Venlo en Meppel ook kampioen Van der Meulen en Smulders winnen Brabant-Grensrit 11 CENTRAAL PENSIOEN BUREAU ve*iïU**<>"tei TWEE MAAL ZEVEN KEER RAAK BOTWINNIK EN SMYSLOV BESLUITEN TOT REMISE IN DERDE PARTIJ EINDHOVEN, WAGENINGEN EN KAMPONG DEGRADEREN TOGO en BMHC Levensverzekering- Maatschappijen: werken samen in 1 Parijse boefjes bewonderen gestroomlijnde" Zatopek Favorieten voor titel rekenen met overige gegadigden af Wesjt-Bromwich heeft nog altijd kans op de „doublé" staan gelijk JP MAANDAG 22 MAART 1954 PAGINA 7 Dag der beslissingen in liockey-competitie Succes voor de Robben te Antwerpen Scheidsrechter staakt wedstrijd rr. Zatopek wint cross in Parijs Vierde test match Engeland biedt goede tegenstand Om damkampioenschap W. Slijkhuis wint de Haagse veldloop Floraparkloop voor Vergeer (Van onze sportcorrespondenten) Er zijn, zoals wij vorige week hebben voorspeld, gisteren heel wat beslissingen ge vallen in de hockeycompetitie. Venlo en Meppel hebben het kampioenschap her nieuwd door met duidelijke cijfers te winnen. Over Kampong, Wageningen en Eind hoven is het vonnis der degradatie uitgesproken. Kampong en Eindhoven kwa men weliswaar nog tot een verdienstelijk gelijk spel, maar dat heeft niet meer mogen baten. Verder is het vrijwel zeker, dat in het Noorden Dash uit de eerste klas zal verdwijnen. Wie echter in de plaats van HHYC de Westelijke kampioen zal worden, is nog een open vraag. BMHC en TOGO staan er met nog één wed strijd te spelen even gunstig voor. BMHC heeft namelijk het ene, kostbare puntje voorsprong, dat het nog op TOGO had, verspeeld door tegen Be Fair gelijk te spelen. TOGO daarentegen heeft zich door HHYC niet laten verrassen. Er stond voor TOGO meer op het spel dan voor de Hei Ho'ers, die toch geen kans meer maakten op de titel. Maar HHIJC heeft, hoewel de uitslag dat niet doet vermoeden, de toon aan gegeven. Vooral in de eerste helft is TOGO er bijna niet aan te pas geko men. De middenlinie van HHIJC speelde veel beter dan die van TOGO, en daar Roepie Kruize er kennelijk zin in had. lag het voor de hand, dat HHIJC aan spraken op de zege zou maken. Maar doelman Anjema was ir, puike vorm en Drijver verdedigde zo knap, dat aan deze beide spelers gevoeglijk de eer van het winnen van deze wedstrijd kon wor den gegeven. Bovendien ging HHIJC voor het vijandelijk doel te slordig met de kansen om. Na anderhalve minuut werd doelman Bommer invaller voor de vorige week, geblesseerde Havelaar gepas seerd na een zeer verwarde situatie voor zijn doel. Een schot na een fraaie rush van Kruize werd door doelman Anjema meesterlijk gestopt en hij haal de datzelfde staaltje uit na vier en twintig minuten, toen hij tot tweemaal toe een keihard schot wegwerkte. Na de rust ontstond het tweede doel punt uit een door Drijver genomen strafcorner, die door van Beaumont van richting werd veranderd. Een zeer fraaie aanval van HHIJC eindigde met een schot van Van Heel. dat juist naast de paal vloog. TOGO kreeg meer dan het verdiende. Be Fair heeft tegen BMHC niet al leen een opvallende prestatie geleverd, het heeft bovendien beslag weten te leggen op de derde plaats. Het heeft nu één punt voorsprong op HHYC en Am sterdam en wellicht verandert dat niet meer in de laatste wedstrijd, die nog ge speeld moet worden. Kampong kwam tegen Hilversum, dat ook nauw in de strijd om de degradatie was betrokken, niet verder dan een gelijk spel. Boven dien leverde Groen Geel de verdienste lijke prestatie om Amsterdam in het Wagener-stadion te verslaan, zodat Kampong slechts één seizoen eerste klasser is geweest. machine van de thuisclub gesmeerd. W. Nefkens benutte na vijf minuten een strafcorner. Uit een lange hoekslag gaf hij de Venlonaren, zo nodig, nog wat meer morele steun: 3-0. Een prachtige combinatie besloot v. Gasselt op de juis te wijze: 4-0. Dat W. Nefkens nog de hattrick verrichtte en de stand op 5-0 bracht, was eigenlijk een formaliteit. De Brabanders hadden zich gewonnen ge geven. Ook onderaan is de beslissing geval len. Eindhoven kon, practisch gespro ken, alleen Breda nog bereiken, maar dat heeft zich tegen EMHC ijlings uit de voeten gemaakt. Venlo 13 24 HTCC 13 18 Tilburg 13 16 MOP 13 10 Union definitief tweede Breda EMHC Zwart Wit Eindhoven Evenals in het Zuiden is de competi tie in het Oosten ten einde. Union weet zich zeker van de tweede plaats. Henge lo, en Nijmegen hebben zich in veilig heid gesteld en zodoende was het eigen lijk niet meer belangrijk, dat Wagenin gen van kampioen DKS verloor. DKS Union PW Zwolle Nijmegen Arnhem Hengelo Wageningen 13 13 13 14 Duidelijke zege Meppel heeft zijn Noordelijk kampi oenschap kunnen prolongeren door een forse zege op G.H.B.S. (5-0). Alhoewel deze cijfers geflatteerd zijn, geven ze toch een bewijs van de kracht van de Drentse voorhoede, die stellig de beste van het Noorden is. Reeds in de eerste minuut openden de Drenten de score door Bok. Door de vinnige tegenstand van G.H.B.S. duurde het echter tot na de rust, voordat Meppel de score kon verhogen. De goede combinatie, waarin Eroers. Dikkers en Jakobs een groot aandeel hadden, overrompelden toen de vermoeid geraakte Groningse verde diging. Jakobs ontnam met twee goals G.H.B.S. alle hoop en dat daarna Kamps ook tweemaal scoorde, verleende de ti tel van Meppel nog meer luister. De andere wedstrijden waren eigen lijk onbelangrijk. Zelfs de nederlaag van de Groninger Studenten tegen Gronin gen legt weinig gewicht in de schaal, want het lot van Dash is zo goed als be zegeld. Meppel Daring Groningen GHBS HVA LHC Gron. Stud. Dash Te Antwerpen zijn internationale zwem wedstrijden gehouden, waaraan ook werd deelgenomen door zwemsters van de Hil- versumse verenigingen Robben en HZC. Tine van Brenk van de Robben won de 100 m. rugslag meisjes in 1 min. 18 sec. Op de 100 meter vrije slag meisjes won de jeug dige Greetje Kraan van HZC in 1.09.2 met Mary Kok (Robben) op de tweede plaats ln 1.11.6. De 1.09.2 van Greetje Kraan be tekende een verbetering van haar beste pesoonlijke prestatie. De 100 meter vrije slag dames werd ge wonnen door Florence Peters (Neptunus, Arnhem) in 1.11.0. De Robbenploeg, be staande uit Tine van Brenk, Annie de Bont en Mary Kok, werd eerste op de 3 x 100 m. wisselslag estafette in 3 min. 58.4 sec.; HZC tweede in 4.05.1. De vierde klassewedstrijd in West II tussen D. S. O. en Schoon- hoven heeft twee minuten voor de rust, toen Schoonhoven met 20 de leiding had, een ontijdig einde gevonden. Op dat ogenblik snerpte het fluitje van scheidsrechter Wassen- burg uit Leiden, hetgeen betekende, dat hij het welletjes vond. Spelers en publiek keken elkaar verbaasd aan. In de kleedkamer nam de ver wondering toe, toen de arbiter, des gevraagd, verklaarde de ontmoeting gestaakt te hebben, omdat er z.i. te ruw werd gespeeld. De heer Was- senburg kwam tot dit besluit zonder één waarschuwing uitgedeeld en zonder met beide aanvoerders over leg gepleegd te hebben. De 500 toeschouwers, de spelers en de officials waren er, blijkens hun uitlatingen, helemaal niet over .te spreken. TOGO BMHC Be Fair HHIJC 20 20 i4 13 Amsterdam Groen Geel Hilversum Kampong Venlo's dertiende Venlo heeft zijn dertiende Zuidelijke Kampioenschap veroverd. Duizenden toeschouwers hebben genoten van een sportieve, aantrekkelijke wedstrijd, waarin de Limburgers rivaal H.T.C.C. uit Eindhoven gedecideerd hebben ver slagen. Toch zag het er niet naar uit, dat de score aan het eind van deze ontmoeting 5-0 zou zijn. In de eerste helft hebben de Venlo naren slechts eenmaal kunnen juichen. Dat was na ruim een kwartier, toen Janssen een fraaie kans kreeg. Hadden de H.T.C.C.-ers voor de thee uitstekend partij gegeven, na de hervatting liep de Advertentie „E R.K." Levensverz. Mij. N.V., Nijmegen N.V. Ned. Verz. NI ij. „Si. Willlbrordus" Uirechi N.V. Verenigde Verz. Mijen fV.V.M.). Uirechi Dir. J. A. Duynstee Bezuidenhoutseweg 54 Tel. 773459 's-Gravenhage De équipes, die er in de loop van Zaterdagmiddag na een zware maar inte ressante tocht van ruim 800 km. in geslaagd zijn de finish bij het restaurant van de vliegbasis Deurne te bereiken, zijn het over twee dingen gloeiend eens geweest: de elfde Brabant Grensrit, door een grappenmaker België- grensrit genoemd, kon in de historie der talrijke wedstrijden van de laatste jaren, geklasseerd worden onder het hoofd „lastig, maar fair" en voorts zou uitsluitend een geroutineerd bestuurder met een zeer ervaren kaartlezer erin kunnen slagen op de eerste plaats beslag te leggen. Dat laatste is prompt uitgekomen, want èn van der Meulen (Eindhoven) èn Smulders (Breda) zijn als rijder en kaartlezer doorknede vakmensen. Zij hebben de zege behaald. Hun Porsche zoemde door de Kempen, in de avondlijke uren van Vrijdag na de start te Turnhout en door de Ardennen bij Spa tijdens de late nachtelijke uren op rustige maar snelle en besliste wijze. Met een kaartlezer, die in de Kempen bij een spoorwegovergang even de kluts kwijt was, maar daarna geen foutje meer maakte, met een bestuurder, die tot Spa een gemiddelde van 40 km moest draaien en na de eerste tijdcon- tróle in dit badplaatsje een lus van 80 km moest afleggen met, het verhoogde gemiddelde van 48 km, tezamen vor mend een homogeen team, dat na de twee uur pauze te Spa in de vroege ochtenduren vertrok met naar men meende één strafpunt. Die 387 km van Turnhout tot Spa en weer naar Spa over tijdcontróle Neuf Moulin, hebben de deelnemers heel wat hoofdbrekens gekost. In het gezellige restaurant van hotel „Cardinal," waar de équipes van een welverdiende twee uur rust genoten alvorens aan' het dagtraject naar Ant werpen te beginnen, zijn de gebruike lijke gesprekken gevoerd over route beschrijvingen, die door de organisato ren niet juist_ zouden zijn Uitgevoerd, over tijdcontröles, die nu precies niet op het punt hadden mogen worden ge plaatst, waar de RAC-Zuid dat had ge daan over spoorwegovergangen, die permanent gesloten waren, over een gehucht, waar een routecontróle was gevestigd, die de deelnemers drie keer en dan natuurlijk van de juiste richting komend, moesten passeren („of wij nooit van jullie afkomen," riep Smul ders uit, toen hij op zijn kaart voor de derde maal een stempeltje kreeg), over storingen in de benzinetoevoer (waar Heidendahl en van der Hoorn mee suk kelden en daardoor strafpunten oplie pen), over harde woorden, die tussen bestuurder en kaartlezer of kaartleze- res onderweg waren gevallen wegens vermeende fouten, maar die nu met een kopje koffie werden gesust, over het missen van controle-stempels (route- en tijdcontröles) en dat kwam nog al eens voor, over pijlen, die er in de Arden nen wel hadden moeten zijn (wedstrijd leider Schade beweerde met een ernstig gezicht, dat pijlen alleen waren ge plaatst op punten, waar een afgrond van tenminste 50 meter achter geboom te schuil ging) en ook kon men com plimenten, die bestuurder en kaartle zer elkaar gaven, vernemen. Voor de équipes Dee (Wassenaar!- Courrech Staal (Gorinchem) met Peu geot en Seegers-Teding van Berkhout (beiden Den Haag) met Ford bestond voor het laatste wel aanleiding, want een voorlopig overzicht wees uit, dat beide teams te Spa alle stempels op hun kaarten hadden vergaard en overal op tijd waren binnen gekomen. In de avondlijke en nachtelijke uren zijn de weersomstandigheden zeer gun stig geweest. Sommige équipes oor deelden, dat de uitgekozen wegen slech ter waren dan die van het vorig jaar, De Parijse boefjes hebben Za terdag hun bewondering voor de Tsjechische athleet Zatopek niet onder stoelen en banken gestoken. Toen Zatopek in trainingspak de laatste voorbereidingen voor de zege in de Zondag gehouden cross country trof, zwermden zij bijeen en vergaapten zich aan de „men selijke locomotief" uit Tsjechoslo- wakije. Zatopek verscheen in een nieuwe gedaante: hij was ge stroomlijnd, hij had al zijn hoofd haren laten afscheren. maar dit verwijt legden de organisato ren naast zich neer, wijzende op de équipes, die in staat waren geweest het voorgeschreven gemiddelde van 40 en 48 km te halen en geen controle hadden gemist. Het verhoogde gemiddelde van 48 km bleef in het dagtraject, van Spa over Langklaar, Bree en Arendonk, gehandhaafd en bovendien, de organi satoren hadden voor het laatste ge deelte, in de omgeving van Antwer pen, nog een moeilijk parcours met controles uitgezet waar degenen, die hun krachten Vrijdagavond en in de nacht van Vrijdag op Zaterdag royaal hadden gegeven, struikelden. En dat was de reden, waarom de équipe Dee- Courrech Staal en Seegers-Teding van Berkhout, op de laatste 200 km en in de slotphase van 50 km faalden en met r.og een vrij talrijk aantal straf punten de eindstreep bereikten. Er waren ook equipes, die op een be paald ogenblik maar regelrecht naar Deurne reden en de contróles de con troles lieten. Dezulken keken kennelijk niet op een paar honderd strafpunten meer of minder, maar de finish haal den zij Na afloop werden er geen protesten ingediend en toen de organisatoren ver namen, dat er ook geen ongelukken waren gebeurd, kon men de elfde Bra bant-Grensrit als geëindigd verklaren met de volgende uitslag: 1. van der Meulen-Smulders (Eind- hoven-Breda) met Porsche, 18 str.pnt. 2. Jetten-Verlaan (Boxmeer-Breda) met Vauxhall, 79 str.pnt. 3. Dee-Courrech Staal (Wassenaar-Gorinchem) met Peu geot, 81 str.pnt. 4. Heidendahl-van der Hoorn (Utrecht-Breda) met Peugeot, 82 str.pnt. 5. van Beers-Jansen (Amster dam) met - Peugeot, 151 str.pnt. 6. See gers-Teding van Berkhout (Den Haag) met Ford, 159 str.pnt. 7. Reymes-Pronk (Arnhem) met Austin, 182 str.pnt. De door het Parijse blad „l'Humanité" georganiseerde internationale cross-coun- t.ry heeft bij de heren een overtuigende zege voor Zatopek opgeleverd. In deze met o.a. de Russen Anoufriev en Kutz sterk bezette wedstrijd heeft Kutz aan vankelijk de leiding genomen. Spoedig daarna heeft Zatopek zich naar voren gewerkt en tezamen met Kutz trok hij er tussenuit. Beide lopers liepen steeds meer uit op hun concurrenten. Na onge veer vijf kilometer op de helft van de race kon ook Kutz het tempo van Zatopek niet meer volgen. De Rus werd op d'e laatste kilometers zelfs nog door de Pool Chromik ingehaald. Op dat ogen blik was Zatopek reeds de eindstreep gepasseerd. (Van onze cricketmedewerker) Toen Zaterdagavond J.l. te Port of Spain (Trmidad) in de vierde testmatch tussen West-Indië en Engeland, de stumps opgeborgen werden, had Enge land het fraaie totaal van 332 runs gescoord voor het verlies van 4 wickets, in antwoord op het le inningstotaal van West-Indië van 681 voor 8 wickets (gesloten). Bailey, die Vrijdagavond op 46 not out stond, was zonder verhoging van zijn score direct uit, doch tussen Peter May, en Compton kwam het tot een stand voor het derde wicket van 166 runs. May was uit op het totaal van 301 voor een geheel kansloze innings van 135. Watson werd voor slechts 4 fraai door Atkinson gevangen, doch Compton wist zijn wicket intact te houden en staat op 81 not out. De andere not out bats man is Graveney met 6. Er waren we derom meer dan 25.000 toeschouwers en bijeen is de match tot nu toe door meer dan 100.000 personen bezocht. Het is prachtig zomerweer, alleen wat erg heet, ongeveer een 100 gr.! (Van onze dammedewerker) Er was afgelopen weekeinde veel te genieten bij de wedstrijden om het dam kampioenschap van Nederland. Er viel zelfs keus te maken tussen degelijke en bizarre speelwijzen. Het merkwaardige was, dat de „degelijkheid" het tot een goed einde bracht en de „goklustigen" voor onverwachte situaties kwamen te staan. De favorieten voor de titel wa ren goed op dreef en rekenden op be sliste wijze af met de overige gegadig den. Zo drukte Keiler een honderd pro cent score af na bijzonder goed positie spel. Eerst werd ir. van Dijk uit de kopgroep gestoten na een speltype, dat alle facetten van de flankpartij door liep. Daarna kreeg Beers een topzware lange vleugel in vooruitgeschoven posi tie. Ook dit werd op sublieme en vol maakt technische wijze afgewikkeld. Favoriet Roozenburg won op duidelijks wijze van koploper Ansems na een cen trumpartij te hebben herleid tot een gunstige flankontwikkeling. Maar zijn clubgenoot Laros moest hij in de Zon dagsronde toch een punt gunnen. Merk waardig was verder de voorliefde tot de Helderse opstelling. Het bezetten vanuit veld 28 naar ruit 22 had grote aantrekkingskracht. Maar de resultaten waren helemaal niet in overeenstem ming met de bedoelingen der spelers. Zo sloeg Wim Roozenburg een winst schijf verkeerd om daarna te ervaren, dat de wekker afliep in zijn blok. De porder Hartgers won toen gemakkelijk. Daarentegen zat Beers de goklust van Loras naarstig met mooie figuurtjes te bestrijden. In een machtig ogenblik stootte hij voorwaarts, waarna Laros er een beslist einde aan maakte met een dubbele slagzet. Er was voorts een duidelijk ver schil merkbaar in de Zaterdagse en de Zondagse partijen. Na de wilde tonelen van Zaterdagavond was er een duidelijk zoeken naar rust op de eerste lentedag. Alleen Bom wil de de kop blijkbaar met alle geweld verliezen. De uitslagen zijn: A. de GraagF. Gordijn 11, P. BergsmaA. v. d. Berg 20, J. M. BomA. Jurg 20, K. C. Kellerir. G. E. van Dijk 20, P. RoozenburgJ. H. Ansems 20, W. RoozenburgW. H. J. Hartgers 0-^-2, H. LarosP. Beers 2—0, H. LarosP. Roo zenburg 1—1, P. Beers—R. C. Keiler 0 2, J. H. AnsemsP. Bergsma 11, W. H. J. HartgersJ. M. Bom 11, F. Gor dijnW. Roozenburg 11. Hierdoor werd de volgorde van de deelnemers: J. M. Bom 9 pnt, R. C. Keller en P. Roozenburg 8 pnt, J. H. Ansems en P. Bergsma 7 pnt, ir. G. E. van Dijk, F. Gordijn, A. de Graag en H. Laros 6 pnt, W. H. J. Hartgers en A. Jurg 5 pnt, A. van den Berg en W. Roozenburg 4 pnt en P. Beers 3 pnt. Een van de zeven doelpunten van DOS en van PSV. Op de bovenste foto ziet men, hoe De Volewijc- kers' doelman Hagenaars wordt gepasseerd; op de onderste de derde van de zeven treffers van P. S. V. Het Haagse veldloopkampioenschap een novum in de athletiekgeschiede- nis van de Residentie is gewonnen door Wim Slijkhuis. Het in het Zuider park uitgezet parcours, dat weinig moeilijkheden bood en dat een totale lengte van ruim vijf kilometer had (.314 ronde) legde de Trekvogel-athleet on bedreigd in 17 min. 48.8 sec. af. Van der Voort, de clubgenoot van Slijkhuis en diens voornaamste concurrent, ein digde in 18 min. 11.5 sec. op de tweede plaats. In Amsterdam-Noord is Zondagmid dag door de A.S.C. „De Volewijckers" de traditionele „Floraparkloop" gehou den. Bij de A-klassers, die een afstand moesten afleggen van 5.500 meter, was het Vergeer (A.V. '47), die in een tijd van 17 min. en 43 sec. als eerste door de finish ging, gevolgd door Borst (Olympia) in 18 min. 2.4 sec. De leden van de keuzecommissies van van Engeland, Schotland, Noord-Ierland en Wales hebben Zaterdag nog eens rondgekeken op verschillende velden, alvorens zij over enkele dagen bijeen zullen komen om hun ploegen samen te stellen voor de laatste twee wedstrijden (Speciale berichtgeving.) De derde partij van de match om het wereldkampioenschap ontwikkelde zich als volgt: Wit: Smyslov. Zwart: Botwinnik. Franse verdediging. (Nimzowitsch-variant) 1. e2—e4. Deze zet kon men wel ver wachten, immers in de eerste partij had Smyslov met deze opening een goede stelling gekregen. 1. e7e6. Na tuurlijk blijft Botwinnik vasthouden aan zijn geliefde Franse verdediging. De strijd is al direct daarom zo interes sant, omdat Smyslov beweert, dat deze verdediging inferieur is en deze be wering dus waar zal moeten maken. 2. d2—d4, d7—d5; 3. Pbl—c3, Lf8—b4; 4. e4e5, c7c5; 5. a2a3, Lb4a5; 6. b2—b4, C5xd4; 7. Pc3—b5, La5—c7; 8. f2—f4, Pg8e7; 9. Pgl—f3, Lc8—d7. In de eerste partij speelde Botwinnik hier Pb8c6, waarna wit een goede stelling kreeg. Het is dus niet verwonderlijk, dat Botwinnik het eerst afwijkt. 10. Pb5xd4, De theorie gaat hier verder met 10. Pc7:t, Dc7x; 11. Ld3 en wit heeft voor de pion een sterk loperpaar. 10 Pb8c6 11. c2e3, Pc6xd4; 12. c3xd4, Thans kan wit dus niet meer, zoals in de eerste partij, een sterk paard op d4 posteren; daartegenover staat, dat pion d4 minder zwak is dan pion c3 in genoemde partij. 12Pe7f5; 13. Lfl—e2, Ta8c8; 14. a3—a4, Wit heeft de meeste ruimte en tracht zijn tegenstander nog meer bewegingsvrij heid te ontnemen. Ook schept hij met de tekstzet de mogelijkheid zijn dame toren via a3 vlug naar de koningsvleu gel te brengen, terwijl hem voor zijn dame-loper ongetwijfeld reeds de prach tige diagonaal a3—f8 voor ogen zweeft. 14f7—f6. Geheel in overeenstemming met zijn stijl wacht de wereldkampioen niet af tot hij Ingesnoerd is en tast zelf zo vlug mogelijk de witte voorpost aan. 15. 0—0, O-O; 16. g2g4Deze koene aanvalszet laat Smyslov van een andere zijde zien dan in de vorige partijen De zet doet een zeer felle strijd verwachten, want wit mag nu niet meer aarzelen bij zijn offensief. Immers, wordt de aanval afgeslagen, dan blijft hij met een zwakke konings stelling zitten, dit weegt des te meer, daar zwart reeds gereed staat met f6xe5 de f-lijn te openen. 16Pf5—e7; 17. Le2—d3, Dd8e8. Wit speelt op het doorzetten van f4f5 en zwart tracht door tegendruk op e5 deze doorbraak tegen te gaan. 18. b4b5 Anders wor den wits stukken door de zwarte druk op pion a4 te zeer in hun bewegingen gehinderd. 18Pe7g6; 19. f4f5!, Smyslov is ditmaal wel zeer re soluut en wacht niet tot hij zijn eigen ontwikkeling geheel voltooid heeft. 19 Pg6el. In plaats van deze terugtocht heeft Botwinnik waarschijn lijk ook 19e fe5: 20. fg6: e4 over wogen. doch dan heeft wit na 21. Pg5, ed3: 22. gh7:+, K h8 23. Tf8:, Df8: wel heel sterke troeven in handen. 20. Ddl e2!,Dreigt 21. fe6:„ Le6:; 22. ef6:, Tf6:, 23 hg5. 20e6xf5. De wereld kampioen neemt een kloek besluit en geeft vóór het te laat is een stuk voor drie pionnen. Maar zolang Smyslov in de aanval is, is dit geen voldoend ae- quivalent. 21. e5—e6. f5xg4; 22. Pf3— h4, Lc7b6; 23. Lel—b2, Pe7—g6; 24. Ph4xg6, h7xg6; 25. Tal—el Smyslov is in hevige tijdnood en durft daarom blijkbaar de consequenties van 25. ed7:, Dd7: 26. L g6: niet aan, vre zend dat zijn loper na 26 f5 in moeilijkheden zal komen. Deze pion zou dan evenwel na 27. Dd3 niet meer verdedigd kunnen worden. 25f6—f5; 26. e6xd7, De8 X d7; 27 D e2 e6 D d7 x D e8 x d7; 27. D e2 e6+. D d7 x e6; 28. T el x e6. K g8 f7. Dekt pion g6 en verhindert het binnendringen van de witte torens. 29. T fl el. T f8 e8; 30. T e6 x e8. T c8 x e8; 31. T el x e8. K f7 x e8. Door de torenruil is zwart erin geslaagd zijn nadeel te verminderen, omdat wit nu minder dreigingen ter beschikking heeft. 32. L b2 c3. K e8 d7; 33. a4 a5. L b6 d8; 34. L c3 b4. b7 b6; 35. a5 a6Nu moet zwart in het vervolg steeds rekening houden zowel met een loperoffer op b6 (a b6:, a6—a7 a8), als met een witte loper op b8. 35L d8 f6; 36. L b4 c3. Op 36. L c5 (bc5: 37. b6, a b6: 38 a7) volgt eenvoudig K c7 en de wit te loper moet d4 loslaten. 36K d7 e6; 37. K gl g2. g6 g5; 38. L d3 e2. g7 g6; 39. L e2 dl. L f6 el; 40. L c3 d2. L e7 d8. De laatste zetten staan in het teken van Smyslov's tijdnood. De afgebroken stand is: Wit (Smyslov)K g2, L dl, L d2, pion nen: a6, b5, d4, h2. Zwart (Botwinnik): K e6, L d8, pion nen: al, b6, d5, f5, g4, g5, g6. Smyslov heeft zijn zet afgegeven. Evenals in de eerste partij slaagde Smyslov erin tegen de Franse verdedi ging van Botwinnik een kansrijke stel ling op te bouwen en voordeel te be halen in het centrum en op de konings vleugel. Geleerd door de vorige partijen en in de wetenschap dat hij niets meer te verliezen had, aarzelde Smyslov nu, in tegenstelling tot zijn houding tot nu toe, geen moment en trok fel ten aan val. Hij zette Botwinnik zodanig onder druk, dat deze gedwongen werd een stuk te geven voor drie pionnen. In tfjdnood zag Smyslov geen kans ver gaande vereenvoudigingen uit de weg te gaan, waardoor de wereldkampioen betere voorwaarden voor zijn verdedi ging kon scheppen. In de afgebroken stand is hij erin geslaagd met zijn pion nen de koningsvleugel af te sluiten, waardoor wits koning nergens kan bin nendringen. Zonder verder te spelen Is remise gegeven. van de voorronden voor het wereldkam pioenschap in groep III. Wales speelt 31 Maart a.s. te Wrexham tegen Noord- Ierland, en drie dagen later ontvangt Schotland in Glasgow Engeland, dat zich al in de eindronden geplaatst heeft. De Schotten hebben nog één punt nodig om zich te kwalificeren, terwijl Wales nog 'n heel klein kansje heeft om naar Zwitserland te gaan, Indien het bij voorbeeld met 30 van Noord-Ierland wint en Schotland met dezelfde score van Engeland verliest. In dat geval zou Wales als tweede eindigen in deze groep en wel door beter doelgemiddelde. Ronnie Allen, een concurrent van Nat Lofthouse voor de plaats van midden voor in het Engelse elftal, maakte een van de twee doelpunten van West Brom- wich in de wedstrijd tegen Blackpool dat vijf minuten na de aftrap de score had geopend. Enkele dagen geleden had West Bromwich tegen Chelsea 'n zware 50 nederlaag geleden, maar na het succes van deze Zaterdag heeft de ploeg nog altijd een nuttige voorsprong van drie punten op Wolverhampton, dat uit spelend met 10 Preston de baas bleef; derhalve staan de papieren van West Bromwich nog altijd goed wat de be geerde „doublé" aangaat. De uitslagen zijn: Eerste divisie: Bolton—Aston Villa 3—0, Burnley—Manchester City 3—1, Charlton- Cardiff 32, LiverpoolChelsea 11, Man chester Un.Huddersfield 3—1, Middles brough—Portsmouth 2—2, New Castle— Sheffield Un. 41, PrestonWolverhampton 0—1, Sheffield Wedn.Arsenal 21. Totten hamSunderland 03, West Bromwich Blackpool 21. W. Bromw. 35 50 Arsenal 34 33 Wolves 34 47 Tottenham 35 32 Huddersfield 35 43 Sh. Wedn. 35 32 Burnley 35 42 Portsmouth 34 30 Manch. U. 35 42 Aston Villa 33 30 Bolton 34 41 New Castle 36 30 Charlton 35 39 Manch. C. 35 30 Chelsea 35 37 Sunderland 34 27 Blackpool 35 37 Sheff. U. 34 27 Cardiff 35 35 Middlesbr. 35 25 Preston 34 33 Liverpool 35 20 Tweede divisie: BirminghamDerby 30. Fulham—Bury 3—0, Leeds—Blackburn 3—2, Leicester—Everton 2—2, Luton—Bristol 1—1, Notts F.Brentford 21. PlymouthLincoln 12. RotherhamHull 32, StokeOldham 0—1, SwanseaNotts County 2—2, West Ham—Doncaster 21. Everton Leicester Blackburn Nottingham Birmingham Rotherham Luton Fulham Doncaster Leeds Bristol 34 47 34 45 35 44 35 43 35 42 35 40 35 39 35 37 34 37 35 36 34 35 Stoke West Ham Notss C. Hull Derby Lincoln Swansea Bury Brentford Plymouth Oldham 34 34 34 33 35 31 33 30 35 30 35 30 35 28 35 28 36 26 34 25 38 20

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7