Chinese communisten niet zeer verheugd over Molotov s regelingen in Berlijn Egyptische vrouwen hongeren naar stemrecht Tijdschriften hebben in ons land oplage van bijna 10 millioen Gratiebeleid van minister Donker en gevangeniswezen becritiseerd Naar katholieke contactcommissie voor ontwikkelingsgebieden Katholieke activiteit in de Boekenweek V M Chefarine4 ft P Vertragingstactiek in Moskou Eisenhower mag actie bevelen „Ik ga buitenshuis eten Italiaanse minister blijft aan Prijs van 1500 gld. voor proefschrift Blindheid Ook thuis op een olifant Ontvoering loodse kinderen ter sprake in Eerste Kamer Bevordering van zoveel mogelijk gecoördineerd beleid Grote weerklank in Vlaanderen 4 middelen in 1 tablet doen wonderen! il WOENSDAG 17 MAART 1954 eAGTNA 7 Minister Dulles: Zonder voorafgaande raadpleging van Congres Affaire-Montesi Nieuw hoofd van politie Adonis schuldig bevonden H. Mis voor kardinaal Mindszenty bedreigt Amerikanen Kwestie grensboeren „boerenbedrog" Sociale werk komt op gang Actie Zonnewijzer West-Duitse verloren gègane gebieden Uitgehongerde honden in Blerick Dulles verwacht uitstel van conferentie van genève Advertentie De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, is Van mening, dat de conferentie te Genève over Korea en Indo-China, welke ïoals is overeengekomen 26 April moet beginnen, mogelijk zal worden uit gesteld, tengevolge van een vertragingstactiek van de Sovjet-Unie. Op het ogenblik worden in Moskou de voorbereidende besprekingen gevoerd voor de conferentie te Genève. Toen Dulles deze pogingen om een practische regeling te treffen ter sprake bracht op een persconferentie, legde hij boven staande verklaring af. Hij deelde mede, dat er volgens door hem ontvangen berichten enige aanwij zingen waren, dat te Moskou een ver- tragingstaktiek wordt gevolgd. Men had de indruk, dat de Chinese commu nisten niet geheel verheugd waren over de regelingen, welke de Sovjet-Unie op de conferentie van Berlijn voor hen had getroffen. De Chinese communisten schenen, al- „President Eisenhower is bevoegd, zonder noodzakelijkerwijs eerst het Congres te moeten raadplegen, een vergeldingsactie op grote schaal te gelasten, indien het gebied der Ver enigde Staten of van hun bondgenoten zou worden aangevallen", aldus heeft Dulles op zijn wekelijkse persconfe rentie verklaard. Hij zei dit in een uiteenzetting over de betekenis van de z.g. „New Look" in de Amerikaanse militaire politiek. Hem Was speciaal gevraagd een toelichting te geven op een verleden week door de president op diens persconferentie afgelegde verklaring, onder meer lui dend: „De Verenigde Staten zullen niet in een oorlog worden betrokken, tenzij als gevolg van de in de grondwet om schreven werkwijze, die voorziet in een oorlogsverklaring door het Congres" Foster Dulles vervolgde: „Ik ben van mening dat het Noord-Atlantische Ver drag, dat behelst dat een aanval op een der Amerikaanse bondgenoten zal wor den beschouwd als agressie tegen de Verenigde Staten zelf, de president machtigt in een dergelijk geval ook te handelen alsof de Verenigde Staten zelf Waren aangevallen. Het hangt van de president zelf af, of hij dan zijn bevoegdheid zou gebrui ken. Het betekent niet dat de president geen overleg met het Congres zou ple gen. De te volgen gedragslijn zou wor den bepaald door de ernst van de uit gevoerde aanval", aldus minister Dulles. dus Dulles, te verwachten, dat zij naar Genève zouden gaan als één van de zg. „Grote Vijf". Zoals bekend werd te Berlijn echter afgesproken, dat uitslui tend de V.S., de Sovjet-Unie, Groot- Brittannië en Frankrijk, de „Grote Vier" dus, uitnodigingen voor deze bij eenkomst zouden zenden. Het gevolg van het een en ander is, dat de Sovjet- Unie de regering te Peking wel „enige uitleg zou moeten geven", zo meende de Amerikaanse minister. Dulles' verklaring heeft het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken vol komen verrast. De uitlating van de Amerikaanse regering wordt te Parijs op twee manieren uitgelegd: of het is een poging van de Amerikaanse rege ring om zich van de te Berlijn gemaak te afspraak te distanciëren, of er bestaat werkelijk een verschil van mening tus sen Peking en het Kremlin. Het Italiaanse kabinet heeft gisteravond *g landS zaken ter zijde geschoven om zich geheel aan de zaak Wilma Montesi het grootste schandaal uit de na-oorlogse pe riode te kunnen wijden. De beraadsla gingen, die een uur duurden, hadden het volgende resultaat: De regering heeft verklaard, achter de minister van Buitenlandse Zaken, Attilio Plccloni, te staan, die aangeboden had af te treden omdat de naam van zijn zoon Piero genoemd was als een dergenen, die bij deze affaire betrokken is. Er is een nieuw hoofd van de nationa le politie benoemd, die de plaats zal in nemen van Tomasso Pavone, die afgetre den is om zich te zuiveren van de blaam, dat hij geholpen zou hebben de zaak in de doofpot te stoppen. De regering heeft een gedetailleerd rap port van minister-president Mario Scelba over de zaak aangehoord. In dit rapport Werd de minister zonder portefeuille Araf- faele de Caro opgedragen een geheim on derzoek in te stellen naar het optreden Van de politie in de zaak.. Seelba heeft te verstaan gegeven, dat de Zaak ongeacht de luide protesten van het publiek en eventuele sensationele ontwik kelingen aan de rechtbanken overgelaten •noet worden en voor de regering geen zaak Was om druk op de Justitie uit te oefenen. De grote zaal van de Binnenlandse Persclub in Cairo is het centrum gewor den van de strijd om het vrouwenkies recht in Egypte. Negen vooraanstaande vrouwen uit het openbare leven hebben er hun bed gespreid en wachten al hon gerstakend, op de dingen die komen gaan. Gisteren vertoonde de oudste van de negen, de 52-jarige Muniba Sabet, voor het eerst tekenen van lichamelijke uitputting. Een Amerikaanse journaliste kwam zo onder de indruk van het fana tisme van haar Egyptische sexe-genoten, dat zjj zich bij haar heeft aangesloten. Het begon allemaal verleden week Donderdag, nadat de Revolutionnaire Raad had aangekondigd, dat op 27 Juli van dit jaar algemene verkiezingen zou den worden gehouden voor het parle ment. De advocatenvrouw, dr. Doria Sjafik, zond President Naguib een tele gram, waarin zij namens de sociale or ganisatie der „Dochters van de Nijl" verzocht ook de vrouwen stemrecht te geven. Als de President niet aan haar verzoek voldeed, beloofde zij een hon gerstaking „tot haar dood". Er kwam geen antwoord en Vrijdag morgen installeerde mevrouw Sjafik zich in de grote zaal van de Persclub, waar zij als journaliste toegang had en waar haar actie uiteraard de meeste publiciteit zou trekken. Zij kondigde aan, dat ze slechts water en sinaasappel sap zou gebruiken, zoals destijds Ma- hatma Gandhi heeft gedaan om zijn eisgn ingewilligd te krijgen. Tevens deed ze een beroep op andere leidende Egyp tische vrouwen om haar voorbeeld te volgen. Acht vrouwen volgden haar Za terdag en legden haar matras in de gro te zaal van de Persclub. Mevrouw Sjafik had haar man van haar plannen op de hoogte gesteld en deze had er zijn goedkeuring aan ge hecht. „Tegen mijn dochters heb ik vanmorgen verteld dat ik vandaag bui tenshuis ging eten" grinnikte de femi niste Vrijdagavond. Later werden de kinderen door hun vader op de hoogte gebracht. De „Dochters van de NijT' is een organisatie die in vroeger dagen spe ciaal ijverde voor de politieke rech ten van de vrouw. Door het militaire regiem werden echter alle politieke organisaties ontbonden, maar „de Dochters van de Nijl" bleven voortbe staan als sociale organisatie, die in Egypte belangrijk charitatief werk verricht. Zij ontvangt daarbij zelfs subsidie van de regering. Uiteraard ondervinden de hongersta kende vrouwen in de Persclub bijzonder veel belangstelling. Tot de vele bezoe kers behoorde ook de Amerikaanse journaliste Charlotte Weller, die samen met 500 collega's met het luxe-schip (Van een speciale verslaggever) „Ik constateer een bijzonder grote numerieke verspreiding en uitermate grote intensiteit bij de Nederlandse kranten- en tijdschriftenlezer. Negen tig percent van de verspreiding der tijdschriften is op abonnementenbasis en de doorsnee uitgever van vaktijd schriften treedt op als tolk van zijn lezers. Sinds 1949 is er een versnelde nieuwsgaring en moderner opmaak en meer in het bijzonder wat de tijd schriften betreft: een spectaculaire groei van de vrouwenbladen en ver dubbeling van de oplagen der Om- roepgidsen". Deze verblijdende mededelingen deed heer W. H. van Baarle, oud-voorzit- Jer van de Nederlandse organisatie van tijdschriftuitgevers, ter gelegenheid van ®en zeer druk bezocht symposion ^artwege de Sectie Tijdschriften der federatie van Nederlandse journalisten. heer Van Baarle verbond aan zijn Constatering enkele interessante cijfers Cmtrent de totale oplagen van de Ne derlandse tijdschriften op het ogenblik. zijn niet minder dan 46 zogenaamde Publieksbladen met een gezamenlijke cplaag van 5 millioen 300 duizend. Dat "°udt een stijging in sinds 1949 met 25 Percent. Alleen reeds de Omroepgidsen "ebben een totale oplaag van 1.380.000 de familiebla- vrouwenbladen 2e opiniebladen 724.000, 1.245.000 en de L951.000. pe volgende categorie is die van de skbladen met een gezamenlijke oplaag „an rond 3 millioen exemplaren en ver der de groep van niet genoemde bladen anderhalf millioen exemplaren. Ongeacht de vele verenigings-, huis- Personeelsbladen is de totale oplage «n de tijdschriften in Nederland dus „°hd 9 millioen 800 duizend. Als men «arbij weet, dat het aantal vaderlandse JjpZljmen 2% millioen bedraagt, kan in- rdaad worden gesproken van een zeer ote numerieke verspreiding. meest verrassende mededeling van de heer Van Baarle tijdens het symposion was wel de aankondiging van een prijs van f 1500 voor de schrijver van een proefschrift over het tijdschriftwezen in Nederland. Deze „eerste poging" zoals zij werd genoemd is verricht door de raad van bestuur van de Tijdschriftuitgevers. Zij zal worden uitgevoerd overeen komstig een formule in verband met de opzet van de dissertatie, samenge steld door de professoren mr. L. Schlichting van de Katholieke Uni versiteit te Nijmegen en prof. dr. K. Baschwitz van de Gemeentelijke Uni versiteit te Amsterdam. Harold John Adonis, die destijds naar Nederland was uitgeweken en tenslotte, nadat een uitleveringsverzoek was geweigerd, vrijwillig naar de Ver enigde Staten terugkeerde, is gisteren schuldig bevonden aan ontduiking van de federale inkomstenbelasting in 1948. De jury van negen mannen en drie vrouwen beraadslaagde 70 minuten al vorens tot dit oordeel te komen. Rech ter Alfred Mondarelli verklaarde, dat het bewijs voor deze schuldigverklaring in ruime mate voorhanden was. Morgen zal in de basiliek van Sint Maria de Meerdere een H. Mis worden opgedragen voor Josef kardinaal Mind szenty en andere katholieke Hongaarse prelaten, die in de gevangenis zitten. Deze H. Mis is een van de speciale dien sten, die gedurende het Mariajaar in Rome worden gehouden. Er zal worden gebeden voor de gevangen kardinaal bisschoppen en geestelijken en voor het Hongaarse volk. (A.P.), Independence" een bezoek bracht aan Egypte. Gisteren arriveerde zij in Alexandrië. Onmiddellijk reisde zij door naar Cairo om dr. Doria Sjafik een interview af te nemen. Tijdens het ge sprek kwam zij zodanig onder de in druk van het fanatisme der Egyptische vrouwen, dat zij besloot mee te doen. Onmiddellijk werd ook voor haar een matras op de grond gelegd en miss Weller zal nu tot Vrijdag meevasten. Vrijdag vertrekt ze weer per „Indepen dence". Wanneer U zich onbehaaglijk voelt, doet een enkel tabletje Chefarine „4' wonderen. Door de samenwerking van 4 beroemde geneesmiddelen, in één tablet verenigd, voelt U zich een ander mens, weer in staat met plezier Uw werk te doen. TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT Naar schatting zullen dit jaar 27.000 Amerikanen door ziekte of ongeval het gezichtsvermogen ver liezen. Deze schatting is gemaakt door dr. Frank M. Foote, directeur van de National Society for the Prevention of Blindness. Op een persconferentie aan de vooravond van de driedaagse bij eenkomst van het genootschap deel de hij mede. dat, als het doorgaat zoals nu. 750.000 Amerikanen, die thans nog goed kunnen zien. vóór hun dood blind zullen worden. „Er zijn" zo zeide hij „op het ogenblik ongeveer 314.000 blin den in de V.S." en hij merkte op, dat meer wetenschappelijk onderzoek naar de oorzaken van blindheid dringend nodig is. Hij voegde hier aan toe, dat in de meeste gevallen blindheid kan worden voorkomen, als de kennis, waarover men thans beschikt om het gezichtsvermogen te redden, algemeen wordt toege past. In tegenstelling met wat wij eerder be richtten, heelt de Volkswagenlabriek te Wolfsburg bekend gemaakt, dat de export prijzen van Volkswagens in uiteenlopende mate zullen worden verlaagd. De prijs verlagingen zullen variëren naar gelang van de invoerregelingen der betrokken landen. Nadere bijzonderheden konden nog niet worden bekendgemaakt. Een minister van Luchtvaart reist blijkbaar niet alleen maar per super-straal jager. De Franse minister van Luchtvaart Christiaens althans, die kort geleden in een straaljager de geluidsbarrière doorbrak, blijkt zich ook wel thuis te voelen op de rug van een olifant. Hij verblijft op het ogenblik in lndië, waar hij belangrijke orders voor de Franse vliegtuigindustrie heeft verworven. Samen met zijn vrouw heeft hij lange tochten op een olifant gemaakt. (Van onze parlementaire redacteur) Zoals gebruikelijk heeft het debat over de begroting van Justitie in de Eerste Kamer aanleiidng gegeven tot heel wat kritiek op het beleid van minister Donker. Het scherpst waren ongetwijfeld de opmerkingen van prof. Diepenhorst, toen deze A.R.-senator te spreken kwam over de politieke delinquenten en het gratiebeleid, de toestanden in de gevangenissen, zowel van penitentiair als van menselijk standpunt bezien. De rede van deze jeug dige professor was een zeer gedegen stuk werk, als altijd vol sprankelende geest. Prof. Diepenhorst was langs vele strafgevangenissen en huizen van bewaring getrokken en had zich, zoals het een goed volksvertegenwoordiger past, persoonlijk in alle ernst op de hoogte gesteld van de toestanden, die daar heersen in een tijd, waarin de behandeling van onze gevangenen be heerst heet te worden door een nieuwe beginselenwet. Wat vond prof. Die penhorst binnen de muren van Norg en Leeuwarden, Breda, Groningen en het Amsterdamse Lloyd Hotel? Psychopathen, die samen zitten met recidi visten, een 84-jarige, die in Veenhuizen rondstrompelde, en gestraften, die in plaats van intellectueel werk, dat hen had moeten worden opgedragen, de taak hadden om speelgoed van celluloid of plastic te maken of wasknijpers in elkaar te prutsen. Gedetineerden in Huizen van Bewaring, die bijna in het geheel niet werkten. Hij had de conclusie getrokken, dat door de ver antwoordelijke leiders bij justitie vooral ten opzichte van de nog resterende zeshonderd politieke delinquenten het besef ontbreekt, dat er naast het principe der vergelding, dat hij volmondig erkent, ook andere strafrechte lijke beginselen zijn, als de erkenning van de menselijke persoonlijkheid, regelmaat in de behandeling en een aanhoudend zoeken naar de billijkheid. alles diep treurig en zeer ernstig en meende, dat er met het levensgeluk van de kinderen gespeeld wordt. Hij vroeg de minister maatregelen te nemen voor de veiligheid en de rust van de kin deren en een strafvervolging in te stel len tegen hen, die de ontvoering mo gelijk hebben gemaakt. De heer Reyers (C.H.) sloot zich bij zijn beoordeling aan bij mr. Wit- teman en vond het woord kinderroof geheel misplaatst. De motieven, die de pleegouders hebben gedreven, zijn zeker niet van materiële aard ge weest. De communist Geugjes stelde de ker kelijke autoriteiten ten volle aanspra kelijk voor het gebeurde. Al moest dr. Witteman de minister prijzen om zijn voortvarendheid met name bij de activiteit, die hij ontplooit tot vernieuwing van het Burgerlijk Wet boek, hij was het niet eens met het uit stellen van de wettelijke regeling der lichtvaardige echtscheiding. Dat eerst zou moeten worden afgewacht welk lot de hervorming van de voogdijraden zal hebben, kon hij niet inzien. Hij herin nerde de minister aan de vele stemmen uit de praktijk, die waarschuwen tegen de ontworpen regeling van rechtsbij stand aan minvermogenden. In de plan nen tot reorganisatie van de rechterlijke macht kon dr. Witteman veel goeds zien; maar hiermede moet de minister nu juist geen haast maken. Men moet zich b.v. niet te veel voorstellen van de plaatsing van rechters in opleiding op advocatenkantoren. Van een generaal pardon wil ook prof. Diepenhorst niets weten, maar men dient zich niettemin in de geestelijke situatie van deze gestraften, ook voor de al- lerafschuwelijkste misdrijven, te ver plaatsen. Er mogen geen onevenredige straffen ontstaan en deskundige advie zen, zoals die van de commissie-Röh- ling moeten, zij het wellicht op enige afstand, gevolgd worden. Prof. Diepen horst twijfelde er aan, of de Staat wel een volledig juist inzicht in deze uiterst subtiele materie heeft. Hij herinnerde er aan, dat de menselijke gerechtig heid ons de erbarming oplegt, die ons er aan herinnert hoe wij van genade moeten leven. Hij kreeg mr. dr. Witteman (K.V.P.) aan zijn zijde. Ook deze senator ging er volkomen mede aceoord, dat de nog zittende politieke delinquenten gelijk worden gesteld met gewone delinquen ten. Maar wanneer het er om gaat het rapport van de commissie-Pompe ten uitvoer te leggen, dat adviseert tot voorwaardelijk iv vrijheidstelling, wanneer de rechter dit na een deel van de straf mogelijk acht, dan aar zelt de minister met het geven van een wettelijke vorm aan dit advies, omdat dan ook de politieke delinquen ten van deze faciliteit zouden gaan profiteren. Mr. Kolff (C.H.) vroeg al thans voor de veroordeelden, die nog twee jaar voor hun voorlopige invrij heidstelling staan, dat zij zouden mo gen terugkeren naar de open kampen, vanwaar zij na de gebeurtenisen in Breda om veiligheidsredenen waren weggevoerd. De Joodse kinderen Een ander punt, dat vele sprekers aanroerden, was het gebeurde met de beide Joodse kinderen, die de laat ste dagen in het middelpunt van de belangstelling hebben gestaan. Mr. Witteman sprak over de menselijke tragiek, die er de achtergrond van vormt. Hij herinnerde aan het men selijk leed van de pleegouders, die ter liefde Gods en uit liefde tot de evenmens de kinderen hebben opge nomen en ze nu moeten afstaan. De kinderen hebben zich sterk aan hun pleegouders gehecht. In dit verband vond hij het woord „kinderroof" on gepast. Wat de positie van de Ka tholieke Kerk betreft, die in het ge ding is gebracht, haar taak is het, om voorlichting te geven over de Katho lieke leer, niet om individuen gewe tensdwang op te leggen, aldus mr. Witteman. Het geweten is voor de gelovigen de laatste norm van han delen en de Kerk heeft haar plicht gedaan door het onjuiste van de handelingen aan te tonen. De heer De Vos van Steenwijk (V.V.D.) liet over deze kwestie een ge heel ander geluid horen. Hij meende, dat hier sprake was van een ernstig geval van kinderroof. Tot driemaal toe is een van de meisjes op weg naar school gedwongen in een taxi te stap pen en weggevoerd. Hij achtte de ge hechtheid van de kinderen aan hun pleegouders, waarvan hij de goede zor gen prees, wel begrijpelijk. Maar de ware liefde had hen er toe moeten brengen de kinderen af te staan. In dat geval was ook contact veel beter mo gelijk geweest dan met ondergedoken kinderen. Hij vond het te betreuren, dat de verkeerde opvattingen van de pleegouders, naar hij zei, vermoedelijk hun steun vonden in de houding van de hoogste kerkelijke autoriteiten. In andere gevallen de heer De Vos her innerde aan het gebeurde met de kin deren Finaly, waarbij de aartsbisschop van Lyon bemiddeld had heeft de Kerk anders gehandeld. Hij vond dit Het Katholiek Bureau voor Maatschappelijk en Cultureel Overleg, het Landelijk Sociaal-Charitatief Centrum en de Katholieke Baad van Overleg voor Volksgezondheid en Ziekenverpleging zullen binnenkort het initiatief nemen tot het vormen van een Landelijke Katholieke Contactcommissie voor de Ontwikkelingsgebieden. Het ligt in de bedoeling, dat in deze lande lijke commissie o.a. de standsorganisaties, de gezondheidsorganisaties, de organisaties voor maatschappelijk werk, de Katholieke Jeugdraad, de Vrou wenbeweging en het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut zullen gaan deel nemen. Het doel van de commissie is het be vorderen van een zo veel mogelijk ge coördineerd beleid in Katholieke kring ten aanzien van de ontwikkelingsge bieden. Men hoopt dit te bereiken door het onderhouden van contacten, uitwis seling van ervaringen enz., door docu mentatie ten dienste van alle katholie ke instellingen en door voorlichting, maar vooral door te adviseren omtrent het te volgen beleid. De Nederlands Hervormde Kerk heeft reeds een soortgelijke instelling in het Commissariaat voor Maatschappelijk en Cultureel Werk. Men acht een dergelijke contactcom missie van veel belang, zeker nu het sociale werk voor de ontwikkelingsge bieden op gang komt. Het eerste rap port, namelijk dat voor N. O. Overijsel, opgesteld door het Instituut voor so ciaal onderzoek van het Nederlandse volk het Katholiek Sociaal Kerkelijk Instituut, het Sociaal Instituut van de Nederlands Hervormde Kerk en het Landbouwkundig Economisch Instituut is thans naar de interdepartementale werkgroep voor de ontwikkelingsgebie den. In deze werkgroep, die spoedig de meer vaste status van interdepartemen tale commissie krijgt, zijn tien depar tementen, n.l. van' Maatschappelijk Werk, Binnenlandse Zaken, Sociale Za ken, Economische Zaken, Wederopbouw, Landbouw, Justitie, PBO, Financiën en O. K. en W. vertegenwoordigd. Van de ze commissie gaat het rapport naar een door Gedeputeerde Staten van de be treffende provincie samen te stellen provinciale commissie, waarin ook het particulier initiatief zijn plaats zal vin den. De provinciale commissie, die slechts van tijdelijke aard zal zijn, stelt een gedifferentieerd plan op voor het maatschappelijk, sociaal en cultureel- hygiënische werk in het betreffende ontwikkelingsgebied. De uitvoering van deze plannen za) dan dienen te geschieden door het par ticulier initiatief en de plaatselijke en provinciale overheid. Dit is de weg, die de sociale plannen voor de ontwikkelingsgebieden zullen volgen. Het onderzoek van het tweede gebied, t.w. Z. O. Drente, is ook reeds in een vergevorderd stadium. Daarna volgen achtereenvolgens: Z. W. Brabant, N. O Brabant, N. Limburg, Z. W. Groningen, O. Groningen, O. West Friesland en O Friesland. Deze gebieden vallen dus ge heel samen met de economische ont wikkelingsgebieden. Men hoopt, dat de onderzoekingen in deze gebieden nader inzicht zullen ver schaffen in de criteria, die men zou kunnen aanleggen voor nieuwe ontwik kelingsgebieden op maatschappelijk, so ciaal-hygiënisch en cultureel terrein. De interdepartementale commissie zal dan van geval tot geval kunnen adviseren een gebied als ontwikkelingsgebied op genoemde terreinen te beschouwen. Grensboeren De regeling van de grensboeren acht te hij onbevredigend. Het Nederlands Beheersinstituut is in gebreke gebleven, omdat het is voortgegaan met de ver koop van grond zonder de kopers te waarschuwen voor de consequentie, dat bij eventuele latere ontvijanding geen volledige compensatie zou worden ge geven. Hij noemde de regeling tot het weg nemen van staatloosheid van minister Donker een mislukking en gaf de mi nister de raad zo nodig met een wets wijziging het tempo te bespoedigen. Te vreden was de katholieke woordvoerder over het standpunt, dat de minister in neemt ten aanzien van de voogdijraden, namelijk dat de overheid slechts toe zicht moet houden bij de algemene gang van zaken. De heer Kolff (C.H.) sloot zich bij dr Witteman aan wat betreft de trage gang van zaken bij de behandeling van de echtscheidingskwestie. Hij vroeg de aandacht voor het probleem van de vogelvrijheid der rechtskun dige adviseurs en citeerde daarbij een artikel uit De Tijd. Ook wees hij op uitlatingen van dé deken van de Am sterdamse balie. De moeilijkheden met de grensboeren vond de heer De Vos van Steenwijk je reinste boerenbedrog en wel mede, om dat de Nederlandse regering zich garant heeft gesteld voor de verkopen van het Beheersinstituut. Vele kopers zouden zeker nooit gekocht hebben als deze garantie niet was gegeven. De boeren, die erin zijn gevlogen, blijven recht houden op vergoeding van geleden schade. Opleiding juristen Op de reorganisatie van de rechter lijke macht had de liberale woordvoer der nogal wat aanmerkingen. Hij vond het instituut van de R.A.I.O. (Rechte lijke Ambtenaren In Opleiding- ook psychologisch niet gelukkig en twijfelde eraan of er voldoende advocatenkan toren zullen zijn, die van de diensten van tijdelijke juristen, die door het Rijk beschikbaar worden gesteld, ge bruik zullen willen maken. Over de opleiding tot jurist sprak met hem ook prof. Diepenhorst (.A.R.) Beiden waren het erover eens, dat de studie van het Romeins recht voor het candidaatsexamen niet gemist kan worden, zomin als de klassieke op leiding op het gymnasium. De hoge school wordt meer en meer in het gewoel der maatschappij betrokken, aldus prof. Diepenhorst. Juist in tech nische universitaire omgeving wordt echter de laatste tijd behoefte gevoeld aan meer bezinning. Dit zij ons een waarschuwing om aan de oudheid met haar cultuur, die aan dit wereld deel een grondslag van tien eeuwen beschaving heeft gegeven, niet voorbij te gaan. Het fundament van het recht en het vermogen tot juridisch denken van de leerlingen der rechtsfaculteit is juist in het Romeinse recht gele gen. De Alma Mater zij geen broed machine van specialisten, maar zij vorme leerlingen met een grondslag van een brede ontwikkeling, die later in de maatschappij door ouderen ver der worden opgeleid. Over het vluchtelingenprobleem sprak prof. Beaufort (K.V.P.)die met anderen op het standpunt stond, dat er sinds een jaar in principe eigenlijk niets veran derd was in hun rechtspositie, al heeft de minister ook een buitenplaats aan gekocht, waar vluchtelingen enige maan den kunnen verblijven om getest te wor den. Aan de excessen, waarop het vorig jaar nog moest worden gewezen, is ech ter gelukkig een eind gekomen, maar nog altijd is de wettelijke regeling van de positie van de vluchteling niet aan de orde gesteld. Het is onjuist aan een vluchteling, zoals thans gebeurt, dezelf de rechtspositie te geven als een vreem deling. Deze kan altijd teruggrijpen op zijn vaderland, maar voor de vluchte ling is datzelfde vaderland een vijand, zo merkte mr. Cammelbeeck (P.v.d.A.) op. erscheidene katholieke organisa ties zullen tijdens de komende Boekenweek 27 Maart tot 3 April actie voeren om onder de ka tholieken de belangstelling voor het boek te doen toenemen. Het meest spec taculaire deel daarvan is de grote lezers wedstrijd, die onder het motto „Op zoek naar het goede boek" gehouden wordt. In die week besteedt ook de K.R.O. uit voerig aandacht aan het boek en het lezen. De katholieke uitgevers- en boek handelaren vereniging „St. Jan" geeft een brochure uit over „Boek en Gezin". Het Katholiek Sociaal-Kerkelijk Insti tuut komt vermoedelijk nog voor die week met een nieuw rapport over het lectuurprobleem in katholieke kringen. De St. Willibrordusvereniging en de Ka tholieke Actie komen in die dagen met hun „Zonnewijzer-actie" zoals men weet de grootscheepse verspreiding van een nieuwe uitgave van het Oude Testa ment. Binnen de deelnemende vereni gingen zelf zal de aandacht van de leden op het lezen gevestigd worden. Plaatselijk zullen de openbare leeszalen, als die er zijn, of anders de parochie bibliotheken in samenwerking met de Katholieke Centrale voor Lectuurvoor ziening, actie ontplooien. Ook is er via de leraren- en onderwijzersverenigin gen op aangedrongen, dat ook op de scholen bijzondere aandacht aan het boek geschonken zal worden. In Am sterdam tenslotte wordt met medewer king van de deken een beroep gedaan op de pastoors om van de preekstoel af de aandacht te vestigen op het be lang van goede lectuur. Deze verzameling activiteiten kan men zien als een aanvulling op de tra ditionele propaganda, die tot dusver re in de Boekenweek gevoerd werd. Die ging uit van de boekhandelaren en uitgevers. Wat nu van katholieke zij de ondernomen wordt is een nadere activering van het lezerspubliek; rechtstreeks geschiedt dat bijvoor beeld door de vier standsorganisaties, die hun leden over het lezen zullen onderhouden. De grote prijsvraag brengt de lezers op andere wijze in actie. Zij krijgen namelijk bij acht en zestig titels van boeken de namen der auteurs te zoeken. Er zullen er maar weinig zijn, die dat zo maar voor de vuist weg kunnen, ook al krijgen zij de namen er op een liist bij Maar als zij naar de boekhandel gaan. naar de leeszaal of naar de bibliotheek, dan wordt het veel gemakkelijker. En dat is ook de bedoeling:, dat men de weg naar die nuttige instellingen leert ken- nen. Een rondetafel-gesprek voor de K.R.O. op Zondagmiddag 18 Maart om drie uur werkt in dezelfde richting, zij het wel licht op beperkter schaal, want dat gaat alleen over de katholieke openbare lees zalen en bibliotheken. Maar verder wordt er op verscheidene manieren nog de aandacht op het leven gevestigd Op Vrijdagavond 26 Maart bijvoorbeeld zullen vijf bibliothecarissen door vra gen aan vijf auteurs, die zij niet zien, proberen uit te maken, hoe die vijf auteurs heten. Het wedstrijd-element is vertegenwoordigd in de uitzending van Zondagavond, waar lezers zullen luiste ren naar fragmenten uit boeken, om daama op te geven uit welk werk het fragment is en hoe de schrijver er van heet. De prijzen ziin boeken en een leeslamp. Bii dit alles valt de aandacht op „het goede boek", of anders gezegd, het boek voor het gezin. iiiiiiiiiiiuii hui ii mi milium mui in iiiiiiiiiiiiiiiii Milium in Naar ons bericht wordt, zal de „Acti Zonnewijzer", waarvan de start bepaald is op Vrijdag 26 Maart en die zich ten doel stelt het goede boek, met als eer ste hét Oude Testament, op zeer grote schaal te verspreiden, niet tot Neder land beperkt blijven. Het Nederlandse initiatief heeft n.l. in Vlaanderen weer klank gevonden. Ook de hoogste ker kelijke autoriteiten in België hebben te kennen gegeven, dat zij dit unieke ini tiatief om op zo grote en zo verrassen de wijze het goede boek te verspreiden, van harte toejuichen. Enkele zeer grote katholieke Vlaamse organisaties hebben medegedeeld de „Actie Zonnewijzer" ook voor geheel Vlaanderen te willen over nemen. Met name heeft de Vlaamse Katholieke Actie haar volledige steun en medewerking toegezegd. Dit is de eerste maal, dat een zoveel omvattende actie ook een internationaal aspect krijgt. Nader vernemen wij nog, dat alle voorbereidende werkzaamheden inmid dels zijn voltooid, zodat de zekerheid bestaat, dat de „Actie Zonnewijzer" in derdaad aan de vooravond van de „Boe kenweek" zal worden uitgevoerd. luuuuuiuimuuiuuuuiuiiuuiuiuuuuuiuumumiumu De commissie voor aangelegenheden betreffende geheel Duitsland uit de Bondsdag heeft een ontwerp-motie van prins Hubertus zu Loewenstein (libe raal) aanvaard, waarin wordt voorge steld de bepalingen, welke gelden voor het reizigersverkeer binnen de bonds republiek, ook van toepassing te verkla ren op Saarland en de westelijke grens gebieden, „die voorlopig aan een vreemd bestuur zijn onderworpen". Be doeld zijn de gebieden aan de grens met Nederland' en België. Het doel van deze motie, die bij de Bondsdag zal woren ingediend, is aan de Duitsers uit Saarland en de genoemde grensgebieden vrije toegang tot de bondsrepubliek te verlenen. (A.F.P.). De Venlose politie heeft in een be tonnen hok achter een woning te Bie- rick twee honden aangetroffen, die vol komen waren uitgehongerd. Toen de politiemannen het hok open den om de dieren naar een asyl te brengen werden zij door de honden aangevallen en gebeten. Volgens een dierenarts verkeerden de honden in staat van volkomen uitputting. Ze moesten worden afgemaakt. De politie heeft procesverbaal opge maakt tegen een 70-jarige vrouw aan wier zorgen de honden waren toever trouwd gedurende de afwezigheid van haar dochter, aan wie ze toebehoorden.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7