Radio-actieve vissen Japanse markt op 4 AMSTERDAM-PARIJS IN ZES UUR TIJDS a J S w m WmEê Groots plan Oud -commissaris van politie in Amsterdam aangehouden ■Ml Helicopter-squadron voor de Royal Navy PSYCHIATER: Marie Besnard is „abnormaal normaal Tot hoofd en hart Ingaande 23 Mei nieuwe snelle treinverbinding Sir Deskundigen sporen met Geigertellers het gevaarlijke voedsel op de stalletjes op Oud-nieuw wapen Openbaar onder zoek in kwestie- McCarthy Nederlandse kaas naar Rusland Eerste kievitsei gevonden Bezoek voor Moordenares „volledig verant woordelijk voor haar daden" Hammarskjöld Sabotage op de Turpin? Maastricht-Aken direct Mr. Rohling buiten vervolging Het weer Verdacht van verduistering Joods bezit y: INWONERS VAN SJIZOEOKA AAN GROOT GEVAAR ONTSNAPT Aan HM. de Koningin overhandigd EERSTE VAN HONDERDTAL GETUIGEN wee FALCON AUTO-CO ATS Woensdag 17 maart 1954 77ste JAARCANC No. 25940 Amsterdam maakt propaganda in de V.S. Tijdens tournee van het XI oncert gebouworkest O J. H-bom thans officieel Twee Britse soldaten gedood, twee vermist Onschuld overtuigend vastgesteld Hevig toegetakelde man in hooimijt Slachtoffer van vechtpartij Meer televisie-kijkers in W.-Duitsland Bartei Wat is een Raja Naevus? li Y WÊÊM BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuwèriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENtlETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week. f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Japanse deskundigen, uitgerust met Geiger-tellers, hebben gisteren ge vaarlijke radio-actieve vissen uit stalletjes op de markt te Sjizoeoka, 200 kilometer ten Zuid-Westen van Tokio, in beslag genomen. De vissen waren afkomstig van het Japanse vissersvaartuig „Foekoerioe Maroe", waarvan de bemanning lijdt aan brandwonden, veroorzaakt door radio-actieve as van een Amerikaanse waterstof- of atoomontploffing in de Stille Oceaan op 1 Maart. Volgens de deskundigen had ieder, die langer dan één uur bij de radio-actieve vis stond, gedood kunnen worden. De vis werd in beslag ge nomen voor er iets van was verkocht. De Amerikaanse luchtmacht heeft een nieuw wapen, „Lazy Dog" ge heten. Het is een stuk staal van 4.4 centimeter lengte en een gewicht van ongeveer 15 gram, voorzien van staartvinnen, die op 1600 meter hoogte bij duizenden worden losgela ten. Gebeurt dat op 1600 meter hoogte, dan hebben zij de kracht van een kogel van het kaliber 45 en kunnen zij een niet gepantserd voer tuig onklaar maken. Franse en Duitse piloten hebben in de eerste wereldoorlog soortgelijke pijlen tegen gronddoelen' gebruikt. De Lazy Dog heeft uitstekende resul taten bij de oefeningen laten zien. (A.P.) De subcommissie van onderzoek van de Amerikaanse Senaat' heeft besloten, om tijdens een openbare zitting een onderzoek in te stellen naar de ernstige controverse tussen de voorzitter van de commissie, Joseph McCarthy, en de autoriteiten van het leger. Tijdens het onderzoek zullen getuigen onder ede gehoord worden. McCarthy heeft er in toegestemd de voorzittershamer tijdens dit onderzoek af te staan aan de repu- blikeinse senator Carl E. Mundt. Alle andere zaken zullen blijven rusten in afwachting van 't onderzoek. McCarthy heeft verklaard door deze regeling vol komen bevredigd te zijn. (Reuter-A.P.). De Japanse gezondheidsdienst zoekt nog zes leden van de bemanning van het vaartuig. Men vreest, dat, indien dit zestal niet spoedig gevonden wordt, het anderen zal besmetten. De zeventien andere opvarenden bevinden zich in het ziekenhuis. Hun haren werden afge knipt en hun kleren verbrand. Het schip werd uit de haven van Jaizoe, waar het was binnengelopen, gesleept om te voorkomen, dat het andere ra dio-actief maakte. Het geheel met witte radio-actieve as overdekte schip zal na een onderzoek worden verbrand. Een woordvoerder van het Japanse departement van Buitenlandse Zaken heeft Dinsdagavond medegedeeld, dat het schip zich negentig mijl van de plaats van de 'ontploffing bevond, en, volgens een voorlopig onderzoek, buiten de door de Amerikanen aan gegeven verboden gebieden. Het Ja panse departement van Buitenlandse Zaken heeft de Amerikaanse ambas sade gevraagd of de Amerikanen alle schepen er van op de hoogte hadden gesteld, dat zij uit de buurt van de Bikini-atol moesten blijven. Een van de vissers vertelde dat zij zich ongeveer zeventig mijl ten oosten van Bikini bevonden, toen zij plotseling een flits en een „plotselinge prachtige zonsopgang" zagen, die acht minuten duurde. Zes minuten later hadden zij de luchtdruk gevoeld en na anderhalf uur was de witte as op het schip neer gedaald. De Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken, Dulles, heeft op een pers conferentie verklaard, dat de berichten over de vissers wijzen op een betreu renswaardig ongeluk. Hij had de zaak nog niet verder kunnen bestuderen, zo dat hij op verdere vragen het antwoord schuldig moest blijven. De Japanse minister van Buitenland se Zaken, Katsoeo Okazaki, heeft in net Diet (parlement) verklaard, dat over wogen wordt om aan Amerika schade vergoeding te vragen voor de 23 vis sers, die brandwonden hebben opgelo pen. Het In- en Verkoopbureau voor Zuivel (I.V.Z.) heeft een contract met Rusland gesloten voor de levering aan dit land van 2000 ton Goudse en Edammer kaas. Naar schatting zullen de prijzen liggen op ongeveer f 2,10 per kg. voor Goudse kaas en ongeveer f 1,90 per kg. voor de Edammer. Vanmorgen heeft H.M. de Koningin het eerste kievitsei van dit jaar ontvan gen. Het ei werd Dinsdag gevonden door de achttienjarige J. Hubers onder de gemeente Veldhoven in Noord-Bra- I bant. Hij bracht het ei onmiddellijk naar de burgemeester van Veldhoven. die het naar de Koningin zond. De vinder is de zoon van een land bouwer. Hij werkt bij Philips. Enkele jaren geleden vond J. Hubers het derde ei in dat jaar. Dit jaar heeft hij er al les op gezet eens de eerste te zijn, waar in hij thans is geslaagd. Zoals bekend sprak De Bilt de ver wachting uit, dat met het oog op de weersomstandigheden het eerste ei van ongeveer 20 Maart af zou kunnen wor den gevonden. Het vorig jaar werd het eerste kie vitsei aan de Koningin aangeboden op 18 Maart. In het Maandag j.l. te Bordeaux heropende proces tegen de weduwe Marie Besnard, die er van wordt beschuldigd zes bloedverwanten door vergiftiging om het leven te hebben gebracht, heeft een psychiater gisteren op de tweede dag verklaard, dat de beklaagde lichamelijk „abnormaal normaal" en volledig Verantwoordelijk voor haar daden is. Mevrouw Besnard heeft, in afwachting der resultaten van het onderzoek, dat deskundigen hebben ingesteld naar de stoffelijke resten van een dozijn harer bloedverwanten, die tussen 1938 en 1949 te haren huize zijn overleden, 55 maan den in de gevangenis doorgebracht. Haar verdediger verklaarde gisteren dat *ijn cliënte al die tijd aan „eenzame op sluiting" was onderworpen en dat dag nacht een licht in haar cel had ge brand. De psychiater onderschreef de Verklaring van de verdediger, dat be klaagde in de gevangenis „zeer slecht Is behandeld". Hij verklaarde dit, na «aar onderzocht te hebben Hij was de eerste van de ongeveer 100 Betuigen die in de tweede phase van het proces tegen de 58-jarige weduwe Ooor de rechtbank zullen verschijnen Hij rapporteerde, dat zij uit een oogpunt "an zenuwenevenwicht buitengewoon hormaal was. Tijdens het eerste proces was zij be- tchuldigd 11 personen te hebben ver- (Van onze verslaggever) De gemeente Amsterdam wil de in najaar te houden tournée van het °ncertgebouworkest door Noord-Ame- Hka benutten om propaganda te maken °°r Amsterdam zelf. Daartoe wordt *4n de Raad f 25.000 gevraagd voor de 'tgave van een boekje, dat in de En kels *ke; e tekst met een oplaag van 15.000 •nplaren zal verspreid worden. Vau6t za* m bet bijzonder gegevens be- tten over het culturele leven in Am- ïika Met medewerking van Ame- bet u.nse en Nederlandse organen zal eeL.kort voor het optreden van het Con. verschillend' ?ika: ^gebouworkest in de lp van de Verenigde Staten ver- lep i? worden. Enige deskundigen stel- rjj, bet samen en het wordt met „tal- Ven 611 aan hoge eisen voldoende" foto's «er ïcbt. Het ligt in de bedoeling ook anse en Duitse versie te vervaar- giftigd, maar de openbare aanklager heeft er Maandag vijf laten vallen. De psychiater had 45 minuten nodig voor het uitbrengen van zijn rapport, waarin hij tot haar jeugd teruggging en ook de verschillende ziekten behandel de, die zij sinds haar geboorte had ge had. Zijn oordeel was, dat mevr. Besnard geestelijk normaal was. In haar familie heeft zich nooit een geval van geeste.- ziekte voorgedaan. Zij heeft een ge middelde intelligentie, met veel ver beeldingskracht waar het concrete za ken betreft, maar weinig gevoel voor abstracties. Verder had dr. Sellier een duidelijke aantrekkingskracht tot rijk dom bij naar gevonden. De psychiater zei verder. dat de verdachte iemand was met weinig gevoel. Hij had geen enkel spoor van emotie in haar kunnen ontdekken Als zij huilde, waren haar tranen niet gemeend. Daags tevoren was Marie Besnard bij het voorlezen van dc acte van beschuldiging nog tot twee maal toe in tranen uitgebarsten; de eerste keer toen de dood van haar moeder, de 2e keer toen die van haai man werd vermeld. Mevrouw Bes nard, aldus de deskundige, was ob stinaat en zeer zelfverzekerd en had een uitstekend geheugen voor pre cieze details. Als tweede getuige werd Jean No digt, de commissaris van politie, die het eerste onderzoek had verricht, ge hoord. Hij herhaalde wat mevrouw Pintou, een ambtenares van de poste rijen te Loudun, hem had verteld, nl. dat Leon Besnard alvorens te sterven gefluisterd had, dat zijn vrouw „een witte vloeistof" op zijn bord had gedaan alvorens er soep in te doen. De verdedigers hadden critiek op dc wijze waarop Noquet zijn onderzoek had verricht. Cok de verdachte maak te een opmerking en zei: „Ik begrijp niet waarom cie commissaris alleen dr- personen heeft ondervraagd die er een gewoonte van maken kwaad over mi.i te spreken". (Reuter - A.P.). Er is een groot verschil tussen op iets antwoorden en iets beantwoorden. Dag Hammarskjöld, secretaris-gene raal van de Verenigde Natiesheeft Maandag in zijn hotel te Stockholm een eigenaardige gast gehad. Een 35-jarige vrouw belde, terwijl Ham marskjöld afwezig was, een sloten maker op en vertelde hem dat zij vergeten had een strijkijzer in de hotelkamer uit te schakelen. De slo tenmaker geloofde haar en hielp haar binnen te komen. Daarna belde de vrouw het restaurant op, waar Hammarskjöld aan een diner zat en beweerde dat er een telegram voor hem was. Toen Hammarskjöld in de kamer terug kwam had de vrouw zich in een gemakkelijke stoel geïn stalleerd. De politie werd er bijge haald en een later ingesteld medisch onderzoek wees uit, dat de vrouw psychiatrische hulp nodig had. Ham marskjöld kende haar niet, maar zij heeft al eens eerder getracht met hem in contact te komen om een baantje bij de Verenigde Naties te bemachtigen. Hammarkjöld is giste ren van Stockholm naar Londen vertrokken. Het eerste helicopter-squadron van de Britse Royal Navy, dat bedoeld is voor de strijd tegen duikboten, is gisteren in dienst gesteld. Het squadron is uitge rust met Amerikaanse Sikorsky S 55-toestellen. Als reusachtige libellen hangen de toestellen boven de Britse oorlogshaven Portsmouth. (Eigen bericht) De concurrentiestrijd tussen vliegtuig en spoorweg tekent zich af in de tot dusver snelste treinverbinding tussen Nederland en Parijs, welke met ingang van de nieuwe dienstregeling op 23 Mei a.s. zal worden onderhouden met Frans Diesel-electrisch materieel en waarbij de reisduur van Amster dam naar Parijs tot zes uur zal worden teruggebracht, anderhalf uur tijd winst vergeleken bij de huidige snelste verbinding. Het betreft hier één extra snelle trein, die dagelijks om 13.00 uur van Amsterdam vertrekt (Den Haag 13.47, Rotterdam 14.07, Roosendaal 14.50) en om 19.00 uur in Parijs is. In omgekeerde richting vertrekt deze trein om 17.45 uit Parijs en arriveert om 23.45 in Amsterdam (Roosendaal 21.55, Rotterdam 22.37, Den Haag 22.57). De voorzitter van de Amerikaanse congrescommissie voor atoomenergie, Sterling Cole, heeft vandaag te Wash ington medegedeeld, dat de Verenigde Staten over een waterstofbom beschik ken, die op elk punt van de aarde kan worden afgeworpen, indien de basis vanwaar het vliegtuig met de bom op stijgt, dicht genoeg bij hét doel is. Dit was de eerste maal dat van officiële zijde het bestaan van een waterstof bom, die door een bommenwerper kan worden uitgeworpen, werd bevestigd. (A.F.P.). Vijf Britse militairen, die terugkeer den van een militair kamp te Dzjebel Mariam bij Izmailia naar de filtrcerin- richting waar zij werkzaam waren, werden Maandagavond dicht bjj de filtreerinrichting door vijf Egyptenaren met vuurwapenen aangevallen. Een van de Britten beantwoordde het vuur. waarop de Egyptenaren de wijk namen Er bleken twee Britten gedood en twee gewond te zijn. Bij een onderzoek vond men bloedsporen, die er op wijzen, dat minstens een van de Egyptenaren is ge wond, aldus is van Britse zijde bekend gemaakt. Voorts worden twee Britse militairen vermist. Van hen is sedert Maandag ochtend niets meer vernomen. Zij had den een reparatie aan een filtreerin richting te Aboe Soeltan verricht. Een van hen was gewapend met een machi nepistool. De in het geheim omgebouwde duikboot „Turpin" van de Kon. Engelse Marine, die in de haven van Chattam werd beschadigd, is op het ogenblik het onderwerp van een grondig onderzoek door de havenpolitie. Men houdt n.l. rekening met de mogelijkheid van sabotage, nu gebleken is, dat electrische leidingen aan boord van het vaartuig zonder meer zijn doorgesneden. De „Turpin'', een zus terschip van de zo dramatisch ten onder gegane „Truculent", die in 1950 na een botsing in de Theems zonk, werd in 1944 reeds gebouwd. Later ver bouwde men het schip, om het bestand te maken tegen de ontploffingen van atoomprojectielen. Bijzonderheden over de prestaties van het schip worden streng geheim gehouden. Een zichtbare bijzonderheid van de 1575 ton metende „Turpin" is de ingebouwde commandotoren. De „Turpin" maakte deel uit van de reservevloot, maar is nu opgesleept, om weer in orde te worden gebracht. Wij vernemen verder, dat eveneens met ingang van de nieuwe dienstrege ling op 23 Mei een nieuwe directe ver binding tot stand komt tussen Maas tricht en Aken, uitsluitend voor reizi- kersverkeer. welke gereden zal worden met Duits materieel, z.g Schienen-omm- bus of Autorail. Het betreft hier dage lijks twee treinen in elke richting, waarbij de douane-behandeling op het' station van vertrek wordt afgewikkeld'. De treinen vertrekken uit Maastricht om 9.10 en 18.10 en arriveren in Aken om 9.54 en 18.54. Zij stoppen nergens en Reven in Aken doorverbinding naar het. Roergebied, Keulen enz. Voor Aken is de vertrektijd bepaald op 7.47 en 16.47; aankomst' te Maastricht 8.31 en 17.31. Overstappen in Nieuwe Schans Ook aan de wensen van het Noorden ten aanzien van het herstel van het reizigersverkeer met Noord-West Duits land wordt tegemoet gekomen. In Nieuwe Schans zal men van 23 Mei af dagelijks kunnen overstappen op de Duitse Schienen-omnibus resp. naar Oldenburg en Bremen, met aanslui tingen op Emden. Hannover. Hamburg en- Kopenhagen. Te Groningen heeft men aansluiting op de treinverbindingen met het Zuiden. De trein, die om 9.36 van Nieuwe Schans zal vertrekken, arriveert om 12.31 in Bremen. De aan sluitingen zijn: via Leer naar Emden 11.01, Hamburg 14.19, Hannover 15.36 en Kopenhagen (Scandinavian Ex press) 23.10. De tweede trein uit. Nieuwe Schans vertrekt 's avonds om 21.37 en is te Oldenburg om 23.44. Via Leer bereikt men Emden om 23.16. In omgekeerde richting vertrekt de ochtendtrein om 7 uur uit Oidenburg (Bremen 5.32) en is te Nieuwe Schans om 9.07. Hij heeft aansluiting van Ko penhagen en Hannover, 's Avonds ver trekt de trein om 18.07 uit Bremen en arriveert te Nieuwe Schans om 20.55. Ook deze heeft aansluiting van Kopenhagen (7.40), Hannover (15.55) en Hamburg (16.14). Het Gerechtshof te Amsterdam heeft bij beschikking van 16 Maart, j.l mr. F. P. "Th. Rohling, oud-raadsheer commis saris van het Bijzonder Gerechtshof in de zaak Menten in hoger beroep buiten vervolging gesteld ten aanzien van de beschuldiging van meineed. Men zal zich herinneren dat het gerechtshof reeds op 12 Juni 1953 de beschuldiging van vals heid in geschrifte heeft terzijde gesteld. In de laatstgenomen beschikking heeft het hof o.m. overwogen dat door het nader onderzoek de onschuld van mr. Rohling aan het hem ten laste ge legde feit overtuigend is komen vast te staan. Behoudens de mogelijkheid van cas satie is hiermede een einde gekomen aan deze onverkwikkelijke zaak. Bewoners van het buiten De Kranen- kamp, gelegen in Diepenveen bij Deventer, hebben Dinsdagmiddag in een hooimijt langs de oprijlaan van de Raalterweg naar de Cisterciënser Abdij O.L. Vrouw van Zion een met wonden overdekte man aangetroffen. Hij was bevangen door de koude en ver zwakt door bloedverlies. De man, die de 52-jarige zwerver De R. uit Apel doorn bleek te zijn, werd direct naar het St. Geertruidenziekenhuis in Deven ter overgebracht. Het bleek een nogal mysterieus geval te zijn. De man wilde aanvankelijk geen politie in de zaak ge mengd hebben. Uit het onderzoek bleek waarom niet. De avond tevoren had hij met J. S., 69 jaar oud, eveneens zwer ver-koopman, ruzie gekregen over de handel die ze dreven. Ze hadden tot laat in een cafeetje in de buurt wat zitten drinken, waren broederlijk naar de bewuste hooimijt gegaan, die hun tot slaapplaats zou moeten dienen, maar gingen elkander toen plotseling te lijf met messen. De R. zakte in elkaar toen hij aan handen, polsen en hoofd was gestoken en hevig bloedde. J. S. liet hem zo achter. De dader is nog voort vluchtig. Het aantal televisie-kijkers in Duits land is in een enkele maand met 20 procent toegenomen, zo deelde vandaag het ministerie van Posterijen mede. In Februari werden 3000 nieuwe tele visie-toestellen ingeschreven, waardoor in heel West-Duitsland het totaal tot 18.118 steeg. Advertentie ÏISSTR (tot Donderdagavond) Droog weer. Zwaar bewolkt met overdag plaatselijk enkele opklarin gen. Koude nacht met voornamelijk in de Noordelijke provincies kans op mist. Weinig wind. Morgen overdag dezelfde of iets hogere temperaturen. Zon: 6.49-18.48. Maan: 18.07-6.05. Op de eerste Februari 1953 is de beproeving van de stormramp over een groot deel van onze landgenoten gekomen, een ramp die ons hele volk. heeft geschokt in zijn bewustzijn. Wij waren tekort geschoten in de strijd om het behoud van het eigen erf, die plicht is. Welnu, nauwelijks een jaar later ligt het nieuwe plan tot afweer van de zee ter tafel. De beste water bouwkundigen van ons land zijn tot de slotsom gekomen, dat vier zee gaten kunnen worden afgesloten en dat het dan ook behoort te gebeuren. De spoed en de besluitvaardigheid, waarmee dit plan is ontworpen lijken ons voor dit moment het allerbelang rijkste aan dit project, dat zo enorm vele kanten en zulk een verscheiden heid van de meest vérstrekkende ge volgen heeft. Die besluitvaardigheid is een bewijs van de Nederlandse geestkracht, die ontwaakt is tot cre ativiteit in een project, dat wellicht het stoutmoedigste genoemd mag worden, ooit op dit gebied vertoond. Het steekt de Zuiderzeewerken in im portantie naar de kroon. Het plan zal grote offers kosten en daarmee bedoelen wij zeker niet in de voornaamste plaats de geldelijke, maar wel denkt men hierbij terstond aan de oesterkwekers en vissers, cate gorieën van mensen die op de duur hun bestaan met alle onweegbare waarden daarvan zullen verliezen, indien daar geen andere oplossingen voor te vin den zijn. Dit betekent leed en pijnlijke problematiek van een aard, die wij ook in de Zuiderzeeplaatsen overigens reeds hebben leren kennen. Doch men zal dit onder het oog moeten zien, om dat de belangen van veel grotere aan tallen andere landgenoten daar tegen over staan. Indien dit belang alleen betrof dit veiligheid van leven, have en goed, was het naar onze mening reeds voldoende om dit plan te rechtvaar digen, maar ook de bijkomende voor delen zijn aanzienlijk. Voor de Zuid- Hollandse en Zeeuwse eilanden opent zich een heel nieuw perspectief. Uit hun isolement verlost, zullen zijdi rect in het algemene leven van het land, economisch en cultureel worden opgenomen. Daar ontwikkelen zich aan deze geweldige zoetwater meren, die hier gaan ontstaan in de boezems der oude stromen grote mogelijkhe den van recreatie en toerisme: een water- en natuurgebied, dat onverge lijkelijk in zijn soort belooft te wor den en kan uitgroeien tot het ont spanningsoord van de bevolkingen van Brabant en het Zuidelijke deel der randstad Holland. Het Nederland se zoetwaterprobleem, dat een land bouw economisch probleem van de eerste orde is, wordt er trouwens zelf voor een groot deel door opgelost. Niet in de laatste plaats ontleent het plan ook zijn grote belang aan de scheepvaartverbinding van Antwer pen met de Rijn, doordat hier de na tuurlijke weg, welke voor die verbin ding de aangewezene is, zodanig ver beterd en vergemakkelijkt gaat wor den, dat ook het laatste argument voor een andere oplossing er bij ver zinkt. Hier in deze wateren moet Ne derland aan Antwerpen de goede en veilige vaart verschaffen, waartoe ons land verplicht is. Het plan vormt een bijdrage in de vervulling van die voorwaarde, die de stoutste voorstel lingen welke Antwerpen ooit gehad kan hebben, overtreft. Zoals men ziet is er alle reden om dit principiële plan van de Delta commissie met de grootste instemming te begroeten. Nauwelijks lijkt ons reden aanwezig om zich over de kos ten zorgen te maken. Als men rekent op anderhalf milliard in twintig tot vijfentwintig jaar, dan zinkt dit be drag in het niet tegenover de grote menselijke en economische belangen, die voor dit bedrag gediend worden. Als wij in staat zijn vijftienhonderd millioen per jaar jieer te tellen voor onze militaire verdediging, dan lijkt een som van een zestig millioen per jaar om ons te verdedigen tegen de zee en daaruit wezenlijk voordeel te trekken, een billijke prijs. Het plan ligt nu in beginsel ter ta fel. Moge regering en parlement er zich met dezelfde voortvarendheid op verenigen als waarmee het geboren is, opdat uit het elan, waartoe de be proeving van de stormramp ons heeft aangespoord dit grootse, zegenbren- gende werk van de vrede tot stand mag worden gebracht. (Van onze verslaggever) In Amsterdam is tegen het einde van de vorige week de 70-jarige oud-com missaris van Politie de heer A. IJ aan gehouden, onder verdenking dat hij zich schuldig heeft gemaakt aan ver duistering van tijdens de oorlog aan hem in bewaring gegeven Joods bezit. Hij vierd door twee van zijn vroegere on dergeschikten in zijn woning gearres teerd. De hoofdstedelijke politie heeft hem 24 uur in bewaring gehouden en hem na een eerste verhoor weer op vrije voeten gesteld. In zijn woning werden een aantal juwelen in beslag genomen. Tijdens de oorlog werd door een Joodse vrouw, een zekere B.S. een hoe veelheid goud, diamanten en met edel stenen bezette juwelen aan de familie IJ in bewaring gegeven. De vrouw werd gedeporteerd en kwam in 'n Duits concentratiekamp om het leven. Volgens een verklaring van de vrouw van de oud-commissaris moet de Joodse vrouw bij de afgifte van haar eigendommen gezegd hebben, dat de familie IJ ze mocht houden, wanneer zij niet meer terug kwam. De betrokkenen h#>ben om een nog onbekende reden een deel van de hun toevertrouwde waardevolle zaken op hun beurt aan een familielid in bewa ring gegeven. De zaak kwam aan het rollen toen mevrouw IJ er bi* de caü- tie melding van maakte, dat dit familie lid een groot bedrag achterhield van het hem ter hand gestelde. De recherche nam de zaak onder lei ding van Commissaris H. Dijkstra in onderzoek, als gevolg waarvan de heer IJ werd aangehouden. In zijn woning werd een hoeveelheid juwelen af komstig van de Joodse vrouw in be slag genomen. Een onderzoek bij het fa milielid bracht aan het licht dat deza een aantal zeer waardevolle sieraden in zijn bezit had, in totaal 28 diaman ten. Het onderzoek in deze zaak is in volle gang. Maandag lag in de vishallen te IJmuiden een bijzonder mooi getekende rog, die de aandacht trok en daarom ter identificatie gezonden werd naar het Rijksinstituut voor Visserijonder- zoek. Schipper Jan Plug had het beestje gevangen met de weeklogger IJM 204 op de Noordzee op goed 54 graden Noorderbreedte. Het blijkt nu een nog niet geheel volwassen exem plaar van de Raja Naevus te zijn, waar voor men geen Nederlandse naam wist te noemen. In Engeland en Duitsland spreekt men echter van een koekoeks rog. Deze rog-soort komt vooral voor in het Engelse Kanaal en is in de Noord zee zeldzaam. f'*, d

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1