De mens en de techniek ABDUSIR00P i K ru iswoord'raadse l Smokkelaar van gouden dollars veroordeeld DE ENGEL VAN_ SAN FRANCISCO Kinderkoest. Start op de staart Hogere invoerrechten schadelijk voor Nederlandse producent Kard. van Roey gaat niet in op telegram Isr. Kerkgenootschap Internationaal congres in Parijs Derde batterij voor cokesfabr. Emma II Basis voor accoord ontbreekt in Kenya wkmrftn Munten van België via Amsterdam naar Indonesië WOENSDAG 17 MAART 1954 PAGINA 5 Overval op veehandelaar in Waddinxveen H. M. de Koningin naar Londen Ingebruikneming nieuwe Ned. Hervormde kerk Werkbezoek van H. M. de Koningin aan Z.-Holland KIND DOOR AUTO GEDOOD Drieling in Posterholt Internationale wegverkeer Lyttel'ton verwerpt Afrikaans voorstel In Noorwegen dreigt nieuwe onderwijzers- staking Invoer van eieren in West-Duitsland Verkiezingen in Argentinië Socialisten en democraten stellen geen candidaten Liberalisatie van Duitse invoer Prinses Martha van Noorwegen ernstig ziek Oplossing kruiswoordraadsel van Dinsdag De verdwenen Joodse pleegkinderen chocolade: voedzaam en smakelijk! Ook geen verklaring Ned. Aartsbisdom door CLARENCE B. KELLAND Dood door schuld Spoorwegwachter veroordeeld Duitsland wil voortijdig verplichtingen nakomen Magnetiseur in hoger beroep Weer hechtenis geëist Prins Bernhard niet naar Mexico (Telefonisch van onze correspondent) Maandagavond is te Parijs het inter- hvtionaal-congres gesloten dat daar Ophouden is door ruim dertig katholie- internationale organisaties. Het aan- tal deelnemers overtrof ditmaal alle Conferenties welke de viif voorgaande jaren gehouden zijn. Er waren niet al leen vertegenwoordigers uit Europa, 'Maar ook uit Azië, Afnka en de heide A-merïka's. Zo zag men afgevaardigden India, Japan. Boven-Volta, Argenti ne, Chili enz. Deze conferentie heeft zich bezigge houden met de terugslag welke de mo derne techniek heeft op de hedendaag se mens. Om tot een nuttig resultaat te komen was de vergadering in zes sec ties verdeeld, welke ieder voor zich Jen der aspecten van het probleem be handeld heeft Men heeft de invloed be studeerd welke de techniek uitoefent op de godsdienst, op de sociale problemen, op de productiviteit op de opvoeding ®n de cultuur in het algemeen. Boven dien heeft men zich rekenschap gege ven van de verhoudingen welke ont staan zijn tussen techniek en vrije tijd alsmede van de invloed die techniek Uitoefent op de hedendaagse hygiëne. Het meest belangrijke werk is verricht door de groep die zich beziggehouden heeft met de invloed van de techniek De minister van Economische Zaken heeft ïjjn goedkeuring gehecht aan het plan van de Staatsmijnen de nog in aanbouw zijnde cokesfabriek Emma II te Beek uit te brei den met een derde cokesoven-batterij. In de komende twee jaar zal deze batterij gebouwd worden. Indien alles naar wens blijft verlopen, zal in de herfst van dit jaar de nieuwe cokesfabriek Emma II in bedrijf worden gesteld. Cokesfabriek Emma I te Treebeek zal op dat ogenblik haar productie staken. Cokesfabriek Maurits zal, wanneer ook de derde batterij van de nieuwe fabriek Emma II aan haar productie toe zal zijn, de capaciteit van 7000 ton kolen per dag verlagen tot 6000 ton. Dit in verband met de noodzakelijke vernieuwing van haar Verouderde batterijen. De nieuwe fabriek Emma II zal samen met cokesfabriek Maurits de teruggelopen kolenverwerkingscapaciteit opvoeren tot het vooroorlogse peil n.l. 10.000 ton per dag. Gistermorgen in alle vroegte is te Waddinxveen een poging gedaan een veehandelaar te beroven. De 36-jarige veehandelaar A. van M„ wonende aan de Kerkweg aldaar, zou 's morgens om ongeveer vier uur, voor hij naar de veemarkt zou gaan, nog even naar zijn stal gaan kijken. Toen hij zich in de Poort naast zijn woning bevond, werd «uj plotseling door een of meer perso nen aangevallen, die hem op het hoofd Bloegen. De veehandelaar sloeg achter over op de grond. Toen hij langzamer hand zijn bewustzijn verloor, voelde hij nog dat er tussen zijn kleren werd ge tast en dat er werd opgemerkt: „Het is mis". Kennelijk was het om zijn porte feuille te doen, maar hij had deze nog kul™1J Zlcuh Sestoken. Zijn echtgenote Ewam op het gerucht af en zag haar nian op de grond liggen. Op haar hulp geroep kwamen omwonenden toesnel- ien, die terstond de politie waarschuw den. Deze stelt een onderzoek in, dat tot dusverre nog geen resultaat heeft ge had. De veehandelaar heeft zich onder geneeskundige behandeling moeten stel len. Na vier uren heeft hij het bewust zijn herkregen. De groepscommandant van de Rijkspolitie te Waddinxveen verzoekt een ieder die inlichtingen Kan verstrekken zich met hem in ver binding te stellen. H. M. Koningin Juliana zal II Juli een bezoek aan Engelandl brengen, teneinde de plechtige ingebruikneming bij te wo nen van de nieuwe NedL-Herv. kerk in Austin Friars te Londen. De oude kerk Werd gebouwd in de dertiende eeuw en Werd in een charter van Koning Eduara VI van 24 Juli 1550 ten geschenke ge geven aan de Nederlandse gemeenschap te Londen. Tijdens d:e bombardementen Van 16 October 1940 ging het gebouw Verloren. Prinses Irene heeft, zoals men *ieh zal herinneren, in Juli 1950 vier honderd jaar na de verlening van het Charter in aanwezigheid van Prins Bernhard de eerste steen gelegd voor het nieuwe gebouw. Het ligt in het voornemen van H.M. «e Koningin in de loop van Mei, waar schijnlijk 21 en 22 Mei, een werkbezoek ®an de provincie Zuid-Holland te bren gen. De keuze is ditmaal gevallen op de Rijnstreek en het merengebied. Ook zal he gemeente Leiden hierin worden be trokken. Er is reden om aan te nemen, dat Prins Bernhard tegelijkertijd van zijn Belangstelling voor dit deel der provin- de zal doen blijken, die dan in het bij zonder gericht zal zijn op de industri ële betekenis van deze streek. Een negenjarig meisje is Maandag middag op een vierwielige vrachtauto gesprongen, die achteruit een fabrieks terrein aan de Kleine Wittenburger- straat te Amsterdam op reed. Het kind kwam te vallen en kreeg het linker achterwiel over zich heen. In het O.L. Vrouwe-gasthuis bleek zij bij aan komst te zijn overleden. In het St. Laurentiusziekenhuis in Roer bond heeft mevrouw Wolters—Peters uit posterholt vanmorgen tegen zes uur het ttaen geschonken aan een drieling. Zowel .moeder als de jonggeborenen, twee Jasjes, dig e]^ ruim vier pond wegen en v^n jongen, die ruim vijf pond weegt, ma- het goed. Volgens mededelingen van Mi^2rts is het acht 3aar geleden, dat in ^den-Limburg een drieling is geboren. Tri. s,. Europese landen hebben onder "spiciën van de Verenigde Naties con- ete plannen uitgewerkt voor een ^meenschappehjk in te stellen onder ken. van internationaal wegver- ten Volgend jaar zullen contrölepos- b" °P de grote wegen rond de Euro- We 8 Srote steden, alsmede op de auto- de gen volgens een uniforme methode «ld..Verkeersdichtheid vaststellen. De hutt verkregen gegevens zal men be- Vertw voor eventuele uitbreiding en Verw g der internationale grote op de verhoging van de productiviteit. Zij hebben de eis gesteld dat de arbei ders in de toekomst zullen worden In geschakeld, wanneer van welke zijde dan ook plannen worden ontworpen om de productiviteit op te voeren, dat de verdeling van de resultaten ener hoge re productiviteit door arbeidscontracten zal worden vastgelegd en dat de fiscale politiek erop gericht zal zijn dat de goederenverruiming welke uit de ver hoogde voortbrenging voortvloeit, bij voorkeur gericht zal zijn op de bevredi ging der eerste levensbehoeften. Deze resolutie is met algemene stemmen door de deelnemers aangenomen, onder wie ook de internationale organisatie van katholieke werkgevers. Bovendien werd zij met grote vurigheid ondersteund door de secretaris-generaal van het In ternationaal Christelijk Vakverbond, die heeft toegezegd deze resolutie zo spoe dig mogeliik aan het bureau zijner or ganisatie ter goedkeuring voor te leg gen. Deskundigen, organisaties van lei dinggevend personeel en ingenieurs heb ben in het werk van deze groep een be langrijk aandeel gehad De vertegenwoordiger van de H. Stoel, mgr Pavan. heeft vervolgens het woord gericht tot de aanwezigen. Na te hebben herinnerd aan de wel daden welke de techniek de mens heeft gebracht, heeft de Pauselijke vertegenwoordiger gewezen op de ge varen van dezelfde techniek, welke de Heilige Vader in Zijn Kerstboodschap heeft beschreven als de zogenaamde technische geest. Mgr. Pavan heeft vervolgens uitge weid over de taak van de leken, die vol gens de opvatting van de Heilige Vader een plaats inneemt tussen de wereld van wetenschap en techniek enerzijds en de Openbaring anderzijds. Inderdaad zijn het de leken die tegelijkertijd tot belde werelden behoren. Vandaar dat zij een bijzondere verantwoordelijkheid dra gen. In alle werkgroepen heeft men het zelfde Leitmotiv teruggevonden: de techniek is een gave Gods. maar alles dient in het werk gesteld te worden op dat de mens niet wordt opgeofferd aan deze techniek. Hieruit volgt dus dat de leken tot taak hebben de harmonie te bevorderen tussen de moderne wereld en de Kerk om te voorkomen dat het menselijk geslacht zich in de richting van de vernietiging voortbeweegt Advertentie Bedenk, dat uit een onver, zorgde kinderhoest een zwakke borst kan over- blijven.* Bescherm Uw kleine met 's werelds beste hoestsiroop De Britse minister van Koloniën, OliverLyttelton, heeft gisteren een Afrikaans voorstel verworpen tot ver groting van het aantal Afrikaanse ver tegenwoordigers in de regering van Kenya. De minister is nu tot de over tuiging gekomen, dat er geen basis voor overeenstemming met de inheemse politieke leiders kan worden gevonden. De Afrikaanse leiders hebben voorge steld vier blanken, twee Aziaten en twee inheemsen in de regering zitting te doen hebben. Dit is een blanke en een Afrikaan meer dan Lyttelton heeft voorgesteld. Lyttelton wil nu onver wijld zijn voorstel ten uitvoer leggen. (Reuter). Nauwelijks is de onderwijzersstaking in Oslo ten einde of er dreigen alweer acht- a negenhonderd onderwijzers in dertien gemeenten het werk neer te leg gen, wanneer, er geen gelijke beloning komt voor onderwijzers die hetzelfde werk doen, dezelfde standplaats hebben en gelijk staan in anciënniteit. Tot de dertien gemeenten behoren Bergen, Drontheim, Stavanger, Drammen, Troemso, Narvik en Oslo. Deze keer gaat het initiatief uit van de Noorse on derwijzersvereniging. Achter de juist geëindigde staking in Oslo stond de Oslose onderwijzersvereniging. Deze bei de organisaties staan los van elkaar. Voordat zij definitief besluiten het werk neer te leggen, zullen de onderwijzers zich tot het parlement wenden ■eerswegen. (D.F.A.). i Sherman P. Salmon, de proefpiloot van de Amerikaanse Lockheed vliegtuig fabrieken, beklimt hier een trap om plaats te nemen in de cockpit van de nieuw ste aanwinst van de Marineluchtvaart, de XFV-I. Hij gaat daar niet zo zeer in zitten, maar meer in liggen, want dit nieuwe vliegtuig start staande op de vier draagvlakken van zijn staart en gaat daarbij loodrecht omhoog. De landing geschiedt op dezelfde manier, maar dan in omgekeerde richting, waarbij de trap weer tegen het toestel aangereden moet worden om de piloot volledig op de grond te doen belanden. Bij een andere fabriek is een soortgelijk vliegtuig ont wikkeld, de XFY-I. Deze start- en landmethode lost o.a. het ruimteprobleem aan boord van vliegdekschepen volkomen op. 8. „Ik wilde zo graag onze arme prinses redden," vertelt Ploc met een gewichtig gezicht. Hij trippelt zenuwachtig heen en weer en blijft dan vlak voor Eric staan. „Haar liefste wilde ik gaan halen. Het is die Schot uit het land der hoge bergen. Maar de vader, die een heel groot hoofdman is, had zijn zoon al laten gevangen zetten en laten wegbrengen naar een ver eiland door Ragnarde Rode." Er trekt een rimpel over Eric's voorhoofd. „Welzo, Ragnar heeft dit duistere zaakje opgeknapt? Maar die Witte Raaf, wat is daar mee?" Ongeduldig huppelt het ventje van de ene voet op de andere. „Nu, heer Eric, dat is toch die Schot. Een witte raaf heeft hij in zijn blazoen." „Zo," zegt Eric langzaam. „Het is heel eigenaardig, maar ik had een vreemde droom over een witte raaf." De ogen van Ploc verwijden zich en vrouwe Winonah ziet haar gemaal vol ver wachting aan, waarop deze in het kort vertelt wat hij op een zo wonderlijke over in Nederland 240 en in Denemar ken 220. Er bestaat een grote drang, voornamelijk van de zijde van de houders van hoen derparken in Duitsland, om te komen tot een sterke verhoging van de invoerrech ten op geïmporteerde eieren. De Nederlandse pluimveehouder heeft hiertegen zeer gegronde bezwaren, maar ook de Nederlandse regering kan hier, al dus een beschouwing van de Nederlandse Pluimvee Federatie niet lijdelijk toezien. De belangen die op het spel staan zijn van zodanige orde van grootte (in 1952 bestond 22 pCt. van de export naar Duitsland uit eieren), dat een zo ernstige verstoring in een sector van het handelsverkeer, niet zal kunnen laten repercussies te wekken in an dere sectoren. De oude socialistische partij, die eens grote macht had in Argentinië ,maar nu door innerlijke tweedracht is ver scheurd, heeft bekend gemaakt geen candidaten te zullen aanwijzen voor de komende verkiezingen van 'n vice-presi dent en van 99 congresleden, op 25 Maart. Het besluit is genomen omdat de re gering niet bereid is een einde aan de staat van binnenlandse oorlog te ma ken, die in 1954 werd afgekondigd na een korte mislukte revolte tegen presi dent Peron. De democratische partij heeft ook reeds te kennen gegeven geen candidaten te zullen stellen, omdat zij niet vrijgelaten wordt in het voeren van een verkiezingscampagne. Beide partijen riskeren daardoor een politieke dood daar de Argentijnse wet voorschrijft dat iedere politieke partij candidaten moest stellen en anders ontbonden zal worden. (A.P.). West-Duitsland heeft een nieuwe maatregel genomen tot liberalisatie van de invoer. Met ingang van 16 Maart kunnen zogenaamde „non-participating- landen" goederen die op de geldige libe- ralisatielijsten van de O.E.E.S. staan met bepaalde uitzonderingen naar Duitsland uitvoeren. De „non-participa- ting-landen" zijn die landen, welke hun handel verrekenen via de Europese Be talingsunie, doch geen lid zijn van de O.E.E.S. Deze maatregel vervalt op 30 Juni a.s. tenzij de overeenkomst inzake de Europese Betalingsunie na genoem de datum van kracht blijft. manier midden op de dag heeft gedroomd. Dan zegt Winonah peinzend: „Ik heb een gevoel, dat deze droom voel eens meer zou kunnen betekenen." De Noorman knikt nadenkend. „Weet gij naarwelk land of eiland Ragnar die Witte Raaf heeft gebracht?" wendt hij zich tot Ploc. Mistroostig schudt het kleine ventje zijn hoofd. „Ik weet het niet, heer Eric. Veel heb ik gehoord, maar dit kon ik niet te weten komen. Ragnar wilde mij niet helpen, toen ik het hem vroeg. Misschien wel, als ik veel geld had gehad, maar hoe m.oet een arme nar aan geld komen? Daarom, heer koning, ben ik zelf gekomen. Ik dacht zo, dat gij wel in staat zou zijnde Witte Raaf te redden." Verward zwijgt hij en wrijft heftig langs zijn neus. Een lange gespannen stilte volgt op deze woorden. Dan knikt Eric: „Ik zal een paar schepen laten uitrusten. Wij gaan op zoek naar de Witte Raaf!" Het Nederlandse protst tegen de voor genomen invoering van een glijdend in voertarief voor eieren is thans door een protest der Deense regering gevolgd. Ne derland en Denemarken zijn de voornaam ste leveranciers van eieren voor de Bonds republiek. Van de 1.95 milliard eieren, die in 1953 in West-Duitsland werden inge voerd, kwamen 68 procent uit Nederland en 15 procent uit Denemarken. Het nieuwe tarief, dat het ministerie van Landbouw wenst ingevoerd te zien, beoogt zoals bekend, de Duitse producenten een minimale eierprijs te garanderen. Niet al leen in de uitvoerende landen, doch ook in de Bondsrepubliek zelf zijn vele pro testen tegen het glijdende tarief opgegaan, daar dit de eierprijzen ook in tijden van royaal aanbod hoog zal houden. De ver bruikers verwachten een aanzienlijke stij ging van de prijzen en de eierhandel neemt aan, dat daardoor het verbruik ook aan zienlijk zal teruglopen. Het eierverbruik in Duitsland ligt toch reeds aanzienlijk onder het peil van dat der aangrenzende landen. In het afgelopen jaar werden in de Bondsrepubliek 142 eieren per hoofd der bevolking verbruikt. In België en Engeland is het verbruik meer dan 200. Westduitsland heeft in 1953 7.5 milliard eieren verbruikt. Het verbruik is in de laatste jaren in stijgende lijn gegaan, maar het wordt alleszins mogelijk geacht, dat een verhoging van de prijzen aan deze stijging een einde zal maken. Van de zijde van de verbruikers wordt er hier op gewezen, dat de voortdurende uitbreiding van de pluimveestapel in Duitsland zou bewijzen, dat de producen ten eigenlijk een nog verder gaande be scherming niet nodig zouden hebben. De pluimveestapel groeide in het af gelopen jaar met drie millioen stuks tot 52 millioen. De oorzaak waarom de Duit se producenten het kostenpeil van de buitenlandse producenten niet kunnen benaderen ligt in de grote achterstand, die zij in de ontwikkeling van hun be drijven nog hebben in te halen. In 1953 bedroeg de productie per kip in de Bondsrepubliek slechts 122 eieren, tegen- De gezondheidstoestand van kroonprin ses Martha van Noorwegen die Maan dagavond nog als zeer critiek werd ge noemd, is de vorige nacht iets voor uitgegaan. De bloedingen zijn opgehou den en de prinses is weer tot bewust zijn gekomen. Intussen zijn verschillende leden van het Noorse en het Zweedse koningshuis in Oslo samengekomen. Koning Haakon heeft zijn officiële bezoek aan Bergen afgebroken en Prinses Ragnhild, de oudste dochter van de Kroonprinses is uit Rio de Janeiro op weg naar Oslo. De moeder van die prinses Prinses In geborg van Zweden is Maandag in Oslo gearriveerd. Kroonprins Olav van Noor wegen heeft de nacht aan het ziekbed van zijn vrouw in het Staatsziekenhuis in Oslo doorgebracht. Mocht de prinses onverhoopt over- lijdlen dan zal naar alle waarschijnlijk heid in verband met de hofrouw van het Noorse Hof, het officiële bezoek van koning Haakon aan ons land. in Juni van dit jaar moeten worden uitgesteld. Horizontaal: 2. heilige; 4. godsdienst: 7. tegenvaller; 9. soort jam; 12. jongens naam (Fr.); 16. omroepvereniging; 17. einde; 18. overblijfsel; 24. deel van een zuigfles; 26. vertrek; 29. nummer; 30. linie. Verticaal: 1. spil, 2. de oudere, 3. bij woord, 4. verstand. 5. koninklijke land macht, 6. onmeetbaar getal, 8. voorzet sel, 10. voegwoord (Fr.), 11. bijwoord, 12. jongens- en meisjesnaam. 13. lok- spijs, 14. bijb. naam, 15. tennisterm, 19. gast,'20. bekende motorraces, 21. akelig, 22. voorzetsel, 23. lidwoord, 24. naaml. vennootschap (Fr.), 25. voegwoord, 27. pers. vnw., 28. vreemde munt. QKAPITEINH VBFAHELKBS AL0NU0ABME AARDQKN I ER NBEBMUDBEG debposbnbe rebusbkawa 1 RBRQP I BEN OBLISBNMBT BADMIraalb (Van onze verslaggever) De 37-jarige Amsterdammer J. V., die zoals wij reeds gemeld hebben, tien dagen geleden wegens smokkel van grote hoeveelheden gouden tien dollar stukken gearresteerd werd, is gister morgen door de Amsterdamse Economi sche politierechter tot zes maanden ge vangenisstraf veroordeeld. Na zijn von nis beval de politierechter bovendien de verbeurdverklaring van de in beslag ge nomen voorraad gouden munten. Verdachte gaf ter zitting toe dat hij in het grensplaatsje Putte van een zekere „Albert" uit Antwerpen 100 gou den tien dollarstukken in ontvangst had genomen. De politierechter merkte op, dat de verdachte in voortdurende brief wisseling met de Belg stond en bij hem de dollars had besteld. V. gaf ook toe, dat hij anderhalf jaar met deze praktij ken bezig is geweest. De dollars ver kocht hij aan opvarenden van het m.s. Oranje. Deze zorgden dan voor het ver voer naar Indonesië, waar het goud werd binnengesmokkeld en het vijfvou dige van de koopprijs opbracht. De politierechter hield verdachte voor, dat hij hem zeL in Januari 1953, Advertentie Het K.N.P. verneemt uit goed inge lichte bron te Brussel dat Kardinaal van Roey, Aartsbisschop van Mechelen, niet zal ingaan op het telegram dat het Nederlands Israëlietisch Kerkgenoot schap heeft gezonden naar aanleiding van de terugvinding van Betty Melhado in een klooster in België en het ver moedelijk verblijf aldaar van Anneke Beekman. (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 40 „Ik heb tweeduizend aandelen Ger trude gekocht. De chèques zijn op uw naam bij de Hibernia Bank gedepo neerd. Uw winst beloopt ongeveer twee honderd mille. Hier hebt u de kooplijst en het depositobewijs." „Dus je durft niet meer voor me te werken?" „Ik moet aan mijn toekomst denken," antwoordde hij. „Kwalijk kan ik het je niet nemen," zei Hephzibah grimmig. „Ik ben blij dat ik niets over u heb kunnen verklappen," zei Means, Ze neep haar slimme oogjes half toe en keek hem scherp aan. „Hoe kom je daar zo bij?" vroeg ze. „Niks verklap pen, zei je? Biecht eens op, jongeman, heb je soms een kwaad geweten? Zeg, wat heb je losgelaten?" Means sloeg zijn ogen neer. Hij schoof heen en weer op zijn stoel. Hephzibah meende een schuldige uitdrukking op zijn gelaat te ontdekken. „Dus je hebt Ralston toch iets verteld, hè?'' Ze stak haar gezicht naar voren. „Veel kon je niet verraden, nietwaar? Maar één ding kon je wel verklappen namelijk hoe ik me met jou in verbin ding kon stellen, zonder dat al die spionnen het in de gaten kregen. Ja, ja, je hebt natuurlijk losgelaten dat ik gisteravond bij je thuis geweest ben. Zo, zo. Ja, ik heb altijd wel gezegd dat trouw niet voor geld te koop is. Dus ze staan vanavond op me te wachten." Ze rechtte haar magere schouders. „Je had in elk geval kunnen wachten tot we af gerekend hadden," zei ze streng. „Mevrouw Wattles „Waar ik vandaan kom," zei ze kalm en dreigend, „schieten de mensen elkaar wel voor minder dood." Ze stak haar hand in haar enorme reticule. „Ik dacht wel dat je niet te vertrouwen was," zei ze, terwijl ze uit haar reticule een ouderwetse revolver opdiepte. „Heb je hier een achterdeur?" „J-ja." „M'n rijtuig wordt natuurlijk be waakt," zei ze. „Kom mee jij." Ze maakte een beweging met haar duim in de richting van het achter huis. Means ging haar voor als een ge slagen hond. ,Voorzichtig-aan," waarschuwde Heph zibah. „Ze mogen ons niet zien of ho ren. In jou eigen belang trouwens." Ze gingen het achtertuintje door. en kwamen door een poortje in een smalle steeg, waar ze gebukt doorheen liepen, zodat hun hoofden niet boven de tuin muren uitstaken. „Wijs me de weg," zei ze. Means protesteerde niet. Halverwege het huizenblok opende hij een poort en bracht haar over een open terrein naar een andere straat. Via weer een steeg kwamen zij in een derde straat, die steil omhoogliep. De huizen maakten plaats voor kale rotsen. Zij lieten zich in een kloof zakken en zagen weldra de baai voor zich liggen. De duisternis viel snel, en de steenachtige bodem was gevaarlijk glibberig. Een vol kwartier lang bleven zij doorlopen, en toen bleef Hephzibah staan. „Nou ben je ver genoeg, denk ik," zei ze, terwijl ze hem onderzoekend aan keek. „Misschien was het veiliger als ik maar meteen die revolver tegen je hoofd zette." Toen haalde ze haar schou ders op. „Enfin, ik geloof dat het niet nodig is. Maak nu maar dat je weg komt, jongeman." Ze keek hem na tot hij een meter of honderd verwijderd was. Toen borg ze de revolver in haar reticule, stopte hoed en sluier in de hoedendoos, en sloeg op goed geluk de richting naar huis in. Het zat haar mee. Na een half uur, waarin ze telkens van richting veran derde bij wijze van voorzorgsmaatregel, bereikte ze een straat die ze kende. Nog een half uur later was ze in de straat waar ze woonde. Ze passeerde het stra lend verlichte huis van Francois Pioche en richtte haar schreden naar haar eigen voordeur. Met een zucht van verlichting beklom ze de treden van de stoep, en keerde zich toen om. Een jongeman in avond kleding kwam naar haar toe, en in het halfdonker herkende zij Juan Parnell. Hij wuifde haar vrolijk toe. „Wacht even, Hepsie," riep hij uit. „Ik kom juffrouw Villard halen." „Eerst mijn sleutel pakken," zei ze, terwijl ze haar hand in de reticule stak. Daarbij gleed de hoedendoos onder haar linkerarm uit. Ze probeerde het ding nog te grijpen, maar de doos viel en tuimelde de stoep af, en bleef voor de voeten van Juan op het trottoir liggen. Het slot sprong open, en de inhoud van de doos rolde over de grond. Parnell bukte zich, raapte een zwarte hoed en een zware sluier op, en hield de twee voorwerpen op armslengte af stand, terwijl hij ze zwijgend bekeek. Hephzibah stond als aan de grond gena- Hij keek haar aan, en om zijn verscheen een spottende glim- geld. mond lach. „M'n beste Hepsie," zei hij, „ik heb nog nooit je achternaam gehoord. Is het sojns Wattles?" HOOFDSTUK 16 Juan Parnell volgde Hephzibah naar binnen. Met een verbeten gezicht be duidde ze hem de salon binnen te gaan, waar hij staande bleef wachten. Heph zibah beklom de trap naar Anneke's slaapkamer en stapte rechtop als een huzaar over de drempel. „Je bent laat," zei Anneke. „Geen wonder," antwoordde Hephzi bah. „Means' huis werd bewaakt." „Zijn ze hem gevolgd?" „Wat dacht je anders?" zei Hephzi bah, zonder evenwel uitleg te geven omtrent de wijze waaraan ze aan haar achtervolgers ontsnapt was. „Hier zijn de papieren. De kooplijst en het deposi tobewijs. Het is gegaan zoals je ge dacht had. Means is bang geworden. Hij doet het niet meer." Anneke pakte de enveloppe aan, waarin de papieren van de Gertrude transactie zaten en stopte ze in een lade. „Ik heb nu geen tijd om ze in te kij ken," zei ze. „Mijnheer Parnell kan elk ogenblik hier zijn." „Hij is er al," zei Hephzibah. „Dan moet ik dadelijk naar beneden." Hephzibah bleef voor de deur staan. „Hij weet dat ik H. Wattles ben," zei ze toonloos. „Wat?" „Hij weet dat ik H. Wattles ben," herhaa'de Hephzibah. (Wordt vervolgd) Het telegram heeft wel enige verwon dering in katholieke kringen in België gewekt. Er werd o.a. in gezegd dat „on derdelen van Uw kerkelijke organi satie medeplichtig zijn". Voorts werd erin gesproken over „de roof van An neke Beekman". In aansluiting op dit bericht ver neemt het K.N.P. dat ook van de zijde van het Aartsbisdom te Utrecht geen verklaringen over deze zaak te wachten zijn. Het K.N.P. herinnert er in dit. ver band aan dat de juridische zijde van het geval Anneke Beekman reeds in het Januarinummer van het Nederlands Juristenblad besproken is. Men heeft toen van de zijde van en kele hoogleraren getracht de Aartsbis schop te bewegen druk uit te oefenen op degenen die Anneke Beekman verborgen hielden. De mening van de katholieke hoogleraren Petit en Pompe citerend is toen duidelijk gemaakt, dat men de bis schoppen in geen enkel opzicht verplich ten kan mede te werken aan de uitvoe ring van een rechterlijke uitspraak en justitie en politie de helpende hand te bieden. Het is overigens niet moeilijk te voorzien welke grote gevaren er voor de gewetensvrijheid van de individuele burger zouden ontstaan indien het kerkelijk gezag zich al of niet onder druk liet bewegen deel te nemen aan de uitvoering van rechterlijke beslis singen. De Utrechtse meervoudige kamer heeft de 49-jarige Utrechtse overweg wachter bij de N.S., B. P. H., wien het veroorzaken van dood door schuld was ten laste gelegd, veroordeeld tot een gevangenisstraf van tien weken. De eis was vier maanden gevangenisstraf. Op de late avond van 20 November werd de Utrechtse politieagent M. de K. bij het oversteken van de overweg aan de Concordiastraat door de sneltrein uit Amsterdam gegrepen en op slag ge dood. Verd. had verzuimd de spoorbo men tijdig te sluiten, hoewel hij was gewaarschuwd door het gebruikelijke signaal. Afgeleid door het lezen van enige dienstinstructies, bemerkte hij de trem te laat, waardoor de bomen werden ge sloten toen de agent zich reeds op de overweg bevond en hij de naderende trein niet meer kon ontwijken. toen V. nog zeeman was, terzake van een omvangrijke smokkelarij met hor loges tot een boete van 40 gulden en een voorwaardelijke straf van drie maanden had veroordeeld. „U lapt alles echter aan uw laars en gaat rustig door met die smokkelarij. Eén keer kan ik clementie met u hebben, maar geen tweede keer". De officier van justitie zeide in zijn requisitoir, dat het hem zeer waar schijnlijk voorkwam, dat de dollars uit Frankrijk afkomstig zijn, waar de goud handel vrij is in tegenstelling met ons land. „Schepelingen Kopen in Aden voor de helft van de waarde Nederland se guldens, waarvoor zij dan weer de gouden dollars kopen, die in Indonesië 4 a 5 keer de waarde opbrengen. Dit is bepaald niet de bedoeling van de vrije inwisselbaarheid van de munt", aldus mr. Kolkert. De West-Duitse vice-kanselier, Blü- cher, heeft verklaard, dat de bondsre publiek er naar zal streven alle geblok keerde tegoeden in West-Duitsland te deblokkeren. Het ligt in de bedoeling overmaking van 50.000 Dm. van ge blokkeerde tegoeden naar de landen der Europese Betalings Unie toe te staan. Thans is overmaking van 10.000 Dm. toegestaan. De bondsrepubliek znaar Blücher verklaarde, in de voorgenomen verruiming van de trans fer geen discriminatie tegenover de ondertekenaars van de Londense schul denovereenkomst. West-Duitsland is voorts van plan zo mogelijk voortijdig aan zijn verplich tingen te voldoen. Blücher zeide het te betreuren, dat de geallieerden nog steeds geen toestemming hebben gege ven voor preverente delving van oude rijksschulden aan bepaalde landen. De 52-jarige magnetiseur T. F. uit Berkenwoude, heeft voor de Rotter damse rechtbank in hoger beroep te rechtgestaan, verdacht van het onbe voegd uitoefenen der geneeskunde. Tien patiënten, die beweerden ziek ten als rheumatiek, een maagzweer, bloedarmoede, struma enz. te hebben of te hebben gehad, kwamen op de terechtzitting getuigen van hun beter schap of een aanzienlijke vooruitgang in hun toestand. In zijn requisitoir merkte de officier van Justitie op, dat inderdaad wel ge bleken is, dat bepaalde mensen, over suggestieve gaven beschikken, maar dat zij van de gewetenloze kwakzalvers vaak moeilijk te onderscheiden zijn. Hoewel is gebleken dat verdachte de mensen niet had „afgezet", zolang de wet, die onbevoegd uitoefenen van de geneeskunde verbiedt, nog geldt, mag het nu eenmaal niet, aldus de officier van Justitie. Hij vroeg bevestiging van het vonnis van de kantonrechter, n.l. zeven maal vier dagen hechtenis. De verdediger van F., mr. W. Beer- nink uit Dordrecht, zei, dat thans een Nederlandse werkgroep voor practische toepassing van paranormale begaafdheid is opgericht, waarin o.a. professoren zit ting hebben. Deze vereniging, die niets heeft te maken met kwakzalverij, zo zei hij, en er zelfs even hard tegen is als de medische wetenschap, is bezig erkenning te krijgen voor personen als F. Uitspraak 30 Maart, Dinsdag heeft Prins Bernhard een Douglas Globemaster, een vliegtuig dat 200 personen kan vervoeren, ruim een uur bestuurd. Een invlieger van de Douglasfabriek vloog met de Prins mee. Volgens de Nederlandse consul te Los Angeles heeft de Prins besloten op het ogenblik geen bezoek te brengen aan Mexico zoals aanvankelijk de bedoeling was.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5