Sjors, Sjimmie en de Tijger „De dominee van Urk", Nederlands spel van zee en hartstocht „Zang en Vriendschap" zingt in Amsterdam In memoriam Deken Kuilman ii BIC ARP AV Haarlemmer wint Lasker- schaaktournooi Benoeming directeur van gas-, water- en electriciteitsbedrijven Bij besluit Can Apollo's eeuwfeest Kwestie komt Donderdag in de raad Première van nieuwe avonturen in Concertgebouw Première in Haarlemse Stadsschouwburg „De Toneelvereniginggaf Eline Verkade als schrijfster terecht een fans- MAANDAG 22 MAART 1954 PAGINA 2 WASSERIJ DUYN JUBILEUM AAN „DE SPAARNESTAD" Echtpaar De Vries gehuldigd Burgerlijke Stand De bloemenactie ROCOCO" IN DE ZIJLSTRAAT Niet twee, maar drie auto's voor gemeente OPENING EXPOSITIE D. LINDEBOOM Nachtelijke rel voor ingang van cabaret Kath. Bond van Bejaarden Dank voor gezegend leven Eenvoudig, zorgzaam priester Grondaankoop bij Bovenweg te Aerdenhout 11 I I I .«m M,p >>5= V '""I Beverwijker goede tweede te Uitgeest iHr biljarten ZANDVGORT Middenstand ongerust over busverkeer Zacht klinkende bellen op voormalig Flora-terrein Gemeenteraad Heemstede „Bij voldoende 'belangstelling: een tweede Zondagmiddag voorstelling der nieuwe avonturen van de helden Sjors en Sjimmy" werd aangekondigd. Hoe groot de populairiteit van deze twee kinderfiguren is bleek omstreeks half vjjf, toen meer dan 1200 kinderen de lentezon weer opzochten en 1200 an dere tot op het Klokhuisplein wachtten om ln de grote zaal van het Concertge bouw te worden toegelaten. De moge lijkheden van de heer Stroeker, direc teur, regisseur en acteur (kampioen der manke boeven) zijn met het beschikba re stripmateriaal vrijwel onuitputtelijk. En nu is dan in Haarlem de première gegeven van „Sjors en Sjimmy en de tijger". Het „drama" begint in het bos der indianen, waar een tijger ontdekt is (ver verdwaald van huis, maar dat doet er minder toe). Sjimmy denkt met een poesje te doen te hebben, neemt het brullende beest, zo mak als een hondje, mee naar Bagdad, waar een knots-gekke commissaris van politie woont, die voor de pasja slaven moet opkopen. De strip-helden zijn natuur lijk de klos, door de verraderlijke in triges van de paardendief wel be kend voor insiders maar dè tijger brengt de redding tot onbeschrijfelijke vreugde van de kinderen. Wij hebben ons afgevraagd waarom het spel daarna niet fit was. De leider van het gezelschap gaf ons echter een zeer aannemelijke verklaring van de voortzetting met kolder-achtervolgin- gén. gooi-partijen en weggetrokken stoelen. Wij moeten de spanning bre ken, zo redeneert hij, opdat de kinde ren naar huis gaan met de laatste her innering, die de boef volkomen doet vergeten. Hoe kan een volwassen mens nu iets over zo'n vertoning zeggen. Als hij op de kinderen gelet heeft, weet hij ech ter, dat de spijker ook ditmaal weer Advertentie amktkku.vmsevaah-c 20 fix. 11053 100 jaar ervaring Bij de N.V. Drukkerij de Spaarnestad is het jubileum gevierd van de heer en mevrouw De Vries, die 25 jaar als con cierge bij dit bedrijf in functie waren. Om half vier ontving de directie de jubilaris en jubilaresse en overhandigde hun. onder dankbetuigingen voor hun werk in dienst van de Spaarnestad, een portefeuille met inhoud. De cantine, waarheen het echtpaar zich vervolgens met dochter en schoon zoon begaf, was herschapen in een bloemrijk feestzaaltje, gevuld met be langstellenden uit alle delen van het bedrijf. Als eerste redenaar trad de be drijfsleider. de heer Herber, op. Hij noemde mevrouw De Vries een vrouw met een gouden hart en haalde herinne ringen op aan de talloze malen dat zij over leden van de Spaarnestad heeft gemoederd. Ook sprak hij zijn waarde ring uit voor de wijze waarop de heer De Vries zich altijd van zijn veel om vattende taak heeft gekweten. „Ik feli citeer u beiden daarom van harte met dit mooie feest", zo eindigde hij. „Wij hopen dat God u uw trouwe en ijverige diensten ook in die zin zal vergelden, dat u nog talrijke jaren geiukkig met de „Spaarnestad-gemeenschap" zult mogen meeleven". Nadat de dichter Ko de Haan de lof van het zilveren echtpaar in verzen had bezongen, hield de heer Van Musscher een korte speech en overhandigde namens de Jubileumvereniging mevr. De Vries bloemen en de heer De Vries een enveloppe-met-inhoud. De heer Hopstaken, die uit naam van de chef-club sprak, vertelde als buur man veel contact met de familie De Vries te hebben gehad. Het was hem daarbij opgevallen, dat mevrouw De Vries nooit iets ten nadele van een Spaarnestad-employé had gezegd, maar altijd met waardering over iedereen had gesproken. De heer De Vries be nijdde hij om de manier waarop hij zich een algemeen beminde figuur heeft weten te maken. De heer Schlüfer, voorzitter van de afdeling Haarlem van de R.K. Bond van Hotel-, Café-, Restaurant- en Bioscoop-geëmployeerden „Sint Anto- nius", sprak enkele waarderende woor den, huldigde de heer De Vries voor alles wat hij als penningmeester van genoemde bond heeft gedaan en over handigde hem een sigarettenaansteker. Hierna kwamen nog enkele sprekers aan het woord. De heer Lagerweij, een der portiers, dankte de heer De Vries voor de grote steun die hij en zijn col lega's altijd van hem hebben ondervon den en bood hem namens werksters, corveeërs, portiers en bedrijfspolitle een vulpen met inscriptie aan. Namens dezelfde employé's bracht de heer Rom- bouts mevrouw De Vries en haar doch ter, mevrouw Junge, die haar verjaar dag vierde, een bloemenhulde. Nadat de heer J. Overtoom enkele anecdoten op geestige wijze in berijmde herinnering had gebracnt, sprak de heer De Vries een kort dankwoord uit, maar het einde van deze jubileumviering be tekende dat niet, want men bleef nog lange tijd genoeglijk bijeen. GEBOREN: Chr. F. M. van Straaten- Roest; z. G. A. Rapmund-Schönherr; z. N. Mus-Bot; d. E. M. Feije-Rood; d. E A Dikkeboom-Sminia d. GETROUWD: J. Houtgraaf en G M. Deen. OVERLEDEN: J. G. Kuiper 21 j. P. M. van As. 73 j. op zijn kop geslagen is. De reactie op de verschrikkelijke toestanden op het toneel was volkomen en de humor werd door de jeugd bliksemsnel in een dave rend lachen omgezet. Het recht zege vierde, maar dat moest ook eens niet geschied zijn: het Concertgebouw zou wekenlang voor restauratie gesloten moeten blijven. Wat een kunst om de emoties precies binnen de grenzen te houden en wat een feest voor de kinderen om zó te kunnen lachen. „Die tijger is niet echt", zei een jochie achter me, „hij loopt op stroom". „Nietes", verklaarde z'n buur man, „z'n buik zit dicht met een rits sluiting, d'r zit er eentje in En wij dachten heus, dat je zó uit het oerwoud kwam. Maar wjj zijn dan ook volwassen. Tot en met morgen Dinschgavond 6 uur kunnen winkeliers nog inschrijven voor de actie „Haarlem Licht en Bloe men" bij de aangesloten bloemisten, die daartoe inschrijfbiltjetten beschikbaar stellen. Als we niet beter wisten zouden we gezworen hebben, dat op Zijlstraat 67 weer een bloemenzaak was gevestigd. Tussen d.e voorjaargroeten ontwaarden We echter rokken in allerlei modellen, naar de laatste mode in allerlei c|essins, „Rococo" is sinds Zaterdag in het pand gevestigd). Blouse en rok zijn tegenwoor dig zeer gewild door de vrouw en daar om bleek al aanstoncfc dat de „loop" in deze zaak niet zal uitblijven. Het goed verzorgde interieur, de lange rijen rok ken op de elegante plastic hangers en de vlotte bedliening verhogen de ver koopkracht, waarmede alle winkeliers in de Zijlstraat ged'.end zijn. Vrijdag meldden wij, dat de raad ter beschikking zou moeten stellen een bedrag van f. 35.400 voor de aan koop van twee auto's ten behoeve van het college van B. en W. Wij moeten hier een rectificatie op laten volgen. Het gaat om twee auto's voor de dienstreizen van het college en om een derde voor de vervanging van een andere van het centraal vervoer. Het bedrag blijft hetzelfde. Wie zich onge rust gemaakt heeft over de luxe, kan dus nu weer rustig slapen. Zaterdagmiddag is in ,,'t Huis met de kogel" van de heer v. d. Pol een expo sitie van tekeningen van D. Lindeboom ingeleid door mr. L. Ali Cohen, die zei, het heel prettig te vinden, hiertoe aan gezocht te zijn. Na geconstateerd te hebben, dat ln deze nieuwe expositiege legenheid, ten faveure van de verschil lende kanten van het Haarlemse kunst leven, blijkbaar geen neiging bestaat tot specialisatie, noemde hij het de verdien ste van wijlen de kunsthandelaar De Bois, dat deze, toen Lindeboom nog in opkomst was, de verdienste van diens werk reeds had onderkend. De betekenis van dit werk is niet on middellijk aan te geven, zij ligt elders, en het bekijken ervan wekt bij sommige mensen verzet. (De toon van de inlei ding gaat hier over in die van de pleit rede in een civiel proces, waarbij als tegenpartij worden aangegeven dat pu bliek en die critici, die het griezelige van dit werk schuwen). Maar deze men sen vluchten in feite voor iets dat ook in hun eigen ziel wortelt. Dit wilde spr. onmiddellijk op de voorgrond stellen. Het algemene schoonheidsideaal is af komstig van de renaissance, maar in de laatste decennia is hieromtrent een heel ander begrip ontwikkeld. Toch heeft het werk van Lindeboom met enige stro ming weinig te maken, het is niet in te lijven bij enig Isme. Van Lodewijk van Deyssel, hoewel geen schilderkunstige autoriteit, evenwel een scherpzinnig analyst, las spr. een briefcitaat voor dat over dit werk handelt; deze sprak daarin van „de gratie van het buiten sporige." Dit is geen litteratuur, de schrijver had een scherp inzicht in de waarde van de schoonheid. In het werk van deze exposant open baart zich een kant van het leven, wel ke spr. verwant noemt aan de aanwe zigheid van beelden, zowel van heiligen als van demonen aan de middeleeuwse kathedralen, en aan de demonie van een Jeroen Bosch en James Ensor, alhoewel deze laatste een humoristisch-anecdoti- sche trek bezit, die Lindeboom zeker niet heeft. Hier spreekt een van nature gegroeide demonie. L. heeft onderbe wust het schone in het lelijke uitgegra ven. Die diepste kant van het leven heeft hem gegrepen en hij heeft deze aan het licht gebracht: gekend en diep emotioneel. Ten slotte vroeg spr. aan allen aandacht voor het geëxposeerde. In de nacht van Zaterdag op Zondag ongeveer half twee heeft zich een kleine rel afgespeeld voor de ingang van een cabaret aan de Raaks. Da 48- jarige uitvoerder C. K. en de 30-jarige koopman H. D. wilden op dit tijdstip nog naar binnen, maar zij werden door de portier tegengehouden. Daarop be gonnen beide mannen tegen de deur te slaan en te schappen om zo te trachten alsnog hun zin door te drijven. Een van hen trapte bovendien een ruit in. Toe vallig bevonden zich binnen twee rechercheurs, die daar ter contröle ver toefden. De woesteling, die de ruit in had getrapt, werd derhalve in de kort ste tijd in de kraag gevat. Zijn kame raad gaf de andere rechercheur daarop een klap in het gezicht en nam de wijk, op de hielen gevolgd door de politie beambte. Zijn vlucht eindigde op de Nieuwe Groenmarkt, waar twee sur veillerende agenten hem opvingen. Hij werd in verzekerde bewaring gesteld. Zondagmiddag werden beide trawanten op vrije voeten gesteld, nadat proces verbaal was opgemaakt. De koopman D., die de klap heeft uitgedeeld, ver klaarde later zich van het gebeurde niets meer te herinneren. De Katholieke Bond van Bejaarden en Gepensionneerden roept alle leden op, morgenmiddag half 4 in de St. Joseph- kerk aan de Jansstraat gezamenlijk de rozenkrans te komen bidden voor de zielerust van Deken J. J. A. Kuilman. BIOSCOPEN REMBRANDT: „Sangaree". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Sombrero". Boven 14 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De zoon van d'Artagnan". Bo ven 14 jaar. Tijden 2. 7 en 9.15 u. LIDO: „Onsterfelijke melodie". Boven 14 jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „De ernst van Ernst", a. 1. Tijden 2.15, 7 eA 9.15 uur. ROXY: „Vallei der verraders", 14 jr. Tij den 2.30 en 8 uur. MINERVA: Ma. 8.15 u.: „Mata Hari". Boven 18 jaar. FRANS HALS: In de matinées: „Twee sukkels in Oxford", 2.30 u. In de avond voorstellingen: „RevuÉfeirl vermoord". Tijden 7 en 9.15 uur. Maandag 22 Maart Stadsschouwburg „De Haagsche Come- die" met „De Leeuwerik", Ab. A, 8 u. Dinsdag 23 Maart Concertgebouw: Pianorecital door Henk Bijvanck, 8 uur. Minerva-Theater: De Haagsche Comedie: „Een dag aan zee", 8.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Helhgiand 62 Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u. en des Zondags van 13—16 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 11—5 uur (behalve Maandag). Het Huls met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van tekeningen door D. Lin deboom. Geopend dagelijks van 10—18 u., behalve des Zondags (t/m 10 April). Kunsthandel B1er Groot Heiligland 66, Oud-Chinese Kunst. Advertentie Met veel bloemen in de armen nam de Nederlandse schrijfster Eline Verka- ae Zaterdagavond in de Haarlemse Stadsschouwburg de hulde in ontvangst van het publiek, dat de landelijke pre mière van haar toneelspel „De dominee van Urk", opgevoerd door „De Toneel vereniging", met veel belangstelling en sympathie had gevolgd. Reminiscenties aan „Op hoop van ze gen" konden in dit volksstuk van de zee en hartstocht niet uitblijven, maar an derzijds waarde ook de geest van Marley rond, Marley, die als spook zijn oude compagnon Scrooge op het goede pad bracht. Eline Verkade schreef het met talent, maar zal wel ontdekt hebben waar de zwakke plekken schuilen voorname lijk in 't te veel opkomen en afgpan van haar figuren, een actie welke de intrige niet vroeg en in de Sinterklaasachtige legendarische dominee, die veel beter achter de schermen had kunnen blijven. Johan Elsensohn als „de dominee van Urk" in het stuk van die naam, ge schreven door Eline Verkade, Zaterdag avond voor het eerst gespeeld in Haarlem door De Toneelvereniging. Naast Elsensohn de actrice Aaf Bouber. Als afsluitstuk van „Apollo'"s eeuw feest werd in het Amsterdams Concert gebouw een Nationaal Jubileum Tour- nooi gehouden. Een zestal grote man nenkoren uit Noord en Zuid namen hieraan deel eh voerden,: zowël oude' als nieuwe, moderne 'werken uit, waarvan een 10-tal uit de Nederla'ndsé litera tuur. Doorgaans zongen d? koren beschaafd, klankrijk, muzikaal en technisch be heerst, alhoewel vanzelfsprekend het ene boven het andere uitblonk. Dit was vooral het gevolg van de keuze der nummers en het beschikbare materiaal. Zo kon een werk als „Klin gendes Jahr" van Otto Siegl (Orpheus, Het is wel eens gebruikelijk, om bij het overlijden van een be kende persoonlijkheid de minder goede hoedanigheden met de nodige piëteit naar voren te brengen als de schaduwpartijen, die het beeld, dat in onze herinnering achterblijft, nader kunnen accentueren. Doen wij dit bij Deken Kuilman dan zouden we moeten zeggen, dat hij naar de smaak van de publieke opinie zijn goede hoedanigheden te veel heeft ver borgen gehouden; niet in die zin, dat hij het licht geplaatst heeft onder de ko renmaat, maar dat hij (om te spreken in de termen van de laatste lijdens meditatie voor de radio) er niet vol doende op bedacht geweest is om te zijn, zoals de mensen graag wilden, dat hij was. Met heel zijn hart streefde hij er naar om te zijn zoals Christus verlangde, dat hij was. Hij wilde zijn een goed priester, christelijke gedachte, dat de dood de trouw aan de levensregel, die hij zich overgang is tot een beter leven, gesteld had, met een spontane goedheid, Moge God hem dit in overvloedige zonder eisen voor zichzelf, voortdurend mate schenkem er op bedacht om het godsdienstig leven te stimuleren van def parochie, waarin hij geplaatst was. In critieke ogenblikken van het leven toont de mens zich echter in zijn ware gedaante, in zijn goede en slechte kwa liteiten. Het is nauwelijks 14 dagen geleden, dat deken Kuilman aan zijn huisgenoten de ontstellende mededeling deed, van de kwaal, waaraan hij leed en waarvan de dokter nu met zekerheid de aard had vastgesteld. Meer dan door dit feit werden we getroffen door zijn eigen houding. Die volkomen overgave en be rusting in hetgeen God blijkbaar voor hem had bestemd. Nu begrepen wij, welk een innerlijke strijd hi) moest ge had hebben in de voorafgaande maan den, toen de verschijnselen zich reeds voordeden maar de onzekerheid over de aard hem voortdurend moet hebben gekweld. Dat hij tot deze houding in staat was, was alleen mogelijk door het innig contact met God, waarin hij leef de. Toen ik dan ook op de dag voor zijn operatie bij hem was, zeide hij, dat hij er rekening mee heild, dat het an- W. J. DEKLEERMAEKER pr. Wanneer men de zeer vele Haar lemmers, die met Deken Kuil man in contact kwamen, zou vragen, wat hebt u aan hem te dan ken, dan zou in de meeste gevallen het antwoord luiden: eerst nu besef fen wij van hoeveel betekenis hij ge weest is voor de Haarlemse gemeen schap. Deken Kuilman was geen spectacu laire figuur, hoewel hij een rijzige en waardige gestalte had, die ontzag in boezemde. Hij was zoals em.-pas- toor Van der Meer, die in de pastorie aan de Jansstraat de laatste jaren van dijn rust geniet, het kernachtig uit drukte: „een eenvoudig, braaf, hoog staand priester. Verstoken van opval lend grote gaven zorgde hijvoor de ders zou lopen dan wij hoopten, maar geestelijke belangen van zeer velen hij beklaagde zich daarover niet doch voelde een grote dankbaarheid jegenz God, omdat hij in zijn leven zoveei goeds had ondervonden. Daarom zou hij het wel mooi vinden, als na zijn dood het Te Deum zou worden gezongen. Wij zijn blij dat wij afgelopen Zondag na de Hoogmis aan zijn wens hebben kun nen voldoen. Wat hij aan zijn zieken voorhield, na melijk dat het goed is zelf te weten, dat de toestand ernstig is, dat heeft hij ook voor zichzelf verlangd. De geneesheer heeft hem op zijn ver zoek volledig ingelicht omtrent zijn ziekte. Hij heeft daar dankbaar gebruik van gemaakt om aan God zijn bereid heid in alles te tonen. Zo zal hij in onze herinnering voort leven als degene, die in zijn leven en sterven tot uitdrukking bracht de ware tot het angstvallige toe en gaf daar aan uiting in een uiterst eenvoudig woord, dat echter in duidelijkheid niets tekort schoot." Als men met Deken Kuilman praat te over een belangrijk onderwerp en waarin werd de Deken niet ge moeid? dan viel telkens weer zijn grote voorzichtigheid op, maar was hij gewonnen voor een plan, dan stond hij voor de verwerkelijking op de bres met een consciëntieus door zetten, dat men misschien uiterlijk niet altijd van hem verwachtte. Bij de viering van zijn zestigste ver- Jaardag hebben wij in enkele regels gewezen op zijn bewegen op alle ter reinen van het openbare katholieke leven in het Dekenaat Haarlem. Hoe heeft hij zich ingespannen voor het nieuwe R.K. kerkhof en doorgezet ondanks de teleurstellingen, die zich opstapelden. Hoeveel liefde en be zorgdheid had hij voor de R.K. open bare leeszaal en bibliotheek, voor de culturele vorming van de jeugd en voor het onderwijs in al zijn geledin gen. Insiders weten alleen, hoe hij grote problemen na rijp beraad en zeker ook na aanhoudend gebed tot een oplossing wist te brengen. Men vroeg zijn raad voor de Martha-stich- ting, men wist hem enthousiast te maken voor een Bond van katholieke Bejaarden, de katholieke studenten konden op hem rekenen en het was voor hem geruststellend, dat hij zo veel werkzame leken bereid vond om om uit te voeren, wat hij als ziel zorger moeilijk alleen kon torsen. In de keuze van zijn medewerkers was hij veelal zeer gelukkig. Onlangs ver telde hij ons nog, hoe moeilijk het voor hem was om een organisatie of instelling, die financieel uit de put geholpen moest worden, teleur te stellen. Hij deed het dan ook bijna nooit en hoopte op de Voorzienigheid. Wij hebben slechts een greep ge daan uit het werk, dat Deken Kuil man dag en nacht bezig hield. De Deken hoopte nog veel te kunnen doen voor zijn dekenaat en hij deed zich daarbij krachtiger voor dan zijn gezondheid toeliet. Voor alles ging zijn liefde echter uit naar Maria van Haarlem. Niets liet hij na om de kapel te verfraaien helaas maakte hij de voltooiing der modernisering niet mee en her-, haaldelijk riep hij de gelovigen op om naar het kapelletje te komen in vreugde en nood en om de jaarlijkse omgang tot een feestelijke gebeurte nis te maken. Toen Haarlems bisschop, mgr. J. P. Huibers, in de ziekenkamer Zaterdag ochtend de gebeden der Stervenden bad, stond het beeld van Maria bij het ziekbed. De Deken zal in Maria van Haarlem, de Leidsvrouwe bij al zijn werken, een voorspraak gevon den hebben voor Gods troon. Vanavond om half acht zullen in de St. Josephkerk de Metten gezongen worden. Morgenochtend om half tien vinden de Lauden plaats, waarna mgr. J. P. Huibers de pontificale Requiemmis zal opdragen. Mgr. C. van Trigt, de offi- ciaal van het bisdom en waarnemend Deken van Haarlem, zal de lijkrede uit spreken. In het priestergraf op St. Barbara zal het stoffelijk overschot daarna worden bijgezet. In de kapel van „Sancta Maria" heb ben de leden van de R.K. studentenver eniging „Sanctus Bavo" Zondagmorgen een H. Mis bijgewoond, opgedragen voor de zielerust van de Deken. De vereni ging heeft voor acht dagen de rouw aan genomen. Schiedam) niet' bepaald intens boeien door eemisaan een grote lijn en sterke uitdrukkingskracht. Het had wellicht gewonnen door aanwending van de oor spronkelijk geschreven strijkorkest-be geleiding. Dirigent Gijsbert Nieuwland 'leidde overigens met begeestering en sopraan Aneke de Graaf zong de daar in voorkomende solo met goede voor dracht. Wat stemmateriaal betreft, 's-Herto- genbosch' Mannenkoor tenorpartijen zijn beter bezet dan de Noordelijke koren, doch de echt lyrische tenoren bezit na tuurlijk het Zuid-Limburgse koor „Pan- cratius", directeur Henri Heydendaal. Heerlen. Alle nummers van Janacquin over Schubert naar Marius Monniken dam, een nieuwe, zeer aantrekkelijke compositie, Hindemith en Strawinsky, klonken schitterend en werden boven dien op artistieke boeiende wijze ver tolkt. Tussen deze Zuidelijke koren trad de Haarlemse Liedertafel „Zang en Vriend schap", dirigent Jack Loorij, op en met opvallend succes. Het tenorenmateriaal moge Noordelijk, minder lyrisch zijh, als ensemble en bijzonder door be schaafde klank en doorvoelde voor dracht schonk Z. en V. beslist grote vol doening! Uit het moderne repertoire was geko zen de zéér geestige .Copla's" van Os car van Hemel en het opgewekte „Lied ven den Rijnseen wijn" van Badings. Onze grootste bewondering gaat echter uit naar Philips Loots' „Morgenlied", een der beste werken van deze onverge telijke componist, jammer genoeg dik wijls niet volkomen beheerst vertolkt. Z. en V. heeft het wederom goed weer gegeven. ja, er mede een topprestatie van gemaakt. Aan de hoog gestelde me trische, rhythmische en muzikale eisen werd dan ook volkomen beantwoord. Z. en V. heeft met haar optreden de naam van de Noordelijke koren hoog gehou den. Volledigheidshalve zij vermeld, dat ook de volgende werken opvallend goed werden uitgevoerd: „Fleur des blés" van Debussy, door Utrecht. „Soave" van Palestrina en „Hongaarse Volksliede ren" van Bartök door 's-Bosch en „Bab- hudnya" van Strawinsky, door Heerlen. Een zeer omvangrijk, grotendeels zeer interessant programma, dat door een tal rijk publiek met grote aandacht werd aangehoord. Onder de -aanwezigen be vonden zich de edelachtbare Heren Bur- gemesters van de respectievelijke ge meenten. Mede viel de markante figuur van de nestor der Ned. dirigenten, Fred. Roeske, op. O. K. Eerst nu hebben wij van het gemeen tebestuur van Bloemendaal het raads stuk ontvangen betreffenc'b de aankoop van grond tussen Bovenweg, Van Haem- stedelaan en Zijweg. De raad heeft zon der discussie het voorstel aangenomen. Het blijkt te gaan om 160.000 m2 grond, gekocht van de eigenaren van Elswout tegen 80 cent per m2. Er zullen voor- bcreidlingen getroffen worden om een villa op het Noordwestelijke aan ver kopers verblijvende terrein aan de Zij weg, groot 12.000 m2 mogelijk te doen worden. De verkoop van het resterende deel van het zogenaamch Park is van de transactie uitgezonderd opdat daar door worcla gecompenseerd de waarde vermindering van Elswout, welke anders ten feit zou worden en waarvoor geen vergoeding in geld is uitgedrukt. De overeenkomst zal ontbonclen worden als de Rijksdienst voor het Nationale Plan belemmeringen in cte weg legt. De be doeling is op het terrein woningen aan te leggen en Aerdenhout een sportveld te geven. Intussen heeft deze Rijksclienst medegedeeld, dat hij geen bezwaar heeft tegen bebouwing van het terrein. De verkopers stellen van hun kant het tot stand komen van, de gehele transactie afhankelijk van de villabouw in de hoek ZijwegVan Haemstedelaan. Het dialect, dat wij niet op juistheid vermochten te controleren werkte soms onverstaanbaarheid in de hand, maar verhoogde anderzijds de sfeer door het bijzondere idioom. De duvel waarde in allerlei gedaanten door de gesprekken. Het stuk speelt in 1937, toen Urk nog een eiland was, maar er aan de ringdijk van de Noordoost polder reeds gewerkt werd. Riekelt Romkes, alias „De Knook" wenst de centrale sterke figuur in zijn familie te blijven, geeft zijn zoons geen mogelijkheid tot zelfstandigheid en is bovendien verliefd op Aaike, die met zijn oudste zoon Lub wil trouwen. Tij dens een storm tracht hij zich van zijn telg te ontdoen, maar zijn opzet mislukt en bij thuiskomst stapelt zich de ene vurige kool boven de andere op zijn koppige kop. De oplossing en bekering, de terugkeer naar de Here heeft de schrijfster gevonden in de figuur van de Dominee v. Urk, die is de 17e eeuw door oen Urker visser, op een zandplaat gezet werd, waar hij bij opkomende vloed moest verdrinken. De geest van deze dominee heeft sindsdien Urk niet meer losgelaten. Eeuw in eeuw uit komt hij bij nacht en ontij op het eiland spoken. Talrijke Ur- kers, die in hun jeugd „wel wijzer wa ren", hebben op hun oude dag deze geestverschijning zien zitten in het hoek je bij hun haard. Zo ook Riekelt Rom kes. Eerst verzet hij zich maar na het laatste onderhoud in de schemering van zijn vissershuisje zoekt hij de eenzaam heid om zich te bezinnen. Herhaaldelijke spanning kan dit stuk niet ontzegd worden, evenmin als herhaaldelijk krachtig gehuil, dat door merg en been moet gaan, maar er juist doorheen schiet. De dramati sche handeling werd echter kapot ge- morgen met I - bel voordeel. Begint U daarom i morgen met smaakloos snel, zeker maakt door de dominee in carnavals kleding van plastic. Had men alleen de stem van deze goede geest ge hoord, dan was er zeker winst ge boekt. Toen hij zijn hoofd in het laatste bedrijf door de gordijnen-,van de bedstee stak werd de situatie eenvoudig belachelijk. Regisseur Fgrd. Sterneberg, die de geest zelf schiep, heeft dan ook niet het effect bereikt, dat hij zich had voorgesteld. Johan Elsensohn en Aaf Bouber kon den het oude vissersechtpaar wel aan met alle accenten van het volkstoneel. Elsensohn was blijkbaar niet bijster rol vast, want hij herhaalde zo goed als iedere zin welke hij uitsprak. Tine de Vries stond stevig op de planken, maar wij konden toch niet geloven, dat zij da dochter was van 'n nogal wilde moeder en een vader (Jan Hundling) die 'n glaasje drinken werken vindt. Ad van Gessel en Cor Witschge speelden de zoons aanvaardbaar en met het juiste temperament. Het décor van Weynand Grijzen was getoetst aan de realiteit. Tot slot de vraag of Eline Verkade een waardevol stuk heeft geschreven voor de vaderlandse toneelliteratuur. Wij ontwijken het antwoord en stellen liever vast, dat zij recht heeft op aan moediging en ook dat „De Toneelvere niging" haar terecht een kans gaf. v. W. Burgemeester P. v. d. Ven zei in zijn openingsrede bij de aanvang van het schaaktournooi van „Lasker", dat Za terdag en Zondag in hotel Brandjes werd gehouden, dat hq dit derde toiir- nooi met veel genoegen opende. „De schaaksport aldus spreker i« een onopvallende sport en gaat zonder enig rumoer gepaard. Doch niettemin staat deze sport op een hoog cultureel niveau. En het is daarom dan ook, dat ook liet Gemeentebestuur van Uitgeest, dat hier door mjj wordt vertegenwoor- digd, gemeend heeft zich niet onbetuigd te moeten later en besloten heeft „Las ker" een jaarlijkse subsidie te verle- nen Tenslotte bracht spreker zijn com plimenten voor de prima organisatie en wenste de deelnemers veel succes in de mooie zaal van hotel Brandjes. De uitslagen van dit bijzonder ge slaagde tournooi dat uit vierkampen van 3 partijen bestond, luiden als volgt: Hoofdgroep: 1. F.A. Spinhoven, Haar lem, 2ya p.; 2. en 3. de heren E. G. Kaijser, Alkmaar, 1% p. en M. P. Sui ker, Beverwijk, ly, p.; 4. N. v. d. Lijn, Zaandam, y, p. Afdeling 1: 1. J. Jansen, Beverwijk, 2. p.; J. F. Veis, Amsterdam, 2 p. Afdeling 2: 1. P. Hart, Beverwijk, 2. p.; 2. A. C. v. d. Tak, Wormerveer 2 p. Afdeling 3: 1. J. de Vries. Zaandam, 2. p.; 2. G. L. de Haas, I.Imuiden, l'/2 p. Afdeling 4: 1. M. Schenk, Wormer veer, 3 p.; 2. A. Spijker, Uitgeest, 1 y2 p. Afdeling 5: 1. J. Kroede, Wormerveer, 3 p.; K. 2. K. Stolp, Uitgeest, l'/2 p. Afdeling 6: 1. Mevr. Klijn, Wormer veer, 3 p.; 2. C. Hogenberg, Bloemen daal, li/, p. Afdelng 7: 1, P. Krab, Santpoort, 2 p.; 2. H. W. Hogenbirk, Bloemendaal, ly, p. Afdeling 8: 1. Mevr. Vels-Stroet, Am sterdam, 3 p.; 2. B. Postma, Uitgeest, 2 p. Afdeling 9: 1. A. Schuurman. Wor merveer, 3 p.; 2. T. Dil, Uitgeest, 2 p. Afdaling 10: 1 W. L. v. Voorts-Vader, Uitgeest, 2 p.: 2. S. Veeken, Limmen, 2 p. 139 9 90 15,44 300 9 94 33.33 300 16 57 18.75 284 16 94 17.75 262 27 28 S.9Q 300 27 46 275 24 45 11.43 300 24 34 12.50 Afdeling 11; i. n. Heere, Uitgeest, 3 p.; 2. S. van Tol, Limmen, 2 p. Afdeling 12: 1. T. v. Vuren, Bever wijk, 3 p.; 2. A. J. Duikersioot, Lim men, 2 p. Afdeling '13: 1. A. Overeen?, Uitgeest, 3 p.; 2. Th. Meijer, Utgeest 2 p. Afdeling 14: f. J. J. Kabcut, Amster dam, 2'/, p 2. P. Harsveld, Velsen- Noord, 2 p. Onder grote belangstelling werden Vrijdagavond in café Hof van Holland Grote Markt, de wedstrijden om de Wilhelminabeker voortgezet. De uitslagen waren: Doves Meijer Willemse Agema Lunenburg Monnée v. Bekkum v. Rongen Heden en morgen worden de wed strijden voortgezet. De Zandvoortse middenstand is ken nelijk verontrust door persberichten, waaruit men opmaakt dat het busver keer bij de opheffing van de tram AmsterdamZandvoort zal worden ge leid over Overveen, om dan via de Zee weg op de Zandvoortse Boulevard te eindigen. Op die wijze zou men dan de ver- keersstagnatie bij de spoorwegovergang HeemstedeAerdenhout willen ont gaan. De middenstanders hebben zich nu tot de Zandvoortse raad gewend met het verzoek, een principe-besluit te ne men, waarbij wordt bepaald dat het eindpunt van de busdienst zal komen in het centrum van het dorp (op het zo genaamde Zwarte veld) en dat het bus- verkeer zoveel mogelijk over de Zand- voortselaan zal worden geleid. B. en W. van Heemstede stellen de raad voor om in de vacature van direc teur der gemeentelijke gas-, duinwater en electriciteitsbedrijven te benoemen ir. J. Limborgh, die sinds het overlijden van ir. W. J. A. Duynstee de leiding van de bedrijven heeft waargenomen. In de toelichting op dit voorstel zeg gen B. en W., dat om ln deze vaca ture te kunnen voorzien in een vier tal technische tijdschriften een oproep werd geplaatst, waarop zich slechts drie candidaten hebben aangemeld, die in het bezit waren van het diploma elec- trotechnisch ingenieur (Delft). Een van hen was de huidige waarnemend direc teur. De beide andere candidaten bezit ten echter geen ervaring op het terrein, waarvoor de gemeente een hoofdambte naar nodig heeft. B. en W. zeggen voorts er ernstig naar gestreefd te hebben een voordracht van twee personen bij de raad in te dienen, rekening houdende met de wen sen, welke in de raad zijn geuit ten aanzien van de benoeming van hoofden van dienst. Tijdens de debatten in de gemeentebegroting hebben B. en W. en de raad, in het bijzonder de fractie leider van de K.V.P., de heer Th. Ver hoeven, zich uitvoerig met deze kwestie beziggehouden, "waarbij de heer Ver hoeven en de zijnen stelden, dat katho lieke candidaten bij de benoeming van topfuncties ten achter werden gesteld. Over de wijze, waarop de heer Lim borgh zijn taak vervult, hebben B. en W. niets dan lof, hetgeen niet zou be hoeven uit te sluiten, dat de keuze op een ander zou kunnen vallen, wanneer zich een meer geschikte candidaat nad aangemeld. De meerderheid van het col lege is van oordeel, dat de sollicitanten, die overigens aan de gestelde eisen vol doen, niet met de heer Limburgh gelijk te stellen zijn. Het is derhalve niet ver antwoord, dat de huidige waarnemend directeur, die zijn functie geruime tijd tot tevredenheid heeft vervuld, zou worden gepasseerd. Daardoor ziet het college zich voor de moeilijkheid geplaatst te voldoen aan de bepaling van het Ambtenaren reglement, dat voorschrijft, dat voor een benoeming van hoofden van dienst een voordracht van minstens 2 per sonen bjj de raad wordt ingediend. De meerderheid van het college acht zich echter niet in staat om naast ir. Limborgh een tweede candidaat aan de raad voor te dragen, aan wie zij de lei' ding van de bedrijven zou willen toe vertrouwen. De minderheid is van oor deel, dat ook .in dit geval het opmaken van een voordracht van twee personen mogelijk is, door een sollicitant daaroP te plaatsen, die wel niet geheel aan H gestelde eisen voldoet, doch van wie oi® minderheid een zeer gunstige 'ndi'Ult heeft gekregen. Het is niet uitgesloten dat de KV'^_ fractie een voorstel zal indienen in raadsvergadering van Donderdag "'J alsnog met een voordracht van twe personen te komen. Het weiland, dat geruime tijd in 8® bruik is geweest voor de bloemente toonstelling „Flora 1953", is thans ter beschikking gekomen van de 8 meente. B. en W. van Heemstede wi de grond weer verpachten voor een drag van f 400 per jaar. Als een candidaat-pachters heeft zich de -,g J. H. P. van der Zijden aangemeld, t.z.t. bereid is het land te beweide' g rood-bonte koeien, waarvan een oi r. van een zachtklinkende bel zullen den voorzien. B. en W. stellen _de der voor de grond aan de heer Zijden te verpachten. De gemeenteraad van ^e''"driag» komt Donderdag 25 Maart, desbjj, om 4 uur, in openbare vergadering

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2