Genève voor probleem een moeilijk geplaatst D si i Nieuw onderzoek naar doodsoorzaak van Wilma. Montesi EDEN aan verklaart overvallen Egypte schuldig in kanaal-zone 3.000 gedelegeerden moeten worden ondergebracht Onze verdediging De eeuwige schande van zijn stam Proces Muto—Montesi voor onbepaalde tijd verdaagd Groot tumult in Rotterdam door „kinderroof QRR Caïro dreigt met geweld CONFERENTIE BEGINT OP 26 APRIL Dierenwereld te Lübeck verontrust Tot hoofd en hart Analyste verbrand t: Nieuwe getuige uit Amsterdam weer Atoomwapens slechts voor Am. en Britse luchtmacht COMMUNISTEN EISEN DRIE HOTELS EN EEN AANTAL VILLA'S glNSDAC 23 MAART 1954 77ste JAARGANG No, 25945 Protestmars tegen de „hondenmoord van Blankensee" Prof. Lieftinck uit Turkije vertrokken In Amerika: Legerofficieren moeten nieuwe loyaliteits verklaring tekenen Jongetje doodgereden Handelspolitiek der Ver. Staten Prins Bernhard in Montgomery Elizabeth II in Queensland Applaus voor Silvano Muto Meer dood dan levend Wilde achtervolging van Belgische auto Falcon Tweedjassen f 59.50 New Look bij de NATO: Brandstichter bekogelt brandweerlieden BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21545 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. *790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 50 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Ri^n en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEN1IETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De zenuwen van de autoriteiten in Genève zijn tot het uiterste gespannen. Door het talmen van de Sovjet-Unie werd eerst afgelopen Zaterdag officieel meegedeeld, dat de conferentie over Korea en Indo-China op 26 April zal Worden gehouden in het Palais des Nations, het voormalige paleis van de Volkenbond. Hierdoor zijn de autoriteiten nu pas officieel kunnen beginnen met het voorbereiden van de conferentie. Het grootste probleem is het onder brengen van de ongeveer 3.000 gedelegeerden, die vermoedelijk de confe rentie zullen bijwonen. Men denkt er over een aantal afgevaardigden onder te brengen in Lausanne en Montreux. In dat geval zullen extra snelle ver bindingen tussen deze plaatsen en Genève tot stand gebracht moeten worden. e Memorie van Antwoord aan de Eerste Kamer inzake de Defen siebegroting is een stuk, dat de lezer aanleiding geeft tot het oefenen van velerlei detailcritiek van het langzamerhand overbekend geworden, hiaar ook tamelijk wel onvruchtbaar gebleven type. Tot verheldering, laat staan tot bevrediging, heeft zij niet geleid. Het tijdstip lijkt daarom aan gebroken deze technische, zich op on derdelen van het beleid richtende cri- tiek voor een ogenblik terzijde te la ten om instede daarvan enkele ele mentaire punten op te stellen, die de essentialia raken van de Nederlandse defensie, gezien in het tweeledige op zicht: de verdediging van het eigen gebied met en door onze bijdrage aan de gezamenlijke Europese verdedi ging. Uitgangspunten hierbij zijn de vol gende overwegingen: 1 Wij moeten ons wapenen voor een Periode van onbekende, maar in ieder geval van lange duur. Een minimale schatting is tien jaren koude oorlog. Een groter aantal jaren is geen over geven taxatie. 2 Wij moeten onze verdediging in- richten op een nauwe samenwerking hoofdzakelijk met de te vormen Duit se strijdkrachten, die hun taken te vervullen zullen hebben zo diep mo gelijk in ons voorterrein, in Duitsland. 3 Wij zijn onze verdediging aan het inrichten in een periode, waarin de strijdmiddelen en daarmee samenhan gend de strategie in een omwenteling verkeren. Wanneer dit proces uitge kristalliseerd zal zijn, wanneer een Voorlopige stabilisatie zal worden be reikt, valt niet te zeggen, maar reeds staat vast, dat deze omwenteling aard en karakter van de oorlogstechniek grondig wijzigt. 4 Wij hebben de plicht door onze bijdrage aan de gemeenschappelijke defensie de verdediging van het hele gebied van Nederland, van Groningen tot aan Zuid-Limburg, te verzekeren. Deze plicht geldt zowel ten opzichte van onszelf als ten opzichte van onze bondgenoten, Engeland in de meest directe zin evenals Duitsland, omdat Wij bij een aanval voor Engeland stra tegisch voorterrein zijn en voor het front in Duitsland aanvoergebied. Dit zijn, zo menen wij, vier punten, omtrent welker feitelijkheid geen ver schil van mening kan bestaan. Bezien Wij thans tot welke gevolgtrekkingen zij het gezonde verstand afgezien van alle strategische specialistische kwesties inspireren. Dat wij ons moeten wapenen voor een lange en ongewisse periode, sluit in, dat wij onze krachtsinspanning niet met één ruk op het uiterste top punt moeten brengen, omdat wij niet Weten hoe lang wij die krachtsinspan ning eventueel zullen moeten volhou den en of wij haar zolang zullen kun nen volhouden. Als dit wijs beleid is, Zullen wij veeleer moeten streven haar een kwantitatief natuurlijk behoorlijke kern van een defensie apparaat, dat een hoge kwalitatieve betekenis heeft en overigens, wan neer nodig, snel kan worden uitge breid tot maximale sterkte, terwijl het zich ook moet lenen tot aanpas sing aan in de komende tijden nieuw 'ijzende technische eisen. Als onze geografische positie en de Verdeling der taken met zich mede brengen, dat wij strijden in nauwe samenwerking met de te vormen Duitse strijdkrachten, dan betekent dit, dat wij door de aard van onze legereenheden organisch moeten kun- hen aansluiten op de Duitse troepen. Voorts sluit dit in, dat wij de verde diging, die hoofdzakelijk deze laatste in allereerste linie voeren, in directe Aansluiting op hen in de diepte van het gevechtsterrein, moeten kunnen Voortzetten. Al weten wij nog niet, op welk punt öe omwenteling in de oorlogstechniek Voorlopig gestabiliseerd zal worden (indien zij al binnen afzienbare tijd lot stabilisatie komt), vast staat nu 'seds, dat zij tweeërlei gevolg heeft: f-en zo groot mogelijke beweeglijk heid en een zo groot mogelijke me chanisatie, en dit geldt zowel te land ®is in de lucht. Derhalve is het nu ,eeds zaak onze strijdkrachten daarop h te richten en capabel te maken om Romende moderniseringen op de voet volgen, te meer omdat de Duitse Vijdkrachten van morgen, „jonger" h moderner als ze uiteraard zullen im, zich daar zeker op zullen richten. (Vervolg op pag. 3) Hoewel de plaats en de datum van de conferentie pas Zaterdag bekend werden gemaakt, hadden de regeringen van En geland en Amerika reeds eerder hotel ruimte afgehuurd in Genève. Nu hebben de regeringen van Rusland communis tisch China en Noord-Korea verzocht om drie hotels en een aantal villa's ter be schikking te willen stellen. Die zijn in Genève niet meer voorhanden. Iedere communistische delegatie wil een hotel voor zich alleen hebben. Communistisch China komt met 200 man ter conferentie en er is maar één hotel met meer dan 200 bedden in Genève. Dat is nu juist het hotel, waarvan reeds twee verdie pingen door de Amerikanen zijn afge huurd. De Russen zijn van plan met 150 man te komen en de Noord-Koreanen met zestig. De Amerikaanse delegatie bestaat waarschijnlijk uit zestig tot honderd man en de Britse uit vijftig. De Franse delegatie telt veertig leden, maar die zal in haar geheel worden ondergebracht in het Franse badplaats je Divonne. dat niet ver van Genève, juist over de Frans-Zwitserse grens is gelegen. De communistische regeringen eisen voorts villa's voor de leiders der delegaties. Zij hebben voorts de grote persbureaux in Bern verzocht, hun nieuwsberichten ter beschikking te stellen van de Chinese journalisten. Russische en Chinese vertegenwoordi gers hebben verzocht om eigen verbin dingen met Moskou en Peking. Voor de journalisten hebben de Ge- neefse autoriteiten reeds onderdak ge vonden. Zij hebben het vroegere waren huis ,.Le Printemps" afgehuurd en daar in zullen de journalisten worden onder gebracht. Men weet echter niet hoeveel het er zullen zijn. Het kunnen er 500 zijn, maar ook 1000 of 1200. Het behuizings probleem wordt nog bemoeilijkt door het feit, dat er binnenkort nog meer internationale conferenties worden ge houden in Genève. Op 20 April begint de Europese conferentie voor de Oost- West handel. Daarna komen de inter nationale Arbeidsconferentie en de ver gadering van de wereldgezondheidsraad. Zestig delegaties zullen deze bijwonen. Op 29 Juni begint de 18e zitting van de Sociaal-Economische Raad van de V.N. Het is mogelijk dat de Korea-conferentie dan al afgelopen is, maar men verwacht dat zij maanden zal duren. De regering van het kanton Genève moet maar zien hoe zij deze plotselinge toeloop van mensen onderdak brengt. (ANP/AP). Het verkeer in Lübeck heeft gisteren meer dan een uur stilgelegen, toen er een zwijgende optocht door de straten trok uit protest tegen de „hondenmoord van Blankensee". Ruim duizend honden van allerlei ras, begeleid door hun eige naars. vormden een stoet van meer dan drie kilometer lengte. Zaterdag en Zon dag heeft de chef van de veeartsenü- kundige dienst te Lübeck, dr. Harms, n.l. opdracht gegeven om 23 katten en honden uit het vluchtelingenkamp Blankensee af te maken, omdat hij een epidemie van hondsdolheid vreesde. Alle dierenbezitters, die in staat wa ren terstond honderd mark te storten, raakten hun honden en katten slechts tijdelijk kwijt en wel aan een quaran taine-inrichting. Maar een goede 25 kon den dat niet, of waren niet tijdig ge waarschuwd. In twee gevallen zagen de eigenaars kans hun dieren te verber gen; de rest stierf een roemloos einde. Onder de slachtoffers bevonden zich enkele waardevolle rashonden. Toen de proteststoet door Lübeck trok, hadden zich tienduizenden dierenliefhebbers langs de route opgesteld. Sommige hon den hadden zichtbaar moeite aan het rouwfloers te wennen, waarmee zij wa ren behangen. De senaat van Lübeck heeft de verantwoordelijke veearts, dr. Harms, inmiddels met verlof gestuurd. Het agentschap van de Wereldbank In Turkije is Maandag gesloten en de ar chieven zijn door een secretaris inge pakt. Prof. Lieftinck, de vertegenwoor diger van de Bank in Turkije, is Zondag per auto uit Ankara naar Damascus ver trokken nadat zoals bekend de Turkse regering bij de Wereldbank verzocht hart haar vertegenwoordiger terug te roepen. Zegslieden deelden mede, dat prof. Lieftinck tegen het einde van April uit Syrië zou terugkeren, maar alleen om zijn privé zaken af te wikkelen. Echte en hechte liefde kent geen J hinderpalen.j Het Amerikaanse leger heeft gisteren bekend gemaakt dat het zijn officieren bevel heeft gegeven nieuwe verklarin gen van trouw te tekenen. Bevordering, onderscheiding en dergelijke van' offi cieren, die niet nebben getekend, is verboden zolang het leger het geval onderzoekt. De order, die is getekend door generaal Ridgway, is op 11 Maart uitgevaardigd. Ook werd er een n.euw stelsel inge voerd voor het kennis geven aan auto riteiten van gevallen, waarin een offi cier vragen over zijn loyaliteit niet wil beantwoorden. Reijter tekent hierbij aan, dat deze maatregelen een concessie aan senator McCarthy lijken te zijn. (ReuterA.P.) In het laboratorium van het Bredase Diaconessenhuis is gistermiddag een omstreeks 25-jarige analyste, mei. Van den Winden, door verbranding om het leven gekomen. Eén van de drie in het laboratorium aanwezige laboranten wilde een proef nemen, waarbij petrolcum-aether ge bruikt moest worden. Door tot nu toe onbekende oorzaak is een hoeveelheid petroleum-aether in brand geraakt, waardoor mejuffrouw Van der Winden is verbrand. De politie heeft de toe dracht van het ongeluk in onderzoek De ooggetuigen konden nog niet wor den gehoord. De brandweer van Breda was spoedig ter plaatse, doch behoefde geen dienst meer te doen. Er Is geen noemenswaardige materiële schade aan gericht. Te 't Zand nabij Appingedam heeft gistermiddag een tragisch ongeluk het leven gekost aan het driejarig zoontje van de familie Bakker. Een DAM-bus kwam uit de richting Schatsborg en wilde op het Kerkplein draaien. Toen de bus achteruit reed, liepen enkele kinderen plotseling achter de bus om. Het jongetje kwam onder de wielen en was op slag dood. Uit Washington wordt vernomen dat President Eisenhower de volgende week aan het congres een speciale bood schap over de Amerikaanse handels- en tarievenpolitiek zal zenden. Hooggeplaatste officieren van de Amerikaanse luchtmacht zijn gisteren in Montgomery bijeengekomen om Prins Bernhard in het kort in te lichten over het systeem dat Amerika volgt bij de opleiding van luchtmachtofficieren voor hoge commandoposten. Op haar reis door Australië is Konin gin Elizabeth van Engeland in de staat Queensland gear riveerd. Begeleid door de burgemees ter van Cairus be geeft zij zich naar het stadspark langs een erewacht van inlanders van de Torres-straat. Een van de mannen trof bij deze ceremonie het noodlot. Bevan gen door de hitte stortte hij be zwijmd ter aarde, maar niemand keurde hem een blik waardig. Ten eeuwigen dage zal hij de schande zijn van zijn stam en aan de jeugd zal hij als een afschrik wekkend voorbeeld van onvergefelijke zwakheid worden aangewezen. Het proces tegen de Italiaanse journalist Silvano Muto, dat sedert enige weken de gemoederen in Rome en ver daarbuiten in beroering heeft ge bracht, is gisteren plotseling tot een voorlopig einde gekomen. Op verzoek van de openbare aanklager heeft de president van het Hof de zitting voor onbepaalde tijd verdaagd. De aanklager deed dit verzoek „in verband met nieuwe feiten en de duidelijke beschuldiging van moord op het meisje Mon tesi door de getuige Anna Maria Caglio". Deze laatste heeft positief de zoon van minister Piccioni aangewezen als de moordenaar van Wilma Montesi. Tevoren had de verdediger van de journalist Muto het Hof verzocht een nieuwe getuige te willen horen, een zekere Pierotti, die verklaringen zou kunnen afleggen over de handel in verdovende middelen door de markies de Montagna. Zaterdag werd in de rechtszaal een brief voorgelezen, die Anna Maria Caglio, de Milanese notarisdochter, in October 1953 bij wijze van testament had geschreven. Hierin beweerde zij, dat de markies de Montagna de leider was van een bende handelaars in be dwelmende middelen en dat de zoon van de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken, Pietro Piccioni, de moor denaar van de bende was. Gisteren deei- dc de advocaat van Muto mee, dat hij een nieuwe getuige had, die bereid was voor het Hof te verklaren, dat Wilma Mpntesi hem eens gevraagd had be dwelmende middelen uit Luxemburg naar Italië te smokkelen, omdat zij wel liefhebbers daarvoor wist. Deze getuige, een, zekere Petro Pierotti, zou momen teel in Amsterdam wonen. Onmiddellijk nadat de verdediger dit iccnj die er in"het geruchtmakende pro- verzoek had gedaan werd Anna Maria ces te Rome van is beschuldigd Wilma P^gho binnengebracht, om de door haar Piero Piccioni, de zoon van de Ita liaanse minister van Buitenlandse Za Montesi te hebben vermoord. De heer Georges Mahieu uit West- ende in België weet niet meer of hij eigenlijk nog wei leeft. Officieel heeft de Rijkswacht hem dezer dagen zijn overlfócensacte overhan digd en de heer Mahieu heeft eigen handig het ontvangstbewijs getekend. Tijdens de oorlog werd Mahieu zwaar gewond bij een bombarde ment. Al zijn papieren raakten zoek en na de bevrijding werd zijn over- lijdensacte opgesteld en toegezonden aan het gemeentehuis in Westende. De heer Mahieu doet alle mogelijke moeite om het aoodlottige „docu ment" kwijt te raken, want zijn invaliditeits-uitkering is thans stop gezet omdat hy „officieel" dood verklaard is. (A.N.P.). in de brief ^gestelde verklaringen te be vestigen. Onmiddellijk toen zij dit had gedaan, sprong de openbare aanklager, Bruno Bruni, op en vroeg om verda ging van het proces in verband met het bekend worden van nieuwe feiten en de duidelijke beschuldiging van moord door Anna Maria Caglio. De verdediging verklaarde zich met dit verzoek accoord en de president stond dit toe. Het pro ces tegen Muto, die beschuldigd wordt van „onjuiste en alarmerende bericht geving", werd daarop voor onbepaalde tijd verdaagd, teneinde de resultaten af te wachten van een hernieuwd onder zoek naar de doodsoorzaak van Wilma Montesi. In verband met dit nieuwe onder zoek heeft de openbare aanklager het Hof verzocht om onmiddellijke terug zending van het desbetreffende dos sier naar het bureau van de openbare aanklager. De politie-autoriteiten in Rome hadden destijds verklaard, dat Wilma Montesi door verdrinking om het leven was gekomen en dat haar dood als een ongeluk moest worden beschouwd. Silvano Muto schreef ech ter in zijn blad „Attualita", dat het meisje na het gebruik van een te grote dosis narcotica door Pietro Piccioni bewusteloos op het strand was ge legd, zodat zij wel moest verdrinken. Onmiddellijk nadat de beslissing van het Hof bekend was, barstte de publieke tribune in luid gejuich los en werd Sil vano Muto een spontane hulde gebracht. Tijdens de zitting van gisteren zouden de markies de Montagna, de korte lings afgetreden directeur der politie, Tomasso Pavone en Pietro Piccioni als getuigen worden gehoord. Intussen is de Italiaanse politie een massale campagne begonnen tegen het gebruik van verdovende middelen. In Modena werden 25 personen gearres teerd, die in een woning narcotica ge bruikten. Ook werd een arts in arrest gesteld, die recepten had afgegeven zon der de nodige voorzorgsmaatregelen in acht te hebben genomen. Onlangs werd in Modena het ljjk van een vrouw aan getroffen, die naast haar een heroïne- capsule en een injectienaald had liggen. (A.F.P.-Reuter-A.P.) Een dertigjarige Antwerpse mevrouw had met haar vriendin en dier negen jarig dochtertje een bezoek gebracht aan Rotterdam. Aanvankelijk was het de bedoeling in een hotel te overnach ten, maar later werd besloten naar Bel gië terug te keren. Dat wilde het meis je niet. Hevig gillend en schreeuwend maakte het in de auto misbaar. Dit was te veel voor de bestuurster. Zij stopte op het Droogleever Fortuijnplein om haar vriendin het kind in de bui tenlucht wat te laten kalmeren. Toen het meisje daarna tegenstribbelend in de auto geduwd werd, dacht een pas serende bromfietser, een 38-jarige rijks ambtenaar, met een geval van kinder roof te maken te hebben. Hij wierp zijn bromfiets voor de auto en alarmeerde voorbijgangers. Men trachtte de vrou wen het wegrijden te beletten. De chauffeur van een juist passerende be stelauto werd door het publiek aange roepen, waarna hij spontaan zijn wagen dwars voor de Belgische auto zette. De vrouwen, die zeer slecht Ne derlands verstonden, begrepen niets van dit alles en werden hoe langer hoe zenuwachtiger. Plotseling gaf de bestuurster gas en haalde scherp naar links uit en slipte langs de be stelauto, waarvan de chauffeur met een de achtervolging inzette. In haar angst reed de Antwerpse via het Opstelplein Noord naar het Rochus- senplein. Door deze manoeuvre kwam zij bijna in aanrijding met een stads bus. die uit de tunnel kwam. Ook een personenauto moest snel remmen en kwam dwars op de rijbaan te staan. De buschauffeur reed de vluchtende auto in de onderdoorgang van het Droogleever Fortuijnplein klem. Nog gaf de Belgische dame zich niet gewonnen. Advertentie (tot Woensdagavond) Aanvankelijk zwaar bewolkt met enige regen, later verspreide opkla ringen. Matige tot vrij krachtige Zui delijke tot^Zuidwestelijke wind. Kou der overdag. Zon: 6.36—18.59. Maan:7.49. Ze reed hard achteruit om via de op rit van het plein haar weg te vervol gen. Een tunnelwachter nam met een personenauto aan de achtervolging deel. De rit eindigde op de 's Graven- dijkwal, waar de auto weer klem gere den werd. Daarna belandden allen in het politiebureau, waar na kalmering der gemoederen de zaak tot de juiste proporties teruggebracht werd. De luchtmachtbevelhebbers van de N.A.T.O. hebben gisteren te Parijs ver klaard dat alleen de Britse en Ameri kaanse luchtstrijdkrachten voorlopig met atoomwapens zullen worden uitge rust. Amerikaanse en Britse strategische bommenwerpers, die in Noord-Afrika of in Engeland zijn gestationneerd, zullen in geval van agressie op een N.A.T.O.- partner onmiddellijk via het N.A.T.O.- hoofdkwartier bevel krijgen tot het uitvoeren van massale vergeldings acties. Britse en Amerikaanse toestellen zul len met atoomwapens worden uitgerust. Productie, voorraden etc. van deze wapens blijven voor de andere N.A.T.O.- landen geheim. Men neemt aan dat voor een massale vergeldingsactie eerst de nationale commando's der N.A.T.O.-lan- den zullen worden geraadpleegd. Hier mee zal echter geen tijd verloren hoe ven te gaan. Generaal Gruenther, de opperbevelhebber van de N.A.T.O., legde eveneens de nadruk op het ver geldingseffect van de nieuwe Westerse strategie. (Reuter). In Roosendaal heeft een brand ge woed, doordat S. B. het met zijn broer aan de stok had gekregen. B. ging eerst naar een café. waar hij zoveel aan Bac chus offerde, dat hij dronken werd. Daar na stak hij de stromijt van zijn broer, die een waarde van f 200.vertegen woordigde, in brand en klom vervolgens op het dak van het ouderlijk huis in de onmiddellijke omgeving van de brand. Toen de inmiddels gealarmeerde brandweer met het blussingswerk aan ving, begon de dronken man op het dak de brandweermannen met dakpannen te bekogelen. De politie kwam er aan te pas en heeft, nadat zij via een dakraam eveneens het dak had bereikt, B. ge arresteerd. De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Anthony Eden, heeft gisteren in het Lagerhuis verklaard, dat een vreedzame oplossing van het geschil met Egypte over de Suezkanaal-zone niet mogelijk is, wanneer de wanordelijk heden aldaar blijven voortduren. Hij gaf Egypte de schuld van deze situatie, omdat de regering in Cairo geen blijk had gegeven maatregelen tegen deze terreur te nemen. Een desbetreffend protest, dat Vrijdag door de Britse ambassadeur in Caïro is overhandigd, werd vandaag door de Egyptische regering verworpen. Verklaard werd, dat Egypte nooit verwacht had door onderhandelingen het geschil tot een oplossing te brengen. Premier Chur chill heeft gisteravond zijn ministers van Marine, Oorlog en Luchtmacht in spoedconferenlie bijeengeroepen om de snelle verslechtering van de Brits- Egyptische betrekkingen te bespreken. Minister Eden deelde het Lagerhuis mee, dat de toestand in de Kanaalzone de afgelopen week aanzienlijk slechter u>as geworden. Vier Britse militairen werden gedood, twee anderen zijn spoor loos verdwenen en enkelen werden ge wond. Under deze omstandigheden is van een hervatting der besprekingen geen sprake, aldus Eden. Hij verklaarde, dat de Britse ambassadeur in Caïro, sir Halph Stevenson, Vrijdag geprotesteerd had tegen de gebeurtenissen in de zone en dat hij geëist heeft, dat de schuldi gen gestraft zullen worden en dat zij die voor dit alles verantwoordelijk zijn, uit de kanaalzone zullen worden verwij derd. De conservatieven juichten Eden luidruchtig toe. Eden verklaarde, dat de Egyptische regering herhaaldelijk aan Engeland heeft gevraagd vertrouwen te hebben in de Egyptenaren. De regering in Caïro kan nu door haar daden tonen, aldus Eden, dat zij bereid is de nood zakelijke voorwaarden te scheppen voor een dergelijk vertrouwen. De mi nister deelde mee, dat de moord op een Egyptische politie-officier op 11 Maart j niet te rechtvaardigen is en dat twee Britse militairen in verband hiermee zijn gearresteerd. De Egyptische regering heeft vandaag het Britse protest verworpen met de mededeling, dat de aanwezigheid' van Britse troepen in de kanaalzone op zich zelf reeds een daad van agressie is, Egypte heeft nooit gehoopt het geschil door onderhandelingen tot een goed einde te brengen. De geschiedenis van Engeland toont dat Groot-Brittannië nog nooit iemands rechten door onder handelingen heeft ingewilligd. Voorts wordt verklaard dat Egypte volledig is voorbereid op een strijd om de bevrij ding van de zone. De beschuldiging dat de regering de orde niet kan handha ven wordt categorisch van de hand ge wezen. Het Britse opperbevel heeft- zijn eigen ondergeschikten niet in de hand, aldus het communiqué. De ambassadeurs van Amerika en Rusland hebben gisteren een bezoek gebracht aan de Egyptische minister van Buitenlandse Zaken, Mohammed Fawzi. De Russische ambassadeur heeft waarschijnlijk gesproken over de mili taire ontwikkelingen in het Midden Oosten sedert de aankondiging van het Turks-Pakistaans verdedigingspact. De Amerikaanse ambassadeur heeft waar schijnlijk dezelfde kwestie te berde ge bracht. De Egyptische minister heeft hem laten weten, dat zijn regering nooit zal toestaan dat Irak tot het pact toetreedt. Dit zou de positie van Egypte in gevaar brengen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1