Leugenlegende Concreet atoomplan aan Rusland aangeboden Opgesteld na overleg met bevriende landen MOSKOU protesteert tegen Turks-Pakistaans verdrag Franse luchtmacht kan niet op tegen zelfmoordeenheden der Vietminh Hefschroefvliegtuigen evacueren gewonden uit Dien Bien Phoe DEKEN J. KUILMAN OVERLEDEN Ingrijpende verruiming van het kapitaalverkeer met buitenland Jordanië assisteert Israël bij het onderzoek H. Vader verschijnt in het openbaar Tot hoofd en hart Plan'van V.P.R.O. aangekondigd Het weer Zacht lenteweer Poging landen van Nabije en Midden- Oosten tot Nato-ba.ses te maken into 's achtervolgen veroorzaker van ongeluk Hongerstaaksters beëindigen strijd Nederland volgt het voorbeeld van Engeland en Duitsland Londen maant tot kalmte Drie doden en drie zwaar gewonden Nationale omroep FOSTER DULLES ONTVANGT SOVJET-AMBASSADEUR Ook Amerika gaat vis onderzoeken Nota aan Turkije Vier wagens zwaar beschadigd Na bepaalde garanties van Egyptische president Aanslag op autobus Autobotsing bij Best commentaar Er is een nieu Suède Autojasjes f 110.-1 Zaterdag 20 maart 1954 77sfe JAARCANC No. 25943 Radio-actief? A ATOOMGEVAAR Mr. Stikker tevens gezant voor IJsland \-Xs- (Van een bijzondere medewerker) In de vergaderzaal van menige Raad van Arbeid vindt men een drietal portretten naast elkaar: Talma, Aalberse, Slotemaker de Bruine. On willekeurig dwalen de blikken van de vergaderden dikwijls naar deze drie. De vergaderden zijn: een ambtelijk voorzitter en minstens een zestal raads leden. Twee protestant, twee socialist, twee katholiek. En zij beslissen in de uitvoerende orde over de toepassing van wetten, voor een belangrijk deei tot stand gekomen onder leiding van de drie bovengenoemde ministers. We moesten aan dit beeld denken toen we Zaterdag- avond luisterden naar het socialis- Sociaal tisch commentaar van K. Voskuil. we sociale maat regel op komst, een bodemverze kering t.a.z. van de pensionnering van onze bejaarden. Over het voornemen om een oudedagsvoorziening in te voe ren is iedereen verheugd en over de wijze waarop het moet gebeuren, is zeer grote eenstemmigheid, met uitzon dering van een drietal hoogleraren, die theoretische bedenkingen hebben. We hebben daar onze mening over gezegd en wachten nu maar af wat er verder gaat gebeuren. Van socialistische zijde wordt nu plot seling deze nieuwe sociale maatregel aangegrepen, om een nieuwe preek voor eigen parochie te houden. Vanzelfspre kend heeft ieder het recht om zijn eigen goede daden desgewenst te eta leren, teneinde daardoor propaganda te maken voor het beginsel waaruit deze daden ontsproten. Niemand heeft even wel het recht om daarbij de waarheid geweld aan te doen. Eveneens is het naar het ons wil voorkomen moreel ongeoorloofd een zodanige halve waar heid te verkondigen, dat valse indruk ken worden gewekt. Wanneer wij aan onze dokter zouden vragen hoe het met onze lichamelijke gezondheid gesteld is en hij zou daarop ten antwoord geven: uw grote teen is in prima conditie, dan zal het niemand verbazen, dat we zulk een mededeling van onze lijfarts niet au sérieux nemen. Het radio-commen taar van de heer Voskuil leek Zater dagavond gevaarlijk veel op zulk een antwoord. Het feit constaterende dat nog wel eens namen van onze ministers aan bepaalde wetten blijven verbonden, zei hij ongeveer (we citeren uit ons hoofd): „Zeker, we kennen uit de ge schiedenis meer van deze voorbeel den. Zo spreken we van de Kinderwet van Sam van Houten, de dwangwetten van Kuyper, de nacht van Staat, het kwartje van Romme en zo meer." Hier wordt weer eens de waarheid van het Franse spreekwoord bevestigd: C'est le ton qui fait la musique; het ligt er maar aan hoe de dingen gezegd wor den. Eveneens dachten we aan het beroemde woord van Shakespeare uit diens Julius Caesar: „Het kwaad dat mensen doen leeft na hen voort, het goed wordt vaak met hun gebeent be gravenDe wijze waarop de heer Voskuil hier geschiedenis verminkt, hier stemming kweekt, verdient niet meel de naam handige propaganda, dit is unfair. En niemand beter dan de heer Voskuil kan dat zelf weten. (Vervolg op vagina 7). (Van onze verslaggever) Binnen afzienbare tüd, in ieder geval vóór de behandeling in de Tweede Ka mer van de nieuwe Omroepwet, zal de VPRO een plan publiceren voor een nationale omroep als bijdrage tot de discussie op dit gebied. Zoals bekend is de VPRO de enige omroepvereniging welke van het be gin af aan de nationale omroepgedach- te heeft voorgestaan. Op een perscon ferentie Vrijdag werd van de zijde van de VPRO medegedeeld dat uit vele reacties gebleken was dat de traditio nele omroeporganisatie, zoals deze in de nieuwe Radiowet is vastgelegd, niet in die mate de instemming van de be volking heeft verworven als men ver wacht had. Het aantal leden van de VPRO is in middels gestegen tot 117.174, waardoor men het wettelijk voorgeschreven aan tal voor de erkenning als C-omroep (5 pet van de radioluisteraars) dicht is genaderd. Men hoopt het echter spoe dig tot 7i/2 pet. te brengen, hetgeen de VPRO de status van B-omroep zou be zorgen met een aanzienlijke verruiming van de zendtijd. De VPRO zal een deel van de extra zendtijd welke haar in het nieuwe omroepbestel ten deel zal vallen besteden aan algemene uit zendingen waarin vertegenwoordigers uit vele kringen aan het woord zullen komen. Advertentie (tot Zondagavond) Veranderlijke bewolking met op de measte plaatsen droog weer. Weinig wind. Weinig verandering in tempe ratuur. Zondag: Zon: 6.42-18.54. Maan: 21.34-6.45. Maandag: Zon: 6.40-18.55. Maan: 22.44-7.02. (Van onze weerkundige medewerker) Vooral in de Noordelijke helft van ons land heeft de winter met lagere tempe raturen vrijwel tot de laatste dag we ten stand te houden. Maar van het Westen uit nadert nu zachtere lucht, zodat de kans groot is. dat morgen in het gehele land de temperatuur zal gaan stijgen met Zuid-Westelijke winden. Langs het front, dat de nog koude en de zachtere lucht van elkaar scheidt, valt enige lichte regen. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. *790 Bijkantoor en Red. Ilmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTfcNIIETARIEF 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren aan de Sovjet-ambassadeur te Washington, Georgi Zaroebin, een „concreet plan" aangeboden, om de vreedzame ontwikkeling en het Vreedzaam gebruik van de atoomenergie te bevorderen. Het plan is opge steld na overleg met bevriende landen, aldus heeft het Amerikaanse minis terie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. Voorts is verklaard, dat de Sovjet- Unie de Amerikaanse regering „met betrekking tot het algemeen onderwerp der atoomgelegenheden bepaalde voorstellen" heeft gedaan, die thans wor den bestudeerd. De federale keuringsdienst van waren te Washington heeft zijn inspecteurs opdracht gegeven de binnenkomende zendingen tonijnen- cn haaienvlees uit het gebied van de Stille Oceaan, waai de atoomproef heeft plaats gevonden, nauwkeurig te controleren op radio activiteit. Dit is in navolging van Japan een voorzorgsmaatregel in verband met de proef met een waterstofbom, die 1 Maart j.l. op Bikini is genomen. (A.P.) Voor het eerst sedert hij twee maan- De Russische regering heeft de Turkse ambassadeur te Moskou een nota overhandigd, waarin wordt verklaard, dat „het streven, om in het Nabije en Midden-Oosten tot de vorming van een militair blok te komen, de Russisch- Turkse betrekkingen slechts nadelig kan beïnvloeden" en dat „Turkije de Volledige verantwoordelijkheid voor de gevolgen van een dergelijk pogen "loet dragen". De nota, waarvan de tekst vanmorgen in Moskou is bekend gemaakt, slaat op de voorgenomen sluiting van een Turks-Pakistaans ver drag. Verklaard wordt, dat totstandkoming hiervan „invloed moet hebben °P de nabuurstaten der verdragsluitende partijen". In de nota wijst Rusland er op dat Vit het vorige maand uitgegeven ge meenschappelijke TurksPakistaanse Communiqué onder meer is gebleken dat „het voornemen bestaat tot uitge breide TurksPakistaanse samenwer- hig, ook op militair gebied". De aandacht moet er op gevestigd borden, aldus de Russische nota, dat Vit een verklaring, welke de Turkse minister van Buitenlandse Zaken in een Vergadering der Turkse volksvertegen woordiging heeft afgelegd, blijkt dat de bedoeling is andere staten in te stichten militaire blok te be- mekken, in welk verband het voorge komen TurksPakistaans verdrag V dit niet ten onrechte wordt be schouwd als de kern voer een in het Nabije en MiddenOosten te vormen militair blok. De Russische regering, zo vervolgt de nota, heeft er in haar nota s aan de Turkse regering van 24 November 1951 en 28 Januari 1952 reeds op ge wezen dat pogingen, om in het Na bije en MiddenOosten tot blokvor ming te komen, ten doel hebben de in deze gebieden gelegen staten tot bases voor de strijdkrachten van het agressieve Atlantische bondgenoot schap te maken.. Grote aantallen hefschroefvliegtuigen van Amerikaanse makelij hebben giste ren gewonden uit de belegerde vesting Dien Bien Phoe in Indo-China weg gehaald. De verdedigers van de sterkte wachten nog steeds ov nieuwe aanval len van de Vietminh. Ov nog geen 200 meter van de hoofdverdedigingslinie hebben de rebellen zich in de nacht van Donderdag ov Vrijdag ingegraven. Franse vliegtuigen ondernamen giste ren voor de derde dag aan een stuk aan vallen op de stellingen van de belege raars. Er werden verscheidene voltref fers geplaatst op artillerie-opstellingen. De vliegtuigen bestookten de rebellen o.a. met napalmbommen. Militaire waarnemers te Parijs zijn evenwel van oordeel, dat de lucht macht in Indo-China niet sterk genoeg is om een beslissende slag toe te bren gen. De Franse opperbevelhebber, ge neraal Navarre, heeft steun nodig op een even grote schaal als. in Korea het geval was om het hoofd te kun nen bieden aan de golven communisti sche „zelfmoordeenheden", zo meent Het Franse opperbevel heeft berichten tegengesproken over verscheidene dui zenden doden en gewonden aan de zijde van de Franse Unie. De verliezen wa ren. gezien de hevigheid van de gevech ten „betrekkelijk klein". Het probleem van de evacuatie van gewonden uit Dien Bien Phoe „schijnt te zijn opge lost". aldus het opperbevel. Het weg voeren van de gewonden met normale vliegtuigen is Donderdag gestaakt, toen Advertentie „En dit is juist het doel der plannen, om te komen lot een z.g. „commando voor het MiddenOosten" en andere AmerikaansBritsTurkse pogingen om het, onder welk voorwendsel ook, mogelijk te maken dat buitenlandse strijdkrachten in de landen van het Nabije en MiddenOosten worden ge legerd. Ook wil men daar een netwerk van militaire bases aanleggen, zulks ten nadele van de nationale veiligheid en de belangen der betrokken landen", aldus de Russische protestnota. een vliegtuig, dat duidelijk gemerkt was met het Rode-Kruis-teken, was bescho ten. In Dien Bien Phoe zijn ondergrondse veldhospitalen aangelegd, maar het wordt niet mogeliik geacht in dergelijke onderkomens de gewonden naar behoren te behandelen. De aanwezigheid van een groot aantal hefschroefvliegtuigen is waarschiinliik toe te schrijven aan een toezegging van de Amerikaanse vice- president Nixon Nixon heeft in No vember bij ziin bezoek aan Indo-China verklaard, dat hii ziin best zou doen aan het Franse verlangen naar hefschroef vliegtuigen tegemoet te komen. (Reuter-AFP). Vrijdagavond passeerde een personen auto, bestuurd door A. B. uit Rotter dam, het kruispunt Laren uit de rich ting Amsterdam. De auto begon plot seling over de weg te slingeren. Ter hoogte van restaurant De Witte Bergen sloeg de auto tweemaal over de kop en kwam op de linkerweghelft op zijn wie len terecht. Een tegenligger, bestuurd door P. v. S. uit Bussum, moest krach tig afremmen. Hierdoor vloog een ach terop komende auto, bestuurd loor J. B. H. uit Apeldoorn, achter op de auto van de Bussumer, die op zijn beurt op de linker weghelft geslingerd werd. Daar botste hij tegen een personenauto, bestuurd door J. F. E. uit Borcuio, die van de tegengestelde kant afkwam. Hoewel de carrosserie van de eerste wagen, die de oorzaak van deze reeks ongelukken was; zwaar beschadigd was, werkte de motor nog. De bestuurder gaf voi gas. Verbolgen automobilisten ach tervolgden hem en dwongen de bestuur der bij het viaduct van Laren naar de plaats des onheils terug te keren. Daar werd hij door de Rijkspolitie opgevan gen en naar het politiebureau te Laren gebracht, verdacht van het veroorzaken der ongelukken en van het onder in vloed staan van sterke drank. De vier auto's werden zwaar bescha digd. Twee moesten weggesleept wor den. Merkwaardigerwijze heeft geen der inzittenden in de vier wagens noemens waardige verwondingen opgelopen. Door de chaotische toestand werd het velkeer geruime tijd ernstig belemmerd. De leidster van de Egyptische feminis ten, mevrouw Doria Sjafik, en zeven van haar aanhangsters hebben gisteren haar hongerstaking, die een week ge duurd heeft, beëindigd, nadat zfj in ant woord op een verzoekschrift, bepaalde garanties van de Egyptische president, gen. Naguib, hadden gekregen. De fe ministen eisen zetels voor vrouwen in de grondwetgevende vergadering die in Julie gekozen zal worden. In een boodschap van generaal Na guib aan .mevrouw Sjafik wordt ge zegd: „Ik heb uw eisen ontvangen en ze ter hand gesteld van de commissie die belast is met de vorming van de grondwetgevende vergadering. Wees er van verzekerd, dat uw eisen in goede handen zijn". (Reuter). den geleden ziek werd, heeft de H. Vader zich gisteren weer in het open baar vertoond. Tienduizenden die in de St. Pieter de viering van het St. Jo- sephfeest hadden bijgewoond, waren op het St. Pietersplein bijeen. Om klokslag twaalf uur begon de grote St. Joseph- klok te luiden en tegelijkertijd ging op de bovenste verdieping van het Vati- caan het raam open van 's Pausen slaapvertrek. Een ogenblik later trad hij naar voren, frêle en wit, de armen ge spreid in het zo typerende, zegenende ge baar. De vreugde van de gelovigen kende geen grenzen meer. Vanmorgen is in de Mariastichting te Haarlem, alwaar h(j een ernstige opera tie had ondergaan, deken J. Kuilman van Haarlem op zestigjarige leeftijd overleden. Voor de levensbeschrijving verwijzen wjj onze lezers naar pagina 2. ITALIË. De Italiaanse Senaat heeft zijn goedkeuring gehecht aan de begro ting van Defensie voor het jaar 1954/55 ten bedrage van 457 milliard lire, 42 milliard lire minder dan het lopende jaar. De Nederlandsche Bank deelt mede, dat de gestadige verbetering van de Nederlandse deviezenpositie een aantal nieuwe liberalisatiemaatregelen op het gebied van het buitenlandse betalings verkeer mogelijk heeft gemaakt, die ditmaal in het bijzonder op het kapitaal verkeer betrekking hebben. De belangrijkste nieuwe bepalingen zijn de volgende: 1. Niet-ingezetenen, woonachtig of gevestigd in landen, waarmede het be talingsverkeer wordt afgewikkeld via de Europese Betalings Unie, kunnen voortaan bij realisatie van in Neder land geïnvesteerd kapitaal (daaronder begrepen verkoop in Nederland van binnenlandse effecten, ook wanneer deze in het buitenland berusten), de opbrengst naar het land hunner in woning doen transfereren. 2. Het deviezentechnische onder scheid, dat tot dusver werd gemaakt tussen locaal en internationaal ver- Groei is het kenmerk van het ivare geestelijke leven. handelbare binnenlandse effecten, opgeheven. •3. Binnenlandse effecten, Indonesi sche effecten en andere buitenlandse effecten, voor zover zij in guldens lui den, kunnen voortaan worden uitge voerd, voor zover zij toebehoren aan niet-ingezetenen, woonachtig of geves tigd in de Verenigde Staten van Ame rika, Canada, de overige dollarlanden en Zwitserland. 4. De verplichting tot herbelegging, die tot dusver voor niet-ingezetenen bestond bij verkoop van binnenlandse effecten, Indonesische effecten en an dere buitenlandse effecten, voor zover zij in guldens luiden, alsmede van hier te lande gelegen onroerende goederen, is opgeheven. 5. Met het oog op de extreme credi teurpositie van Nederland in de Euro pese Betalings Unie zullen kapitaal investeringen hier te lande door niet- ingezetenen voortaan in het algemeen slechts worden toegestaan, voor zover zij met convertibele geldsoorten ge schieden. Ruilingen van bestaande in vesteringen en beleggingen van hier te lande ontvangen revenuen blijven echter geoorloofd. Een bijzondere regeling van het ka pitaalverkeer tussen Nederland en de Belgisch-Luxemburgse Economische Unie is in voorbereiding. Hieromtrent volgen te zijner tijd nadere mede delingen. De veiligheidsmaatregelen, welke in de Britse atoom}abrieken worden getroffen om de arbeiders tegen gevaren van hun vak te beschermen, zijn waarlijk niet ge ring. Hier ziet men hoe omzichtig men te werk moet gaan als een vat met erts wordt opengemaakt. Een arbeider haalt met een snijvlam het deksel van het vat. Hij draagt een masker, dat moet voorkomen, dat hij gasspo^en inademt, welke ontstaan doordat het erts ook radium bevat. Het grootste gedeelte van het ura- hium-erts, dat in Engeland wordt gebruikt, komt uit de Belgische Congo. Er is echter ook belangrijke aanvoer uit Australië, Canada en Afrika. Aan de uitwisseling der voorstellen zijn, gedurende ruim twee maanden, voorbereidende besprekingen tussen Dulles en Zaroebin vooraf gegaan over president Eisenhowers plan om een in ternationale „bank" voor atoomenergie te stichten, die een dergelijk vreed zaam gebruik van atoomenergie zou moeten waarborgen. Bovendien heeft Dulles de vorig maand te Berlijn met minister Molotov over het plan gespro ken. In politieke kringen meent men dat de mededeling van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken betekent, dat de „procedurephase" der atoombesprekingen thans voorbij is en dat de eigenlijke onderhande lingen nu gaan beginnen. Ook blijkt er uit dat het Amerikaan se standpunt is bepaald na overleg met Groot-Brittannië, Frankrijk en mogelijk nog andere Amerikaanse bondgenoten. Men heeft de indruk dat de geraad pleegde bondgenoten hebben ingestemd met het ingaan van de tweede phase der besprekingen door een geheime AmerikaansRussische gedachtenuit- wisseling. Aanvankelijk was verwacht dat ook andere landen zouden worden betrok ken bij deze tweede phase. Dat dit niet geschied is. wordt, aan de hand van recente verklaringen van officiële Ame rikaanse zijde, o.a. toegeschreven aan het feit, dat de tot dusverre gevoerde AmerikaansRussische besprekingen bevredigend zijn verlopen. Een wijzi ging in de gevolgde werkwijze zou mo gelijk het verdere verloop der onder handelingen nadelig beïnvloeden. (Reuter—A.P.) Israël heeft een Jordaans aanbod geaccepteerd tot hulpverlening bij de opsporing van de bende, die Woensdag elf inzittenden van een Israëlische bus heeft vermoord. De Jordaanse stafchef, generaal Glubb Pasja, heeft aan geboden Jordaanse spoorzoekers te zenden, om het spoor van de bende te helpen volgen. Het aanbod was gedaan door bemiddeling van de voorzitter van de gemengde Israëlisch-Jordaanse wapenstilstandscommissie. Groot-Brittannië heeft beide landen gisteravond gewaarschuwd in deze kwes tie zelfbeheersing te tonen. Deze waar schuwing kwam nadat de Israëlische ambassadeur in Londen op het ministerie van Buitenlandse Zaken verklaard had, dat volgens zijn regering de buurstaat Jordanië voor het incident verantwoorde lijk was. De Arabische staat heeft de beschuldigingen tegengesproken. De Brit se minister van staat, Selwyn Lloyd, heeft de ambassadeurs van Israël en Jordanië op het ministerie van Buiten landse Zaken ontboden om hen aan te manen In deze gevaarlijke situatie het hoofd koel te houden. (Reuter-A.P.) Bij K B. is mr. D. U. Stikker, Neder lands ambassadeur te Londen, tevens benoemd tot Nederlands gezant te Reykjavik. In de afgelopen nacht is op de Bos dijk onder de gemeente Best een auto, komende uit de richting Eindhoven, in volle vaart op een stilstaande vracht auto gereden. In de auto zaten de vier gebroeders v. H„ de 33-jarige W. H. en de heer F. W., allen afkomstig uit Den Haag. De laatste twee personen werden op slag gedood; de vier anderen zijn in zeer ernstige toestand naar het Binnen gasthuis te Eindhoven vervoerd, waar inmiddels de 50-jarige J. v. H. ook is overleden. Hedenmorgen was de toestand van de drie anderen nog zeer ernstig.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1