OMZETBELASTING wordt verlaagd met 44 millioen gulden In het gewijzigd ontwerp waardevolle concessies voor het bedrijfsleven Rotterdam op de televisie Burgerluchtverkeer voor Ypenburg verloren? OPRICHTERS VAN DE LA MAR-THEATER BANKROET Bloemetje Militair vliegveld in de Peel noodzakelijk geacht Tussen neus en lippen Aandacht voor werknemers boven veertig jaar VITAMINEN ACTIFRAL-10 Schade Cadier en Keer 1 millioen Rijksluchtvaartschool en Nat. Lucht- vaartschool naar Rotterdam Schuld aan de gemeente Amsterdam oninbaar mm m m Meest gedupeerde gebruikers krijgen andere grond Salarisregeling voor orkestleden Eerste overspanning voor brug over Oude Maas WOENSDAG 17 MAART 1954 PAGINA 3 REGERING KOMT TERGG VAN TE GAAND PERFECTIONISME VER Beeld van voortvarende wederopbouw Streven blijft gericht op Beneluxverband Oorsaak onbekend Den Haag en Rijswijk sien nog een kans Apostolisch vicaris van Bandjermasin Pater W. Demarteau benoemd Financiële tragedie van een schouwburg v.'"'- Zeventig jaar getrouwd Krasse oudjes in Bodegraven Eis van Indonesië Teruggave van cultuur goederen Terugwerkende kracht tot 1 September 1953 E.D.G.-overleg afgelast Hogere subsidies voor toneel en opera Ter compensatie van salarisverhogingen Verlaging legeskosten voor paspoorten? SOCIALE ZAKEN IN DE SENAAT Overheidsingrijpen voor plaatsing bepleit (Van onze parlementaire redacteur* De minister van Finantiën en zijn staatssecretaris hebben tien maanden nodig gehad om alle kwesties die de Tweede Kamer had opgeworpen naar aanleiding van het ontwerp Omzetbe lasting van minister Lieftinck thans in een Memorie van Antwoord te behan delen. De Kamer zelf had elf maanden aan het Voorlopig Verslag besteed, zo dat bijna twee jaar reeds met de schrif telijke voorbereiding zijn heengegaan. Inmiddels is er op fiscaal gebied mede door de belastingmaatregelen, die per 1 Januari zijn ingegaan, het een en ander Veranderd. Onder invloed daarvan is de minister tot de overtuiging gekomen, dat het perfectionisme van het vorige ontwerp te ver was doorgevoerd. Hij streeft in het gewijzigde ontwerp naar enkele vereenvoudigingen, die in vele gevallen ook verlichtingen voor het be drijfsleven betekenen. Het ontwerp heeft daardoor een new look-karakter gekregen, zo merkte staatssecretaris dr. Van den Berge op in een toelichting Voor de pers. De hoofdpunten die minister Lieftinck voor de wet omzetbelasting had aan gegeven zijn inmiddels niet veranderd: de omzetbelasting blijft een meervoudi ge heffing, die niet alleen aan de bron, maar bij alle schakels van fabrikant tot handelaar geschiedt. De kleinhandel is daarbij echter dit is het belangrijk ste punt bij verkoop aan particulie ren vrijgesteld.. De grens waarbinnen deze vrijstelling voor de kleinhandel blijft gelden, ook wanneer hij wel eens niet aan particulieren levert, is in het nieuwe ontwerp verruimd. Geen f 800 In het K.R.O.-televisieprogramma van gisteravond was een plaats ingeruimd voor een door Jan de Koek geschreven impressie van Rotterdam. Deze eerste van een reeks aan verschillende steden gewijde uitzendingen was al meteen een schot in de roos. In een vlot tempo werd door middel van foto's, tekenin gen, oude en speciaal voor deze gelegen heid vervaardigde filmpjes, interviews in de studio, maquettes, etc. een beeld gegeven van Rotterdam dat, waar zulks n°g nodig zou zijn, de bewondering op wekte voor de verbluffende voortva rendheid waarmee deze toch zo zwaar getroffen stad aan haar wederopstan ding werkt. Anderzijds vervulde deze uitzending de toeschouwer met respect voor de samenstellers. Allerlei aspecten van de Maasstad werden in het circa een half uur durende programma'tje belicht. Op de eerste plaats natuurlijk de wederop bouw, voorts de Maastunnel, de geeste lijke en materiële problemen. Vlotte interviews, o.a. met de inmiddels tot jongemannen opgegroeide „schoffies", die als eersten de Maastunnel betraden, werden soepel in het geheel onderge bracht. De regisseur heeft met zijn veelsoor tig materiaal voortreffelijk gespeeld en het tot een boeiend geheel weten samen te voegen. Deze impressie van de Maas stad, waarmee de K.R.O.-televisie een beste beurt heeft gemaakt, werd beslo ten met een opname van Rotterdams burgemeester en zijn echtgenote, die enige woorden aan hun energieke stad wijdden. meer, maar f 1200 per jaar mag zijn omzet groot zijn als fabrikant of als verrichter van diensten, terwijl hij als grossier zelfs voor f 10.000 per jaar mag omzetten zonder in de omzetbelasting te vallen. Het zal de middenstand, die daarover in October 1952 al in een adres aan de Staten-Gemeraal had geklaagd, voorts verheugen, dat de regering de kleinhan del verdere verlichting wil geven van administratieve rompslomp. De ver plichting tot het boeken van ontvang sten is uit de wet geschrapt. Men hoeft voor de omzetbelasting al leen nog maar de inkoopfacturen in te boeken. Belangrijk uit administratief oogpunt is ook, dat de regering tegemoet is gekomen aan de bezwaren in het voorlopig verslag geuit, dat, bij het in gevoerde „factuurstelsel" omzetbelas ting zou moeten worden betaald, ook a'l wordt het bedrag door in gebreke blijven van de klant niet ontvangen. In het nieuwe ontwerp is restitutie in die gevallen mogelijk gemaakt. Voor de li quiditeitspositie is voorts van belang, dat de omzetbelasting niet meer binnen veertien dagen na het afgelopen kwai- taal, maar eerst twee maanden daar na hoeft te worden voldaan. In de al te bonte verzameling van percentages en tarieven heeft de rege ring in het gewijzigde ontwerp het snoeimes gezet. Hiervan profiteert o.m. de boekhandel, die geheel is vrijgesteld van het aanvankelijk door minister Lieftinck bedachte tarief van 3 pet. Daar het percentage drie geheel uit de wet moet verdwijnen, is eenzelfde gun stig lot ook beschoren aan petroleum, die met steenkool wordt gelijk gesteld, wild en gevogelte, die naar de lijst van vrijgestelde goederen zijn overgebracht. Ambacht niet langer in verdrukking Dé klacht van de middenstandsbon den, dat het ambacht bij het ont- werp-Lieftinck in de verdrukking ge raakte,'is aan de Kneuterdijk goed verstaan. Voor fabrikanten, voor zo ver zij rechtstreeks aan particulieren leveren, is een verlaagd percentage van vier gesteld. Hetzelfde geldt voor alle leveringen van deze soort, waar onder ook vallen die van apothekers, banketbakkers, fotografen, maatkleer- makers, tandartsen en anderen die dus vergeleken bij de situatie waarin zii_ thans verkeren niet achteruit gaan. Voor de groothandel zijn de twee verschillende percentages van een half en een tot driekwart samenge voegd. Geïntegreerde bedrijven Een compromis is bedacht voor de bedrijven, die profiteren van de gun stige omstandigheid, dat zij „geïnte greerd" zijn, doordat zij zichzelf helpen van grondstof tot eindproduct. Alleen voor de extreme gevallen wordt een in tegratieheffing toegepast, zoals voor de textielindustrie, de oliën en vetten, de haarden, kachels, fornuizen en gascom- foren en de schoenen- en lederindustrie. Een nieuwe tabel van goederen, waarop deze heffing van toepassing is, wordt aan het ontwerp toegevoegd. Zij kan bij K.B. worden uitgebreid, maar deze ge vallen moeten bij de wet worden goed gekeurd. Een vereenvoudiging is voorts het gelijkstellen van de waarde voor de omzetbelasting bij invoer met de waar de, welke ook voor de invoerrechten geldt. De binnenlandse transportkosten, welke moeten worden betaald voor het vervoer tussen grens en losplaats, wor den niet bij de invoerwaarde gerekend, 1 maar apart met 3 pet belast. Vrijstelling voor sociale doeleinden Zoals de staatssecretaris onlangs in de Eerste Kamer had aangekondigd, zijn thans van omzetbelasting een hele serie randgevallen vrijgesteld. Naast huis brand en schoeisel, die onder de wet ter tegemoetkoming in de huurverho ging vallen, zijn het verstrekken van Het blijft de bedoeling van de Neder landse regering om met de omzetbe lasting op de duur te komen tot een unificatie in Benelux-verband. Het nieuwe wetsontwerp wil echter een autonome regeling in Nederland scheppen, omdat het eigen bedrijfs leven hier grofe behoefte aan heeft. Ook het thans gewijzigde ontwerp be vat nog altijd een zeer grote toenade ring tot het unificatiestelsel, waar over destijds met België in grote lij nen een voorlopige overeenkomst is getroffen. „Ik ben steeds optimistisch geweest. Telkens lopen deze zaken anders, dan men kan voorzien," was de mening van dr. Van den Berge ten aanzien van de Benelux met be trekking tot deze belastingkwestie. alle soorten onderwijs hieronder ge bracht. Het is de bedoeling in het alge meen ook schriftelijk onderwijs vrij te stellen. Naast de reeds vrijgestelde prestaties zullen onder meer aan de heffing van omzetbelasting worden onttrokken de leveringen en diensten van internaten, pensionaten, seminaria, jeugdherbergen, kinderkampen, volkshogescholen en cantines. De vrijstelling van kunste naars, schrijvers, leraren (tot f 8000 per jaar) wordt uitgebreid met verplegers en verpleegsters. Ook de diensten, die het jeugdwerk verricht, zijn vrij. Hieronder vallen ook prestaties van sportbonden ten behoeve van hun leden (niet het verlenen van toegang tot wedstrijden). De mogelijkheid blijft nog open staan dat sommige artikelen, die in een vrij hoog tarief zijn ondergebracht, naar een andere tabel gaan, waar zij minder zwaar belast worden. Om een kopersstaking te voorkomen, wordt hiermede echter ze ker geen haast gemaakt. f 44 millioen uit compensaties Al deze wijzigingen zullen de op brengst van de omzetbelasting doen da len met een bedrag van naar schatting f 44 millioen per jaar. Compensatie hier voor zoekt de regering op de eerste plaats door verdere verhoging van de belasting bij invoer, waaruit f 25.000.000 wordt verwacht. Zij meent hiermede tevens tegemoet te komen aan de be zwaren, die wei eens naar voren worden gebracht, dat door de geperfectionneer- de heffingen, die de omzetbelasting op vele punten in het zakenleven oplegt, de buitenlandse leverancier zou wor den voorgetrokken bij de binnenlandse. Voorts verwacht zij nog f 15.000.000 te kunnen innen door bepaalde goederen, die in de oorlog, omdat zij voor de mi litaire productie nodig waren, aan de omzetbelasting waren onttrokken, daar weer onder te brengen. In totaal brengt de omzetbelasting per jaar f 1200 millioen op. Advertentie geeft U precies wat U nodig hebtI „De schade, welke de missionarissen van Afrika door de brand van het mis siehuis te Cadier en Keer hebben opge lopen, bedraagt naar ruwe schatting on geveer een millioen gulden", aldus heeft pater provinciaal H. Mondé medege deeld. Het gehele gebouw inclusief de inventaris en de bezittingen der stu denten was verzekerd. De paters reke nen er echter mee dat talrijke bijko mende kosten welke uit de ramp voort vloeien toch nog enige honderdduizen den guldens zullen belopen. Omtrent de oorzaak van de brand tast men nog altijd in het duister. De Paters zelf hebben niet het geringste vermoe den, welke de ooraak kan zijn. Het feit echter dat op dezelfde plaats reeds tweemaal eerder een begin van brand ontstaan is, doet aan eenzelfde oorzaak denken. De eerste maal echter, zo is komen vast te staan, is de brand door kortsluiting veroorzaakt. De tweede maal heeft men geen oorzaak kunnen vinden. Uiteraard is ook de aandacht van de Justitie gericht op de oorzaak van de brand. Reeds Maandag is op last van de officier van justitie te Maastricht een aantal studenten, vooral die met de be wakingsdienst belast waren, onder vraagd doch geen enkele aanwijzing heeft reden gegeven aan de studenten te weigeren naar huis terug te keren. De plannen voor de toekomst waren Dinsdag nog geheel onzeker. Pater Mondé stelde zich voor de studies zo spoedig mogelijk te hervatten. Hij stelt het bijzonder op prijs indien hij de stu denten onder één dak kan verenigen. Uiteraard is dat niet gemakkelijk, daar het hier om een groot aantal studenten gaat. Verschillende katholieke instel lingen hebben de paters reeds huisves ting aangeboden, doch men heeft nog niet beslist, op welke van deze aanbie dingen men kan ingaan. Over de toekomst van het vliegveld Ypenburg bij Den Haag hangt nog een dichte sluier. Bekend is, dat straaljagers een basis op het vliegveld zullen krijgen. Met de voorbereidende werkzaamheden voor de aanleg van 'n startbaan hiertoe is inmiddels reeds een begin gemaakt. Of het vliegveld dan nog ten dele geschikt zal zijn voor burgerluchtverkeer is nog zeer de vraag. De praktijk heeft uitgewe zen, dat op vliegvelden, waar militaire luchtvaart kwam, het burgerluchtver keer langzaam maar zeker tot ver dwijnen gedoemd was. De Rijkslucht vaartschool en de Nationale Lucht- vaartschool een instelling die par ticuliere vliegeropleidingen verzorgt zullen Ypenburg gaan verlaten. Het gemeentebestuur van Rotterdam dat al sinds jaar en dag ijvert voor een eigen vliegveld bij de Maasstad, zag hierin een schone kans en was er on middellijk bij, om voor de zoveelste maal toestemming te vragen voor de aanleg van een burgervliegveld, waarop de beide scholen kunnen worden ge vestigd. De minister voor Verkeer en Waterstaat heeft aan dit verzoek zijn goedkeuring gehecht en Rotterdam zal nu de beide luchtvaartscholen mogen gaan huisvesten op een miniatuurvlieg veldje van 800 bij 800 meter. Dit deel van de burgerluchtvaart is dus defini tief voor Den Haag verloren. Intussen heeft een actie-comité uit het Westland toestemming gevraagd de Westlandse producten niet meer via Schiphol, maar via Ypenburg naar het buitenland te vervoeren. Dit zou een aanzienlijke kostenbesparing betekenen met het oog op het tijd- en geldrovende vervoer van het Westland naar Schip hol. Den Haag en ook Rijswijk zijn ten zeerste geporteerd voor deze plannen. Want men ziet hierin een kans voor Ypenburg. waardoor het burgerverkeer voor dit vliegveld niet geheel en al ver loren gaat. Naast de vrachtvluchten voor het Westland speelt men ook met de gedachte van passagiersdiensten. Beide gemeenten zijn bereid een aan zienlijk bedrag in het vliegveld te in- De hoogeerwaarde pater W. J. Demar teau is benoemd tot apostolisch vicaris van Bandjesmasin op Borneo. De nieuwe mis siebisschop, geboren in Horn ('Limburg), is 37 jaar oud en behoort tot de Congre gatie van de Missionarissen van de H. Fa milie. Hij ontving de H. Priesterwijding in 1941 en is sinds 1946 in Bandjermasin werkzaam. Mgr. Demarteau is de opvolger van wijlen Mgr. J. Groen. vest eren, mits zij dan maar de zeker heid krijgen, dat het Rijk er voor zorgt, dat het vliegveld aan de eisen, welke aan het burgerluchtverkeer wor den gesteld, kan blijven voldoen. Dit laatste is namelijk geheel niet zeker, daar er aan militaire vliegvelden lagere eisen, de veiligheid betreffende, worden gesteld, dan aan burgerluchthavens. De thans gestelde eisen achten Den Haag en Rijswijk wel zó zwaar, dat zij hier door vrezen voor de realisering van hun plannen. Dit alles maakt de toekomstige status van Ypenburg wel zeer dubieus. Moch ten de plannen van Den Haag en Rijs wijk geen doorgang kunnen vinden, dan zal het vliegveld geheel voor de burger luchtvaart verloren gaan. Het enige niet-militaire bedrijf, dat dan nog op de luchthaven zal zijn gevestigd, is het bedrijf van Frits Diepen, dat zich ech ter slechts in hoofdzaak bezig houdt met reparatie-werkzaamheden en geen vliegtuigen meer in de lucht heeft. Mocht er dus wat betreft de voorzienin gen aan het vliegveld voor burgerver keer niet spoedig een oplossing worden gevonden tussen het rijk en de gemeen ten Den Haag en Rijswijk, dan zal het burgerluchtverkeer gedoemd zijn van Ypenburg te verdwijnen. Aangezien ik ergens te eten genodigd was, had ik een bloemetje gekocht om de gastvrouw te compli menteren. Voordat ik echter aan de dis zou aanzitten moest ik nog snel iets za kelijks met een andere ken nis gaan bespreken. En even later zat ik dus tegenover Louis; het ruikertje had ik zo lang op tafel gelegd. Terwijl wij bezig waren een probleem om en om te keren, trad zijn vrouw binnen. Onmiddellijk ging ze op de anemoontjes af en zei blij verrast: „Dat is nou nog eens aardig van je, bloemen voor me mee te bren gen. Ik zal ze meteen in het water zetten". En voor ik enig wederwoord had kunnen laten horen, liep ze met mijn flora de keuken in. „Waren ze wel voor haar?" vroeg Louis aarzelend. „Nou ja'', zei ik. Maar daar was Loes al weer, stralend achter de bloemen. „Zeg, ze waren niet voor jou'', zei Louis wreed. „Hoe haal je dat nou in je hoofd", riep ik verontwaardigd uit. „Natuurlijk waren ze voor Loes. Dacht je soms dat ik ze voor jou had meegebracht". Maar de aardigheid was er duidelijk af. Loes bekeek mij achterdochtig en ze stond op het punt om de bloemetjes weer in te pakken. „Blijf je eten?" vroeg ze peinzend. „Nee", zei ik, „ik heb al een af spraak". En haastig vatte ik het ge sprek met Louis weer op. Maar toen ik even later de bloemen winkel binnen wilde gaan kwam nét Loes naar buiten. Met een bosje ane moontjes. „Hier", zei ze. „Maar ik vond het toch aardig van je, hoor". De grond die ingenomen zal worden door een militair vliegveld in de Peel bestaat naast vooral woeste grond en bos voor wat het Brabantse gedeelte betreft uit 46 ha. cultuurgrond en voor wat het Limburgse deel aangaat uit 65 ha cultuurgrond van slechte kwaliteit. In totaal zullen 530 ha voor de aanleg nodig zijn. Aldus antwoordt minister Staf op vragen van het Tweede Kamer lid Visch (KVP). De cultuurgronden zullen niet geheel aan de bodemcultuur onttrokken worden Ongeveer 40 pet. ervan komt, als het vliegveld aangelegd is, in aanmerking voor verpachting. Getracht zal worden de meest gedu peerde gebruikers schadeloos te stellen door het ter beschikking stellen van gronden, welke zijn gelegen in het gebied van de voorgenomen ruilverkaveling „De Grote Peel". De N.A.T.O.-commandanten achten het noodzakelijk dat in de Peel een vliegveld wordt aangelegd. Zij achten het onaan vaardbaar de eskaders, die zullen ge bruik maken van het vliegveld in de Peel, te stationneren op de vliegbases Eindhoven en Volkel. Dit laatste zou ten gevolge hebben, dat in oorlogstijd op deze vliegbases een te groot aantal vlieg tuigen zou zijn geconcentreerd. De plaats van het vliegveld is gekozen na ampel overleg met de nationale en provinciale planologische organen. (Van onze correspondent) In heel Bodegraven kent men het krasse echtpaar J. van Dorp-Schouten, dat de komende weken in het centrum der belangstelling zal staan omdat het Zondag 4 April zijn zeventig-jarig hu welijksfeest hoopt te vieren. De thans 93-jarige bruidegom heeft enige jaren in het boerenbedrijf te Hazerswoude ge werkt en begon in 1896 een melkhandel in Bodegraven. Tot z'n tachtigste jaar heeft hij achter de melkkar gelopen. Daarna, nam zijn zoon, bij wie het echtpaar inwoont, de zaak over. De krasse grijsaard maakt nog dagelijks een wandelingetje door Bodegraven en geniet nog een uitstekende gezondheid, evenals zijn thans 90-jarige bruid, die nog geheel zelfstandig de huishouding voert. (Van onze verslaggever) Het De Ia Mar-theater te Amsterdam bestaat pas sinds 1947 maar het heeft in zeven jaar tyds al een historie ver worven, die voor de oprichters in geen enkel opzicht florissant kan worden genoemd en die nu uitgelopen is op een verzoek aan de gemeenteraad van Amsterdam om een deel van de stich- tingskosten ad 220.000 voor rekening Van de gemeente te nemen. B. en W. stellen echter voor om aan dit verzoek niet te voldoen zodat de oprichters met de brokken blijven zitten terwijl de ge meente thans een fraai theater bezit. Het gebouw was oorspronkelijk een Voormalige school en de Stadsschouw burg gebruikte het als bergplaats. In een optimistische bui heeft de N.V. Bouwbureau Grossouw, waarvan de di recteur, de heer P. H. Grossouw nauw Verbonden was met het toneel, ge beend, van het gebouw, dat in de hon gerwinter door de illegaliteit in brand ls gestoken omdat de Duitsers er een ■.ronselbureau" in hadden gevestigd, ?en fraaie schouwburg te kunnen ma ken In de na-oorlogse sfeer, toen iedereen Mies wilde ondernemen en geld er vrij wel niet op aankwam, bleek dat al Sauw tot een mislukking te zullen lei- ®en. Omdat vóór het gebouw een her denkingsbeeld voor de ter plaatse door "e Duitsers gefusilleerde illegale wer- *?rs was opgericht mocht deze gevel fj'et het uiterlijk van een schouwburg *riJgen en mocht in het theater alleen «laar „ernstige" toneelspeelkunst wor- eu beoefend. De grootste tegenslag s,as echter dat de opening niet op J ®Ptember 1946 maar eerst op 1 Augus tus 1947 kon plaats vinden. En de ouw kosten waren veel hoger dan ge- ih^d zodat de exploitante al gauw financiële moeilijkheden geraakte, gemeente steunde met een geldle ning van 53.000 maar had intussen in het huurcontract dat slechts voor vijf en een half jaar was gesloten bedongen dat al hetgeen de N.V. in het gebouw restaureerde en inrichtte na af loop van het huurcontract, om niet, eigendom van de gemeente zou zijn. De huursom was daartegenover slechts 2000 per jaar. De exploitatie wilde niet gelukken en de N.V. sloot het the ater in October 1950. De N.V. verzocht daarop het theater als bioscoop te mo gen onderverhuren voor 20.000 huur per jaar, waarmede zij langzamerhand haar verplichtingen tegenover de ge meente o.a. de terugbetaling van de geldlening zou kunnen afdoen. De gemeente weigerde echter en heeft, na dat het huurcontract was geëindigd, het theater verhuurd aan een combina tie van toneelgezelschappen (o.a. Wim Sonneveld) voor tien en een half jaar. Het gebouw werd op kosten van de ge meente zeer verfraaid en heringericht. De N.V. Grossouw staat nu in het krijt bij de gemeente Amsterdam voor ruim 43.500: niet betaalde huur, de vrijwel niet terugbetaalde geldlening, grondlasten en andere schulden tot zelfs voor waterlevering! De directeur, de heer P. H. Grossouw is persoonlijk aansprakelijk voor het restant van de huurschuld ad 3850 en de gemeente heeft nog een borgsom van 2000 in haar bezit en de in het gebouw achter gelaten goederen. B. en W. menen in hun prae-advies aan de Raad dat de N.V. noch op juridische noch op morele gronden aanspraak kan maken op een financiële tegemoetkoming van de ge meente. Zij geloven anderzijds niet dat het zin heeft het faillissement van de N.V. uit te lokken, die immers ook nog grote belastingschulden moet voldoen En zij stellen derhalve aan de raad voor het bedrag van ruim 43.500 maar on inbaar te verklaren. Het De la Mar-the ater is zijn bestaan niet rooskleurig begonnen! Spijbelaars Een vader van twee zoons, een van negen en een van 11 jaar, moest te Gadsden in Alabama voor de rechter verschijnen, omdat zijn jongens de school verzuimden. „Waarom komen uw zoontjes niet op school?" informeerde de rechter. „Willen ze niet leren of zijn ze misschien bang voor de stok?" „Neen, dat is het niet, Meneer de Edelachtbare" antwoordde Pa, „maar er zijn op school geen kwis pedoors." „Kwispedoors?" verbaas de zich de rechter. „Ja, ziet U, ze pruimen. Dat is bij ons zo de ge woonte en nu weten ze niet waar ze op school met hun pruim moeten blijven. Maar ik zal het hun afleren, meneer de rechter, dat beloof ik u." Kasregister Eige weken geleden be merkte de bedrijfsleider van een zaak te Wichita in Kansas, dat er 47 dollar te weinig in zijn kasregister zat. Hij begreep er niets van, maar er zat niets an ders op dan uit zijn eigen zak het tekort aan te zui veren. Dezer dagen bleek ook een inbreker intense belangstelling te hebben voor hetzelfde kasregis ter, want toen de be drijfsleider op kantoor kwam, vond hij het appa raat van onder tot boven helemaal opengescheurd. De bedrijfsleider ont dekte echter nog meer, boeren, die met hun tie- want dour :n "cheur in nen al een emmerbrigade de bodem stak een ~fukje gevormd hadden, wilden papier omhoog. Hij trok tr van die officiële hulp niets aan en het bleek een weten, omdat zij meenden, cheque van 47 dollar te dat zij voor de brandweer zijn, gedateerd op de dag, zouden moeten betalen, waarop hij dit tekort had Met bijlen en stokken ge- gehad. De inbreker had het niet gevonden en zijn buit bedroeg nihil, aange zien er verder geen cent in het kasregister had ge zeten. Boeren en brandweer In de Treviglio nabijheid van in Italië vloog wapend dreven zij de brandweerlieden op de vlucht, maar deze gingen versterking halen. Toen de brandweer in gezel schap van tien carabinièri terugkeerde, was de boerderij met al zijn hooi al tot de grond toe afge brand ondanks het em- een boerderij in brand, mertje-water-halen van De brandweer rukte on- de domme boeren, die nu middellijk uit de het gelag moeten betalen. De eerste overspanning, bestemd voor de nieuwe hefbrug over de Oude Maas, die Rotterdam met het nieuwe indus trie-terrein op de Welplaat zal gaan verbinden, is Dinsdagmiddag bij Pernis aangekomen. Op een vaarstel van twee gekoppelde bakken is het gevaarte, dat ongeveer 700 ton weegt, van de terrei nen van de firma Penn en Bauduin te Dordrecht in beweging gekomen en langzaam de Oude Maas afgezakt. Schier onmerkbaar draaiend, gelijk de grote wijzer van een klok, is aan de zijde van het eiland Welplaat dit eerste brug- gedeelte aan weerszijden boven het rustpunt van de onderbouw gebracht. Door het inpompen van water in de bakken is de stalen kolos op de bestem de plaatsen gezakt. Het invaren van het tweede brugdeel, dat aan de Rotterdamse zijde komt te liggen, zal vermoedelijk half Mei ge schieden. De eigenlijke hefbrug hoopt men voor het einde van het jaar te kunnen invaren. Een en ander is echter afhankelijk van de spoorbrugbouw over de Moerdijk, waarvoor de Dordtse firma eveneens het transport verzorgt. Als er van een samenvallen in tijd sprake zou zijn, gaat de spoorbrug voor. De gehele bovenbouw van de brug over de Oude Maas zal uit een reeks van brugdelen bestaan: een Westelijke aanbrug van 37 m., een Westelijke toe- leidingsbrug van 80 m., dan de hefbrug. die 60 m. lang wordt, de Oostelijke toe- leidingsbrug van 80 m. en globaal geno men dan nog zesmaal 40 m. voor de aanbrug aan de zijde van Pernis. De gehele brugverbinding zal dertien millioen kosten. Is de brug éénmaal zo ver gereed, dat er groot wegverkeer mogelijk wordt, dan zal er begonnen kunnen worden aan het rijp maken van de nieuwe industrie-terreinen. De constructie van de brug zal het mogelijk maken 400 :g. per m2 te dra gen, alsmede een 60 ton wegende be laden wagen en bovendien een trein stel. Dinsdag 23 Maart zal te Breda de bonds vergadering worden gehouden van de Ned. Kath. Bond van Schoenwinkeliers. Op deze vergadering zal de heer Scheltema, direc teur van het E. I. M., spreken over het onderwerp: „Het Instituut voor Bedrijfs- onderzoek in de Schoendetailhandel". Drs. K A. J. M. Samson zal spreken over „Va der, zoon en zaak". De Indonesische minister van Onder wijs, opvoeding en cultuur, Yamin, heeft medegedeeld, dat de Indonesische regering teruggave zal eisen van waar devolle Indonesische cultuurgoederen, die bij het uitbreken van de tweede wereldoorlog naar Nederland zijn ver voerd. Onder deze goederen zijn cul turele documentatiestukken, aldus Ya min. Het college van rijksbemiddelaars heeft een nieuwe salarisregeling voor de leden van de van rijkswege gesub sidieerde symphonieorkesten goedge keurd nadat belanghebbenden de wens tot herziening van de bestaande sala riëring tot uitdrukking hadden ge bracht. De nieuwe salarisregeling is tot stand gekomen op basis van daarover tussen de Stichting van de Arbeid en de be trokken partijen gevoerd overleg. De beschikking, die terugwerkende kracht heeft tot 1 September 1953, is ter ken nis van de besturen der orkesten en de organisaties van orkestleden gebracht. Het Franse ministerie van Buiten landse Zaken heeft gisteren meege deeld, dat de conferentie, die vandaag te Parijs tussen ministers van de zes E.D.G.-landen zou worden gehouden over de vraag of op 30 Maart te Brus sel over de E.D.G. zou worden beraad slaagd, is afgelast. De datum van de conferentie te Brussel zal langs „diplo matieke weg" worden vastgesteld. (A.P.). Om de met ingang van 1 Januari jJ, ingegane salaris-verhoging te kunnen compenseren wordt aan de Amsterdam se gemeenteraad voorgesteld totaal 62.331 beschikbaar te stellen voor enige culturele instellingen zoals het Concertgebouworkest, Artis, het Am sterdamse Toneelgezelschap „Ned. Co- medie", de Ned. Opera, het Ned. Volks toneel „De Toneelvereniging" en „Puck". Ook wordt voorgesteld aan het Ballet der Lage Landen en het Ballet- Recital ieder f 10.000 subsidie te geven voor het seizoen 1953 - 1954 nu de voor bereiding voor de stichting van een Nederlands ballet nog voortduurt. Naar wij vernemen wordt interdeparte mentaal overleg gepleegd over een voor stel tot verlaging der legeskosten voor pas poorten. Het overleg is nog niet beëin digd en er is nog geen beslissing genomen omtrent de nieuwe kosten. Het is ook nog niet te zeggen wanneer de verlaging zal ingaan. (Van onze parlementaire redacteur) Laat in de avond is de Eerste Kamer nog begonnen met de behandeling van de begroting van Sociale Zaken en Volksgezondheid. De heer Oosterhuis (P.v.d.A.) vroeg de aandacht voor en kele problemen van werkgelegenheid. Hij zag veel heil in een tijdige regeling voor moeilijk plaatsbaren, met name voor werknemers boven de veertig jaar met het oog op de mogelijkheid van een crisis. Tot dusver is getracht dit pro bleem op te lossen door een beroep te doen op de werkgevers, maar veel is daar niet mee bereikt. De regering zou nu de mogelijkheid onder het oog moe ten zien van dwingend overheidsingrij pen, b.v. door middel van een Mantel- wet. welke voor iedere bedrijfstak met eigen regelingen nader zou worden uit gewerkt. In dit verband zou ook de emigratie verder moeten worden gestimuleerd door b.v. aan de betreffende landen cre- dieten te geven ter compensatie van meer faciliteiten voor onze emigranten. De heer Oosterhuis zag in de ouder domsvoorziening, zoals die door het rapport van de SER-commissie is ont worpen, een mogelijkheid om het pro bleem van de bejaarden thans spoedig tot een oplossing te brengen. Het plan berust op een compromis, hetgeen ai hieruit blijkt, dat het overeenkomt met de oorspronkelijke opzet van de Raad van Vakcentralen, waarin de verschil lende vakverenigingen tezamen werken. Dit laatste is bemoedigend, want het was hoog tijd, dat er een oplossing v.erd gevonden en vermoedelijk zullen ook de verschillende politieke groeperingen het op dit plan eens kunnen worden, aldus de heer Oosterhuis. Hij vroeg voorts de aandacht voor een herziening van de invaliditeitswet en voor de reorganisatie van de Rijksver zekeringsbank. Dit laatste in die zin, dat de leiding aan een directie wordt opgedragen, waarin het bedrijfsleven ruim vertegenwoordigd is. Hij vroeg de minister waarom niet in de plaats van een algemeen werktijden besluit een aantal afzonderlijke besluiten kan worden gemaakt voor de verschil lende groepen. De heer Wibaut (P.v.d.A.) vroeg de aandacht voor de moeilijkheden van het ziekenhuiswezen. De bouw- zowel als de exploitatielasten van een zieken huis zijn tegenwoordig zo hoog, dat meer concentratie en bewuste planning gewenst zijn. Hij zag deze in de vorm van het bouwen van grote complexen, waarbij de installaties gezamenlijk ge bruikt worden door de afdelingen, waar in de verschillende levensbeschouwin gen vertegenwoordigd zijn. Vandaag zal minister Suurhoff de Kamer antwoorden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3