Minister Van economische positie van Nederland bijzonder gunstig Geen tekenen van achteruitgang POES EEN INDIVIDUALIST 5 f SCHEEPVAARTBER1CHTEN DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO Grotere bestaans zekerheid Haar vriendschap moeilijk te winnen DE WITTE RAAF VERKIEZINGSPROGRAM VOOR NOORDHOLLAND K.V.P. streeft op zijn minst naar behoud van 19 zetels r aWaIMESStm Gunstige verwachtingen betalingsbalans 1954 cCe /%o-or>rnsGurZ' TIJD IS GELD. Directeur laat auto in beslag nemen V. ZATERDAG 13 MAART 1954 PAGINA 6 „De Ommelanden" Adviesraad „Avifauna" benoemd Liturgische weekkalender door CLARENCE B. KELLAND MARKTBERICHTEN De minister van Financiën heeft in een vraaggesprek met de „Zaken wereld" enige verklaringen afgelegd, waaraan wij het volgende ontlenen: De ontwikkeling van Nederlands deviezenpositie is nogal meegevallen. De industrie heeft bewezen het gemakkelijk met kleinere voorraden te kunnen doen, ja, die kleinere voorraden hebben zelfs de productiviteit verhoogd. Er zijn ook generlei aanwijzingen in handel en industrie van een abnormale vergroting der voorraden in de loop van dit jaar. Dit betekent derhalve dat de importen, onvoorziene omstandigheden voorbehouden, niet overmatig zullen stijgen en dat anderzijds het bedrijfsleven vermoedelijk hierdoor meer middelen voor productieve investering ter beschikking krijgt. Het tweede halfjaar van 1953 zal nog wel een overschot vertonen op de betalingsbalans, doch zowel als geheel, als op de dollarrekening van aan zienlijk geringere afmetingen. Het gehele beeld blijft evenwel gunstig, ook in de dollarsfeer, en verwacht mag worden, dat dit vrij gunstige beeld ook in 1954 gehandhaafd zal blijven. stellig met zich meebrengen een wederzijdse Benelux-beurshandel, daar bij moeten wy evenwel waken voor de mogelijkheid dat onze internationale waardepapieren via België naar het dollargebled verdwijnen. Bepaalde res tricties kunnen dan ook voorshands niet worden gemist. Een wegstroming van geld naar België valt niet te vrezen. Ook vóór de oorlog is er een verschil in rentepeil geweest. Er heeft ongetwijfeld in de Verenigde Staten een zekere conjunctuurdaling plaats gevonden. Of deze zich zal voort zetten is niet te zeggen. Ofschoon over heidsmaatregelen geen crisis kunnen voorkomen, kunnen deze haar toch wel vertragen of tot stilstand brengen, vooral met het arsenaal van wapenen, waarover Amerika thans beschikt. Bovendien is de situatie thans oneindig veel beter dan in de dertiger jaren. Voor Nederland ziet minister Van de Kieft nog geen enkel teken van conjunctuurachternitgang. Onze defen sie-uitgaven komen nu pas goed op gang en (geluk by een ongeluk), de werkgelegenheid is door de watersnood vergroot. Een verdere stijging van onze export, ofschoon in een gematigder tempo, is ongetwijfeld te voorzien. Ónze exportindustrieën geven blijk van grote activiteit en kunstmatige stimulansen, zoals een exportbonusdollar of speciale fiscale voorzieningen zyn niet meer nodig. De minister van Financiën hoopt dat het nog in 1954 tot een vrijer Benelux- kapitaalverkeer zal komen. En dit zal (Vervolg van pag. I) E-n belangrijke vraag hierbij Is natuurlijk of de overheid het recht heeft op een zodanige wijze ln het leven van dc mens in te grijpen. Meer dan eens hebben wy ook op deze plaats verdedigd, dat zoveel als maar enigszins mogelijk is verantwoordelijk heid moet worden gelaten aan de indi viduele mens of minstens aan de vrije groeperingen, door de individuele men sen gevormd. We zijn deze gedachten nog onverkort toegedaan, maar we zul len er nooit aan kunnen ontkomen, dat deze mens leeft in een gemeenschap en dus heeft rekening te houden met zijn medemensen. Wij zijn er van overtuigd dat de maatschappelijke ontwikkeling nog niet ver genoeg gevorderd is, om het soort regelingen als waarom het nu gaat, ook metterdaad geheel aan de mens of diens, vrije maatschappelijke groeperingen over te laten. Zó lang zal de overheid krachtens diens verant woordelijkheid regelend, bevorderend en corrigerend moeten blijven optreden. Het is daarom ook dat wij deze ver zekering een sociale verzekering noe men, waarvan nu eenmaal het kenmerk is dat zij de solidariteits-gedachte als basis en uitgangspunt heeft. Tot nog toe kenden we dc toepassing van deze soli dariteits-gedachte in de sociale verze kering alleen voor de arbeidersgroepe ring. Nooit heeft er iemand aan gedacht om van arbeiders, die van een be paalde sociale wet nimmer zouden be hoeven tc profiteren, geen premie te vragen. Steeds sterker werd de aan drang om ook zelfstandigen, van wie er zo velen op hogere leeftijd in grote ma teriële nood kwamen te verkeren, onder een oudedagsverzekering te brengen. Waarom zou men dan hier wel bepaal de groepen van premie-betaling vrij stellen, terwijl dit bij de arbeiders nim- mer het geval was. Daar komt bij dat tegenover de premie-betaling door be paalde arbeidersgroepen geen practl- sche, geen feitelijke rechten staan, alleen theoretische. Bij deze oudedags verzekering werden rechten gevormd die ook wel degelijk te zijner tijd zullen worden opgevorderd. Ten aanzien van het tweede punt dat wij noemden willen wij voor vandaag slechts volstaan met onze zeer grote voldoening uit te spreken over het feit dat de S.E.R. zich voor de verzekerings gedachte en niet voor een premievrij staatspensioen of een andere vorm van verzorging heeft verklaard. Is het erg arrogant indien wij, katholieken, ons hierover bijzonder verheugen? Indien wij dat doen is het zeker niet arrogant bedoeld: wij dragen toch de innige overtuiging dat slechts op deze wijze de ontwikkeling van de sociale verhou dingen wezenlijk en feitelijk het best wordt gediend. De maatregelen die de drie hoogleraren ten aanzien van de kleine zelfstandigen verdedigen, komen ons onbegrijpelijk voor. In hun practi- sche consequenties toch betekenen zy een veel verder ingrijpen in het parti culiere leven van de mens dan welke staatsarmenzorg ooit zou kunnen doen. Tenslotte mogen we het vertrouwen uitspreken, dat de grote eensgezindheid die de Sociaal Economische Raad thans heeft gedemonstreerd, de minister en onze beide Kamers ten voorbeeld moge zijn. Dan achten wij het niet uitgeslo ten dat de eerste daad van nationaal belang, door de S.E.R. gesteld, nog dit jaar zal resulteren in een tot feit ge worden grotere bestaanszekerheid van het Nederlandse volk. Hierby moet men voorts nog over wegen, dat een belangrijk deel van ons Nederlandse volk niet in staat zal blijken premie op te brengen. We weten dat een van de grote moeilijkheden, waarmee de Sociaal Economische Raad te kampen heeft gehad by het opstellen van zijn advies, is geweest de vraag op welke wijze de premie zou moeten wor den geïnd. Uiteindelijk is de keus geval len op inning via het belastingbiljet. Een nieuw incasso-apparaat zou de kosten van ontvangst niet onwaar schijnlijk zo hoog hebben doen worden, dat een groot deel van de premie daar aan zou moeten worden besteed. Maar als we nu moeten constateren dat plm. 300.000 kleine zelfstandigen nimmer een belastingbiljet ontvangen en dat voor de meesten dezer de overheid derhalve de premie zal moeten gaan betalen, dan is het duidelijk, wil de voorgestelde maatregel althans geen fiasco worden, dat tegenover deze vele niet-betalers anderen moeten staan die wel in staat zijn om de niet geringe premie op te brengen. Hier spreekt derhalve de soli- dariteitsgedachte: één voor allen, allen voor één. Ten aanzien van de Europese Beta- lings Unie meent minister Van de Kieft dat niemand dit zo nuttige instrument kapot wil maken. Men zal wel tot een oplossing komen ten bate der extreme crediteuren. Wat de valuta-Inwisselbaar heid betreft, het feit alleen dat men thans reeds serieus hierover praat en kan praten, is eigenlijk van een belang rijkheid, die men zich nauweiyks reali seert. Wy naderen inderdaad de conver tibiliteit. Een zo groot mogeiyk aantal landen der E.B.U. moet hierin hand in hand gaan. De begrotings- en kaspositie van Nederland is bevredigend. Geen moei- Jijkheden zyn te voorzien. De kaspositie voor 1953 heeft zich gunstiger ontwik keld dan was begroot. De tekorten voor 1953 en 1954 belopen hoogstens f 1.650 millioen. In 1953 is f740 millioen ge leend. In het begin van dit jaar is nog f 450 millioen geplaatst, zodat voor 1954 bij pessimistische raming nog slechts f 450 moet worden geleend. En dat is inderdaad niet veel. Er is nog geen uitzicht op tekening van de Duitse schuldenovereenkomst. Er liggen hier tal van voetangels en klemmen. De zaak is te belangrijk om het been niet strak te houden. Wat betreft de algemene herziening en vereenvoudiging van de belasting wetgeving, deze heeft twee kanten: een technische en een materiële. Een com missie zal over enkele maanden haar verslag uitbrengen over de technische herziening. De regering acht het haar taak in de herziening ook de materiële problemen van fiscale aard te betrek ken. Het ministerie van Financiën is reeds met de bestudering van deze pro blemen begonnen. Indiening van de her- zieningsvoorstellen in het zittingsjaar 19531954 kan niet worden verwacht. In zijn conclusie verklaarde de minis ter dat de door hem geschilderde situa tie bijzonder gunstig kon worden ge noemd. Z.E. legde de nadruk op de ontzagiyke hulp, die hierby is uitge gaan van onze sociale vrede, het ver standig beleid van de vakverenigingen, het betrekkeiyk lage loon- en prüspeil en de activiteit, ondernemingsgeest en vindingrijkheid van ons bedrijfsleven. In tegenstelling tot de hond, is de kat een buitengewoon zelfstandig wezen. Zy is een individualist, en zai steeds dat doen, waar zy zelf zin in heeit. Het is daardoor buitengewoon moeiiyk de kat te benaderen. Over het algemeen krügt men de indruk, dat de kat zich niets van dc mens aantrekt, maar dit is toch niet juist. Het Is alleen erg moei iyk, de kat voor zich te winnen en men moet daar meestal meer voor doen, dan men ogenschijnlijk zou verwachten. Wenst men een goede omgang met zyn kat, dat moet men zich op het standpunt stellen, dat er twee gelijk waardige individuen tegenover elkaar staan. Geen meester en geen knecht. Dit is iets, dat voor de mens meestal niet meevalt en het gevolg is, dat er maar weinig mensen zyn, die werkelijk een kat voor zich weten te winnen. Het is daarom nuttig iets meer van de kat te weten, waardoor wij in staat zijn het dier te begrüpen. Horen, zien en lasten De zintuigen bij een kat zijn buiten gewoon sterk ontwikkeld. Zij hoort zeer goed en ook gezicht en reuk zyn voortreffelijk. Zij kan byvoorbeeld ge luiden van elkaar onderscheiden, die voor de mens volkomen gelijk zyn Wat het zien betreft, moeten wy eerst een fabeltje uit de wereld helpen. Men beweert wel eens, dat een kat in liet donker kan zien, maar dit is een on waarheid. In volslagen duister kan ook een kat niets waarnemen. In schemer, wanneer er slechts iets licht is, staan de zaken echter anders. Dan kat dc kat prima zien, in tegenstelling tot de mens. De oorzaak hiervan is gelegen in het feit, dat de ogen van een kat gevoelig zijn voor ultra-violette stralen. De pu pil kan zich geweldig vergroten, zodat al het beschikbare licht kan binnentre den. Proefnemingen hebben uitgewezen, dat de kat echter kleurenblind is. Wat zij ziet, is in nuance van grys-zwart Een tweede hulpmiddel om de weg in het donker te vinden, is voor de kat haar snor. Ieder weet. dat de kat op de bovenlip lange, harde, grote haren heeft Deze snor doet dienst altastorgaan Wanneer de kat in het donker voorzich tig voortgaat, verlaat zij zich voor een groot deel op deze snor. De fijnste trillingen worden er mee opgevangen en de kat weet dadelijk, wat dit bete kent. Hoe gevoede deze organen zijn. bliikt. wanneer wij bij een slapende kat zeer voorzichtig even een puntje van »cn snorhaar aanraken. Het dier zal dan dadelijk wakker worden, hetgeen bij een aanraking op een andere plek van hel lichaam, niet altijd het geval zal zijn. Staart als barometer De kat is een geweldige acrobaat. Zij kan klimmen, springen, op een uiterst smal randje lopen en buitengewoon rea geren als geen ander. Toch kan het voorkomen, dat een kat valt en dan is het helemaal niet zeker, dat zy op haar pootjes terecht komt. Over het alge meen heeft de mening post gevat, dat een kat altijd op de pootjes terecht komt, terwijl zij zich dan nooit zou be zeren. Dit natuurlijk een fabeltje. On getwijfeld heeft de kat in zijn staart een prachtig hulpmiddel om, als het enigszins mogelijk is, met de poten naar beneden op de grond te belanden, maar dit is toch niet altijd 't geval. Wanneer de kat valt, zal zij dadelijk haar staart loodrecht in de lucht steken en alle ha ren opzetten. Hierdoor doet de staart dienst als balanceerstok en als een soort parachute, al heeft deze laatste weinig waarde. In zeer veel gevallen zal de kat wel op de poten terecht ko men, maar of het dier zich zal bezeren, is een kwestie, die afhankelijk is van de hoogte, waarvan het valt en de bo dem waarom het terecht komt. De po ten van de kat zijn buitengewoon elas tisch en zullen een groot deel van de schok opvangen. Is de val echter van te grote hoogte, dan zullen de poten het niet kunnen houden en kan de kat j ernstige kneuzingen oplopen. Met enige kennis van de lichamelijke eigenschappen, die ten nauwste samen hangen met haar karakter, kan men de poes aanmerkelijk beter begrijpen Tracht daarom nooit een kat te haas ten en he'emaal ni"t haaar "w w'1 on te leggen. Bij het omgaan met katter. wordt een grote dosis tact vereist Lief de en vriendelijkheid zullen hierby de beste hulpmiddelen zijn. Haar trouw geeft een kat niet zo snel als een hond, maar heeft men hei dier eenmaal gewonnen, hetgeen heus wel mogelijk is, dan is een kat zeker zo aanhankelijk en trouw, al is dit niet zo bekend. 5. Ademloos en als aan de grond genageldstaat de Noorman te luisteren. ,JDat is het lot van de witte raaf". Eric's hand gaat werktuiglijk naar zijn zak en haalt het witte veertje te voor schijn. Wat moet hij doen? Een paar krijgers uitsturen om de vreemde zanger binnen te roepen? Zou hij zich niet belachelijk maken? Misschien is het beter om zelf Met beslistheid kiest Eric de richting van de slotbrug; de groet van de wachter ontgaat hem geheel. Wanneer hij een kleine gestalte ontwaart tussen de bomen houdt de Noorman zijn gehaaste pas in. Naar mate het figuurtje dichterbij komt, stijgt Eric's verbazing. Wat is dit voor een vreemdgedror.gen manneke? Bij iedere beweging van zijn magere beentjes schokken zijn schouders en wiebelt zijn vreemde hoofddeksel. Zijn gezicht schijnt enkel gebouwd te zijn uit een neus en talloze rimpels. Nog langzamer loopt de Noorman en wanneer ze elkaar voorbij stappen, gluurt het kereltje schichtig op zij en mom pelt een onverstaanbare groet. Eric kan de neiging tot omkijken niet onderdrukken en ziet dan recht in twee scherp blikkende oogjes. Wat zenuwachtig trekt het mannetje aan zijn kraag, ziet de Noorman, die onbe wust is blijven staan, onderzoekend aan en grinnikt verlegen. Zonder iets te zeggen doen beiden een paar stappen terug. „Ikkegoede dag," klinkt de krakerige stem van de vreemdeling, terwijl hij een paar kleine dribbelpasjes naar rechts maakt. Even is hei stil. Goede dag. Kan ik kan ik misschien iets voor u doen?" Eric's stem klinkt wat ingehouden en zijn ogen glijden nieuwsgierig-vragend langs de kleine gestalte. Deze schraapt een paar maal zijn keel en werpt er dan met een vreemde tongval, in één adem uit: „Ziet ge ik heb zo'n vreemde boodschap. En ge lijkt me wel een aardige kerel. Die wachters daar zien er zo strak vit, en dat is wel goed natuurlijk. Maar die boodschap, die is voor Eric de Noorman en nu wilde ik weten, want ik durf niet goed, ziet ge, is dat een aardige man?" Als belangrijke punten in het provin cieprogram Noord-Holland, dat de KVP heeft opgesteld met het oog op de a.s. Statenverkiezingen, kunnen worden ge noemd: de eis, dat vertegenwoordigers uit burgery en gemeentebesturen van het begin af aan worden gehoord bij de voorbereiding van streekplannen; dat de toewijzing van het woningbouwvolu me op de eerste plaats uitgaat van de erkenning van het recht op vrye keuze van woonplaats, terwille van het be houd van het sociale milieu; dat bij de bevordering der gewestelyke cultuur het streekeigene, o.a. in Kennemerland, West-Friesland, Gooi en Zaanstreek, moet worden geëerbiedigd; en dat by de hoogst noodzakelijke aantasting van cultuurgronden wordt gezorgd voor een snelle en billyke behandeling van hen, wier grond onteigend werd. Voorts stip pen we aan: wering van het onnodig ambtelyk element uit provinciale in stellingen en commissies, steun aan particuliere beroepskeuze-bureaux en het terugdringen van de openbare nuts bedrijven van het terrein van groot- en kleinhandel. De provinciale centrale der KVP in Noord-Holland hoopt, dat by de komen de verkiezingen het herstel der partij zich zal voortzetten en dat mistens het behoud van 19 zetels het resultaat zal zijn. Zy becijfert, dat de KNP mogely- kerwys één zetel zal verwerven en dringt er by de propaganda op aan, dat net blanco-stemmen door onver schilligen en absenteïsme zal worden voorkomen. Morgen, 14 Maart, zal te Amsterdam in het gebouw der St. Jozefsgezellen een Kringkaderdag worden gehouden, waar op zullen spreken de heren L. Bouw man, lid van G.S. en mr. H. van Doorn, partijvoorzitter. Op 26 Maart zullen forumavonden worden gehouden in Am sterdam en in de kringen Haarlem en Den Helder. Voor Tweede Paasdag is een grootscheepse propaganda-byeen- komst opgezet in Bellevue in Amster dam, waar o.a. de heren drs. Van der Donk en Middelhuis zullen spreken. In de drie Noord-Hollandse kieskrin gen (dit jaai tevens Statenkieskringen) zullen als lysttrekkers uitkomen: het huidige lid van G.S. drs. A. van der Donk in de kring Amsterdam en in de kringen Haarlem en Den Helder resp. de Statenleden A. van der Veldt en Jac. Groen. (Van onze correspondent) De gemeenteraad van Alphen aan den Rijn heeft de aanbeveling van B. en W gevolgd en Vrijdagavond in zijn verga dering met algemene stemmen tot leden van de adviesraad voor de Stichting Vogelpark „Avifauna" te Alphen aan den Rijn benoemd de heren P. J. Blok ker, directeur van de huishoudbeurs te Amsterdam, L. Bouwman, directeur van het Reisbureau Lissone-Lindeman N.V. te 's-Gravenhage, wonende te Heemste de, dr. van der Gronden, hoofd van de binnenlandse dienst van de Algemene Nederlandse Vereniging voor Vreemde- Ingcnverkeer (A.N.V.V.) te 's-Graven- hage, J. W Sluijter, Kolonel b.d. te Go- rinchem, mr. W. P A van Voorst van Beest, procuratiehouder van de N.V. Amstelbrouwerij te Amsterdam, wonen de te Bussum Advertentie Waarom tijd verliezen door bui tenshuis les te nemen? Maak het U gemakkelijk en studeer thuis, op elk ogenblik, dat U past! De Bekende Schriftelijke Cursus Resa-Hilversum is altijd „by de hand". Opleiding voor Lagere en Middelbare Akten, te vens voor Frans, Duits en Engels en Nederlands M.O.A. Wiskunde M.O. én Boekhouden M.O. Ons nieuwe prospectus geeft U alle inlichtingen. Tijdens een conferentie, welke twee zuiveldeskundigen van een Belgische vennootschap te Groningen met de heer De Boer, directeur van de Coöperatieve zuivelfabriek „De Ommelanden" hebben gevoerd, verscheen een deurwaarder, die de auto, waarmee de beide Belgen naar Groningen waren gekomen, in be slag nam. Deze in beslagneming ge schiedde in opdracht van de heer De Boer, wegens een vordering, welke „De Ommelanden" nog zou hebben op de Belgische vennootschap. Inmiddels heb ben de beide Belgen een kort geding tegen „De Ommelanden" aanhangig ge maakt bij de arrondissementsrechtbank te Groningen. ZONDAG 14 Maart: Tweede Zondag van de Vasten; eigen mis; geen Gloria; 2 geb. A cunctis; 3 geb. Omnipotens; Credo; pre fatie van de Vasten. Paars. MAANDAG: Mis van ferie 2 na tweede Zondag van de Vasten 2 geb. A cunctis; 3 geb. Omnipotens; prefatie van de Vas ten. Paars. DINSDAG: Mis van ferie 3 na tweede Zon dag van de Vasten; verder als Maandag. WOENSDAG: H. Gertrudis, maagd; mis Vultum tuum; 2 geb. H. Patricius; 3 geb van de ferie; prefatie van de Vasten; laatste evang. van de ferie. Wit. Haarlem: H. Sacrament van Mirakel; mis Cibavit; 2 geb. H. Gertrudis; 3 geb. H. Patricius; 4 geb. van de ferife; Credo; prefatie van Kerstmis; laatste evang. van de ferie. Wit. Ofwel: Mis van ferie 4 na tweede Zon dag van de Vasten; 2 geb. H. Gertrudis; 3 geb. H. Patricius; prefatie van de Vas ten. Paars. Haarlem: 2 geb. Sacr. van Mirakel; 3 geb. H. Gertrudis; 4 geb. H. Patricius; laatste evang. Sacr. v. Mirakel. DONDERDAG: H. Cyrillus van Jerusalem, bisschop-belijder-kerkleraar; eigen mis; 2 geb. van de ferie; Credo; prefatie van de Vasten; laatste evang. van de ferie. Wit. Ofwel: Mis van ferie 5 na de tweede Zondag van de Vasten; 2 geb. H. Cyril lus; prefatie van de Vasten. Paars. I VRIJDAG: H. Joseph, bruidegom van de H. Maagd Maria, belijder en patroon der Kerk; eigen mis; 2 geb. van de ferie; Credo; eigen prefatie; laatste evang. van de ferie. Wit. ZATERDAG: Mis van Zaterdag na tweede Zondag van de Vasten 2 geb. A cunctis; 3 geb. Omnipotens; prefatie van de Vas ten. Paars. Utrecht en Haarlem: 2 geb. H. Wuifrannus Roermond1: 2 geb. H.H. Landoalus en gezellen; 3 geb. A cunctis; 4 geb. voor bisschop (verjaardag van wij ding). Ofwel: Utrecht en Haarlem: H. Wuifrannus, bisschop-belijder; mis Sta tuit; 2 geb. van de ferie; prefatie van de Vasten; laatste evang. van de ferie. Wit. Roermond: H.H. Landoaldus en gezellen, belijders; eigen mis; 2 geb. van de ferie; 3 geb. A cunctis; 5 geb. voor de bis schop; prefatie van de Vasten; laatste evang. van de ferie. Wit. ZONDAG 21 Maart: Derde Zondag van de Vasten; eigen mis; geen Gloria; 2 geb. H. Benedictus; Credo; prefatie van de Vasten. Paars. ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.55 sport, 9.00 Langs ongebaande wegen, 9.15 gram., 9.45 caus., 10.00 Met en zonder omslag, 10.30 orgel, sopr., bobo en fagot, 10.55 hoorspel. 11.30 operaconc. AVRO: 12.00 sport, 12.05 amus.ork., 12.35 Even afrekenen, He ren!, 12.45 lichte muz, 13.00 nieuws, 13.05 gram., 13.10 De B.B. spreekt. 13.20 gram., 13.30 amus.muz., 14.00 boek, 14.20 gram., 14.30 Concertgebouwork., koor en sol., 15.05 hoorspel, 16.35 sport. VARA: 17.00 strilksextet, 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. IKOR: 19.00 prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 klankbeeld over België. 20.30 Studio Europa!, 21.30 hoorspel. 22.15 gram., 22.45 journ., 23.00 nieuws, 23.15 gram HILVERSUM 11, 298 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 nieuws, 9.45 orgel. IKOR: 10.00 caus., 10.30 prot. pr. NCRV: 12.00 gram. KRO: 12.15 gram., 12.20 Apologie, 12.40 Hammondorgel en piano, 12.55 zonnewij zer, 13.00 nieuws, 13.10 gevar. muz., 13.40 boek, 13.55 gram., 14.00 jeugd, 14.30 Die Verkaufte Braut, opera, 15.15 caus., 15.35 orgel, 16.05 gram.. 16.10 thuisfront, 1615 sport, 16.30 Vespers. NCRV: 17.00 prot. pr18.30 vocaal ens., 19.05 vocaal ens en ork., 19.30 caus. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram., 20.25 de gewone man. 20.30 gevar. muz.. 20.45 hoorspel, 21.30 Sym- ahonette-ork. en sol., 22.15 act., 22.25 clavichord, 22.40 gram., 22.45 Avondge bed, 23.00 nieuws, 23 15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 15.45 Philh. ork., 19.30 ork.conc., 20.00 pianorecital, 23.15 recital. BBC. light progr1500 en 247 m.: 14.15 gevar. muz.. 17.30 gevar. muz., 20.30 gevar. muz., 23.15 pianospel. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.30 lichte muz., 13.10 omr.ork en koor, 16.30 dansmuz.. 18.00 symph.- ork., 20.00 gevar. muz.. 22.30 lichte muz.. 23.15 gevar. muz., 0.15 symph.ork en sol., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 15.30 operamuz., 17.45 ork.conc., 20.00 gevar. muz.. 22.45 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 11.00 symph.ork. en solist, 12.34 lichte muz.. 14.00 operamuz., 17.00 pianorecital, 18.00 studentenkoor. 21.30 volksmuz. 484 m.: 20.00 omr.ork. en sol., 23.00 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 464, 75 en 49 m.: 8.00 Engelse les v. beginnelingen. 224 49 en 42 m.: 17.00 Engelse les v. beginnelin gen. 224 m.: 22.00 Nieuws. Overz. v. d. Engelse tijdschriften. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA' 7.00 nieuws, 7.13 gram.. 7.50 quatre mains. 8.00 nieuws, 8.18 gram.. 9.00 gym., 9.10 hoorspel, 9.35 gram. VPRO: 10.00 vooi de oude dag. 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 klarinet en piano, 10.35 zieken, 11.40 voordr., 12.00 gram., 12.07 dansmuz., 12.33 platteland, 12.38 dansmuz., 13.00 nieuws, 13.15 Middenstand, 13.20 orgel en tenor, 13.50 gram., 14.00 vrouw, 14.15 piano, 14.40 gram., 14.30 hoorspel, 15.50 ge mengd koor en Gelders ork., 16.45 vra- genbeantw., 17.15 gram., 17.30 lichte muz., 17.50 mil. comm., 18.00 nieuws en comm., 18.20 gram., 18.45 pari. overz., 19.00 kinderen, 19.10 muz. caus., 19.25 volkszangkoor, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws. 20.05 act., 20.10 In Holland staat een huis, 20.40 aetherforum, 21.15 dans muz., 21.45 caus.. 22.00 Radio Philharm. Ork. en sol., 23.00 nieuws, 23.15 gram., 23.35 orgel. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 sport, 8.20 gram., 8.30 Tot uw dienst, 8.35 gram., 9.00 zieken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.15 gevar. muz., 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws. 13.15 lichte muz., 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.30 gram., 14.45 vrouw. 15.15 gram., 16.00 prot. pr., 16.30 kamertrio. 17.00 kleuters, 17.15 gram., 17.30 jeugd, 17.45 regerings uitz., 18.00 mannenkoor, 18.20 sport, 18.30 vocaal ens., 18.45 Engelse les, 19.00 nieuws, 19.10 gram.. 19.30 caus., 19.45 huismuz., 20.00 radiokrant. 20.20 lichte muz., 20.45 hoorspel, 22.00 samenzang, 22.30 caus., 22.35 gram.. 22.45 prot. nr., 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.30 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 14.10 gevar. muz., 16.40 ork.conc, 20.30 Schots ork. en soliste. BBC, light progr.. 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuz., 13.15 rhythm, muz., 13.45 ork.conc., 16.00 lichte muz., 16.45 gevar. muz., 20.30 gevar. muz., 0.20 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 lichte muz.. 13.10 operette- muz., 16.00 bariton en piano, 16.25 amus. ork., 17.45 gevar. muz., 19.30 symph.ork. en solist, 23.40 kamermuz., 0.30 dansmuz.. 1.15 gevar muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.15 pianorecital. 12.30 ork.conc.. 16.00 balletmuz.. 16.50 kamermuz., 20.00 symph. ork BRUSSEL. 324 m.: 13.15 pianospel, 13.45 pianospel, 16.00 symph.ork en soliste, 17.10 gevar. muz., 18.00 Franse les. 18.15 Vlaamse liederen, 20.00 kamerork. en solist, 21.15 omr.ork. 484 m.: 12.00 omr.ork., 14.15 kamermuz., 15 00 omr.ork., 16.05 lichte muz, 17.30 viool en piano. 18.30 chansons, 20.45 ka merork. en soliste. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 464, 75 en 49 m.: 8.00 Eng. les voor beginnelingen. 224 m.: 22.00 Nws. Bezienswaardigh. v. d -week: Het Parlement. Engelse les v. gevorder- den. ALBLASSERD1J K 13 te Rotterdam. ALDABI p. 13 Fern. Nor. n. Las Palmas. ALUDRA 12 te Rotterdam. AMSTELDIJK p. 13 Tanua n. New Orl. ARENDSDIJK 13 te Montevideo. ARUNDO 13 te Londen. ALIOTH 12 van Las Palmas n. Rio Jan. ALPHERAT 13 te Rotterdam. AMERSKERK 13 te Pt. Said, AMSTELPARK p. 13 Gibr. n. Marseille. AMSTELVEEN 12 te Amsterdam. BENNEKOM 12 te Antwerpen. BOISSEVAIN 13 te East London. BONAIRE 13 te Paramaribo. CALLISTO 12 te Avonmouth. DUIVENDIJK 13 te Vancouver. EEMLAND p. 12 St. Vinct. n. Recife. ENGGANO 13 te Pt. Said. FRIESLAND SSM. p. 13 Lissabon n. R'dam. GROOTE BEER p. 13 Kp. Race n. Halifax. JOH. v. OLDENB. p. 13 Finist. KARIMATA p. 13 Singap. n. Tj. Priok. LAURENSKERK p. 13 Goa n. Colombo. LAAGKERK 13 te Bombay. LUTTERKERK p. 13 Ouess. n. Antw. MELISKERK 13 te Singapore. MURENA p. 13 Algiers n Singap. Advertentie lil mini heipon promptI De staart van de kat is een aardige barometer om te zien, hoe het met haar humeur gesteld is. Is zij in een goed humeur, of heeft het dier bepaallde verlangens, dan zal de staart langzaam en soepel zwaaien. Verkeert het dier in opwinding, dan zal slechts het puntje van de staart met korte rukjes heen en weer gaan, terwijl de rest van de staart in rust is. Is een kat kwaad, dan zwiept de staart wild heen en weer met korte krachtige slagen. Wanneer bij kleine, jonge katjes het staartje trillend recht op staat, betekent dit, dat er nood is Daar de kat een individueel jager Is. zal zij altijd rustig en bedachtzaam eten. Bij dieren, die in groepsverband jagen, is dit anders. Zy zullen schrok kerig eten, want wanneer de troep een buit verslindt, moet ieder zorgen zo veel mogelijk voedsel naar binnen te krijgen. Bij de kat is dit anders, zij neemt er de tyd voor. (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 37 „Dit wordt de beste kans voor de da mes van heel het seizoen." Hephzibah verscheen met thee en koekjes, en Juan viel er op aan met de eetlust van een schooljongen. Toen alle koekjes op waren, stond hij op om af scheid te nemen. „Ik moet weer naar kantoor," zei hy. „Dit zijn drukke da gen voor ons." Hy schudde zijn hoofd „Was je van binnen maar even mooi als van buiten. Maar dat zou te veel ge vraagd zyn." Hij noemde een tijdstip. „In elk geval heb je de goede gewoon te iemand niet te laten wachten," zei hy. Hij boog zich over haar hand en vertrok. Ze had nauwelijks een woord gezegd. Hij had haar eenvoudig de kans niet gegeven. Hij had de moeily- ke situatie handig en onbeschroomd aangepakt precies zoals ze gehoopt had dat hij doen zou. Maar toch was ze woedend. Ze nam zich voor dat Zater dag, als hij haar kwam halen, haar deur voor hem gesloten zou blijven. Maar desondanks stond ze Zaterdags reeds te wachten toen de equipage, vol geladen met vrolijke, jonge mensen, voor haar deur stilhield, en Juan Par- nell de stoep opkwam om te bellen. Ze arriveerden vroeg genoeg in het Park om beslag te leggen op een uitge zochte plaats, vanwaar zij een goed uitzicht hadden op de renbaan. Ieder ogenbik arriveerden er nieuwe rijtui gen. De oude aristocratie was er, maai ook de zilverkoningen en de spoorweg magnaten. De dames droegen de rykste japon nen en juwelen, maar Anneke, die wel een smaakvolle japon doch geen juwe len droeg, trok meer bewonderende blikken tot zich dan de vrouwen van de parvenu's. Mooi zo, zei ze bij zichzelf. Ze zien alleen de mooie buitenkant. Geen mens vermoedt dat ik ook hersens heb. Ze gingen op het gras zitten en pak ten hun lunchmanden uit. Anneke, uit gelaten als een bakvis, drong Ralston en Doré, die naar het groepje toegeko men waren, haar koekjes op. Zelfs op een dag als deze kon Ralston zich niet helemaal losmaken van zyn zaken. Hy babbelde even met Anneke, en zei toen tegen Doré: „Harpending heeft getele grafeerd dat hij Maandagochtend aan komt." „Zal ik hem meenemen naar mijn huis?" vroeg Doré. „Nee, naar mij thuis. We vergaderen om tien uur. Met Lent en Gansel en Sel- by. Probeer ook Colton te laten komen, want we hebben hem nodig." Zyn ge zicht betrok, en hy sloeg met zyn rech tervuist in de palm van zyn linker hand. „Maurice," zei hij boos, „die vrouw is weer opgedoken!" „Welke vrouw bedoel je, William?" „Die verduivelde, bemoeizieke, ge heimzinnige weduwvrouw," antwoord de Ralston. „Ze heeft links en rechts aandelen Gertrude verkocht." „Waar haalt dat mens haar inlichtin gen vandaan? Waar zit het lek toch?" „Alweer H. Wattles!" Doré's stem klonk ongelovig. „We hebben in geen maanden meer iets van haar gehoord. Ik dacht eigenlyk dat het allemaal toe val was." „Dit heeft niets met toeval te maken," zei Ralston. „Ze beschikt over inlich tingen van iemand uit mijn naaste om geving. Als ik er achter kom wie het is en ik zal erachter komen, al kost het me een halve ton dan zal er een hartig woordje gesproken worden, dat beloof ik je." „Roep Jason Means ter verantwoor ding," zei Doré. „Ik heb die knaap de doodschrik op het lyf gejaagd. Ofwel hij is de meest gewiekste leugenaar die op twee benen rondloopt, of hij wordt op kolossale manier in de maling genomen. Hij houdt vol dat hij niet weet wie ze is. Hij zegt dat hij nog nooit haar gezicht gezien heeft. Ze komt, geeft haar orders en verdwijnt weer. En ze betaalt hem goed." „Dan moet jy hem'beter betalen," zei Doré. „Waarvoor? Hij kan mij niet vertel len wat hij zelf niet weet." „Laat zijn kantoor bewaken, en laat die vrouw volgen zodra ze weer ver- schynt." „Dat zal ik doen. Maandagochtend te beginnen. Iedere beweging van Means zal gecontroleerd worden. Ik kan een dergelijk lek niet toestaan. Het is ge vaarlijk." „Wat doen we morgen op de verga dering?" „Een voorlopige organisatie in het le ven roepen, om ons voor te bereiden. Philip Arnold heeft beloofd me dade lijk te telegraferen zodra hij kon. Hij zegt dat hij voor een millioen aan edel stenen zal meebrengen." „Harpending schijnt niet al te happig te zyn." „Dat wordt hij wel als ik eenmaal met hem gepraat heb. Hij is de man om zo iets aan te pakken. Maurice" hij liet zyn stem dalen „dit wordt misschien onze grootste onderneming groter dan de wereld ooit gezien heeft. Misschien zinkt Zuid Afrika er by in het niet." De mannen kuierden weg, en anderen kwamen hun opwachting maken. Anne ke en Juan en de rest van het gezel schap gingen wandelen, en zii keerden pas naar hun plaatsen terug toen het tyd werd voor de eerste race. Maar An neke had haar gedachten er niet bij. Wat zij gehoord had, nam haar in beslag. Harpending zou spoedig arriveren, het geen betekenen zou dat het rapport van Janin binnen een paar dagen, misschien Maandag aJ, vrijgegeven zou worden. De gevolgen voor beursnoteringen van de Gertrude zouden niet uitblijven, en snel handelen zou geboden zijn. Het zou noodzakelyk zyn voortdurend in contact te blyven met Jason Means teneinde hem opdracht tot kopen te kunnen ge ven. Maar Jason Means zou bespion- neerd en al zyn gangen gevolgd wor den. Men zou zijn kantoor m het oog houden, zodat er niemand in of uit kon gaan zonder opgemerkt te worden. En Hephzibah in haar rouwkleding was geen figuur om onopgemerkt te blijven. Ze moest dus een list verzinnen, een middel om het contact met Means te onderhouden en tegelijk de spionnen van Ralston te omzeilen. Dat was het eerste werkelijke pro bleem waartegenover Anneke in haar nas aangevangen loopbaan gesteld werd. Totnogtoe was alles makkelijk gegaan en had zij haar winst op een presenteer blaadje aangeboden gekregen. Nu moest 7e zich rok hu tevenw'nA z'er» te red den. Voor hert eerst in haar jeugdige leven ondervond ze de vreugde echte tegenstand te ontmoeten. Wordt vervolgd RIJNDAM 13 van Havre n. R'dam. RIOUW 12 te Port Sudan. RIJNDAM 13 te Rotterdam. SALAWATI 12 van Damman n. Kuwait. S1NGKEP p. 13 Kreta n. Genua. STAD AMSTERDAM p. 13 Ouess. n. R'dam. STAD BREDA 12 te Liverpool. SALLAND 13 te Bahia. TOMINI 12 te Rotterdam. TEUCER p. 13 Kp. Bon n. Prt. Said. WATERMAN p. 13 Kp. Race n. R'dam. VVESTLAND 13 te Las Palmas. WILLEMSTAD 13 te Breinen. WILLEM RUYS p. 13 Sabang n. Colombo. ZONNEWIJK 13 te Alexandria. ZAAN 12 te Rotterdam PASSAGIERSSCHEPEN ALDABI 16 te Las Palmas verw ALNATI 17 van R'dam n. B. Aires. BLOEMFONTEIN p. 13 Vliss. n. Durban. BONAIRE 16 te Georgetown verw. BOSCHFONTEIN 20 te Antwerpen verw. BOSKOOP 13 van A'dam n. Cristobal. COTTICA 19 van A'dam n. Georgetown. GROOTE BEER 15 te New York verw. JOH. v. OLDENEARNEV 15 te A'dam verw. NIEUW AMSTERDAM 15 te Curasao verw. NOORDAM 13 van R'dam n. New York. ORANJE 13 van A'dam n. Tj. Priok. ORANJEFONTEIN 17 te A'dam verw. RIJNDAM 13 te Rotterdam. S1BAJAK 12 van Sydney n. Tj. Priok. WATERMAN 19 te R'dam verw. WESTERDAM 13 van Phil. n. Rotterdam. WILLEM RUYS 15 te Colombo. ZUIDERKRUIS 18 te Kaapstad verw. AGATHA p. 12 Soerab. n. Pladjoe. AMSTELLAND p. 12 Eern. Nor. n. Monter. BENNEKOM 12 te Antwerpen. CALLISTO 1 2te Avonmouth. CORYDA 12 van Suez n. Bombay. •jUIVENDRECHT p. 12 Azoren n. New OrL EENDRACHT p. 12 Ouess. n. Bremen. EOS p. 12 Piraeus n. Algiers. FRIESLAND 12 te B. Papan. GRAVELAND 12 te Rio Janeiro. HERSILIA p. 12 Georget. n. Param. HYDRA 12 te Barbados. JONGKIND 12 te Rotterdam. LAERTES p. 12 Vliss. n. Amst. MAETSUYCKER p. 12 Geraldt. n. Singap. MODJOKERTO 12 te Probollnggo. NESTOR 12 te Trinidad. POELAU LAUT 12 te Basrah PAFENDRECHT p. 12 Walvisb. n. Amst. PRINS MAUF.ITS 12 te CastiUon. PRINS WILLEM V 12 te Beyrouth PYGMALION 1 2te Cumana. ORION 12 te Sevilla. KOEBIAH p. 12 Guardaf. n. Colombo. STRABO 12 te Rotterdam. STAD AMSTERDAM p. 12 Finist. n. Vlaard TJILUWAH 12 te Hongkong. TERO p. 12 Ouesst. n. St. Vinct. TOMINI 12 te Rotterdam. TARAKAN 12 te Calcutta. TEUCER p. 12 Gibr. n. Djakarta. UTRECHT 12 te Djakarta. TANKSCHEPEN CALTEX DELFT p. 12 Cyprus n. R'dam. CALTEX LEIDEN p. 12 Malta n. R'dam. CALTEX PERNIS p. 12 Algiers n. Sidon. CALTEX THE HAGUE 11 te R'dam. CORYDA 12 van Suez n. Bombay. ESSO DEN HAAG p. 12 Gibr. n. Antw. MURENA p. 12 Ouess. n. Pt. Said. ONDINA p. 12 Chitag. n. Singap. VEILING POELDIJK 12 Maart. AlmaO** 2 65, Andijvie 1.00i.25, idem, afw. 6806®JJ Prei A 24—30 ct., idem A2 17—22 ct., B2 11—17 ct., Spinazie 1.01—1.33, Dunsel i -1.85, Veldsla 95 ct„ Spruiten 15—17 ct., Boe renkool 4 ct., Witlof 62 ct„ Kroten 6V» ICleiperen 23 ct alles per kg. Sla C2 19 idem C afw. 13 ct. per stuk, Tuinkers 45 ct. per doosje. Selderij 3246 ct. Pc ,.jg selie 3446 ct., Raapstelen 1016 ct., Ra 16 ct. alles per bos.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6