Sovjet-Unie protesteert bij Nederlandse regering Teg mém Zwarte Zwaan" wijst Piccioni Jr. aan ais moordenaar van Wilma Montesi Prof. Lieftinck in conflict met Turkse regering Vier personen gedood, vier anderen zwaar gewond Ook protest in Griekenland en vestiging in ons land van Amerikaanse bases Jongens werpen handgranaat in het vuur Beslissing over uit Breda ontsnapte Polak Anti-EDG-congres in Parijs Mama en haar sigaar Poolse vluchteling geeft zich uit voor piloot I mm Extremisten buiten schandaalproces uit corruptie der burgerlijke kringen te tonen om Te veel critiek geuit op Turkse economische politiek Vergulde armoede Ernstig ongeluk in Groningen Gevaarlijk „speelgoedaan strand te IJmuiden Als hij van Duitse afkomst is kan hij niet worden uitgeleverd Tot hoofd en hart Het weer fi! I Maandag 22 maart 1954 77ste JAARGANG No. 25944 RUSSISCHE AMBASSADEUR OVERHANDIGT NOTA Nenni uitgewezen en weer toegelati en H-bom explosie Veiligheidszone thans driemaal zo groot Kardinaal Bruno volgt kardinaal Massimi op „Vliegtuigongeval" PSEUDO-VOGELPEST V 7 '"•t BplMi ISli Mau Mau-leiders laten verstek gaan Politie op jacht naar testament Zaak-Rohling ten einde JEEP VLIEGT UIT DE BOCHT Gevolg van rampnacht Prins Bernhard te Palm Beach VIJF GEWONDEN BIJ AANRIJDING Vietminh graaft zich in op 500 meter van Franse stellingen WINDJACKETS - SWEATERS BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant, Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen, hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents pffr week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 Een congres van vooraanstaande te genstanders van de EDG te Parijs heeft aangedrongen op hervatting van de on derhandelingen over de hereniging van Duitsland. De EDG wordt bestempeld als een hinderpaal voor deze hereniging, terwijl de Duitse herbewapening wordt beschouwd als het begin van een hieuw militairisme. De souvereiniteits- overdracht aan onverantwoordelijke organen van een kunstmatige gemeen schap" wordt ernstig gehekeld. Het con gres werd besloten en stond onder ere voorzitterschap van Edouard Herriot. Het tverd bijgewoond door tegenstanders van de EDG uit de landen van Klein Europa en uit Engeland. Tot degenen die het congres zouden bijwonen behoorde ook de leider van de Italiaanse linkse socialisten, Pietro Nenni. Toen hij Zaterdagochtend echter in Parijs arriveerde, werd hij onmid dellijk door de politie weer op de trein naar Italië gezet. Sedert 1951 is het 6an buitenlandse tegenstanders van de Franse toetreding tot de NATO ver boden het land binnen te komen. Ook Nenni hoort hiertoe. De deelnemers aan het anti-EDG-congres verzochten echter aan Premier Laniel om opheffing van het verbod. Dit werd later ingewilligd en aan de grens hoorde Nenni, dat hij toch mocht komen. Onmiddellijk nam hij de trein weer naar Parijs. De deel nemers aan het congres verwonderden zich er over dat wel de Italiaanse com- hiunist Terracini in Parijs mocht blijven ®n Nenni niet. (Reuter-AP). De Verenigde Staten hebben het ge vaarlijk gebied rond de atollen in de Stille Oceaan waar proeven met water stofbommen worden genomen drie maal *o groot gemaakt. Het gebied heeft nu een straal van 720 km. Washington heeft Rit besluit genomen naar aanleiding van het feit dat een aantal Japanse vissers- Schepen buiten de gevarenzone toch in een radio-actieve stofwolk terecht zijn Sekomen. intussen hebben de V.S. uit Californië ®en nieuw geneesmiddel naar Japan Rezonden, Vera-cal genaamd, dat radio actieve deeltjes van het menselijk li- chaam kan losmaken. (Reuter-AP) Volgens A.P. heeft Z.H. de Paus kar- R'naal Bruno benoemd tot opvolger van R® onlangs overleden kardinaal Massi- 'h'. Kardinaal Bruno zou thans Prefect *Un van het Opperste Tribunaal van de "M>ostolische Signatuur, en President .an de Pontificale Commissie voor in- Tpretatie van het Kerkelijk recht. (AP) De Sovjet-Unie heeft bij Nederland geprotesteerd tegen het vestigen van Amerikaanse bases op Nederlands grondgebied in vredestijd, aldus heeft Tass Zaterdag bericht. Het protest werd Donderdag door de Russische am bassadeur in Nederland, S. P. Kirsanov, overhandigd. Volgens Tass heeft minister Luns de Russische ambassadeur meegedeeld, dat de Nederlandse regering de nota van de Sovjet-regering zal bestuderen *n beantwoorden. In de Russische verklaring wordt ge zegd: „Kortelings heeft de Necl pers Verklaringen van de Nederlandse minis. Ter van Oorlog en Marine, C. Staf, ge- 1 ubliceerd waaruit blijkt, dat de Ne derlandse regering heeft ingestemd mei de legering van personeel van c(e Ame rikaanse luchtmacht op Nederlano-s grondgebied. Het is geheel duidelijk, dat het vesti gen van Amerikaanse bases op Neder lands grondgebied in vredestijd niets gemeen heeft met welk defensie-oog- hierk dan ook, aangezien het goed be kend is. dat Nederland' niet door een aanval wordt bedreigd. In het huidige tijdsgewricht, nu maat regelen worden genomen om de interna tionale spanning te verminderen en de Vrede te versterken, moeten dergelijke acties van de Nederlandse regering als des te ongerecht vaardigeer worden be schouwd. De Sovjet-regering, die groot belang hecht aan de zaak van het versterken Van de vrede en het verzekeren van de Collectieve veiligheid in Europa acht het noodzakelijk de aandacht van de Nederlandse regering te vestigen op het feit. dat het ter beschikking stellen vac hases aan buitenlandse strijdkrachten «sn het legeren van vreemde strijdkrachten °p Nederlands grondgebied op geen en kele wijze tot de verbetering van de mtcrnationale toestand en van de be dekkingen tussen de landen kan bij cbagen", aldus de Russische verklaring Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken heeft medegedeeld dat het Russische Protest „nog weer een poging is om onze dappere bondgenoten schrik aan te ja Een." - Er was geen andere onmiddellijke re actie noen van dt> kant van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken noch van het ministerie van Defen. sie. In Burghausen in de Duitse staat Beieren is gisteren een wedstrijd gehouden in sigaren roken. Niet al leen de mannelijke bewoners, maar ook de Burghauserinnen mochten meedoen. Het resultaat was, dat 29 mannen en vier vrouwen zich in lieten schrijven. De erepalm viel de 50-jarige huismoeder Anna Nieder- burchner ten deel, die haar sigaar twee uur en 26 minuten brandende hield en daarmee het Duitse record op haar naam wist te brengen. (Rtr). Een Poolse vluchteling, Vasili Kova- lenko, heeft Zaterdag het dorpje Cam- po di Trens nabij de Brcnner-pas op stelten gezet. HR kwam het dorp bin- nenstrompelen, gekleed als Amerikaans militair, en vertelde dat zijn vliegtuig was neergestort terwijl de piloot nog aan boord was. Onmiddellijk trokken reddingbrigades op onderzoek uit. 200 maji Italiaanse Alpenjagers namen hier aan deel. Later bleek, dat de man hele maal geen ongeluk had gehad, maar uit Polen was gevlucht. Kovalenko gaf zich uit voor sergeant Jim Smithly uit Chicago. Hij vertelde dat hij hoorde tot de „36e attachment Air Base" in Duitsland. De Amerikaan se autoriteiten, die werden ingelicht, hadden van die basis nog nooit ge hoord en stuurden een „reddingsbriga de" om sergeant Smithly aan de tand te voelen. De man gaf al gauw toe, dat het ongeluk verzonnen was. Hij deelde mee uit Polen gevlucht te zijn en een Amerikaans uniform te hebben aange trokken om gemakkelijker Italië binnen te kunnen komen. Hij vertelde met hoe hij aan het uniform kwam en waar om hij het ongeluk had geënsceneerd. (AP). De Russische regering heeft een pro testnota overhandigd aan de Griekse ambassadeur in Moskou. Zij richt zich tegen het vestigen van Amerikaanse bases op Grieks grondgebied, hetgeen een bedreiging voor de vrede in de Bal kan wordt genoemd. Dit is het derde Russische protest tegen een buitenlandse mogendheid in vier dagen tijds.. Vrijdag protesteerde Rusland in Ankara tegen het Turks- Pakistaans verdedigingsverdrag en Don derdag in Den Haag tegen de vestiging van Amerikaanse bases in Nederland. De Turkse regering heeft laten weten, dat zij het Russische protest zou beant woorden zodra zij daar tijd voor had. (Reuter-AP) Tijdens het weekeinde zijn bij de kip penhouder S. in de Bodegraafse Meije 1400 kippen op last van de gezondheids dienst te Alphen aan. den Rijn afge maakt, omdat op dit bedriif pseudo- vogelpest werd geconstateerd. -V A Een D. C. 3, die enige tijd geleden voor de kust van Queensland neergestort is, trekt veel belangstelling, Bij eb komt het toestel droog te liggen en honderden badgasten trekken dan 1 kilometer ver over het brede, drooggevallen strand, om het wrak te bekijken. 5?' China President Tsjang kai Tsjek a'i nationalistisch China heeft bij de J->rste ronde van de Presidentsverkie- Jdgen op Formosa niet voldoende stern en op zich verenigd om herkozen te .,0rden. Vandaag wordt er opnieuw ge- lemd. Egypte Koning Saoed van Saoedi Arabië is Zaterdag voor een officieel bezoek aan Egypte in Cairo aangeko men. Verscheidene Mau Mau-leiders, die Zaterdag in het district Nyeri in Kenya een geheime bijeenkomst met rege ringsautoriteiten zouden hebben gehad zijn niet komen opdagen. Men zou heb ben gesproken over voorwaarden voor overgave van de strijdkrachten der be trokken Mau Mau-leiders. Van regeringszijde had men reeds niet veel hoop, dat de leiders werkelijk naar de afgesproken plaats zouden ko men, maar men zet de pogingen voort om alsnog een samenkomst te arrange ren. (AFP) De Turkse premier Adnan Menderes heeft verzet aangetekend tegen de be moeiingen van de Wereldbank met Turkije en aan de president dezer bank verzocht haar vertegenwoordiger in Turkije, prof. P. Lieftinck, dé gewe zen Nederlandse minister van Financiën, terug te roepen. Uit Turkse bronnen wordt vernomen, dat de premier verontwaardigd is ge worden, toen prof. Lieftinck op een Turks verzoek voor meer credieten ant woordde met de suggestie, dat de Tur ken het voorgelegde project wat zorg vuldiger dienden uit te werken. Ook zou prof. Lieftinck de Turkse regering enige concrete suggesties gedaan hebben om de economische toestand van Tur kije te verbeteren. Turkije gaat thans gebukt onder een ernstig deviezen-te kort en een ongunstige handelsbalans. De Turkse premier heeft prof Lief tinck deze opmerkingen zeer kwalijk genomen, omdat hij van mening is, dat de bank, welker lening aan Tur- kiie in totaal niet meer dan biina 6 a 9 millioen dollar hebben bedragen, niet het recht had om zich op deze wiize met de Turkse zaken te be moeien. Deze onenigheid met de We reldbank zou reeds bestaan hebben ten tiide van het onlangs door presi dent Celal Bayar gebrachte bezoek aan de Ver. Staten. De bank zou toen geweigerd heben om het verstrekken van nog meer leningen in overweging te nemen en hierover zou de Turkse regering ontsticht' zijn geweest In zijn brief aan Black, de president van de Internationale Bank voor Her stel en Ontwikkeling, heeft de premier verzocht om alle betrekkingen tussen Turkije en de Bank te herzien. De Turkse zegsman voegde hieraan toe. dat er hangende dit onderzoek geen verte genwoordiger van de Bank in Turkije zou verblijven. Onlangs heeft Turkije een lening aan de Bank verzocht voor de bouw van een dam bij Gediz in West-Anatolië. De langzame wijze waarop de Bank tot een beslissing was gekomen, zou ook een (Van onze Romeinse correspondent) ROME, hedenmorgen. Steeds feller wordt de aandacht van het publiek geboeid door de ontwik keling van het proces Muto-Montesi. De krantenverkoop is met 20% geste gen. De zittingen zijn dramatisch, vol onverwachtheden, vol tegenspraak. Het Openbaar Ministerie en de verdediging, de (communistische) advocaat Sotgiu, geven noch nemen kwartier. Het is een proces in grote stijl, een monsterlijke moloch, een machine, die, in gang gezet, mensen tot krank zinnigheid martelt, eer en goede naam vermorzelt, intieme gedachten cn gevoelens voor ieder te kijk zet en ze dan verscheurt, als een beduimelde enveloppe, waarvan zelfs de geschonden postzegel geen waarde meer heeft. Een van de hoofdgetuigen uit het proces is het Milanese meisje Anna Maria Moneta Caglio bijgenaamd de „Zwarte Zwaan". In de loop van het proces is zij verdwenen, maar eerst heeft zij alles wat zij over de affaire-Montesi wist op schrift gesteld. Dit geschrift, door sommigen als ..testament" betiteld, is Zaterdagmiddag na een kleine politie-razzia op de Romeinse postkantoren achterhaald en in de rechtszaal voorgele zen. In deze verklaring staat o.m. de pas sage: „Het hoofd van de handel in ver dovende middelen is Ugo Montagna Hij is verantwoordelijk voor het verdwijnen van vele vrouwen. Montagna ies het brein van de organisatie, Piero Piccioni is de moor denaar. En dan verder: Wij waren op 29 April (1953) om half i s avonds aan tafel en zouden naar ae bioscoop gaan, Montagna en ik", ge tuigde Anna Maria Moneta Caglio. „Toen telefoneerde Piero Piccioni en zei, dat hij in moeilijkheden zat en dat het nodig was om direct naar het Hoofd van Politie te gaan. Montagne vroeg mij op te schieten, omdat hij direct naar het Hoofd van Politie moest. Niettegenstaan de mijn opmerking, dat dat toch beter op een meer normaal uur de volgende dag kon gebeuren, gingen /ij en reden naar het Viminaal (red.: het Ministerie van Binnenlandse Zaken), waar wij kort daarop Piero Piccioni troffen, c mij door Montagna werd voorgesteld, ofschoon dat andere r-alen ook al ge' beurd was. Ik wachtt in de auto, die geparkeerd stond bij de rechter oprit van het Vimi naal en de twee gingen naar Pavone, het hoofd van Politie waar zij ongeveer anderhalf uur bleven. Daarop kwamen zij terug, praatten nr - wat er namen af scheid. Ik ging met Montagna naar huis terug en hij zei mij, dat zij bij Pavone tussen beide gekomen waren om een eind te maken aan de nasporingen in de zaak Montesi, waarin 'icc' -i betrok ken werd. Ik heb Montagna gezegd dat hij verkeerd deed zich '/'ermee in te laten, omdat,, ook al was Piero Piccioni de zoo- van een minister, hij voor de van de oorzaken van het geschil zijn. Intussen heeft Turkije een binnenlandse lening van 36 millioen Turkse lira on geveer 50 millioen gulden) opgenomen om een deel van het project te finan cieren. Tijdens een onderhoud met de Ame rikaanse ambassadeur in Turkije, A. Warren, deelde prof. Lieftinck mede, dat zij zich voor een paar weken ter be handeling van bankzaken naar Syrië zou begeven, maar wel van plan was naar Turkiie terug te keren. De ambassadeur weigerde verder commentaar te leve ren. Het Turkse verzoek is onlangs per brief gedaan aan Eugène R. Black, president van de Internationale Bank voor Herstel en Ontwikkeling. De Ver. Staten dragen het grootste deel van de fondsen bij. tien dood van Montesi talen moest. Mon tagna wierp tegen: Wat. praat je, Piero wc- 'i die d- i in Amalfi. Maar ik zei: Vertel mij seen verhalen. Ik heb gehoord, dat jij telefoneerde met Piero Piccioni, toen hij vertrok en toen was er de zwarte Fiat 1900 en nu het bezoek bij het Hoofd van Politie. Montagna ant woordde droog: Jij weet te v- het is beter, dat je eens van lucht vera"dert Hi -t -aar rr"- kamer gaan en mij- zaken ir kken en zei me. dat ik naar Milaan te gaan had „uit vrije wil of met de politie". Een zekere mevrouw Marri, onder wier berusting dit officieuze testament was, verscheen Zaterdagmorgen ter zit ting en overhandigde de president en kele brieven van Anna Maria. Het „tes tament" was er echter niet bij. Na on dervraging bleek dat zij dit die zelfde morgen door haar dochtertje aangete kend had laten posten aan het adres van juffrouw Caglio. Het tribunaal vroeg zich in stomme verbazing af, of wij hier met een proces of een soort stuiversro man in afleveringen te doen hadden. De zitting werd verdaagd, en de politie er op uitgestuurd en 's middags bevond zich het document in de rechtszaal. (Vervolg op pag. 3) De procureurs-generaal bij het ge rechtshof te Amsterdam heeft zo ver nemen wij geen gebruik gemaakt van de gelegenheid om binnen de daar voor gestelde termijn beroep in cassa tie in te stellen. De beschikking in de zaak-Rohling is hierdoor thans defini tief. j—y r is eens (lang geleden) een tij a Af geweest, waarin het burgemees- ■L-J tersambt (vooral in kleinere plaatsen) beschouwd, gewaardeerd en begeerd werd als een baan, bijzonder geschikt voor meer met stoffelijke dan geestelijke talenten begiftigde lieden van goeden huize. Deze opvatting past in geen enkel opzicht meer op de hui dige werkelijkheid, maar niettemin schijnt zij in de salariëring van de burgervaders nog na te werken. De resultaten van de ehquête inzake de sociale positie van de Nederlandse burgemeesters, gehouden door het Sociologisch Instituut van de Rijks universiteit van Groningen, zijn in dezen niet alleen onthullend, maar ook bepaald verontrustend. Het blijkt, dat de overgrote meerderheid der ge meentelijke gezagdragers behoort tot de te lang en ten onrechte ver waarloosde middengroepen. Zij moe ten niet onaanzienlijke bedragen uit eigen zak bijpassen om althans voor het oog der gemeenschap de van hen geëiste stand en het aan hun post verbonden decorum enigszins op te houden. Degenen, die dat niet kunnen, omdat zij het eenvoudig niet hebben, zijn prijsgegeven aan een pijlijke staat van vergulde armoede, te pijnlijker naarmate er meer verguldsel wordt gevergd. Deze toestand moet op de duur fnuikend werken op de geest kracht van de hoogst gemeentelijke gezagdragers, te meer daar een nor male 8-urige arbeidsdag voor hen met is weggelegd en het nemen van va- cantie met hun gezin om pecuniaire redenen er niet zelden bij inschiet. Minister Beel heeft het voornemen te kennen gegeven op korte termijn de burgemeesterssalarissen te herzien. Moge deze termijn nu eens werkelijk kort zijn en de herziening afdoende worden. Dit is niet alleen in het be lang van de ondergesalaricerde bur gemeesters zelf, maar ook van het prestige van het ambt, waaraan meer dan ooit hoge eisen van velerlei aard gesteld worden en moeten kunnen gesteld worden. (Van onze correspondent) Een ernstig ongeluk heeft in de nacht van Zaterdag op Zopdag in het dorp Noordhorn (provincie Groningen) beroering gebracht. Toen een jeep met acht personen uit de bocht vloog en te gen een boom reed werden vier perso nen gedood. De vier anderen werden zwaar gewond naar het Academisch Ziekenhuis te Groningen gebracht. In de jeep zaten de vier echtparen Busscher, Post, Hekkema en Brilstra. Zondagmiddag hebben aan het strand te IJmuiden Haarlemse jongens spelen derwijs vermoedelijk een handgranaat in een vuurtje geworpen, waarbij deze is geëxplodeerd. Twee van de zes jon gens liepen tamelijk ernstige verwon dingen op, terwijl een derde een shock kreeg. Zij hadden hun gevaarlijk speel goed op het strand tussen de zuidpier en de strekdam gevonden bij het zoe ken naar schelpen. Een van hen moest in het Antonius-ziekenhuis te IJmuiden- Oost opgenomen worden. De anderen konden naar huis terugkeren. Twee Haarlemse jongens waren Zon dagmorgen al vroeg naar IJmuiden ge gaan om daar op de pier te vissen. Toen de visserij niet veel opleverde, gingen zij het strand op om schelpen te zoeken. Zij troffen daar vier andere jongens uit Haarlem, bij wie zij zich aansloten. Van aangespoelde kurken en hout maakten zij een vuurtje op het strand en toen de voorraad brandstof opraakte, togen zij op zoek naar nieuw materiaal. Daarbij heeft een van hen een on bekend voorwerp gevonden, dat ver moedelijk een zogenaamde eiergranaat Het West-Duitse Opperste Gerechtshof heeft beslist, dat buitenlanders van Duitse afkomst met uitzondering van Fransen en Luxemburgers het Duitse burgerrecht hebben verkregen door vrijwillig dienst te nemen bij de Waffen-S.S. in de tweede wereldoorlog Het arrest, gebaseerd op een decreet van Hitler van Mei 1943, is In December gewe zen, doch pas Zondag gepubliceerd. Het arrest bevat de volgende passage: „Het toekennen van Duits burgerrecht heeft in dit geval (dat is het geval van Willem Albertus Polak, de Nederlandse oor- Te veel lof is even schadelijk als te uieinig erkenning. logsmisdadiger die uit Breda ontsnapte) ten doel, buitenlanders te beschermen, die per soonlijk in die tijd aan de staat waarde volle diensten hebben bewezen." Het voegt daaraan toe. dat de Nederlandse wet van 1 Juni 1949 eveneens de naturalisatie moge lijk maakt van buitenlanders, die zich voor de staat verdienstelijk hebben gemaakt. Het arrest is gewezen in verband met het Nederlandse verzoek tot uitlevering van Polak, die verleden jaar, na uit de gevangenis te Breda te zijn ontsnapt, naar West-Duitslanc" vluchtte, samen met zes medegevangenen. Het Opperste Gerechtshof adviseert de staatsrechtbank in Celle te onderzoeken of Polak van Duitse afkomst („Deutschstam- mig") is. Als dit vaststaat, dan kan hij krachtens de Constitutie van Bonn niet worden uitgeleverd. Het Hof wijst er op, dat de term „van Duitse afkomst" in een wet van 1935 gedefinieerd wordt als „af stammend van voorouders, die tot de Duitse volksstam behoorden ongeacht hun nationa liteit." (A.P.). is geweest. Het ding was helemaal ver roest. Eerst zijn de jongens, wier leef tijd varieerde van 11 tot 16 jaar, er mee aan het prutsen geweest, hebben er een dop afgehaald en zijn er vervolgens mee gaan gooien van de een naar de ander. Daarbij heeft de jongste het gevaarlijke ding per ongeluk in het vuur gegooid, maar toen zij gingen zoeken, konden zij het niet meer vinden. Een minuut of vijf daarna kwam de al lang niet meer verwachte explosie. Twee van het zestal waren luist even weggegaan, de overigen zaten in de na bijheid van het vuur. Twee jongens kwamen flink onder de scherfwondjes te zitten. Bovendien kreeg de ene een hoofdwond, een flinke scherf in de buik, een in zijn zijde, een in zijn rechterhand en een in zijn rechterbeen. De ander kreeg eveneens een flinke hoofdwonde, een verwonding aan zijn linkerhand en brandwonden aan het linkerbeen. De derde kreeg een lichte shock en de vierde kwam met de schrik vrij. De eerste hulp werd verleend door dokter P. Brouwer en de Ongevallen- dienst. De beide gewonden, evenals de jongen, die een shock had gekregen, zijn naar het Antonius-ziekenhuis vervoerd. Na daar geholpen te zijn konden twee jongens naar huis woTden gebracht. Slechts een jongen is in observatie ge bleven, doch hij maakt het goed. De drie andere jongens zijn later door de ouders afgehaald. Het vreemde in deze zaak is, dat op het strand open en bloot een hand granaat gevonden moet zijn. Men neemt althans vrij zeker aan, dat het een hand granaat geweest is en de voorzichtigsten onder het zestal hadden er eerst ook nog voor gewaarschuwd. Een aanneme lijke verklaring lijkt, dat tijdens de rampnacht van 1 Februari 1953, toen een deel van het duin werd weggeslagen, deze handgranaat in dat duin heeft ge legen. En het is heel goed mogelijk dat hij tijdens de afgelopen winter door wind en water blootgewoeld is. Het is niet uitgesloten, dat nog meer explosieven op deze wijze aan het licht zullen komen. Bij het aantreffen van een verdacht voorwerp is maar één manier van handelen juist: Er af blij ven en direct de politie waarschuwen. Prins Bernhard heeft Zaterdag de in ternationale luchthaven van Palm Beach bezichtigd. Allen waren naar een feestavond ge weest van de ANAB in café VVegter te Zuidhorn en keerden omstreeks twee uur huiswaarts. De heer A. R. Busscher bestuurde de jeep, die men in Noord- hom gehuurd had. Wellicht heeft nij te snel gereden, in ieder geval vloog de jeep uit de bocht, raakte een boom en kwam met een harde klap tegen een tweede boom terecht. De gevolgen waren zeer ernstig. Niet alleen werd het voertuig volledig vernield en kwa men de brokstukken her- en derwaarts te liggen maar de inzittenden werden uit de jeep geslingerd. Omwonenden snelden onmiddellijk toe en waar schuwden doktoren en ambulancewa gens te Groningen. Het echtpaar Bus scher was echter al overleden en ook mevrouw Hekkema moet op slag dood geweest zijn. De hee< Post is onderweg naar het ziekenhuis aan zijn verwondingen bezweken. De vier anderen werden in zorgwekkende toestand in het Academisch Ziekenhuis opgenomen. Vannacht was hun toestand nog zeer ernstig. Het echtpaar Busscher had twee kinderen, het echtpaar Hek kema heeft drie kinderen en mevrouw Post verwacht haar eerste baby, Zondagmiddag is op de kruising van de IJweg en de Kruisweg in de Haar lemmermeer een bromfietsberijder, die, zodeelt de politie mede, zonder snelheid te minderen de Kruisweg een voor- rangsweg opreed, door een uit de richting Haarlem naderende personen auto gegrepen en ernstig gewond. De auto raakte in de berm, sloeg over de kop en kwam met de wielen in de lucht in de naast de weg gelegen sloot te recht. De vier inzittenden van de auto, be halve de bestuurder nog twee heren en een dame, allen uit Kampen, liepen ver wondingen op. Alle gewonden zijn daar het St. Elisabethsgasthuis te Haarlem overgebracht. Troepen van de Vietminh hebben zich op 200 tot 500 meter van de Franse stellingen rond Dien Bien Phoe inge graven. De nieuwe grote aanval blijft nog steeds uit. De Franse luchtmacht bestookt de vijandelijke artillerieop stellingen zonder ophouden. Amerika zal een aantal helipcopters sturen om het gewondenvervoer uit de belegerde ves ting te bespoedigen. De Franse stafchef, generaal Ely, Is in Washington aangekomen en heeft een onderhoud gehad met President Eisen hower. Zaterdag ontving de President zijn ministers van Buitenlandse Zaken en Defensie, Foster Dulles en Wilson. De voorzitter van het comité van staf chefs, admiraal Radford, was hierbij aanwezig. Verleden week Donderdag heeft Eisenhower generaal McArthur op het Witte Huis ontvangen. (AFP-Reuter-AP) Advertentie BaRTEUORISSTRAAT 20 —TEL. 13439 (tot Dinsdagavond) Veranderlijke bewolking en over wegend droog weer. Matige tot krachtige wind tussen Zuid en Oost. Aanhoudend zacht. Zon: 6.38-18.57. Maan: 23.54-7.22.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1