Haarlem licht en bloemen charmante Deken J. Kuilman vanmorgen in Mariastichting overleden Een dag uit het leven van onze kleuters MAGIE DER KLEUREN, gastvrouwe in bollentij In Frans Halsmuseum expositie der schuttersstukken Boekenweek 1954 in Haarlem „SANCTA MARIA" een instructief filmpje Grote propaganda in buitenland Attractief programma samengesteld Sedert 1947 werkzaam in Haarlem <S> Curatorium met mgr. Groot als bisschoppelijk gecommitteerde ALLERAARDIGST INITIATIEF VAN HAARLEMSE WINKELIER SLEUTEL WEG ZATERDAG 20 MAART 1954 PAGINA 2 Wat er allemaal te doen is Twaalfde voorjaars- beurs gesloten Ruim 33.000 bezoekers genoteerd Confectie-atelier op Phoenixterrein Burgerlijke Stand OVER 2 WEKEN BEGINT HET! Er zijn zó veel rokers van IBIS EXPORT 100°/o Engelse shag, DOUBLET half-zware shag en KING WILLIAM Virginia sigaret ten in ons land, dat de makers van deze artikelen nu wel eens een onderzoek willen instellen naar rookgewoonten. Uw mening wordt straks dus gevraagd èn... vóór wat hoort wat. Doe dus mee aan Nederlands grootste Opi nie Onderzoek.U wordt bij ons ingeschreven en krijgt daarmee een werkelijk grote kans op een bijzonder aardige attractie voor de kinderen! Iedereen kan GRATIS meedoen! Mocht U nog nooit hebben kennis gemaakt met één van de 3 merken, dan hebt U nü «en uitgezochte gelegenheid daartoe.Vraag erom bij Uw winkelier: DOBBELMANN LEKKER MAN KADI» MOÜKS Grote schoonmaak Van kozijn gevallen zonder nare gevolgen J. A. VAN SON f SANTPOORT Zondagsdienst „DE SLEUTELSPECIALIST" City Frans Hals Lid o Minerva Roxy Rembrandt Luxor Onder het motto „Haarlem licht en bloemen" heeft het bestuur van de stichting Haarlems Bloei een aantal attracties gecreëerd voor het aanstaande bollenseizoen. Met Keukenhof heeft het een aantrekkelijke overeenkomst aangegaan, die inhoudt, dat de étalages van de Haarlemse winkeliers gedu rende de bollentijd met bloemen zijn versierd. Ook zullen verschillende historische gebouwen in floodlight worden gezet. Woensdag zal de Haar lemse gemeenteraad een voorstel van B. en W. onder ogen krijgen, waarin deze een crediet van f 23.000 vragen voor de verlichting van deze monumen ten. Het is tevens de bedoeling, dat ieder jaar vanaf eind Maart tot half Sep tember het stadhuis, de Vleeshal, het Bilderdijkhuis, de toren van de Grote Kerk, enkele geveltjes aan het Groot Heiligland, de binnenplaats van het Frans Halsmuseum, de Hoofdwacht en de Gravenstenenbrug met het Waag gebouw zullen worden verlicht. Het Stationsplein en het Houtplein zullen met vlaggen versierd worden. Ook de versiering in de stad zal in ruime mate worden aangevuld met bloemen. Er komen bloembakken bij de viaducten aan de Jansweg en Kruisweg, terwijl ook het hofje van Oorschot en een geveltje in de Koningstraat opgefleurd worden. Het aantal bloempotten op de Grote Markt zal aanmerkelijk worden vergroot. bezoekers de weg naar het Frans Hals museum wijst. Over enkele weken is Haarlem dus met recht een echte bloemenstad, die zich dan opgemaakt heeft om haar gas ten waardig te ontvangen. De stichting heeft dit jaar ruime aandacht geschon ken aan de propaganda in het buiten land. Men heeft een groot aantal bus ondernemingen en reisbureaux over stelpt met nieuws van Haarlem en zijn omgeving,-terwijl daarnaast ook bezoe ken werden afgelegd, o.a. in West- Duitsland, waar een grote belangstelling blijkt te bestaan voor Haarlem en Ken- nemerland. Vooral uit West-Duitsland verwacht men dit jaar veel gasten, die naar het sprookje van de bloeiende bol lenvelden gaan kijken en Haarlem wil daar van profiteren. 22 en 23 April komt er een groep industriëlen uit Gelsen- kirchen naar Haarlem voor een studie reis. Het aantal bedden bij particulieren is voldoende. In de weekeinden zal van deze service een groot gebruik worden gemaakt. Het verkeersbureau op het Stationsplein zal elke avond geopend zijn. De commissie van de Middenstand heeft aan B. en W. van Haarlem ver zocht gedurende het bollenseizoen de Vrijdagavond te bestemmen tot koop avond. Het voordeel hiervan is, dat vele Haarlemmers reeds des Zaterdags de bollen kunnen gaan zien. Ook voor de kuststreek heeft men in het buitenland veel propaganda ge maakt. Een van de moeilijkheden, die zich voordoen, -is, dat men daar niet over voldoende hotelaccommodatie be schikt. De stichting zal tevens aandacht besteden aan propaganda voor Haarlem in de badplaatsen. Een nieuwe week agenda, waarvan het ontwerp thans in studie is bij verschillende deskundigen, zal hiertoe veel kunnen bijdragen, ook al stelt de uitgave het bestuur voor grote problemen. Op alle mogelijke manieren zal getracht worden het bedrijfsleven voor deze uitgave te interesseren. Vanaf 3 April tot en met 17 Mei zal het Frans Halsmuseum ook des avonds geopend zijn. De werken van Hals zul len in verschillende composities worden opgesteld. Ook zullen bijzondere per spectiefglazen te zien zijn. Een groot evenement zal ongetwijfeld de première van de strip der schuttersstukken van Frans Hals zijn, welke door Polygoon werd vervaardigd. De strip wordt 2 April ten doop gehouden. Wanneer het mogelijk is zal ook het publiek kennis kunnen nemen van deze bijzondere prestatie. Vorig jaar hebben 23.000 Haar lemmers een bezoek aan het museum gebracht: dit jaar verwacht men er ze ker niet minder. De Gasthuissingel zal met een guirlandeverlichting worden versierd, terwijl een neonverlichting de De Rijksluchtvaartdienst heeft nog steeds geen goedkeuring gehecht aan de plannen om tijdens de bollentijd een helicopterdienst te onderhouden van Rotterdam naar Haarlem via de Bollenstreek en Zandvoort. De ver schillende instanties hebben reeds voor Haarlem een landingsterrein aan de Wagenweg aangewezen. Maandag zullen de deskundigen echter weer een bezoek brengen aan Zandvoort, omdat men het nog niet eens is over het landingsveld nabij de Noord-Bou levard. Burgemeester Van Fenema wil nochtans vasthouden aan dit veld, maar de deskundigen zijn bang dat het vliegtuig te veel hinder zal onder vinden van het zand. Ofschoon dus de plannen zo goed als gereed zijn is het wachten op de Rijksluchtvaart dienst. Men verwacht echter dat de vergunning binnen niet al te lange tijd zal afkomen. De rondvluchten boven Haarlem en Zandvoort kosten twaalf gulden, terwijl men voor een retourvlucht Brussel- Haarlem als dit doorgaat honderd gulden zal moeten neertellen. De hal van het stadhuis zal weer met kaarslicht worden geïllumineerd, terwijl ook de oude raadzaal des avonds voor het publiek wordt opengesteld. Momen teel is men met de restauratie bezig en het aanbrengen van de luchters. Al met al een attractief programma, waarmee de stichting Haarlems Bloei eer zal inleggen, terwijl de Haarlemse middenstand van een druk vreemdelin genverkeer ongetwijfeld profiteert. Gisteravond om elf uur is de acht dagen geduurd hebbenole Haarlemse Voorjaarsbeurs voor de Vrouw gesloten. Er was deze laatste avond nog zeer veel belangstelling. Het totaal aantal be zoekers bedroeg 33.046, zoctat op de laatste dag nog ruim 3.000 mensen de voor jaarbeurs hebben bezocht. De con férence werd gisteravond verzorgd door Daan Hooykaas terwijl het ensemble Eddy Christiani het evenement met een potpourri uitluiólde. Nadat de bezoekers de zaal hadden verlaten, schaarden de standhouders zich rondt het podium, waar de heer H. C. Vermeulen, directeur van de voorjaarsbeurs, reveleerde hoe deze vijfcte beurs in de naoorlogse jaren bijna het bezoekerstal van 1950 de eerste naoorlogse beurs had 37.000 be zoekers had bereikt. Hij bracht dank aan ruim tien bedrijven, die elk jaar op de beurs waren verschenen. Het sluitingswoord werd gesproken door mevr. Hamaker-Willink, presidente van de afdeling Haariem van de Ned. Ver eniging van Huisvrouwen, die hulde en dank bracht aan de mannen van politie en brandweer, maar ook aan de por tiers en controleurs. Om even na half twaalf werd het Wilhelmus gezongen, waarna mevr. Hamaker de vlag neer haalde en daarmee die twaalfde voor jaarsbeurs officieel afsloot. Om een uur 's nachts werd met de afbraak van de s'ands begonnen omdat het gebouw vanmiddag om vijf uur weer in zijn oorspronkelijke staat aan de Vereniging voor Bloembollencultuur moet worden overgedragen. Wanneer de gemeenteraad van Haar lem 696 vierkante meter grond wil ver kopen aan de Westzijde van de Phoenix- straat tegen f 20 per M2., dan zal de heer J. J. Hensen ter plaatse een fa brieksgebouw doen verrijzen, waarin een confectie-atelier gevestigd zal worden. De heer Hensen wil tevens .optie heb ben op een aangrenzend stuk van 210 m2. B. en W. stellen de raad voor de transactie tot stand te brengen. GEBOREN: J. Hoevelaken-van Scherpenzeel, z., C. M. Rijers-Hoogestijn, z., M. Heeren van der Horst, 2 z., Th. H. Feijen-Seig- nette, d., L. M. Brockhus-Dres, d., A. van Wetten-Walraven, d., L. C. Duij- ker-Kant, d. OVERLEDEN: M. C. bij de Vaate, 81 Tetterodestraat, A. H. Stam-Brante, 62 j. Wagenweg, J. C. de Zaaijer, 69 j. Jansstraat, C. van der Linden-Vos, 76 j. President Steijnstraat, C. G. Jansen- Hoenderbos, 67 j. Potgietersstraat, K. Visscher, 80 j. Madioenstraat, J. Ver- berne, 75 j. Pieter Maritzstraat, J. Q. van Regteren Altena, 77 j. Nieuwe Gracht. Advertentie Rokers..! DOUBLET hall-zware shag Een donkere, milde mélange van een heel aparte geur en smaak. 85 cent KING WILLIAM De „dure" Virginia sigaret, die U maar drie kwartjes per doosje van twintig kost. 75 eent WAAR U NOG 2 WEKEN DE TIJD VOOR HEBT IBIS EXPORT 100% Engelse shag Milde, zongerijpte Virginia op zijn allerbest; een zachte en zuivere, puurblonde mélange. 85 Ceni Gedurende de zomer heeft het Frans Halsmuseum weer een bijzondere plaats in de attracties, welke de Stichting Haarlems Bloei heeft georganiseerd. Tot hun ontsteltenis zullen de Haar lemse katholieken, en In het bijzonder de parochianen van St. Joseph verne men, dat hedenmorgen kwart over tien d-.ken J. J. A. Kuilman in de Maria- stichting te Haarlem is overleden. Enkele weken geleden vierde de deken zijn zestigste verjaardag en bij die ge legenheid merkte hij op, dat hy zich beter voelde dan de laatste jaren, hoe wel hij zich toch wel ongerust maakte over een kwaal, die hem bedreigde. Zijn laatste officiële handeling was de in stallatie van dr. A. Olierook tot pas toor in Bloemendaaï. Kort daarop achtte zijn dokter het noodzakelijk hem in de Mariastichting ter observatie te doen opnemen. Een zeer zware operatie, waaraan hij zich Woensdag onderwierp en die vijf uren in beslag nam, scheen hij te boven te kunnen komen, ofschoon hij uit voor zorg Woensdagochtend door de officiaal van het bisdom en waarnemend deken, mgr. C. van Trigt, bediend was. Deken J. J. A. Kuilman werd 5 Fe bruari 1894 te Limmen geboren en pries ter gewijd 15 Augustus 1917. Hij was van.l September 1917 tot 2 Februari 1918 assistent te Overveen en daarna was hij achtereenvolgens kapelaan te Wasse naar, Ouderkerk aan de Amstel en Am sterdam (H. Vincentius). 7 November 1936 werd hij benoemd tot pastoor te Daar de Zusters Franciscanessen zich uit het bestuur van het R.K. Meisjes lyceum „Sancta Maria" zullen terug trekken, is thans een curatorium gevormd, bestaande uit de volgende per sonen: Dr. B. M. I Delfgaauw voorzitter; Th. H. A. M. Hoffscholte. vice-voorzit- ter; W. J. M van Ogtrop, penning meester; Dr. J Hoek, le secretaris; Mevr. M. L bsse. Sloet tot Oldhuys van Cranenburgh, 2e secretaresse; Mej. A. Bolsius; Mevr Mr. E. Prinzvan Swaay. Dit curatorium zal met ingang van het nieuwe schooljaar het bestuur over „Sancta Maria" overnemen. Mgr. J. M. Groot, vicaris-generaal, is door de bis schop tot bisschoppelijk gecommitteerde voor dit college benoemd. Schoorl, daarna werd hij op 15 Febru ari 1941 belast met het pastoraat in de parochie van de H. Maria Magdalena te Amsterdam. Zes jaar later 8 Maart 1947 werd hij benoemd tot pastoor van de St. Jo- sephparochie en deken van Haarlem. Mgr. Huibers benoemde deken Kuil man 7 Augustus 1949 tot erekanunnik van het Haarlems kathedraal kapittel; na de dood van mgr. F. Filbry volgde 20 November 1950 de benoeming tot kanun nik van dat kapittel. Advertentie Van ouds bekend. Tel. 14609 Officieel Philips-reparateui Kruisstraat 38 Haarlem Het programma van de Boekverko persvereniging voor Haarlem en om streken ten behoeve van de boeken week 1954 is hedenmorgen verschenen. Vrjjdag 26 Maart, 's avonds om acht uur, zal de burgemeester In de Vlees hal de feestelijke opening van de week verrichten. Albert Vogel Jr. zal voor dragen. De "muzikale medewerking is die avond in handen van Miep van Luin, piano, en Frans Vester, fluit. De volgende avond wordt, eveneens in de Vleeshal, een feestelijk program ma vertoond onder de titel „Tussen de regels", waarop optreden de citeriste Dominica Loss, de acteur Johan Fiolet en Georgette Hagedoorn. Leerlingen van de academie voor dramatische kunst zullen „De brief van Don Juan" opvoeren. Laat in de avond zal Jan de Cler aan de hand van de lichte muze „Buiten het boekje" gaan. Dinsdag 30 Maart lezen in de kroon zaal van Brinkmann verschillende dich ters uit eigen werk voor: Nico Verhoe ven, Harriet Laurey, Ellen Warmond. Remco Campert. G. v. d. Graft. W. J. Van der Molen. Zij worden ingeleid door Ad den Besten. Donderdag 1 April wordt in de kroon zaal van Brinkmann een avond gegeven onder auspiciën van de R.K. openbare leeszaal en bibliotheek. Er zal een fo rum samengesteld worden, bestaande uit de directie der leeszaal, enige schrijvers en critici en een boekhandelaar. De schrijvers onder hen zullen voorlezen uit eigen werk. De avond daarop, 2 April, zullen de boekenvrienden bijeen komen in de stadsschouwburg. Leerlingen van de middelbare scholen zulen enkele pres taties tonen op het gebied van muziek, voordracht, dans en toneel, zoals zij daar in het interscholaire jeugdtournooi 1954 mee voor de dag kwamen. Mevrouw I. Veenstra uit de Stuyve- santstraat heeft gistermorgen ongeveer 11 uur een merkwaardige sensatie on dergaan. Zij was druk bezig met de grote schoonmaak en stond juist aan de buitenkant op het raamkozijn teneinde de ruiten eens een goede beurt te geven. Plotseling schoot zij onderuit en viel pardoes over het balcon op de luifel on der het raam. Via de luifel kwam zij terecht op de stoep, waarna zij rustig opstond en weer naar binnenwandelde. Zelfs geen schrammetje heeft zij opge lopen. Modeshows waarin vele kinderen een rol speelden hebben niet de algemene be wondering kunnen oogsten. Toen wü dan ook vernamen, dat de firma Schous van de Oude Groenmarkt in het Con certgebouw een aantal kleuters tussen 3 en 6 jaar wilde laten paraderen, ston den wij sceptisch tegenover de onder neming. Tijdens een onderhoud met de beer L. van Sambeek ia ons echter ge bleken, dat Haarlem op 29 Maart de primeur gaat beleven van een alleraar digste vinding. Dan zal op het toneel en op een podium in de zaal te zien en te horen zjjn het uit twintig kinderen be slaande radio-kleuterklasje van me vrouw Lily Petersen. Deze kleuters zullen op volkomen natuurlijke wijze spelen en zingen, maardaarbij ge kleed gaan in de nieuwste modelletjes, passend bjj de voordracht. „Een dag uit het leven van onze kleu ters" is de titel van deze show, waarvan 450 moeders en mi<i;chien ook vaders getuige kunnen zjjn, die dan tevens een goed doel dient, n.l. het Sociale Jeugdwerk voor alle gezindten. Het programma is samengesteld uit 14 nummers en begint met het bekende liedje: „Wordt wakker 't zonnetje is ai op". De kleuters klimmen in pyama uit hun ledikantje en gaan hun kamerjasje halen. Als zij even gekeken hebben naar „de tuin" (bloemen en planten langs het podium van 13 bij 3% m in de zaal) luidt de bel van de Montessorischool, alwaar het dansspelletje Roodkapje wordt opgevoerd. Er wordt ook op pri mitieve wijze gemusiceerd en een bloe- mendansje (kleding met bloemetjes) ge maakt. Het deel na de pauze is langer dan daarvoor. Het publiek wordt ach tereenvolgens door de kinderen meege nomen naar de kinderkamer (speel goed), de kindertuin, naar de stad (met mammie) en naar Artis. Als de jeugd zich tenslotte in de grote zand bak op het zaalpodium heeft vermaakt, volgt een partijtje, waarin de „beste" jurkjes en pakjes, zelfs in nylon, ge toond worden. Teneinde de apotheose voor te berei den zal de heer Piêrlot een 10 minuten, schets geven, getiteld: „Bij de kapper". Enkele meisjes met lange haren zullen in zeer korte tijd snoezig „gekortwiekt" worden. Dan treden alle kinderen op in een bloemencorso, met versierde autopeds, fietsjes, poppenwagens, kruiwagens, rijdende hobbelpaarden en 'n levens grote speelgoedezel. Daar de klas in groepjes optreedt be hoeft men niet bang te zijn voor een overdreven grote-mensen-verkleed-par tij. De kinderen weten trouwens niet beter of zij doen mevrouw Petersen een plezier en die weet hoe ze het jonge volkje paedagogisch moet behandelen. Dit initiatief, dat tevens een zakenbe- lang beoogt naast de genoemde fir ma's doet ook het schoenenmagazijn J. Huizing mee lijkt ons even origineel als aantrekkelijk. Reeds nu staat vast dat er uit verschillende delen in het land belangstelling voor bestaat. Maar de Haarlemmers zullen Maandagmiddag 29 Maart zeker ook de weg wel vinden naar de grote zaal in het Concertge bouw. De opbrengst van deze laatste avond is voor het Unesco-jeugdcentrum te Am sterdam. Tijdens de gehele Boekenweek wordt in de R. K. Leeszaal een tentoonstelling gehouden van boeken en plaatwerken, betrekking hebbend op de Maria-ver- ering. In de Jeugdafdeling van de R. K. Leeszaal zal de Boekenweek worden gevierd door een attractieve wedstrijd voor de groteren, waarbij zij op ve lerlei manier kunnen tonen hoe goed zij thuis zijn in de wereld van het boek. en door een poppen voorstelling voor kinderen beneden 10 jaar. Vrijdag is in de leeftijd van 62 jaar overleden de heer J. A. van Son, die zich vele verdiensten verworven heeft in het Haarlemse katholieke openbare leven. O.m. heeft hij een groot aandeel gehad in de voorbereidingen van de bijeenkomsten, waarop pater Wijnand Sluis zijn conferenties hield voor niet- katholieken. Dinsdag 23 Maart wordt de Requiemmis gezongen in de kerk aan het Kleverpark. Daarna is de be grafenis op het St. Adelbertkerkhof te Bloemendaaï. Artsen: J. Stoffel, Hoofdstraat 165, Sant poort, tel. 8310—K 2560. Apotheken (ook nachtdienst): Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort, tel. 8284K 2560, en Bloemendaalse Apo theek, Bloemendaalseweg 85, Bloemendaaï, tel. K 2500—22181. BIOSCOPEN REMBRANDT: „Sangaree". Boven 14 jaaf' Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. FALACE: „Sombrero Boven 14 jaar. Tij* den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De zoon van d'Artagnan". Bo ven 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 u. Zo. 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LIDO: „Onsterfelijke melodie". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: t/m Zondag: „Mensenjacht", 14 3* Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. Za. en Zo. 2.15, 4.30, 7 en 9.15 u. Vanaf Maandag: ernst van Ernst", a. 1. ROXY: t/m Zondag: „Vermist op weg naaf Manilla". Boven 14 jr. Vanaf Maandag „Vallei der verraders", 14 jr. Tijden 2.30 en 8 uur. Middagvoorstellingen Za., Zo en Wo.: „Hoe langer hoe gekker", a-1. MINERVA: t/m Zondag: „Een circus vluchtte". Boven 18 jr. Tijden: Za. 2.30, 7 en 9.15 uur. Zo. 2. 4.15, 7 en 9.15 uur. Ma. 8.15 u.: „Mata Hari". Boven 18 jaar. FRANS HALS: In de matinées: „Twej sukkels in Oxford". Tijden 2.30 u. Zo. 2 en 4.30 uur. In de avondvoorstellingen „Re,vuegirl vermoord". Tijden 7 en 9-15, Zaterdag 20 Maart Stadsschouwburg: „De Toneelvereniging' met „De dominee van Urk", 8 uur. Zondag 21 Maart Stadsschouwbug: „De Toneelvereni- ging" met „Miss Sherlock Holmes", 8 tl» Maandag 22 Maart Stadsschouwburg „De Haagsche Come- die" met „De Leeuwerik", Ab. A, 8 u* TENTOONSTELLINGEN Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 6& Groepsportretten van Frans Hals in nieu- we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 1015 U« en des Zondags van 13—16 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling vatt etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 115 uur (behalve Maandag). Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van recente werken van H. F» Boot. Geopend van 1018 uur. Kimsthandel Bier, Groot Heiligland 66, Oud-Chinese Kunst. APOTHEKEN: De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Haarlemse Apotheken wordt waarge nomen door: Apotheek van Rijn, Klein# Houtweg 15, tel. 10539; Fa. C. G. Loomeyer en Zn., Zijlweg 34, telef. 1295; Schoterbos- Apotheek, Rijksstraatweg 19, telef. 25711; Nolf's Apotheek, Kruisstraat 26, tel. 11174. ZIEKENVERVOER: Fa. Mathot, Gr. Houtstraat 9, tel. 11990. Margriet, Turfmarkt 19 rd., tel. 21400; t# Heemstede: Fa. Buitenman en Co., Raad huisplein 7, tel. 28523. BLOEMENDAAL De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Bloemendaalse, Overveense en Sant- poortse apotheken wordt waargenomen door de Bloemendaalse Apotheek, Bloemen daalseweg 85, Bloemendaaï tel. 22181 en Apotheek De Wilde, Broekbergenlaan 42, Santpoort-Dorp, telefoon K 25608284. OVERVEEN De dienst van artsen wordt waargeno* men door W. van Oldenborgh, Bloemen daalseweg 223, tel. 22884. HEEMSTEDE De Zondags-, avond- en nachtdienst van de Heemsteedse apotheken wordt waargenomen door Apotheek Schotsman, Binnenweg 206208, tel. 38320. Doktersdienstendokter v. Ravenzwaay Zandvoortselaan 70, tel. 27913 en dokter J® J. v. Luin, Bronsteeweg 76, tel. 34445. FILMJOURNAAL De aandacht die de moderne archi tectuur verleent aande kleur, door haar met een beredeneerde bewustheid toe te passen, geldt niet enkel de sier en de harmonie, maar ook de uitwer king, welke zij psychologisch heeft op de mensen, die zich hoe dan ook met kleur moeten omringen. In de laatste jaren wordt deze aandacht gedeeld door een zeer groot publiek dat hoe dan ook met de kleur te maken heeft. De huisschilders, die altijd zeer leer gierig moeten zijn vanwege de revolu tie die in hun vak woedt, hebben be halve met de kwaliteit en de eigen schappen van hun verf, ook wel spe ciaal met de factor kleur te maken en geven zich moeite, zich hierover te doen voorlichten. Te hunnen dienste heeft de firma die nog al op gespannen voet staat met het geslacht Lamarotte, door Multifilm- Haarlem en met Jan Wiegers aan het Palet, een filmpje laten maken, dat op een prettige wijze en in encyclopae- dische beknoptheid allerlei wetenswaar digs overzien, kleuren en leven vertelt, met filmisch goede vondsten, vooral daar waar de film minder „scenisch" is behandeld. Een aardige bijzonderheid voor onze lezers is, dat Jan Wiegers zijn bloemstuk, leidend motief van het verhaal, schildert in het atelier van de Haarlemse schilder Hans Wiesman. De binnenarchitect W. H. Gispen die de tekst in de film sprak, heeft in een onderhoudende lezing bij Brinkmann 't onderwerp „Kleur in haar invloed op de mens", rijk met anecdoten en wetens waardigheden doorschoten, in vogel vlucht belicht vanaf het prae-historische gebruik tot de hedendaagse functionele toepassing, en wel aan de hand van schilderkunst, architectuur, mode, re clame en interieurverzorging. De lezing werd voorafgegaan door een Advertentie LANGE VEERSTRAAT 10 TEL. 11493 Het probleem, dat in de film „Men senjacht" aan de orde wordt gesteld, is de ondergrondse strijd van Ieren te gen Engeland gedurende de tweede we reldoorlog. Er zijn twee partijen, de ene beoogt haar doel te bereiken door middel van geweld en terreur, terwijl de andere haar kracht zoekt langs de weg van het gezamenlijk overleg. De ze laatste groep wordt in de film slechts vertegenwoordigd door Terry (Dirk Bo- garde), die door zijn houding de ver denking op zich laadt een landverra der te zijn. Maar in feite is hij een be- tec vaderlander dan de anderen, die met het opofferen van kostbare jonge levens en het al te lichtvaardig om springen met vuurwapens tenslotte de genereren tot een stel gewetenloze boe ven. Hoe men overigens over de kwes tie IerlandEngeland moge denken, niemand zal toch willen sympathiseren met de methodes van deze vrijheids strijders. die er een privé-oorlogje op na houden om het Britse Imperium op de knieën te krijgen. De film „Mensenjacht" heeft goede momenten, maar de makers hebben er niet alles uitgehaald, wat er in zat. On danks dit euvel is de film het zien waard. 14 jaar. Amerikaans filmpje, waar louter kleu ren een ballet dansten op de Hongaarse Rhapsodie van Liszt. Het geheel werd ingeleid en besloten door de heer G. Captijn, verkoopleider van de als gast vrouw optredende firma, die tussen de bedrijven door de huisschilders in het publiek nog wat verf-actualiteiten ver haalde. Behalve schilders, bevonden zich ook architecten, ambtenaren van Openbare Werken en besturen van woningbouw verenigingen onder het aandachtige ge hoor. In een goede drie kwartier had de hele zaak bekeken kunnen zijn, maar een film moet nu eenmaal ongeveer anderhalf uur duren en daarom heeft de Engelse maatschappij, die „Revuegirl vermoord" heeft gemaakt, het simpele verhaal zeer traag doen opnemen en veel scènes, die éven aangeduid hadden kunnen worden, te lang gerekt, zodat vooral in het begin de aandacht van de toeschouwer telkens afdwaalt en hij meer dan eens met enige ergernis mom pelt: „Meer tempo!" Wat de Ameri kaanse crime-story veelal in weerwil van het verhaal genietelijk maakt, de snelle beeldwisseling en de flitsende montage ontbreekt hier geheel en al. Wij zullen u daarom maar niet verder onderhouden over dit verhaal van een onschuldig veroordeelde man, die bijna ten offer valt aan de waanvoorstellin gen van een maniak. Voor volwassenen. Deze film draait alleen in de avond uren. 's Middags kunnen de liefhebbers plezier hebben om Stan en Olivier als „Twee sukkels in Oxford". De muziekliefhebbers zullen misschien wel hun plezier beleven aan de film „Onsterfelijke melodie'' (Melodie immor tal). Dat genoegen vinden zij dan alleen bij de muziek. Het verhaal zelf heeft namelijk niet zo heel veel om het lijf. Het gaat hier over de carrière van een componist en daarin onderscheidt het zich niet bijzonder van andere soortgelijke filmthema's. Bedoelde cvomponist is de schepper van „Cavalleria Rusticana", maar de bezoekers komen aan hun trek ken, wanneer de muziek op de proppen komt. Niemand minder dan Mario del Monaco zingt de bekende aria's en ver- dej werken aan deze film onder meer mee Pierre Crescoy en Carla del Poggio. Voor veertien iaar en ouder, zegt de K.F.C. „Een circus vluchtte", is gebaseerd op de geschiedenis van Gustav Brumbach, die in 1950 met zijn circus vanuit Tsjecho- slowakjje door het IJzeren Gordijn naar de vrije wereld is ontsnapt. Een der vele vluchtelingen dus, maar ditmaal wel een heel spectaculaire. Dit element, gevoegd bij de sensatie, die dergelijke evenemen ten nu eenmaal pleegt te omgeven, vormt motief genoeg voor een verfilming. Met alle gevaren van dien. Elia Kazan heeft deze gevaren voor een goed deel weten te omzeilen. In hoeverre de kleine en grote intrigues in het circusleven terwille van de film zijn verdraaid of aangedikt, kunnen we niet nagaan: wel mogen we constateren, dat de verwikkelingen nergens de goede smaak beledigen of het relaas naar het niveau van de banale avonturengeschie- denis trekken. We hebben hier met een film te maken, die boeiend en spannend is. Veertien jaar. Cinéma Palace In de film „Sombrero" die deze week in Cinema Palace draait, wordt heel het bonte leven van Mexico in geuren en kleuren door Amerikanen op cellu loid geschilderd. Natuurlijk moet men niet naar Mexico reizen om dit alles te gaan verifiëren, het is allemaal be doeld als een show, een spektakel. En in dit opzicht komt het geval wel bo ven de middelmaat uit. Natuurlijk zijn er concessies aan de sentimentele toe schouwer, maar doorgaans wordt het verhaaltje vlot en onderhoudend ver teld, het verhaaltje van drie vrijgezel len, die ieder op hun manier een ge liefde zoeken, alles in kleuren van tech nicolor. Stierengevechten, Spaanse dan sen (door José Greco) en tal van an dere temperamentvolle folkloristische gebruiken kruiden de show tot een. doorgaans boeiend brouwsel. Veertien jaar. Deze week draaien in Roxy maar liefst drie films. In de avondvoorstellingen tot en met Zondag wordt vertoond: „Ver mist op weg naar Manilla", dat het ver haal in beeld brengt van een vliegtuig ramp als gevolg van een vechtpartij in het toesteL De drenkelingen worden gered als de nood het hoogst is, waarna een happy end voor alle partijen verze kerd is. Veertien jaar. In de middagvoorstellingen (ook Woensdagmiddag) dartelen Stan Laurel en Oliver Hardy over het doek in „Hoe langer hoe gekker" (a.l.). Vanaf Maan dag draait de film „Vallei der verra ders", een Western over brute zeerovers, die hun gerechte straf natuurlijk niet ontgaan. 14 jaar. Toen wij gisteren de 3-dimensional® kleurenfilm „Saugaree" in Rembrandt zagen met een bril over onze bril, dach ten we onwillekeurig terug aan het kleine theatertje aan de Prinsengracht te Amsterdam, waar wij voor het eerst van ons leven film zagen. De poppe* tjes renden over het doek, het licht nam toe en zakte dan weer bijna tot geel af, de kartonnen décors trilden mee met het beeld. Maar Maciste, d® sterke man, die tafels op de schedel® van zijn tegenstanders verpletterde en daardoor tegelijk een serie moorden beging, kwam als triomphator uit o® strijd. Gisteren was het ook een st®rI ke man, Fernando Lamas, die voor he recht optrad, de slavernij bestreed- verraders te lijf ging en de schon Arlene Dahl beurtelings kuste of va» zich afstootte. Maar het beeld ha breedte, lengte en diepte, het was ëe kleurd, er werd geluid bij gepr°h% ceerd en de decors riepen de werke lijkheid op. Maar zoals we vroeger een paar 10 te pauze hadden om onze ogen rust geven bij zoveel trilbeelden, zo was j ook gisteren het geval. Men zal er, _„st nog wat op moeten vinden om de goed leesbaar te maken. „,an- Het verhaal zelf druipt van de rory„rj. tick en is zo nu en dan wat ve toe, Maar dat doet er dan ditmaal weimdiep' want men kijkt zijn ogen uit op de te. waardoor kasteelkamers even k sale indruk maken als geve,chiej-irfjiin' eindeloos bos. En het is alsof de ar). schonen nóg schoner zijn.... G4 J De film „De zoon van d'Artagna^ speelt in het Frankrijk van het m de der zeventiende eeuw. Het gaat zoon van een bekend krijgsman, _teI- een moord op zijn abt uit het ver- weggaat en zijn monnikenbestaan ruilt voor een loopbaan als zon- verslaande vechtersbaas. De film iQVeri- der twijfel levendig gemaakt. ken gens moeten wij enige b5zwarf. eUr d" tegen de wijze, waarop de regis be- kloosterlijke stand in het v trekt. Achttien jaar.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2