46-84; Rabarber 41-77; Boerenkool 4-18; Groe ne kool 8-19; Rode kool 5-10; Peen 3-5; Uien 2-9; Soep 41-47. FILMJOURNAAL Ingrid Bergman in de film „Europa '51" van Roberto Rossellini. j a Francesco en 11 Miracolo, waarin Rossellini de gemakkelijke paden der conventie heeft bewandeld, keert hij in Europa '51 terug naar het L V niveau, dat wij uit Paysa kennen. Hij worstelt met een stof, die de worsteling waard is en komt tot een klemmende film, waarin men zowel de vakman als de sociale mens ontwaren kan. Eindelijk weer eens een film, die iets te zeggen heeft en dat doet op een wijze, die indruk maakt. Advertentie Tijdens het jeugdconcert van het N. Ph. Orkest werd Marinus Adam gehul digd vanwege zijn zilveren jubileum als dirigent van dit orkest (vroeger H.O.V.). Gedurende het jeugdconcert door het N. Ph. Orkest, dat Vrijdagavond in de Gemeentelijke Concertzaal plaats vond, is de dirigent Marinus Adam een korte, maar krachtige hulde ten deel gevallen. Het betref hier zijl jubileum, zijnde 25 j:tar dirigent dei Haarlemse Orkest- Vereniging. thans hetende het Noord- Hollands Philharmonisch Orkest. Namens het muziek-comité tot „Be hartiging der culturele Belangen der Schoolgaande Jeugd" sprak in zijn func tie als voorzitter dezer commisise wethou der D. J. A Geluk de jubilerende diri gent toe Mede namens het gemeentebe stuur en de aanwezige jeugd bracht wet houder Geluk aan Marinus Adam welge meende woorden van dank >ver voor de vele en noeste arbeid, sneciaal op pae- dasogisch terrein intake de muzikale vorming der jeugd, door hem gedurende vele jaren verricht „Dat er in de loop der jaren op muzikaal zowel als sociaal gebied in de kunstwereld veel ten goede veranderd is hier in Haarlem mag men voor een groot gedeelte toeschrijven aan uw onvermoeide arbeid," aldus de wethouder. Spreker memoreerde o.a. het bezoek van de toenmalige HO.V. aan Engeland, bij welke gelegenheid Marinus Adam de Engelse jeugd op even instructieve wijze muzikaal onderwees, als hii dit op onze jeugdconertnn pleegt te doen. Onder het aanbieden van bloe men en een boekwerk, hetgeen duor vier leerlingen van scholen uit de ge meenten Haarlem, Heemstede, Bloemen daal en Zandvoort geschiedde, brak er bii wijze van instemming een ware ova tie uit de zaal los. Marinus Adam dankte in korte be woordingen voor deze verrassing, niet nalatend in deze hulde zijn volgzaam orkest te betrekken. Dit spontane intermezzo op het jeugd concert bewees overduidelijk dat de jeuad de activiteit van de jubilerende I dirigent op haar juiste waarde weet te 1 schatten. I Het verhaal is van belang. Een vrouw uit een welvarend en egoïst milieu ver liest haar enige zoontje, een tienjarig knaapje, dat zich verwaarloosd voelt. Het is een overgevoelig ventje, slacht offer van de bombardementen, die hij in Londen heeft ondergaan. Zijn dood roept verwikkelingen op. Men moet namelijk aannemen, dat de jongen zelfmoord heeft willen plegen door in een liftkoker te springen. De klap komt aan, vooral bij de moeder, die haar tekort met een schok inziet. Haar neef, een journalist, wil haar afleiding bezorgen en aangezien hij communist is, zal de afleiding gaan in de richting van een kennismaking met de trieste omstandigheden, waaronder het prole tariaat leeft. De vrouw, Irene, is over stelpt door het leed dat zij in de volks buurten ziet. Zij voelt zich solidair met de arme mensen, maar aanvaardt niet de motieven van de journalist, die ba zelt over het ware paradijs op aarde. Irene echter ziet het essentieel verschil tussen het zoeken naar dat „paradijs" en de practijk van de naastenlietde. Daar houdt zij het op en nu wordt zij een graag geziene gast onder de armen van Rome. Zij verlaat, eerst voor en kele dagen, later voor goed haar man. Het gevolg is, dat haar vroegere om geving haar laat opnemen in een kli niek voor zwakzinnigen. Na enige tijd komen de psychiaters tot de conclusie dat de vrouw abnormaal moet genoemd worden. Zij zal in de kliniek moeten blijven. Maar- in de tuin staan twee groepen: haar familie, die het geval hopeloos acht cn de armen, die in haar een heilige zien. Onder hen staat de priester, die lange tijd aan de andere kant hoeft gestaan. Het is een droeve geschiedenis, als men alleen de feiten in het oog neemt. Het zou een waardeloze geschiedenis zijn geworden, als aan het einde de muziek gejuicht had over de goede af loop. Hier kiest een man partij. Rossel lini houdt zijn pleidooi tegen de maat schappij van omstreeks 1951, resultaat van een andere maatschappij, waar evenmin de liefde geregeerd heeft. Naar de vorm heeft Rossellini bij zonder knappe dingen gedaan, die slechts opvallen, als men ze zoekt. Afgezien van een zekere overvloed aan dialogen de kwaal van vele Italiaanse filmsen mensen stroomt de handeling zonder moeite naar haar hoogtepunten en vrijwel steeds weet de regisseur de suggestie van een zuiver rhythme te handha ven. Hij brengt zijn figuren intelligent in het beeld, soms zelfs zeer verras send. Dit betreft vooral de hoofdfi guur, Ingrid Bergman, die vrijwel onafgebroken op het doek aanwezig is, maar van seconde tot seconde als medium is gebruikt en niet als speel ster, zodat haar gebrek aan speelta- lent nergens opvalt. In geen enkele film is zij zo acceptabel als hier. Waaruit men dan weer kan afleiden, dat een film toch iets anders is dan een reeks spelmomenten, op goed ge luk aan elkaar gevoegd. Europa '51 loopt deze week in Rem brandt en is voor personen boven de achttien te zien. Naar vorm en inhoud gaat zij ver uit boven de middelmaat. Zij is een verademing. ,.De verovering van de Mount Everest", de film over de prestaties van Hunt, Hillary en Tensing, blijft nog een v/eek in Lido. Deze film in technicolor, die wij vorige week reeds bespraken, zal de liefhebbers zeker boeien. Alle leeftijden. De film „De slag om Stalingrad", welke deze week in het Frans Hais- theater draait, geeft een sterk propa gandistisch beeld van de geweldige veldslag der Sovjets in de laatste oor log tegen Hitler-Duitsland. Bijna twee en een half uur kan men kijken naar deze film, waarin authentieke opna men van het front zijn verwerkt. De helft van de film wordt inderdaad ge vuld met beelden van moordende ge vechten, maar deze zijn kennelijk gere construeerd op de puinhopen van de verwoeste stad Stalingrad en de vlakten daar rondom. Het aantal originele jour naal-fragmenten speelt daarbij slechts een uiterst summiere rol.. Het lijvige propagandastuk wordt voor een groot deel nog in beslag genomen door gespeelde scènes, waarin acteurs de rollen van Stalin, zijn generaals en Hitier en consorten vervullen. Daarmee wordt de toeschouwer dan ingelicht over alles wat er achter de schermen van het Kremlin en de hoofdkwartieren der generaals plaats greep, der generaals plaats vond. Maarschalk Stalin is een uiterst zorg zame vader; Hitier en de zijnen treden volgens het gebruikelijke recept op als een troep hysterische piassen; generaal von Paulus maakt daarop een gunstige uitzondering en begrijpelijk14 jaar. Deze week snorren in het City-theater de „pijlen der Kiowa's". Dat die pijlen tegen de vuurwapenen van de blanken weinig uitrichten, behoeft wel geen be toog. De film vertoont het verhaal van een fort ergens in een woest Ameri kaans landschap, dat voortdurend be dreigt wordt door een grote schare Kio wa's, een wilde Indianenstam, die eerst in kleine groepen opereren en uitein delijk in slagorde de legerplaats aan vallen. De aanvoerder van die indianen blijkt een doodgewaande blanke officier te zijn, die zijn gerechte straf echter niet ontkomt. Het romantisch element komt tenslotte tegemoet aan meer lyri sche naturen. 14 jaar. Een eenzaam kind in de stroom van vluchtelingen in de film „deux interdits van René Clement. Het vorig jaar bespraken wij zeer uit voerig de film „Verboden spel" (Jeux in terdits), maar velen zullen de gelegen heid nog willen benutten om deze fijn zinnige film (opnieuw) te gaan zien, wel ke verhaalt van een klein meisje, cfat bij een bombardement haar ouders kwijt raakt en dan wordt opgevoed in een boe rengezin. Het eenzame meisje vindt vriendschap bij een eenvoudige boeren jongen, maar dat alles wordt plotseling verstoord, wanneer zij door het Rode Kruis wordt gevonden en meegenomen wordt naar de stad. Maar zij trekt er weer op üit om het vriendje op te zoeken. De toeschouwer ontwaart een bijzonder aandoenlijk verhaal, waarbij men zich herhaaldelijk verbaast over de manier, waarop de regisseur zijn jeugdig materiaal heeft weten te leiden en op te nemen in de gang van de handeling. Wie goed toe ziet, ontdekt, hoezeer de maker vermeden heeft de kinderen te laten spelen en hoe gevoelig en bekwaam hij hun doen en laten heeft geobserveerd om er van te nemen wat hem goeddacht. Veertien jaar. Regisseur Paul Verhoeven heeft van zijn film „Verwaasloos de liefde niet" een aantrekkelijk product gemaakt. Het gaat er allemaal wel een beetje „an- mutig" toe, het sentiment krijgt soms meer dan het volle pond, maar de on dertoon van de film is uitermate sym pathiek. De toeschouwer wordt geconfronteerd met een gezin (man, vrouw en drie kin deren), waarin de moeder als vanzelf sprekend aanvaard wordt als de alles opofferende vrouw, zonder dat daar enig offer van de andere gezinsleden tegenover staat. Wanneer de familie op vacantie gaat in Tirol, is er precies één plaats tekort in de auto en natuurlijk gaat de moeder niet mee. Deze krijgt Advertentie LANGE VFERSTRAAT 10 TEL 11493 De heer H. Sieverding te Haarlem heeft B. en W. verzocht op de Grote Markt een krantenkiosk te mogen plaat sen. De Raad wordt voorgesteld dit ver zoek voor kennisgeving aan te nemen op bepaalde gronden, in een rapport vastgelegd. onderwijl gelegenheid enkele dagen door te brengen bij een kennis, maar wanneer afgesproken is. dat het gezin zich weer zal verenigen in Innsbruck, komen de huiselijke moeilijkheden. Moeder wil daar nog een paar dagen blijven, vader en de drie kinderen ke ren terug naar huis, maar zij komen daar wel tot de ontdekking, dat de moeder niet alleen onmisbaar is, maar ook recht heeft op liefde Tenslotte, komt die verwaarloosde liefde natuurlijk weer in het gareel, maar intussen is de toeschouwer er ge tuige van geweest, welke gevaren er dreigen, voor ieder gezinslid, wanneer offer en liefde niet hand in hand gaan. De regisseur heeft de sfeer met ver schillende suggestieve opnamen precies weten te schilderen. Hij heeft de ca mera rustig haar werk laten doen, er op lettend, dat overbodige rompslomp het verhaal geen afbreuk zou doen. Dat al les heeft hij, zoals gezegd, met een beetje veel sentiment overgoten, maar dat zij hem gaarne vergeven. Aanbevo len. Veertien jaar In Roxy draait dit weekend de film „Zonen der Sioux", een rolprent, die in kleuren is uitgebracht. De Sioux vor men een Indianenstam en het verhaal, dat de filmtoeschouwer te zien krijgt, is gemaakt op een bekend thema. Het gaat weer over de strijd tussen de Indianen en de Amerikaanse cavalerie, die de Sioux en andere stammen in reservaten dreef. Het is een heroiek geval met woeste gevechten en andere aanverwan te verschijnselen, maar regisseur George Marshall weet de spanning er in te houden. De liefhebbers van dit genre zullen er dan ook hun plezier aan kun nen beleven. Charlton Heston speelt lier de rol van de blanke, die opgevoed is door Sioux-roodhuiden Vanaf Maandag draait in dit theater do film „In de macht der gangster.-", de verfilming van een misdadig complot tegen de staat. Veertien jaar. Het filmprogramma in Luxor-theater is door de K.F.C. afgekeurd. BIOSCOPEN: REMBRANDT: „Europa '51", volw. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Verwaarloos de liefde niet". 14 j. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „De verovering van de Mount Everest", a. 1. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FRANS HALS: „De slag om Stalingrad", 14 j. Tijden 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.30, 7 en 9.15 uur. CITY: „Pijlen der Kiowa's", 14 j. Tijden 2.15 7 en 9.15 u. Za. en Zo. 2.15, 4.30 7 en 9.15 uur. ROXY: „Zonen der Sioux", 14 j. Tijden Vr. en Za. 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Do.: „In de macht der gangsters", 2.30 en 8 uur. MINERVA: tot en met Zondag „Jeux in terdits", 14 jaar. Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. tot en met Wo. „Anna Karenina" 8.15 uur. Zaterdag 13 Maart Stadsschouwburg: „Het Rotterdams To neel" in „Het geiteneiland". 8 uur. Zondag 14 Maart Stadsschouwburg: „Het Rotterdams To neel" in „Het geiteneiland". 8 uur. Maandag 15 Maart Stadsschouwburg: „De Rotterdamse Co- medie" in „Sebastiaan 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligend 62. Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u. en des Zondags van 13—16 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 115 uur (behalve Maandag). Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van recente werken van H F. Boot Geopend van 10—18 uur. Kunsthandel B1er Groot Heiligland 66, Uud-Chinese Kunst. Krelagehuis, Leidsevaart: Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de vrouw. Geopend van 1017 en van 1923 uur (t.m. 19 Mrt.). APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge- genomen door Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Barteljorisstraat 11, tel. 10175; Parkapo theek, Kleverparkweg 13, tel. 11793; Apo theek 't Gildehuys, Koninginneweg 3, tel. 12038, Apotheek J Krijnen, Eksterstraat, tel. 25860. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990, Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; t# Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7. tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van oa Bloemendaalse, Overveense en Sant* poortse apotheken wordt waargenomo" door: Elswout Apotheek, Bloemendaalse- weg 341, O.verveen, tel. 16760; Santpoorts Apotheek, Bloemendaalsestraatweg 143' Santpoort-Stat., tel. K 25608249. OVERVEEN De dienst van artsen wordt waargeno men door P. A. M. Krijger, Militairenwes 18, Overveen, tel. 24480. HEEMSTEDE dt De Zondagsdienst voor artsen waargenomen door dokter L. WiJOD Beethovenlaan 36, tel. 35734 en ^okt Laeijendecker, Raadhuisplein 9, tel. n Wijkverpleging: Zuster L. Dodok Heel, Jac. de Witstraat 9, tel. 34673. Geopénde apotheek: Heemsteedse ,gn# theek, Binnenweg 98, tel. 38197; A +e\e* hout Apotheek, Zandvoortselaan 15*. foon 26772.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2