Automatische beveiliging van de onbewaakte overweg gaat langzaam Knipperlichten uitgebreidklein aantal halve spoorbomen aangebracht Ar r DAMPO BLIJF BIJ BRAND KALM 1 Gezondheid van H. Vader gaat thans goed vooruit I Betere beveiliging ook van bewaakte overwegen Niels overtref! Rusland „kiestmorgen een nieuw parlement, de Opperste Sovjet Belgische Senaat bekrachtigt Europees legerverdrag Meer halve bomen dringend gewenst III Wordt uitstel van Canonisatie van Pius X overwogen? Feestelijke viering van Pauskroning Geheime atoom documenten vermist m Hgn ü«i®M UITSLAG STAAT REEDS VAST Met 125 tegen 40 stemmen ZATERDAG 13 MAART 1954 PAGINA 9 li - lil Hoe eerder een verbrande hand, arm of voet in een bak water komt, hoe beter 't is van S. Herdenking in teken van 's Pausen Kerstboodschap In Washington Malenkov V erbruiksgoederenpro- ductie enorm gestegen (Van onze redacteur) rordt er wel voldoende gedaan om het grote aantal onbewaakte overwegen snel te doen verminderen? Waarom komen er niet meer knipperlichtinstalla ties, waardoor de weggebruiker tijdig gewaarschuwd ordtdat hij een onbewaakte overweg nadert? Waarom ">ordt uit het personeel, dat bij de Spoorwegen vrij komt door de electrificatie, geen keuze gedaan voor de vervui lt ng van de functie van baan- of overwegvgachter? Deze *n dergelijke vragen hebben ons uit onze lezerskring be- reikt vooral naar aanleiding van het onlangs voorgevallen ff-geluk op de onbewaakte overweg te Harderwijk, waarbij ecn bus door een passerende trein gegrepen werd en drie Personen de dood vonden. Dit ongeluk heeft zeer sterk tot de verbeelding van velen gesproken, vooral omdat juist veertigtal kinderen kort voor het ongeluk gebeurde dit de bus was gestapt. Bij ons onderzoek naar een enigszins bevredigende be antwoording van deze vragen, hebben wij de overtuiging Gekregen, dat de -instanties, belast met de beveiliging van de overwegen, alleszins actief zijn, al jarenlang bezig zijn Voorzieningen te treffen en dat er goede resultaten ge boekt zijn. Men moet de hele problematiek rond de beveiliging van de overwegen echter vooral op de lange duur zien. Men kan wel stellen, dat het vraagstuk op afdoende wijze geregeld zou worden als overal vrije kruisingen zouden komen, m.a.w. als bij elke niet al te onbelangrijke overweg een viaduct of tunnel aangelegd zou worden, maar als men weet, dat een viaduct of tunnel door elkaar genomen twee mïilioen kost, ziet men wel in, dat aanleg op grote schaal hiervan niet mogelijk is. Vraagt men waarom er geen wachters geplaatst worden cp de onbewaakte overwegen, dan moet men rekening houden met het feit, dat er voor een bewaking gedurende een etmaal drie mensen nodig zijn, dat er 2264 onbewaakte overwegen zonder enige beveiliging zijn, dat er voor al d,eze mensen huizen en investeringen zouden moeten ko men, dat er boven hun aantal nog perso .en aangesteld zouden moeten worden ter vervanging bij ziekte en verlof. Neen, op een dergelijke zeer intensieve manier moet men het probleem van de overwegen niet aanpakken. Beter is, zegt men in kringen van Verkeer en Waterstaat, Spoor wegen en Verkeersbonden, een geleidelijke verbetering, waarvoor telkenjare een flinke som gelds uitgetrokken wordt en waardoor de kans op ongelukken allengs wordt verminderd. S Het is wellicht goed, alvorens verder op de maatregelen ter beveiliging en an- öere facetten van het probleem der spoorwegovergangen in te gaan, allereerst een overzicht te geven van het aantal ongevallen met treinen op al of niet be waakte overwegen. Daarbij moet men bedenken, dat van 31 Decem ber 1951 t0t 3i December 1953 het aantal afgelegde treinkilometers met 14 oct. gestegen is en de omvang van het wegverkeer eveneens met 14 pet. is toe genomen, waardoor de kans op ongevallen 1,3 maal zo groot werd. Deze kans was 2,75 maal zo groot als in 1938. Het tussen haakjes geplaatste cijfer geeft het aantal doden aan. Totaal aantal aanrijdingen met treinen Waarvan bewaakt door hele bomen onbewaakt, doch met knipperlichten onbewaakt zonder knipperlichten Het aantal aanrijdingen van gesloten of dalende spoorwegbomen 1939 146 (36) 18 (3) 128 (33) 1951 93 (26) 9 7 77 (26) 1952 118 (39) 14 (1) 9 (3) 95 (35) 1953 132 (37) 18 (8) 18 (7) 96 (22) Zeer duidelijk komt uit dit overzicht ïaar voren het grote belang van de lutomatische knipperlichtinstallatie bij ünbewaakte (in verkeerskringen (preekt men in dit geval liever van onafgesloten) overwegen. Vóór de oor log was er een vijftigtal aangebracht. Geleidelijk aan is dit aantal uitgebreid tot 110. De nieuwe zijn veel opvallender dan de eerder geplaatste. Zij hebben grotere lampen, een groter doordrin gingsvermogen en stralen ook naar ach teren uit, zodat de weggebruiker die een onafgesloten, door knipperlichten beveiligde, overweg nadert aan weers kanten van de weg rode knipperlichten 253 (0) 288 (0) 362 (1) 319 (1) ziet. Daarnaast hoort hij het gebrui kelijke alarmerende belsein. Voor de beveiliging op deze manier stelt de regering jaarlijks drie ton be schikbaar, waarvoor tien a twaalf in stallaties aangebracht kunnen'worden. Men verwachtdat dit bedrag de eerst komende jaren gevoteerd zal blijven, waardoor men mogelijk tot een twee honderdtal knipperlichtinstallaties zal komen. Er resteert dan natuurlijk nog een groot aantal totaal onbewaakte over wegen. Maar deze zijn in het algemeen van een zeer geringe importantie. Wel is natuurlijk elke persoon die op een dergelijke overweg gedood wordt, er één te veel, maar men kan tóch niet ver langen, dat op elke overweg, hoe klein en onbelangrijk ook, een knipperlicht installatie, die zo'n f 30.000 kost, aange' bracht wordt. Halve bomen 7950 Van Pe'ro'eum'aTl'oarns, die in de (bewaakte) spoorwegover- in de rijksweg Eindhoven rrn°nd sierde. Thans is hier een flikkerlicht geplaatst. Daarnaast heeft men de laatste twee jaar *bij wijze van proef op een negental overwegen een beveiliging van halve bomen aangebracht, die ofwel in werking worden gesteld door de naderende trein ofwel door bediening op enige afstand. Deze installaties zijn o.a. aangebracht op de vrij drukke overwegen in Barneveld, Didam en Valburg, en verder o.a. in Heiloo en Blauwkapel. Nederland is het enige land in Europa dat deze beveili ging kent. Het idee van deze halve bo men is afkomstig uit Amerika, waar men er vele ook op zeer drukke verkeers wegen in gebruik heeft. Er is daar een uitvoerige studie van gemaakt. Het resultaat is zeer goed gebleken. In ons land is nog geen ongeluk bin nen deze halve sluitbomen gebeurd. Maar wij kennen dit systeem pas enke le jaren. Men heeft er echter zeer goede verwachtingen van en meent dat op de duur tot ruime toepassing van dit veiligheidssysteem zal worden overgegaan. Het is. daar een en ander nog in een experimenteel stadium ver keert, nog te vroeg om omschreven verwachtingen voor de naaste toekomst te hebben. Op Verkeer en Waterstaat hebben deskundigen echter goede hoop, dat hiervoor in betekenende mate gel den beschikbaar zullen worden gesteld. Dat hier grote bedragen mee gemoeid zijn blijkt wel hieruit dat één halve boom-installatie ongeveer zestigduizend gulden kost Het is ook een uitgebreide beveiliging die geen weggebruiker kan missen. Na dert een trein van bepaalde afstand dan begint een bel oorverdovend te rinkelen, een knipperlichtinstallatie toont haar nerveus licht, en bovendien telt de da lende boom zes lichten. De automobilist die in weerwil van dit alles toch nog verrast wordt heeft door de halve afslui tingen de gelegenheid, zijn wagen, die op de spoorweg rijdt, snel in veiligheid te brengen. Aanrijdingen van bomen In bovenstaand overzicht komt ook voor een opgave van het aantal aanrij dingen van gesloten zijnde of dalende spoorwegbomen, dat groot genoemd mag worden. Dit kan een bewijs zijn van on oplettendheid van de automobilist, maar de ANWB meent, dat dit vooral voort komt uit het feit, dat de spoorwegbo- De bewaakte spoorwegovergang te Barrahuis in de rijksweg Heeren veenLeeuwarden. De automobilist mag een overweg slechts met een snelheid van maximaal 20 km. na deren. Hoe kan hij echter weten wat achter het huis, deze sta-in-de- weg in de bocht, te zien is? Knip perlichten mét waarschuwingsbei zouden hem op de naderende over weg voorbereiden. De kans, dat hij de spoorbomen ramt, is dan veel geringer geworden. men, ook al zijn ze rood-wit gekleurd, vooral bij avond zeer slecht zichtbaar zijn. Het is overigens bekend dat tal van automobilisten op het laatste ogen blik onder .de bomen door willen en dat ook daardoor tal van aanrijdingen ontstaan. Er zijn zelfs automobilisten die hun passagiers gesloten bomen laten optillen om nog vlug de overweg te kunnen passeren. Hoe dan ook, het is een uitgemaakte zaak dat het aantal aanrijdingen van spoorwegbomen vermindert zodra er een knipper- of flikkerlicht bij aange bracht wordt of de situatie ter plaatse door beter licht duidelijker gemaakt, wordt. (Met een knipperlicht op deze plaats wordt niet bedoeld de uitgebrei de installatie bij onafgesloten overwe gen, maar een meer eenvoudig waar- schuwingssein). Men denke slechts aan Castricum, waar eertijds zes maal per jaar de bomen werden aangereden en in 1953, na plaatsing van knipperlichten, geen enkele maal. En aan Breda, waar het aantal aanrijdingen, dat drie per jaar bedroeg, gereduceerd is tot geen en kele, alleen door de verplaatsing van enkele lantaarns van de straatverlich ting. Het afgelopen jaar is op 59 bewaakte overwegen, natriumver lichting aange bracht en zijn er bij 27 knipperlichten geplaatst. Het resultaat over het gehele land is op het reeds eerder genoemde staatje duidelijk af te lezen: 362 aanrij dingen in 1952, 319 in 1953. De onbewaakte overweg is uit de tijd", aldus luidde de conclusie van weg- en spoorwegdeskun digen van de U.N.O. in de zomer van 1951. In zijn algemeenheid is dit ge makkelijk gezegd. Maar hoe er naar te handelen in ons land, waar op ieder 400 m. spoorweg een overweg voorkomt? Hierbij dient in aanmer king genomen te worden, dat naast de 2264 onbewaakte overwegen er 3500 particuliere overwegen voorko men, welke laatste men nooit zou kunnen beveiligen. Er is in ons land een Contactgroep Overwegbeveili ging, waarin deskundigen van het Directoraat-generaal van het Ver keer. Rijkswaterstaat, Spoorwegen, A.N.W.B. en K.N.A.C. zitting hebben, werkzaam; zij verdiept zich met een zekere regelmaat in de problemen van de onbeveiligde spoorwegover gang. zy streeft er naar spoorlijnen, waar de treinen met een grote fre quentie overheen daveren, te bevei ligen. Een automatisch systeem is het meest verkieslijke. Daardoor worden menselijke fouten als het niet sluiten van spoorbomen, zoals 1 op de 80.009 gebeurt ongeveer elke dag ergens in ons land éénmaal voor komen. Dit is geen vraagstuk van het weg- of railverkeer alleen. Beide streven samen naar de oplossing van dit probleem. De A.N.W.B. zou graag het systeem van de halve spoorbo men uitgebreid zien. Over deze auto matische beveiliging, ook die door de knipperlichtinstallaties en tevens over de betere zichtbaarheid van de be staande afsluitingen, die nog té veel worden aangereden, handeltneven staande reportage. Dit jaar zal men op 200 bewaakte overwegen natriumverlichting aanbren gen en 100 knipperlichten. Men streeft naar een aantal van 750 door natrium verlichte overwegen en 500 door knip perlichten beveiligde, waarbij men ook nu de eenvoudige knipperseinen, en niet de uitgebreide installaties moet aan houden. Alleen Hierdoor kan voor ton nen aan materiële schade worden voor komen. Er bestaat een voorschrift, dat men een overweg met slechts 20 km snelheid, mag naderen. Kan men dit voorschrift nu nog handhaven? Hoeveel overwegen zijn er niet gelegen in de bocht van een weg, die men dus onmogelijk een rede lijke tijd voor aankomst kan zien? En hoeveel overwegen zijn er niet die al leen zijn aangeduid door de bekende Andreaskruisen, die men ook slechts van zeer nabij opmerkt? Een dergelijk voor schrift zou alleen zin hebben als alle overwegen goed verlicht en redelijk beveiligd waren. Gelukkig gaat het daar voor wat de bewaakte betreft langzamerhand naar toe, maar toch acht men dit voorschrift niet langer no dig. Verzwakte waakzaamheid Het is vrij opvallend dat ook ter plaatse goed bekenden ongelukken op onbewaakte overwegen veroor zaken. Dat was enige tijd geleden het geval met een BBA-bus te Vught, waar de chauffeur dagelijks eenzelfde traject via een onbewaakte reed. Het ongeluk eiste, daar de bus slecht bezet was, geen doden. Er was voor tonnen schade. Dit was ook het geval met de bus van de stadsdienst te Harderwijk, kort geleden. Deze verzwakte waakzaamheid kan door allerlei oorzaken voorkomen. Zij zal zeker groter zijn als een on bewaakte overweg beveiligd is door automatische knipperlichten, om niet te spreken van halve bomen. Dan kan ook een trein die iets te laat is (ter plaatse bekende personen zetten hun horloge met de trein gelijk) of een tussentrein geen onaangename ver rassingen veroorzaken. Tenslotte mag bij dit alles ook nog wel gewezen worden op de „slordig heid" van de automobilisten, van wie er velen knipperlicht-installaties negeren. In December '51 reed op een bepaalde overweg 10.9 pet. van alle automobilis ten door het knipperlicht; in December '53 5.9 pet. Voor motoren en bromfiet sen luiden deze cijfers 25.3 en 14.6 pet.; voor fietsen 11.3 en 7.6 pet. Men mag uit deze dalende lijn geen conclusie trekken. Want het aantal bespannen voertuigen en voetgangers vertoonde een stijgende lijn, resp. 7.2 en 8.3 pet. en 4.5 en 7.5 pet. Hoezeer het vraagstuk van de onbe waakte overweg er een is van grote Flikker- of knipperlichten bij een on bewaakte overweg waarschuwen de weggebruiker. Er zijn echter nog te veel automobilisten die denken de overweg vóór de trein te kunnen pas seren. importantie en hoe dringend nodig het is dat er vele maatregelen ter beveili ging worden getroffen, uit het voor gaande biykt toch wel dat de verant woordelijke instanties, hoewel zy niet zo veel kunnen doen als zy wel zouden willen, alle aandacht aan dit probleem besteden, en dat er de afgelopen jaren tal van voorzieningen getroffen zyn die alle ten doel hebben het aantal on gelukken te doen verminderen. Een ideale toestand zal niet bereikt kunnen worden, maar als men het systeem van de automatische flikkerlicht-installaties blijft doorvoeren en er op ruimere schaal halve bomen geplaatst worden, kan de weggebruiker niet ontevreden zün. Intussen vraagt men zich af, of de eerste voorgenomen heiligverklaringen, waarbij vooral aan die van de Zalige Pius X gedacht wordt, op de voorgeno men data zullen kunnen plaats vinden. Juist de heiligverklaring van Pius X immers zou met grote plechtigheden en in het bijzijn van vele kardinalen, bisschoppen en pelgrims plaats vinden. Vóór de canonisatie, welke op 29 Mei gedacht is, zijn formeel nog twee con sistories nodig, terwijl de kerkelijke plechtigheid zelf, zo deze op de tradi tionele wijze zou geschieden, vele uren in beslag neemt en bijgevolg voor de H. Vader, thans 78 jaar, uitermate ver moeiend is. Tot heden valt er echter met zekerheid nog niets hieromtrent te zeggen. Dezer dagen heeft de Osservatore Romano zich wederom gekeerd tegen alle mogelijke geruchten, die de ronde deden over de gezondheid van de Paus. Zo verscheen er in Italië een verhaal, dat naast de kamer van de Paus zich een soort minuscule communiteit van paters Jezuïeten gevestigd had. Ge noemd werden de Heren Leiber, Hentrich en Bea. De taak, welke deze paters op zich genomen hadden, was de geestelijke en corporele hulp aan de H. Vader. De Osservatore publiceerde een vrij fors bericht („Fantastische Nonsens") tegen deze wonderlijkheden (als zouden plotseling communiteiten Advertentie Dampo bij Verkoudheden van Vader, Moeder en Kind Wonderlijk zoals dèt helptl Morgen gaat het Russische volk voor het eerst sinds 1950 weer naar de stembus om zijn stem uit te brengen in een verkiezing, waar van het resultaat nu reeds een uitge maakte zaak is. De Sovjet-leiders zelf twyfelen niet in het minst aan de uit slag van de stemming voor een nieuw parlement, de Opperste Sovjet, want alles Is al van tevoren „geregeld". Evenals bij vorige verkiezingen is er ook nu geen candidatenlijst van een eventuele oppositieparty. De bevolking heeft practisch geen andere keus dan zyn stem uit te brengen op de commu nistische candidaten. Al zijn er dan geen candidaten van tegenpartijen en al beheerst de commu nistische partij het terrein volledig, toch heeft het Sovjet-regiem, zoals men heeft kunnen lezen, een enorme appa ratuur in beweging gebracht, om zoals steeds een intensieve verkiezingscam pagne te voeren, waarbij pers en radio naarstig werden ingeschakeld. Allereerst zijn in het gehele land onder auspiciën van de plaatselijke afdelingen van de Communistische Partij bijeenkomsten gehouden, waarop candidaten konden worden gesteld en gesteund. En het partij-apparaat func- tionneert zo perfect, dat er nimmer enig verschil van mening ontstaat en de lijst van partij-candidaten altijd eensgezind door het district wordt, gesteund. Vervolgens worden er overal ver kiezingsvergaderingen gehouden en naast deze massa-vergaderingen wor den er' nog op fabrieken, collectieve (Van onze medische medewerker) Bij brand bedreigen iemand ver schillende gevaren: De inwer king van de grote hitte, de in ademing van de bij de brand gevorm de rook en verstikkende gassen en tenslotte de hevige schrik en pijn, die hem het bewustzijn dreigen te doen verliezen. Ook nadat de vlammen ge blust zijn is het gevaar nog niet ge heel geweken. Nu is het mijn bedoe ling in de onderstaande regels alleen met U te spreken over de eerste hulp bij brandwonden. Bij geen soort onge val worden zoveel domheden begaan als juist bij verbrandingen. En dat is jammer want een goede eerste hulp is hier vaak meer dan de helft van de behandeling. Zijn wy er bij aanwezig als iemand in brand vliegt, dan be ginnen wij natuurlijk met de vlammen te doven. Dit gaat meestal het best door het brandende gedeelte met een doek, deken of tafellaken te bedek ken, waardoor de vlammen gesmoord worden. Zijn die niet bij de hand, dan kan men de patiënt het best in zijn lengte-as over de grond rollen. Ook dan zullen de vlammen snel doven. Zijn er snelblussers in de buurt, dan gebruikt men die natuurlijk. De meeste huishoudelijke verbran dingen zullen, zo leert de ondervin ding, in de keuken plaats hebben. Soms is het een mouw of een ander deel van een kledingstuk, dat vlam vat, een andere keer is het weer een ketel kokend sop, of afwaswater, dat de patiënt op zijn voeten of over zijn benen krijgt. Ook een petroleumstel, dat laag bij de grond staat opgesteld, is vaak de schuldige van het aange richte onheil. U kent ongetwijfeld de lakonieke bordjes in de openbare gebouwen: „Bij brand, blijf kalm". Ook in Uw eigen domein kan ik U om te beginnen geen betere raad geven. Daarna hebt U grote hoeveelheden koud water nodig. Dit is nu heel belangrijk: Hoe eerder een verbrande hand, arm of voet in een bak koud water komt, des te beter. Past men deze „koud-water- kuur" op de goede manier toe, dan is daarmede veel onheil te voorkomen. Vaak zullen er zelfs geen blaren op treden. De meest voorkomende fout is nu, dat men deze behandeling niet lang genoeg toepast. Het verbrande lichaamsdeel moet zo lang in het water gehouden worden, totdat de patiënt geen pijn meer voelt. Als het een ernstige verbranding geldt, kan dit zelfs wel een uur of ianger duren! Verder is het belangrijk te weten, dat zolang de brandwonden dicht zijn, d.w.z. de brandblaren niet open zijn, voor dit doel alle water, dus ook slootwater, gebruikt mag worden. Al leen als de brandblaren open zijn mag alleen en uitsluitend leidingwater ge bruikt worden. Vaak bevinden brandwonden zich onder de kleding. Dan steken we dat lichaamsdeel met kleren en al in het water. Dus niet eerst kousen of iets dergelijks uittrekken. Daardoor zouden we brandblaren kun nen opentrekken en de kans op infec tie nodeloos vergroten. Ik herhaal nogmaals, deze „koud-waterkuur" mag (en moet) U altijd toepassen, zelfs als er sprake is van wat in E.H.B.O.- termen derde-graadsverbrandingen heet, d.w.z. brandwonden met verkool de korsten erop. Laat verdere behan deling aan de te hulp geroepen arts over. Brandwonden horen thuis in de handen van specialisten. Ga zeker niet smeren met allerlei waardeloze zalfjes en smeerseltjes. Nu pas en niet eerder mag de patiënt, als dat nodig is, naar een ziekenhuis vervoerd worden. Let wel: in het geval van brandwonden de patiënt dus niet zo snel mogelijk naar een ziekenhuis vervoeren, maar eerst de „koudwater-kuur". Na aankomst in het ziekenhuis is het daar meestal al te laat voor. Wilt U werkelijk alles doen wat in Uw vermogen ligt, dan kunt U voor net vervoer van de patiënt nog een steriel verband om het getroffen lichaamsdeel aanleggen. Dan is er werkelijk voortreffelijke eerste hulp geboden. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. In de gezondheidstoestand van de H. Vader is reeds enkele dagen een positieve verbetering ingetreden. De lijfarts van de Paus verwacht veel van een kuur, welke vijftig dagen zal duren en waarmede hij tot heden reeds zeer goede resultaten heeft. Enkele personen, die de Paus op geregelde tijden bezoeken, bevestigden deze vooruitgang. De Paus kan weer vloeibaar en semi-vloeibaar voedsel tot zich nemen, enige tijd per dag arbeiden en zich zelfs voor een tijd buiten zijn privé appartementen begeven. De voedings moeilijkheden hebben echter o.m. het lichaamsgewicht van de Paus zeer doen afnemen. Indien de verhoopte verbetering blijft aanhouden, zal nog een vrij langdurige periode van rust en een sterke beperking van arbeid noodzakelijk zijn. in het Vaticaan opduiken en nog wel vlak naast de kamer van de H. Vader!) en voor wie het in Rome soms nog niet mocht weten, meldde de Osservatore, dat pater Leiber S.J., professor aan de Gregoriana, en pater Hentrich, S.J., qualificator aan de Congregatie van het H. Officie, „zo vriendelijk waren om de weinige tijd, die hen restte van hun drukke bezigheden, te besteden om de boeken en archieven van de privé bibliotheek van de Paus te ordenen" en dat pater Bea S.J. eenmaal per week, op Zaterdag, naar het Vaticaan kwam, om de H. Vader biecht te horen. Van de andere kant hadden grote Ro meinse bladen reeds geduid op de wen selijkheid, dat van Vaticaanse zijde de wereld geregeld zou worden ingelicht over de gezondheidstoestand van Pius XII. Inderdaad is dit gebruikelijk bij ziekte van een Souverein, maar meer dan Souverein is de Paus, de Vader der Christenheid en alleen reeds vier honderd millioen katholieken over de gehele wereld leven mede met de ziek te van de Paus en willen daar gaarne berichten over ontvangen. Niettegen staande de hoop, dat voortaan een op geregelde tijden uitgegeven communi qué zou verschijnen, bleef dit achter wege en zo is het althans begrijpelijk, dat bij een zeker gebrek aan authen- thieke mededelingen minder stellige en ook minder veilige berichten in bin nen- en buitenland verschenen. (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen De vüftiende verjaardag van de kro ning v. Z.H. Paus Pius XII werd gisteren als ieder jaar over de gehele wereld herdacht. Te Rome vond in de Six- tynse kapel om half elf een z.g. Ca- pella Papalis plaats, een pontificale Hoogmis in het byz{jn van de te Rome aanwezige Kardinalen, het by de II Stoel geaccrediteerde Corps Diploma tique, de Romeinse Prelatuur, het pau- seiyk Hof, de Romeinse Curie, geeste lijke en civiele autoriteiten en van hen, die van de Pro maestro di Camera een uitnodiging hadden ontvangen. De H. Mis werd, naar traditie, opge dragen door die kardinaal uit de Curie, die het eerst door de regerende Paus is gecreëerd, i.e. Z. Em. Benedetto Masel- la, de Pro prefect van de H. Congrega tie der Sacramenten. De troon van de Paus bleef leeg In de namiddag te zes ure vond in het groot auditorium van het Palazzo Pio aan de Via della Conciliazione een plechtige bijeenkomst plaats. Het was het Pauselijk Werk tot bijstand en on dersteuning, dat het initiatief tot deze zitting genomen had. Kardinaal Ruffini, aartsbisschop van Palermo en voorzit ter van het Siciliaanse Episcopaat, hield voor een gehoor, waaronder de hoogste kerkelijke en wereldlijke autoriteiten, een rede, welke aan de hand van 's Pausen Kerstboodschap de terugkeer van de wereld tot de christelyke visie op de vraagstukken van de vrede en de gerechtigheid in het licht der Liefde, tot thema had. In de voornaamste steden van Italië werden eveneens op initiatief van het genoemde Pauselijk Werk, bijeenkom sten gehouden ter herdenking van de Pauskroning, waar 's Pausen Kerst boodschap behandeld werd. By de atoominstallaties te Hanford ln de staat Washington worden een aan* tal zeer geheime documenten vermist. De republikeinse afgevaardigde Tho mas Pelly beeft de congrescommissie voor atoomonderzoek verzocht een on derzoek te willen instellen. De voorzit ter van de commissie W. Sterling Come, heeft dit verzoek ingewilligd. Over de aard van de documenten is niets meege deeld. Afgevaardigde Pelly wist ook niet of een het gevolg is van activiteit van spionnen, maar zei, dat „zelfs als dit niet het geval is, de slechte huishou ding toch een stuitende toestand is." Pelly deelde gisteren tijdens een pers conferentie mee, dat hij voorzitter Strauss van de Amerikaanse atoom- ccmmissie op 25 Februari schriftelijk had gevraagd of het waar was, dat er documenten vermist werden in Han ford. De volgende dag had een woord voerder van de commissie Pelly be zocht en hem meegedeeld, dat dit in derdaad het geval was. Een schriftelijke bevestiging van deze mededeling, waar om Pelly had verzocht heeft hij nog steeds niet ontvangen. (Reuter - AP). boerderijen en buurtschappen talloze kleinere bijeenkomsten gehouden. In elke stadswijk is een „agit-punkt" letterlijk: een discussiebureau) waar kiezers kunnen gaan luisteren naar speciale boodschappen van propagan disten van de Partij. Zelfs invaliden, die hun huis niet kunnen verlaten, kunnen er zeker van zijn tenminste eenmaal en misschien wel meerdere malen tijdens de verkiezingscampagne door deze propagandisten, die van huis tot huis gaan, te worden bezocht. Wanneer morgen het Russische volk ter stembus gaat zal het dank zij deze uitstekend georganiseerde voorbereiding slechts een stuk papier overhandigd worden, waarop de naam gedrukt staat van één candidaat voor elk stemdis- trict. Voor het uitbrengen van zijn stem op de partij-candidaat behoeft de kiezer alleen het stembiljet te vouwen en in de stembus te deponeren. Het stemmen op een andere candi daat is niet eenvoudig, want dan moet men beginnen met de op het biljet ge drukte naam door te strepen en vervol gens zelf de naam van de candidaat, op wie men zijn stem wil uitbrengen, op het biljet schryven. Daartoe zou hij ge bruik moeten maken van een apart stemhokje. Hoewel in de meeste stem lokalen een stemhokje aanwezig is, is dit alleen maar voor de vorm. Wanneer een kiezer er gebruik van maakt, wekt dat al direct argwaan op bij de leden van het stembureau en van de partij leden, die toezicht houden. Het is de taak van de partij-propa gandisten om elke stemgerechtigde kiezer naar de stembus te krijgen en er zijn slechts weinig kiezers die het wagen zich van stemmen te onthouden. De Russische premier Malenkov heeft gisteren tijdens een verkiezings rede te Moskou verklaard, dat het nationale inkomen sinds 1949 met 62% was gestegen. Sinds voor de oorlog is het verdubbeld. De productie van gebruiksgoederen is zozeer ver groot, dat de voor volgend jaar gestel de doelen reeds dit jaar bereikt zul len worden. Er zal gestreefd worden naar opvoering van de arbeidspro ductiviteit en verhoging van de land bouwproductie. Malenkov deelde mee, dat de produc tie in de industrie sinds de revolutie zesmaal zo groot is geworden. In de land bouw bedraagt dit percentage 3 en bij de spoorwegen 3>/2. Het nettoloon van de arbeiders is met 58% gestegen en er zijn veel nieuwe huizen gebouwd. (Reu ter - AP). BRUSSEL, hedenmorgen. De Belgische Senaat heeft gisteravond na een debat, dat drie weken in beslag nam, het Europees Defensie Verdrag goedgekeurd met 125 tegen 40 stemmen bij twee onthoudingen, dat wil zeggen met een ruim twee derde meerderheid. 25 socialisten, 11 C.V.P.-Ieden, 3 communisten en de onafhan kelijke katholiek De Dorlodot stemden tegen. De voorzitter van de Senaat Paul Struye, die het hele debat met veel tact en objectiviteit leidde, alhoewel een principieel tegenstander van het verdrag, verliet voor de stemming enkele ogenblikken zijn voorzitterszetel, om nogmaals met grote nadruk zijn bezwaren naar voren te brengen. Deze bezwaren zijn van juridische aard, omdat het verdrag naar zijn mening tegen de tekst en de geest van de Bel gische Grondwet indruist.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9