Attractief programma is reeds samengesteld Foto-album van het toneel Donizetti's Don Pasquale OPSTAND DER VROUWEN en tocht naar het Spaarne H DE WEEK IN STAD EN STREEK BIJZONDERE EVENEMENTEN OP HET CIRCUIT Kitty Knappert BLIKSEMAFLEIDERS Utrechtse Opera op 23 April voor „Geloof en Wetenschap meubelen SttmifcHweGR Onrust klopt aan Beverwijker plantte Oranjevlag Haarlem in 1672 23ÏÏÏB - r A HERINGA WUTHRICH J ZATERDAG 20 MAART 1954 PAGINA 3 Hélicoptère Zomer programma Verkooplokaal NOTARISHUIS Inboedelveiling 6/7 April 1954 Gobaltbom voor Radio Therapeutisch Instituut Ten behoeve van kanker, patiënten - Alexander Brailowsky speelt met het N.Ph.O. Stout stukje op de Noordzee Onderscheiding voor heldhaftige daad 120 modelkamers in elk genre in elke prijsklasse een grote keuze SPAARNEBABBELAAR Katholieke bejaarden herdachten patroon heilige ZAND VOORT maakt zich op voor de zomer H et zich schuchter openbarende voorjaar doet de mens een zucht van verlichting slaken. De winter met zijn koude, duisternis en andere ongemakken nadert zijn einde en de gedachten gaan reeds uit naar ?e zomer met zijn genietingen in bos, heide en op het strand. Door deze hhpuls gedreven, hebben wij dezer dagen Zandvoort weer eens opgezocht, ^e badplaats, welke zich gestadig van de in de oorlog toegebrachte slagen herstelt en waar telkenj are de voortgang van de wederopbouw geopenbaard ^ordt door nieuwe moderne bouwwerken, zowel bedrijfspanden als wonin gen. Wij zijn het bureau van de stichting „Touring Zandvoort" binnengestapt, öe centrale post van het toerisme in Zandvoort. Toen het nog vroor dat het kraakte, ondervond men op dit bureau reeds de symptomen van de naderende 2omer, want dagelijks kwamen reeds tientallen aanvragen binnen om adres sen van hotels en voor de verhuur van gemeubileerde kamers. De heer hugenholtz, de directeur van de stichting, verwacht voor Zandvoort een 2eer goed zomerseizoen. Een voorname factor in deze is de toenemende be langstelling van toeristen uit Duitsland. Zandvoort is voor de Duitsers nu Eenmaal een begrip als toeristenoord met een zeer fraai strand en een voor haders en zwemmers betrekkelijk veilige zee. Duizenden wagen zich jaarlijks aan de bronnen van gezondheid. levenslust en arbeidsvitamine. ontspanning, Was het vorig seizoen reeds van een druk bezoek van onze Oosterburen «orake, de afschaffing van het visum en de verzachting van de deviezenbe- Dalingen zal de trek naar Zandvoort aanmerkelijk doen toenemen. Doch niet alleen in Duitsland toont men belang stelling voor Zandvoort, ook in Bel gië en Noord-Frankrijk, om nog maar te zwijgen van de Amerikaanse bezet tingstroepen. Hier blijkt het resultaat van een Opgezette en systematisch doorgevoerde bropaganda-actie van „Touring Zand poort", zowel in binnen- als buitenland. De grote plattegrond-folder van Zand voort werd naar enkele duizenden reis- bureaux, touringcarondernemers en V.V.V.-instanties in binnen- en buiten land toegezonden. Voor de Amerikaanse bezettingstroepen werd een speciale folder in 8000 ex. vervaardigd. In ver band met het grote esperantistencongres te Haarlem werden 4000 folders in Esperanto uitgegeven. Voorts werden 14.000 exemplaren van de plattegrond Van Zandvoort verspreid. Een opmerkelijke ervaring was het, toen een Duitse vervoersonderneming gegevens vroeg om voor eigen rekening 25.000 folders van Zandvoort te ver- Vaardigen en te verspreiden. Met een bekend Nederlands reisbureau worden besprekingen gevoerd over het organi seren van groeps-reizen naar Zand voort. waar men dan één of twee we ken zal logeren. De Alg. Nederl. Ver eniging voor Vreemdelingenverkeer geeft 150.000 badplaatsen-folders uit. Zandvoort wordt daarin vermeld als *en van de drie grote badplaatsen. „Touring Zandvoort" bereidt ook nog Voor de uitgifte van een fraaie affiche, dat een pakkende reclame voor Zand voort zal ziin. De in het voorseizoen in te stellen helicoptèredienst BrusselRotterdam KeukenhofHaarlemZandvoort be boette de heer Hugenholtz als een feit van grote toeristische en propagandisti sche betekenis. Zandvoort zal bijvoor beeld. genoemd worden in de dienstre geling van de „Sabena", wellce in pl.m., een half millioen exemplaren over de gehele vrije wereld wordt verspreid. Wat de accommodatie betreft, het hotel „Bouwes" zal op 2 April reeds zijn deuren oppenen en op 20 Maart zal bet nieuwe restaurant „De Rotonde" in exploitatie komen. Er is nu reeds veel belangstelling Voor de gemeubileerde zomerverhuur. Reeds meer dan 500 aanvragen kwamen binnen om een lijst van kamerverhuur ders. Opmerkelijk is, dat ook vele bui tenlanders gemeubileerde kamers wil len huren. Een bezwaar is, dat men Voor korter dan een maan niet gemak kelijk tot gemeubileerde verhuur over gaat. Het dagelijks bestuur van ..Touring Zandvoort" heeft weer een aantrekke lijk zomerprogramma samengesteld. Voor de kinderen zullen weer zand- bouw- en ballonwedstrijden worden ge houden. De populaire zomerconcerten Worden weer voorbereid en de kellners- Wedloop zal nog attractiever worden gemaakt. En dan zijn er nog de plan nen van de heer Carel Briels c.S. om in Zandvoort deze zomer een ontvangst centrum in te richten. Hoofdzaak voor de bezoekers aan Zandvoort zijn uiter aard het strand, de duinen en de zee. De maatregel van het Strandschapsbestuur om aan het gehele strand het baden toe te staan, heeft bij het publiek een goede indruk gemaakt. De idee dat men in Zandvoort niet overal baden tïiag. is nu gelukkig weggenomen Wie over het zomerseizoen in Zónd- Voort spreekt, zo.l het circuit niet ver geten. De heer Hugenholtz verwacht een drukke exploitatie. De Tweede Pink sterdag, die gereserveerd was voor de autowedstrijd om de grote prijs van Nederland, is nu toegewezen aan de Nederlandse Autorensportvereniging, Advertentie Dir. W. N. WOLTERINK Bilderdijkstraat bij de Zijlweg Haarlem - Tel. (K 2500) 11928 Inzendingen van huisraad worden dagelijks aangenomen. Eigen afhaaldienst (Van onze correspondent) Smit Röntgen-apparatenfabriek te Deiden heeft de eerste fabriekmatig in Europa vervaardigde cobaltbom afge leverd aan het Radio Therapeutisch Instituut te Tilburg, dat het apparaat gebruiken zal om door middel van fadio-actief cobalt kanker-patiënten te Pehandelen. Tot dusverre werden co- ualtbommen alleen in Canada en in de "er. Staten op bescheiden schaal fabriekmatig vervaardigd. Duitsland, Antrum van apparaten- en instrumen- ,®n-industrie, heeft zich nog niet op dit errein begeven. Een belangrijke Euro pese primeur dus voor Nederland. Het Acad. Ziekenhuis te Leiden be- chikt weliswaar sedert enige jaren ^er een cobaltbom, maar deze werd in. ,lgen werkplaatsen en voor eigen ge- jfuik gemaakt, dus niet fabriekmatig, f'bvendien heeft deze bom die de ^U'ste in Nederland was slechts een .*9 geringe stralingssterkte. welke dan nationale sportwagenwed strijden zal houden. De wedstrijd om de Grand Prix zal half Augustus plaats vinden. Als de K.N.A.C. er niet in mocht slagen om dan de grote auto-ren-wed- strijden te organiseren, dan zal er toch een evenement op het gebied van de automobielsport worden georganiseerd, dat in attractiviteit voor het publiek niet veel onder doet voor de echte „Grand Prix"'. - Men zal dan internationale sportwa genraces uitschrijven waaraan alle be kende merken zullen deelnemen: Mer cedes, Lancia. Alfa Romeo, Ferrari en Jaguar. Men zal dan een uitgebreid veld van internationale sportwagen-cou reurs in beweging zien, met snelhe den welke die van de echte renwa- gens evenaren. Een voorproefje daarvan krijgt men al op Koninginnedag, wan neer de deelnemers aan de Tulpen-ral- ley op het circuit slag leveren. Op 16 Mei houdt de K.N.M.V. op het circuit internationale motorwed strijden met als hoogtepunt interna tionale zijspanraces. In Juli komt de K.N.M.V. nog eens terug als zij in samenwerking met de K.N.A.C. ge combineerde motor- en sportwagen races organiseert De wielersport zal dit seizoen op Het Zandvoortse circuit druk beoefend wor den. Het is vrij zeker, dat op 2 Mei a.s. de finish van de Ronde van Nederland op het circuit zal plaats vinden. De vereniging „De Kampioen" uit Haar lem zorgt dan voor een interessant voor programma: wielrennen met motor- gangmaking! Van de andere wielerevenementen noemde de heer Hugenholtz ons nog de nationale wegkampioenschappen voor amateurs op 11 Juli. Wij verlaten het knusse bureau van Touring Zandvoort" in de overtuiging dat Zandvoort weer een druk seizoen kele kinderen waren reeds aan het van allerlei aard. Het brede strand lag nog verlaten in het zwakke voorjaars zonnetje, Maar de strandexploitanten bouwden hun bedrijven weer op. En kele kinderen waren reeds aan het pootje baden! door alle succes bij publiek en critiek langzamerhand een onuitstaanbaar kind geworden. Bij het toneel moest ik weer van onder af beginnen. Vooral af leren wat ik aangeleerd had. Dat was heel goed voor mij. Een paar jaar lang heb ik ermee moeten vechten. Nu pas begint het een beetje te jukken." Zij noemt enkele stukken: „De blanke koningin" en „Voor iedere vrouw komt eens de tijd" uit het repertoire van het Rotterdams toneel, waarnaar zij twee seizoenen geleden overging. En zij noemt een naam: Frits va» Dijk. „Aan hem heb ik het meeste te danken." Of zij terug zou willen naar het bal let? Zij zegt: „Nee. Je moet als ballet danseres zoveel missen, aan gezellige dingen, vooral met man en eventuele kinderen. En dat zou ik niet meer wil len." En zij zegt: „Raar hè, dat je tijden lang zo bezeten kunt zijn van iets en later toch iets anders gaat doen" Op Vrijdag 26 Maart zal de wereld beroemde pianist Alexander Brailowsky in Haarlem als solist optreden met het Noorhollands Philharmonisch Orkest. Het concert zal onder leiding staan van Toon Verhey. Het concert wordt geopend met de ouverture Romeo et Juliette van Tschai- kowsky. De maestro zal daarna de pi anoconcerten no. II van Rachmaninoff en het le pianoconcert van Chopin ver tolken. Alexander Brailowsky werd in 1393 in Rusland geboren. Hij paart een fabel achtige techniek lals Lisztspeler) aan uiterst fijne aanslag (Chopin) en men kan hem dan ook zonder aarzelen rang schikken onder de grootste pianisten van deze tijd. Advertentie HAARLEM In de Februari-storm van het vorig jaar, die het hele land in rouw dom pelde om het leed, dat over tal loze gezinnen werd gebracht, heeft schipper Huig Groen uit Katwijk op de Noordzee een stout stukje uitgehaald, dat zelfs vele van zijn collega's hem niet hebben durven nadoen. Want de KW 140 had daar een verwoede strijd te voeren tegen de elementen en dreigde zelfs door de golven verzwolgen te worden. Het leek onmogelijk om met een ander schip in zijn buurt te komen. En toen heeft schipper Huig Groen met zijn Concordia KW 26 het waag stuk van zijn leven uitgehaald. On danks de woedende zee, is hij in de buurt van de KW 140 weten te ko men, heeft een verbinding tot stand weten te brengen en is met het in nood verkerende schip op IJmuiden aangetrokken. Deze heldendaad is niet onopge merkt gebleven. Bij de behandeling van deze zaak voor de Raad voor de Scheepvaart is de schipper reeds al le lof toegezwaaid. Maar vanmiddag om 3 uur zal hij in het Katwijkse raad huis officieël gehuldigd worden. Daar bij zal hem voor deze moedige daad de De Ruyter-medaille worden aangebo den. p de vóórlaatste bijeenkomst in I I dit seizoen van Geloof en We- J tenschap" zal Vrijdag 23 April, door de Utrechtse Opera „Don Pas quale" van Donizetti worden opgevoerd. Don Pasquale is een opera buffa, die altijd op het repertoire van een Itali aans, in slechts enkele gevallen op dat van een Nederlands operagezelschap voorkomt. Donizetti is in ons land meer bekend als de componist van de dra matische opera „Lucia di Lammermoor" alleen reeds geliefd door het Sextet en de waanzinaria en van „La Fille du Regiment", een uiterst populair werk, ook door operette-gezelschappen talloze malen opgevoerd- „Don Pasquale kan men beschouwen als een pendant van Rossini's „II Bar- biere di Siviglia". Beide werken zijn geestig van onderwerp, tintelend en sprankelend van muzikale inhoud, top prestaties in het genre opera buffa of wel opera comique. Rossini en Donizetti behoren dan ook tot de grootste opera componisten uit de eerste helft van de 19de eeuw. Ondanks dat lichte en tintelende ka rakter van de muziek kan men toch spreken van een „bel canto". Bij deze „meesters van de melodie" gaat het in vele gevallen meer om de pure schoon heid van de menselijke stem. dan om een door middel van muziek zuivere gevoelsuiting. De inhoud? Deze is eenvoudig en be grijpelijk, bovenal geestig. Don Pas quale, een rijk man, kan, ondanks zijn middelbare leeftijd, door middel van zijn vriend, Dokter Malatesta, nog een vrouw verkrijgen. Het is de zuster van de dokter. Tegelijkertijd weigert Don Pasquale aan ziin neef Ernesto de toe stemming tot een huwelijk met de ar me weduwe Norani, ontzegd hem zelfs verder de tóegang tot zijn huis. Dit geeft aanleiding tot allerlei verwikke lingen. Er heeft zelfs een schijnhuwe lijk plaats tussen Don Pasquale en de zuster van Malatesta in de persoon van Norina. Direct na de sluiting treedt de bruid als een feeks op, terroriseert Don Pasquale op de hevigste manier. Docb zoals het in dergelijke stukken behoort te gaan. het eindigt met een happy- ending Don Pasquale bemerkt het be drog en vergeeft ten slotte alles. In het werk treden een vijftal solisten en koren van dienstmeisjes en dienaren op. Men kan echter niet alleen van solo- en koorzang, doch ook van duetten en kwartetten genieten. Met kwartet bij de huwelijkssluiting is even be roemd als genoemd Sextet uit Lucia. Het orkestspel is al bijzonder fraai il lustrerend. Zo hoort men in een Sere nade solo- en koorzang op aantrekke lijke wijze begeleid door twee guitaren en trom. Het orkestspel in de komische tuinscène en aan het slot bij de zege zang van Norina, de vrouw, die over won, is sterk typerend. Spel en zang is in een woord kostelijk. Don Pasquale, de komische opera bij uitstek word in de Paasweek opgevoerd en biedt volop gelegenheid zich na de vastentijd weer eens te ontspannen! O. K. Van het secretariaat van ..Geloof en We tenschap" vernamen wij, dat er nog kaar ten voor de opera verkrijgbaar zijn. Zo lang de voorraad strekt natuurlijk. Aavertentie met schriftelijke garantie de nieuwste ontwerpen vindt U op onze WONINGINRICHTING Het rustige, genoeglijke leven van de bewoners van Uit den Bosch en van de andere plaatsen aan de rand van de stad, zoals wij dat schil derden, is, het wordt tijd daarover iets te vertellen, meermalen ver stoord. In de zeventiende eeuw, waarvan we reeds verscheidene aspecten in voorgaande opstellen weergaven, is dat wel heel sterk het geval geweest in het jaar 1672, toen volgens het boek der Vaderlandse geschiedenis ons land in oorlog geraakte met Engeland, Frankrijk, Munster en Keulen. De gebroeders De Witt werden door het Haagse gepeupel vermoord. De rege ring was radeloos, het volk redeloos, het land reddeloos. Ten slotte bracht de benoeming van Willem III tot stadhouder uitkomst. In 1673 versloeg Michiel de Ruyter de Engelsen, die capituleerden. Allemaal gebeurtenissen, die niet ongemerkt voorbij konden gaan aan de bewoners van Haarlem en de dxdnrand. Tot goed begrip van de tijd dienen we dan ook dieper in te gaan op hetgeen in het rampjaar 1672 te Haarlem en omgeving gebeurde. Verscheidene bewoners van buitenplaatsen, die we op onze tocht langs de duinrand bezochten, zullen we nu weer ontmoeten. Tot hun eer, maar ook tot hun schande. 120 MODELKAMERS 8EVERWUK De eerste geruchten, dat het verkeerd ging met de oorlog drongen op de der de Pinksterdag, 7 Juni, tot Haarlem door. Een week lang bleef men in on zekerheid, kon men op de Grote Markt groepjes burgers in druk gesprek ge wikkeld zien, kansen afmetend, maat regelen besprekend. Het duurde tot de 14de Juni, toen bekend werd, dat de Fransen in de Betuwe waren doorge drongen. Het werd een algemeen sau- ve qui peut. Wie de kans zag, probeer de zijn bezittingen bijeen te halen, nam de vlucht uit de stad. Woensdag 15 Juni was er voor geen geld een schip meer te krijgen om er van door te gaan. Het Spaarne lag vol zwaarbela den schuiten, gereed om, zodra de bo men over het water geopend werden, te vertrekken. Het gewone volk, be rooid, verschrikt, zag dit alles, kon zelf niets uitricnten en geraakte in op- Lachend en zingend en dansend heeft de eertijdse Haagse bloe- menkoningin haar vier-en-twintig jaren doorgebracht. Vanwege de levenslust. Vanwege haar loopbaan. Zij werd geboren op 19 September 1929 in Semarang. Vanaf de eerste dagen dat zij overeind kon staan bracht zij haar naasten tot wanhoop met haar gedans. Zij plukte dansend bloemen en dekte dansend de tafel. Zij was ervan bezeten. Geen wonder dus dat zij al op haar zes de jaar de eerste balletlessen in Den Haag kreeg. Sinds die tijd deed ze haar oefeningen aan de bar, dag in en dag uit, vóór schooltijd en tussen schooltijd en na schooltijd van ene twee en hup twee van pliez en relevez en tournez en hoofd omhoog en schouders laag en goed zo. Voor fuifjes was geen tijd meer, zomin als voor bomen klimmen en sport. Zelfs in de vacanties was zij niet vrij. Dan ging ze naar Parijs om er op de balletschool van de Opéra te trainen. Och arme zeiden de school vriendinnen. Op haar dertiende gaf zij een eerste eigen dansavond. Er kwamen zulke vriendelijke critieken op, dat zij van toen af eerst recht ernstig besloot balle rina te worden. Het is allemaal anders gelopen. Eerst ongemerkt. Zij werd aan de operette verbonden als danseres. Maar toen op een keer de soubrette uit „Die Czardasfürstin" ziek werd, moest Kitty de rol overnemen. „Ik kon eigenlijk hele maal niet zo goed zingen. Maar weet je wat ik deed? Steeds als ik het met mijn stem niet halen kon, danste ik er over heen. Naderhand stond er in de kranten: zij haalt de hoge C uit haar handen." Drie jaar operette werden onder broken door een tournee door Indië met het cabaret van Willy van Hemert. „In 'n scène moest ik opkomen, dansen met een paar honden, gewone kam ponghonden. Ze schrokken zo van het licht en de muziek, dat zij de zaal in- renden. Ik danste gewoon door, maar ik had het evengoed niet kunnen doen, want niemand lette meer op mij, iedereen ging op jacht naar de bees ten." Zij heeft trouwens altijd pech met dieren op toneel, vertelt zij. Bij de ope rette was het eens een ree, die wild werd van het een of ander. Hij begon te brullen en te springen en het was 'n consternatie van belang. Een andere keer rende een paard onder haar van daan pardoes het halve décor omver. „De operette-tijd was een zalige tijd. Ik kreeg er allemaal dingen te doen, die ik heerlijk vond." Toen schreef Cor Ruys haar een brief je. Hij had haar gezien en vroeg, of zij zin had aan zijn troep verbonden te worden. Zij accepteerde en daarmee begon haar toneelloopbaan. Het was in 1950. „Een moeilijke overgang. Ik was et is telkens weer een vreugde de fractievoorzitter van de K.V.P. te Heemstede, de heer Th. Verhoeven, te horen spreken bij de 'behandeling van de gemeente begroting. Tussen vele terzake kun dige opmerkingen en een kort col lege over financiële aangelegenhe den zijn stiel weet hij talrijke bon-mots te plaatsen, die u niet in het verslag hebt aangetroffen, om dat dit akelig zakelijk moet blijven. Wat zegt u van het magistrale slot van zijn rede, naar aanleiding van een gedicht van de Fransman Pierre-Charles Roy bij een prentje, waarop schaatsenrijders worden voorgesteld. Op een dun kristal leidt de winter hun schreden, De afgrond is onder het ijs, Zo is het ook met de lichte opper vlakte van uw genoegens, Glijdt voort, stervelingen, blijf niet rusten. De heer Verhoeven voegt er aan toe: moge het B. en W. gegeven zijn op dit dunne ijs van het men selijk bestaan ook dit jaar weer te blijven voortglijden, onder Gods onmisbare zegen. Bijten in dat ijs moge u met stro aangegeven vin den, scheuren in het ijs mogen u bespaard blijven en mocht u door een onverwachte beweging toch vallen, landt u dan zo zacht moge lijk zonder Hals- und Beinbrueh. Hoe denkt u over een dergelijke poëtische ontboezeming van iemand, die in cijferen zijn brood verdient en zich zó weet te ver heffen. Bij ons op school liep de man met negens voor wiskunde wat de resultaten van zijn talen betreft op krukken en de taai-vir tuoos was al blij, dat hij de drie- hoek van Pythagoras dóór had en maar twee van de drie keren debet en credit verwisselde. Alleen een doodenkele grote geest smulde zo wel van Einstein als van Vondel, van de super-boekhouder Kreukniet en de super-Fransman Arnaux. Dit alles overweeg ik om de waarde van de Heemsteedse super-spreker juist te bepalen. Maar er is meer. De heer Verhoeven had Redempto rist moeten worden, indien althans de Jezuïeten hem net een tikkeltje te wild hadden geacht. In het vuur van zijn rede over de benoeming van katholieken in leidende func ties merkte hij op: ,,de katholieke gegadigden voor en functie in Heemsteedse overheidsdienst staan niet rechtstreeks onder de bevelen van de Paus van Rome, noch heb ben ze geheime orders om in geval van een katholiek reveil het niet- katholieke bevolkingsdeel integraal te vermoorden." Daar in Heemstede weten ze overigens allemaal van praten. De vroede vaderen zouden het veel korter kunnen doen, indien zij niet zoveel citaten het luchtruim inslin- gerden. Onze verslaggever heeft ijverig het oorspronkelijke van de leden genoteerd, hetgeen u heeft kunnen lezen, maar daarnaast ook aantekening gehouden van de na men van de mannen, die de ver schillende raadsleden citeerden. Hier volgt dan de lijst van deze eerbiedwaardigen: Lord Beaver- brook, Byron, Caesar, Graham Greene, de Paus van Rome in ge zelschap van de aartsbisschop van Canterbury en ds. J. Buskes. Groen van Prinsterer bevond zich te mid den van dr. Kuyper, Talma en Thorbecke. Goethe moest genoegen nemen met Klaasje Zevenster van Jacop van Lennep, terwijl Sint Paulus alleen stond en geciteerd werd door een man, zich Petrus noemende. Er leven méér grote geesten in stad en streek. Neem nou de bankier Smit, die viaducten van Babel in het centrum wil bou wen. Een trouwe lezer heeft naar aanleiding van de publicatie over deze kwestie in onze courant van verleden week Zaterdag gevraagd waarom de mening van Spaarne- babbelaar niet bij die van de ande ren gevoegd werd. „Die kletsma joor kan het soms zo leuk en toch raak zeggen" voegt hij er onbe leefd en vleiend tegelijk bij. Voor- VB Stad Stad en streek Teletype opgezet: in het leger heb ik het nooit verder kunnen brengen dan de bananenschil op m'n mouwen, maar dat was ook in de dagen van kepi, poeti's en da-we de rotsooi gaan verlaten. Nu zou ik ook reser ve-luitenant geworden zijn c.q. majoor. Goed, de kletsmajordomus zal zijn visie geven. Kijk eens, geachte lezers, het kan vriezen en dooien, men kan in het le ven het een doen en het an der niet laten, men kan bou wen en afbreken en afbreken om te bouwen. Dat lijkt me duidelijk geformuleerd. De vraag was: het doorgaand verkeer óm of dóór Haarlem? Met een tussenweg uit het archief van Koning Salomon. Ik wil veel radicaler zijn. Niet óm of dóór maar ónder. Daar, waar de Dreef begint gaan we duiken om in rechte lijn aan te sluiten bij de Velsertunnel onder het Noord zeekanaal. Nu en dan blijven we onder water en op vele punten zoe ken we het daglicht. Als ik het eens drastisch zeggen mag: We maken een wervelkolom met ribben en bewaren eerbied voor hart en longen. Er is een grote kans, dat er bij de werkzaamheden kosten drie biljoen, maar let eens op de. aandelen Koninklijke Olie tal rijke onderaardse gangen te voor schijn komen. Ze zijn er, maar nie mand durft te gaan graven. In 1937 hebben de Haarlemse kranten er vol over gestaan. Die gangen zouden lopen van de Grote Kerk naar plaatsen waar in overoude tijden kloosters stonden, naar de Bake- nessergracht, onder het Spaarne door naar de Spaarnwouderstraat; zelfs naar Huis ter Cleef aan de Kleverlaan en vhndaar naar de Ruïne van Brederode. ^llerlei ge leerden kwamen aan her woord en een experiment met de wichelroede werd in overweging genomen. In die dagen kwalificeerde men de gangen-koorts als symptoom van een ziekte, maar waarom zouden we de kans niet nog eens grijpen, zoals de gewaande erfgenamen van de Teyler-millioenen ook weer een kansje wagen om de poet alsnog binnen te krijgen? Mijn voorstel aan de raad is dus: ónder door om er boven op te ko men. Gaat dat niet, dan moeten de viaducten dwars door de stad zó hoog liggen, dat er niets behoeft te worden afgebroken c.q. ontei gend. Ik ben geen technicus, gfcen bouwmeester, maar als leek meen ik, dat een meter of vier boven het hoogste huis in het tracé wel vol doende zal zijn. Nu moeten de hoofdingenieurs van Openbare Wer ken niet hooghartig beweren, dat deze visie onzin is. Wie weet hoe veel onzin zij produceren waarvan de burger niets weet, omdat het ge meentebestuur zulke dikke bewaar- portefeuilles heeft. Ik kan me voor stellen, dat „Openbare Werken" de overtuiging heeft, dat „zij" het we ten en daarmee basta. Wij zeggen ook tegen die ingenieurs: bemoei je niet met een krant, daar heb je geen flauw benul van. Maar een fatsoenlijk ingezonden stuk vindt altijd een plaats. Vandaar dat het plan-Smit welwillend bestudeerd werd. Als burger eis ik nu studie van mijn onderdoortje of hoogbo- venovertje, misschien word ik dan het middenvoortje dat een goal maakt. Ziedaar het commentaar van stand. Bij de Melk- of Visbrug kwa men honderden morrende vrouwen bij een. Het gepeupel van de achterbuur ten, verzot op relletjes, mengde zich hieronder. Tierend verwenste men de regenten en de gegoede burgers, die hun rijkdommen, door de arbeid van het ge wone volk verkregen, nu veilig gingen stellen en de armen zouden laten ver kommeren. De volkswoede steeg tot een niet te stuiten oproer. In optocht trok men door de stad, een vrouw voorop, slaande op een leeg vat als was het een trommel. Een ander knoopte haar blauwe schort aan de bezemsteel, hief het hoog als het triomferende vaandel van de armoedzaaiers. Schrik en ont zetting verspreidden zich in de stad, waar dit geraas en rumoer heel de nacht doorging. Met de grootste moeite slaagde de schout er in plundering te voorkomen en te wapen geroepen bur gers moesten het huis van secretaris H. van Thilt voor vernieling behoeden. Op de Grote Markt wist vroedschap mr. Mattheus Steyn gehoor te krijgen. Hij sprak het oproerige volk in diplo matieke bewoordingen toe. Inderdaad, zei hij, de schepen met goederen mo gen niet vertrekken. Alles moet in de stad blijven. Alleen de handel moet voortgang hebben. Laat de handelssche pen rustig vertrekken, want anders ligt het werk in de stad stil. Maar ziet toe. burgers, dat mensen noch schepen uit de stad vertrekken. Bewaakt poorten en bomen. Zijn list slaagde wonderwel, want de menigte verspreidde zich om de poor ten en slagbomen over de wateren t» gaan bewaken. Het zag er dus naar uit, dat de rust in de stad was terugge keerd. Burgemeesteren waren echter niet zo goed of ze moesten de volgen de dag netjes bakzeil halen voor het oproer en inderdaad bevel geven, dat niemand of niets de stad mocht verla ten. De volgeladen schepen werden ge lost, de goederen in de Kerk van het weeshuis op de hoek van Krocht en Kruisstraat, opgeslagen. Tegen betaling van kosten konden de eigenaars daar hun bezittingen terughalen. Dacht de stadsregering door dit toe geven de gemoederen gesust te hebben, het tegendeel was waar. Haar slappe houding gaf de onrust voet. Waren de gegoede burgers bevreesd voor de komst van de Fransen, het gewone volk leeglopend langs de straten, om dat nergens meer iets te doen was, gebruikte de tijd met morren op de schelmen en verraders, die zo gemak kelijk ze lieten zich natuurlijk om kopen het land aan de Fransen prijs gaven. Olie op het vuur was het, toen Don derdag 16 Juni in de namiddag een reiswagen, beladen met goederen van de Hagenaar D. Busero, op doortocht naar Amsterdam door Haarlem kwam. In de Achterstraat tegenwoordig An- thoniestraat hield het volk de wa gen tegen. Vrouwen versperden de weg. Het stadsbestuur wist opnieuw niet be ter te doen, dan toe te geven. De in houd van de wagen werd opgeslagen tot nader order. Het maakte de bevol king al driester en driester. Tot een Beverwijker een hoogtepunt bracht door de oranjevlag te planten op de toren van de oude St. Bavo. Daarover een volgende maal meer. Vermelden we, dat een zeldzaam re laas van deze en verdere gebeurtenis- sensen, als in een dagboek nauwkeu rig, gegeven werd door de Haarlemse dokter Petrus Langedult. Over hem la ter iets meer. J. B. De leden van de Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensionneerden. afde- ling Haarlem, hebben het feest van hun patroon, de H. Joseph, gisteren op waarige wijze gevierd. De dag is be gonnen met een H. Mis in de kerk van de H. Joseph, die werd bijgewoond door ruim 300 leden. Er werd een feestpredi katie gehouden door rector D. de Wit. Des middags vond in gebouw St. Ba vo een uitvoering plaats door leerlin gen van de MULO-school aan de Ko ningstraat. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer Selhorst, droeg een der meisjes een St. Joseph-gedicht van Guido Gezelle voor. Vervolgens ga ven de meisjes een treffende en ver zorgde vertolking van enkele gedeel ten uit het Passieverhaal. Een koortje viel telkens in op daartoe geëigende momenten. De aanwezigen werden ook onthaald op een reeks lichtbeelden over de passiespelen in Oberammergau, toe gelicht door enkele leerlingen, die om de beurt de tekst voorlazen. Een ge zongen kruisgang bracht het einde van deze gepaste en ingetogen feestviering. i

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3