a u Is het soms DE WEEK IN STAD EN STREEK Dempwoede Haarlem is geen Stockholm M Lelijk en mooi in Haarlem N Gedupeerd maar objectief Mevrouw Smit. Blijf met beide benen op de grond! Ik heb geen hulp Beperkte reactie Een vrijwilliger met stijgende verbijstering Aandacht s.v.p. Middenstander: Er zullen wel weer croquetjes nodig zijn Verkeer vraagt genoeg offers Haarlem dreigt ge ïsoleerd te worden Huismoeder: denk aan bejaarden en wandelende huisvrouwen Notaris Van Eijck: doorgaand verkeer brengt geen voordeel A. Hulsebosch: plan aanvaardbaar, architectonisch geen verfraaiing TRESLONG" WIENER BLUT I ZATERDAG 13 MAART 1954 PAGINA 3 im WMËmmm VRIJ REIZEN- KILOMETER-CHEQUES! De Haarlemse groenten- veiling Onhoudbare toestand aan Donkere Spaarne Hoogste omzet in 1953 sinds oprichting Elfjarige jongen vindt 400 op Rijksstraatweg Santpoorfse houthakker opgelucht dank zij eerlijkheid Route busdienst lijn 5 tijdelijk verlegd Eindpunt: v. Seggelenplein rr HILLEG OM 7i. Wegenprobleem in en om Haarlem heeft de belangstelling De uitvoerige publicatie van het verkeersplan van de heer D. L. M. Smit in ons blad van Dinsdag heeft, zoals verwacht werd en ook de be doeling was, de nodige reacties verwekt. Dat is prettig, want het vraagstuk van de wegenaanleg o m en i n Haarlem, verband houdende met de Versnelde tunnelbouw te Velsen en de gereedkoming van de Schipholweg, eist op korte termijn besluiten, wil men op tijd met de uitvoering van een Plan gereed zijn. De Dienst van Openbare Werken heeft een Haarlems facet- Plan als basis van een structuurplan bij het gemeentebestuur ingediend. Daarbij zijn de ontwerpers uitgegaan van de gedachte, dat alle doorgaand verkeer buiten de stad gehouden moet worden. Daartegenover stelde de heer Smit, dat Haarlem geen Zaltbommel moet worden, geen dode stad, waar men omheen gaat en alleen komt om oude gebouwen eens te bekijken. Wij vernemen, dat het met veel zorg en overleg ontworpen particuliere Plan door de leden van de drie raadscommissies, die er deze week haar licht over hebben doen stralen, onaanvaardbaar werd geacht. Toch is door de indiening van de gedachte van de heer Smit de algemene belangstelling van het publiek in deze zaak opgeroepen, hetgeen ons wel bleek uit de vele brieven, die wij hebben ontvangen en de meningen, die wij aan enkele Haarlemmers gevraagd hebben. Een ander voordeel is zeker, dat men in verschillende kringen unaniem van mening is, dat het moeilijke probleem om of buiten de stad opgelost moet worden door een letterlijke en figuurlijke tussenweg. In afwachting van het raadsstuk, waarin de aanleg van de oostelijke rond weg om de stad zal worden voorgesteld, plaatsen wij hieronder slechts enkele commentaren uit de burgerij. At caelum certe patet; ibimus, illac! Maar de weg door de lucht staat zeker open; daarlangs zul len wij gaan! (Icarus bij Ovidius) Hoe vereerd ik ook ben tot het klein aantal uitverkorenen te behoren die hun oordeel in Uw blad mo gen uiten over het inderdaad baanbre kend plan des heren Smit, toch gevoel Vervolgens, hoe is het uit oogpunt van stedenbouw te verantwoorden, dat men onze binnenstad in twee stukken snijdt door een soort montagne russe en de ruimte onder dit viaduct gaat volstop pen met auto's? Het lijkt mij afgrijselijk! Dan, wat moeten wij er van zeggen, dat men stadsgedeelten gaat wegbreken, desnoods ook de beide schoolgebouwen op de Zijlvest, die nog alleszins bruik- \.V" Ook de echtgenote van de ont werper van het fantastische plan-Smit hebben wij ge vraagd, hoe zij er over denkt. „Och meneer", antwoordde me vrouw Smit, „ik heb het zo vrese lijk druk, want ik zit zonder hulp en dat nog wel met 'n heel gezin. Eerlijk gezegd, mijn man heeft er aan gewerkt, terwijl ik met de kin deren in mijn Zuidelijk geboorte land vertoefde en van de week heb ik het resultaat in de krant gezien. Wij vrouwen moeten maar buiten het gevecht blijven; viaducten bou wen ligt ons minder dan pannekoe ken bakken. Maar als u 'n goed hulpje voor me weet...." Het principe om het snelverkeer niet om, maar door de stad te leiden stemt volkomen overeen met de door mij destijds in kleine kring geopperde gedachten. Vooral ook de destijds eveneens door mij gelanceerde idee om het Tuin- laantje, de Raam-, Gasthuis- en Kam persingel te dempen, aansluitende op de te dempen Heerensingel, om een bete re verbinding vanaf Amsterdam te ver krijgen zou m.i. ruime aandacht ver dienen. Voor vandaag moet mijn reactie zich tot het bovenstaande beperken, wegens tijdgebrek om het geheel diepgaand te bestuderen. Ik hoop de gelegenheid te hebben hierop nader terug te komen! A. W. KORSTJENS Houtplein ik mij als leek wel op heel glad ijs; het baar zijn, alsof een schoolgebouw geen zal een rare schaats worden, die ik rijden ga. Vooreerst dan lijkt het mij toe, dat de heer Smit per se het doorgaand verkeer over Haarlems grondgebied niet te ver van het centrum verwijderd wil leiden Is de capaciteit van Haarlems wegen niet groot genoegdan maar de lucht in! Inderdaad is dit gedurfd en baanbre kend, maar ook doeltreffend? Zal Haar lem werkelijk zoveel meer profijt van deze snelverkeersweg over de stad trekken, die het centrum, naar ik be grijp, voornamelijk slechts bij de Raaks treft dan dat men het transitoverkeer op practische wijze om de stad legt? Ik twijfel er sterk aan. geld kost (zie Coornhert-Lyceum) of de Kamper-, Gasthuis- en Raamsingel gaat dempen? Van de kosten en technische bijzon derheden blijf ik verder af. Mijn conclusie is dus, waarde Redactie: laat Haarlem niet op een kunstmatige wijze een slokop van het verkeer wor den, dat het niet kan verteren, doch leidt het teveel o m de stad. Laten wij, Haarlemmers, met beide benen op de grond blijven en niet als de eerste vlie ger Icarus de lucht in gaan. Het is hem slecht bekomen! C. SPOELDER et stijgende verbijstering heb ik Spaarne, of wandel van de Raambrug het plan gelezen van de heer via Wilhelminastraat, Zijlvest, Kinder- Smit, dat U Dinsdag publiceerde, huisvest naar de prachtige Bolwerken, Ik moet U daarover eenvoudig meteen die de oude stad aan het Noorden afron- schrijven, want dit is werkelijk te erg. den en U ziet, ondanks alle latere be- Ik kan het niet anders noemen dan van- bouwing, nog de oude wallen voor U; dalisme. Ik onderschat de belangen van U proeft, aan een van beide zijden uit- Een kruispunt van stadsverkeer en doorgaand verkeer. Dat moet uit de knoop. De heer D. L. M. Smit heeft een dezer dagen de Haarlemse bestuurders een plan aan de hand gedaan. Verschil lende ingezetenen hebben in brieven hun mening omtrent dit plan gegeven, welke wij hier laten volgen. het snelverkeer noch die van vele Haar lemmers bij e.n- traverse in plaats van een omweg voor het grote verkeer, maar deze oplossing is niet minder dan een moord op mijn stad. Het was erg, dat men de Bakenesser- gracht wilde dempen, maar oneindig veel erger is het, dat men de hand wil komend op het Spaarne met zijn onver gelijkelijk uitzicht, nog de sfeer der goede stad. Bovendien, zijn deze grachten niet de longen der stad? Waar zal men het oog laten rusten in deze huizenzee, als de grachten worden weggenomen voor een weg op palen, die aan alle kanten het w vraag te beantwoorden is lastig, althans voor mij, die nog nooit zich in een verkeersprobleem verdiept heeft. Hier immers ligt een kruispunt van meningen, waar mijn woord beslist geen wegwijzer is. Het plan Smit vervult mij derhalve met het Als wij de tijd aangebroken achten om weer eens te verbouwen of te moderni seren maken wij eerst zelf een plan. Daarmede stappen we naar een archi tect en deze gaat ontwerpen. Dan schrik ken we wel eens van de geheel andere opvattingen, die soms revoiutionnair lij ken en die we met moeite kunnen ver werken". Maar steeds is ons gebleken, dat er durf nodig is om oude en ver trouwde ideeën te laten schieten, waar na reeds na korte tijd bleek dat de ar chitect een goede toekomstvisie had. Van aanleg van wegen, het maken van viaducten door oude stadsgedeelten, kortom het ontwerpen van kunstwer ken zoals men in Utrecht, Arnhem, Den Haag en vooral Rotterdam ziet, hebben wij geen verstand. Wij weten echter wel, dat Haarlem niet alleen kan teren op zijn historisch bezit en dat alles ge probeerd moet worden om de trek naar het centrum te handhaven. Laatst zei iemand tegen ons: ik zie Haarlem al leen als ik in de trein zit van Amster dam naar Den Haag. En een ander durf de te beweren: ik wou, dat ze er nu ein delijk eens iets op vonden, dat je per auto van Alkmaar naar Leiden buiten om zou kunnen gaan. «Daarom is het idee van de heer Smit heus zo gek nog niet. Als wij die viaducten, waarover zes banen voor het verkeer, op tekening zien, huive ren we even. Maar goed, het is een idee en we zijn wakker geschud, vóór een klein college gaat uitmaken wat diepe respect der onwetendheid. Wat nlan'nnèrnt" Men 'maff "haïf fiaarlëm af- u,lz,cnl afsnijdt en net neem van reu jfc eruit begrijp is dat het tamelijk in- brekende lediTkewllhelmmastraat, de d" ïillk-' het stadsbeeld zal heen- Viifhoek de Gedemote Volderseracht en En waar Wl1 de «eer Smit de Luilak smjden. En dat het gegrond is op de zal niet veel ™erln?eren maar de rïmatTe^rs^errrooTHe^lanymet geachte dat het economisch belangrijk Simrels henalen het karakteristieke dc sltuatle als net Groot Heiligland met ls om het grote snelverkeer door Haar- bèefd van Haarlemzij zljT de Ifjst* zö«. mooie geveltjes uitkomt op een lem«s centrum te leiden. Zo lang dit waarin de oude stad gevat is. Zij liggen zijn mooie geveltjes uitkomt op een vierbaans-snelweg? echter niet onomstotelijk wordt aange nipt arhtpraf maar voor in het" gezicht Haarlem is geen Stockholm. Dat is de toond zou ik zeggen: hoe minder geraas, van de ^tacL Wandel^ens vandeC! cr«!^ Y'TsfmLere ^me^^muge er gedaan dient te worden. Sterkte brug, langs de Raamvest, waar de huizen vooriopig volstaan Ik dank U bij en kracht zij straks de raad toege- nog altijd een stuk hoger liggen dan op voorbaat voor Dlaatsing, wenst. Er zullen wel weer croquetjes de tegenoverliggende singel en duidelijk P in de nacht nodig zijn! het karakter der oude wallen bewaren MIDDENSTANDER langs Gasthuis- en Kampervest naar het Hoogachtend, G. V. D. BERGH gedaver en lijfsgevaar in de binnenstad, hoe beter. En dit wordt natuurlijk eer der bereikt door het snelverkeer buiten Haarlem te houden. Aan het verkeer wordt immers als genoeg geofferd. Drs. H. L. PRENEN Met belangstelling heb ik kennis genomen van de inhoud van uw schrijven van 9 dezer, waarbij u mij vraagt een beknopt oordeel te geven over het in uw blad gepubli ceerde plan-Smit, over een mogelijke oplossing van het doorgaand wegen- vraagstuk in Haarlem. De technische zijde van het probleem zou daarbij buiten beschouwing gelaten moeten worden. Het feit, dat een burger van de stad Haarlem met een dergelijk plan komt, is een bewijs van energie, van medele ven met zijn stad en impliceert uit dien hoofde reeds, dat men daarvan niet alleen nota neemt, doch ook ern stige aandacht daaraan dient te beste den. Haarlem ligt als een groot bevol kingscentrum ten opzichte van het ver keer uiterst „gevaarlijk" en dreigt over weinige tientallen jaren een geïsoleerde positie te krijgen. Indien het snelver keer bij voorbaat om de stad heenge leid zou moeten worden, is dat min of meer een toegeven aan de gedachte, dat wij helaas het summun aan op gejaagd te willen worden nog niet heb ben bereikt. Iedere verantwoorde door braak door de stad is m.i, het belang van Haarlem. Hebben Rotterdam, 's- Hertogenbosch en Arnhem ons in dat opzicht niets, te zeggen? MOLLERUS Advertentie Nog enkele dagenen dan start de ANEGANG met de uitgifte van Vanaf 20 Maart wordt door de deelnemende zaken bij elke aankoop per gulden één kilometer vrij reizen uitgereikt. „Nog steeds moeten wij ons aan het Donkere Spaarne blijven behelpen in ons te klein en ouderwets veilinggebouw. Er is zelfs geen enkel vooruitzicht op ver betering te bespeuren, ook al begrijpt het gemeentebestuur onze moeilijkheden. In zeer veel Nederlandse gemeenten wordt alles gedaan voor een veiling, en het wordt hoog tijd dat Haarlem de groentenkooplieden een behoorlijk onder dak kan bieden. Wij kunnen en willen in de huidige toestand niet blijven be rusten." Zo verzucht de secretaris van de Haarlemse groenten- en fruitvereniging in het jaarverslag over 1953. Hij brengt verder dank aan de kwekers, die zo spontaan een gedeelte van hun produc ten hebben afgestaan om deze te laten veilen voor het Rampenfonds, dat ruim 2500 gld. mocht ontvangen. Ook de groot- en kleinhandel kreeg een pluim op de hoed. Het normale veilen op Dinsdag en Donderdag zal worden voort gezet. i De totale omzet over 1953 bedroeg, f 906.508,57. De hoogste omzet, welke sinds de oprichting der vereniging in 1939 verkregen is. Vergeleken met het jaar tevoren steeg de omzet met bijna f 18.000. De laagste dagomzet werd genoteerd op 16 Juli met even f500, de hoogste op 10 Augustus met ruim f 11.200. Het aan tal geveilde kisten bedroeg ruim een half millioen, een stijging met 4 pet. Er werden 14.225 kisten doorgedraaid, voor namelijk sla, spinazie en andijvie. Toch werden nog ruim 28.000 kroppen sla geëxporteerd. Er waren geen dubieuze vorderingen, ook al wordt de liquiditeit bij verschil lende handelaren minder. De aanvoer van aardbeien is 2500 kg. hoger geweest dan een jaar tevoren. Toch zal dit pro duct in Haarlem nooit van betekenis worden. De algemene vergadering van de ver eniging wordt op Dinsdag 16 Maart, des middags om twee uur, gehouden bij Brinkmann. De elfjarige Wim Blom, wonende op de Rijksstraatweg te Haarlem, vond Vrijdagochtend 7 uur op de Rijksstraat weg vier bankbiljetten van f 100. Hij deed daarvan aangifte op het bureau Noord van de Haarlemse politie. Tien mirtuten later werd dat bureau opge beld door de recherche uit de Smede-' straat met de vraag, of er aangifte waS* gedaan van gevonden geld. Bij de recherche was namelijk een houthakker uit Santpoort gekomen met de mede deling, dat hij f400 verloren had. De man was uiteraard zeer timiede en teleurgesteld, maar hij kon zijn vreugde niet op, toen hij hoorde dat het geld gevonden was. De -eerlijke jongen zal een beloning niet ontgaan, werd ver zekerd. atmiriiik wil ik beste redactie maken om de publicatie in uw krant atuurlijk wil ik beste reaacue, tg lezen en geloof> dat meneer Smit wel antwoorden op uw vraag, nian met veel logica in elkaar hoe ik het plan-Smit vind. Maar z"» met- veel 10glca m elkaar beloof me dan, dat u mijn naam met in de krant zet. Dat dient nergens toe. (Die belofte is intussen gedaan!). Ik heb met veel moeite tijd weten vrij te Het artikel voor doorgaand verkeer te Haarlem heb ik gelezen en al lezende kwam onwillekeurig de gedachte in mij op „is het soms 1 April?" Hoe het echter zij, de voorgestelde op lossing is m.i. geen oplossing, maar daar over is te twisten. Waar echter niet over te twisten valt, is het feit, dat de oplos sing aesthetisch niet te genieten zou zijn Het gaat U echter meer om de prin cipiële vraag: moet het snelverkeer (U bedoelt doorgaand snelverkeer) om of door Haarlem? Mijn mening in deze is: er om heen, en wel omdat een stad als Haarlem niet geschikt is om druk snelverkeer te laten doorstromen, terwijl het doorgaand ver keer toch geen voordeel in de stad brengt; immers men moet verder. Is de geprojecteerde Rijksweg „Oost" J°t stand gekomen, dan blijft vanzelf bet grote verkeer buiten Haarlem. Wat wel zeer zeker moet geschieden *s. dat van de grote snelwegen het hart Mij kan het niet zoveel schelen, als oude gedeelten van Haar lem opgeofferd worden voor het ver keer. Bij mij wordt de waarde van een straat of een huis niet bepaald, omdat het oud is, maar omdat het mooi is. En zo gedacht, kom ik tot de conclusie, dat er in sommige stadsgedeelten meer oude lelijke, dan mooie dingen te zien zijn. Ik schrijf dit, omdat ik meen, dat sommigen vervaard zullen opschieten, wanneer zij van het plan-Smit lezen. De ze mensen willen, geloof ik, alles con serveren. Maar ik denk maar aan oude mensen en wandelende huisvrouwen met haar peuters, die in de binnenstad geen kans krijgen in het verkeer. Wanneer nu door het plan-Smit het doorgaand verkeer wel binnen Haarlem blijft, maar aan de voetgangers geen overlast bezorgt, dan valt er veel voor te zeggen. Overigens laat ik het maar van Haarlem gemakkelijk bereikt kan aan echte verstandige mensen over om worden, waarbij ik speciaal denk aan deze kwestie uit te zoeken. Wat er ook een goede verbinding „Oost-West". gebeurt: denk in ieder geval aan de Een nadere uitwerking hiervan laat Ik bejaarden en de huismoeders, die ook gaarne aan de technische diensten over. wel eens met de kinderen willen wan delen. VAN EIJCK EEN HUISVROUW He werkzaamheden aan de Nagt- Zaanastraat zullen in totaal 8 maanden Vergen. route he In verband hiermede is de van lijn 5 voorlopig omgelegd en en terug via de Zomerkade en de r' Schaepmanstraat. Het eindpunt is e8eljjh verplaatst naar het Van Seg- «elenpiejn. Naar aanleiding van het artikel over panden, moet ik toch als geboren Haar- een mogelijke oplossing van het lemmer èn als automobilist in mijn oor- doorgaand-verkeer-vraagstuk in deel objecief blijven. Haarlem, wil ik u gaarne mijn mening hierover mededelen. Ik meen, dat het snelverkeer in (Je, voor het merendeel nauwe straten van de binnenstad, al geruime tijd bezig is om een onverantwoordelijke en onhoud bare situatie te scheppen. Toch durf ik niet zonder meer als mijn visie op deze moeilijkheid te zeggen: het doorgaand verkeer om de stad heen leiden. Ik be twijfel n.l. ten zeerste, of dit voor Haarlem economisch toelaatbaar zal zijn. Wat dit laatste betreft lijkt het plan- Smit mij meer aanvaardbaar, ofschoon ik het technisch in geen enkel opzicht kan beoordelen en het mij architecto nisch zeer zeker geen verfraaiing van de stad lijkt. Hoewel ik, als dit plan doorgang mocht vinden, t.z.t. waarschijnlijk gedupeerd zal worden door afbraak van mijn zaken- Ik zou dan, indien ik hierin iets te zeggen had. nadere bestudering van het plan ten zeerste aanbevelen! Hoogachtend, A. H. HULSEBOSCH, Raamgracht. Vrydag 19 Maart - 8 uur Hoofdstad-Operette met Na afloop dansen in Café-Rest. HER HEIERMAN aan de vleugel Plaatsbespreken K 2520 - 5347 f -r oewel ik vroeger op school I—I de grootste moeite had om J- J. de jaartallen der geschiede nis niet door elkaar te haspelen en nu met geen mogelijkheid meer zou weten wanneer het verdrag van Munster is gesloten of wan neer Jacoba van Beieren een val met haar paard maakte, heb ik een zwak voor oudheidkundige zaken omdat er veelal zoveel romantiek aan vast zit. Als de directie van een moderne industrie ons uitnodigt om de nieuwste machines in wer king te zien, dan zeggen we: sjonge, sjonge, die techniek is toch maar geweldig, waarbij in dat geweldige een zekere angst schuilt. Maar als we, zoals deze week, een bezoek brengen aan een Haar lemse antiquair, die de kelder on der zijn zaak tot showroom heeft ingericht, en naar al die iets zeg gende voorwerpen uit vroeger tij den kijken, dan krijgen we een te vreden gevoel en het is alsof de rust van het leven onzer voorou ders in ons kruipt. De 82-jarige T. Kroon opende bijna een halve eeuw geleden in Haarlem een zaak in antiek op de Riviervismarkt en wij behoeven hem waarlijk niet te in troduceren, want hij hoort met zijn sik en zijn antiquarisch gehoor apparaat bij het stadsbeeld. Hoewel hij nog flink ter been is worden de zaken onder firma thans behartigd door zijn kleinzoon Kuik en diens tante. Zij hebben het klaar ge speeld om de gewelven van het eeuwenoude huis zodanig op te knappen, dat er een originele ver koopruimte ist ontstaan, die de zaak verdubbelde. De ribben van de ge welven zijn gespaard, zoals een balk met haak, waarschijnlijk gebruikt voor huisslachting. In dit huis is de oprichter der Beynes- fabrieken met kruiwagens begon nen, naar de papieren uitwijzen. Wat een vorstelijke voorwerpen zijn er te zien. Kostbare tegels, doofpotten, porcelein. Een houten kinderstoel uit 1800 precies een minatuur oude preekstoel met onderin een kooltje vuur om de voetjes van de kleuter te warmen, een rijk gebeeldhouwde kast en sofa, een tafel met ingelegd hout, waaraan één schrijnwerker drie jaar gewerkt moet hebben. De heer Kuik vertelde, dat thans vooral het Biedemeyergoed veel naar het buitenland gaat, zoals on geveer in 1890 de vreemdelingen Delftse borden in massa opkochten. Nu kan men het betreuren, dat on ze rijkdom aan antiek over de grenzen gaat, maar de geschiedenis leert, dat deze ook weer terugkomt. Na de eerste wereldoorlog werd zeer veel Delfts teruggekocht en het ziet er naar uit, dat talrijke Ne derlandse emigranten in de toe komst op kostbaar antiek in Ame rika de hand zullen leggen. Een vraag blijft altijd, ging de heer Kuik voort, waar de grens tussen ouderwets en antiek ligt. Dat moet hij dan maar met zijn 35 collega's in de historische stad Haarlem uitmaken. Een honderd jarige was vroeger een zeldzaam heid, maar in onze verlichte eeuw beginnen we daar anders over te denken. Y t et toeval wilde, dat ik deze l—l week verzeild raakte in de JL J- Kennemer Oudheidkundige kamer te Beverwijk. Eerst genoot ik in de groeiende stad van een nogal uitgebreid trouwtje op het aloude Scheybeeck, waar Vondel mijmerde over de opregte trouw tussen man en vrouw. De lente kietelde op het verukkelijke onge repte buiten, de takken der bomen, de vogels en de bruid, en ik be dacht hoe voorzichtig de vroede vaderen dezer toekomstige massale woonstad met een dergelijk bezit moeten zijn. De uiterst vriendelijke en gemoedelijke bode, Jan v. Uum, met de ambtspet als waarborg en waardigheid op het hoofd, wipte even tussen de bruiloftsgasten weg om me naar een smal straatje naast de Breestraat te brengen en een smalle deur te openen, toegang ge vende tot het heiligdom der histo rie. Men zal niet van Madrid of Mos kou naar de Wijk komen om de verzameling te zien, maar ze is toch wel zó interessant, dat ook hier de grootst mogelijke steun voor behoud verantwoord is. Toch is aan Madrid ontfutseld een plattegrond van Beverwijk omstreeks 1500. De kaart werd vervaardigd door van Deventer, die de gevels van de hui zen tekende zoals wij ze nu uit een vliegtuig zien. Da trapgevels rijen zich aaneen aan de oever van 's IJe des welvarende Kennemers- stad. klieft In een vitrine kunt ge de eerste spoorkaartjes (1880) zien voor een rit Beverwijk-Haarlem. Ze werden op naam gesteld, een methode die 'in deze dagen tot belachelijke con sequenties zou leiden. Met zorg wordt de bijl van de beul bewaard, dezelfde bijl waarmede in 1795 een berucht heer om zeep geholpen werd, wegens het bedrijven van een driedubbele moord in de As- sendelf terpolder. Interessant zijn de blazoenen, door de Haarlemse Rederijkerska mers „De Wijngaarddrancken" (zinspreuk: Liefde boven Al) en „De Witte anjelieren" (zinspreuk: In Liefde Ghetrouwe") aan Bever wijk tijdens landjuwelen in 1621 geschonken. Hebt ge daar geen oog voor, bekijk dan een oude hand stof zuiger (zonder motor) de stok van de tambour-maitre van het 7e bataljon Landstorm, de snuifdoos van Agatha Deken en Betje Wolf, de kostbare koperen kruithoorns, of het monster behangselpapier uit de Chinese kamer van het slot As- sumburg. De conservator, de heer K. Moens uit Bloemendaal, zal er wel voor zorgen, dat het in verwachting zijnde Beverwijk deze verzameling niet in verdrukking zal brengen. j—j n na van dit alles genoten te H hebben, zocht ik de zon weer J—J op, zoals dozijnen moeders met kinderwagens. Ik haastte mij om thee te drinken op het geliefd terras en daar de pont mij welge zind was zat ik een half uur late in een rieten stoel naast een als kunstenaar uitziend burger. „Nog een paar weken, meneer", zei de man, „en dan zijn we voor lopig niet meer onder ons. De Duit sers komen met hele legers, zij het ongevaarlijk; de Amerikanen zullen hier vlinderen en de Fransen onze wijn opdrinken. Dan lopen wij weer met molentjes en we voelen op on ze klompen, dat de bloemetjes buiten gezet moeten worden". „Heel aardig opgemerkt", vleide ik. Je moet er maar opkomen, dacht ik er bij. „De moderne toerist is net een schoolkind", ging de als kunstenaar uitziend persoon voort, „hij loopt in de rij; als ie even 'n eigen ge waarwording wil opdoen, wordt ie door handgeklap naar de kudde getrokken en de meester weet al les. En als het reisje achter de rug is, hebben ze zó gejakkerd, dat ze twee weken ziekteverlof moeten vragen. Ik kan hier twee uur lang met een consumptie zitten, maar die toerist heeft intussen alweer 'n zesde deel van Nederland gezien. Als ik geen spinazie wil eten, bestel ik wat anders, maar de kudde zal spinazie eten als het menu dit ver meldt. Echt 'n teken des tijds, het collectieve mensdom zonder per soonlijkheid". „Maar wat heeft die spinazie er mee te maken?" vroeg ik onthutst. „Alles", antwoordde de man, „ik lust geen spinazie". Toen hebben we vijf minuten niets meer tegen elkander gezegd. De zon prikte in onze persoonlijkheid. SPAARNEBABBELAAR

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3