Mr. Oud noemt de Y.Y.D. een „centrum-partij Douwe #- Egberts r moans» DE ENGEL VAN_ SAN FRANCISCO Controverse tussen middenstand en werkgevers tabatc Positie in Staten-Generaal een van isolement Verweesde K. V.P. cC& /1/lcror>rrL<&ri> DE WITTE F*AAI" C. A. OPENT HERNIEUWDE ZAAK TE TILBURG Neem Blikgroenten in Kath. werkgevers hopen op spoedige verwerkelijking S.E.R.-advies In totaal 40 Neder landers in arrest Vordering niet ontvankelijk NIEUW WINKELPAND VOOR HUF TE ROTTERDAM Naar inkrimping van de koolteelt? Y J ZATERDAG 20 MAART 1954 PAGINA 9 99 Geestelijke vrijheid Emigratieschepen naar Canada en Australië Niets veranderlijker dan een man!" Wettelijke regeling van het Cadeaustelsel VERPLICHTE OUDERDOMSVERZEKERING Bij kleine zelfstandigen wordt doel échter voorbij gestreefd „Voormalig Verzet Ne derland" richt adres tot Tweede Kamer „Onrecht aan verzets- weduwe" ..Bijdrage tot make-up van de stad In Indonesië „Ondergedoken' bank biljetten Zonneschermen auto matisch bediend door CLARENCE B, KELLAND 5000 wagens stapel- groenten in voorraad Nieuwe concessies van Bidault inzake EDG? De algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie is Vrijdagavond te Arnhem ge opend met een rede van de voorzit ter, mr. P. J. Oud. Daarin wees hij er op, dat de positie van de V. V. D. in de Staten-Generaal sedert de laat ste kabinetsformatie die van een iso lement in de strikte zin van het woord vertoont. ,,Men heeft ons niet gewild juist om die zelfstandigheid, die wij als eerste eis aan een politieke partij stellen. De regering, en zeker niet in de laatste plaats de minister president, vond ons lastig. Het is dus niet onverklaarbaar, dat dr. Drees er alles op zette om ons bij de nieuwe formatie büiten de deur te houden." De partijen der regeringscombinatie hebben het de heer Drees maar al te gemakkelijk gemaakt zijn doel te be reiken, zo vervolgde mr. Oud. Vooral de beide protestants-christelijke par tijen hebben daarbij een grote verant woordelijkheid op zich genomen. Het beste middel om tot een nauwer poli tiek evenwicht te geraken, aldus spr., scheen ons een nauwer samengaan van de groepen, die gemakshalve als derde macht waren gequalificeerd, zonder daarbij overigens de princi piële verschilien die er tussen ons en de beide protestants-christelijke partijen bestaan een ogenblik uit het oog te verliezen. Noch in ChristelijK- Historische noch in Anti-Revolution- naire kring hebben de leidende figu ren de uitgestoken hand willen aan nemen. Wij voelen niet de ministe nei ging de heren met ons aanbod te blij ven vervolgen; de V.V.D. bedelt niet. De gang van zaken bij de laatste kabinetsformatie heeft ook zijn voorde len. Er ligt in de tegenwoordige poli tieke verhoudingen een groot gevaar. Het gevaar, dat de kabinetsvorming ggschiedt op zó brede basis, dat alle constructieve partijen in het kabinet zijn vertegenwoordigd. Van een ech te oppositie is dan geen sprake meer. De debatten in de Kamer vallen terug tot het peil van een zoetsappig gekeu vel. De onafhankelijkheid van onze positie brengt met zich, dat wij onze plaats kunnen innemen tussen de P.v.d.A. en de rechterzijde in. aldus spr.. Wij mogen ons zonder de fei ten ook maar in het minst geweld aan te doen een „centrum-partij" noemen. Wij delen onze critiek met grote on partijdigheid, al naar gelang de om standigheden met zich brengen, nu eens naar rechts, dan weer naar links uit. Het beginsel van vrijheid en de mocratie moet worden toegepast zowel op het terrein der geestelijke goede ren als op dat van de stoffelijke wel vaart. Op beide terreinen .treden tussen de P.v.d.A. en de rechterzijde telkens verschilpunten aan de dag. Daarbij ge valt het nog al eens zo. dat wij, waar het de geestelijke vrijheid geldt, ko men te staan aan de zijde van de so cialisten terwijl wij, waar het gaat qm de vrijheid op economisch terrein, Onze bondgenoten aan de rechterzijde vinden. Tenslottebesprak, mr. Oud o.m. het protftèêm van dè "geestelijke vrijheid.' Hier trekt de V.V.D. bij herhaling met de P.v.d.A. één lijn tegènover de rech terzijde. Al heel duidelijk treedt dit aan de dag bij de houding, die wordt aange nomen tegenover het humanisme. Voor duizenden, die in nihilisme dreigen te verzinken, kan het humanisme uitkomst brengen. Wie de vrijheid van godsdienst aan vaardt, aldus spr., heeft ook te verlan gen, dat de overheid gelijkheid van recht betracht tegenover alle gees- 24 Maart vertrekt de „Waterman" van de Wilhelminakade te Rotterdam naar Canada. Boord-aalmoezenier is pater Van der Lee S.C.J., Juvenaat H. Hart, Bergen op Zoom. 30 Maart gaat de „Grote Beer" eveneens van de Wilhelminakade te Rotterdam naar Canada, boord-aalmoezenier is father F. Verhagen, tijdelijk adres R.K. Pasto rie Schijndel (N.B.). April vertrekt de „Johan van Oldenbarneveldt" van de Javakade te Amsterdam naar Australië. telijke stromingen. Daarom heeft de V.V.D. zich in de Kamer verzet te gen de pogingen tot achterstelling van de geestelijke verzorging door humanis ten bij die vanwege de kerkgenootschap pen. Op het gebied der levensbeschouwing heeft de overheid onpartijdigheid te be trachten. Daarom heeft het spr. ver heugd, dat de meerderheid der Staats commissie tot herziening van de Grond wet heeft geweigerd in te gaan op het denkbeeld, door de heer Romme en een achttal andere leden der commissie in een minderheidsnota nedergelegd, om boven onze Grondwet te schrijven, da» het Staatsbestel van het Koninkrijk wordt gedragen door de erkenning van God als Schepper en Bron van het recht. Na de rede van prof. Oud werd voorle zing gedaan van een telegram van aanhan kelijkheid aan H.M. de Koningin. De ver gadering herdacht het overleden oud-lid van het hoofdbestuur der VVD. jhr. mr. Schorel, en de eveneens overleden leider der Belgische liberalen, oud-minister Jules Hoste. De vergadering ging vervolgens in besloten zitting over. Tijdens de openbare vergadering van hedenmorgen sprak mr. A. N. Molenaar, Eerste Kamerlid, over de pu bliekrechtelijke bedrijfsorganisatie. „Ik kan het niet helpen, maar de K.V.P. roept mij telkens het beeld voor ogen, dat ik mij üit mijn jeugdjaren nog zo goed herinner. Het beeld van de kleding der wezen uit het Amsterdamse Burgerwees huis: half rood, half zwart", aldus mr. Oud in zijn rede te Arnhem op de algemene vergadering van de Volkspartij voor Vrijheid en Demo cratie. Spr. zei dat de halfslachtige houding bij de stembus van 1952 de K.V.P. duur te staan is gekomen. Volgens hem terecht. De kiezers mogen een klaar en duidelijk geluid verlangen. Wat men ook op de socialisten tegen moge hebben, zij geven dat klare geluid. Voor de verontwaardi ging, waarvan de heer Romme blijk gaf in zijn laatste rede voor de par tijraad van de K.V.P., was geen enkele reden. De heer Romme wilde de P.v.d.A. een masker afrukken. Zij had kleur te bekennen. Men vraagt zich af of de voorzitter van de katholieke fractie dan kleuren blind is. Kgn iemand met ernst twijfelen aan de rode kleur van de P.v.d.A.? Als het om kleur bekennen gaat, dan is er veel meer reden dit van de K.V.P. te verlangen. Zelden, aldus mr. Oud, heb ik zulke paradoxale verhoudingen gezien als in onze tegenwoordige Nederlandse politiek. Van de K.V.P. en de P.v.d.A. geldt met recht: „Bij mekaar deugen ze niet, maar van mekaar meugen ze niet". HET GESPREK VAN DE DAG Advertentie „En dan willen ze wat van ons zeg gen! Maar op mijn man slaat 't ook. Gisteren zei hij, dat hij misschien niet kwam eten. En toen kwam hij notabene met twee gasten. Was ik even blij, dat ik een paar blikken groenten in huis had. Ik was zo klaar. Niet schoonmaken, niet afhalen, niet koken, dan heb je je handen vrij voor de rest. En lekker! Want blikgroenten zijn heerlijk!" 11. Ook op de beide andere schepen van de koning der Noren heeft men het gevaar ontdekt. Onmiddellijk maken zij alles gereed voor een gevecht. In volmaakte slagorde komen de zes vaartuigen op hen af. „Ze verstaan het vak,'* zegt Eric, niet zonder enige bewondering. Zie hoe ze z\jn opgesteld en hoe ze zwenken. Het zijn ervaren zeelieden en vechters, misschien zelfs zeerovers." Nader en nader komen zij, langzaam maar zeker. Doch de Noren kennen geen vrees; zij staan klaar om alle moeilijkheden te trotseren. Gespannen ziet Eric de vloot dichter en dichter bij komen, tot eensklaps >yMaar dat is Ragnar, de Rode roept hij uit en meteen galmt zijn stem over het water: Ohé Ohé Ragnar," en tot de mannen: „Neer de wapens." Verbaasd cn ongelovig staren allen naar de vreemde schepen, niet wetend wat te doen. Wanneer het Ragnar niet is, zal de toestand hachelijk worden. Doch het is Ragnar. Ook hij stuurt ongelovig naar Eric's schip. „De Drakar van de koning," brult zijn stem over het dek. Zijn mannen zien verwonderd toe, hoe de drie kleinere schepen naderen en voelen zich niet erg op hun gemak. „Ze praaien ons, ze roepen," schreeuwt een van Ragnar's krijgers. „Wat wenst ge dat we doen?" Een moment zwijgt de grote zeeschuimer, maar dan draait hij zich met een ruk om en beveelt: „Terug in koers. Alle schepen terug, zo snel mogelijk." Dicht aan de reling staan Eric en Erwin; stom van verbazing zien ook de anderen, hoe eensklaps eerst het schip van Ragnar en meteen daarop de vijf andere de steven wenden. De wind grijpt in de zeilen en schuimspattend klieven de spitse boegen de golven. Ragnar de Rode slaat op de vlucht. „Wat?" Eric's stem klinkt schor van verbazing. „Wat is dat nu? Zij hebben ons herkend en gaan er van door? Merkwaardig, daar moet iets achter steken. Daar zal ik het mijne van hebben." Onlangs hebben de drie industriële werkgeversverbonden in een adres critiek geleverd op het door de Rege ring aangekondigde voornemen om een wetsontwerp tot beteugeling van het Cadeaustelsel in te dienen. In dit adres wordt o.m. gesteld, dat het niet nodig en daarom ongewenst is de tussenkomst van de wetgever in te roepen, aangezien deze niet in de in terne bedrijfsvoering moet worden be trekken men ziet het Cadeaustelsel als een methode van verkoopbevorde ring zulks te minder, omdat de uit wassen m onderling overleg en zo no dig in het kader der publiekrechtelij ke bedrijfsorganisatie of door middel van algemeen verbindend verklaarde ondernemersovereenkomsten kunnen worden beteugeld. Tenslotte verwijt men de midden stand, dat diens agitatie in hoofdzaak op sentiment berust. Van de zijde van de Koninklijke Ne derlandse Middenstandsbond stelt men er prijs op. een commentaar op deze uitlatingen te leveren, waaraan wij het volgende ontlenen: Reeds in 1924 is getracht door over leg met fabrikanten en handelaren, die het toepasten, tot het afsnijden van de uitwassen in het Cadeaustelsel te ge raken. Deze en latere pogingen zijn steeds afgestuit op onvoldoende mede werking van die zijde. Voor een her haling van de geschiedenis bestaat dan ook geen enkel grond, zulks te minder omdat de ondernemingen, die op grote schaal met toegiftartikelen werken, duidelijk hebben doen blijken, dat zij niet tot genoegzame concessies bereid zijn. Integendeel, zowel uit de de minderheidsmening in het S.E.R.- advies als uit andere uitlatingen van die zijde kan men slechts de conclusie trekken, dat men te dezer zake de vol le vrijheid wenst te behouden. (Van onze Haagse redacteur) In het vandaag verschenen nummer van „De Katholieke Werkgever" wordt de wen? uitgesproken, dat er weinig tijd meer zal nodig blijken om het SER-ad- Vies inzake de Wettelijke Ouderdoms- verzekering te verwerkelijken. Het feit, dat een zeer grote meerder heid van de Sociaal-Economische Raad de hoofdlijnen van bedoeld advies heeft onderschreven, is naar de mening van de woordvoerder der AKWV te danken aan het algemene inzicht, dat het vraag stuk van een definitieve ouderdoms voorziening opgelost moést worden en dat de SER gewerkt heeft in een sfeer van milde menselijkheid tegenover de bejaarden. De Katholieke werkgevers zijn echter we) van ooróieel, dat t.a.v. de „kleine zelfstandigen" het doel voorbij gestreefd wordt. -Gebleken is, dat er in ons land een 600.000 mensen aan het productie proces deelnemen die met hun arbeid geen voldoende inkomen weten te be reiken. Dit kan twee oorzaken hebben: ofwel deze mensen arbeiden onvoldoende, of wel ze verrichten een arbeid, waar geen voldoende maatschappelijke behoefte aan bestaat. Deze uiterst simpele ana lyse moge haro en sociaal klinken, doch men moet nu eenmaal rekening houden met de noodzaak voor elke samenleving tot het aanvaarden van een bepaald sys teem, dat orde in de voorbrenging van goederen en diensten verzekert. Maar dit betekent dan ook, dat niet van de samenleving gevraagd kan worden dat zij voor een ouderdomsverzekering die in komsten van deze bevolkingsgroep aan vult. Deze mensen zullen verzorgd moe ten worcfen, wanneer zij behoeftig zijn, doch daarom is er nog geen plaats voor premiebetaling door de overheid. Men bewijst deze pSeudfo-zelfstandigen geen dienst met hen door' dergelijke maatre gelen aan te moedigen hun onzekêr be- itaan aan de zelfkant der economische orde voort te zetten. Inzake de minderheicfenota van drie Tilburgse hoogleraren zegt de AKWV, dat, hoewel men zich de argumentatie zeei wel kan indenken, er twee bedien- kin,gen tegen het minderheidsstandpunt zijn. Het beroep op de solidariteit d<at aan de geprojecteerde sociale verzeke ring ten grondslag ligt. vindt zijn steun punt in het gemeenschapsbesef van al len, die in het productieproces staan en niet. zoals de minderheid stelt, in een gemeenschapsbesef bij loontrekkenden en zelfstandigen afzonderlijk. Veroler wordt de realiteit van de onvoldoende eigen zorg, die het verplichtingskaraktev van een bodempensioen schraagt, ook op ruime schaal bij die zelfstandigen aangetroffen. De Vereniging „Nationale Federatieve Raad van het Voormalig Verzet Nederland" heeft zich met een adres tot cfe Tweede Kamer gericht waarin stelling wordt ge nomen tegen artikel 20 van de te wijzigen „Wet Buitengewoon Pensioen". De Raad is van mening dat krachtens dit artikel de verzetsweduwe „pijnlijk onrecht" wordt aangedaan op grond van „de ongelijkheid in rechtsbedeling" die er door ontstaan zou. „Allerlei inkomsten", aldus het adres „uit de arbeid van de vrouw (thans weduwe), uit verzekeringen, uit bezit, vermogen en erfenis die het gezin van de gevallen verzetsman, indien hij nog leefde, ook ge had zou hebben, worden in het z.g. „Bui tengewoon Pensioen verdisconteerd of daarvan afgetrokken". De Raad acht dit een onbillijkheid en hij dringt er bij de Kamer op aan de Regering daarop te wij zen. Zulks opdat „curatele van en controle op de weduwe van de gevallen Vaderlan der verdwijne en de aflossing van de Ere schuld waarlijk waardig en onbekrompen zij". Dat de industriële werkgeversver bonden, nu de Regering haar stand punt heeft bepaald en het zich laat aanzien, dat in de Staten-Generaal een meerderheid voor een wettelijke rege ling zal bestaan, te elfder ure terug vallen op oude stellingen, kan slechts als 'n afleidingsmanoeuvre worden be schouwd. De door de werkgeversverbonden voorgestelde oplossing acht de Kon. Ned. Middenstandersbond ondoelmatig en daarom ongewenst. Zowel veror deningen van publiekrechtelijke be drijfsorganen als ondernemersoveréen- komsten kunnen naar haar aard slechts een beperkte oplossing brengen. In dit verband wordt er op gewezen, dat een regeling per bedrijfstak vele bezwaren met zich brengt o.m. doordat zij voor alle schakels moet gelden. Dit zou dus vaststelling door een product schap vereisen, een nog moeilijker op gave dan in horizontaal verband. Men zal daarom moeten kiezen vóór of te gen een wettelijke regeling voor het gehele bedrijfsleven. Het Cadeaustelsel en het daarmede op één lijn te stellen kortingstelsel versluieren zo meent de Bond de prijs en brengen een element van on waarachtigheid in de concurrentiestrijd, omdat in feite de consument niets ca deau krijgt, maar al die schijnvoorde- len zelf moet betalen en bovendien wordt afgeleid van de bevrediging van zijn werkelijke behoeften. Honderden Tilburgse huisvrouwen bestormden Vrijdagmiddag, direct na de officiële opening door Tilburgs bur- gemeestèr, de geheel vernieuwde zaak van C. en A. Brenninkmeijer. Als deze zaak maanden gesloten was geweest, had de toeloop niet groter kunnen zijn. De firma Brenninkmeijer heeft hier de krachttoer geleverd, een geheel nieuw en dubbel zo groot gebouw op te trek ken op de plaats van het oude, zonder dat de verkoop ook maar één dag ge stagneerd werd. Ongeveer een jaar ge leden begon men in de tuin van het oude pand met de bouw van een nieu we zaak. Toen dit achtergedeelte ge reed was, werd daar de verkoop ter hand genomen en werd het voorste deel geheel herbouwd. Nu het nieuwe ge bouw gereed is, werd dit Vrijdagoch tend, traditiegetrouw, na een plechtige H. Mis, door pastoor drs. F. van Miert, ingezegend. Pastoor van Miert prees de katholieke gelovige opvatting van hen, die de verantwoordelijkheid in deze zaak dragen. Hij gaf een korte verkla ring van de betekenis der inzegening en noemde het een gelukkig samentref fen, dat deze opening juist samenvalt met het feest van de patroonheilige der parochie, waarin de zaak gelegen is, die van St. Jozef. De heer M. v. d. Biggelaar sprak daarop een dankwoord, waarin hij ook bijzonder het gehele personeel betrok, dat door eendrachtig samenwerken de snelle herbouw mede had mogelijk ge maakt. Namens het gehele personeel bood hij de bedrijfsleider, de heer Westerkamp, een fraaie asbak aan. Tijdens het feestelijk ontbijt in res taurant Modern was reeds namens het personeel door de heer Weller een lederen bureau-set aangeboden. De officiële opening 's middags werd ingeleid met een kort woord van de heer Fred. Brenninkmeijer, lid van de directie van C. en A. Spr. dankte allen, die hebben meegewerkt aan de tot standkoming van deze nieuwe, practisch ingerichte zaak. Spr. zei dat sedert de vestiging van C. en A. in Tilburg in 1933 er nauwe banden zijn ontstaan tus sen deze zaak en de stad, waarvan de voornaamste industrie voor dit bedrijf van zoveel betekenis is. Spr. was ver heugd dat met de modernisering van dit winkelbedrijf ook een bijdrage tot de ontwikkeling van de stad werd geleverd en hij noemde het een voorrecht, dat de burgemeester van Tilburg deze opening wilde verrichten. Burgemeester, mr. E. Baron Van Voorst tot Voorst zei, dat ook het ge meentebestuur trots en verheugd is, dat thans in de grootste winkelstraat van de stad zo'n paleis tot stand is ge komen. „Aan de make-up van Tilburg is nog wel wat te doen", aldus spr., „en Advertentie u hebt bijgedragen aan de verfraaiing daarvan. Er is vandaag een huwelijk gesloten tussen C. en A. en de jonge stad Tilburg met haar bloeiende indus trie", zei spr. Door het doorknippen van een lint in de Tilburgse kleuren verrichtte spr. symbolisch de opening, welke daad door het gehele personeel met luid gejuich werd begroet. Het totaal aantal Nederlanders, dat In de algelopen maanden ln Indonesië werd gearresteerd, is nu gestegen tot veertig. De heer J. Knuit, employé van de Unilever, die Woensdag te Soekaboemi in het hotel Merdeka werdi aangehouden, is thans in Bandoeng weder op vriie voeten gesteld. De eveneens te Sukabumi gearresteerde Nederlander Metzger was, zoals gemeld, reeds eerder weer op vrije voeten gesteld. De Hoge Raad heeft arrest gewezen in het cassatieberoep van de Staat der Nederlanden tegen het arrest van het ge rechtshof te 's-Gravenhage in de zaak van de „ondergedoken" bankbiljetten van D. cle L„ waarbij bepaald werd, dat het onderzoek in deze kwestie hervat moest worden tot het nader horen van getuigen. In Maart 1943 kwam een verordening van de rijkscommissaris af, dat bank biljetten van 500 en 100 gulden inge leverd moesten worden. Vele landgeno ten gaven daaraan geen gevolg. Onder hen beyond zich de Joocise Nederlander D. de L„ die zijn bankbiljetten in het bijzijn van getuigen begroef. Na de be vrijding verscheen een beschikking, krachtens welke aan eigenaars die een desbetreffend verzoek'deden, onder na der te omschrijven voorwaarden, de te genwaarde van ingeleverde bankbil jetten kon worden vergoed. De eigenaar moest daarbij kunnen bewijzen, dat hij op 13 Maart 1943 de betreffende biljet ten in eigendom had. De L. richtte in verband met deze beschikking een ver zoek aan het ministerie van Financiën om de tegenwaarde vergoed te krijgen van de biljetten, die hij indertijd had laten „onderduiken". Hij bood daarbij aan door getuigenverklaringen het be wijs te leveren, dat de bedoelde biljetten inderdaad 13 Maart 1943 zijn eigendom waren. Toen het ministerie zonder na dere motivering zijn verzoek afwees, beeft De L. de Staat gedagvaard. Voor de Haagse rechtbank verloor De L. zijn proces, doch in hoger beroep besliste het gerechtshof, dat de afwikkeling van deze zaak niet overeenkomstig de re delijkheid was geschied en dat het on derzoek hervat diende te worden tot het nader horen van getuigen. De Hoge Raad heeft o.m. overwogen, dat uit de door het Hof vastgestelde feiten niet is af te leiden, dat het niet voortzetten van het onderzoek voor ieder redelijk oordelend mens als onredelijk zou moeten worden aangemerkt. Het arrest van het hof werd vernietigd met n iet-ontvankelijk-verklaring van De L. in zijn vordering. i ii ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.45 sport, 8.50 plat teland, 9.00 gram., 9.45 caus. VPRO: 10.00 caus., 10.05 jeugd. AVRO: 12.00 sport, 12.05 Metropole-ork., 12.35 Even afreke nen, heren!, 12.45 gevar. muz., 13.00 nieuws, 13.05 gram., 13.10 lichte muz., 13.40 De Glenn Miller Biografie, 14.00 boek, 14.20 instr. trio, 15.15 toneel, 15.30 Disco-caus., 16.15 orgel, 16.30 sport. VPRO: 17.00 gesprekken met luisteraars, 17.20 caus. VARA: 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws, 18.30 Hammondorgel, 18.50 radiolympus, 19.20 gram. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 gevar. muz., 20.48 hoorspel, 21.30 piano a quatre mains, 21.55 act., 22.10 prom.-ork., koor en sol., 22.40 viool en orgel, 23.00 nieuws, 23.15 rep. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 8.00 nieuws, 8.15 orgel. IKOR: 8.30 prot. pr. KRO: 9.30 nieuws, 9.45 gram., 9.55 Hoog mis. 11.40 vragenbeantw., 11.45 Leden v. Residentie-ork., 12.15 gram., 12.20 apologie, 12.40 Hammondorgel en piano, 12.55 zonnewijzer, 13.00 nieuws, 13.10 amus.muz., 13.40 boek, 13.55 gram., 14.00 jeugd, 14.30 Concertgebouwork. en sol., 16.40 thuisfront, 16.45 Madrigaalkoor. NCRV: 17.00 prot. pr., 18.30 muz., 19.00 prot. pr., 19.30 caus. KRO: 19.45 nieuws, 20.00 gram., 20.25 de gewone man. 20.30 Die verkaufte Braut, opera, 21.30 hoor spel, 22.20 gram., 22.35 act., 22.45 Avond gebed. 23.00 nieuws, 23.15 Maastrichts Stedelijk Ork. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 15.45 ork.conc., 16.58 ork.cone.. 19.15 Carmen, opera, 22.30 Carmen, opera. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 16.30 volksmuz., 17.00 gevar. muz., 17.30 lichte muz., 20.30 lichte muz., 23.15 pia norecital. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 ork.conc.. 13.10 gevar. muz., 16.45 dansmuz., 18.00 symph.ork. en soliste, 18.50 bariton en piano, 20.00 gevar. muz., 22.25 dansmuz.. 23.00 jazz- muz., 23.15 dansmuz., 0.15 symph.ork., 1.15 gevar. muz'. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 15.30 Der Schauspieldirektor, opera, 17.45 ork.conc., 20.00 strijkork., 20.35 ork. conc., 21.35 chansons. 22.45 kamermuz. BRUSSEL. 324 m.: 12.34 lichte muz 16.45 dansmuz., 17.00 pianorecital, 18.00 volkszang, 20.40 operettemuz., 23.05 dansmuz. 484 m.: 14.30 koorzang. 15.00 ork.conc.. 20.00 ork.conc., 23.00 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 464, 76 en 49 ni.: 8.00 Engelse les voor beginnelingen. 224, 49 en 42. m.: 17.00 Engelse les voor begin nelingen. 224 m.: 22.00 Nieuws. Baro meter van de smaak. MAANDAG HILVERSUM I, 402 m. AVRO: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 8.00 nieuws, 8.15 gram., 9.00 prot. pr., 9.15 liederen, 9.25 huisvr., 9.35 gram., 11.00 caus., 11.15 ka- merork., 12.00 Hammond-orgel en tenor, 12.33 In 't spionnetje, 12.38 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 lichte muz.» 14.00 caus., 14.20 gram., 14.30 voordr., 14.45 viool en piano. 15.15 vrouw, 16.15 gram., 17.30 padvinders, 17.45 gram., 17.50 mil. caus., 18.00 nieuws, 18.15 mu zikale caus., 18.30 accordeonclub, 19.00 jeugd, 19.15 internat. Esperantocongres, 19.25 cabaret, 19.45 regeringsuitz., 20.00 nieuws, 20.05 omr.ork.. 20.50 cabaret, 21.15 omr.ork. en sol., 21.30 volksliedjes, 22.00 lichte muz., 22.30 dansmuz., 23.00 nieuws, 23.15 filmprogr., 23.45 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.30 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 sport, 8.20 gram., 8.30 Tot uw dienst, 8.35 gram., 9.00 zieken. 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.15 gevar. muz., 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klokgelui. 13.00 nieuws, 13.15 mandoline- ork., 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.30 gram., 14.45 vrouw, 15.15 zang en voor dracht, 15.30 gram., 16.00 prot. pr., 16.30 strijkkwartet16.50 gram., 17.00 kleuters, 17.15 gram., 17.30 jeugd, 17.45 regerings uitz., 18.Q0 fanfare-ork., 18.20 sport, 18.30 lichte muz., 18.45 Engelse les,' 19.00 nieuws, 19.10 'lichte muz., 19.30 caus., 19.45 huismuz., 20.00 radiokrant, 20.20 militaire kapel, 20.50 hoorspel, 21.40 caus., 31.45 kamerork., koor en sol., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 viool, cello en piano, 23.40 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 13.20 gevar. muz., 14.10 gevar. muz., 16.40 ork.conc., 21.00 ork.conc. BBC. light progr., 1500 en 247 m.: 12.30 dansmuz., 13.15 rhythm.muz.,13.45 ork.conc., 16.00 lichte muz., 16.45 accor- deonspel, 20.30 gevar. muz., 22.00 gevar. muz., 0.20 lichte rriuz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 lichte muz., 13.10 gevar. muz., 14.15 lichte muz., 16.00 pianoreci tal. 16.25 lichte muz., 17.45 gevar. muz., 19.30 symph.ork. en solist, 0.30 dansmuz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.15 altvioolrecital, 12.30 ork.conc., 13.40 pianorecital. 15.00 ork.conc., 16.50 ka mermuz., 20.00 ork.conc. BRUSSEL, 324 m.: 12.00 ork.conc., 13.15 pianorecital, 16.00 kamermuz., 17.10 lichte muz., 18.00 Franse les, 20.00 ork.- concert. 484 m.: 12.00 ork.conc., 15.00 ork.conc., 16.05 lichte muz., 17.30 zang en piano. 18.30 chansons, 20.45 oude muz. ENGELAND. BBC, European Service Uitz. voor Nederl. 464, 76 en 49 m.: 8.00 Engelse les voor beginnelingen. 224 m.: 22.00 Nieuws. Bezienswaardigheid v. d. week. Engelse les voor gevorderden. Burgemeester G. E. v. Walsum heeft Vrijdagmiddag het herbouwde pand van het schoenenmagazijn „HUF" in de Hoogstraat te Rotterdam geopend. Bij de openingsplechtigheid was o.a. de voorzitter van de Rotterdamse Kamer van Koophandel, mr. K. P. v. d. Man- dele aanwezig. Hetoude gebouw van Huf, dat eveneens in de Hoogstraat was gelegen, werd bij het bombardement van Rotterdam geheel verwoest. Een noodmagazijn heeft Huf niet willen openen, zodat het vandaag voor het eerst sinds veertien jaar was, dat de naam van deze schoenenhandel weer een Rotterdamse winkelpui sierde Het nieuwe gebouw heeft een etalagefront van 65 meter en 1500 m2 verkoopruim te, waarin plaats voor circa 230 stoelen is. Boven het winkelgebouw is een kan toorruimte, welke bestemd is voor de vestiging van het consulaat van de Ver. Advertentie helpen prompiï (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 43 Camillo Urso speelde lang en opgewekt voor het groepje. Er werd nog een tijdje gepraat, en toen werd het tijd voor de gasten om naar huis te gaan. Men nam afscheid, en even later liepen Anneke en Juan door de donkere straat naar haar woning. Zij was stil en bedaard, en bereid een spel van kat en muis met hem te spelen zo hij dat ver koos, of zich te verdedigen indien hij tot de aanval mocht overgaan. De beurt was thans aan Juan. Hij koos de aanval. „Je hebt je han dig verweerd," zei hij luchtig. „Verweer was niet nodig," antwoord de zij. „Maar je verweerde je tegen mij. Nie mand anders wist dat het een verweer was, dus moet ik de jury geweest zijn." Het was waar. Hij had haar doorzien. Ze had zichzelf tegenover hem verde digd, en alleen en uitsluitend tegenover hem. Ze had getracht bij hem begrip te vinden ze had geprobeerd in zijn ogen zichzelf vrij te pleiten van de onuitgesproken beschuldiging van be- voor haar dat zij in zijn ogen vrijuit- ging. „En wat is je oordeel?" vroeg zij „De jury is nog niet tot een oordeel gekomen. Zij verlangt aanvullend be wijsmateriaal. Wil je precies weten hoe de zeek steet? „Misschien is het wel amusant om te horen," zei ze. „Je vraagt er om," antwoordde hij. „Welnu, hier zijn de feiten. Een knappe jonge vrouw stelt zich aan San Francisco voor door op drama tische wijze haar entree te maken in Montgomery Street. Met haar begeleid ster verwekt ze daar een sensatie. Ieder een vraagt zich af wie ze mag zijn en waar ze vandaan komen. Geen enkele jongeman of hij zou er alles voor over hebben om kennis met haar te maken. Maar ze is ongenaakbaar. Een roman tisch mysterie. Iets voor een boek." „Kun je mij ook een jonge vrouw noe men die zich niet graag op haar voor van vertrouwen en helemaal niet op voor deel uit. Ze weet niets van de slechte wereld, en zeker niet van die wereld waarin met geld gewerkt wordt. Daar om praten de mensen vrij met haar en in haar bijzijn. Men vertrouwt haar, of liever gezegd, men vertrouwt de schijn die zij gewekt heeft. Zo'n lief paradijs vogeltje begrijpt immers toch niet waar over zij het hebben." Hij keek haar grinnikend aan. „Is dat geen goede verklaring van de feiten?" vroeg hij. „Behoudens een aantal wijzigingen en verbeteringen," antwoordde zij. „Maar ze is uitgeslapen en baatzuch tig," vervolgde hij, „en helemaal niet zo'n ongekunsteld wezentje als ze voor geeft te zijn. Haar oren staan altijd wijd open, en ze hoort allerlei gehei men. Waardevolle geheimen. Ze is als het ware haar eigen spion. Ze maakt mis bruik van het vertrouwen van haar deligst voordoet of zich laat bewonde- goede vrienden, om op haar eentje een ren? Hetzij bewust of onbewust?" J' - „Deze jongedame deed het met voor bedachten rade, en zonder enige schroom. Maar ze denkt aan haar reputatie. Ze boei geld te verdienen. Ze verzint een kunstgreep om van haar informaties ge bruik te maken zonder zelf in de gaten te lopen. Ze creëert H. Wattles. Het gaat tactisch te wérk. Ze heeft haar wa- pieit niet voor haar karakter,, niet ren uitgestald, maar geen enkele koper waar?" krijgt een kans. Heel, heel schrander. Dan ik weet niet door wat voor kunstgrepen verzekert ze zich van de gunst van de Ralstons en Frangois Pioche. Bijna dadelijk dringt ze door tot in de beste kringen. Ze maakt furore. Dat meisje, zonder familie of antece „Ze heeft niemands vertrouwen mis bruikt, omdat niemand haar iets in vertrouwen verteld heeft." „Ze pleegde bedrog door zich anders voor te doen dan ze was. Ze maakte zich onzichtbaar. Ze aanvaardde de vriend schap, de gastvrijheid, en de bescher- denten, verovert zich een onaantastbare ming van rijke en invloedrijke mensen, positie. Ze heeft, om een onprettige uit- en verried hen vervolgens." drukking te gebruiken, zich naar bo ven gewurmd. Ze is populair bij jong drog en verraad ten opzichte van haar en oud. Ze doet heel lief en zedigjes te- vrienden een beschuldiging die niet gen de oudere generatie vooral tegen bij de anderen, maar bij hem was opge- diegenen van de oudere generatie die geld tomen. Het was van het hoogste belang en invloed bezitten. Ze is naïef en goed „Heeft ze een van die vrienden bena deeld, Juan? Heeft ze iets van hen ontvreemd? Zijn ze één cent armer dan ze geweest zouden zijn, als ze haar oren niet opengezet had en had geprofiteerd van wat ze hoorde? Iemand verraden, betekent dat je die persoon schade toe brengt. Wie heeft er schade ondervon den? Verraad betekent ook dat Je in lichtingen aan een vijand verstrekt, wel ke die vijand kan gebruiken met ramp zalige gevolgen. Aan welke vijand is enig geheim uitgeleverd?" „Een zeer knap betoog," zei Juan. „Maar er klinkt een lichtelijk valse toon in, waar ik helaas de hand niet op kan leggen. Ik vind dat de aanklacht tegen de bewuste jongedame berust op een gebrek aan innerlijke oprechtheid. On eerzaamheid kan berusten op opzette lijkheid, op een fundamentele opvat ting van goed en kwaad, van wat een eerzaam persoon mag doen, en wat niet." „Ik ontdek er niets oneerzaams in,' zei ze met stelligheid. „Dat is juist de kern van de zaak," zei hij. „Dat is het zwakke punt waar alles om draait, Anneke. Je weet het zelf niet. Je kent eenvoudig het onder scheid niet tussen wat goed en wat ver keerd is." Ze werd niet boos. Hun gesprek had van lieverlede iets onpersoonlijks gekre gen, een filosofisch debat was het ge worden, waarin elk van de partijen zijn standpunt verdedigde. „Stel eens," zei hij, „dat je iets te we ten kwam, waaraan je een massa geld kon verdienen, maar dat deondergang zou betekenen van een vriend. Laat ons even persoonlijk wezen. Stel je voor dat ik in een onbewaakt ogenblik me iets laat ontvallen dat diep geheim is. Ik ben de enige van wie je het gehoord kunt hebben. Als je gebruik maakt van wat je gehoord hebt vernietig je mijn carrière. Zou je de kans grijpen om je zelf te verrijken en mij te ruïneren?" (Wordt vervolgd) Staten. Een gedeelte van het gebouw is gereserveerd voor jeugdige cliënten. Zij vinden hier een electrische draaimolen, verschillende grote speelgoedbeesten en een levensgroot aquarium. Bij de bouw heeft men gebruik ge maakt van enkele nieuwe vindingen. Zo gaan de zonneschermen van het gebouw automatisch open of dicht, al naar gelang de zon wel of niet schijnt. Voorts heeft men verwarmingssluizen aangebracht, waarbij het mogelijk is ook bij koud weer de toegangsdeuren open te laten staan, zonder dat kou de lucht of tocht naar binnenkomt. Het nieuwe winkelpand is een ont werp van het architectenbureau van den Broek Bakema. De bouw werd uitgevoerd door de Coöperatieve Ver eniging „ArbeidersCoöperatie voor het uitvoeren van bouwwerken Rotterdam". De eerste paal voor het nieuwe winkel pand werd op 28 April 1953 geslagen, zodat de oplevering in minder dan een jaar heeft plaats gevonden. Bij de Noordhollandsc veilingen lagen dezer dagen nog de volgende voorraden stapelgroenten opgeslagen in wagons van 10.000 kg. Het cijfer tussen haakjes is van de begininventarisatie op 5 Dec. 1953: rode kool 1252 (2429), gele kool 483 (108,9). witte kool 1738 (3438), uien 407, (1235), peen 695 (1380). bieten, ronde 475 (826), bieten, lange 52 (74), Totaal thans 5104 wagons tegen 10.471 in Dec. 1953. Wat de koolsoorten betreft zij ver meld, dat de voorraad 3475 wagons be droeg tegen 3527 op dezelfde tijd in Maart 1953. Vergeleken met vorig jaar is dit dus maar een gering verschil. Toen is het nog redelijk goed verkocht, maar momenteel ziet het er niet erg rooskleurig uit voor deze koudegrond- cultuur, De Franse regering heeft, volgens Reu ters correspondent Harold King, een be langrijke concessie gedaan aan de tegen standers van het Europese leger. In ant woord op een vraag van een lid van de Commissie voor Buitenlandse Zaken der Nationale Vergadering, heeft minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, geschreven, dat de regering bereid is te beloven, dat zij eerst het parlement zal raadplegen al vorens in de raad van de Europese De fensiegemeenschap te stemmen over kwesties waarvoor eenparigheid van stem men vereist is. Bidault antwoordde verder op een an dere vraag, dat een niet-Franse generaal van de EDG onder geen beding de staat van beleg in Frankrijk zou kunnen afkon digen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9