Allerlei in Haarlems raad Politiek steekspel verhit gemoederen en verlaat behandeling begroting Wanneer komt uitbreidings plan op tafel? ft avé: Kosten voor bevolkingsonderzoek T.B.C. geraamd op f .25.000. Kom terug.. P.v.d.A. twijfelt aan voortvarendheid van B. en W. bij woningbouw Vrouw door gas gestikt m) GEMEENTE-BEGROTING HEEMSTEDE T VRIJDAG 19 MAART 1954 FELICITATIE AAN MR. ROHLING NIEUWE KATH. SCHOOL IN HAARLEM-NOORD AVONDMIS OM HALF NEGEN Velser affaire uitgesteld Wijkcomité „Oud-Schoten" Kath. Vrouwenbeweging Burgerlijke Stand SJORS, SJIMMIE EN DE TIJGER Hogere bijdragen voor kindervacantie-zorg Brug bij Holland Nautic In het kort Gasontploffing in kerkgebouw Beurs van Amsterdam In Noord zijn 89 klas lokalen nodig Houten noodgebouw van f82.000 30.000 kijklustigen bezochten al de Voor j aar sbeurs 25.000ste was een man Demonstratie met mobilofoon Beurs van New York Het Haarlemse speel tuinwerk Nieuwe afrastering om twintig terreinen Oefentocht Vuilnisstortplaats te Bloemendaal De middagzitting Bevolkingsonderzoek en culturele opvoeding ZANDVOORT EN DE ZONDAGSWET Aankoop gronden Albert Vogel voor ,,'t Helm" Bond van gepensionneerden Uitslag sportprijsvraag Gemeenteraad Wederopbouw Bouwkaswoningen Waterstanden -.. „ar*,, Haarlem Showt,jden: uur, 230 uur g A'-rtLjiNA i De raad der gemeente Haarlem komt Woensdag 24 Maart in de statenzaal biieen. Voor kennisgeving wordt aange nomen een brief van het R.K. school bestuur in Noord, waarin het verzoek om medewerking tot uitbreiding van de school in Delftwijk-Zuid wordt inge trokken. B. en W. zullen^ prae-advies uitbren gen op het verzoek van de Haarlemse Huishoud- en Industrieschool om mede werking te verlenen tot de stichting van een tweede neutrale school in Noord. Aandrang daartoe wordt ook uitgeoefend door de oudercommissies der lagere scholen in deze wijken. De automobielen, die het gemeentebe stuur voor dienstzaken gebruikt, date ren uit 1946 en zijn bijna versleten. Een crediet van f 35.400 is nodig voor het aanschaffen van twee representabele auto's. De grond- en rioleringswerken tussen de Rollandslaan. de Gerrit Bartholo- meuslaan en de Brouwersvaart zullen binnenkort beginnen. Daartoe moet worden afgebroken een schuur aan het Houtmanpad 54. waarin een gezin woont. Dit gezin zal worden aangeboden de voormalige bollenschuur aan het Hout manpad 8a. De kosten van verbouwing tot won ine en werkplaats zijn geraamd op f 10.600.—. m Ten behoeve van het aankopen van stoelen en vloermatten voor het houden van ouderbijeenkomsten aan de open bare lagere scholen vragen B en W. een crediet van f 6300. Met het oog op een t.z.t. in het Ro- zenprieel tot stand te brengen sanering, willen B. en W. voor f 10.000 aankopen enkele percelen in de Tulpenstraat en aan de Rozenprieelstraat. Er zullen re paraties moeten plaats vinden tot een bedrag van f 5300. Met uitzondering van de installatie op het toneel behoeft de gehele electri- sche installatie in de Stadsschouwburg, waarvan de leidingen reeds 35 jaar oud ziin. dringend vernieuwing Ter wille van de bedriifszekürhed moet met de Op voorstel van burgemeester jhr. mr. C. J. A. den Tex besloot de Bioemen- daalse raad in zijn zitting van Donder dagmiddag een gelukwens te zenden aan de oud-wethouder, mr. F. P. Th. Rohling, in verband met zijn volledige rehabili tatie en zijn absolute onschuld in de zaak-Menten. Bij het gemeentebestuur van Haarlem is een brief binnengekomen van het R.K. Kerkbestuur van Onze Lieve Vrouw van Zeven Smarten met het verzoek om medewerking te verlenen voor de bouw van zeven lokalen en een gymnastiek lokaal op een terrein in het verlengde van de Lekstraat. Dat betekent, dat in de parochie van pastoor Van Eden een nieuwe school opgetrokken zal worden. Deze zal be stemd zijn voor jongens en meisjes. Om misverstand te voorkomen zij me degedeeld. dat de avondmis voor leden van de R.K. Bouwvakbond St. Joseph vanavond in de Spaarneparochie niet om acht uur. maar om half negen gelezen wordt. Wegens ziekte van rechter mr. J. P. Petersen is de facet van de Velser af faire, welke vandaag voor de Haarlem se Rechtbank behandeld zou worden, voor onbepaalde tijd uitgesteld. De tijd v/as te kort om een andere rechter in de zaak in te werken. Aan de twee verdachten. K. H. H. en G N. v. d. V. uit Velsen is ten laste gelegd, dat zü een gedetineerd echtpaar in Den Haag bepaalde gunsten zouden hebben verleend, die o.a. hierin beston den. dat zii hadden getracht het echt paar spoediger vrij te kriigen. dan wel het proces eerder te doen plaatsvinden. Tijdens de periode van voorarrest van bet echtpaar zouden de beide verdachten voorts drank en kersen hebben aangeno men in ruil voor bepaalde" faciliteiten. Hedenavond van 8 tot 9 uur houdt het wijkcomité Oud-Schoten spreekuur in de kleuterschool, Tesselschadestraat 4. Haar lem-N. De groep K.A.V. (Kring-West) houdt Donderdag 25 Maart haar Bid- en boete dag. 's Middags om 3 uur wordt de Kruisweg gebeden in de Kathedrale Ba siliek. GEBOREN: A. M. van OeffelenVan der Hulst z; H. M. WijnaldaVan Kam pen z: G. J. KoperHoman z; G. van SchieBakker z; E. PragerSteenber gen z: A. JanssenVan den Berg d; G. SchuteropScholten d; M. J. PijlDe Meuter d: C. van SaaseNieuwenhuizen d: Th. M. H. BeumerKoek d; H. Vis serVan der Linden d; C. A. Tanger- mannDe Vos d; E. M. ReckmanFélix d. GEHUWD: H. Chr. Duits en B. Besten- breur: H. F. Broekhuizen en W. Nieu wenhuizen. OVERLEDEN: A. E. Kriens. 79 j„ Zaanenlaan; A. Kuijken—De Graaf, 63 j., de Clercqstraat; A. M. E. SmitsVan Noorden, 63 j.. Zuider Buiten; H. Spook Bilars, 68 j., Floresstraat Spaarne: H. Oswald. 78 j., Westerhoutpark; C. G. P. van der KooijBaumgarte, 78 j., Kam perlaan. modernisering van de apparatuur be gonnen worden. Op de balcons en in de parterre zullen buisvormige gloeilam pen worden aangebracht. Met 't oog op de plannen voor de bouw van de R.K. Industrie- en Huishoud school moet aan de Zuidzijde van de Garenkokerskade een pad voor voetgan gers en een ventweg gemaakt worden. Daartoe moet de gemeente twee perce len grond aankopen, waarmede onge veer f 1000.gemoeid is. De voorzitters van vier raadsfracties, te weten de KVP. de WD, de AR en de CPN, hebben B. en W. verzocht op nieuw in stemming te brengen de ver koop van perceel Botermarkt 25 rd aan de heer W. J. van Herwaarden. Zoals bekend werd dit voorstel in de vorige vergadering verworpen wegens grote onvoltalligheid van de raad om het mo ment van stemmen. Zondagmiddag arriveren de twee po pulaire figuren uit de kinderkranten, Sjors, voorzitter van de Rebellenclub, en zijn olijk negervriendje Sjimmie, in Haarlem, waar zij voor de kinderen op treden in het Concertgebouw. De spiksplinternieuwe avonturen van beide knapen, „Sjors, Sjimmie en de Tijger", blijken alle andere belevenis sen te overtreffen. Een bijzondere aardige attractie is wel, dat iedere bezoeker (ster) van het Concertgebouw een fraaie, echt lin nen Sjorsvlag (fietswimpel) cadeau krijgt. Ook de aanwezige grote mensen zullen zich kostelijk amuseren B. en W. van Haarlem stellen voor de bijdrage van 6.000 gulden aan de Cen trale Commissie voor Kindervacantie- zorg te wijzigen in een bijdrage van 10.50 gulden per uitgezonden kind tot een maximum van 8.400 gulden. Daarbij is gerekend op een maximum-aantal van 800 kinderen. In verband met de staat waarin de ophaalbrug in de Spaarndammerweg bij de Holland Nautic verkeert, is zij ge sloten verklaard voor voertuigen met een grotere asbelasting dan 2.400 kilo gram. De beroepsvereniging van beeldende kunstenaars heeft B. en W. van Haar lem verzocht voor de versiering van daarvoor in aanmerking komende nieuwe gebouwen tenminste 1% pet. van de bouwsom daarvoor te reserve ren. B. en W. willen zich daar niet aan binden, omdat de aard en de bestem ming van het gebouw, waar het kunst werk zal worden aangebracht en de toe te passen materialen, de bepalende fac toren behorep ie zijn. In de toekomst zal een fonds ter financiering van der gelijke kunstwerken gevormd worden. In de gereformeerde Maranathakerk aan het Mosplein in Amsterdam-Noord heeft zich gistermiddag een gasont ploffing voorgedaan. Op dat moment bevonden zich enkele vrouwen en kin deren in het kerkgebouw. Een vrouw, de 26-jarige N. v. D., liep lichte ver wondingen op; twee meisjes van negen en tien jaar kregen brandwonden in het gezicht. De 26-jarige vrouw, die juist de kerk binnenkwam, nam een sterke gaslucht waar. Toen het electrisch licht werd aangedraaid, volgde er onmiddellijk een grote steekvlam, terwijl de explo sie met een harde knal gepaard ging. (Niet officiële 3% Ned. 1953 3tb Ned 1953 3(4 NederI 1948 3(4 pCt. Ned 1950 314 Ned. 1954 3-8(4 Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac Inschr. Grtbk. '46 3 Pet. Ned. Handel Utj eert A.K.U. Van Berkels Patent Calvé-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogoven» eert Unilever cert- Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber "li Amerika 1.(10 Kon. N Stoomb. M Ned Scheepv. Unie H V A Deli Mij eert koersen) Vorig slot 10214 101(4 97(1 97 (I 98(4 97 21/32 99 19/32 96% 179 li 199 A 137 147 211 180 157% 241 259% 431% 126% 150% 140(4 138% 120(4 110% Opening 19/3 98(4 97(4 199(5 259 257 445(4 125(4 140(4 137(4 120(4 BIOSCOPEN REMBRANDT: „Sangaree". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FALACE: „Sombrero". Boven 14 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De zoon van d'Artagnan". Bo ven 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Onsterfelijke melodie". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: t/m Zondag: „Mensenjacht". 14 J. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Vanaf Maandag: De ernst van Ernst", a. 1. ROXY: t/m Zondag: „Vermist op weg naar Manilla". Boven 14 jr. Vanaf Maandag „Vallei der verraders", 14 jr. Tijden 2.30 en 8 uur. Middagvoorstellingen Za„ Zo. en Wo.: „Hoe langer hoe gekker", a. 1. MINERVA: t/m Zondag: ..Een circus vluchtte". Boven 18 jaar. Tijden: Vr. 8.15 uur. Za. 2.30, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15. 7 en 9.15 u. Maand. 8.15 u.: „Mata Hari". Boven 18 jaar. Vrijdag 19 Maart Concertgebouw: N. Ph. O. 8e Concert se rie V. Solist: Gerard Hengeveld, piano, 8u. Grote Kerk: Beiaardbespeling door A. Peters, 11.3012.30 uur. Stadsschouwburg: „Ballot" van Toon Hermans, 8 uur. Zaterdag 21 Maart Stadsschouwburg. „De Toneelvereni ging" met „De dominee van Urk". 8 uur. TENTOONSTELLINGEN Frans Balsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten vaa Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 19—15 u. en des Zondags van 13—16 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 11—5 uur (behalve Maandag). Het Huls met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van recente werken van H. F. Boot. Geopend van 10—18 uur. Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 86, Oud-Chinese Kunst. Het gemeentebestuur van Haarlem heeft vastgesteld, dat ten noorden van de Jan Gijzenvaart in September voor het lager onderwijs beschikbaar zijn 76 definitieve en 13 noodlokalen. De snelle voortschrijding van de bebouwing heeft echter 71 klassen voor gewoon en 18 klassen voor voortgezet en u.l.o.-onderwijs hoofdzakelijk gemaakt. Er moet beschikt kunnen worden over ver schillende vaklokalen. Daarom stellen' B. en W. de raad voor een houten schoolgebouw aan de Vondelweg nabij de Roerdompstraat op te trekken, waarvan de kosten zijn ge raamd op f 82.000. Hoewl bouwvolume is verkregen voor 2 zeven-klassige scholen, kunnen deze niet eerder gereed zijn dan in het voorjaar of de zomer van 1955. Er is nu bouwvolume aangevraagd voor de noodlokalen. De Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw heeft gistermiddag een man als 25.000ste bezoeker in haar midden ont vangen. Om drie uur kwam de heer T. C. de Bordes uit Overveen binnenstap pen. die direct verwelkomd werd door de directeur, de heer H. Vermeulen, die de bezoeker op het podium deed plaats nemen. Met een toespraak en een ge schenk, bestaande uit een sportcostuum, werd zijn komst gevierd. Vanmorgen half 12 passeerde de 30.000e bezoekster reeds de toegangsdeur van het Krelagehuis. Na zeven en 'n half uur vergaderen is de gemeentebegroting van Heemstede over het jaar 1954 aangenomen. Een groot deel van de tijd hebben de leden van de Heemsteedse gemeenteraad echter besteed aan een politiek woorden spel, waaraan door alle fracties fiks werd deelgenomen. Ongeveer om vijf uur in de middag begon men aan de eigenlijke gemeentebegroting, die voor dit jaar sluitend werd gemaakt met één ton uit de reserves. Nadat reeds tijdens de algemene beschouwingen het een en ander was gezegd over de benoemingspolitiek, heeft deze kwestie ook in de replieken stof tot discussie gegeven, waarbij mag worden vastgesteld, dat de fractie voorzitter van de K.V.P., de heer Verhoeven, niet van zijn standpunt was af te brengen, hoe de voorzitter ook probeerde hem te overtuigen van het feit, dat er van een achterstand van de katholieken in de verschillende over heidsfuncties geen sprake is. Nadat de vijf fractie-voorzitters het hunne hadden gezegd, was het woord aan het college van B. en W. bouwing van groenterreinen, behorende bij buitenplaatsen, kan niet vermeden worden, omdat anders deze plaatsen niet jn stand kunnen worden gehouden. Betreffende de verlichting van de Heemsteedse Dreef was hij van oordeel dat de verlichting aldaar en de rijbaan verdeling totaal verouderd zijn. Doch financiële consequentie» maken spoe dige modernisering onmogelijk. De aan leg van vluchthavens zal misschien enige verbetering kunnen brengen. Wethouder Disselkoen (Arb.) zeide naar aanleiding van de opmerking van de heer Zeelenberg', dat het college zich sinds 1947 intensief heeft bezig ge houden met het bevolkingsonderzoek. Met de aanleg van de zwemvijvers kan ook dit jaar niet worden begonnen. De opleiding van onderwijzeressen voor bijzonder kleuteronderwijs zal zeker ge subsidieerd worden. Of het nog dit jaar zal gebeuren, hangt helemaal van de raad af. Wethouder van Wijk (P.C.) zei als laatste bij de beantwoording, dat er ten aanzien van de uitkomsten van de ener gie-bedrijven geen reden tot optimisme mocht bestaan. Een nieuw Ambtenaren reglement is in de maak. Hij was voorts van oordeel, dat het weinig zin heeft een gemeentelijke ziektenkostenregeling te creëren, nu er een lanclalijke regeling op komst is. Over de verlichting merkte spreker op dat voor de Heemsteedse Dreef als voorlopige oplossing geldt: een natrium verlichting. De gaslantaarns op de Bin nenweg zullen geleidelijk aan verdwij nen en vervangen wordlen door electri- sche. De bouw van een transformator bij de Manpadslaan achtte hij zeer dringend nodig. Burgemeester Van Rappard heeft ontkend, dat het katholieke volksdeel in Heemstede ten achter wordt gesteld. De laatste jaren is de benoemingspoli tiek niet veranderd. Bij de benoemingen staat de vraag naar bekwaamheid voorop met handhaving van het demo cratisch beginsel. Aan de hand van cijfers bewees hij dat er een voldoende aantal katholieken in de gemeente dienst is opgenomen. Van anti-papisme is bij het college beslist geen sprake. Helaas zijn er de laatste tijd enkele be noemingen aan de orde geweest, waar voor geen katholieke candidaten aan wezig waren. Binnenkort zal de raad een uitbrei dingsplan in hoofdzaken worden voor gelegd. Voor de volle honderd procent handhaafde spreker de door hem in zijn Nieuwjaarsrede gebezigde argumentatie tegen de toewijzing van het bouwcon- tingent voor de komende drie jaren. Wethouder Van Houten (V.V.D.) was het volkomen eens met de sprekers, die hun bezorgdheid hadden uitgesproken over het uitblijven van een definitieve regeling van de financiële verhouding tussen Rijk en gemeente. Dit noopte de gemeente Heemstede tot het opstellen van een begroting, die in feite op losse schroeven staat. Zelfs heeft men over wogen tot verhoging van de belastingen over te gaan. De beslissing is echter uit gesteld. Wel moet men rekening hou den met een geringe verhoging in de toekomst. Door de behandeling van verschillende onderwerpen door het Rijk vertoont de begroting allerlei leemten. Wethouder Van Lent (K.V.P.) deelde mede, dat er binnenkort een voorstel aan de raad zal gedaan worden voor de bouw van twintig woningen aan de Bankastraat en twintig woningen aan de Laan van Insulinde, waarvan vier be stemd voor bejaarden. Tevens zullen er acht woningen aan de Molenwerfslaan gebouwd .worden. Daarmee zijn de be schikbare bouwterreinen uitgeput. Be- Anaconda Coppei Bethlehem Steel Chrysler Corp. General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp. Republic Steel Shell Union Oil Southern Racifle Southern Railway Tidewater U S Steel 17/3 32% 55(4 62% 100 Vh 84(4 9(4 70 58(4 22 28% 51 91(4 42 45 22(4 41% 13/3 33% 56 64 100% 64(4 9% 72 59% 22(4 26% 61% 91(4 42(4 45% 22V 42( Maandag 22 Maart hoopt de heer G. D. Gratama, die van 1912 tot 1946 directeur vtas van het Frans Halsmuseum, zijn tachtigste verjaardag te vieren. De heer Gratama is een bekwaam portret- en stillevenschilder; hier is hij bezig met het portret van de vroegere Haarlemse kantonrechter mr. Bijl de Vroe. De afrastering van dé meeste Haarlemse speeltuinen verkeert in een zeer slechte staat Het gevolg daarvan is, dat onbevoegden de terreinen betreden en schade toebrengen aan de met zoveel opoffering tot stand gebrach te en in goede staat gehouden speelwerktui- gen en opstallen. De besturen van de ver enigingen zijn niet in staat de kosten van vernieuwing der afrastering zelf te betalen. Als beloning voor dfe grote waardering, die het gemeentebestuur ten opzichte van de genen, die belangeloos hun taak in het werk verrichten, koestert, stellen B. en W. thans voor de totale kosten der voorzieningen voor rekening van de gemeente te nemen. Het gaat om twintig speeltuinen, waarvan veer tien van het Verbond en zes van de katho lieke verenigingen. De kosten zijn geraamd op f 21.550.—. Bij uitvoering in G.S.W.-ver- band zal het Rijk f 3940.terugbetalen. Om het roesten van de omheining tegen te gaan zal het te gebruiken harmonica-gaas voor af in bitumen worden gedrenkt. Er zal bij de organisaties op aangedrongen worden grote zorg aan het onderhoud van de af rasteringen te besteden. De Zandvooi-tse reddingsboot „C. A. A. Dudok de Wit'' zal a.s. Zaterdagmiddag 3 uur zee kiezen voor een oefentocht. In aansluiting op hetgeen wij reeds berichtten over de behandeling van bezwaren tegen het maken van een vuilnisstortingsplaats te Bloemendaal, valt nog te vermelden, dat namens de Stichting „Kennemer Duinen" bezwaren werden ingediend door ir. E. Roderkerk, vergezeld door jhr. Röell. Deze bezwa ren betroffen ook het kampeerterrein, dat in de Kennemer Duinen is gelegen. De meest heersende wind is namelijk de Westenwind, die naar dat terrein vliegen, as en kwalijke geuren zal voeren. Verder maakte ir. Van der Sleesen bezwaar namens de eigenaar van de aangrenzende terreinen, ir. Bur- det, die ook wees op rattengevaar en de mogelijkheid van verspreiding van aardappelmoeheid. De bijeenkomst werd gepresideerd door de burgemeester van Bloemendaal; jhr. mr. C. J. A. den Tex, die verklaar de, dat ook de gemeente Bloemendaal de bezwaren aanvoelt, maar dat er geen andere plaats voor de vuilnisrtorting te vinden is. Van deze bezwaren werd nota geno men. Ingevolge de Hinderwet ligt de beslissing in deze zaak bij Ged, Staten van Noord-Holland. Na een pauze van anderhalf uur werd die zitting voortgezet, die aanving met de replieken, waarin nogmaals de be noemingspolitiek breedvoerig ter sprake werd gebracht. Ook grepen verschillen de raadsleden de gelegenheid te baat te spreken over cle partij-politiek van hun tegenstanders, zodat een en ander heelt geleid tot een politiek steekspel, waar bij burgemeester van Rappard meer dere malen vermanend moest optreden. Bij de behandeling van c|e begroting van het duinwaterbedrijf vroeg de heer Zegwaart (KVP) een groter aantal ku bieke meters beschikbaar te stellen te gen gezinstarief. Wethouder van Wijk (PC) antwoordde hierop, dat de meer dere winst verband hield met een gro ter verbruik. Wethouder Van Lent (KVP) beloofde de heer Reijnders (Arb), ebt een voor uit de com. van gez. overleg aangaande het verstrekken van joppers aan tuin lieden, bij het college van B. en W. een welwillend onthaal zou vinden. De heer Scheer (VVD) had de wethouder voor gesteld eens in overleg te treden met de N. Z. H. om tot een oplossing te geraken van het vraagstuk van het onderhoud van wegen. Deze post was voor dit jaar met ruim 18.000 verhoogd. De heer van Lent was echter van oordeel, dat een oplossing moeilijk te vinden zal zijn, en dat deze ook niet ligt in omlegging van de buslijnen, zoals het raadslid Scheer in overweging had gegeven. De heer Van Bruggen sneed nog eens de kwestie van het station aan. Reeds bij de algemene beschouwingen, had hij dit vraagstuk ter sprake ge bracht. waar een beantwoording ervan was uitgebleven. Burgemeester Van Rappard deelde dienaangaande mede, dat de NS slechts bereid gevonden zijn om 2 mill, van de kosten te dragen. Heemstede is niet in, staat om de grote financiële kosten voor zijn rekening te nemen, zodat een oplossing van het vraagstuk verder verwijderd is dan ooit. Het grootste belang bij al deze plannen heeft Zand- voort. In dit verband merkte de heer Verhoeven (KVP) op. dat het Rijk- plannen heeft de overwegen zoveel mogelijk te laten vervangen door via cilucten; de NS zullen voor 20% in de kosten deelnemen, terwijl het overige percentage verhaald zal worden op d» plaatselijke overheid. De raadsleden zullen een demonstra tie met de mobilifoon kunnen bijwonen aldus beloofde de voorzitter de heet Reijnders (Arb), naar aanleiding van diens vraag over dit apparaat. Mevrouw Van Nispen (VVD) brak een lans voor het bevolkingsonderzoek, waarbij zij gesteund werd door de heer Zegwaart (KVP) Wethouder Disselkoen (Arb.) merkte op, dat de kwestie sinds 1947 bij B. en W. aan de orde is. In Heemstede heeft men echter kracht gezocht in het ge richte onderzoek, waarmee goede resul taten geboekt zijn. Wanneer echter blijkt, dat in Haarlem het onderzoek een algemeen karakter heeft gedragen, zal Heemstede verplicht zijn alsnog een be volkingsonderzoek te laten instellen. Do kosten er van worden geraamd op f 25.000. Hij beloofde de vragenstellers, dat binnenkort de zaak aan de orde komt. De kwestie van de zwemvijvers zal Na de algemene Deschouwingen, tij dens welke de standpunten van de verschillende partijen nogal scherp tegenover elkaar waren gesteld, ver daagde burgemeester H. G. H. van Rappard de zitting van de Heem steedse gemeenteraad gistermiddag tot half drie. De vroede vaderen togen naar het Veroveringshuis „Groenen- daal", waar een uitstekend maal hen wachtte. De tijd verstreek en toen om tien minuten voor drie nog geen enkel raadslid was verschenen, werd het volgende telegram verstuurd: „Kom terug, alles is vergeten en vergeven. Pers". Het duurde niet lang of een file auto's verscheen op het raadhuisplein. Uit de wagens stapten raadsleden met blozende wangen en voldane gezich ten. Men heeft ons geen verklaring gegeven waarom men zo laat was, maar volgens de burgemeester zat het in de heer Reynders (Arb.) en de pannekoeken. hopelijk in het najaar aan de orde wor den gesteld. De heer van der Linden (K.V.P.) vroeg aandacht voor de culturele opvoe ding der schooljeugd. Volgens hem was het beter, dat men reeds op de lagere school daarmee een begin maakte. De wethouders zegde toe, dat het college zich met dit onderwerp zou bezighouden. Voor de verbeteringen in het Minerva- theater was nogmaals een crediet van f 1000 gevraagd, omdat het eerder toe gestane bedrag niet toereikend was ge weest. Het probleem der woonwagenbewo ners is lang niet eenvoudig, aldus de heer Verhoeven (K.V.P.)Dit merkte hij op naar aahleiding van een vraag van de heer Dijkstra (P.C.), om aan deze personen in het vervolg meer bonnen te verstrekken in plaats van geld. Ook wethouder van Wijck (P.C.) voorzag be paalde moeilijkheden en meende, dat het aan de verschillende omstandigheden moest worden overgelaten hoe te han delen. Verschillende hoofdstukken gingen daarna onder de hamer en om ongeveer kwart voor acht werd zonder hoofdelijke stemming de Heemsteedse begroting over 1954 vastgesteld. B. en W. van Zandvoort hebben zich beraden omtrent de gevolgen, welke d® nieuwe Zondagswetv oor de badplaats zal hebben. Hoewel op verschillende punten nog onzekerheid bestaat omtrent de uitlegging van de wet door de rech ter, menen B. en W„ dat het treffen van een regeling met het oog op het nade rende zomerseizoen niet kan worden, uitgesteld. De Zondagswet wordt erkend en toegejuicht maar anderzijds achten B. en W. het gewenst, dat in het seizoen de burgemeester de bevoegdheid krijgt om voor de tijd na één uur in de mid dag ontheffing te verlenen van het ver bod om op Zondag zonder strikte nood zaak gerucht te verwekken, dat op een afstand van meer dan 200 meter van het punt van verwekking hoorbaar is. Ook zouden B. en W. gaarne zien, dat openbare vermakelijkheden van 12 uur 's middags mogelijk zijn. Zoals bekend laat de wet deze eerst na 1 uur 's mid dags toe. De raad van Zandvoort zal thans ook moeten beslissen over de aankoop van grond langs de Noord-Boulevard en de Zeeweg van de gemeente Bloemendaal. Bereids heeft Bloemendaal het betrok ken besluit goedgekeurd. Zandvoort be taalt voor de in eigendom te verkrijgen gronden f 40.500, Bloemendaal laat de eis vallen dat op de strook strand, ge rekend van de grens tussen beide ge meenten tot 200 meter Zuidwaarts, generlei gelegenheid tot nachtkamperen noch nu noch in de toekomst zal toege staan worden. Verder zijn er nog enkele andere bepalingen. De Zandvoorter culturele kring „t Helm" heeft zijn serie kunstavonden in dit winterseizoen op brilliante wijze be sloten met een voordrachtavond, gege ven door Albert- Vogel Jr. De heer Vo gel declameerde eerst enkele gedichten, o.a. „In zwarte nacht" van Gorter, ,,'t Kind en ik" van Nijhoff, .Aanvaarding'* van Bloem en „De Prins weergekeerd" van Roland Holst. Maar de volheid van zijn voordrachtskunst toonde Albert Vogel in „De Vlinder" van A. P. Tsje- chow. Dit omvangrijke verhaal werd zo levendig uitgebeeld, dat men zich da verschillende personen en hun karak ters duidelijk voor kon stellen. Het tal rijke publiek werd tot het einde ge boeid door de geschiedenis van een on belangrijke vrouw, die haar levensge luk zocht in de omgang met „belang rijke" personen en kunstenaars. Te laat komt zii tot het inzicht dat de enige belangriike mens in haar omgeving haar eigen echtgenoot is. De aanwezi gen dankten met een spontaan applaus Gedurende de behandeling Heemsteedse begroting Verspoor (Arb.) het als 'zijn mening uit gesproken, dat aan de voortvarendheid van het college van B. en W. aangaun~ de de woningbouw nog al het een en ander heeft ontbroken. Nog steeds is er geen definitief uitbreidingsplan op ta fel gebracht, terwijl reeds in 1947 gel den hiervoor werden aangevraagd. Hij maande dan ook aan spoed te betrach ten met de uitwerking van dit plan in onderdelen. Wat de flatbouw in Heemstede be trof, daarover kon de heer Verspoor maar weinig goeds vertellen. „Flatge bouwen zijn in Heemstede uit den boze" aldus spreker die van mening was dat men woningen moet bouwen, die te al len tijde bewoond zullen zijn. Ook de krotopruiming kwam aan haar trekken in het betoog van het P. v d. A.-raads- lid. Voorts pleitte hij voor meer speel tuinen terwijl hij voor het tekort aan bouwgrond slechts één oplossing zag, namelijk het afwerken van het uitbrei dingsplan door G.S. In de herziening van de rooilijnen van enkele straten meende spreker een op lossing te zien van de vele verkeers- puzzles, waarmede de gemeente Heem stede te kampen heeft. Ook voor de uitbreiding van het raadhuis vroeg de heer Verspoor de aandacht van de be trokken wethouder. Wethouder van Lent (KVP) aan vaardde het verwijt van de heer Ver spoor niet. Het bouwvolume is volledig opgesoupeerd terwijl het extra-volume bestemd werd voor de particuliere bouw. De wethouder gaf verschillende redenen op, waardoor de bouw van wo- nigen in Heemstede gestagneerd was; een daarvan was het gebrek aan grond. Ook hadden de kapitaalsmoeilijkheden in 1950 en 1951 de plannen in de war gestuurd. In de volgende raadsvergade ringen zal het uitbreidingsplan de raad worden voorgelegd De heer van Lent bestreed d-e mening van de heer Verspoor omtrent de flat- bouw. De flats vinden wel degelijk af trek in onze gemeente. Van de 12 flats aan het Valkenburgerplein waren er reeds 10 verkocht voordat de eerste steen in de grond zat. De heer Zeelenberg (WD) mengde zich hier in het gesprek en zei, dat van dehet onbewezen is. dat de flatbouw In heeft de heer Heemstede niet goed is. Bovendien, zo meende dit raadslid, moeten wij zuinig zijn met de grond. De wethouder créelde verdey trog me de, dat de raad binnenkort voorstellen te behandelen krijgt met betrekking tot' de uitbreiding van het raadhuis. Op de jaarvergadering van de Alg. Bond van Gepensionneerden is de heer N. Vos oud-gemeente-secretaris van Heemstede, tot voorzitter gekozen. Tot 2e voorzitter werd gekozen de heer A. W. v. d. Wal en tot 2e penningmeester de heer P. L. Huges. De bondsvoorzit ter, de heer B. Wolters, installeerde met enige hartelijke woorden de heer Vo» in zijn nieuwe functie en sprak de hoop uit dat hij nog vele jaren de voorzitters hamer zou mogen hanteren. (Zondag 14 Maart) Eerste prijs f 10,—: E. M. Bootz, Schalkwijkerstraat 11 F, Haarlem, zes punten. Tweede prijs f 7,50: M. Brakenhoff, Overtoom 18, Castricum, vijf punten. Derde prijs f 5,—: K. van Dam, Thom- sonlaan 43, Haarlem, vijf punten. Vierde prijs f 2,50: H. Schoorl, Zwar- teweg 21, Vijfhuizen, vijf punten. Elf inzenders met vijf punten zijn uit geloot. De Zandvoortse raad komt a.s. Dins dag, 's avonds öm 8 uur, bijeen. Aan de orde komt dan o.a. de aankoop van 1659 M2 grond a f 4.50 per M2, voor de bouw van een openbare kleuterschool, alsmede herziening van de bezoldiging van het personeel bij het openbaar voor bereidend lager onderwijs en verhoging van de kindertoelage van het gemeente- personeel. De wederopbouw van Zandvoort vindt gestadig voortgang. In de eerstvolgende raadsvergadering zullen weer 15 percelen grond in het wederopbouwplan aan ge gadigden worden verkocht. De Bouwkas wil van de gemeente Zandvoort kopen terreinen aan de Matthijs Molenaarstraat, de Willem Draaijerstraat en de Frans Zwanstraat om er 28 woningen op te bouwen. De oppervlkte van de grond is 6.870 mï meter, de koopsom f75.408. In een woning van de Jac. van Len- nepstraat te Amsterdam is een 45-jarige vrouw door gasverstikking overleden, doordat de gasslang naar het gasstel geheel vergaan was en het gas zich door de woning kon verspreiden. Zaterdag 20 Maart Hoog water: 4.26 u. en 16.37 u. Laag water: 0.10 u. en 12.27 u. Maandag 29 Maart r, Gratis OCh,endshow gengsbowijzen verkrijgbaar aan <4 L onze zaak de cas" modeshow

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2