Amsterdamse roem van Friesen huize F VOORLOPIG STANDAARD- ACCOORD GOEDGEKEURD Rotterdamse raad accoord met aanleg vliegveld Eén ogenblik gewekt uit de slaap ■K E JÏÏJDSOhT Richard Pape gedenkt zijn helpers in oorlogstijd Bodegraaf se terreurbende vooi Haagse rechtbank m nip HONDERD JAAR ORGELBOUW Nog dit jaar een definitieve overeenkomst SWG desavoueert vrijwilligers Zwaarste eis: negen jaar Oliewinning te Delft Rijks- en Nat. Luchtvaartschool komen er pertinent Kleuter in bedje gestikt pas-aan servies 'osamunde n s nü I— i&PMtH 8 VRIJDAG 19 MAART 1954 PAGINA 3 Ziekenfondsen en huisartsen Koningin naar Noord- Veluwe RA.F.-oorlogsvlieger terug in ons land Zij draagt geen enkele verantwoordelijkheid Man aangereden en gedood Drie maanden vóór automobilist Vliegtuig van de K.L. maakt noodlanding 10 Q 3 Vergif in eten van haar man gedaan? In hoger beroep zeven maanden geëist MET GELADEN STENGUN OP PAD Bronnen vloeien reeds - mm Vloeken in het leger Een schrijven in „Salvo" H. WIJDINGEN i Tjr onderd jaar geleden, op Sint Jozefsdag 1854, kwamen de gebroeders t~l Petrus Josephus en Carolus Borromeus Adema in Leeuwa. den overeen, om voor gezamenlijke rekening orgels te gaan bouwen. Ze hadden het vak geleerd in de werkplaatsen van de goede Nederlandse orgelbouwers Batz- Witte in Utrecht, bij Van Dam in Leeuwarden; later bij Loret in Mechelen. In deze leertijd namen zij de beste van de Europese tradities over, zoals die ont wikkeld waren door de Hagerbeers in de 17e eeuw in Amsterdam, door Muller de 18e eeuw in Haarlem, en de oude Franse orgelbouw van Cliquot en Dom Bedos in België. Deze breedheid van aanleg, gevoegd bij een solide beheersing van het ambacht, kenmerkte hun eerste instrumenten. En toen een relatie van de Franse orgelmeester Cavaillé-Coll, de toenmalige kanselier van het Franse consulaat, hun werk had leren kennen, adviseerde hij het kerkbestuur van de „Mozes" dadelijk de bouw van het nieuwe orgel aan de gebroeders Adema op te dragen. Om het belang van dit grote object vestigden zij zich in 1867 in de Hoofdstad. De Fransman, Charles Marie Philbert, was bij deze bouw hun advi seur, die hen tegelijk met de werkwijze van Cavaillé-Coll bekend maakte. Deze Franse orgelbouwer was meer kunstenaar dan koopman en hij liet graag iedereen van ziin belangrijke vindingen profiteren als het ging ten bate van de kunst. De bekwame Phil bert was hier de grote bemiddelaar. Hijzelf had het vak geleerd in de Pa- riise werkplaatsen van ziin vriend en nu stond hij de Adema's met raad en daad terzijde. En tóch werd het orgel van de „Mozes" géén Cavaiilé-Coll- orgel, maar voluit een Adema-schep- ping. Het heeft de technische vernieu wingen van de Franse meester, maar de klankgeving. dat allervoornaamste punt van de orgelbouw, is Nederlands, met een lichte neiging naar de Franse helderheid en ruimtelijkheid. En met zijn' geluid, èn met ziin nieuwere speelaard is dit orgel het keerpunt ge worden in de Nederlandse orgelbouw. Het was toen niet gemakkelijk, deze vernieuwingen door te voeten, want de Nederlandse orgelbouw van die da gen was bij alle soliditeit méér dan conservatief. Philbert wilde de principes van Cavaillé-Coll in bredere kringen be kend maken en wist gedaan te krijgen, dat in het Paleis voor Volksvli.it door Cavaillé-Coll een orgel gebouwd werd. In ziin uitgebreide beschrijving van dit orgel neemt hii de Nederlandse orgel bouw van 1880 onder de loupe en hij Prijst er de Adema's in omdat zij deze Vernieuwingen hadden toegepast met behoud van het echte orgelkarakter: „Honneur done a MM Adema d'avoir vu plus largement et d'avoir, eu prati- Ouement le courage de leur opinion La tentative fait par eux dans l'orgue de St. Antoine est la seule qui ait éte réalisée d'une manière assez compléte pour prendre date comme le début de la facture moderne dans les Pays-Bas". En Philbert was een gewetensvol man! De Adema-orgels volgden elkaar op: Er staan er in Leeuwarden, in Fer- werd. in Egmond aan Zee. Oudkars pel. in Bodegraven. Stadskanaal, Almkerk. Grouw Ommen. Veenhui- zen. Seminarie Hageveld Dit wa ren de oudere instrumenten, waar van vele alweer vernieuwd ziin. Ook de firma Adema vernieuwde zich. De oudere generatie, waarin ook de rest Advertentie 'jjjf In alle prijsklassen SIGAREN van de familie van bouwkundigen en beeldhouwers bij het maken van de kasten en de versieringen had meege werkt. werd opgevolgd door de zoons van Petrus Josephus. Jozef en Sy- brand. Vanzelfsprekend hebben ook zij de depressie ondergaan van de slechte jaren van de orgelbouw: zij hadden toen de naam „conservatief" te ziin. wat later, toen de depressie in de orgelbouwkunst overwonnen was. een voordeel bleek te wezen: bij de restauratie van een oud Adema-orgel behoeven minder registers vervangen te worden dan bij het herstel van een op een onderdelen-fabriek bestelde en door de orgelmonteur in elkaar gezet, instrument met ..karakter-registers" Sybrand Adema kreeg in 1923 de ver erende opdracht, het ..Paleis-orgel" in het Haarlemse Concertgebouw te plaatsen, waardoor dit prachtige Ca- vailié-Coll-instrument gelukkig ont snapte aan de verwoesting van 1929. Jozef Adema kreeg in datzelfde jaar de opdracht, het grote orgel van de Sint Willibrorduskerk aan de Amstel dijk te Amsterdam te ontwerpen en te bouwen. Hjj heeft de afbouw van ziin levens werk moeten overlaien aan zijn neef, de kleinzoon van Petrus Josephus Hu- bert Schreurs. die met taaie vasthou dendheid de. uit de .Orgelbewegung" van Schweitzer. Rupp. Gurlitt, en de herleefde kennis van de oude Franse orgelbouw gewonnen nieuwe inzichten in deze afbouw heeft toegepast en van dit instrument een der schoonste grote orgels van ons land heeft gemaakt. 'Op Hageveld. in Nijmegen, in Haarlem en Amsterdam in Wateringen. Westervoort en Lisse. in Oosterhout. Hilversum en Weesp staan de orgels van Adema en er staan er nog veel meer. Allemaal ge tuigenissen van een weldoordacht vak manschap. een solide ambachtelijkheid en een hoog kunstenaarschap, dat ge dragen werd en wordt door het besef, dat in het huis Gods de schoonheid een getrouwe dienares van de waarheid moet ziin en voor wier dienst zich in te spannen een hoge eer betekent. Ter gelegenheid van dit uitzonderlijke jubileum liet de firma een klein ge denkboek samenstellen door Piet Vis ser, die daarvoor het Adema-archief heeft doorgewroet en er vertelt van het in- en uitwendige van deze orgels in een vlotte, zakelijke tekst gesierd met vele foto's terwijl van de belangrijkste instrumenten de dispositie aan de vak man een ruimer inzicht geeft in de groei dezer orgels. De eigenlijke viering van het jubile wordt uitgesteld tot de restauratie van het ..Mozes"-orgel gereed is. De voorzitter van de Ziekenfondsraad heeft aan de algemene ziekenfondsen mededeling gedaan van de inhoud van de voorlopige standaard-overeenkomst ziekenfonds-huisarts, waarvan de tekst ls vastgesteld in overleg tussen de or ganisaties der fondsen en de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der genees kunst en welke door de Ziekenfonds raad is goedgekeurd. Een tussen een fonds en een huisarts gesloten indivi duele overeenkomst kan, indien zij ge lijkluidend is aan de voorlopige stan daard-overeenkomst, worden geacht door de raad te zijn goedgekeurd. De in Februari gepubliceerde voorlopige ho- Koreringsregeling voor huisartsen, die aan algemene ziekenfondsen medewer king verlenen, maakt een onderdeel uit van de voorlopige standaard-overeen komst. Deze bevat een algemene rege ling van de rechten en verplichtingen van fondsen en huisartsen. Ingesteld zullen worden regionale Commissies van toezicht, die een goede Verstandhouding moeten bevorderen tussen fondsen en medewerkers, tussen fondsen onderling en tussen medewerkers onderling. Met medewer kers worden bedoeld huisartsen, specia listen, tandartsen en apothekers. Het is h.l. de bedoeling, dat die commissies Zullen worden betrokken bij standaard- overeenkomstene, welke de fondsen ook met specialisten, tandartsen en apothe kers zullen sluiten. De commissies moe ten voorts in gevallen, in de voorlopige standaardovereenkomst genoemd, be slissingen en maatregelen nemen. Een in te stellen centrale commissie Van toezicht heeft tot taak, het werk der regionale commissies te coördine ren, in geval van moeilijkheden bij de hitvoering vari de overeenkomsten over- kg te plegen en eventueel voorstellen tot verbetering te doen. Ook zijn haar bepaalde bevoegdheden opgedragen, die «ij moet uitoefenen. De regionale commissies van toezicht bestaan uit vertegenwoordigers van in het ressort werkende fondsen en van elke groep medewerkers, de centrale commissie uit vertegenwoordigers van de organisaties van fondsen en mede werkers. De fondsen hebben in die com missies evenveel vertegenwoordigers als de groepen medewerkers gezamen lijk. De commissies kunnen bijvoorbeeld Richtlijnen geven ten aanzien van rede lijke eisen, waaraan wacht- en behan- delingskamers van huisartsen moeten voldoen. Ook houden zij toezicht op het aantal verwijzingen van huisarts naar •Pecialist. De huisarts verplicht zich rekening te houden met de ter plaatse geldende lijst van soorten en hoeveelheden ge- hees- en verbandmiddelen, welke voor tekening van een fonds worden ver strekt. Indien zulk een lijst in een bepaalde plaats niet bestaat, geldt daar de algemene lijst, welke reeds Vroeger voor het gehele land is vast gesteld. Het fonds van zijn kant zal, *hede door voorlichting, de medewer king van verzekerden aan het be trachten van zuinigheid zoveel moge- hjk bevorderen. «ar1 overleg tussen de fondsen-organi- Voo S en de artsen-organisatie worden ö°rts regionale rechtspraak-commissies en een centrale rechtspraak-commissie ingesteld, met paritaire samenstelling. In alle bij de uitvoering van de over eenkomsten gerezen geschillen, welke niet in minnelijk overleg, zo nodig met inschakeling van de commissie van toe zicht, kunnen worden opgelost, doen deze regionale commissies in eerste aanleg en de centrale commissie in hoogste ressort een bindende uitspraak Tegenover fondsen en artsen kunnen deze commissies sancties toepassen, be staande uit herstel van gedaan onrecht, berisping en boete; tegenover fondsen bovendien uit het doen van een voor stel aan de centrale commissie van toe zicht tot correctie van het fonds en te genover artsen bovendien uit verbod van inschrijving van verzekerden op naam van de huisarts gedurende ten hoogste een jaar en uit ontbinding van alle overeenkomsten tussen huisarts en fondsen. Fonds en huisarts kunnen in onder ling overleg als aanhangsel van de voor lopige overeenkomst een aanvullend? regeling maken, verband houdende met plaatselijke omstandigheden. De organisaties der fondsen en ae landelijke huisartsen-vereniging van de Kon. Ned. Maatschappij tot bevordering der geneeskunst zullen nog bestaande wensen op korte termijn bespreken en stellen zich voor, dat in elk geval in 1954 de voorlopige standaard-overeen komst door een definitieve zal worden vervangen. Koningin Juliana zal in de eerste helft van Juni een werkbezoek bren gen aan de Noord-Veluwe. Het orgel van de Mozes en Aaron-kerk te Amsterdam, de trots van de firma Adema. De Britse oud-oorlogsvlieger Richard Pape heeft Donderdag in Steenderen een bronzen plaquette neergelegd bjj het monument voor de in de oorlog ge- fusilleerden Bernard Besselink en Jan Agterkamp. Besselink en Agterkamp hebben Pape met een collega, die in oorlogstijd met hun bommenwerper in Overijssel moes ten landen, op uitnemende wijze ge holpen. Zij werden gearresteerd en in Bloemendaal gefusilleerd. Richard Pape is ais afgevaardigde van de „Escaping Society" teruggeko men. Ter gelegenheid van zijn komst in de gemeente Steenderen was er een zitting in de raadzaal belegd, waarop burgemeester Heersing een brief, drie zilveren lepeltjes en een a^bak aan de heer Pape naméns de nabestaande fa milies overhandigde met het verzoek, dit te geven aan Winston Churchill. Burgemeester Van Hoogstraten van Hengelo overhandigde Pape namens de Koningin de „Medal of thankfulness of the Dutch people". Richard Pape verheugde het, als vrij mens terug te kunnen komen in de ze gemeente, waaraan hij zovele dank bare herinneringen had. Hij wilde de doden Agterkamp en Besselink eren en bekenden groeten. Grote eerbied heeft hij voor de leden van de illegaliteit, die hem en zijn vriend Jack Moir hebben geholpen. Terwijl de klokken van de toren hun klanken deden horen, begaf het gezelschap zich naar het monument. De heer Pape legde een bronzen pla quette neer met het volgende op schrift „In dankbare herinnering aan Bernard Besselink en Jan Agterkamp. Er is geen beter bewijs om zijn lief de, trouw en vriendschap te tonen, dan zijn leven te offeren voor zijn vaderland en zijn vrienden. Richard Pape en William Moir van de Royal Air Force". Daarna werd een krans gelegd na mens de RAF. De twee plaatselijke muziekcorpsen speelden en ruim twee honderd kinderen zongen het Engelse en het Nederlandse volkslied. Na afloop reikte de heer Pape aan de moeder van Agterkamp en de echt genote van Besselink verkleinde afbeel dingen van de aan hem verleende on derscheidingen uit. De provinciale commissie „Steun Wettig Gezag" in de provincie Fries land is van oordeel, dat zij naar aan leiding van de in de pers verschenen publicaties over de moeilijkheden bij de marechausseereserve (reserve grensbewaking) van de 4e militaire af deling, omvattende de provincies Gro ningen, Friesland en Drenthe, behoort mede te delen, dat zij voor de hande lingen van de vrijwilligers en hun z.g. topcommissie in de vergadering van 6 Maart j.l. te Assen gehouden en het geen daarop is gevolgd, geen enkele verantwoordelijkheid draagt. Zij is met de vrijwilligers van oor deel, dat er ten aanzien van de taak- vaststellmg gegronde grieven beston den, maar kan de wijze, waarop men he ft gemeend deze ter kennis van het publiek te brengen, niet aanvaarden. De provinciale commissie S. W. G. heeft steeds langs organisatorische weg getracht verbetering in de taakom schrijving te verkrijgen en zij heeft de overtuiging, dat de gevraagde verbete ring ook op korte termijn tot stand zou zijn gekomen en dat de thans gevoerde ac''a alleen maar de zaak van het in stituut S. W. G. en de reservediensten heeft kunnen schaden. De commissie hoopt, dat het alsnog zal gelukken de goede verhoudingen tussen de leiding en de marechaussee reserve te herstellen. De klas Leeuwarden van de mare chaussee-reserve heeft inmiddels, nu er een duidelijke taakomschrijving is gekomen, besloten de oefenavonden voort te zetten. De Bossche Rechtbank heeft C. J. A. de K„ schoenfabrikant te Waalwijk, die wegens het veroorzaken van een dodelijke aanrijding terecht heeft moe ten staan, veroordeeld, conform de eis, tot een gevangenisstraf van drie maan den en ontzetting uit de bevoegdheid tot het tiesturen van motorvoertuigen voor de tijd van twee jaar. K. had de avond van 31 October ver leden jaar onder de gemeente Sprang Capelle bij Waalwijk de gemeente ontvanger van Waalwijk, de heer T. B., aangereden. Het slachtoffer overleed ter plaatse. Het „Auster"-vliegtuig van de vlieg basis Leeuwarden, bestuurd door de sergeant-vlieger N. A. Bak, heeft Don derdag in Holten een noodlanding moe ten maken op een weiland. De piloot zou, omdat zich op het vliegtuig ijsaf zetting voordeed, gedrongen zijn ge weest, te landen. Bij het neerzetten op het weiland werd het landingsgestel be schadigd. De piloot bekwam geen letsel. Advertentie de drie kenmerken van eeii echt pas-aart servies zijn: ieder onderdeel draagt het pas-aan merk 20 jarige garantie op kwaliteit en nalevering ieder onderdeel steeds los verkrijgbaar Z PAS AAN U) U) PAS AAN z wat dekeur is op het goud, is hetpas-aan merk op porselein In hoger beroep heeft het Arnhemse gerechtshof Donderdag de zaak tegen de 60-jarige mevr. G. ter H. uit De venter voortgezet. Zij wordt verdacht van poging tot doodslag door haar man vergif in zijn eten te doen. De recht bank te Zutphen had de vrouw vrijge sproken. De procureur-generaal van het Arnhemse Hof had 17 December twee jaar gevangenisstraf geëist. De zaak werd aangehouden voor het in winnen van een tweede psychiatrisch rapport. Dit is inmiddels opgesteld. Dr. Janssens concludeerde hierin dat ver dachte minder toerekeningsvatbaar was. Poging tot doodslag zou niet zijn gedaan. De procureur-generaal eiste zeven maanden gevangenisstraf met aftrek, namelijk de tijd welke de verdachte in voorarrest heeft doorgebracht. Uitspraak 1 April. (Van onze Haagse redactie) Zware straffen heeft de officier van Justitie bij de Haagse Rechtbank, mr. de Lint, geëist tegen, wat hij noemde, „de leden van de terreurbende van Bodegraven". Vijf leden van de familie Sch., t.w. Bertus, Dirk, Jan, Stepha- nus en een jongere neef, eveneens Stephanus geheten, hadden zich Donder dag te verantwoorden voor in totaal 153 misdaden, die zij sinds 1946 in het dorp en omgeving hadden gepleegd. De misdrijven varieerden van eenvou dige diefstallen van eenden tot inbraken met geweldpleging, waarbij de gebroeders bewapend waren met een geladen stengun. De schrik voor de familie Sch. was in Bodegraven zo groot, dat men geen aangifte van diefstal of anderszins durfde te doen, als men veronderstelde, dat de broers er de hand in hadden gehad. Eenzelfde positie namen de twee broers Jan en Chris B. in, die nauw met de broers samenwerkten. Deze laatsten hoefden zich niet te verantwoorden. Hun za'ken zijn reeds eerder in Utrecht behandeld. Tegen Bertus, die de belangrijkste man uit de „gang" was. werd negen jaar gevangenisstraf geëist, tegen Dirk drie jaar. tegen Jan vier jaar, de broer Stephanus hoorde vijf jaar tegen zich eisen, terwijl tenslotte tegen de 18 jaar oude neef 6 maanden werd geëist, waar van 3 maanden voorwaardelijk met een proeftijd van drie jaar. De vrouw van Dirk, de 22-jarige Maartje van L. hoor de een boete van f 200,—, subs. 14 da gen hechtenis tegen zich eisen, wegens schuldheling. De tenlastelegging tegen Bertus be vatte 13 punten, o.m. diefstal van kaas. tabak, boter, een rijwiel, etc. terwijl hem véorts twee inbraken, resp. in een melkslijterij in Boskoop en in het dis tributiekantoor aldaar ten laste werden gelegd.. Bertus zou bij verschillende ge legenheden gewapend zijn geweest met een stengun en daarmee hebben ge dreigd. Bij een inbraak zou hij schoten in de lucht hebben afgevuurd.. In totaal had Bertus zich schuldig gemaakt aan (Van onze correspondent) Het bodemonderzoek op aanwezigheid van aardolie in de omgeving van Delft begint steeds hoopvoller aspecten te vertonen. Na twee pogingen, die op een diepte van 1200 a 1300 m. slechts bescheiden sporen van aardolie aantoonden, zijn thans op een terrein aan de Abwoudse- weg oliehoudende lagen aangeboord, die dermate bevredigende hoeveelheden blijken te bevatten, dat reeds bespre kingen zijn gehouden om tot exploita tie te komen. De onderaardse druk is zo sterk, dat de olie vanzelf naar boven spuit en niet zoals bij de Drentse olievelden door middel van pompen aan de oppervlakte gebracht moet worden. Ook andere boringen even buiten Delft, onder Wateringen en Rijswijk, brachten gunstige resultaten en lever den eveneens zgn. „spuiters" op bij diepten, die varieerden tussen 850 en 1000 m. Een schatting van de rijkdom van het olieveld is, gezien de vrij beperkte om vang van het tot nu toe uitgevoerde onderzoek, nog niet te maken, doch te kenend ten opzichte van de exploitatie is wel, dat B. en W. van Delft zich be gin April op de hoogte gaan stellen van de oliewinning te Schoonebeek. Advertentie Met de stemmen van de communisten en de partijlozen tegen ls de gemeente raad van Rotterdam accoord gegaan met het voorstel van B. en W. om in begin sel te besluiten tot de aanleg van een vliegveld in de Zestienhovense polder. Ook werden B. en W. gemachtigd de onderhandelingen verder voort te zetten. Zoals bekend gaat het hier om een vliegveld van 800 bij 800 meter, waar de Rijksluchtvaartschool en de Natio nale Luchtvaartschool ook gevestigd zullen worden. De kosten ongerekend de grond bedragen twee millioen gul den. Verder zien B. en W. dit veld als uitwijkplaats, stalling en plaats van on derhoud voor helicopters. Door onder handelingen hoopt men tevens op lucht vaartgebied werkzame ondernemingen aan te trekken. Op vragen van mr. J. A. L. M. Loeft (K.V.P.) en mr. A. C. W. Beerman (C.H.U.) over de Rijks- en nationale Luchtvaartschool, zei de wethouder van Openbare Werken, J. Meertens, dat de toezeggingen hiervoor zo pertinent zijn. dat aan de vestiging niet getwijfeld kan worden. De gebouwen voor de R.L.S. zullen voor rekening van het Rijk ko men. De mogelijkheid van vrachtver voer per vliegtuig wordt door dit vlieg veld ondersteund, zo meende de wet houder nog, die hierbij dacht aan West- landse primeurs. .v-:-.;:;.;, w:v fe:yCYl</%y: v 'W- rgens in de buurt van Breukelen, langs de Rijksweg Amsterdam Utrecht, waar overdag het snel verkeer jachtend voortraast, staat een oud molentje; de watermolen van het voormalige waterschap Kortrijk en Hieltjesdorp, dat thans alleen nog maar Kortrijk heet, omdat een nieuwe tijd voor nieuwe dingen heeft gezorgd. Honderd jaar geleden begon het kit- In 1940 begon de aanleg van Rijks weg 2 en dat bracht mee, dat een electrisch gemaal zou worden gebouwd en de Molenvliet zou worden gedempt. De molen draaide lusteloos zijn wente lingen tot de laatste daar zou zijn. De oorlog echter, die voor vele men sen en dingen het einde betekende, was voor de molen een tijdelijke red ding. Fierder dan ooit grepen zijn wieken in de Hollandse luchten, de tige molentje zijn taak: het omliggende vernieuwing ging nog niet door, het land van water vrij te houden. Het leven van het molentje was niet op windend, het deed zijn werk in de lauwe zomerbries of in een zwiepende najaarsstorm en het sierde met zijn elegante vormen, nauwgezet bijgehou den door zijn verzorgers, zonder enige pretentie, het wijde landschap. bestaan van de oude had nog zin. En juist de vrede, die opbouw en vernieuwing inluidde, betekende voor deze vertegenwoordiger van het Utrechtse type het einde. De Molen vliet werd afgedamd, er kwam een nieuw gemaal en zo kwam in 1949 toch de dag, dat de wieken voor altijti rust ren misschien. kregen en werkloos de windvlagen moesten weerstaan. Het Rijk zorgde er voor, dat van verval geen sprake kon zijn. Maar het beeld van overtolligheid werd onver mijdelijk. Rondom de molen nestelde zich een verlatenheid, die nimmer meer door wiekengewentel zou worden ver dreven. Soms ls er in het leven "in de dom melende molen een schitterend mo ment: dan glijdt de zoekende bundel licht van een passerende auto over zijn sierlijke vormen, dan schrikt de be jaarde uit zijn gemijmer en wordt zijn lijnenspel even levendig. Wijkt dan de bundel weer, dan keert de verdroomde stemming terug, voor dzgen en nach ten, voor weken, voor maanden of ja- 63 misdrijven. Bertus ontkende op vele punten. Hij zou nooit een stengun bij zich hebben gehad, gedreigd had hij even min, om van schieten maar helemaal niet te spreken. Al deze pertinente ontkenningen brachten de officier van Justitie tot de uitspraak: „Ontkennen heeft voor U geen enkele zin: U vormde met uw broers een rovers bende, U terroriseerde het hele dorp, aan de lopende band heeft u mensen bedreigd!" In een zeer scherp requisitoir eiste de officier tegen Bertus tenslotte negen jaar gevangenisstraf. Deze man, aldus mr. de Lint, heeft een volkomen min achting voor de maatschappelijke orde ning. Hij heeft zich zelfs niet ontzien, de Justitie te bedreigen, toen enkele ambtenaren bij hem thuis een onder zoek kwamen instellen. Dirk. Sch. die hierna terecht stond, werd de diefstal van planken, schapen, kippen en kazen ten laste gelegd. Tegen deze verdachte eiste de officier drie jaar. De verdediger, mr. Huygens, reageer de zeer fel op het requisitoir van mr. de Lint, dat hij eenzijdig en tendentieus noemde en dat, volgens hem, deed den ken aan de griezelverhalen over de bok kenrijders. Mr. Huygens bepleitte een psychiatrisch rapport over Bertus en Dirk, welke laatste hij een zielige, im beciele appendix, die achter broer Ber tus aanhuppelt, noemde. Jan Sch., noemde de officier „de stie- kemste" van het hele stel. Hij voorzag de bende van wapens, die hij in Am sterdam opkocht. De officier eiste te gen hem vier jaar met aftrek. Successievelijk werden de zaken te gen de nog resterende leden van de bende afgehandeld. De eisen zijn reeds vermeld. Uitspraak 1 April. Een meisje van negentien maanden van een familie in de P. C. Hooftstraat te Amsterdam, dat in een tuigje in haar bedje was vastgebonden, is door ver stikking om het leven gekomen. Het katholiek soldatenweekblad. SALVO schrijft in het nummer van deze week, dat „de gewone soldaat vaak zijn mis noegen niet kenbaar durft te maken uit o.i. ongegronde vrees voor represail les". Om aan dat „misnoegen" op een belangrijk punt uiting te geven publi ceert SALVO een schrijven van een soldaat uit Wezep, waarin o.a. gezegd wordt t.a.v. het vloeken: „De kaderle den en vooral de sergeant-instructeurs doen dat maar al te veel en dat ls naar mijn mening het meest in strijd met de discipline in het Nederlandse leger, maar vooral ook tegen de Kerk en tegen God. Kan het wettig gezag er dan niets tegen doen? Moet het Ne derlandse leger in toom gehouden wor den door vloeken en Godslasteringen?" De redactie van Salvo tekent hierbij aan, dat de jongens „uit een fatsoenlijk milieu komen" en in de kazerne niet de taal van een meisjespensionaat ver wachten. „Ze verwachten daar wel behoorlijke en fatsoenlijke taal". Zaterdag 27 Maart zal Z. H. Exc. mgr dr. J. M. J. A. Hanssen, Bisschop-Coad jutor van Roermond, in de Minderbroe- derskerk van de H. Hieronymus te Weert de H. Subdiakenwijding toedienen aan fr. Leontius Hooymans, Oegstgeest; fr. Ever modus de Wit, Grootebroek; fr. Othmarus Smits, Tilburg; fr. Boudewijn Wouters. Amsterdam: fr. Geraldus Steegers, Den Haag: fr. Macarius Ebing, Amsterdam; fr. Marculphus Suilen, Swalmen: fr. Libertus Arends, Coevorden; fr. Philibertus van der Slot, Noordwijkerhout; fr. Fernando van Noort, Rijswijk: fr. Wendelinus Brouwer, Sneek; fr. Tiburtius de Jong, Bolsward; fr. Domitianus Hurup, Den Haag: fr. Aman- tius van Wordragen, Zaltbommel; fr. La- dislaus van Zeelst, Ammerzoden, fr. Ra- nulphus van Griensven, Hilversum; fr. Ge- lasius Vrolijks, Nijmegen: fr. Guido Kooij- man. Utrecht; fr. Petronius Kesseler, Am sterdam; fr. Isaias van Lieshout, Papekop; allen van de Orde der Minderbroeders. Zondag Laetare 28 Maart zal Z. H. Exc. mgr. dr. J. H. G. Lemmens, Bisschop van Roermond, in de Minderbroederskerk van de H. Hieronymus te Weert de H. Pries terwijding toedienen aan fr. Humbert Leers, Apeldoorn; fr. Paschasius Brom, Haarlem; fr. Diederik Ruigt, Megen; fr. Paduanus van Vught, Utrecht; fr. Libera- tus van der Lubbe, Den Haag; fr. Vale- ricus Oostrum, Utrecht; fr. Lucianus Beek man, Den Haag; fr. Josaphat van Luijk, Piinacker; fr. Ferdinand Sluiter, Gronin gen: fr. Casimirus Faase, Noordwijk: fr. Vivaldus Oorschot, Hoenkoop: fr. Fabianus van den Brom, Rotterdam; fr. Hermes van Vliet, Utrecht; fr. Maximilianus De- mes, Dokkum; fr. Timotheus Bouwmeester, Rotterdam; fr. Theodotus Polman, Wes tervoort; fr. Basilius Peperzak, Hilver sum; fr. Silas Plouvier, Leiden: allen van de Orde der Minderbroeders. Zaterdag 3 April zal mgr. dr. G. Lem mens in de kerk van het Groot-Semi narie te Roermond de H. Priesterwijding toedienen aan de eerw. heren: T. Crou- sen, J. Fraats, K. Geurts, J. de Haan, W. Heuvelmans, J. Heymans, E. Huids, F. Meddens, S. Mekel, H. Notermans, J. Peters, W. Ploemen, H. Snijders en H. Willems.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3