bicmpkn m Jeugd van vandaag moet verstaan worden Vraat! Antwoord f SCHEEPVAARTBERICHTEN ATLANTIS" nog steeds een boeiend onderwerp Parkeerruimte bij R.K. kerk te Overveen en Kraantje Lek r Causerie voor Archaeologische Werk gemeenschap in Kennemerland nieuw rijwiel A. v. d. Bogaard SïwoïidJÏt|' HET WONINGONDERZOEK IN SANTPOORT-DORP Raad koopt grond voor woningbouw nabij de Bovenweg Vrouw door gas gestikt handhaaft kwaliteit en de prijs van Karakter is gewijzigd VROUWENGILDE BEVERWIJK J VRIJDAG 19 MAART 1954 PAGINA 11 ^DE LENTE IS OP KOMST^ DE ARRESTATIES TE BEVERWIJK Contactavond B.B. Opmerkelijke verschillen met Santpoort-Station Gemeenteraad van Bloemendaal Diefstal van ijzer voor politierechter Twee knapen veroordeeld tot 3 weken Haarlemse Rechtbank Slordige boekhouder hoort één jaar tegen zich eisen Omvangrijke verduistering ten laste gelegd AFSCHEID VAN M. HOOGENDIJK vervaardigd met de fjjnste echte melkchocolade v.v.v.v, Handel Oost.West EngelsRussisch voor stel goedgekeurd Kind gewond RUMOER BIJ DE ACADEMIE FRAN§AISE Bij installatie van opvolger van Charles Maurras Bijeenkomst „De nieuwe Mens" MARKTBERICHTEN Voor de afdeling Kennemerland van de Archaeologische Werkgemeenschap •prak de heer F. E. Farwerck uit Hil versum over het onderwerp Atlantis. Steeds is er een grote bekoring van dit probleem uitgegaan hetgeen moge blijken uit de ongeveer 25.000 boeken en schrifturen, die in de loop der tijden over deze kwestie het licht zagen. De oudst bekende geschrifften zijn die Van Plato, die er reeds in zijn Timaios en Kritias over schreef. Na hem kwa men nog vele schrijvers van wie velen met nieuwe theorieën. Men heeft At lantis over geheel de wereld gezocht, zo meende men het te moeten vaststel len in Noord- en Zuid-Amerika, Zwe den, Spitsbergen, de Kaukasus, Kreta en Ceylon. Ook werd verondersteld, dat het verdwenen rijk op de bodem van de Atlantische Oceaan zou liggen. Op de duur bleken al deze meningen onhoudbaar, zodat ondanks de vele stu dies Atlantis nog steeds een groot vraagteken bleef. Nimmer mocht het gelukken bewijsbaar materiaal aan te voeren, waardoor de fantasie steeds een belangrijke factor is gebleven. Kortgeleden heeft de Oost-Friese vorser Jürgen Spanuth na diepgaande studie een aannemelijke oplossing voor het Atlantis vraagstuk gevonden. Hij onderzocht alle bekende gegevens en bronnen zo nauwkeurig mogelijk en werkte deze op minutieuze wijze uit, zodat zeer velen nu overtuigd zijn. dat hij het probleem ontraadseld heeft. Spanuth verzamelde allerlei archaeo logische voorwerpen en bewijzen, waarmee hij de juistheid van zijn op vattingen heeft kunnen aantonen. Zo blijken nu vele in het Zuiden gevon den zwaarden van Noordse herkomst te zijn. De afbeeldingen te Medinet Huba laten episoden uit de strijd zien en Vertonen de schepen van de Noordzee volken met hun krijgers en uitrus ting- Het Atlantische rijk volgens de be schrijving van Plato lag in de Noord zee. Helgoland of heilig land is daar Advertentie Koopt nu een Magneet, R.S., Burgers, Simplex Alle modellen in diverse kleuren voorradig bij FLORESSTRAAT 15 - Tel. 16548 Betaling in overleg. De vier arrestanten die in verband friet de diefstallen in Kennemerland en de Zaanstreek te Beverwijk waren ge arresteerd en werden vastgehouden, zijn hedenmorgen naar Haarlem overge bracht om voor de officier van justitie te worden geleid. Het zijn de 25-jarige E. v. d. W., de 23-jarige J. J. M., de 24-jarige J. K. M. en de 22-jarige J. I,. Intussen hebben zij ook nog bekend dat meerdere diefstallen te Beverwijk op hun rekening staan. Zo werd een be kentenis afgelegd omtrent de diefstal bij de firma Claus aan de Meerstraat. Woensdag 24 Maart houdt de afde ling Heemstede van de BB een con tactavond in de foyer van het Miner- va-theater welke alleen bedoeld is voor de vrijwilligers van de BB met wijk en blokhoofden. De heer P. G. v. Zwieten, plaatsver vangend hoofd van de kring Haarlem mermeer zal spreken over zelfbescher ming in wijken en blokken en daarbij een aantal toepasselijke geluidsfilms vertonen. thans nog een overblijfsel van. Dit stemt overeen met hetgeen over de si tuatie aldaar is geworden ook in geolo gisch opzicht. Spanuth zamelde geld in voor de uitrusting van een duikersexpeditie, die hij in 1952 uitvoerde en waarbij hij door middel van duikers in de om geving van Helgoland door verschil lende vondsten en opmetingen de juistheid van zijn beweringen heeft kunnen aantonen. De interessante le zing werd met lichtbeelen toege licht. Advertentie ais u dus VOOlt- 1 ^°eendesukkelt met maagpijn. K op t maag. oprispen. S uw maag l® ^^BICARPAN ll morgen met aag-cachets akker smaakloos, snel, zeker Ruim twee maanden na het verschij nen van het verslag betreffende het wonlngonderzoek in SantpoortZuid is het mogelijk gebleken het onderdeel Santpoortdorp aan een nadere be schouwing te onderwerpen, waarmede tevens een vergelijking tussen de beide delen van Santpoort mogelijk is ge maakt. Ook nu weer ondervonden de ambtenaren van de dienst van volks huisvesting de nodige medewerking van de bewoners, ondanks het feit, dat 265 woningen opgemeten moesten worden in verband met het geheel ontbreken van tekeningen. De opbouw van Santpoort-dorp wordt gekenmerkt door de oude kern van vóór 1900, de bouw van arbeiderswo ningen na de eerste wereldoorlog, de hausse in de bouw van middenstands woningen gedurende de jaren 1930 tot en met 1939 en de bouw na de tweede wereldoorlog, van gemeentewoningen, in de West-Indische buurt, de „pelita"- woningen in de Noordbuurt en de be bouwing van Bosbeek. In totaal waren er 15 December 1953 te Santpoort-dorp 1.711 woningen, waar van 6 tijdelijk onbewoond. Daarnaast wa ren er nog 6 van zogenaamde bewoonde ruimte, n.l. 3 noodwoningen, 2 nood- boerderijen en 1 hotel. In de bewoon de woningen zijn geteld 7.056 personen, een gemiddelde van 4.14 per woning. De gemiddelde woningbezetting is se dert de woning- en gezinstelling van 31 Mei 1947 gedaald van 4.58 tot 4.14, me de veroorzaakt door een afname van het aantal samenwoningen en de vesti ging van jonge gezinnen in duplex- woningen. Evenals in SantpoortZuid overheerst het eengezinshuis in sterke mate. Van de woningvoorraad bestaat 81% uit normale eengezinshuizen. Wanneer de duplex-woningen tot normale eenge zinshuizen worden ingericht, zal 91% van de woningvoorraad in Santpoort dorp uit eengezinshuizen bestaan. Van het woningbezit is 82% in handen van particulieren en 29% van het totaal aantal particulieren woningen wordt bewoond door de eigenaar. Dit percen tage wijkt belangrijk af van de situatie in SantpoortZuid, waar het 43% is. Santpoortdorp heeft in tegenstel ling tot SantpoortZuid meer gesloten bebouwing en 60% van het aantal wo ningen heeft een inhoud van 255 tot en met 374 M3. Er zijn 618 (42%) een gezinswoningen-arbeiderswoningen, 817 (55%) eengezinswoningen-middenstands woningen en 46 (3%) eengezinswonin- gen-welgesteldenwoningen. De winkel woningen bevinden zich voornamelijk in de oude kern, aan de hoofdstraat en Hagelingerweg. De woningen zonder slaapvertrekken (136) hebben een slaapverblijf op zol der of maken gebruik van bedsteden of alkoven. Evenals in Santpoort—Zuid overheerst het 3-slaapkamer-type. In het 4-slaapkamer-type ontbreekt veelal een badruimte. Er zijn 9 woningen met alkoven en 5% van het totaal aantal woningen beschikt nog over bedste den. 41% van de woningen beschikt over een badruimte. In SantpoortZuid is dit 66%. Opmerkelijke verschillen zijn te constateren tussen de bevolking van Veel stof leverde de agenda van 26 gunten, welke de gemeenteraad van loemendaal Donderdagmiddag te be handelen kreeg niet op. Het ging om kleinigheden, waarvan die betreffende het verkeer op bepaalde punten het meest de aandacht vroegen. De heer Smidt van Gelder (V.V.D.) was niet te vreden over het parkeren van auto's tij dens de Zondagse kerkdiensten te Over veen. Eerst plaatsten de automobilisten hun wagens op het voorplein van de kerk, maar door het groeiend aantal staan er nu ook auto's aan beide zij den van de weg. Hij wenste een parkeer verbod links of rechts op deze verbin dingsweg. Vervolgens maakte hij zich ongerust over de verkeerssituatie bij Kraantje Lek. De weg is smal en er wor den in de zomer bovendien veel auto bussen neergezet. Toch is deze weg de enige verbinding van Noord naar Zuid in de gemeente. Verbreding is noodzake lijk meende dit raadslid, maar daar wil de de heer de Jong Schouwenburg (CH) biets van weten. Juist omdat ter plaatse gevaren dreigen kijkt ieder uit en ge beuren er geen ongelukken. Een brede re weg zou een aansporing zijn om har der te rijden, terwijl men verderop toch hl een fuik zou worden opgenomen. De voorzitter meende, dat de aloude uit spanning met de tijd mee moet gaan en Voor betere parkeergelegenheid moet *orgen, waartoe plaats te vinden is. Er *ai eens met de eigenaar gepraat wor den. Verschillende raadsleden deden mee aan een discussie over de rij- en voet baden door het Bloemendaalsebos. De heer Vliegen (Arb.) wenste het voetpad ïan het pannenkoekenhuisje naar de *HIperweg rijwielpad te maken, met de restrictie dat bromfietsers hun motor •boeten afzetten. Daartegen verzette de heer Daams (V.V.D.) zich, omdat hij de huidige toestand het beste vond. Een ,°orstel om - geen verandering aan te ?rengen werd aangenomen met 9 tegen «temmen. Een voorstel tot aankoop van gronden tussen Van Haemstedelaan en Bovenweg werd aangenomen, nadat de voorzitter had medegedeeld, dat de administra tie van Elswout zich accoord had ver klaard. Op het terrein zullen woningen gebouwd kunnen worden, terwijl er ook plaats is voor een sportveld. Een gedeel te van de Delft werd aan Haarlem over gedragen. Enige grond te Vogelenzang werd verkocht tegen f 6,90 per M2 om woningbouw in de particuliere sector te vergemakkelij ken. Het bestuur van het Missiecollege St. Willibrordus te Katwijk verzocht om 'n subsidie voor de uit Bloemendaeal af komstige leerlingen, die in 1953 't college bezochten. Alleen wethouder mej. Nolte (K.V.P.) was er voor in B. en W. De heer De Jong Schouwenburg (C.H.) wilde zich wel achter mej. Nolte scharen als hij de verzekering zou krijgen, dat het betrokken college ook inderdaad een gymnasium is. Dit bevestigde de wethou der, echter met de restrictie, dat de leer lingen he staatsexamen moeten afleg gen. Met 11 tegen 6 stemmen werd het subsidie afgewezen. De jaarstukken en de begroting van het openluchttheater werden goedge keurd. Tot onderwijzers aan de Harten- lustschool werden benoemd de heren R. Abbas te Leeuwarden en D. Bergsma te Doetinchem. In de commissie van toe zicht op het lager onderwijs zullen weer zitting nemen de heren dr. ir. H. J. A de Goey en S. A. Wilson. De overige punten van de agenda werden goedgekeurd. In een vorige vergadering had de heer Tirion (V.V.D.) gevraagd of het nood zakelijk is, dat het rode stoplicht voor de tram bij de halte Oosterduinweg zo lang blijft branden. De burgemeester had terzake een rapport ingewonnen, waar uit bleek, dat geen andere oplossing mo gelijk is. Het stoplicht bij deze onbe waakte overweg zou echter nooit meer dan één minuut het andere verkeer op houden. Santpoort-dorp en Santpoort-station. Bedroeg het aantal huishoudingen van 6 of meer personen in Santpoort station 8% van het totaal aantal huis houdingen, in Santpoort-dorp werd 13% waargenomen. Het aantal kin derloze huishoudingen bedraagt 21% (SantpoortZuid 30%), terwijl het aantal jonge gezinnen (44%) belang rijk afwijkt van het Zuidelijk deel (32%). Van de onvolledige gezinnen komt vanzelfsprekend de vrouw met kind (eren) het-meeste voor, terwijl ook in dit deel der gemeente de „pseudo-gezinsvorm" voorkomt. Het vrouwenoverschot in Santpoort-dorp is geringer dan in SantpoortZuid. Relatief is het aantal samenwonigen (7.3%) geringer dan in Santpoort Zuid (9%). In Santpoort-dorp zijn 315 huishou dingen van 1 persoon. Hiervan hebben er 59 een gehele woning ter beschik king, terwijl 266 bij anderen inwonen. Het betreft meestal oude vaders, moe ders of schoonmoeders. Sedert 31 Mei 1947 is het aantal huishoudingen van 1 persoon gestegen van 82 tot 315. Van het totaal aantal huishoudingen blijkt 44% te bestaan uit 2 en 3 personen. (Santpoort—Zuid 50%). Voor de huis houdingen van 4 en 5 personen bedroe gen de percentages Santpoort-dorp 27 SantpoortZuid 25. Het gemiddeld aan tal personen per huishouding van 2 of meer personen daalde van 4.06 op 31 Mei 1947 tot 3.81 op 15 December 1953. Van het totaal aantal huishoudingen met kinderen heeft 77.5% 1 t/m 3 kin. deren, en van het totaal aantal kinde. ren is 53% 10 jaar en ouder. Sedert 31 Mei 1947 is het aantal samenwoningen gedaald van 157 tot 129. De twee 21-jarige knapen J. S. en J. v. d. P., die op 2 Februari van het erf van 'n boerderij te Dijkzeul twee ijzeren platen ontvreemdden, .maar onderweg werden aangehouden door de politie, zijn gisteren door de Haarlemse politie rechter veroordeeld tot drie weken ge vangenisstraf met bevel tot onmiddel lijke gevangenneming. Deze straf werd hun opgelegd met het oog op de her haalde vergrijpen van dergelijke aard, waaraan zij zich de laatste maan den hadden schuldig gemaakt. De Haarlemse rechtbank veroordeelde gisteren de 56-jarige kassier J. D. T. uit Amsterdam, tegen wie wegens verduiste ring van 16 mille een jaar gevangenis straf was geëist, tot 10 maanden. Wegens verduistering van enige dui zenden guldens eiste de Officier van Justitie bij de Haarlemse Rechtbank, mr. B. v. d. Burg, gisteren tegen de 31-jarige E. G. uit Aalsmeer een gevangenisstraf van 1 jaar, waarvan 4 maanden voor waardelijk. In de periode April 1948 Juli 1951 had de verdachte als boekhou der van een Aalsmeerse bloemenfirma door ontvangsten niet te boeken en te knoeien met veilingbriefjes, een groot bedrag te eigen bate aangewend, dat hij zelf schatte op f 1500, maar dat door een administrateur geraamd werd op ruim f 5000. „Ik kan aan de hele ge schiedenis geen touw meer vastknopen", zuchtte de verdachte wanhopig. Hij gaf toe, dat de boekhouding al lang niet meer klopte. De administrateur, die de boekhouding had onderzocht en het te kort had geconstateerd, typeerde de ver dachte als „grenzenloos slordig", hoewel hij daarnaast vele goede eigenschappen bezat. De gedupeerde firmant, T., ver klaarde, dat hij zijn boekhouder, nadat de fraude was ontdekt, nog voldoende gelegenheid heeft gegeven om het tekort aan te zuiveren, maar dat hiervan geen gebruik was gemaakt, integendeel, dat de man nog andere onregelmatigheden heeft gepleegd. De Officier van Justitie achtte in alle geval bewezen, dat enkele duizenden guldens waren verduisterd en hij be treurde het, dat de zaak zo laat bij de politie was aangegeven. Ook de generale preventie, zo zei hij, spreekt nog een woordje mee. De raadsman, mr. Stomps, bepleitte genade voor recht en gaf de garantie dat zijn cliënt onmiddellijk de afbetaling van zijn schuld zou hervatten. Uitspraak over 14 dagen. Woensdagavond kwam de winkeliers vereniging „Jan van Goyenstraat" in vergadering bijeen, welke onder leiding stond van de heer N. de Lange, ere voorzitter van de vereniging. In ver band met het vertrek van de voorzit ter, de heer M. Hoogendijk, die gaat emigreren, werd als zijn opvolger aan gewezen de heer D. Schol; de heer P. Sliggers werd als bestuurslid herkozen en in de plaats van de heer Klein, die zich niet herkiesbaar stelde, werd aan gewezen, de heer M. Dodeman. Uit de jaarverslagen bleek, dat de grote activiteit van de vereniging in het afgelopen jaar veel successen had opgeleverd en dat de kas een klein ba tig saldo heeft. Na het officiële gedeelte kwamen de dames ter vergadering en werd de heer Hoogendijk door verschillende sprekers gehuldigd om zijn grote ver diensten tijdens zijn lange duur van voorzitterschap van de Jan v. Goyen- straatvereniging. Hem werd ter herin nering een zilveren sigarenkist met in scriptie aangeboden en mevrouw Hoo gendijk werd verrast met een zilveren bonbónschaal. Voorts bood de heer D. Jongkind een complete film aan over Putten, de gemeente die door de Duit sers in de oorlog zwaar werd geteis terd en waarvoor de Jan v. Goyen- straatvereniging een huis heeft ge bouwd. Met het vertrek van de heer Hoo gendijk verliest Heemstede een zeer goed burger en bovendien een midden stander, die de tekenen des tijds altijd heeft verstaan. Hij was een man met veel initiatief en daarom zal men hem slechts node zien gaan. In een woning van de Jac. van Len- nepstraat te Amsterdam is een 45-jarige vrouw door gasverstikking overleden, doordat de gasslang naar het gasstel geheel vergaan was en het gas zich door de woning kon verspreiden. Advertentie Mars AVX' Voor een gering, maar niettemin aan dachtig gehoor heeft de heer J. A. Stal pers, socioloog en psycholoog uit Leiden, onder auspiciën van het Katholiek Vrou wencentrum gesproken over „jeugd en opvoeding in vroeger tijden en nu". Het gezin heeft zich van de oudste tij den tot heden, ondanks pogingen tot op heffing, die gedoemd waren te misluk ken, weten te handhaven, ook al zijn er in de loop der eeuwen veranderingen gekomen. Vergelijkingen met een plat telandsgezin, een gezin rond 1900 en het gezin van heden, brachten spr. tot de conclusie dat deze zeer uiteenlopen van karakter. Het plattelandsgezin leefde open en vrij, maar in een gesloten ge meenschap, terwijl het gezin rond 1900 een gesloten isolement vormde tegen over de buitenwereld waarin woelingen en veranderingen hun entree maakten. Een open gezin in een open maatschap pij is momenteel aan de orde, dient ai- 1 thans aan de orde te zijn. Sporten, ver enigingen, jeugdbewegingen en andere vermaken buitenshuis doen het gezin naar buiten treden. Het gezin blijft zijn grote betekenis van vroeger behouden en kan ook thans als levenseenheid groeien. Een gezonde belangstelling van de ouders voor de werkzaamheden en ontspanningen der kinderen, tact en medeleven, verricht wonderen. Negatie ve reacties daarentegen doen de kinde ren buitenshuis belangstellenden zoeken Ideaal zou het zijn wanneer de spor ten naar de Zaterdag verwezen konden worden en de Zondag niet alleen voor kerkelijke viering, maar ook voor het gezin gereserveerd kon worden. Ondanks alle uithuizigheid is de laat ste tijd een groei naar weer grotere in timiteit in het gezin waar te nemen dit is van waardevolle betekenis. De avond stond onder leiding van de presidente mevr. C. Verselewell de Witt Hamer- Van de Ven. De Economische Commissie voor Eu ropa van de Verenigde Naties heeft het gemeenschappelijk door Engeland en de Sowjet-Unie ingediende voorstel om trent uitbreiding van de handel tussen Oost en West met 16 stemmen vóór en geen tegen goedgekeurd. Het voorstel is een compromis tussen eerder door de Engelse en Russische delegaties inge diende voorstellen en houdt een verzoek in aan de Secretaris-Generaal van de Commissie om overleg te plegen met de regeringen der Europese landen over de mogelijkheid van bijeenroeping der han delscommissie van de E.C.Ê., die in vijf jaar niet heeft vergaderd. De secretaris van de E.C.E., Gunnar Myrdal, merkte op, dat het gemeen schappelijke voorstel een zeer goed voorteken was voor een zelfs nog groter succes dan verleden jaar op het gebied van uitbreiding van het handelsverkeer. Op de Zeestraat ter hoogte van de Ligthal reed de heer J. J. K. met de motorfiets. Enkele kinderen zaten aan de kant van de weg. Toen de heer K. ongeveer tot bij de kinderen- genaderd was, stak de 3-jarige D. v. N. plotse ling de weg over. De heer K. week uit, zodat hij de jongen niet aanreed, maar kon niet voorkomen dat het kind door het stuur werd geraakt. Het viel op de grond en liep een hoofdwond en een hersenschudding op en is in het Rode Kruis Ziekenhuis ter verpleging opge nomen. De Parijse politie heeft Donderdag betogers uit het „Institut de France" moeten verwijderen, waar de 69-jarige historicus de hertog van Levis-Mire- poix als lid van de „Académie Fran- gaise" werd geïnstalleerd als opvolger van Charles Maurras. Dr. Francois Daudet, zoon van de leider der royalistische beweging „Ac tion Francaise" van voor de oorlog, Léon Daudet, werd met nog een beto ger gearresteerd. Van de galerij klonken kreten als „leugenaar", gevolgd door een regen van vlugschriften, toen een lid van de Académie, Jacques de Lacretelle, zeide: „Tot het laatste ogenblik weigerde Maurras de dageraad te begroeten, waar het gehele volk op wachtte de bevrijding." De filosoof en letterkundige Maurras werd op beschuldiging van samenwer king met de Duitsers tot levenslange gevangenisstraf veroordeeld en uit de „Académie Frangaise" gestoten. Hij stierf in 1952 op 85-jarige leeftijd, een paar maanden nadat hij uit de gevan genis was ontslagen. Op Passiezondag 4 April, belegt de redactie van het maandblad „De nieu we mens" een bijeenkomst van abon- né's en geïnteresseerden in het binnen kort af te breken klooster van „de Zus ters van Hallo" te Nijmegen. Het on derwerp van de bijeenkomst zal zijn: „Wat doen wij voor onze medemensen die van Christus vervreemd zijn?" In leider in dr. Nic. van Doornik M.S.C., leider van het Una Sanctawerk in Den Haag. Kath. Reisvereniging R. W. wil weten of er in de omtrek tussen Haarlem en Uitgeest een R.K. Reisvereniging voor volwassenen be staat. Antwoord. Neen. Eventuele leden kunnen zich aansluiten bij afd. Haarlem. Verschil in onderwijs H. J. P. Wilt u mij opgeven het verschil in onderwijs tussen lyceum, gymnasium en H.B.S.? Antwoord. Duur 5 of 6 jaar. Ge meenschappelijke onderbouw van 1 jaar; bovenbouw gymn. 5 jaar (hoogste 2 klassen verdeeld in A en B) en bovenbouw (H.B.S. B) 4 jaar; meisjes lyceum bovenbouw H.B.S. B 5 jaar. Sommige scholen kennen ook een bovenbouw H.B.S. A. Studiemogelijk heden: De mogelijkheden zijn afhanke lijk van het behaalde diploma Gymn. A/B; H.B.S. A/B (zie H.B.S. enz.). Gymnasium: Op klassieke leest ge schoeid. Na de 4de klasse klassieke talen en geschiedenis op de voorgrond en minder wiskunde en natuurk. vak ken. Studiemogelijkheden: Godgeleerd heid, rechten, letteren en wijsbegeerte, econ. wetenschappen en accountancy, politiek en soc. wetenschappen, soc. georg. psychologie. Gymnasium B: Studiemogelijkheden: rechten, geneeskunde, wiskunde, na tuurkunde, econ. wetenschappen, na tuurk. geogr. en soc. geogr.; veeartsenij kunde; tandheelkunde; toelating tot Techn. Hogeschool te Delft, Landbouw hogeschool Wageningen, Econ. Hoge school Rotterdam en Tilburg. Ac. Lich. opvoeding. H.B.S. B: Onderwijs is wiskundig- natuurwetenschappelijk. Laagste 3 klas sen zijn gelijk aan die van H.B.S. A (zie hieronder). Studiemogelijkheden: Ge neeskunde, wis- en natuurkunde, econ wetenschappen en accountancy, pol. en soc. wetenschap; phys., geogr.; soc. geogr.; psychologie; veeartsenijkunde; tandheelkunde. H.B.S. A: Karakter: literair econ.: ingesteld onderwijs. Leerstof is ontleend aan z.g. maatsch. vakken, d.w.z. moder ne talen, handelswetenschappen, staats- wetensch., econ. aard. en gesch. Studie mogelijkheden: Econ. wetensch. en ac countancy, pol. en soc. wetensch. soc geografie, psychologie. Buma H. J. P. Wij kopen liedjes, leren deze en voeren ze dan op op avonden van verenigingen enz. Kunnen wij last krijgen met B.U.M.A.? Antwoord. Ja, u doet verstandig kennis te geven (vooraf) aan B.U.M.A., J. Obrechtstraat 51, Amsterdam-Z. Werkspoor weef van niets JJ. H. Wat is u bekend van de bouw van een fabriek door Werkspoor in Transvaal? Antwoord. Ons is niets bekend van de bouw van een fabriek van Werk spoor in Transvaal. Ook de N.V. Werk spoor te Amsterdam weet van niets. Stukgevroren waterleiding W. A. de G. Moeten de kosten van het repareren van een stukgevroren waterleiding gedragen worden door de verhuurder? Antwoord. U weet dat de gering© en dagelijkse reparaties voor rekening van de huurder zijn. Zonder twijfel vallen de door u bedoelde kosten daar niet onder, zodat de verhuurder tot voldoening hiervan verplicht is. Is uw tegenpartij hiertoe niet bereid, dan kunt u de reparatie zelf laten verrichten en de kosten als schadevergoeding terug vorderen. Schoonmaak schilderij Mevr. v. G. Hoe moet men een olieverfschilderij schoonmaken? Antwoord. Met een zachte spons en zeepwater, daarna met schoon lauw water. Voorzichtig werken. U kunt ook gebruik maken van een doorgesneden aardappel. Met .het snijvlak zacht over de verf wrijven tot deze schoon is. Na spoelen met koud water en laten dro gen op een winderige plaats met de verf kant naar beneden. Vooral niet drogen in de zon. Frans lot J. D. L. Betreft uw vraag over uw Franse lot. Antwoord. Vraagt u eens inlichtin gen aan de Franse ambassade, Nieuwe Uitleg 10 te Den Haag. Rekeningen bewaren G. L. G. S. Hoe lang moeten be taalde rekeningen bewaard blijven? Antwoord. U is volkomen veilig na deze 30 jaren te hebben bewaard. Belastingpapieren dient u minstens 7 jaar te bewaren. Voor andere doelein den kan een schuld ook wel na 5 jaar verjaard zijn, maar veilig is men als men de bewijzen 30 jaren bewaart. Eventueel bedrog maakt een uitzonde ring. Klaverjassen L. A. v. d. M. Komt terug op ons antwoord over klaverjassen. Antwoord. De vraag ging over het bijlopen indien troef gevraagd wordt. Indien troef gevraagd wordt, hoeft men niet boven de uitgespeelde kaart te gaan, als men dat niet wil en als men er onder kan blijven. Kunt u niet bij lopen in de gevraagde kleur, dan moet men troeven en dan is het niet geoor loofd onder te troeven, al kost u dat dan uw „boertje". Het wordt inderdaad wel eens verschillend gespeeld, doch wij blijven er bij dat dit de meest voorko- Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaaide vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. mende speelwijze is. Als u niet in het bezit bent van de boer, speel dan een klein troefje, b.v. de 7 uit, dan moet iedereen er boven en als u in het bezit bent van een aardig partijtje troeven, is het tien tegen één, dat de boer wel vallen zal. Naar de Nederlandsche Bank E. R. Tot wie moeten wij ons wen den om ingeleverd Duits geld uitbetaald te krijgen? Antwoord. Voor zover ons bekend is men het er nog niet over eens welke instantie met de uitbetaling zal wor den belast. Informeert u eens bij de Ned. Bank in uw woonplaats, wellicht weet men er daar meer van. H. M. Er zijn mensen, die verzuimd hebben hun gouden tientjes in te leve ren en dit nu niet meer durven doen. Ze zijn bang voor beslaglegging. Wat te doen? Antwoord. Wendt u tot de Neder landsche Bank. Wij geloven niet dat u de kous op de kop krijgt. Verhandelen van goudgeld is verboden. Inleveren niet. Wol met sajef J. B. vraagt een adres van een fa briek, waar wol met sajet wordt ver kocht. Antwoord. U kunt bij een derge lijke fabriek niet terecht. Deze fabrie ken verkopen alleen aan handelaren. Overigens is er in diverse wolzaken wel degelijk wol met sajet verkrijgbaar. Z.g. Filéboekjes zijn momenteel niet te krijgen. Ze zijn in de maak en de fabriek heeft toezegging gedaan, ze binnenkort te zullen afleveren. Probeert u het over enige tijd nog eens in enkele handwerkzaken, ongetwijfeld zal men u dan kunnen helpen. Noodwet-Drees A. P., wonende te Amsterdam, heeft f 1.146.28 inkomen en „staat alleen". Kom ik in aanmerking voor uitkering van de Noodwet „Drees"? Antwoord. Ja, ongehuwd zijnde in een eerste klasse gemeente met een in komen van minder dan f 1.250 per jaar geeft recht op uitkering. Wendt u tot de Raad van Arbeid. Wat betreft de huur verhoging van 5 pet., dit is ons niet duidelijk. U bedoelt zeker pensioenver hoging. De h u u rverhoging in Amster dam bedraagt 17 pet. i ALBIREO p. 19 Ouess. n. Antw. ALIOTH p. 19 Recife n. Rio Jan. ALPHERAT 18 te Rotterdam. ARENDSDIJK 19 te Santos. ABBEDIJK 18 te Antwerpen. ALAMAK 19 te Bombay. AMPENAN 19 te Port Swettenham. BLOEMFONTEIN p. Kp. Blanco n. Kpst BONAIRE 18 te Paramaribo. BOSCHFONTEIN 18 te Amsterdam. BANTAM 18 te Rotterdam. CALLISTO 19 te Leith. CHAMA p. 19 Kp. Bon n. Prt. Said. DELFLAND 19 te Laspalmas. GAASTERLAND 18 te Melbourne EEMLAND 19 te Bahia. HELICON 19 te Curasao. HECTOR 18 te Izmir. HYDRA 19 te Puerto Cabello. INDRAPOERA 19 te Surabaja. LIEVE VROUWEKERK 19 te Valencia. LARENBERG 18 te Amsterdam. MENTOR 18 te Rotterdam. MARKELO 19 te Londonderry. MELISKERK 19 te Hongkong. NIEUW AMSTERDAM 18 van Cristobal n. Havana. PRINS WILLEM IV p. 19 Middlesbro naar Sta vanger. RIDDERKERK 19 te Amsterdam. RONDO 18 te Boston. RADJA p. 19 Sabang n. Colombo. RIJNLAND 19 te Buenos Aires. SARANGAN 19 te Basrah. SCHIE p. 19 Ouess. n. Rotterdam. STAD ROTTERDAM 18 van Micfdlesbro n. Kirkenes. SALAWATI 18 van Kuweit n. Bandarsn. SIBAJAK 19 te Surabaja. SUNETTA 18 van Yokoh. n. Niagata. TITUS 18 te Thessaloniki. WATERMAN p. 18 Startpoint n. R'dam TABINTA p. 19 Key West n. Jacksonv THALATTA 19 te Liverpool. TIBA 19 te Rotterdam. TJISADANE 19 te Buenos Aires. TROMPENBERG 19 te Amsterdam. WAAL 19 te Amsterdam. WILLEM RUYS p. 19 Aden n. Prt. Said. WONOGIRI p. 19 Daedalus n. Suez. ZAAN p. 19 Finist. n. Lissabon, ALIOTH p. 18 Fern. Nor. n. Rio Jan. ALAMAK 18 te Bombay. AMSTELVEEN 18 te Hamburg. AALSUM p. 18 Kp. Blanco n. Bremen. ATLAS p. 18 Gibr. n. Amsterdam. AENEAS 18 te Lissabon. BAARN p. 18 Azoren n. Trinidad. BORNEO p. 18 Socotra n. Calcutta. DELFT 18 van Curacao n. Antw. DRACO 18 te Bari. ENGGANO 18 te Genua. HYDRA 18 van La Guaira n. Pto. Cabello. IVOORKUST p. 18 Ouess. n. Bordeaux. JONGKIND 18 te Sevilia. LAWAK 18 te Djakarta. LAAGKERK 18 te Tuticorin. LARENBERG 18 te Amsterdam. MERWEDE 18 te Mobile. MODJOKERTO 18 te Singapore. MAETSUYCKER 18 te Singapore. MUIDERKERK p. 18 Kp. Armi n. Genua. OLEANDER 18 van New York n. Albany. PLATO 18 te Amsterdam. PAPENDRECHT p. 18 Kp. Palmas n. R'd. PEPERKUST p. 18 Las Palmas n. Dakar. PRINS WILLEM IV p. 18 Ouess. n. Stav. REMPANG 18 van San Franc. n. Los Ang. STAD ARNHEM p. 18 Malta n. Hamburg. SAMARINDA 18 te Honolulu. STRABO 18 te Tanger. TAWALI 18 te Djibouti. TJIBANTJET 18 te Moji. TRITON 18 te New Orleans. UTRECHT 18 te Singapore. TANKSCHEPEN CALÏEX DELFT p. 18 Gibr. n. R'dam ESSO DEN HAAG 17 te Antwerpen. MALEA p. 18 Pt. Said n. Bahrein. METULA 18 te Curagao. OVULA 17 van Fortal. n. Curagao. PLU1MVEEMARKT BARNEVELD 18 Mrt. Aanvoer ca. 54.000 stuks. Prijzen: slacht- kippen f 2.002.15, glachtkippen witte f 2.10 —2.20, jonge hanen f 2.10—2.25, jonge ha nen witte f 2.602.75, piepkuikens f 2.20 2.50, alles per kg. EIERMARKT BARNEVELD 18 Mrt. Aan voer ca. 1.700.000 stuks. Prijzen: eieren f 10.7511.50, algemene prijs f 11.10 per 100 stuks, kiloprijs f 1.80 per basis van 61.3 gr. VELUWSE EIERVEILING „BARNEVELD. EDE" 18 Mrt. Aanvoer ca. 875.000 stuks. Prijzen: eieren van 51-60 gram 9.2910.74, eieren van 60-68 gram f 10.8612.63, alles per 100 stuks. VARKENSMARKT BARNEVELD 18 Mrt. Aanvoer ca. 110 stuks. Prijzen: biggen 48—58, schrammen f 65—90, drachtige zeu gen f 300360, alles per stuk. VEILING POELDIJK 17 Maart. Andijvie 0.931.14, idem afw. 6982 et., Spinazie 0.78—1.15, Dunsel 70—75 et. Witlof 62 ct.. Veldsla 1.10—1.19, Prei A 20—27 ct., idem A2 1822 ct., idem B2 1018 ct., Spruiten 1527 ct.f Boerenkool 12 ct„ Schorseneren A 34 ct., idem B 18 ct. Appelen 3750 ct., alles per kg. Tuinkers 48 ct. per doosje. Sla B 23 ct., idem C 1520 ct. Idem C2 7V4—14 ct., alles per stuk. Peterselie 30 33 ct. Selderij 3961 ct. Raapstelen 10 15 ct. alles per bos. ZATERDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7.00 nieuws, 7.13 gram., 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.55 vrouw, 9.00 gym., 9.10 gram. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 continubedrijven, 11.40 clavecim- bel, 12.00 gram., 12.33 gram., 13.00 nieuws, 13.15 orgel, 13.50 gram., 14.14 huismuz 14 30 amateursprogr., 15.00 veiligheids praatje, 15.15 accordeonork., 15.45 boek. 16.00 kamerork. en sol., 16.45 weekjourn., 17.15 jazzmuz., 17.45 sportconferentie P v. d. A„ 18.00 nieuws, 18.20 lichte muz., 18.35 Dutch Sowing College, 19.00 artis tieke staalkaart. VPRO: 19.30 caus., 19.10 caus., 19.55 caus., 20.00 nieuws, 20.05 gevar. rpgor., 22.00 soc. comm., 22 15 Weense muz., 22.40 hoorspel, 23.00 nieuws, 23.15 verz.progr. HILVERSUM II, 298 m. KRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 muz., 7.45 Morgengebed, 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 huisvrouw. 9.40 gram., 10.00 kleuters, 10.15 gram., 11.00 zieken. 11.45 kamerkoor, 12.00 Angelus, 12.03 operet te-duetten. 12.33 gram., 12.55 zonnewij zer, 13.00 nieuws, 13.20 amus.ork., 14.00 boek. 14.10 jeugd. 14.20 Eng. les, 14.40 amateursprogr., 15.15 kron. letteren en kunsten. 15.55 lichte muz., 16.10 piano duo. 16.30 schoonheid v. Gregoriaans. 17.00 jeugd, 17.55 sport, 18.00 kinderen, 18.15 journalistiek overz., 18.25 Musette- ork., 18.40 regeringsuitz., 19.00 nieuws. 19.10 act., 19.20 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 Lichtbaken. 20.50 gram., 21.00 hoorspel, 21.50 gram., 22.05 Een tikje ge tikt. 22.15 gram., 22.30 Wij luiden de Zondag in, 23.00 nieuws, 23.15 Esperanto, 23.22 Lof. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 12.00 dansmuz., 14.10 gevar. muz., 15.10 orkconc., 17.35 ork.conc., 19.30 ge var. muz. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.00 ork.conc.. 13.15 dansmuz., 15.45 mil. ork., 19.00 revue-ork. en sol., 23.30 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 13.10 gevar. muz., 14.00 lichte muz., 16.00 amus.muz., 18.00 lichte muz... 19.35 kamerkoor, 22.10 Philh.ork., 22.55 dansmuz.. 0.15 dansmuz., 1.00 jazzmuz. 2.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma. 347 m.: 12.30 ork.conc.. 14.17 symph.ork., 16.40 ork.conc., 20.00 ork.conc., 22.00 viool recital. BRUSSEL, 324 m.: 13.15 muzikale al manak, 14.15 omr.ork. en sol., 16.00 ac cord.muz., 16.30 accord.muz., 16.45 En gelse les, 17.25 oratorium. 484 m.: 14.30 operamuz., 16.30 gevar. muz., 17.15 gevar. muz., 17.30 lichte muz., 18.45 accord.muz., 20.30 chansons. 22.15 lichte muz. ENGELAND. BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 464, 75 en 49 m.: 17.00 Engelse les v. beginnelingen. 224 m.: 22.00 Nieuws. Spiegel van de week. Sportjournaal.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 11