Schiphol wordt een N.V. „Hulp aan Oost-Europese vluchtelingen" Beroep sinbrekers voor de gevangenis in jaren Afdamming zeegaten een nationaal belang K ru iswoord raadse l m mmmumum Doodgewaande - missie-overste verlaat communistisch China DE ENGEl VAN SAN FRANCISCO Overeenstemming tussen de regering en het Amsterdams gemeentebestuur Limburg protesteert tegen Zondagswet Kruisingen gaan verdwijnen Erven Eman leggen beslag op bank Wegens oplichting tien maanden geëist Serie inbraken berecht Cinema du Midi opent 6 April Afsluiting Nieuwe Waterweg eveneens mogelijk Kosten van vijfjarenplan 120 millioen gulden cCe 'Mso-ofmasri' Eerste reactie op rapport Deltacommissie Mgr. Q. Pessers O.F.M. weer in vrije wereld BUSSINK'S DEVENTER KOEK VRIJDAG 19 MAART 1954 PAGINA 5 Protest van Ubach over Worms aan regering Geestelijken slachtoffer van oplichter Ervaringen Commissie opvoering productiviteit Bouw van 4 televisie- steunzenders In kader van internationaal experiment Belgische onderscheiding voor burgemeester van Gouda Nederl. ambassadeur in Spanje Graaf Van Recht er en Limpurg biedt geloofs brieven aan Spoorwegen en wegen Kort loonconflict bij Wilton-Fijenoord KALK? Neem voort* aanAgréCALVlT.Do lekkere kalktabletten met vitamine D3 (drie)! Opening Rijksweg 2 toch op 1 April Oplossing kruiswoordraadsel van Donderdag door CLARENCE B. KELLAND Gevechten in Atjeh: Vijftig opstandelingen gedood Aan de Memorie van Antwoord van S,e Minister van Waterstaat aan de Eerste Kamer op het Voorlopig Verslag y&n deze Kamer omtrent de Rijks begroting voor Verkeer en Waterstaat 's het - olgende ontleend: De minister stelt op hoge prijs het- Eeen door vele leden is gezegd naar sanleiding van het overlijden van dr A Plesman, hetgeen inderdaad een groot verlies voor de burgerluchtvaart ls geweest. Men mag er evenwel ver trouwen in hebben, dat de K.L.M. niets onbeproefd zal laten, om nu en in de toekomst haar positie te handhaven en te consolideren. .Op de vraag hoever de plannen voor Uitbreiding van de luchthaven Schiphol gereed zijn, kan worden geantwoord, dat deze plannen 'n uitgebreide studie Vereisen. Het huidige banenstelsel kan het Verkeer thans en in de naaste toekomst Verwerken, doch het verkeers-areaal waarmede in hoofdzaak het plat form voor de opstelling van de vlieg tuigen en de stationsgebouwen wordt bedoeld vraagt om uitbreiding. De keuze van de nieuwe plaats is onverbrekelijk verbonden met de plan hen voor de uitbreiding van het banen stelsel, waartoe zal moeten worden ovegegaan wanneer de groei van het luchtverkeer daartoe zou nopen. Het vraagstuk is zeer gecompliceerd en gezien de aan de uitbreiding verbon den belangrijke investeringen, is over eenstemming ook ten aanzien van de Prognose van het over 20 jaren te ver- Wachten luchtverkeer vereist. Een en ander vraagt tijd, doch de Minister hoopt, dat daaromtrent binnen niet te lange tijd mededelingen kunnen wor den gedaan. Aangaande de beheersvorm van de luchthaven Schiphol bestond enig ver schil van inzicht tussen de minister en de burgemeester van Amsterdam, het geen uit de Nieuwjaarsrede van die burgemeester blijkt. Kortgeleden heeft Als eerste gemeente in Limburg be sloot' de raad van Ubach over Worms Donderdagavond met algemene stem men, om een protestschrijven aan de Tegering te richten inzake de Zondags met. De raad ging hiertoe over op voorstel van raadslid J. v. Kan, die de Zondagswet een aantasting van de Lim burgse cultuur en een voortdurende ergernis noemde. Ook burgemeester J. Hermans steun de dit voorstel. Vele mooi folkloristische gebruiken, aldus de burgemeester, zijn door deze Wet ten ondergang gedoemd. Het voor beeld van Ubach over Worms dient bij alle Limburgse gemeenten navolging te vinden, zo zei de burgemeester. En kele K.V.P.-leden uit Limburg zullen Saterdag op de kringvergadering te •Roermond aan het kringbestuur voor stellen een dergelijk protestschrijven aan de regering te zenden. Een man, die door de politie reeds maandenlang gesignaleerd wordt en zich overal in den lande aan oplichtingen schuldig maakt, heeft nu zijn slag in Rotterdam geslagen. Meestal vertelt hij zijn slachtoffers een telegram te hebben ontvangen, waarin staat, dat zijn moeder ernstig ziek is. Hij heeft dan geen geld om naar haar toe te reizen. Krijgt hij dan geld los, dan laat hij, om vertrou wen te wekken, een fiets achter als onderpand, maar altijd is gebleken, dat het rijwiel gestolen was. Zo ging het ook bij een pastorie in Rotterdam, waar hij een fiets afgaf, na dat hij f 35 had losgekregen. De fiets bleek gestolen te zijn. Een uur voor hij Van de pastoor het geld had ontvangen, had hij bij een pater-overste f 2.50 „ge leend'' voor een spoorkaartje. Tijdens een te Delft gehouden bijeen komst van het departement Delft van de Nederlandse Maatschappij voor Nij verheid en Handel heeft de president directeur van de Koninklijke Neder- lansche Gist- en Spiritusfabriek, ir. W H. van Leeuwen een causerie gehouden over ervaringen bij de „Commissie op voering productiviteit." De gegevens hiervoor waren ontleend, aan ervarin gen van de „teams," welke naar de Verenigde Staten waren gereisd en die feeds dertig rapporten hadden doen verschijnen. Een verzamelrapport van de COP is in bewerking. In het algemeen is men over de er- Varingen van de „teams" zeer geest driftig. Men heeft in Amerika belang wekkende indrukken opgedaan, vooral biet betrekking tot de gedemocratiseer de luxe en de hoge levensstandaard In de Verenigde Staten blijkt veel aandacht te worden geschonken aan de opleiding van begaafde jongeren voor leidende functies. Het meest opvallende m de V.S. noemde spr. echter het tot stand komen van de productiviteits- centra, waarvan het doel is de produc tie-verhogingsmogelijkheden te be vorderen en te bestuderen. de minister een onderhoud gehad met de burgemeester van Amsterdam, tij dens welk onderhoud overeenstemming is bereikt n trt opril hting van een Naamloze Vennootschap is besloten. Over de samenstelling van de Raad van Bestuur vindt nog gedachtenwisse- ling plaats, maar het lijkt zeer waar schijnlijk, dat ook hieromtrent over eenstemming op korte termijn wordt verkregen. Wat betreft de moeilijkheden inzake de erkenning der confessionele vakor ganisaties bij de K.L.M. kan de minis ter mededelen, dat hij zijn opvattingen terzake mondeling aan de directie van de K.L.M. heeft kenbaar gemaakt. De K.L.M. heeft hierop uitvoerig schrifte lijk gereageerd en aangeboden een be spreking te beleggen met vertegen woordigers van het C.N.V., K.A.B. en N.V.V. De minister blijft terzake dili gent. (Van onze correspondent) In het kader van de internationale uitwisseling van televisie-programma's, waartoe in de maanden Juni en Juli bij wijze van experiment zal worden over gegaan, zal in Nederland een aantal ge combineerde televisie-ontvang- en door zendapparaten worden gebouwd. Zij zullen op een afstand van 40-50 kilome ter van elkaar worden geplaatst, name lijk te Oss, Helmond, Weert en Schim - mert bij Valkenburg. Van Schimmert gaat de keten van steunzenders naar Rötchen in Duitsland. Aan dit experi ment werken mee Nederland, Duitsland, Zwitserland, Italië, Frankrijk, België en Engeland. Bezitters van een televisie-toestel in de onmiddellijke nabijheid van een de zer steunzenders zullen hiervan geen voordeel hebben, want deze zenders v/erken in een zeer smal kanaal en bo vendien op een golflengte van 3 cm, die belangrijk afwijkt van de golflengte, v/aarop de 200 meter hoge televisie zendmast in Lopik werkt. De burgemeester van Gouda, mr. dr. K. F. O. James, die van een langdu rige ziekte herstellende is, heeft het commandeurskruis in de orde van Leo pold II van België ontvangen. Graaf W. C. van Rechteren Limpurg heeft in het nationale paleis zijn geloofs brieven aangeboden aan generaal Fran co, als nieuwe Nederlandse ambassadeur in Spanje. Na de plechtigheid hebben Franco, de graaf en de minister van Buitenland se Zaken zich in een aangrenzend stu deervertrek teruggetrokken voor een privé bespreking, die meer dan een half uur duurde. Wat besproken werd, werd niet bekend gemaakt. Teneinde te komen tot het wegnemen van gelijkvloerse spoorwegkruisingen wordt, aldus ontlenen we aan de M. v. A. van minister Algera aan de Eerste Kamer, een vijf-jaren-plan opgesteld, waarvan de kosten in totaal op 120 millioen gul den zullen komen. Deze benodigde gelden zouden moeten worden bijeengebracht door het Rijk, dat gedurende vijf jaar een crediet van vier millioen ter beschikking zou moeten stellen, en door de Ned. Spoorwegen, die gevraagd zijn eveneens vier millioen per jaar hiervoor te reserveren. De resteren de 80 millioen zouden gefinancierd moe ten worden door gemeenten en provincie. Wat deze kostenverdeling betreft wordt er op gewezen, dat het meerdere gevaar j der kruisingen met alleen het gevolg is van het toegenomen wegverkeer, maar ook van de modernisering van het spoor wegverkeer. Beide vervoerstakken die nen dus in de kosten hun aandeel bij te dragen. Hoe groot ieders aandeel voor elk werk moet zijn, is niet a priori te bepalen. Stellig heeft de locaUteit (ge- meènten en provincie) er het grootste belang bij, maar meestal heeft ook het intercommunale wegverkeer profijt van de opheffing. In dit verband gezien, kwam het redelijk voor de hierboven omschreven kostenverdeling aan te hou den. Zoals bekend wordt er reeds geruime tijd geprocedeerd tussen de Erven Eman te Aruba en de N.V. Overzeese Gas- en Electriciteits Maatschappij te Rotterdam over een concessie op Aruba. Een ge deelte van de behandeling van deze civiele procedure loopt thans weer voor de arrondissementsrechtbank te Rotter dam. De erven Eman hebben echter, na uit spraak van de president van de Rotter damse rechtbank, dezer dagen conserva toir beslag bij derden laten leggen voor een bedrag van acht millioen gulden Ned. Cert, en wel bij de bank van de „Overzeese", de Nederlandsche Handel maatschappij. De erven Eman gingen hiertoe over op grond van de vordering, die zij menen te hebben wegens een onrecht matige daad van de N.V. „OGEM" en haar dochtermaatschappij, de N.V. „El- mar" (Electriciteits Maatschappij Aruba) die gepleegd zou zijn bij het verkrijgen van de concessie en het in bezit nemen van de goederen, die onteigend waren. In deze zaak moeten echter 14 April de pleidooien worden gehouden doch de Erven Eman zien dit beslag als zeker heid. De „Overzeese" zal door middel van een Maandag te voeren kort ge ding opheffing van het beslag vragen. Donderdagochtend heeft een 150-tal lassers op de werf van Wilton-Fijenoord te Schiedam het werk neergelegd, aan gezien ze niet tevreden waren over de bestaande regeling van het tariefloon. Er hebben zich later nog tientallen arbei ders bij de staking aangesloten, maar toen van de kant van de directie de ver zekering werd gegeven, dat de tarief kwestie direct zou worden ter hand ge nomen. is men aan het werk gegaan, zodat het conflict slechts enkele uren ge duurd heeft. (Van onze verslaggever) In October en November vonden tal van personen in Utrecht en omgeving gedrukte circulaires in hun brievenbus, waarbij hun menslievende aandacht werd gevraagd voor het lot van de vluchtelingen uit Oost-Europa, die in zeer behoeftige omstandigheden in kampen aan deze zijde van het ijzeren gordijn verbleven. In aansluiting daar op ontvingen zij vervolgens bezoek van iemand, die zich voordeed als col lectant van de in de circulaire ge noemde „Vereniging tot hulpverlening aan vluchtelingen uit Oost-Europa". De man incasseerde de gaven en verdween. Donderdag hoorde hij, de 28-jarige werkloze' handelsvert genwoordiger J. E. voor de Amsterdamse rechtbank tien maanden gevangenisstraf met aftrek tegen zich eisen wegens oplichting tot een gezamenlijk bedrag van 264 gul den. Want de „vereniging" bestond alleen in het vruchtbare brein van de ver dachte. Hij had in zoverre nog met de waarheid rekening gehouden, dat hij op de pamfletten achter de naam der vereniging (met kleine lettertjes) de toevoeging „i.o." vermeldde. Maar dat maakte de zaak er niet beter op, zo meende de officier van Justitie. Want, afgezien van het feit, dat die toevoe ging op onopvallende manier vermeld stond, is een vereniging, die louter be staat in iemands verbeelding, nog geen vereniging „in oprichting". Een van de opgelichte slachtoffers vertelde als ge tuige, dat verdachte later nog eens een voorschot van hem had proberen los te krijgen; hierop was hij echter niet ingegaan. De officier verklaarde, dat hij slechts een kleine bloemlezing uit de vele gepleegde oplichtingen in de dagvaarding vermeld had. Hij ken schetste de verdachte als een illusio nist, een man, die fantasie en werke lijkheid niet uit elkaar kon houden. Na een tijdlang als vertegenwoordi ger werkzaam geweest te zijn, was hij reeds een aantal maanden zon der werk. Hij gaf zich neg steeds uit voor vertegenwoordiger cn zei, dat hij belangeloos zijn „vrije tijd" aan het menslievend werk voor de vluch telingen wijdde. In ernst hield hij dit verhaal voor de politie ook nog vol. Uitspraak 31 Maart. De kreet van de uitkijk brengt het hele schip in beroering. Inderdaad is aan de verre horizon een zeil zichtbaar een vierkant zeil. Ook de twee meeliggers hebben het gezien naar blijkt uit hun seinen en de drukte aan boord daar. Hoewel Eric's scherpe ogen de vormen van het schip trachten te onderscheiden, wil hem dit niet lukken; duidelijk is alleen dat dit schip dezelfde koers vaart als de konings- drakar en haar begeleiders. Niets wijst er op, dat de bemanning ginds de nabijheid van 's konings schepen heeft opgemerkt, ze vaart rustig door. Plotseling weergalmt de lucht van kreten: nog een zeilnog een en nog een vijf zes. „Zes schepen, dat is een hele vloot," stoot Erwin ademloos uit, „en geen kleintjes zijn het, hè Fadir?" Eric is naar de voorplecht gegaan en tuurt met bezorgde blikken over het water. De kleine nar komt naast hem staan en ook zijn scherpe oogjes zijn onafgewend op de schepen in dc verte gericht. Plotseling grijpt hij met een bruusk gebaar op een komieke manier naar zijn muts, terwijl hij zachtjes iets prevelt, doch niemand schenkt er aandacht aan. Erwin is aan grote opwinding ten prooi; zijn ogen schit~ teren krijgslustig: „Zijn het zeerovers, Fadir? Wat doen wij, als... Wat denk jij er van, Axe of ben je bang?" Axe schudt het hoofd, doch bepaald vrolijk kijkt hij niet. Hoewel de schepen in de verte dezelfde koers blijven doorvaren en geen teken geven, Eric en de zijnen te hebben opgemerkt, lijkt het, alsof ze al iets dichterbij zijn gekomen. Dan schalt weer een krachtige stem over het dek: „Ze wenden de steven." Stilte valt loodzwaar over het hele schip, niemand spreekt, want allen beseffen, dat, zo dit vijanden zijn, hun lot is bezegeld. De overmacht is te groot. „Wapens gereed boogschutters aan bakboord," klinkt rustig Eric's stem. Terwijl iedereen druk bezig is, zich te bewapenen voor de mogelijke strijd, staart de Noorman door samengeknepen ogen naar de onbekende vloot, die schuimspattend de golven klieft en recht op hen toe komt. Advertentie Ook aanbevolen voor oudere mensen tegen ontkalking van het beender- stelsel, bij winterhanden, wintervoeten, en zgn. „kloven" in de vingers. Voorts vooral voor a.s. en jonge moeders, kleu ters en kinderen. In tegenstelling tot de aanvankelijke verwachting is de openingsdatum van de Cinema du Midi in de Apollohal te Amsterdam thans definitief vastgesteld op 6 April. Beëindiging van bouw en inrichting kon zeer worden bespoedigd, omdat de directie vertrouwen heeft ge kregen in de huidige ontwikkeling op het gebied van de vermakelijkheidsbe lasting voor bioscopen. Zij heeft n.l. van het hoofdbestuur van de Nederlandsche Bioscoopbond de mededeling gekregen, dat van ministeriële zijde aan de ge meentebesturen is bericht, dat er geen aanleiding meer is onderscheid ten op zichte van bioscopen te maken bij het heffen van vermakelijkheidsbelasting. De oorspronkelijke op 1 April vastge stelde, later naar 2 April verschoven officiële opening van Rijksweg nr 2 - Amsterdam-Utrecht en de gelijktij dige officieuse opening van de nieuwe brug over de Amstel is thans definitief bepaald op Donderdag 1 April. (Van onze verslaggever) In een uitvoerige inleiding voor het departement Amsterdam van de Maat schappij voor Nijverheid en Handel heeft prof. ir. J. L. Klein, directeur hoofdingenieur bij de Provinciale Wa terstaatsdienst Zuid-Holland en hoog leraar aan de Technische Hogeschool zich volledig aangesloten bij de con clusies waarin de Deltacommissie in haar onlangs gepubliceerde rapport be treffende de afsluiting van de zeegaten is gekomen. Terecht, aldus prof. Klein, heeft de Deltacommissie gesteld dat, wil men een eventuele herhaling van de storm ramp van 1 Februari voorkomen, men tot een verhoging van anderhalve me ter en meer van onze zeedijken zal moeten overgaan. Voor de bijna 1000 kilometer dijk in het Zuid-Westen van ons land alleen al, is dit een onmoge lijke opgave. Op vele plaatsen, in be bouwde kommen, zal een verhoging van een decimeter nauwelijks mogelijk zijn. Afsluiting van de zeegaten, het vormen van een gesloten kustlijn van Cadzand tot Delfzijl, is de enige juiste oplossing. Spreker stond stil bij de grote voordelen van dit advies van de Deltacommissie. Hij voegde daar aan toe dat het openlaten van de Nieuwe Waterweg naar Rotterdam en van de Wester- schelde naar Antwerpen het gunstig effect van de afdamming nadelig zal beïnvloeden. Het open water naar Rotterdam verplicht de waterbouw kundigen om langs de gehele lengte van de Nieuwe Waterweg de dijken op te hogen, hetgeen enorme moeilijk heden met zich meebrengt. Spreker hoopte dat de scheepvaart en de han del, die nu nog van mening zijn dat de nadelen van een afsluiting groter zijn dan de waterbouwkundige voor delen, hun standpunt zullen herzien. Hy gaf als een compromisoplossing aan, dat het mogeiyk is de Nieuwe Waterweg zodanig af te sluiten dat er een opening van enige honderden meters overbluft, die bij uitzonderiyk hoge watervloeden, wanneer er prac- tisch toch geen scheepvaart meer moge- ïy'k is, kan worden afgesloten. Hetzelfde wenste hy te zien geschieden in de Westerscheide. Prof. Klein was zijn inleiding begon nen met een uitvoerige beschrijving van de wordingsgeschiedenis van ons land. Aan het slot van zijn rede gaf hij in milde, maar doeltreffende bewoor dingen antwoord op een vraag of het financieren van de afdamming van de zeegaten niet in de eerste plaats een zaak is van de direct daarbij betrok kenen. Spreker vond het prettig deze vraag in Amsterdam te mogen beant woorden, omdat de hoofdstad van het land, gezien de huidige toestand van onze dijken, evenzeer bedreigd wordt als welke andere plaats dan ook. Van zelfsprekend noemde hij het verrich ten van dit grootse waterstaatkundige werk een nationale zaak, waarvoor het ganse land zich zal moeten in zetten. </i VJ Horizontaal: 1. pracht; 4. speelgoed; 6. wapen; 10. voorzetsel; 11. zangnoot; 12. landbouwwerktuig. 14. pers. vnw.; 15. het Romeinse rijk; 17. kleur; 19. zoogdier; 21. meisjesnaam; 22. ieder; 24. de lezer heil; 25. voegwoord; 26. ongedierte; 27. deel van Amerika; 29. verlaagde toon; 31. reeds; 32. onmeetbaar getal; 33. soort onderwijs; 35. huisdier; 37. bloeiwijze; 38. plotseling; 40. cylinder; 42. aanslibbing; 45. rang in het leger; 49. verlangen; 51. geestdrift; 53. bij woord; 56. ditrengeluid; 57. voegwoord; 58. maanstand; 60. pers. vnw. (Fr.); 62. bultje; 64. nummer (afk.); 65. uitroep; 67. zijrivier v. d. Donau; 69. onder het nodige voorbe houd (Lat.); 70. slot; 72. wondje; 74. bol gewas; 75. de somma van; 76. rustend pre dikant; 77. hetzelfde (afk.); 78. en anderen (afk.); 80. platte steen; 81. vruchtennat; 82. myth, figuur. Verticaal: 1. kleinood; 2. meisjesnaam; 3. bloeiwijze; 4. rustplaats; 5. vogeleigen schap. 7. kern; 8. maanstand; 9. afvoer buis; 11. kleur; 13. kleur; 16. pers. vnw. (Fr.); 18. geogr. aanduiding; 20. voorzetsel; 21. inhoudsmaat; 23. geneeswijze; 26. tel woord; 28. te zijner plaatse (Lat.); 30. treiter; 31. voetbalvereniging; 32. rivier in Italië; 33. familielid; 34. voorzetsel; 35. na schrift; 36. dus (Eng.); 37. voorzetsel; 39. insect; 41. strik; 43. water in Friesland; 44. modder; 45. niet door twee deelbaar; 46. sprookjesfiguur; 47. bevel; 48. vogelproduct; 49. koker; 50. bestaat; 52. water in Bra bant; 54. voegwoord (Fr.); 55. visje; 57. regel; 59. deel v. h. hoofd; 61. lust; 63. goud (Fr.); 64. de onbekende; 66. uitroep; 68. bijwoord; 70. pl. in Gelderland; 71. pl. in Duitsland; 72. beteuterd; 73. drank; 75. naamloze vennootschap (Duits); 79. uitroep. Horizontaal: 1. stal; 4. telg; 8. stof; 10. baak; 12. terreur; 15. vla; 16. er; 17. An keveen; 19. bat; 20. eer; 21. lei; 22. rem; 24. kea; 26. pen; 28. toonbaar; 31. ka; 32. urm; 33. tafelen; 35. idem; 37. Nero; 38. enig; 39. Aden. Verticaal: 1. ster; 2. tor; 3. afraaien; 5. eb; 6. laveren; 7. gale; 8. stek; 9. ruk; 11. kans: 13. ent; 14. ree; 18. vererend; 19. bekomen; 23. etui; 25. abt; 26. paf; 27. kano; 29. orde; 30. aam; 31. kern; 34. lee; 36. mi. Gisteren ontving het Provincialaat der paters Franciscanen te Weert tele grafisch bericht uit Honkong, dat mgr. Quintinus Pessers O.F.M. aldaar Woens dag in goede giezondheid uit commu nistisch China is aangekomen. Hy is de laatste Nederlandse Franciscaan die uit communistisch China naar de vrije wereld terugkeert. Bijzonderheden omtrent de reden van zijn terugkeer ontbreken nog. Wel is bekend dat de communistische auto riteiten er al sinds twee jaar op heb ben aangedrongen dat hij vrijwillig het land zou verlaten, wat mgr. Pessers weigerde. Zijn standpunt was: zolang Advertentie blijft vers en mals De Amsterdamse rechtbank heeft "onderdag uitspraak gedaan in het pro- es tegen enkele beroepsinbrekers en een •bedeplichtige, die zich veertien dagen Seleden hebben moeten verantwoorden v«or de geruchtmakende inbraak in de apotheek „De Krommerdt" aan de Ad- straal de Ruyterweg te Amsterdam en groot aantal inbrake.i in 't Gooi en e omgeving van Haarlem. .ïle hoofddader, de 58-jarige J. R. uit Amsterdam, die als gevolg van vijftien ln gen reet^s ruim twintig jaar z* gevangenissen heeft doorgebracht, ja?d tot vier 3aar met aftrek, de 36- Ijp 'Se timmerman H. K., die samen met DJe inbraak in de apotheek had ge- 0 tot drie jaar met aftrek ver- bit C'c'' Naar bekend bestond de buit kast nif be opengesneden brand- Plus een grote hoeveelheid verdo lde middelen. Een andere maat van de hoofdda der was de 37-jarige Amsterdamse huis schilder F. H. Deze laatste stond veer tien dagen geleden terecht, omdat hij samen met de hoofddader talrijke in braken in 't Gooi en de omgeving van Haarlem had gepleegd. Hem werd drie jaar met aftrek opgelegd. Een jaar met aftrek luidde tot slot het vonnis tegen de 57-jarige koffer maker W. v. d. V. (vijf maal veroor deeld), die zes jaar lang bij de apotheek had gewerkt, toen wegens diefstal was ontslagen, doch de sleutels van de toe gangsdeuren mee had genomen. Die sleutels had hij de 58-jarige kleerma ker W. B. ter hand gesteld. Deze B. had ze weer aan de inbrekers gegeven, zo dat het tweetal gemakkelijk binnen kwam. Ook de kleermaker heeft te recht gestaan, doch het onderzoek tegen hem is aangehouden voor het uitbren gen van een reclasseringsrapport. (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) liet ik hem bij mij komen en onder- had ik kunnen doen? Ik geloof niet dat vroeg hem. Ik geloofde hem, toen hij ik haar schrik zou kunnen aanjagen, maar mij vertelde dat hij niets van die vrouw misschien als ik haar nog eens vang af wist wie ze was, waar ze woonde, hoe ze er uitzag. Maar toen dat met die Gertrude gebeurde, heb ik een wacht bij zijn kantoor gezet. Maar die vrouw kwam niet opdagen. Ik liet Means weer komen en zette hem behoorlijk onder druk. Hij vertelde mij dat H. Wattles misschien kan ik er achter komen waar ze haai inlichtingen vandaan heeft. Ik houd er niet van mensen in mijn organisatie te hebben, op wier stilzwijgen ik niet ver trouwen kan." „Heeft die vrouw iets oneerlijks ge daan?" vroeg Anneke, met een onschul- wist dat zijn kantoor bewaakt werd en dige, zijdelingse blik op Juan. 42 Pioche hief licht vermanend zijn hand op. „Geen zaken aan mijn tafel, Wil liam," zei hij tegen Ralston. „Maar waar Ralston is daar wordt over zaken gepraat," merkte Doré lachend op. „Ik zal m'n uiterste best doen me van avond netjes te gedragen," beloofde Ral ston. „Maar ik wilde jullie nog een vreemd verhaal vertellen. Het zou om te lachen zijn, als er niet van alles aan vastzat. Hebben jullie gehoord van die geheimzinnige H. Wattles die weduw vrouw die een vermogen verdiend heeft zonder zich ook maar één keer te laten zien?" „Ik dacht dat het een verzinsel van de kranten was," zei Pioche. „Geen sprake van," zei Ralston grim mig. „Ze heeft pas nog een paar hon derdduizend dollar verdiend met baisse transacties in aandelen Gertrude. Een jonge advocaat, Means, trad op als haar vertegenwordiger. Maar hij kreeg nooit haar gezicht te zien. Ze kwam altijd in zware rouw naar zijn kantoor. Het er gerde mij bijzonder, want die vrouw moest haar inlichtingen natuurlijk er gens vandaan hebben. Er moet een lek op mijn kantoor geweest zijn. Daarom de vorige avond naar zijn huis gekomen was om instructies te geven. Hij had er genoeg van en wilde niet meer voor haar werken." „Je moet de mensen niet zo'n schrik aanjagen, William," zei zijn vrouw. „In zaken moet een mens voorzichtig zijn, lieve. Maar goed, die middag liet ik het huis van Means ook bewaken. H. Wattles arriveerde in een gesloten rij tuig, met haar gezicht helemaal in de sluiers. Ze ging naar binnen, en mijn mannen wachtten buiten. Maar ze kwam niet meer terug." „Zit ze daar dan nog?" vroeg Doré. Iets oneerlijks? Nu, oneerlijk kan je het niet noemen." „Of iets onfatsoenlijks?" „Dat hangt er van af hoe zij aan haar informaties komt. Als ze een van mijn bedienden heeft omgekocht „Maar stel eens dat ze heel toevallig iets te weten is gekomen en er de bete kenis van heeft ingezien zou dat dan onfatsoenlijk of onoirbaar zijn? Ik be grijp niet veel van die ingewikkelde dingen. Stel eens dat u, zonder oneerlij ke methoden te gebruiken, iets aan de weet kwam waardoor u geld kon ver dienen. Zoudt u daar dan gebruik van „H. Wattles staat haar mannetje,' be- maken? Of zoudt u het oneerlijk vin kende Ralston spijtig. „Ze vermoedde den uw voordeel te doen met inlichtin- wat er aan de hand was, en ze haalde gen die niet voor uw oren bestemd wa- een pistool zo groot als een kanon uit ren? Dat is iets dat me erg interesseert." haar reticule en dwong Means met „Juffrouw Villard,' zei Doré grinni- haar het huis aan de achterkant te ver- kend. „Ralston heeft de best functionne- laten en haar buiten de stad te bren gen. Toen stuurde ze hem weg en zo is die verwenste weduwvrouw nog net zo'n groot mysterie als eerst." „Een uitgeslapen vrouw," zei Janin. „Verduiveld uitgeslapen," erkende Ralston spijtig. Anneke voelde Juan Parnells schouder trillen, maar zijn gezicht droeg een ern stige. belangstellende uitdrukking. „Wat zou u gedaan hebben als u haar te pakken had gekregen, mijnheer Ral ston?" vroeg hij. rende inlichtingendienst in heel het wes ten. U kunt in San Francisco geen paar schoenen kopen of hij weet het binnen een uur." „Dus," zei Anneke zo onschuldig mo gelijk, „dan is snuffelen in andermans zaken iets ik kan het goede woord niet vinden iets wat in het zakenle ven heel goed door de beugel kan?" „U stelt uw vragen heel scherp, juf frouw Villard," zei Doré. „Maar als je niet weet wat je concurrent in zijn schild voert, voordat hij weet wat jy in Ralston spreidde zjjn handen uit „Wat je schild voert, pak dan maar in." „Dus die H. Wattles heeft niets gedaan wat slecht of zelfs maar onsportief is?" Mijnheer Pioche liet zijn kalme stem horen. „Lieve," zei hij, „iedereen die mijnheer Ralston te slim af is maakt zich volgens hem schuldig aan bedrog, verraad, oplichterij noem maar op Heb ik gelijk of niet, William?" De aanwezigen lachten, en Ralston lachte zelf hartelijk mee. „Inderdaad," zei hij, „in zulke zaken hangt het er helemaal van af wie de klappen krijgt. Maar ik zou het lek toch graag vinden. Ik verzeker je dat ik het dadelijk zou stoppen." Juan bracht zijn mond bij Anneke's oor. „Ik wist helemaal niet dat je in zulke dingen belang stelde," en er klonk nauw merkbare spot in zijn stem. „Ik interesseer me alleen voor de morele zijde van de zaak," antwoordde ze, terwijl ze hem bedaard aankeek. „Er schijnt alleen geen morele kant aan te zitten." Pioche bracht het gesprek met een handige wending Op een ander onder werp en vroeg Camilla Urso het gezel schap iets te vertellen over muziek, over haar triomfen, én over grote artis- ten die zij ontmoet had. Zij was een in teressante vrouw, geheel bezeten van zichzelf, zoals met veel grote kunste naars het geval schijnt te zijn, en met een grote voorraad kostelijke anecdo tes van haar ontmoetingen met bekende persoonlijkheden. Toen de laatste gang was geserveerd, stond Frangois Pioche op. „Wij genieten vanavond het bijzonde re voorrecht door mevrouw Urso op en kele staaltjes van haar kunst onthaald te worden, zoals zij zo vriendelijk is ge weest zelf voor te stellen. Zullen we ons naar de salon begeven, waar mevrouws begeleider reeds wacht?" (Wordt vervolgd) i ik niet gedwongen word bliif ik. Reeds eerder was abusievelijk zijn overlijden gemeld. Mgr. Pessers, die in 1896 te Tilburg geboren is, vertrok in 1923 naar China en heeft dus meer dan dertig jaar in dit land gewerkt. In 1936 werd hij be noemd tot Apostolisch Prefect van Kiangchow in de provincie Shansi. Tij dens de tweede wereldoorlog werd hij met al zijn missionarissen in een con centratiekamp geïnterneerd. Na de ca pitulatie in November 1945 keerde hij echter onmiddellijk naar zijn diocees terug. De missie in zijn gebied vond hij in desolate toestand, maar met nieu we moed begon hij aan de heropbouw. In April 1947 trof hem de tweede grote slag. De communisten drongen zijn ge bied binnen en maakten een eind aan de heropbouw van zijn werk. De ver bindingen met Nederland werden ver broken, terwijl meerdere missionaris sen gedwongen waren het land te ver laten. Op 9 December 1947 ontving het Provincialaat der paters Franciscanen via het ministerie van Buitenlandse Zaken plotseling een telegram dat mgr. Pessers en pater Bruns door de com munisten waren vermoord en dat pater Ruys en vier missiezusters van Heerlen gevangen waren genomen. Naar aan leiding hiervan werden er in de kloos ters van de Franciscanen plechtige lijk diensten gehouden voor mgr. Pessers. Spoedig bleek echter dat het telegram onjuist was geweest. Alleen pater Bruns was gemarteld en %-ermoord. Mgr. Pes sers was tezamen met pater Ruys en de zusters gevangen genomen. Na acht maanden in de gevangenis te hebben doorgebracht, waar zii weinig en slecht voedsel kregen, zwaar werk verrichtten en mishandelingen te verduren kregen, werden zii medio 1948 wederom op vrije voeten gesteld en waren zii zelfs in staat naar hun hoofdstatie terug te ke ren. Pater Ruys was tijdens ziin gevan genschap echter zo verzwakt, dat hij veertien dagen na de invrijheidstelling stierf. Binnen de hoofdstatie genoten mgr. Pessers en de vier zusters een be- trekkeliike vriiheid Begin 1952 achtte mgr. Pessers de toestand echter zo verslechterd, dat hij de zusters opdracht gaf naar Nederland terug te keren. Zelf bleef hii als enige Europeaan in ziin missie achter. Twee iaar lang is hii er met veel moeite in geslaagd in ziin levensonderhoud te voorzien. Hoe ziin vertrek nu precies in het werk is gegaan is nog niet bekend. Bij gevechten in Atjeh Pidie zijn 52 istandelingen gedood, aldus bericht _dio Kutaradja. De gevechten werden vijf dagen geleverd by Tjot Iboh en Meureudeu.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5