Moeilijk de hand uitgestoken te blijven houden GEEN ZONDES LEVENSVERZEKERING CONCORDIA Weer een kaasmarkt in Edam Proces Muto-Montesi Maar lidmaatschap van de SER De West acht zich zelf geen kolonie w cvffjv&r JUJE§ wËid v VAM Kaasjes rolden als gouden appels in de schoot der Schone Slaapster Koningin dankt de H.Vader JP V.V.D.-vergadering beschouwt P.B.O. A. van Oorschot recipieert MAANDAG 22 MAART 1954 PAGINA 3 KATHOLIEK HOGER PERSONEEL „La Libre Belgiqae": Wat is het welzijn van Anneke Beekman? Opinie van Joodse kringen in België Heidebrand op Veluwe Zestig ha. in Kroondomein verloren gegaan Ned. expositie in Tel-Aviv Raadsleden tijdens gebed op de gang Rotterdammer in België verongelukt Twee motorrijders na botsing overleden Merkenkwestie B.P.M./Shell verliezen kort geding Verklaring van oud-minister Lichtveld te Caracas Geen oppositie tijdens de dienst Ambtenaren in Indonesië worden ontslagen J. Drijver officier Oranje-Nassau Afscheid van Ver. tot behoud van natuurmonumenten Theo Bruins bij Muziek- lyceum NIEUWE LUCHTLIJN DP COLOMBO Coöp. Levensverzekering-Maatschappij u.a. HOOFDKANTOOR: UTRECHT TEL. 16591 (3 LIJNEN) Voor hulp bij de watersnoodramp Kunstbeen voor Indon. oud-strijder Küü - Prof. Molenaar constateert bezwaren Mastreechter Staar defileert voor Koningin Pauselijke onderscheiding toegekend Nieuw Garuda-contract zo goed als klaar Boerderij afgebrand (Van onze Utrechtse correspondent) Zaterdagmiddag hield de Katholieke Vereniging van Hoger Personeel in Ho tel des Pays Bas te Utrecht haar twee de algemene jaarvergadering, die o.a. Werd bijgewoond door de voorzitter Van de St. Adelbertvereniging, mr. A. Baron van Voorst tot Voorst. In zijn openingsrede constateerde de Voorzitter, de heer P. van Rooy, dat, hoewel de officiële erkenning van de organisatie nog steeds op zich laat Wachten, het bestaan van de organisatie op zichzelf een conflict is geworden, waarmede men steeds meer en meer rekening gaat houden. Moge het afge lopen jaar weinig reden tot uitbundig heid geven, ja, zelfs op bepaalde pun ten critisch stemmen, wij zijn er van overtuigd aldus de heer Van Rooy dat de plaats van onze organisatie in het afgelopen jaar hechter is gewor den. Het hoofdbestuur en het dagelijks bestuur zijn thans bezig een plan uit te werken, dat neerkomt op een sterke decentralisatie van de propaganda en Waardoor men in de eerstkomende maanden op een sterke toename van het ledental hoopt te mogen rekenen. Met voldoening constateerde spreker Verder, dat bij de jongste loonronde in Verscheidene grote bedrijven een po ging is gedaan, om de te sterke nivel lering te corrigeren. Wat betreft de verhouding tot de andere organisaties merkte de voor zitter op, dat het zeer moeilijk valt de hand, uitgestoken tot vriendschap pelijke begroeting, uitgestoken te houden, indien men tot het inzicht komt, dat aan de andere zijde de bereidwilligheid ontbreekt om de Het katholieke blad „La Libre Belgique" heeft naar aanleiding van de verdwijning Van het Joodse meisje Anneke Beekman uit het klooster te Banneux verscheidene Jood se kringen in België geraadpleegd, die vol gens het blad alle van oordeel zijn, dat er in deze aangelegenheid slechts een criterium mag gelden, n.l. het geluk en welzijn van het kind. Ieder fanatisme, zo werd opge merkt, moet betreurd worden. Men vraagt zich daarom af, aldus „La Li bre Belgique" of het geluk van Anneke Beekman wel hierin bestaat haar aan een Pleegmoeder te ontrukken, die haar zo lief heeft, dat zij haar land en alles wat zij had achterliet en zich blootstelde aan een gerech telijke vervolging. Alle personen die Anneke en haar pleegmoeder tezamen hebben gezien, getuigen van de grote genegenheid, die ook het meisje koestert voor mevr. L.V. M. cfie 2ii werkelijk als haar eigen moeder be schouwt. Is het werkelijk voor het welzijn van het kind, aldus het blad, Anneke thans in han- <ien te geven van een commissie of een fihonieme collectiviteit, wier doel schijnt te *ün het meisje aan een soort hersenspoeling te onderwerpen, zodat zij weer ln de Jood- Se gemeenschap kan worden opgenomen? (Van onze correspondent) Leden van de Veluwse bosbrand weer te Apeldoorn, Hoog Soeren en Ugchelen en een aantal in de Koning Willem Ill-kazerne ge legerde militairen hebben Zondagmiddag twee uur lang een felle en inspannende strijd geleverd tegen het vuur, dat de heide in het Kroondomein nabij het stationnetje Assel, gemeente Apeldoorn, teisterde. Tegen een uur kwam op de centrale post Van de Veluwse Bosbrandweer te Apeldoorn het bericht binnen van een heidebrand]e. Toen men ter plaatse kwam, bleek het vuur in de droge heide een gretig voedsel te heb ben gevonden, waardoor zelfs een belendend dennenbos groot gevaar liep. Dit gevaar kon in de kiem worden gesmoord door het ma ken van een tegenbrand. Een oppervlakte heide ter grootte van circa zestig h.a. werd zwart geblakerd. De oorzaak van deze hei debrand is onbekend. De politie stelt hier naar een onderzoek in. (Van onze correspondent) Naar wij vernemen, zal de K.L.M. de volgende maand bij de opening van het nieuwe K.L.M.-gebouw in Tel-Aviv een tentoonstelling van Nederlandse kunst organiseren in samenwerking met het ministerie van Onderwijs, Kunten en Wetenschappen. Op deze tentoonstel ling, welke 3 weken zal duren, zullen werken geëxposeerd worden van J. Groenestein, Amsterdam, Max Reneman, Groningen, Frans Nols, Kerkrade en Jef Diederen. Brussum. De kunstwerken tullen per K.L.M.-toestel naar Tel-Aviv vervoerd worden. Reeds bij eerder ge houden tentoonstellingen is gebleken, dat in Israël een grote belangstelling bestaat voor de kunst in het algemeen en de Nederlandse kunst in het bijzon der. Drie leden van de gemeenteraad van Loosdrecht de twee leden van de PvdA- fractie en het communistische lid!, heb ben bij monde van een van, hen meege deeld. in komende raadsvergaderingen obstructie te zullen gaan voeren en te vens tijdens het aan d,p raadsvergade ringen voorafgaande gebed op de gang te gaan staan, zij doen dit niet, aldus Werd door hen medegedeeld, uit gebrek aan eerbied voor het gebed, maar uit fluitend om gebeurtenissen, die volgens hen niet in overeenstemming zijn met de mhoud van het raadsgebed. De 75-jarige C. J. B., gewoond heb bende Avenue Concordia te Rotterdam. •s op de weg van Brasschaet naar Ant werpen, toen hij het portier van een rijdende auto opende, op de weg ge- j!allen. Hij werd zó ernstig gewond, ?at hij enkele uren later in een zie kenhuis is overleden. s Op de Rijksweg Vlissingen—Bergen op Jjpom heeft zich Zaterdagavond een aanrij- >,*ng voorgedaan tussen twee motorrijders, A. Butler uit Biezelinge en Hunders- J'srck uit Ovezande. Beide personen wer- Kpn in zorgwekkende toestand naar het zie- j^nhuis te Goes overgebracht, waar zij aan bekomen verwondingen zijn overleden. uitgestoken hand te aanvaarden. Dat deze bereidwilligheid ontbreekt, daarover heeft men geen twijfel ge laten. In dit verband herinnerde spreker aan een oriënterende bespreking, ver leden jaar kort na de algemene verga dering gehouden met enkele prominen te figuren van de K. A. B., waaruit men concludeerde, dat de bereidheid tot het vinden van een voor beide par tijen aanvaarde oplossing aanwezig was. Het hoofdbestuur van de K. A. B., zou na ruggespraak met de aangesloten bonden trachten te komen tot een voorstel tot samenwerking. Het opti misme werd de grond ontnomen niet alleen toen de verbondsvoorzitter op de daarop volgende verbondsvergade ring van de K. A. B. een uitval deed in de richting van onze en soortgelijke organisaties, maar misschien nog meer door een publicatie van de heer De Wit in het weekblad „Onze Taak". In deze publicatie heeft schrijver de eis ge steld tot aansluiting van onze organisa tie bij een erkende vakcentrale, i.e. de K. A. B. Alzo is pro foro publico de door ons verlangde samenwerking afgewezen. Begrijpelijkerwijze bestaat er nadien bij ons maar weinig bereidheid op nieuw hiertoe het initiatief te nemen. Wij blijven tot samenwerking bereid, doch zullen zo nodig onze weg alleen zoeken en vinden, besloot de voorzitter. Na behandeling van de gebruikelijke jaarstukken -hechtte de vergadering haar goedkeuring aan voorstellen, om samenwerking te verlenen bij het tot stand komen van een beroepencentrale en van de Stichting Federatie Orga nisatie Intellectuele Beroepen. De bestuursverkiezing had tot resul taat, dat de aftredende bestuurders mr. H, J. A. Klaverdijk en drs. P. G. E. M. v. d. Zanden werden herkozen. De vacature-Veenendaal blijft onver vuld. Tenslotte sprak de voorzitter van de St. Adelbertvereniging nog een op wekkend woord, waarin hij lichtende perspectieven opende. Naar spreker vertrouwt zal op de volgende jaarver gadering naar alle waarschijnlijkheid wel het lidmaatschap van de S.E.R. kunnen worden vermeld. Verder mag worden verwacht, dat dan de commis- sie-Beaufort haar taak zal hebben ver vuld en aan het Hoger Personeel de hem passende plaats in de nieuwe ka tholieke organisatievorm zal hebben aangewezen en tenslotte, dat de tot standkoming van de Federatie Organi satie Intellectuele Beroepen een flinke stap op weg naar de verwezenlijking zal hebben gezet. Een kort geding door B. P. M. en Shell aanhangig gemaakt tegen de Cal- tex Petroleummaatschappij, is blijkens vonnis van de vice-president van de Haagse Rechtbank in het nadeel van eerstgenoemde twee maatschappijen uitgevallen. BPM/Shell, die een nieuwe samen stelling benzine verkopen onder de naam ICA, daagden de Caltex, omdat deze kwam met een nieuwe samenstel ling benzine onder de naam IC-plus. BPM/Shell vorderden van de Caltex het onmiddellijk stopzetten van deze aanduiding, omdat daarmee, naar hun mening, het recht op het merk, name- ]ijk ICA, zou worden aangetast. Na zeer uitvoerige overweging heeft de vice-president van de rechtbank be slist, dat ICA, welke aanduiding steeds gebruikt wordt met de toevoeging „Ig nition Control Additive", niet als merk kan worden aangenomen, weshalve de Caltex niet kan worden gedwongen de aanduiding IC-plus na te laten. De BPM en Shell zijn veroordeeld in de kosten van het geding. Op de Inter-Amerikaanse conferentie te Caracas hebben woordvoerders van Surina me en de Nederlandse Antillen verklaard, dat zij zich niet beschouwen als vertegen woordigers van koloniale gebieden. De he ren Lichtveld, oud-minister van Gezond heid en Opvoeding in Suriname, en Chu- macairo, attaché en honorair raadsman van de Nederlandse legatie, deelden op een pers conferentie mee, dat hun gebieden behan deld wensen te worden als een deel van het Nederlandse koninkrijk. De heer Lichtveld zei: „Wij genieten vol ledige autonomie, behalve op het terrein van de defensie en de buitenlandse betrekkin gen. Als wij in Nederland gezamenlijk zou den vragen om autonomie ook op deze ge bieden of om de gemenebest-status, dan zou ons verzoek ingewilligd worden" De heren Lichtveld en Chumacairo be toogden, cfat de resolutie, die op de confe rentie is aangenomen en waarin de afschaf fing van het koloniale stelsel wordt geëist, geen betrekking heeft op de Nederlandse gebiedsdelen in Zuid-Amerika. (A.P.). De eerste vice-premier van Indonesië, Wongsonegoro, heeft verklaard, dat de regering ambtenaren, die tijdens de dienst oppositie voeren tegen het rege ringsbeleid, zal ontslaan. Wongsonegoro zei zulks in antwoord op een vraag van „Berita Minggu" over ambtenaren, be horende tot oppositiepartijen, die ge bruik makend van hun functie, rede voeringen voor het publiek houden, waarin zij critiek uitoefenen op het be leid van de regering. De vice-premier voegde hieraan toe, dat het anderzijds niet de wens van de regering is, dat ambtenaren, die leden zijn van rege ringspartijen, tijdens hun dienst de po litiek van hun partij in practijk bren gen. Het uitvaardigen van een regerings verordening om deze kwestie te rege len, zal in overweging worden genomen, Bij het begin van de in Krasnapol- sky te Amsteram gehouden jaarverga dering der Vereniging tot behoud van natuurmonumenten in Nederland, heeft de voorzitter, dr. J. A. van Steijn, met enkele woorden, die de zaal staande aanhoorde, de overleden ere-voorzit- ter mr. dr P. G. van tienhoven her dacht, waarna enkele ogenblikken stil te in acht werden genomen. In zijn afscheidswoord tot de hoofd directeur-secretaris, de heer J. .Drij ver, zeide de voorzitter o.a., dat de naam van de scheidende een eervolle plaats in de geschiedenis der vereni ging zal innemen. Namens de minister van O.K. en W. bracht mr. F. P. Th. Rohling, chef der afdeling oudheidkunde en natuurbe scherming, de heer Drijver dank voor de grote steun die deze voor de rege- ring is geweest voor de wijze waarop hij de belangen van de natuurbescher ming heefft behartigd. Mr. Rohling deelde tot slot mede, dat H. M. de Koningin, Beschermvrouwe der vere niging, de heer Drijver bij bevorde. ming heeft behartigd. Mr. Rohling orde van Oranje Nassau. Een langdu rig applaus volgde op deze medede ling. De pianist Theo Bruins ls benoemd tot hoofdleraar aan de conservatorium afdeling van de vereniging „Muziekly- ceum" te Amsterdam. Begin April opent de K.L.M. een nieu we luchtlijn op Colombo op Ceylon. Advertentie UITERST LAGE PREMIEN AANDEEL IN DE WINST Toen wij de vorige week schreven, dat Edam wel met een scheel oog naar Alkmaar kijken zou, dat straks recipiëren gaat namens de kaas, die tenslotte naar Edam is ver noemd, hadden wij geen vermoeden, dat hier de geest reeds was opgeroe pen en vaardig geworden over de kleine stad. Ook Edam zal dit seizoen weer een kaasmarkt bezitten, zij het heel bescheiden éénmaal per maand. Natuurlijk ook een show-markt, want het instituut heeft zich nu eenmaal overleefd. Het wordt allemaal een beetje Alkmaar in miniatuur, al te be ginnen met het popperig Waagje en het heel kleine, intieme plein, dat niet eens meer officieel kaasmarkt heet, maar vernoemd is naar Jan Nieuwen- huyzen, de stichter van 't Nut; Water land de bakermat van deze roemruch te negentiende eeuwse instelling. De vakken van gele steentjes en een wind roos in het plaveisel herinneren nog aan de vroegere bestemming, die Za terdag j.l. weer in ere is hersteld met echte kazen, berries en dragers en de reusachtige weegschaal onder het lui- feitje in bedrijf. Er was afschuwelijke mechanische muziek bij deze feestelij ke gelegenheid, maar als deze zweeg kon men het carillon uit de speeltoren horen, dat zijn vreugde uitzong over het stadje. Wij wensen Edam oprecht succes met zijn herstelde kaasmarkt, ook al moesten de dragers in costuum nu nog uit Alkmaar komen. De meisjes in Vo- lendams waren echter weer uit Edam zélf, verkleed dus voor de gelegenheid, onbegrijpelijk zou men zeggen in een gemeente, die over 8.000 wasechte Vo- (Van onze Romeinse correspondent) Zaterdag heeft de gezant bij de H. Stoel, jhr. M. van Weede, een eigenhandig schrij ven van H. M. de Koningin overhandigd aan mgr. Montini, pro-staatssecretaris van Z. H. de Paus. Dit schrijven was een dank brief aan de H. Vader voor de hulp, die de H. Stoel en het Pauselijke Werk voor Hulpverlening gegeven hebben aan de slacht offers van de watersnood van Februari 1953. Het was onze gezant niet mogelijk (fit schrijven aan de Paus zelf te overhandigen, daar de doktoren alle audiënties de Paus nog streng verboden hebben. In Augustus 1947 tijdens de eerste Nederlandse militaire actie in Indone sië werd een compagniescommandant van het Indonesische leger, kapitein Mohammed Saleh zo ernstig aan het rechterbeen gewond,' dat dit moest worden geamputeerd. Ruim zes jaar later, in November 1953, kwam ex- kapitein Saleh naar Nederland om als waarnemer namens de Indonesische oud-strijders de conferentie bij te wo nen, die de wereldfederatie van oud strijders die maand in Den Haag hield. Van zijn tijdens de strijd opgelopen verwondingen was hij geheel hersteld, maar de krukken waarmede hij zi'-h voortbewoog vormden een groot ob stakel voor zijn terugkeer in de maat schappij. De bond van Nederlandse Mi litaire Oorlogsslachtoffers heeft voor ex-kapitein Saleh dit obstakel weggeno men. Hij bood hem een kunstbeen aan. Zaterdag was ex-kapitein Saleh aan wezig in de ambtswoning van de waarnemende Hoge Commissaris van Indonesië in Nderland, mr. Susanto, waar de Bond hem het kunstbeen, waar mede hij al geheel vertrouwd is, sym bolisch aanbood. V:' .tfCKK*. Het uit 1778 daterende Waaggebouw van Edam werd Zaterdag weer geopend. Da gelijks zal er te zien zijn hoe in de 18e eeuw de kaas vervaardigd werd. Hier toon een meisje de werking van een kaaspers. Advertentie (Vervolg van pag. 1) Een overzicht over de enkele mar kante punten van het proces Muto mo ge hier volgen. De journalist Silvano Muto publiceerde het vorig jaar' in zijn maandblad „Attualita" het resultaat van zijn onderzoekingen omtrent de geheimzinnige dood van een Romeins meisje, Wilma Montesi. Het politieon derzoek had uitgemaakt, dat dit meis je een ongeluk gehad had en door ver drinking om het leven was gekomen. Haar lichaam werd op 11 April 1953 op het strand tussen Ostia en Anzio ge vonden. Muto was van mening, dat hier meer achter zat, dat het meisje ver moord was en haar dood te maken had met gebruik van en handel in verdo vende middelep. Maar door relaties van de schuldige (n) met leidende fi guren uit het politieke leven en van de politie zou verder onderzoek ge staakt zijn. Silvano Muto had zich te dezen te verantwoorden voor de recht bank. Hij noemde zijn getuigen, onder wie een meisje, Concetta Adriana Bisaccia. 4 Maart van dit jaar zou de openbare behandeling plaats vinden. Enige tijd daarvoor ontstond er een groot rumoer in de pers (en in de ge- illustreerde weekbladen): de ex-ver- loofde van Ugo Montagna, „markies di San Bartolomeo", juffrouw Moneta Cag- lio, oud 22 jaar, was ondergedoken. Zij vreesde voor haar leven. Zij had een rapport in drievoud opgesteld, een er van naar het Vaticaan gezonden, een naar het Ministerie van Binnenlandse Zaken en het derde exemplaar berust te in Milaan, waar zij vandaan kwam. Haar vader, een bekend notaris, legde voor de pers een verklaring af: zijn dochter was teruggekomen van de dwa lingen haars weegs (zij had een zeer vrolijke-Frans-leven geleid in Rome), was door haar relatie met de soit di- sant markies di San Bartolomeo achter een reeks huiveringwekkende feiten ge komen en haar biechtvader, aldus de notaris, had haar verplicht om van haar wetenschap mededeling te doen aan de autoriteiten. Het Openbaar Ministerie gelukte het achter de verblijfplaats van Anna Ma ria Moneta Caglio te komen en onder bewaking werd zij naar Rome overge bracht voor de verhoren in het vooron derzoek. Er is inderdaad heel wat fraais, en wel publiekelijk, bij het proces losge komen. Met de regelmaat van de klok zijn door de betrokkenen aanklachten wegens valse getuigenis, smaad, las ter enz. tegen juffrouw Caglio inge diend na ieder getuigenverhoor: er lopen er nu een vlotte dertig. De heer Montagna, wiens belastbaar inkomen blijkens de belastingdienst 700.000 lire per jaar zou bedragen (f 4300,had, afgezien van automobielen, toch ze ker een millioen per maand nodig. De herkomst daarvan is onzeker. Het po litierapport beva.tte aantekeningen over zijn activiteiten om de fascisti sche autoriteiten te behagen, de Duit sers en de Gestapo. Het markiezaat had hij zich zelf aangemeten. Hij muntte er in uit zich 'kennissen te verschaffen in de leidende kringen en organiseerde jachtpartijen en feestjes in villa's aan het strand tussenhet reeds eerder genoemde Ostia en An zio. De (communistische) Paese Sera publiceerde in grote opmaak een foto van de heer Montagna als getuige bij het huwelijk van de zoon van Minis ter Spataro in 1952. De meest tragische figuur van het proces is Juffrouw Bisaccia, ongeveei 25 jaar. Zij spreekt zich geregeld tegen en weet van niets. Eind van het vorig jaar heeft zij zelfmoord willen plegen, hetgeen mislukte. Zij weigert hardnek kig er de reden van op te geven. Bij confrontatie met andere getuigen ha pert het immer en er klopt nooit iets. Het heeft telkens de schijn, dat 1uf- frouw Bisaccia eerder als aangeklaagde (van wat?), dan als getuige voor de rechters staat. Haar gewezen vriend, een schilder, die verslaafd is geweest aan verdoven de middelen, werd tijdens het proces plotseling opgepakt en in een inrichting voor gevaarlijke zenuwzieken gestopt. Het bleek een vergissing. Zijn verkla ringen gaan dwars is tegen die van Concetta Bisaccia in. Een moloch Ter staving van beweringen vorderen zowel het Openbaar Ministerie, als de verdediging de oproep van steeds nieu we getuigen. De verdediging iaat bo vendien niet af te insinueren, vra'gen te stellen, die juist buiten de orde gaan en er is een voortdurende strijd tussen de bank van advocaat Sotgiu en de ze tel van het O.M., een strijd, die span nend en zelfs vermakelijk zou zijn, wa re het niet, dat er andere zaken op de achtergrond staan. De linkse extremisten hebben er hun zinnen op gezet van dit proces een politiek schandaalproces te maken om den volke „de corruptie der bur- gelijke kringen" te tonen en er na tuurlijk garen bij te spinnen. Dat er zaken gefechied zijn, die ui termate onfris genoemd moeten wor den, lijkt wel duidelijk en even dui delijk is, dat er lieden vechten voor hun leven. In een artikel, dat heden verscheen in de Osservatore della Do- menica schrijft de vice-hoofdredacteur van de Osservatore, dat het juist en goed is, wanneer het mes in een ge zwel gezet moet worden, maar dat de wijze, waarop geïnsinueerd wordt en waarop bepaalde kranten hun ver slagen, foto's en privé-revelaties ge ven in deze materie, de waardigheid van de mens aantasten, de rechtvaar digheid en het zelfrespect. Niettegen staande de objectiviteit van het tri bunaal en de kennelijk goede wil de grens van het menselijke niet te over schrijden, is dit proces, zoals wij reeds schreven, een moloch geworden, die mensen vreet. Aan de gerechtig heid kan ten volle voldaan worden en het recht kan zijn ongehinderde loop hebben zonder de humanitas en de caritas met voeten te treden, wanneer alle partijen hieraan mede werken. Helaas is dit niet zo. Vandaag worden als voornaamste ge tuigen gehoord Uyo Monta'gna, Piero Picciom en de (afgetreden) Directeur der Openbare Veiligheid, Pavone. (Van onze correspondent) Tijdens de openbare bijeenkomsr van de jaarlijkse algemene vergade ring van de VVD welke Zaterdagmor gen in Musis Sacrum te Arnhem on der voorzitterschap van prof. mr. P J. Oud werd gehouden, heeft het Eerste Kamerlid, prof! mr. A. N. Mo lenaar uit Wassenaar een inleiding ge houden over het onderwerp de Pu bliekrechtelijke Bedrijfs Organisatie Prof. Molenaar signaleerde enige be zwaren, welke uit het kamp der werk gevers worden vernomen. Zo vindt men de vaststelling der arbeidsvoor waarden in de collectieve arbeidsover eenkomst democratischer dan die in het bedrijfsschap. Vervolgens komt men bij de voorgeschreven paritaire samenstelling der besturen in de PBO in conflict met het zuilenstelsel. Hoewel voorstander van de PBO vreesde prof. Molenaar, dat de tijd er voor nog niet rijp is. Zo lang is expe rimenteren niet ongevaarlijk. In de landbouw is men nochtans veel verder gevorderd dan in de industrie. £pr. was van mening dat het schermen met schijnvooruitgang voor iets waarvoor de tijd nog niet rijp is, de PBO geen goed doet. Vergeleken bij de twintiger jaren heerst er thans een aanzienlijk betere sociale sfeer, die blijvend is, aldus spr. Deze sfeer moet overal in het bedrijfs leven doorwerken. Een betere verhou ding tussen werkgevers en werknemers, die elkaar wederkerig als medewerkers beschouwen, is een enorm belang voor de samenleving. Daar vandaan de gro te betekenis van de ondernemersraden waarin de arbeiders zelf betrokken worden in de onderneming en wel beter dan in de commissies van het bedrijfs schap mogelijk zal zijn. Het lid van het hoofdbestuur der VVD de heer T. J. Twijnstra, achtte het belangrijkste element in de PBO het Het ligt in de bedoeling, dat dit jaar een bekend zangkoor het nationaal défilé zal opluisteren, dat volgens tra ditie op 30 April Koninginnedag voor Hare Majesteit de Koningin in de tuin van het paleis Soestdijk al worden gehouden. De eer zal te beurt vallen aan de „Mastreechter Staar", die onze jarige vorstin tijdens dit dé filé een aubade zal brengen. Het koor zal tijdens het aansluitend weekeinde in 't Gooi vertoeven en o.m. Zaterdag avonds voor de K.R.O.-microfoon con certeren. feit, dat werkgevers en werknemers om de tafel gaan zitten. De heer A. van Leeuwen had echter voor de PBO geen goed woord over. Hij kon er niets anders in zien dan een soort nazi-organisatie, welke tot de dic tatuur leidt. Weliswaar heeft de PBO voordelen, maar spr. vroeg zich niettemin af of „deze dure hokus-pokus'' nodig was, nu zonder PBO het contact tussen werkgever en werknemer reeds groeit. De meer ontwikkelde arbeiders, zo zei spr., voelen al niet veel meer voor de PBO en de „bosses der verambtenaarde vakbonden." Wij zijn op een gevaarlij ke weg aldus concludeerde de heer van Leeuwen. Na de lunch kwam het beleid van de VVD-Kamerfractie in discussie, en daarbij in hoofdzaak de kwesties der Ambonezen en de gerepatrieerde amb tenaren en particulieren uit Indonesië. Prof. mr. P. J. Oud werd tot voorzit ter gekozen. Verder werden in het hoofdbestuur gekozen mej. mr. J. L. M. Toxopeus Pott te Oterdum en ir. L. G. Oldenbanning te Assen. Het heeft Z. H. de Paus behaagd de heer A. L. G. M. van Oorschot te on derscheiden met de orde van St. Sil vester. Zaterdagmiddag werden hem de aan deze orde verbonden versierse len uitgereikt door pater M. Bogaartz S.J., de aalmoezenier van de Pers, tij dens de receptie, die de heer Van Oor schot hield ter gelegenheid van zijn 40-jarig jubileum als journalist. Pater Bogaartz kon dit doen in tegenwoordig heid van talrijke collega's en een aan tal vrienden en bekenden van de heer Van Oorschot, die allen naar Hilversum waren gekomen, om de jubilaris hun gelukwensen aan te bieden. Aanwezig waren onder meer de hoofdredacties en directies van een aantal bladen, afge vaardigden van Journalistenorganisa ties, vertegenwoordigers van de K. R. O., onder wie prof. dr. J. B. Kors O.P., het hoofd van de Voorlichtingsdienst van de departementen van O., K. en W., Waterstaat en Wederopbouw, het dagelijks bestuur van Dagbladdirecteu ren, een vertegenwoordiging van het Nederlands Schriftelijk Studiecentrum te Culemborg, deputaties van verschil lende verenigingen en verder uiteraard talloze journalisten. Vele gelukwensen gingen vergezeld van een fraai cadeau. Zowel uit binnen- en buitenland be reikte de jubilaris een groot aantal schriftelijke felicitaties. Alles in Edam, behalve de St. Nico- laaskerk, is zo'n beetje in miniatuur ook het eind achttiende-eeuwse Waaggebouw. lendammers beschikt. Botert het nog altijd niet tussen die twee?, om ver der in zuiveltermen te spreken. De meisjes in Volendams presenteerden beschuitjes met kaas, zodat al wat be langstelling had voor de markt, er ten minste kaas van zou eten. Zo hebben op deze voorjaarsdag de Edammertjes door Edam gerold, de kleine stad nu eenmaal hun petemoei, als gouden ap pels in de schoot van de Schóne Slaap ster. En al de Edammer grootheden uit het verleden, Trijntje Kever, de reuzin, Burgemeester Langhaard, de dikke kastelein met zijn 400 pond, en ook de laatste Grand-Seigneur, de edele Noot hoven van Goor, zijn opgeroepen om aan de wieg te staan van de herboren kaasmarkt, die nog maar aan één ding behoefte heeft: de komst der vreemde lingen. Er is nog meer nieuws uit Edam: dit jaar zal er de Matthaeus-Passion in de grote St. Nicolaaskerk reeds op 4 April, op Passie-Zondag, worden uit gevoerd, en wel voor de negende maal in successie. Dit is de grote muzikale prestatie geworden van het nederig Edam, dat nochtans bogen kan op het bezit van een kerkgebouw met de ruimte van een kathedraal, een unieke, gave sfeer en vooral een voortreffelijke acoustiek. een kerk als het ware voor de uitvoering van de Matthaeus Passie gebouwd. Koren van Edam en Pur- merend, louter Waterlandse stemmen, werken hieraan mee en Theo Ettema, de dirigent van de 70-jarige zangver eniging Edam, heeft de leiding. Er is ook een eigen jongenskoor, de muziek wordt verzorgd door het Noord-Hol lands Philharmonisch orkest, en dan werkt er als steeds een keur van solis ten mee voor ditmaal: Mea Naberman, Roos Boelsma, Han Lefèvre (Evange list). Laurens Bogtman (Christus figuur). Verder voor de kleine par tijen: Leo Romments en Arjan Blan ken. Voor de instrumentale medewer king noemen wij; Piet Lenz. Haakon Stotijn, Leo v. d. Lek, Hubert Bahr- wahser, Jannie van Wering en aan het orgel: W. Hülsmann. Het is hoog gegrepen voor een plaat selijke zangvereniging in een kleine stad als Edam want het financieel risico van een dergelijke uitvoering is groot. De eerste maal in 1946 kwamen er 1400 luisteraars, voldoende om de kosten te dekken. Het jaar daarop waren het er zelfs 2200. Daarna is een terugval ge volgd en het vorig jaar telde men er nog slechts een duizendtal. Weliswaar heeft men nu het geld bijeengebracht voor een eigen podium, maar zelfs deze besparing op de kosten is onvoldoende om het voortbestaan van de uitvoering te verzekeren, wanneer de belangstel ling niet weer in stijgende lijn zal gaan. Het lot van de Edammer Mat thaeus Passion wordt dan ook ditmaal beslist. En Edam doet daarbij óók een beroep op de grote, haar over het hoofd gegroeide stiefdochter, het toch zo mu zikale Volendam, dat tot dusver hard nekkig afzijdig bleef. Maar het is moei lijk de Volendammers er van te over tuigen, dat er in Edam iets goeds kan gebeuren. Wij moeten tot onze schande be kennen, dat wij nog nooit een uitvoe ring van de Matthaeus Passion heb ben bijgewoond, en dat terwijl er toch tegenwoordig keus is tussen zóveel Matthaeussen. Als wij dus ooit dit nog onbekende ontroering tegemoet zullen gaan, willen wij de plaats met zorg kiezen. Hulst is zo ver, anders zou daar de uitvoering lokken, in ginds de Basiliek achter de Zeeuwse stro men, maar de sfeer in Edam, in het stadje en vooral in de kerk zelf, heeft ook weer zijn grote bekoring. De ruimte en het wonderlijke licht door de zeer oude gebrandschilderde ramen, de blauwe zerkenvloer met namen en wapens en huismerken, alles nog ver rassend gaaf. Zoals ook het aspect buiten, met het entree naast de oude Librye, altijd weer een verrassing is. Jammer, dat nu zo'n stadsbestuur geen kans laat passeren om dat te beder ven. Enkele aardige oude huizen gar neren de toegangsweg en precies op de hoek daarvan, tegen de achtergrond van de kerk, reikte de arm van een straatlantaarn hoog uit de muur. Het ding was op die plaats precies wat het wezen moest. Nu, het zit er nog, maar pal er naast is een moderne confec- tiepaal in de grond gedreven, die vol komen uit de toon valt, weer zo'n detail van een verbijsterend ge brek aan smaak, waartegen het zinloos is om nog te redeneren. De voorzitters van de delegaties van de Indonesische regering en de K.L.M. hebben bij de onderhandelingen inzake de wijziging van het Garuda-contract het stadium bereikt van overeenstem ming ten aanzien van alle essentiële punten. Ook de formulering van- het te sluiten nieuwe «contract is zo goed als gereed. Beide voorzitters zullen Woens dag een communiqué verstrekken. De boerderij van de landbouwer J. de Vries te Surhuisterveen is Zondagavond door brand verwoest. De vlammen gre pen zo snel om zich heen, dat de be woners, die reeds te bed lagen, zich ter nauwernood in nachtgewaad konden redden. Alle huisraad, de landbouwwerktuigen en een partij hooi gingen verloren. Elf stuks vee zijn in de vlammen omgeko men.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3