Prins Bernhard door de BRAND IN MISSIEHUIS IE CADIER EN KEER geluidsbarrière heen Ook NIXON uit milde critiek op McCarthy Gehele voorgebouw een prooi van de vlammen Gepensionneerden getuigen van hun grote nood „NIET BIJZONDER SENSATIONEEL" Katholiek verslaat communist Duikvlucht boven Majove-woestijn Nieuwe actie van Stevens Krachtigste water- sttf-explosie in VS. Doria Shafik in hongerstaking Auto in Keulse vaart gereden Bejaarde vrouw vermoord Tot hoofd en hart Fatemi bij aanslag licht gewond Het weer Baandag 15 maart 1954 77ste JAARGANG No. 25938 Bij tussentijdse ver kiezing in Frankrijk Motor van marine vliegtuig slaat af Niet naar hun echtgenoten Met Britten gehuwde Russinnen „gescheiden" Nieuwe bestuursvoor stellen in Kenya Uitbreiding „kabinet" met 1 Afrikaan en 1 blanke Beide inzittenden verdronken Duizenden boeken verloren gegaan Ambassade te Madrid thans officieel Minimum voorschot van f 300.— gevraagd Keizer van Ethiopië naar Nederland? Handelsbesprekingen NederlandEngeland Na arrestatie FALCON TWEEDJASSEN De ziekte van de Paus Te Baarle-Nassail Militair schiet zich in de borst Dodelijk ongeluk in de Ripperdakazerne te Haarlem Affaire-Montesi Italiaanse minister zou willen aftreden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM '6|efoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 B'ikant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. NVnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 z. K. H. Prins Bernhard heeft Zaterdag de geluidsbarrière doorbroken. We zien tie Prins hier na de vlucht welke werd gemaakt in een TF-S6 „Sabre de nieuwe tweepersoonsstraaltrainer van de Amerikaanse luchtmacht in gesprek niet zijn begeleider, testpiloot Joe Lynch. De vlucht werd gemaakt boven de f-'ojave-woestijn, ongeveer 75 km. ten Noorden van Los Angeles. Na deze super sonische vlucht ging de Prins opnieuw de lucht in, nu met een T 28 B-trainer, vergezeld van kolonel A. T. House. Negen kilometer buiten de Zuidkust van L'alifornië sputterde de motor en sloeg af. De Prins en de kolonel zetten het toestel toen in glijvlucht en maakten een perfecte noodlanding. Prins Bernhard heeft Zaterdag, bij het besturen van een „Sabre"-oefen- straaljager sneller gevlogen dan de ge luidssnelheid. Hij zei na afloop: „Het was niet bijzonder sensationeel. Het was zeer interessant om het over schrijden van de geluidssnelheidsgrens op de snelheidsmeter af te lezen." Tot de ANP-correspondent te New York zei de Prins in een telefoonge sprek: „Van te voren verwacht men veel van de gewaarwording. Wanneer men door de geluidsbarrière breekt, is het net of het heel gewoon is. Pas nadat men weer op de grond is, weet men dat men iets bijzonders heeft ervaren." De Prins had bij de vlucht een met gezel. De „Sabre" was gedurende 25 minuten in de lucht, waarbij de Prms gedurende het grootste gedeelte van de vliegtijd de stuurknuppel hanteerde. Ook bij de duikvlucht boven de Majo- ve-woestijn, waarbij de geluidssnel heidsgrens met tien pet werd over schreden, bestuurde de Prins het toe stel. Hij zei later, dat dit het snelste vlieg tuig was, dat hij ooit had bestuurd. De Amerikaanse maatschappij, die de „Sa bre's" bouwt, gaf de Prins de eer het eerste lid ener Koninklijke familie te zijn-, dat de geluidssnelheidsgrens in een vliegtuig had overschreden. Gedurende de vlucht maakte Prins Bernhard een aantal loopings. Invlieger Joe Lynch, die de Prins vergezelde, zei na afloop: „De Prins vliegt goed. Hij was gedurende de gehele vlucht zeer kalm." Later steeg de Prins weer op met een Amerikaans marinevliegtuig, waarbij hij werd vergezeld door koionel A. T. House van de Amerikaanse luchtmacht. Op ongeveer 2.700 meter hoogte sloeg de motor van dit toestel af. Ko lonel House nam daarop de besturing over. Hij slaagde er in het toestel vei lig in de internationale luchthaven van Los Angeles aan de grond te zetten. Het afslaan van de motor wordt toe geschreven aan een mankement van de benzinetoevoerleiding. By een gisteren gehouden tussentijd se verkiezing in het departement Seine et Oise heeft de communistische candi- daat, André Stil, hoafdredacteur van de „Humanité" een nederlaag geleden tegen madame Germaine Feyrolles, can didate van de M.R.P., die een vurig voorstandster van de Europese Defen sie Gemeenschap is. De verkiezingsuit slag vormt een ernstige nederlaag voor de communisten, die al hun kracht had den ingespannen om de overwinning te behalen, omdat de Europese politiek de inzet van de verkiezingen gevormd heeft. Een deel van het volk heeft bü deze verkiezingen nu zyn vertrouwen uitgesproken in de Europese politiek van Frankryk. Madame Peyrolles, die nu als gede puteerde van het departement Seine et Oise is gekozen, verwierf 138,394 stem- daat, André Stil, hoofdredacteur van eerste ronde, twee weken geleden, ver kreeg Stil meer stemmen dan madame Peyrolles, doch verwierf daarbij niet de vereiste meerderheid. Toen kwam 56 procent van de kiesgerechtigden op, gis teren daarentegen 66 procent. De mees te niet-communistische candidaten had den zich ten behoeve van madame Pey rolles teruggetrokken. Het Britse ministerie van Buitenland se Zaken, heeft aan vier Engelsen, die met Russinnen getrouwd waren, mee gedeeld, dat hun echtgenoten in Rusland zyn gescheiden. Minister Eden heeft daarvan bericht ontvangen van de Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotov. Herhaaldelijk heeft Engeland ge tracht, Rusland er toe te bewegen, de vrouwen toe te staan zich bij hun man nen in Engeland te voegen, met wie ze getrouwd zijn toen de mannen in Rus land vertoefden. Eden heeft de kwestie opnieuw ter sprake gebracht tijdens de viermogendhedenconferentie te Berlijn. Thans heeft Molotov meegedeeld, dat de huwelijken in Rusland zijn ontbonden. In November j.l. verzocht de Britse ambassadeur in Moskou, sir William Hayter, minister Molotov om visa voor de vier vrouwen. Er gebeurde niets. Slechts één Russische vrouw heeft tot nu toe verlof, gekregen zich bij haar man'in Engeland te voegen. Daarente gen hebben zes Russische vrouwen die met Amerikanen getrouwd waren, ver lof gekregen Rusland te verlaten. Ook de Russische vrouw van een Chileen mocht het land uit. (A.P.) 5J De Amerikaanse vice-president, Richard Nixon, heeft Zaterdag de leider *Ier Amerikaanse democratische oppositiepartij, Adlai Stevenson, van ant woord gediend i.v.m. uitlatingen van laatstgenoemde als „de republikeinse Partij wordt voor de helft door McCarthy en voor de andere helft door President Eisenhower beheerst". Nixon sprak voor dezelfde radio- en tele visiestations, waarvoor ook Stevenson had gesproken. Zijn rede bevatte hihter ook vrij milde critiek op het optreden van senator McCarthy. zeide onder meer: „Onderzoekin ken door Congresleden, die op onver antwoordelijke en onrechtvaardige wij- worden geleid, betekenen een hulp Voor degenen, die er tegen zijn gekant dat er iets tegen het communisme Wordt gedaan." Nixon noemde niet Rechtstreeks de naam van McCarthy en "ij gaf evenmin commentaar op het Reschil tussen de senator en de minis ter voor het Leger Stevens. „Kortgeleden hebben wij op opvallen de wijze de juistheid van dit beginsel gedemonstreerd gezien. Mannen, die in Pet verleden goed werk hebben gedaan ?°or het opsporen van communisten, "ebben, door ondoordachte uitlatingen e" aanvechtbare ondervragingswijzen, "erder zichzelf in het geding gebracht dan de zaak, welke zij zo warm voor baan. Zij hebben hierdoor niet slechts de aandacht afgeleid van het communis tische gevaar, doch zij hebben tevens degenen, die er in de eerste plaats "aar streven de regering-Eisenhower afbreuk te doen, in de kaart gespeeld, door de aandacht van het volk af te leiden van het grote, van vooruitstre vende geest getuigende regeringspro gramma van Eisenhower," aldus Nixon. Senator McCarthy heeft verklaard c°or te zullen gaan met zijn strijd tegen communisme in de Verenigde Sta- Naar aanleiding van Nixon's toe maak zei hij, dat zijn commissie de hdervragingen op eerlijke wijze had Sbeid. „De verslagen spreken voor chzelf, hoewel deze verre van volledig Jh." Hij zei Nixon's opmerkingen niet 'eer waarde te willen toekennen door "imentaar te leveren, j^onator McCarthy heeft verklaard dat ln de zaak-Schine tijdelijk zijn voor- tterschap van de senaatscommissie Se0r het tegengaan van on-Amerikaan- hpt. activiteit zal prijsgeven, wanneer ttj tot een onderzoek van zijn geschil Ir de minister voor het Amerikaanse ff". Stevens komt bei.c<~arthy heeft Zaterdag de tekst hp ,"d gemaakt van een brief, welke vA December j.l. aan minister Ste lde geschreven en waarin hij Sei meer verklaarde als vast begin- te hebben, dat noch hijzelf, noch •"ecW Amerikaanse regeringszijde is de tof6 dat de Verenigde Staten hlofjj "u toe krachtigste waterstofont- de st:?,en °P de atol van Eniwetok, in hraeht „Oceaan, teweeg hebben ge- vred" voorlopige resultaten zyn "en "«end geweest. Het zal tenminste "eve „?an,d duren, voordat het defini- sultaat bekend zal zün. (Reuter) iemand die hem sprak, ooit zou pogen de gang van zaken bij het leger wat betreft detacheringen, promoties e.d. te beïnvloeden. Zoals bekend is in een rapport van het leger de beschuldiging geuit dat hij dat wel gedaan heeft met Schine, die deel uitmaakte van zijn commissie. Stevens heeft op McCarthy's brief gereageerd met een telegram, waarin hij verklaart dat de senator „zeer goed weet dat hp en zijn medewérkers heb ben gepoogd een speciale behandeling te verkrijgen van diens assistent Schi ne," waaraan hij toevoegt: „ik hand haaf dit, ook al zult u waarschynlijk pogen u door middel van uw brief ach ter een soort rookgordijn te verschui len." De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, en de gouverneur van Kenya, sir Evely Baring, hebben voor gesteld, dat de Afrikaanse vertegen woordiging in de raad van ministers van Kenya met een lid wordt uitge breid, op voorwaarde, dat ook nog een blank lid aan de raad wordt toegevoegd. In welingelichte kringen is men van mening, dat dit voorstel het geschil uit de weg zal ruimen, dat op het ogenblik bestaat over de Afrikaanse vertegen woordiging in de raad van ministers en de Afrikaanse leden van de wetgevende raad zal doen terugkomen van hun dreigement om en bloc af te treden. Als het voorstel van Lyttelton en Baring wordt aangenomen, zal de raad van ministers vier blanken, twee Aziaten en twee Afrikanen tellen. Lyttelton verklaarde gisteravond in een radiotoespraak, dat de voorgestel de wiiziging in de raad van ministers ten doel had „de eenheid van Kenya te versterken" Hii zei verder o.m... dat er geen spra ke is van onderhandelen met de op standelingen. „Wij proberen hun over gave te vergemakkeliiken en wij zul len alle middelen te onzer beschikking gebruiken, zelfs als wij er een afschuw van hebben, om het einde van de nood toestand te verhaasten. Ons „gebrui ken" van .generaal China" die de opstandelingen heeft opgeroepen, zich over te geven heeft volledig de goed keuring van de Britse regering. De gou verneur, de opperbevelhebber en ik zelf zouden in onze plicht te kort schieten als wij ook maar een gelegenheid om mensenlevens te sparen niet zouden aangrijpen," aldus Lyttelton. Het Amerikaanse Huis van Afgevaar digden heeft met grote meerderheid van stemmen een wetsontwerp aangenomen, dat de accijns op een groot aantal ar tikelen wil verlagen met in totaal 912 millioen dollar. Vannacht omstreeks kwart over een is een personenauto met twee inzitten den van de smalle Weesperzijde te Am sterdam pardoes in de Keulse vaart ge reden, ter hoogte van de behangselpa pierfabriek R. en D. De politie, die on middellijk werd' gewaarschuwd, ont dekte eerst na drie kwartier dreggen de op zijn kop liggende wagen. Met be hulp van een takelwagen van de brand weer bracht men de auto op het droge. Voor beide tot dusver nog niet geïden tificeerde inzittenden, een circa dertig jarige man en een even oude vrouw, kwam de redding evenwel te laat. Beide slachtoffers zün overgebracht naar het Wilhelminagasthuis in Amsterdam. De radio-artist Jan de Cler, die met zijn wagen op de Weesperzijde reed en uit de richting Utrecht kwam, zag als eerste de personenauto, komende uit tegengestelde richting, onverwachts de vaart inrijden. Hij alarmeerde terstond de politie, waarna zijn collega Rijk de Gooyer met een andere burger en twee politieagenten te water sprong om te pogen de inzittenden te bevrijden. Geen der redders is er evenwel in geslaagd de auto in het water te ontdekken. Eerst na ongeveer drie kwartier vond de politie de wagen in het midden van de vaart. Rijk de Gooyer werd door het ijskoude water bevangen en is later in het ziekenhuis op verhaal gekomen. In de nacht van Zondagi op Maandag is omstreeks één uur tengevolge van een tot nog toe onbekende oorzaak brand uitgebroken in de kofferzolder van het Missiehuis O.L. Vrouw van Lourdes van de missionarissen van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën te Cadier en Keer. Op deze zolder vond het vuur zulk een gretig voedsel, dat de vlammen oversloegen naar de daar onder gelegen bibliotheek. Duizenden boeken, die zich hier bevonden, gin gen verloren. Pater Ruikes, die de brand het eerst ontdekt heeft, heeft on middellijk alle bewoners, paters, broe ders en studenten, gealarmeerd. Daar de studenten elk trimester een alarmoefe ning houden, verliep de ontruiming van het gebouw volkomen ordeiyk. Aan het redden van kleren viel even wel niet te denken. Pater Roelofs wist nog voordat de kapel ook vlam vatte het Allerheiligste naar de toneelzaal over te brengen. Toen ook deze zaai gevaar liep werd het Allerheiligste naar het in de buurt gelegen zusterklooster overgebracht. Hier vonden ook de ne gentig klein-seminaristen een onderko men voor de nacht. dan ook niet in het voorgebouw, waarin de klaslokalen, slaapzalen, pa- terskamers, de bibliotheek, de kapel zijn ondergebracht, te redden. Het grootste deel van de Misgewaden en alle kelken, die zich in de sacristie bevonden, konden worden gered. Een der paters wist ook de voornaamste be zittingen van de missiebisschop mgr, Paulussen, die gewoonlijk in het mis siehuis vertoeft maar die nacht afwezig was. in veiligheid te brengen. De bewoners van het missiehuis zijn vandaag voorlopig met vacantie gegaan. Met het nablussen was de brandweer van Maastricht vanmorgen nog steeds bezig. Ter plaatse waren o.m. aanwezig de officier van Justitie uit Maastricht en pater H. Mondé, provinciaal van de paters van de Afrikaanse Missies uit Oosterbeek. Omtrent de schade, die door de ver zekering wordt gedekt, kon men ons nog geen opgave verstrekken. Het ziet er naar uit. dat alleen één vleugel be houden blijft, namelijk die waarin de toneelzaal en een der slaapzalen zijn on dergebracht. Of het oude gebouw wordt hersteld is zeer twijfelachtig, daar men in de buurt van het oude gebouw reeds bezig is met de bouw van een nieuwe school, zodat verwacht wordt dat men hier tevens de verblijfplaatsen van de jongens zal bouwen. Bij K.B. is thans het gezantschap der Nederlanden te Madrid tot een ambas sade verheven, terwijl tevens mr. W. C. Graaf van Rechteren Limpurg gezant te Madrid, is benoemd tot buitenge woon en gevolmachtigd ambassadeur aldaar. De brandweer was Cadier en Keer en van Maastricht was spoedig ter plaatse. Bij het blussen werd men echter zeer gehandicapt door te wei nig waterdruk. Een verzoek om meer waterdruk kon niet ingewilligd wor den, daar het klooster hoog gelegen is op de Keerderberg. Het water moest zodoende van de voet van de berg, vijftig meter hoog worden op gepompt. De brandweer slaagde er Een 38-jarige Egyptische, dr. Doria Shafik, is in hongerstaking gegaan, die ze wil volhouden „tot de dood", öf tot ze de verzekering heeft gekregen van de leiders, dat vrouwen dezelfde stemrechten zullen krijgen als de mannen in de komende Egyptische regering. We zien haar hier in gesprek met ex-premier Ali Maher (links), die hier als afgezant van president Naguib optreedt en Zaki Flo- rabi, lid van het Constitutie Comité, terwijl ze haar eisen bespreekt. Op de Zaterdag in de geheel gevulde grote zaal van Krasnapolsky te Amster dam gehouden protestvergadering van de Algemene Militaire Pensioenbond is, na de talrijke malen door instemmend applaus onderbroken rede van de voor zitter, de heer W. Stuut, een resolutie aangenomen. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de kos ten voor het levensonderhoud sedert 1940 zijn gestegen met ca. 168 pet., ter- (Van onze Haagse redactie) In Den Haag is bekend geworden dat Keizer Haile Selassie deze zomer op reis zal gaan voor het afleggen van verschil lende officiële bezoeken. Zijn eerste doel zal zijn de Verenigde Staten, waar na hij ook verschillende landen in Europa zal bezoeken. De Keizer zou al geruime tijd plannen hebben ook Neder land met een bezoek te vereren. Zijn komst is officieel nog niet aangekon digd, maar men verwacht zeker dat hij na het officiële bezoek van Prins Bern hard aan Ethiopië deze gelegenheid zal aangrijpen om naar Nederland te komen. De medio Januari in Den Haag gehouden handelsbesprekingen tussen vertegenwoor digers van Nederland en het Verenigd Ko ninkrijk, zullen 22 Maart a.s. te Londen worden hervat. Zoals bekend, ligt het in de bedoeling tot een regeling te komen betreffende het niet vrije gedeelte van het handelsverkeer tus sen beide landen voor het lopende kalen derjaar. De Nederlandse delegatie zal onder lei ding staan van de heer A. de Waal van het directoraal-generaal voor de buiten landse economische betrekkingen. Men bereikt zijn doel altijd, uts I men het maar niet uit het oog verliest. Zaterdag is op Hoessein Fatemi, Per zisch minister van Buitenlandse Zaken onder Mossadeq, die zoals gemeld, na ruim een half jaar ondergedoken tc zijn geweest, gearresteerd is, een aanslag gepleegd. Tydens de overbren ging vande minister in een jeep, werd Fa temi door de woedende menigte hal' van zijn zitplaats getrokken, waarna een man hem twee maal in de rug stak. De auto, waarmede hy naar het militaire hospitaal is overgebracht, werd door een vythonderd man sterke menigte achtervolgd. In het hospitaal bleek, dat Fatemi slechts licht was gewond. Zqn toestand is thans goed. Hij heeft giste ren een bloedtransfusie gehad en be vindt zich onder bewaking in een mili tair ziekenhuis. In een door radio-Teheran omgeroe pen mededeling van de militaire gou verneur van de Perzische hoofdstad wordt verklaard dat de voormalige mi nister van Buitenlandse Zaken t;jden« zijn overbrenging naar de gevangenis door „onbekenden" is gewond. Ook twee politiemannen werden in gevech ten met de woedende menigte gewond. De politie zoekt thans naar Sjaban Djafari, de leider der „Fedajan Sjah" die Fatemi twee maal zou hebben ge stoken. Op het ogenblik wordt een opname op geluidsband van een toespraak van Fatemi van 17 Augustus 1953 bestu deerd, die het voornaamste bewijs materiaal voor het toekomstig proces tegen Fatemi zou kunnen opleveren. Men beweert, dat Fatemi toen de Sjah en generaals van het leger heeft be schimpt. Fatemi zal van verraad wor den beschuldigd De twee agenten, die Fatemi hebben gearresteerd, zijn thans de helden van de dag. Beiden hebben onmiddelliik promotie gemaakt. De Perzische bladen melden dat de politie Fatemi op het spoor is gekomen door inlichtingen, verstrekt door zijn neef Said Fatemi. Advertentie (tot Dinsdagavond) Zwaar bewolkt en nevelig met later plaatseiyk opklaringen. Droog weer. Matige tot zwakke wind tussen Noordoost en Noord. Overdag iets minder koud. Zon: 6.54-18.45. Maan: 15.46-5.36. wijl slechts zeer onvoldoende toeslagen op de pensioenen zijn toegekend (van ong. 20 pet. tot 40 pet.), waardoor er grote nood, onrust en ontevredenheid heersen onder alle gepensionneerden en weduwen, die nu reeds jaren door deze onrechtvaardige en onredelijke ach terstelling in financiële zorgen verke ren. „De thans door de regering in het uitzicht gestelde verbeteringen, in ver band met de door de staatscommissie- Van Poelje in te dienen tussentijdse voorstellen, hadden in feite reeds in 1947 moeten zijn ingevoerd. Als gevolg van de langdurige procedure, die de voorstellen na indiening moeten door lopen, brengen zij op dit ogenblik dus geen enkele verlichting in de bittere nood". Tot slot wordt in de resolutie er bij de regering en Staten-Generaal met klem op aangedrongen te bevorderen, dat de te verlenen verhoogde toeslagen op de pensioenen in ieder gevat zullen ingaan op 1 Januari 1953, en dat reeds nu, in afwachting van de behandeling der voorstellen van de staatscommissie een voorschot van tenminste 300 gld. zal worden verleend, waardoor thans direct enige verlichting zal worden be reikt. De heer Stuut heeft in zijn rede o.a. gezegd te menen de tolk te zijn van de aanwezigen. „De tolk van hun onrust, verbittering en het gevoel van onrecht matige en onredelijke behandeling, die hen zijn gaan beheersen. De tolk van hun vlammend protest tegen de ach terstelling en voortdurende onrede lijke behandeling door de regering. De tolk van hun nood, die spreekt uit de woorden: oud en arm. Elke maatregel van regeringswege is uitgebleven, om hierin enige verbetering te brengen. Hierdoor zijn de gepensionneerde over heidsdienaren gedwongen in het open haar te getuigen van de ondraaglijke financiële toestand, waarin zij zijn ko men te verkeren, een toestand, van andere zijde betiteld als een nationale schande". De kwaal, waaraan Paus Pius XII lijdt, wordt thans omschreven als een vernauwing aan de uitgang van de maag. Hierdoor kan de patiënt slechts heel kleine hoeveelheden voedsel verwerken. Ook gisteren heeft de Paus, evenals de voorafgaande dagen, verschillende uren doorgebracht op een ligstoel bij een der vensters van zijn slaapkamer op de derde verdieping, die uitziet over Rome tot aan de Sabijnse heuvels. (Reuter). Zaterdagmorgen is de 67-jarige mej. A. Martens, wonende aan de Nieuw- straat te Baarle-Nassau, op gruwelijke wijze vermoord in haar woning aange troffen. Vrijdagavond is mej. M„ een alleen wonende vrouw, van wie bekend was, dat zij enig vermogen bezat, door en kele buren bezocht. Toen Zaterdagmor gen de bakker op zijn herhaald klop pen geen gehoor kreeg, ging hij met enkele omwonenden op onderzoek uit. Men vond de achterdeur niet afgeslo ten. Mej. M. werd met diepe snij- en slagwonden in de keuken aangetroffen. De levensgeesten waren geweken. De misdaad moet zijn gepleegd met een bot voorwerp, getuige de sneden en andere wonden aan gezicht, hoofd en hals. F'j verder onderzoek bleek, dat in de slaapkamer het bed was omge woeld en de linnenkast overhoop ge haald. Vermoed wordt, dat de dader (of daders) heeft (hebben) gezocht naar geld of geldswaardige voorwer- pen. De Rijkspolitie meent reeds aanwij zingen in een bepaalde richting te heb ben. Zaterdagnacht is in de Ripperdaka zerne te Haarlem de 21-jarige dienst plichtige soldaat le klasse van de A. A. T„ J. M. uit Haarlem, toen hij bezig was zijn stengun te laden, door een ko gel in de borst getroffen. Hij werd over gebracht naar het Marinehospitaal te Overveen en is daar aan de bekomen verwonding overleden. M. laadde zijn wapen, omdat hij zijn dienst als com mandant van de aflossing van de wacht zou gaan vervullen. De Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Attilio Piccione, zou vol gens geruchten die in Rome de ronde doen aan premier Scelbé te kennen heb ben gegeven af te zullen treden, omdat bij de behandeling van de zaak-Montesl, een geruchtmakend schandaal over handel in en gebruik van verdovende middelen door tal van vooraanstaande personen, verscheidene malen de naam van zyn zoon genoemd is. In het proces dat thans in Rome aan de gang is, tracht men uit te zoeken of een journalist, Silvano Muto, ge gronde redenen heeft voor zijn bewe ring, dat een zekere Maria Montesi niet verdronken is, doeh overleden is aan een te grote disis verdovende mid delen en dat de politie „er toe gebracht is" het onderzoek naar de doodsoor zaak te laten varen. (A.P.-Reuter)

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1