Buitenlandse politiek van ons land en het lot van Europa Twee belangrijke redevoeringen van minister Luns in Parijs Koningin onthult monument in Eede (Z.-Vlaanderen) Voorwaarden komen overeen met redersvoorstellen LAXEER AKKERTJES f SCHEEPVAARTBER1CHTEN DE ENGEL VAN_ SAN FRANCISCO r Yisserijgolf cCe /7/loxyr3rrM&n< DE WITTE RAAF Op de plaats waar haar moeder in 1945 ons land binnenkwam Garantie voor verre visserij Help Uw darmen MAANDAG 15 MAART 1954 PAGINA 7 GOEDE SLAG VAN POLITIE Daders van reeks inbraken in Beverwijk gegrepen MARKTBERICHTEN Franse demonstratie tegen E.D.G. kalm verlopen VEM met ervaring bij hun zo belangrijk werk. Neem eens per week 1 of 2 Rapport over West- Europese defensie Herziening beleid t.a.v. de strijdkrachten van V.S. in Europa Inter-Amerik. conferentie Alleen Guatemala tegen resolutie van V.S. Prof. Einstein viert 75ste verjaardag door CLARENCE B. KELLAND Record staalproductie in 1953 4 (Van onze Parijse correspondent) Z Exc. minister J. M. H. A. Luns, de Nederlandse minister nan Buitenlandse Zaken, heeft dezer dagen voor de internationale diplomatieke academie te Parijs, waarvoor hij was uitgenodigd lid te worden, en voor het Comité Parle mentair Frangais de Commerce twee redevoeringen gehouden. De eerste over de buitenlandse politiek van Nederland en de tweede over het lot van Europa. Beide redevoeringen vormen een belangrijke bijdrage tot de helaas niet al te overvloedige literatuur in de Nederlandse politieke letteren over deze beide vraagstukken. Het uitgangspunt van de beide redevoeringen wordt ge vormd door de overweging, dat een oordeel over de internationale situatie dient te steunen op het streven tot aanpassing van het traditionele standpunt van een zuiver begrip van de nieuwe stand van zaken. Dit uitgangspunt werd in de beide redevoeringen toegelicht met een doorwrochte terugblik op het verleden, Waarna een stoutmoedige visie op de toekomst volgde. Zes en dertig loggers en kotters leverden Zaterdag een aanvoer van 2.496 kisten verse vis, waarvan 825 kisten haring en onge veer 40.000 kilo tong. Vooral de tongen konden profiteren van een stijgende prijs. bond. Grote tong varieerde van j 1.80 tot 1.70 j landse per kilo, middelsoorten van 1.70 tot 1.59 per kilo, tong I van 1.70 tot 1.60 en de grove slips van 1.46 tot 1.33 per kilo. Tarbot was duur met 2.60 tot 2.50 per kilo. Ook schol was gewild. Grote schol deed 26.tot 20.per kist, grootmiddel 41.tot 31.kleinmiddel 62.tot 57.schol I 45.tot 55.schol II 27.tot 24.en de drietjes 23.tot 15.per kist. Schelvis werd niet aange voerd. Grove wijting noteerde 21.tot 15.per kist, kleine dichte wijting 10. tot 8.Enkele regels kabeljauw gingen voor 67.van de hand. Zes kotters waren Zaterdagmorgen aan de markt met samen 825 kisten haring, gevangen Zuidelijk van de Silverpit. Er bleek goede belangstelling voor te bestaan, getuige de prijs, die varieerde van 22.50 tot 15— per kist. In de Silverpit hebben enkele trawlers hun geluk geprobeerd. De Joh. Polderman IJM 20 en de Eli Chene- vière IJM 32 waagden er Vrijdagavond een trek, maar de haring bleef waar zij was. Toch was de haring wel op de echometer te zien, maar ze liet zich nog niet door het trawlnet verschalken. De kabeljauwvisserij is nog steeds wis selvallig. De ene dag wordt er haast geen kabeljauw gevangen, de andere dag zitten de schepen er midden tussen in. De Pie- tertje HD 87 van de rederij Slot meldde Vrijdag een trek van 200 exemplaren en dan was er nog een logger, waarvan de naam niet bekend was, die er 500 scheep- haalde. Het makreelseizoen kan gevoeglijk als geopend worden beschouwd. Vrijdag werd op de Vikingbank weer meer makreel ge vangen dan Donderdag. De Maria van Hat- tum IJM 10 deed Vrijdag drie trekken van 80 manden, de Sumatra IJM 62 maakte drie trekken v&n 100 manden. Ook de Herman IJM 2, die Donderdagmorgen een aanvaring had met een Deense kotter, is op de Vi kingbank gearriveerd. Vrijdag tegen de avond ging de trawl voor het eerst over boord, wat een trek opleverde van 60 man den „hoons". A Voor de Maandagmarkt kwamen in IJmuiden binnen de trawlers Mary IJM si met 35 kisten schelvis. 50 kisten kabel jauw, 510 kisten koolvis. 100 kisten ma kreel, 70 kisten wijting, 30 kisten haring, 25 kisten diversen, Haarlem IJM 9 met 70 kisten schelvis, 70 kisten kabeljauw. 700 kisten koolvis, 320 kisten wijting, 300 kis ten makreel, 60 kisten haring. 20 kisten varia en Bergen IJM 16 met totaal 930 kis ten. Verder stonden nog 7 loggers geno teerd voor de vroege beurt met 900 manden "Vis, 4.800 stuks ijs- en 2.400 stuks stijve kabeljauwen. Op latere lossing rppesten wachten 30 loggers met een totale vangst yan 3.350 manden vis, 1.700 stuks lis- en 1.600 stuks stijve kabeljauwen, alsmede 19 kotters met een vangst van 1.510 manden. De motortrawler Claesje HO 46 had met motordefect te kampen en kwam met halve kracht op IJmuiden aan. Dit schip kan Dinsdag aan de afslag worden verwacht en als tweede Piscator-boot worm die dag gerekend op de Dirkje HO W. Jan bewe schepen werd nog geen vangstmelding ont vangen. De vorige week in de Prins Bern- hardlaan gepleegde inbr«k meit die den een viertal Beverwijkers tus sen 21 en 25 jaar noodlottig geworden. De recherche slaagde er namelijk »n de sieraden in Haarlem op te sporen Zo- doende kwam de zaak aan he^ ro11^ el^ kon worden overgegaan tot de arresta tie van het viertal, van wie enkelen reeds eerder met de justitie in aanra- Bij "onderzoek kwam vast te staan dat de jongelui betrokken zijn by minstens nog twee andere inbraken, in isii servenfabriek Sarhama en in een mar kiezenfabriek, beide te Beverwijk. Het onderzoek wordt met kracht voortgezet. De jongelui zullen nadat het onderzoek beëindigd is voor de officier van justi tie te Haarlem worden voorgeleid. GRAANMARKT A'DAM 13 Maart. Gra nen. Gedurende de afgelopen week heers te voor buitenlandse granen een kalme stemming. Spoedig goed trok weimgbe langstelling. waardoor de prijzen hiervoor terugliepen, behalve voor maïs. Platamais loco werd onveranderd geoffreerd voor f 31.25 en stomend voor f 31.10. In Plata mais nieuwe oogst kwamen meerdere transacties tot stand tegen afbrokkelen de prijzen. Aflading Juni-Juli t.m. Sept.-Oct. noteerde f 25.—. N.-Amerikaanse maïs sto mend werd aangeboden voor f za za. tua tagerst 67-68 kg. stomend noteerde f 22.— en 66-67 kg. op Maart aflading f 22.10. Australische gerst werd eveneens laser geoffreerd voor f 22.- boordvrij. Voor Irakgerst stomend werd f 21.20 boordvrij gevraagd. Latere termijnen waren zeer Schaars in de markt en werd voor aflading Mei-Juni en Juni-Juli f 20.50 gevraagd. Pla- tahaver aangekomen met verkopers voor f 20.40 stomend voor f 20.25 en latere ter mijnen voor f 20.15. Platarogge aangeko men was aan de markt voor f 20 en sto mend voor f 20.20. In binnenlandse granen Etng weinig om. Voor haver verkeerde de markt in een zeer vaste stemming. Ge punte 55-56 kg. blanke haver* noteerde 26.25. Rogge werd lager geoffreerd en doteerde f 21.50. Van zomergerst waren weinig goede partijen aan de markt. De hotering luidde ai naar monster van f 24.— f 24.50. Op Maandag 15 Maart zal te ^otterdam weer een veiling worden gp- "Ouden van ca. 11.200 ton buitenlandse Kranen uit de VIB voorraden. Fijne zaden. Karwijzaad liep sterk in Prijs terug en noteerde tegen het slot ca. 10.lager dan een week daarvoor. De handel bleef vrij stil, aangezien kopers te rughoudend waren. Blauw maanzaad bleef «oed gevraagd en werd ca. f 2.hoger Pataald. Het aanbod bleef klein. In geel mosterdzaad kwamen enkele afdoeningen ,5 Vmonster tot stand tegen vrijwel onver- d»i e P"is- Kanariezaad met stille han- J»'en onvemanderde noteringen. ■o,5?nlvruchten. Groene erwten werden Va« er°m Soed gevraagd. Daar liet aanbod «t prima kwaliteiten niet gToot was, kon- te,!: de prijzen hiervoor ca. f 1.50 verbe- «VanVoor groffe kwaliteiten was het Kevr n°8 groter. Bruine bonen goed i 5 rasgd en voor de prima kwaliteiten ca. Peuïv- hbger betaald. Overige consumptle- „JÏbehten zonder nieuws. 14 ituJMVEEMARKT 's-HERTOGENBPSCH P>rii-„rAangevoerd werden 19.500 stuks. 2 fis hippen (witte) van f 1.95 tot lon'p_''gekleurd) van l 1.90 tot f 2.—, licht» hanen boven 1 kg. van f 2.30 tot f 2.50, hte sporten van f 2.10 tot f 2.20, tam- Uv hhijnen van f 1.85 tot f 2.— per kg. 'Kew-, van f 3.75 tot f 7.25 p. stuk. Minister Luns legde er de nadruk op, dat van 1919 af Nederland in plaats van zijn tot dan toe gevoerde neutraliteits- politfek een actief aandeel nam in de strijd tot herstel van de suprematie van het recht en de vrijheid in de wereld. Zoals deze in die jaren helaas onvol doende belichaamd was in de Volken- De activering van onze buiten- politiek verder omschrijvend wees de minister er op, dat het begin sel van de rechtsgelijkheid voor allen niet doorgevoerd kon worden in de Verenigde Naties, doch wel werd vast gelegd in de Atlantische Organisatie. De vraag besprekend op welke wijze Nederland een bijdrage zou kunnen le veren tot de wereldpolitiek, achtte Z. Exc. het een gelukkig teken, dat Ne derland voortreffelijke betrekkingen onderhoudt met tal van staten en veel vrienden en weinig vijanden heeft. Uit gaande van het beginsel van eenheid ter bescherming van de vrijheid is de inspanning van ons land gericht op de verwezenlijking van een hechtere sa menhang, van een grotere veiligheid en van een betere integratie op ons continent. Zich er volledig van bewust zijnde, dat de eenheid of de verdeeldheid, van Europa in de eerste plaats afhangt van de houding van Frankrijk, heeft Nederland de overtuiging, dat het aan het gemeenschappelijk werk een nut tige en belangrijke bijdrage kan leve ren. Dit geeft ons land het recht rui terlijk goede raad te formuleren. Over het lot van Europa sprekend ging de minister uit van de stelling, dat dit het individuele lot van de ver schillende landen van het continent be paalt. De waarde van de historische ontwikkeling besprekend haalde de minister het woord van de Franse schrij ver Paul Valéry aan over de waarde van de lessen der geschiedenis, welke misschien het best in deze zin kan worden samengevat: „De historische gedachte krijgt slechts zin en houdt slechts waarde in voor diegene, die in zichzelf de hartstocht voor de toekomst kent". Sprekend over het nieuwe Euro pese huis legde de minister er de na druk op, dat wij allen onze nationale identiteit dienen te bewaren. Het Europees bouwwerk, zo werd voorts betoogd, is geen nieuwe staat noch ,een federatie en evenmin een cen tralistische of pre-feder^le staat, maar een constructie sui generis. Het is een bouwwerk van volledige oorspronkelijke aard, waarin onze zes landen hun eigen persoonlijkheid volledig behouden. Tenslotte wijdde de redenaar enkele gedachten aan de ontwikkeling van de situatie van Europa in de wereld. Met een terugblik op de historie blijkt Europa enkele eeuwen geleden van een diep respect vervuld te zijn geweest voor de grote staten en beschavingen, die hun ontdekkingsreizigers van die dagen aantroffen. Pas sinds het midden van de vorige eeuw dateert de mate riële superioriteit van Europa, welke superoriteit thans weer verloren is ge gaan. Honderd jaar geleden was Euro pa rijker dan welk ander deel van de wereld. Thans zijn andere gebieden ons voorbij gestreefd. Is dit een reden cm te wanhopen, vraagt de minister. Neen, immers datgene waaraan Europa het meeste behoefte heeft is zelfver trouwen. Dit Europa evenwel kan niet geïsoleerd leven, maar zal noodzakelij kerwijs gebonden moeten zijn aan de wereld buiten haar en vooral aan de Atlantische wereld. Na de rede van minister Luns in de internationale diplomatieke academie hield de heer Plaisant, voorzitter van de commissie van buitenlande politiek van de senaat, een improvisatie aan de EDG gewijd, waarin o.m. met veel pathos betoogd werd, dat de EDG, enkele jaren geleden op touw gezet, tengevolge van de snelle ontwikkeling van de moderne oorlogvoering van vol komen verouderde gegevens uitging. Dit betoog in de aanwezigheid van éen minister van een land, dat er trots op is op voortvarende wijze en met grote overtuiging de EDG-aangelegenheid afgehandeld te hebben, maakte op ons de indruk van noch academisch, noch diplomatiek en zelfs niet van uitermate beleefd te zijn. 6. Ondanks het vreemde van alles moet de Noorman inwendig lachen om het gekke van de toestand, maar uiterlijk ernstig zegt hij: „Ik ben Eric de Noorman." Bliksemsnel trekt het kereltje de vinger van de neus en wipt zenuwachtig van het ene been op het andere. „O zegt hij met een scheef hoofdje en kijkt angstig om zich heen, als wil hij zich haastig uit de voeten maken. Maar dan zegt de Noorman vriendelijk: „Zeg me wat ik voor u kan doen." De ogen van de vreemdeling beginnen te twinkelen en geven zijn gezicht iets vriendelijks. „Ikke dat zal ik u precies vertellen, heer. Heer koning bedoel ik natuurlijk. Ik hi... wat gek, ik kwam eigenlijk uw hulp inroepen, ziet ge. Ge moet dan weten... maar dat is een vreemd en lang verhaal enne... kijk eens..." Breedvoerig frommelt hij aan zijn tas en houdt ze dan Uitnodigend open. „Ziet ge? En luister eens! Dat is mijn maag, en o Eric begrijpt onmiddellijk en vraagt: „Ge hebt honger? Ge komt van. ver? Welaan, volg me naar de burcht, dan kunt ge daar eten, terwijl ge mij uw moeilijkheden vertelt." „Ik doe al even vreemd," denkt Eric verbaasd. Wat is er toch met mij?" Op zijn korte, kromme beentjes, die de forse Noorman amper kunnen bijhouden, stapt het mannetje naast Eric de burcht binnen. Daar geeft de Noorman het bevel onmiddellijk een flink maal te bereiden en kort daarna zit het kereltje smakelijk een kippebout te eten. „Hoe is uw naam?" vraagt Eric, terivijl hij de vreemde gast glimlachend gade slaat. Het antwoord komt tussen twee grote happen door. „Ploc, heer koning en ik kom van over de zee. Goed spul," wijst hij op de drinkbeker. „Mijn bootje ligt ginds aan de kusto wat een wind was dat, maar daar gaat het nu niet over. Ge moet namelijk weten, dat onze koning gestorven is en de prinses gevangen gehouden wordt. Ragnar, de Rode, wilde me niet geloven, maar ik zeg u: het is waar." Er komt verbazing in Eric's ogen. „Ragnar, de Rode? De zeerover? Wat heeft die hier mee te maken?" vraagt hij zich af. „En de Witte Raaf hebben ze gevangen genomen." In en om Parijs zijn gisteren bloemen en kransen gelegd bij oorlogsgedenk tekens door tegenstanders van de Euro pese Defensie Gemeenschap. Oorspron kelijk was door een aantal vooraan staande Fransen, onder wie Daladier, opgeroepen tot een demonstratie bij de Are de Triomphe en een mars over de Champs Elysées. De demonstratie werd echter verboden. Zaterdag werden bloe men neergelegd bij het graf van de onbekende soldaat onder de Are de Triomphe. Er hebben zich geen inci denten voorgedaan. (Reuter) Zaterdagmiddag om 12.29 uur precies heeft, zoals wij Zaterdag nog in een deel van onze oplage konden berichten, Koningin Juliana in Eede, een grens plaats in Zeeuwsch Vlaanderen, de plaats tevens waar Koningin Wilhelmina 13 Mei 1945 ons land binnenkwam, een mo nument, voorstellende een meisje met bet Nederlandse wapen, vervaardigd door de beeldhouwer P. Roovers, ont huld. Het tijdstip van 12.29 uur was ge kozen omdat op dat moment in Mei 1945 de grensoverschrijding door de toenmalige Koningin geschiedde. Deze plechtigheid werd o.a. bijge woond door de minister van Binnen landse Zaken, prof .dr,. .C. J. M- Beel, De prrantieregeling voor de verre visserij, zoals deze nu officieel bekend is geworden, heeft in rederskringen weinip verrassing gewekt. De voor waarden voor het subsidie komen prac- tisch geheel overeen met de voorstel len, zoals deze reeds geruime tijd gele den van rederszijde werden gedaan. Vooral de heer D. J. Krijger en de secretaris van de redersvereniging, de heer W. G. Meyboom, heeft deze sug gesties bij de regerings-instanties ter tafel gebracht. De heer Krijger neemt momenteel een afwachtende houding aan. Het is nog te vroeg om te juichen of om te leurgesteld te zijn, verklaarde hij. Het is een kwestie van afwachten, waarbij vooral een rol zal spelen de oplossing van diverse technische problemen, die nog zijn blijven hangen. Veel zal af hangen v. d. wijze waarop de maatregel zal worden uitgevoerd d. h. bedrijfschap voor visserijproducten, doch gezien het ontbreken van verdere gegevens, is het niet mogelijk daarover nu reeds een oordeel te vormen. De eerste reis, zowel van de Abra ham VL 77 als van de Tzonne IJM 1. kunnen niet als maatstaf genomen wor den. Deze werden zozeer door slecht weer beïnvloed, dat de resultaten bene den de maat moesten blijven. Pas wan neer de schepen een reeks van reizen achter de rug hebben, zal een „door snee" getrokken kunnen worden. Intus sen is de Abraham VL 77 al voor een tussenreis naar de Noordzee vertrok ken en de kans is groter geworden, dat ook de Tzonne IJM 1 eerst weer een Noordzee-reis gaat maken. In dit verband verklaarde de heer Krijger nog niets met zekerheid te kunnen zeggen. Kennelijk doelde hij op onderhandelingen, die nog gaande zijn en waarop niet vooruitgelopen kan worden. Een van de technische rede nen, waarom een Noordzee-reis ingelast werd, is het bewerken van een sprei ding in de IJslandse aanvoer, zodat de IJslandvaarders niet op een kluitje bin nenkomen en de markt dan weer en kele weken van IJslandse vis verstoken blijft. Bij de rederij De VEM blijkt men, ondanks de garantie van de overheid, nog weinig voor de IJslandse visserij te voelen. Men kan daar met reden met ervaring spreken, want sedert de be vrijding werden door VEM-boten ruim 40 reizen naar verre visgronden, zoals de IJslandse wateren en de Barendsz- zee, gemaakt. In het begin, toen vlees nog gedistribueerd was en bijna om vis werd gevochten, werden goede be sommingen gemaakt van 50.000,en zelfs nog meer. Het laatste jaar, in 1951, was de belangstelling echter reeds zo zeer teruggelopen, dat de rederijer flink wat geld op toe moest leggen. En zolang de boten van de VEM op de Noordzee een stuk brood kunnen ver dienen ziet men geen aanleiding ze met veel meer risico naar verder gelegen visgronden te dirigeren. Voor de Nederlandse IJsIandvisserij moet nog geheel een gunstige markt worden opgebouwd. Het ligt hier heel anders dan bij onze Zuiderburen, van wie wij met onze markt zelfs zeer af hankelijk zijn. Want als België weinig belangstelling heeft voor onze kabel jauw of schelvis, vertoont de markt direct een zeer sterke daling. België nog een IJsland Opvallend is, dat stuk of veertien schepen op heeft varen, waaronder verschillende vaartuigen, die aanzienlijk kleiner zijn dan de Abraham en de Tzonne. Er zijn Belgische motorboten ter grootte van de Claesje RO 46, die ter IJslandvis- serij varen en er redelijke besommin gen mee maken. Het is zelfs zo, dat schepen van Bel gië, die ongeveer tegelijk met de Abraham en de Tzonne hun thuishaven opzochten, die tijdens de visserij dus ook met veel slecht weer hadden te kampen, toch tot aardics vangsten kon den komen, waarbij schepen met onge veer 2.700 kisten vis. En als men dan leest, dat deze schepen door elkaar tot besommingen komen van 50.000 tot 70.000 per reis steken daarbij verge leken de besommingen van de Abra ham en de Tzonne wel heel ongunstig af en het is duidelijk, dat er op de Ne derlandse markt nog wel het een en ander zal moeten veranderen,' voordat wij hier zover zijn, dat de reders met een gerust hart 14 trawlers naar de IJsIandvisserij durven sturen, wat neer komt op om de andere dag een IJsland- vaarder met enige duizenden kisten vis aan de markt. oud-gen. mr. H. J. Kruis en de verte genwoordiger van Koning Boudewijn van België, de gouverneur van de pro vincie Oost-Vlaanderen, de heer M. van den Boogaarde. Tevoren had de Koningin in Oost burg aan de woning van notaris J. Mijs, de eerste woning die Koningin Wilhel mina destijds bij haar blijde intrede bezocht, een gedenksteen onthuld. Vóór de onthulling van het monu ment heeft de burgemeester van Aar denburg, de heer Sjef van Dongen, een toespraak gehouden, waarin hij degenen die voor en door de bevrijding het le ven hebben gelaten, herdacht. Toen het gerucht de ronde cfeed, dat de Koningin via, Eede zou 'terugkeren, heb ik, aldus de burgemeester, grote mannen zien wenen als kinderen. Dat ogenblik, die terugkeer, was voor ons de bevrijding, omdat toen Oranje en Nederland weer één waren. Nadat de Koningin het monument had onthuld speelde een muziekkorps het Wilhelmus. Namens de Nationale Monu- mentencommissie voor Oorlogsgedenkte kens legde burgemeester Van Dongen een krans aan de voet van het monu ment. Door de met dennegroen en guirlan des versierde straten ging het naar het verenigingsgebouw waar een originele Zeeuwsch-Vlaamse koffiemaaltijd werd aangeboden. De harmonie uit Sluis bracht hier Hare Majesteit een serenade. Aan Prinses Wilhelmina werd een telegram van hulde gezonden. Na een bezoek aan de nieuw inge dijkte Zeeuwsch-Vlaamse polder. De Braakman, werd in Terneuzen gepau zeerd. Hier heeft de Koningin het bij de zeesluis in 1950 door Prins Bernhard onthulde monument voor de gevallenen in de tweede wereldoorlog, in ogen schouw genomen. Na een bijeenkomst op het raadhuis tijdens welke een uit eenzetting over de inpoldering van de Braakman werd gegeven, werd de tocht voortgezet naar Kloosterzande, waar in de woning van de kamerheer van de Koningin A. A. 'Baron Collot d'Escury de maaltijd gebruikt werd. Met de boot ging men naar Goes, waar een enthou siaste menigte bijeen was om de Konin gin te begroeten. Eerst laat in de avond werd de terugreis naar Baarn aanvaard. Advertentie Zes leden van een subcommissie voor de strijdkrachten van het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden hebben van daag voorgesteld, dat het Amerikaan se departement van Defensie herzie ningen aanbrengt in zijn beleid ten aanzien van de Amerikaanse strijd krachten tn Europa, in verband met de geringe haast die „zekere landen" met de bekrachtiging van het E.D.G.-ver drag maken. Het voorstel is vervat in een verslag van een inspectiereis die de zes afgevaardigden in de herfst van het vorig jaar door West-Europa heb ben gemaakt. Dit is de eerste stap van het huidige Congres, welke kracht bijzet aan de waarschuwing die minister Dulles on langs liet horen, n.l. dat de V.S. ge noodzaakt zouden zijn, hun Europese verplichtingen „aan een pijnlijke her waardering" te onderwerpen, als Frankrijk zich niet bij de E.D.G. zou aansluiten. (A.F.P.-A.P.) De zevende inter-Amerikaanse confe rentie heeft met 17 stemmen tegen 1, die van Guatemala, de belangrijke pa ragraaf aangenomen van de resolutie der Verenigde Staten inzake de bestrij ding van hét communisme. Mexico en Argentinië onthielden zich van stem ming. De paragraaf veroordeelt de ac tiviteit van de internationale commu nistische beweging als een interventie van het buitenland in Amerikaanse aan gelegenheden. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, John Foster Dulles, is gisteren van de conferentie te Caracas in Washington teruggekeerd. Bij zijn aankomst verklaarde "hij tegenover journalisten „zeer voldaan'' te zijn over de resultaten, die tot dusverre zijn bereikt. (A.P.) Prof. Albert Einstein, de natuurkun dige die Zondag 75 jaar geworden is, heeft er Zaterdag in een schriftelijke verklaring bij intellectuelen op aange drongen „samenwerking te weigeren in elke onderneming, die de constitutionele rechten van het individu schendt" Dit slaat, zo zeide prof. Einstein in het bij zonder op onderzoek waarbij het per soonlijk leven en de politieke sympa thieën van de burgers betrokken zijn. De New York Times schrijft Zondag ter gelegenheid van prof. Einsteins ver jaardag, dat hij wel eens betrekkingen heeft onderhouden met personen en or ganisaties, „die niet zo zuiver van hart zijn als hij", „maar", zo voegt het blad er aan toe. „Ieder, die zou kunnen zeg gen, dat Albert Einstein ook maar in gedachte ontrouw zou kunnen zijn aan de in zijn aangenomen land overgele verde idealen van vrijheid, begrijpt niet wat voor man hij is." Het huis van dr. Albert Einstein in Mercer Street werd op zijn 75ste ver jaardag letterlijk bedolven onder de gelukstelegrammen en brieven van vrienden en bewonderaars uit de gehele wereld. Zijn secretaresse deelde mee, dat de professor „verbaasd en verblijd was" met een nieuwe gramofoon, een geschenk van zijn collega's aan het „In stitute of Advanced Studies", De minister zonder portefeuille mr. Luns vertrekt 26 Maart naar Brussel ter bijwoning van de ministeriële con ferentie in het kader van de geregelde Beneiux-besprekingen. i DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. AVRO: 7 00 nieuws, 7.10 gram. VPRO: J.50 prot. pr. AVRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 liederen, 9.25 de groente man, 9.35 gram., 40.50 kleuters. 11.00 zieken, 11 30 tenor en piano, 12.00 gram., 12.33 platteland, 12.40 orgel en piano, 13.00 nieuws. 13.15 gram., 13.30 lichte muz., 14.00 caus. met muz., 14.30 gram., 14.40 schoolradio, 15.00 gram., 15.15 vrouw, 15.45 gram., 16.30 jeugd, 17.30 lichte muz., 17.45 gram., 18.00 nieuws, 18.15 piano, 18.30 mil. caus., 18.40 gram., 18.55 Paris vous parle, 19.00 kinderen, 19.05 fanfare-ork., 19.30 piano. 20.00 nieuws, 20.05 gevar. progr.. 21.35 lichte muz., 22.00 gram., 22.05 dansmuz.. 22.45 caus., 23.00 nieuws, 23.15 New York cal ling, 23.20 gram. HILVERSUM II. 298 m. KRO: 7.00 nieuws. 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 gram., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 vrouw, 9.40 Lichtbaken, 10.00 kinderen. 10.15 gram., 10.30 Franse chan sons, 11.00 vrouw, 11.30 schoolradio, 11.50 caus., 12.00 Angelus, 12.03 Metropole- ork 12.33 gram., 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.20 Promenade-ork. en sol., 14.00 leden v. Residentie-ork. en soliste, 14.40 Pagliacci, opera. 15.30 Ben je zes tig?, 16.00 zieken, 16.30 Ziekenlof, 17.00 jeugd. 17.15 felicitaties jeugd, 17.45 re- geringsuitz., 18.00 balletmuz., 18.20 sport, 18.30 jeugd, 18.52 act., 19.00 nieuws, 19.10 gram., 19.15 boek der boeken, 19.30 de gewone man, 19.35 gram., 19.50 vader doet de vaat, 20.30 Lijdensmeditatie, 21.30 omr.ork. en solist. 22.20 gram., 22.25 piano, 22.45 Avondgebed, 23.00 nieuw», 23.15 gram. ENGELAND. BBC home service. 330 m.: 16.45 lichte muz., 22.45 recital. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 dansmuz.. 13.15 gevar. muz., 13.45 ork.conc., 16.00 gevar. muz., 16.45 mil. ork., 17.30 lichte muz., 18.30 Hollandse muz.. 23.20 lichte muz., 0.20 gevar. muz NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 blaasork., 13.10 operette- muz„ 16.00 lichte muz., 16.20 kamer muziek, 17.45 gevar. muziek, 19.30 strijkkwartet, 20.05 amus.muz., 22.10 lichte muz., 22.30 jazzmuz., 23.00 lichte muz., 0.30 rhythm, muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 ork.conc., 14.05 zangrecital. 20.00 kamermuz. BRUSSEL, 324 m.: 16.00 omr.ork., 17.30 meisjeskoor, 19.40 pianorecital, 22.15 ka mermuziek. 484 m.: 12.00 omr.ork.. 16.05 lichte muz., 18.30 omr.koren, 20.00 omr.ork. en sol.. 22.15 Franse muz. ENGELAND, BBC. European Service. Uitz. voor Nederl. 224 m.22.00 Nieuws. Vraaggesprek met onze luisteraars. Boe ken en schrijvers. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. KRO: 20.15 Rotterdam, impressies van Nederlands grootste havenstad, 14 jaar na de ramp. 20.45 Act. 20.55 Pauze. 21.00 Weerbericht. 21.05-21.45 Voorjaarstoilet ten en bloemen. *lAGTEDIJK 14 te Rio de Janeiro. KAGTEKERK 15 te Cebu. A.ALSDIJK 14 te Philadelphia. A.BBEDIJK 14 te Middlesboro. ALAMAK 14 van Aleppy n. Calicut. ALCHIBA 14 te Santos. \LDABI p. 14 St. Pauls Rock n. L. Palm. ALGENIB 14 te Pto. Alegre. ALKAID 15^ te Bremen. ALNATI p, 15 IJmuiden -n. Antw. ALWAKI 14 te New York. VMOR p. 15 Finist. n. Carthagena. AMPENAN 14 te Belawan. AMSTELDIJK 14 te New Orleans. \RENDSDIJK 15 te Paranagua. ARKELDIJK 15 te Antwerpen. \RUNDO 14 te Londen. \XELDIJK 15 te Antwerpen. ÜAARN p. 15 Ouess. n. Barbados. BARITO 14 te Seroei. BLITAR 15 te Melbourne. BLOEMFONTEIN p. 15 Finist. n. Las Palm. BOISSEVAIN 14 te Durban. BORNEO p. 15 Pt. Sudan n. Aden. BOSCHFONTEIN p. 15 Ouess/ n. Southampt. BREDA 15 te Talcahuano. CHARIS 14 te Alexandrië. COTTICA 15 te Amsterdam. DELFT 15 te Cristobal. DONGEDIJK p. 15 Ouess. n. Vancouver. DRENTE 14 te Rotterdam. EEMDIJK 15 te Brownsville. ËNGGANO p. 15 Kreta n. Genua. FRIESLAND K.R.L. 15 te Semarang. GAASTERKERK p. 15 Kp. Leeuwin naaf Melbourne. SAROET 14 te Genua. GOOILAND 14 te Pto. Alegre. GOUWE 15 te Monrovia. GRAVELAND 14 te Vitoria Esp. Sto. HATHOR 14 te Palermo. HELICON p. 15 Kp. Hatteras n. Clirac. HERSILIA 14 te Paramaribo. HESTIA 15 te Cartagena. HOOGKERK p. 15 Kreta n. Casabl. ITTERSUM 15 te Bahia. IVOORKUST 14 te Antwerpen. JAPARA KRL. 15 te Singapore. KARIMATA 15 te Tj. Priok. LA WAK 15 te Surabaja. LEERDAM 15 te Hamburg. LEKHAVEN 15 te Monteviedo. LEUVEKERK p. 15 Bassein n. Calc. LISSEKERK 15 te Bahrein. LOMBOK 14 te Djibouti. LOOSDRECHT p. 15 Karachi n. Aden. LUTTERKERK p. 15 Vliss. n. Antw. MAASHAVEN 14 te Liverpool. MAASLAND' 14 te Montevideo. MELISKERK p. 15 Natuna n. Hongkong. MODJOKERTO 14 van Panar. n. Tj. Priok. MUIDERKERK 14 te Suez. NIEUW AMSTERDAM 14 te Laguaira. NIGERSTROOM p. 14 Madeira n. Lehavre NOORDAM p. 15 Wight n. New York. NOTOS 14 te Rotterdam, ORANJE p. 15 Ouess. n. Pt. Said. ORION 15 te Lissabon. OVERIJSEL p. 15 Finist. n. Pt. Said. PEPERKUST p. 15 Finist. n. Dakar. (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 38 Het werd een gedenkwaardige mid dag, vol vrolijkheid, beweging en kleur, en menig vleierijtje aan Anneke's adres. Ze had aller harten veroverd en haar japon, haar houding, de kring van be wonderaars die haar voortdurend om ringden, waar zij ook stond of zat - alles zou morgen tot in bijzonderheden in de kranten beschreven worden. Voor haar sterk, jong lichaam was het geen vermoeiende dag, en met een gevoel van spijt liet ze zich over de overvolle wegen terugrijden naar de stad. Juan Parnell sloeg haar geamuseerd gade. „Dames zijn beter af dan de vo gels," zei hij. „Het zijn doorgaans de mannetjesvogels die de mooiste veren hebben." „Je ziet er anders zelf heus zo kaal niet uit," gaf zij ten antwoord, met een blik op zijn hoge hoed, zijn fraai ge sneden jas en pantalon, en zijn wandel stok en handschoenen. „Ik geloof dat uzelf ook niet bepaald in een hoekje bent gekropen, mijnheer Parnell." „Heb ik niet al vaker gezegd dat je een raadsel bent?" zei hij. „Je belooft i 'is net Paradijs, en je komt je belofte na met poolijs.'" Ze wendde zich bruusk naar hem toe. als stond ze op het punt een scherp antwoord te geven. Maar toen kregen haar ogen een bezorgde uitdrukking, alsof een ernstige gedachte zich plotse ling waarschuwend voor haar voorne men geschoven had. „Wat het zwaarst is, moet het zwaarst wegen," zei ze vastberaden. „Maar ik geloof ik geloof, als de tijd komt „Ja? Als welke tijd komt?" „Dat ik me kan veroorloven mezelf te zijn ,ilk luister met allebei m'n oren wijd open," zei hij. „Dat ik als vrouw niet zal teleurstel len." „Tenzij," zei hij, en ook zijn stem klonk ernstig, „tenzij je zo lang wacht dat de vrouw is weggekwijnd en alleen de kille maagd is overgebleven. Heb je ooit iets zonder voorbedachten rade ge daan Anneke?" „Nog nooit," zei ze grimmig. „Probeer het dan eens," zei hij. „Mis schien wordt het de kus, waarmee de Schone Slaapster gewekt wordt." Tenslotte bereikten zij Anneke's huis, en Juan ging met haar de stoep op. Hephzibah deed bijna onmiddellijk open. Voor Anneke zich omdraaide, kon zij niet nalaten nog één keer een vrou welijke opmerking te maken. „Juan," vroeg zij, „waarom heb je me gevraagd vandaag mee naar de wedren nen te gaan?" „Omdat ik mijnbouwkundige ben," antwoordde hij prompt, „en je mijn we- tenschapellijke speurzin prikkelt. Ik zal niet rusten eer ik in staat ben een be hoorlijk rapport over je te schrijven." Hij lichtte zijn hoed. „Welterusten," zei hij, en vertrok. HOOFDSTUK 15 Anneke kwam niet dadelijk te weten wat er tijdens de bijeenkomst in Ral- stons huis op Zondagochtend bekok stoofd werd, maar de voornaamste fei ten werden al gauw bekend. Zijzelf stelde geen belang in de vergadering, maar alleen in de Gertrude en in de gevolgen van Janins rapport voor de koers van de aandelen. Ze wist in elk geval dat Asbury Harpending was ge arriveerd en dat Ralston over een paar dagen Janins mening wereldkundig zou maken. Intussen moest ze een manier ver zinnen om zich met Jason Means in verbinding te stellen zonder de aan dacht van Ralstons spionnen te trekken Allerlei fantastische plannen zweefden haar voor de geest, doch zij keurde ze een voor een af. Hoe eenvoudiger, hoe beter, meende zij. Een ingewikkeld systeem bood te veel kans op vergis singen. Het moest een doelmatige me thode zijn, zonder omwegen, en waarvan zij op elk gewenst ogenblik gebruik kón maken. Ze kon immers van te voren niet weten wanneer er gehandeld zon moeten worden. Het was Dinsdag toen Janins bevin dingen in de kranten gepubliceerd wer den. De reactie op de beurs van San Francisco liet geen moment op zich wachten, en nam enorme afmetingen aan.' Wilde taferelen grepen plaats, en er ontstond een lichte paniek, die van de Gertrude naar andere aandelen oversloeg. De inhoud van Janins rap port was telegrafisch doorgegeven aan Londen, waar het in druk in de Times verscheen, ondanks Baron Grants nau we en ongeoorloofde relaties met Sam son, de financiële redacteur van dat blad. De aandelen kelderden in Lon den bijna op hetzelfde ogenblik in Amerika. De koersdaling ging niet bij fracties, maar bij hele punten tegelijk tegen de middag stond hy veertig punten lager dan op Vrijdag, zonder dat er enig aanbod kwam. En tegen slui tingstijd ontstond er een wedloop om de aandelen Gertrude tegen iedere prijs kwijt te raken. Anneke begreep dat ze Jason Means onverwijld orders moest geven. De me thode waartoe ze tenslotte besloot, was uiterst eenvoudig. Ze probeerde zich in te denken in Ralstons plaats. Ralston zou, omdat hij een man was, de kwestie helemaal van de zakelijke kant bekii- ken. Transacties werden volgens hem op de geijkte plaatsen afgesloten. Een ad vocaat ontving zijn mensen steevast op kantoor. Hij wist dat H. Wattles al die keren bij Means op kantoor geweest was. Het kantoor van Means zou der halve in de gaten gehouden worden. Misschien zou hij ook 's avonds nog ge volgd worden, maar zodra hij thuis was, leek het onwaarschijnlijk dat er ook nog in de avonduren een wacht bij zijn huis achtergelaten zou worden. De gedachten van de meeste mannen, meen de Anneke, bewogen zich in vaste krin gen rond. Op hun terrein mochten ze soms heel vindingrijk zijn. maar daar buiten waren de meeste mannen zeider, geniaal. Haar geest was aan geen gren zen gebonden. Zij was een vrouw. 7,e gaf Hephzibah haar instructies. „Doe je zwarte kleding in een hoeden doos," zei ze. „Je weet het huisadres van Jason Means. Ga naar een kleine stalhouderij en huur een gesloten rij tuig. Laat jezelf naar het huis van Means rijden. Doe, vlak voordat je uit stapt, je zwarte sluier voor. Want na tuurlijk mag Means je gezicht niet zien. (Wordt vervolgd) PHRONTIS 14 te Makasar. PRINS ALEXANDER 15 te Halifax. FRINS MAURITS p. 14 Kp. Palos n. Hamb. PRINS WILL. v. ORANJE 15 te Antw. PYGMALION 14 te Carupano. RADJA 15 te Belawan. RAKI 15 te Tj. Priok. RIOUW 15 te Aden. ROEPAT 14 te Brake. RONDO 15 te Halifax. RIJNLAND 14 te Montevideo. SALATIGA p. 15 Goa n. Cochin. SALLAND p. 15 Fern. Nor. tl. Las Palm. SCHIE 14 te Malaga. SLOTERDIJK 15 te Houston. STAD ALKMAAR 15 te Narvik. STAD AMSTERDAM p. 15 Vliss. n. Vlaard. STAD SCHIEDAM 15 te Sfax. STAD VLAARDINGEN 14 te Narvik. STRAAT MALAKKA 15 te Singapore. STRAAT SOENDA 14 te Durban. SUMATRA 14 te Djibouti. TARA p. 15 Param. n. Santos. TAWALI 14 te Pt. Sudan. TEIRESIAS 14 te Belawan. TEUCER p. 15 Kreta n. Pt. Said. TROMPENBERG 15 te Lehavre. VAN SPILBERGEN p. 15 Kp. Lopez naar Freetown. WAAL 14 te Hamburg. vVESTERDAM p. 15 New York n. R'dam. tVESTLAND p. 14 Madeira n. A'dam. WONOSARI p. 15 Guardaf. n. Belawan. AMOR 13 van R'dam n. Carthag. ANNENKERK 13 te MarseiUe. ADINDA 13 te Haiphong. AXELDIJK p. 13 Scilly n. Antw. ARNEDIJK p. 13 Scilly n. Havana. BORNEO 13 van Suez n. Calcutta. BOSKOOP 13 te Antwerpen. BACCHUS 13 te Amsterdam. DELFT 13 te Balboa. DEO FAVENTE 13 te Carthagena. DELFLAND p. 13 Dungen. n. B. Aires. FRIESLAND K.R.L. 13 te B. Papan. GAROET p. 13 Kp. del Armi n. Genua GANYMEDES 13 te Paramaribo. HESTIA 13 te Aruba. HERSILIA 13 te Paramaribo. HATHOR 13 te Tunis. HOOGKERK 13 té Suez. JONGKIND p. 13 Dungen. n. Sevilla. LOPPERSUM 13 te Lagos. LANGLEECLYDE 13 te Prt. Soudan. LUNA 12 te Izmir. MIDAS p. 13 Holtenau n. Amst. MANOERAN 13 te Kidjang. MARIETJE BOHMER 13 te Dakar. NIOBE 23 te Rotterdam. PRINS WILLEM V 13 te Beyrouth. REMPANG 13 te San Francisco. PEPERKUST p. 13 Dungen. n. Dakar. SHERATAN p. 13 Malta n. Koweit. SUNETTA p. 13. Okinawah n. Nligata. SLIEDRECHT 13 te Swansea. SAPAROEA p. 13 Ouess. n. Genua. SCHERFENDRECHT p. 13 Fortal. n. Pto La Cruz. STRABO 13 van R'dam n. Tanger. TERO p. 13 Finist. n. St. Vinct. TJITJALENGKA 13 te Hongkong. TAMO p. 13 St. Vinct, n. Rio Janeiro. TAWALI 13 te Port Soudan. TANKHAVEN II 13 te Belawan. VAN L1NSCHOTEN 13 te Abidjan. VAN SPILBERGEN 13 te Pte. Noire. WONOSARI 13 te Aden. TANKSCHEPEN CALTEX LEIDEN p. 13 Malta n. R'dam. CALTEX NEDERLAND p. 13 Ouess. naar Rotterdam. CALTEX THE HAGUE p. 13 Vliss. naar Sidon. ENA 13 te Pladju. ERINNA p. 13 Azoren n. Curacao. MARPESSA 13 te Adelaide. SAROENA 13 te Saigon. TANKHAVEN II 13 te Pt. Soudan. TARIA p. 13 Natuna n. Balikp. De Britse IJzer- en Staalfederatie heeft bekend gemaakt, dat de wereld productie van staal in 1953 de ongekend grote omvang van 230 millioen ton heeft bereikt. De productie was 22 millioen ton of 11 procent groter dan in 1952 en bijna 2 maal zo groot als de gemiddelde jaarlijkse productie van 1937/38. De gro te stijging ten opzichte van 1952 is meer toe te schrijven aan het in 1952 in Ame rika door stakingen veroorzaakte pro ductieverlies van 17 millioen ton dan aan een toeneming van de vraag in het afge lopen jaar. Voor het eerst sedert het begin van 1950 vielen er in het afgelopen jaar te kenen van staaloverschotten waar te ne men en in vele landen gaf de productie in de laatste maanden van het jaar een daling te zien. In de landen van de Europese Kolen- en Staalgemeenschap daalde deze produc tie als gevolg van een vermindering van de vraag met 5 procent in vergelijking met 1952.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7