Franse episcopaat spreekt de beschuldigingen tegen |p: WÊÊÊÊk Een der twee verdwenen Joodse oorlogs pleegkinderen in België gevonden ■- Mgr. Alfrink op congres der katholieke kunstenaars „Kerk laat arbeiderswereld niet in de steek Reddingspoging bij vliegtuigongeval faalt Vlot verloop Stille van de tweede Omgang Communiqué van kardinalen en aartsbisschoppen Rapport 7 April in plenaire commissie Hond verscheurt vier schapen Anneke Beekman op laatste ogenblik ontsnapt Betty Melhado terecht Twee Nederlanders bij vliegongeluk omgekomen r Schrale huid 1 ZEEPOST Priester-arbeiders tijdig gewaarschuwd mrw- *-«■»' - L. De sociale positie van de kunstenaar VELE WENSEN EN VERLANGENS MAANDAG 15 MAART 1954 PAGINA 3 55 Commissie voor diamant' industrie Kostprijs belangrijkste soorten diamant te hoog Nederlandse kunstschilders naar het buitenland Eenmanstenboonstelling in Royal Academy Commissie-Beaufort GROTE HEIDEBRAND Koninklijke onderscheiding Binnenkort 2000e aanmel ding voor Esperantocongres te Haarlem Wreedheden tegen de Christenen In Zuid-Celehes Door auto aangereden en gedood Tien kath. gezinnen naar Lourdes Prijsvraag bij verspreiding van Oude Testament Benelux-overleg inzake vishandel WERELDPIJPROOKDAG OP PAASZATERDAG? BOAC.ramp: 33 doden 11 Don Camillo als openluchtspel (Van onze Parijse correspondent) PARIJS, hedenmorgen. De zesmaandelijkse vergadering van de kardinalen en aartsbisschoppen Van Frankrijk heeft de vorige week haar werkzaamheden besloten met de Publicatie van een communiqué, waarin in de allereerste plaats de leden van de Katholieke Actie gewaarschuwd worden tegen de gevaren van het tijdschrift La Quinzaine. Het hoge college wil thans zijn formele afkeuring over dit tijdschrift niet verzwijgen. Daarna behandelt het communiqué het vraagstuk van de priester-arbeiders tnet een viervoudige ontkenning. Men spreekt geen waarheid, zo wordt in het communiqué gezegd, wanneer men beweert, dat de Kerk de arbeiderswereld Voortaan in de steek laat. Reeds jaren is de hiërarchie uitermate bezorgd over de geestelijke verlatenheid van de volksmassa's, zoals zij ook de sociale onge rechtigheden, oorzaak hunner materiële misère, openlijk heeft aangeklaagd. Advertentie De commissie voor de diamantindus trie in Januari '53 ingesteld door de ministers van Economische Zaken en van Sociale Zaken heeft een rapport gepubliceerd, waarin zij tot de conclu sie komt dat de algemene concurren- tie-positie van Nederland ten opzichte van het buitenland over de gehele li nie ongunstig is. De middelen tot ver betering zullen vooral gericht moeten zijn op een lonende bewerking van de sorteringen kwarten en kleindiamant. levens wordt aangedrongen op invoe ring van een vrije diamantmarkt in Be- nelux-verband en van ruimere moge lijkheden tot het betrekken van ruwe diamant uit de Verenigde Staten en op voering van de vakbekwaamheid der Nederlandse diamantbewerkers. De mo gelijkheden van verdere mechanisatie dienen door een research-centrum te worden bestudeerd. De commissie voor de diamantindus trie werd ingesteld op grond van de overweging, dat de economische toe stand van de Nederlandse diamant industrie, die geleid heeft tot vermin dering van de werkgelegheid, 't wen selijk maakte terzake een onderzoek in '?steiien. Zij heeft zich uitsluitend be- z-g gehouden met de industrie van sier- diamant niet niet de ondernemingen, die industrie-diamant bewerken Bij de afzet van grof diamant spelen de bewerkingskosten en de andere fac toren die de concurrentiemogeliikhetd bepalen, een ondergeschikte rol Neder land kan echter niet voldoende grove diamant aanbieden, daar het van deze «tenen relatief weinig in ruwe toestand ontvangt. Het diamant, geslepen uit twee- en driegreinsstenen, kan Nederland wat de kostprijs betreft, weliswaar concurre rend aanbieden ten opzichte van België en Israël, maar de Belgische markt wordt geprefereerd boven de Nedet- landse, omdat zij groter van omvang is en een ruimer assortiment biedt, ter wijl de exportcontrole en de deviezen- Controle minder streng zijn. Ten op zichte van Israël gaat het kostprijs voordeel volledig verloren, omdat de Israëlische diamantiar ten gevolge van de in dat land getroffen valutamaat regelen tegen aanzienlijk lagere prii- Zen kan aanbieden. Het diamant geslepen uit kwarten en klein diamant, kan op grond van de hoge Nederlandse kostprijs niet con currerend worden aangeboden. Daar zowel de werkgelegenheid als de deviezenwinst in zeer grote mate af hankelijk zijn van de bewerking van kwarten en klein diamant, zullen de middelen tot verbetering van de toe stand vooral gericht moeten zijn op een lonende bewerking van deze sorte ringen. Evenals in 1951 zullen dit jaar een tiental Nederlandse kunstschilders door het ministerie van O. K. en W. in de gelegenheid worden gesteld per KLM een studiereis naar het buitenland te tnaken. Het ministerie van O. K. en W. zal iedere kunstenaar een opdracht verstrekken tot het maken van een Werkstuk. Een selectiecommissie waarin het ministerie en de drie grootste kun stenaarsverenigingen vertegenwoordigd Waren, heeft de volgende schilders aan gewezen: W. Hofhuizen, N. Molenkamp, G. Huyser, H. Hulsbergen, J. Sluijters, J. Alti'nk, F. Sieger, J. Drayer, B. Zijl- hians en H. Hierck. De bedoeling van deze uitzending is In de eerste plaats de schilders in staat Ie stellen hun blik te verruimen en voorts de Nederlandse kunst in het bui tenland bekend te maken. Met de volgende schepen kan zee- Post worden verzonden. De data, waar- °P de correspondentie uiterlijk ter post bioet zijn bezorgd, staan, tussen haak- '6s, achter de naam van het schip ver geld: Indonesië: m.s. „Celebes" (18 ^trt), Nieuw-Guinea: m.s. „Bali" (8 N?r.), Ned. Antillen: s.s. „Boskoop" (15 i?rtl, Suriname: s.s. „Cottica" (17 Mrtl, fuid-Afrika: m.s. „Sterling Castle" (19 ^t>, s.s. „Antrerios" (18 Mrt), m.s. •■Alnatie" (17 Mrt). Inlichtingen be seffende de verzenddata van postpak ketten geven de postkantoren. blo0 Britse Royal Academy, waar de exn m van de Britse levende schilders t>ar ,ert' wordt vandaag alle beschik- kine tentoonstellingsruimte ter beschik te a gesteld voor het werk van één man. vjeACademy zal drie en een halve maand de 7^°.nderdzestig schilderijen vertonen •j,q 'harige Augustus John. °Pen?n ^eni gevraagd werd of hij naar de tl (jj n8 kwam antwoordde hij: „Ik heb schilderijen al eens gezien." Deze gedachten worden verder histo risch uitgewerkt voor wat Frankrijk betreft, waarna de kardinalen en aarts bisschoppen uitdrukkelijk stellen dat het alleen de hiërarchie is geweest die tien jaar geleden de verantwoordelijk heid heeft genomen priesters naar de fabrieken te sturen om er de heilsbood schap te brengen. De hiërarchie is er thans op uit een nieuwe vorm te vin den voor ditzelfde werk, waarbij nauw lettend geluisterd wordt naar hen, die het recht hebben in naam van de ar- beidersmilieu's te spreken: overtuigde leden, priesters, die het leven, het leed en de verwachtingen der arbeiders ge deeld hebben en tenslotte priesters van arbeidersparochies. Men spreekt geen waarheid wan neer men verklaart dat de onlangs genomen maatregelen onder pressie van buitenaf om politieke beweegre denen genomen zijn. Zij die in deze aangelegenheid slechts een discipli naire zaak zien tonen hoezeer de werkelijke diepte van het vraagstuk hun ontgaatDe hiërarchie be vindt zich hier op haar eigen terrein, dat van het priesterschap. Het is en kel en alleen haar taak de voorwaar den te bepalen waaronder een pries terlijk apostolisch en bovennatuurlijk vruchtdragend leven mogelijk is. Men spreekt geen waarheid wanneer men beweert dat Kardinaal Suhard an dere inzichten had dan de huidige hiër archie. Zijn herhaaldelijk geformuleer de en formele verklaringen ten over staan van zijn collegae van de verga dering van kardinalen en bisschoppen, die gedurende deze jaren met hem ge werkt hebben aan deze plannen (Mis sion de Paris, Mission de France) als- Op de Zaterdag in Heerlen gehouden jaarvergadering van de Limburgse werknemende middenstand heeft de diocesaan voorzitter, de hr H. Dassen, er op gewezen dat wij ons los moeten maken van de gedachte dat onze sociale orga nisaties strijdorganen zijn en inzien dat de standsorganisaties de noodzakelijke structuur van onze katholieke gemeen schap op wereldlijk terrein vertegen woordigen. Het is te hopen dat het werk van de commissie-Beaufort zal leiden tot vaststelling van een juiste beleids lijn op het terrein van de sociale orga nisaties, aldus spr., die tevens mededeel de dat het rapport van de commissie- Beaufort 7 April in de plenaire commis sie zal komen. In het natuurreservaat „Campina" bij Boxtel is Zondag ongeveer 75 tot 100 ha. heide bij een brand verloren gegaan. Men vermoedt dat de brand is ontstaan door het spelen met vuur door kinderen. De eremedaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, in goud, is verleend aan Th. J. Josso, afdelingschef bij de N.V. Verzekeringsbank „Victoria" te Amsterdam. En in zilver aan K. C. Bergsma, afdelings chef bij de N.V. Verzekeringsbank „Vic toria" te Amsterdam. mede zijn persoonlijke geschriften heb ben altijd als voorwaarde gesteld de trouw aan de „kerkelijke verplichtin gen" en aan de Kerk en deze een we zenlijke eis genoemd van de goede ge richtheid en de doeltreffendheid en het missie-apostolaat van deze priesters. Men spreekt geen waarheid wanneer men de hiërarchie verwijt geen con tact met haar priesters gehad te heb ben en hen niet tijdig genoeg gewaar schuwd te hebben. Herhaaldelijk heb ben bijeenkomsten plaats gehad die dikwijls urenlang geduurd hebben zo wel op het nationale niveau als op dat van het diocees. In verschillende om standigheden heeft de hiërarchie ge waarschuwd tegen afwijkingen die dit experiment in opspraak zouden kunnen brengen. Toen de ongerustheid van de bisschoppen ten aanzien van sommige priesters meer bepaald omschreven vormen aannam, is in November 1951 een voor de priesterarbeiders bestemde richtlijn opgesteld, waarin de funda mentele' punten van het priesterleven (Mis, brevier, onthouding van tijdelijke verantwoordelijkheid in arbeidersorga nisaties) in herinnering zijn gebracht. De hiërarchie wilde de arbeiders geen voorvechters geven op bet gebied van de politiek en het vakverenigingsleven, maar priesters, die volledig en uitslui tend priesters waren. Driemaal richt de hiërarchie zich tegen de leugenachtige campagne van een zekere pers die zij streng veroordeelt. Daarna verzoekt zij alle katholieken zieh nauwer dan ooit om haar te scharen in deze missie-ac tie, die zij zich voorstelt voort te zetten teneinde het Evangelie aan de armen te brengen, zichzelf te blijven en zich ware kinderen van de Kerk te tonen, vrij en moedig in hun geloofsbelijdenis en met een scherp en helder inzicht in de aanvallen die hun Moeder leed be rokkenen. Deze maand heeft het secretariaat van het in Augustus te Haarlem te houden 39e universele esperantocongres weer vele aan meldingen ontvangen. Gemiddeld komen iedere week 100 aanmeldingen binnen. Het totaal aantal ingeschreven deelnemers be draagt thans 1850 uit 27 verschillende lan den. Binnenkort wordt de 2000e belang stellende verwacht. Tijdens het congres zullen verschillende bijeenkomsten worden gehouden onder meer door blinden> weten schapsmensen, katholieken, protestanten, artsen enz. Zaterdag heeft een herdershond in de duinen bij de Koog op Texel vier scha pen van een kudde van vijftig aange vallen en verscheurd. Toen hij een vijf de schaap wilde grijpen, kwam de eige naar van de schapen, door het blaffen van de hond gealarmeerd, tussenbeide. Het dier kon worden gegrepen en is door zijn baas naar het vasteland overge bracht. De Indonesische christelijke partij, de Parkindo, heeft een delegatie afgevaar digd naar de resident-coördinator van Zuid-Celebes om inlichtingen in te winnen over uit Luwu ontvangen berich ten, waarin melding werd gemaakt van nieuwe wreedheden van gewapende ben den tegen de christen-gemeenschap al daar. O.a. zou de christen-onderwijzer Frans Pangu, zijn vermoord. De resi dent heeft gezegd, een onderzoek te zullen instellen. Zondagavond is op de Rijksweg Leiden Alphen aan de Rijn onder de gemeente Hazerswoude bij de „Bonte Paal" een jon geman. die daar met een meisje wandelde, aangereden door een personenauto, tenge volge waarvan hij is overleden. De auto is doorgereden in de richting Alphen aan de Rijn. s ss- >-. V v' vt --v ..S,«S M f De dertienjarige Betty (Rebecca) Melhado, één der twee verdwenen Joodse oorlogspleegkinderen, is Zater dagmorgen, dank zij de grote medewer king van de Belgische justitie, gevonden in een aan een Belgisch klooster ver bonden school. Betty is Zaterdagmiddag nog ter beschikking van de Amster damse Voogdijraad gesteld, aan wiens Zaterdag heeft H. M. de Koningin in het Zeeuwse plaatsje Eede, op de plaats, waar Koningin Wilhelmina na vijf jaar ballingschap op 13 Maart 1945 voor het eerst weer voet op Nederlandse bodem, zette, een Nationaal Monument onthuld, dat deze gebeurtenis in herinnering houdt. Naast de Koningin de burgemeester van Eede, de heer J. M. A. C. van Dongen. (Van onze Utrechtse correspondent) Een zware, maar ook een schone taak noemde Z. H. Exc. Mgr. Alfrink op het Zaterdag j.l. te Utrecht gehouden congres van de Algemene Kath. Kunste naarsvereniging het streven van de katholieke kunstenaars naar verbetering van hun maatschappelijke positie. Inderdaad hebben de kunstenaars het niet gemakkelijk, verduidelijkte de aartsbisschop-coadjutor. Hoe graag men het ook anders zag, practisch is kunst in het huidige tijdsgewricht een luxe, hoewel zij dat tn wezen niet is, want de kunst is zo met het leven van de mens verweven, dat zij een behoefte voor hem is geworden. Dit blijkt o.a. uit de plaats, welke de kunst inneemt in het leven van de primitieve volken. Maar het is nu een maal zo, dat de kunst afhankelijk is van de maatschappelijke welvaart. Hoe moeilijker het is voor de kunstenaar om zich te handhaven, des te nodiger is het, dat de kunstenaars zich door middel van hun organisaties trachten te ver sterken, er naar streven om hur positie in het maatschappelijke vast te leggen en te verbeteren. Maar behalve zwaar is de taak van de kunstenaar ook schoon en verheven: schoonheid en vreugde te brengen en voor de katholieke kunstenaar nog meer in het bijzonder geestelijke schoonheid en stichting, die opvoert tot God. Tot zover de aartsbisschop-coadjutor, die een groot gedeelte bijwoonde van de in de middag gehouden plenaire zit ting, waar de conclusie van de in de secties aangenomen stellingen door de algemeen discussieleider, mr. dr. P. J. Witteman, tot een harmonieus geheel werden verenigd en na hernieuwd debat ook werden goedgekeurd. In deze eindconclusies wordt o.a. uit gesproken de onvoorwaardelijke onder werping van de kunstenaars aan de uit spraken van het hoogste kerkelijk ge zag voor wat betreft de sacrale kunst. Aangedrongen wordt op het in overleg treden niet de erkende kunstenaarsor ganisaties bij het geven van opdrachten voor het scheppen van kunstwerken, het bouwen en inrichten van kerken of het besteden van voor kunstdoeleinden uit getrokken gelden zowel door de burger lijke als door de geestelijke overheid, niet alleen floor de landsregering alsook door de lagere bestuursorganen. Hulde werd gebracht aan minister Cals voor de wijze, waarop hij de belangen van de kunstenaars behartigt, maar daarnaast werd de wenselijkheid uitgesproken dat alle ministers een deel van hun be groting besteden voor de kunst. Een en ander impliceert de erkenning door de overheid, dat kunst geen luxe of franje is, maar een essentieel bestanddeel van het gemeenschapsleven. Anderzijds er kennen de kunstenaars, dat zij een die nende taak hebben tegenover de ge meenschap, waaruit volgt, dat zij een constante zorg voor de schoonheid zul len hebben, waarvan zij het objectieve ideaal als maatstaf voor hun werk aan vaarden. De kunstenaars achten het voorts noodzakelijk, dat meer zorg worde gewijd aan de aesthetische vorming van de jeugd, waarbij de kunstenaars zouden moeten worden betrokken; dit zelfde geldt h.i. ook voor de semina ria. Een nauwe onderlinge samenwer king tussen de kunstenaars wordt no dig geacht om de in hun midden le vende idealen naar buiten tot uitdruk king te brengen. De wenselijkheid wordt uitgesproken tot opname van kunstenaars in de liturgische com missies, die adviseren omtrent de kerkenbouw en inrichting. Nodig is hét op korte termijn te ko men tot een wettelijke status van de beroepen van architect en toonkunste naar. Bij bouwwerken, vooral voor openbare bouwwerken, moet niet te eenzijdig de aandacht worden gevestigd op de utiliteit, maar moet meer speling worden gegeven aan de expressiviteit van de kunstenaar. Het congres, dat o.m. werd bijge woond door dr. J. Hulsker, chef van de afd. Kunst van het Departement van O. K. en W. als vertegenwoordiger van minister Cals en de heer Wagemans, chef van de Intendance van voornoemd Departement, werd geopend met een kort welkomstwoord van de algemene voorzitter, de heer W. Andriessen. toezicht zij vijf jaar onttrokken is ge weest. Het meisje is drie keer ontvoerd, de laatste keer 5 Mei 1948. Op het andere verdwenen Joodse pleegkind, Anneke Beekman, heeft de justitie Vrijdagavond bijna de hand kunnen leggen. Het meisje verbleef met een harer verzorgsters, mej. E. van M. (uit Hilversum) in het kloos ter „La Vièrge des Pauvres" te Lou- veigne bij Luik, een ander klooster dan waarin Betty Melhado zich schuil hield. Toen het parket uit Luik met Neder landse rechercheurs zich Vrijdagavond aan het klooster vervoegde hebben mej. Van M. en Anneke kans gezien, met behulp van personen in het gebouw, naar buiten te komen en te vluchten. Hoewel de Belgische politie de gebrui kelijke voorzorgsmaatregelen buiten het gebouw had getroffen, is het door de grootte van het kasteel en de ligging practiscb onmogelijk de omgeving vol ledig af te sluiten. Mej. Van M. en Anneke Beekman leefden in een woning afgezonderd in een klein paviljoen van het klooster en hielden zich daar met naaiwerk bezig. Tot dusver is geen spoor van haar ge vonden. Zaterdag is in Nederland nog een Naar het K. N. P. verneemt, zal de actie „Zonnewijzer", welke start Vrijdag 26 Maart en welke een enor me verspreiding van het Oude Tes tament tengevolge zal hebben, ge paard gaan met een grote prijsvraag. Deze prijsvraag zal tien prijswinnaars opleveren, die alle tien dezelfde prijs ontvangen, n.l.: een gratis bedevaart naar Lourdes van twaalf dagen, samen met het gehele gezin, waarvan zij deel uitmaken, uitgezonderd die knideren, die 1 Augustus 1954 hun twaalfde jaar nog niet hebben voleind. Wat men voor het meedingen naar deze prijs moet doen, is heel eenvou dig. Wie een exemplaar van het Oude Testament ontvangt, komt tegelijker tijd in het bezit van een papier, waar op tien letters verkeerd zijn afgedrukt. De tien letters moet men zoeken, daar van een woord vormen en dit tegelijk met een invulformulier opzenden naar het adres van de Zonnewijzer, Postbus 2012, Utrecht. Wie dit doet en bij de beslissing ten overstaan van een nota ris bij de gelukigen hoort, kan Dins dag 1 Mei zijn naam lezen in alle katholieke kranten. Besprekingen tussen minister Mans- holt en zijn Belgische ambtgenoot de heer Heger hebben tot resultaat gehad, dat aan het Benelux-ministercomité, dat op 27 Maart a.s. te Brussel bijeenkomt, zal worden voorgesteld, de definitieve vrijmaking van de handel in vis hene den de maat van 40 cm twee jaar op te schorten. Een contigenteringsplan, waarbij de contingentering geleidelijk verruimt en voorzien wordt van een ontsnappings clausule, zal aan het ministerscomité worden voorgelegd. Wat de Nederlandse garnalenexport betreft: aan het ministerscomité zal wor den voorgesteld een verhoging van het contingent voor gepelde garnalen van 100 tot 200 ton per jaar tot 1 Maart 1955 en een handhaving van het contingent van 400 ton voor ongepelde garnalen, eveneens tot 1 Maart 1955. Indien ech ter de marktontwikkeling daartoe aan leiding geeft, zal het contingent voor ongepelde garnalen met ten hoogste 100 ton kunnen worden verhoogd. De Purmerender Pijprokersclub „De Gesellighe Dampkring" wil een „Wereld- pijprookdag" instellen. Dit om het doel van de pijprokersclub. n.l. om vrede en vriendschap onder de mensen te be vorderen. Als datum wil de Purmerender club daarvoor kiezen 17 April, dit is de dag waarop de club werd opgericht. Dit jaar valt 17 April op Paaszaterdag. Nu vindt men Paaszaterdag een voor dat doei uiterst geschikte dag. Daarom wil men de Paaszaterdag proclameren tot Wereld-Pijprookdag. buitengewoon politieblad verschenen waarin de opsporing en arrestatie van mej. E. van M. wordt gelast. Ook de Belgische justitie heeft haar aanhou ding bevolen. In Nederland geschiedt dit op grond van overtreding van artikel 279 van het wetboek van strafrecht: het onttrekken van een minderjarige aan het wettig over hem gesteld gezag. Indien hierbij list, ge weld of bedreiging met geweld is ge bezigd, of de minderjarige beneden de twaalf jaar is, staat hierop een ge vangenisstraf van ten hoogste negen jaar. In België is de aanhouding van mej. Van M. gelast op grond van het opge ven van een valse naam en valse papie ren. De Amsterdamse Voogdijraad houdt om begrijpelijke redenen van rust en veiligheid de verblijfplaats van Betty Melhado geheim. Vast staat evenwel, dat zij niet in een Joods milieu is onderge bracht. Betty Melhado werd bij beschikking van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam van 5 April 1948 onder voog dij van de commissie voor oorlogspleeg kinderen gesteld. Precies één maand la ter, op 5 Mei, Betty verbleef toen in een kindertehuis in Den Haag, werd zij voor de derde keer ontvoerd. Het Nederlands Israëlietisch Kerkge nootschap heeft telegrammen van de volgende inhoud gezonden aan Kardi naal van Roey te Mechelen en de aarts- bisschop-coadjutor van Utrecht. „Nu bij tenslotte geslaagde opsporing van het verdwenen oorlogspleegkind Betty Melhado door de burgerlijke over heden is gebleken dat bij haar verdwij ning en die van haar op het laatst weer weggevoerde lotgenootje Anneke Beek man onderdelen van uw kerkelijke or ganisatie medeplichtig zijn, doen wij een beroep op uwe Hoogwaardige Exellentie onverwijld uw gezag te doen gelden op dat binnen kortst mogelijke tijd thans ook een einde kome aan de voortgezette kinderroof van Anneke Beekman". Kort na de landing is Zaterdag een Constellation van de British Overseas Airways over de kop geslagen en in brand gevlogen, nadat een der banden was geknapt. Het toestel rolde normaal binnen, maar plotseling week het af van de startbaan en sloeg terzijde over de kop. Onmiddellijk snelden reddings brigades te hulp. Het was echter te laat. Het toestel vloog in brand. Neus en vleugels braken af en de vlammen en explosies waren de oorzaak, dat de hulpploegen snel moesten maken dat ze uit de voeten kwamen. Enige ogenblik ken later keerden zij terug, maar kon den niets meer uitrichten. De beman ning was er in geslaagd uit de afge broken neus te klauteren. Bfj het vliegtuigongeluk te Singapore, waarby, zoals Zaterdag nog is gemeld, een Constellation van de Britse lucht- vaartmy. BOAC in vlammen opging, zqn twee Nederlanders omgekomen. In totaal zijn 33 slachtoffers te betreuren. Alle 31 passagiers kwamen om, terwyi van de uit tien leden bestaande beman ning er twee om het leven kwamen. De Nederlandse slachtoffers z.yn: de 31- jarige employé Pieter Nieuwland van de B.P.M. en de heer G. Hoffman, ver tegenwoordiger van de Borneo-Sumatra- maatschappy te Kucheng in Brits West- Borneo. De heer Nieuwland was met verlof op weg naar Nederland. Hij bracht het eerste deel van zyn verlof in Australië door en was te Sydney aan boord van het vliegtuig gegaan. Onder de overige slachtoffers bevinden zich negen vrou wen, onder wie ook de stewardess. (Reuter-A.P.) Het paviljoen van het tehuis „La Vierge des Pauvres" te Louveigne bij Luik, waar een van de verdwenen Joodse oorlogspleegkinderen, Anna Beekman, met haar verzorgster heeft gewoond. Toen de autoriteiten van het parket van Luik Vrijdag bij het tehuis aankwamen, waren beiden gevlucht. (Telefoto). onze verslaggever) had het middernachtelijk (Van Nauwelijks uur Zaterdagavond geslagen of de eer ste groepen traden op het Spui in Am sterdam al aan om de Stille Omgang te maken. Officieel mag deze tocht pas om een uur beginnen maar al ver voor dit tijdstip kwamen de lange stoeten man nen en jongemannen tezamen met hun priesters voorop voor het volgen van de aloude beêweg in het centrum van de hoofdstad. 22 Extra-treinen, zeven extra-trams van de N.Z.H. uit Haarlem en omgeving en ruim 160 autobussen voerden de be devaartgangers aan, wier totaal op 22.000 geschat mag worden. Midden- en Noordlimburg waren met 2000 verte genwoordigd, Den Bosch met 1600, Den Het ligt in de bedoeling dit jaar in het Oisterwijk openluchttheater Don Camillo als openluchtspel op te voeren met Albert van Dalsum in de hoofdrol. De opvoeringen zullen gegeven worden in de maanden Juli en Augustus. Haag met 1600 en Utrecht met 1800, Bij hen voegden zich 'n duizendtal Zwolle naren en 'n even groot aantal Volendam- mers en Monnikendammers in hun ka rakteristieke kledij. Daartussen kleinere groepen, van zeer ver gekomen, zoals van Texel, uit Harlingen, Zierikzee en Winterswijk. De extra-trein uit deze stad had de meeste vertraging, noch tans niet veel langer dan een kwartier. En de organisatie verliep dan ook in het algemeen zeer vlot. De politie had weer gezorgd dat de autocars in de binnen stad konden parkeren zodat in een mi nimum van tijd verscheidene straten volstonden. Twee Amsterdamse parochies, uit het Oostelijke en Westelijke deel van de stad, namen eveneens aan de Stille Om gang deel en met hen 300 personeelsle den van de Ned. Dok- en Scheepsbouw- mij. met hun aalmoezenier pater Floris O F.M.Cap., de R.K. Handelsreizigers 'St. Christoffel) en de R.K. Schippers. Er waren ook veel meer pelgrims, die te voet uit hun woonplaats waren geko men, zoals uit Haarlem en omgeving en uit Heemskerk. En als gevolg daarvan had de E.H.B.O. het óók drukker. Zelfs moesten twee patiënten in een zieken huis worden behandeld.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3