Nederland geliefd toeristenland Dit jaar wordt record-aantal buiten landse toeristen verwacht Veel goodwill „Kleine man" neemt steeds grotere plaats in i i Prijsvraag voor kerkelijke muziek GEDACHTE AAN LOGEER- BELASTING HERLEEFT 26 1M» eH i Sportvliegers wensen overheidssteun Voorwaarde Onze verdediging Grote steden blijven de trekpleisters i Vijf bekroningen voor drie componisten AWSTELFLORA Rapport van Vereniging van Nederlandse Gemeenten Stafoefening Eerste Legerkorps REÜNIE IN AMSTERDAM DINSDAG 23 MAART 1954 PAGINA 3 Student drie jaar toegang ontzegd tot universiteit INTERNATIONALE BLOEMENTENTOONSTELLING R.A.I.-gebouw - Amsterdam 25 Maart t/m 4 April Entrée f. 1.- Ochtendbezoek aanbevolen Bloemen voor Fatima \V Duiker in polder (Van onze redacteur) De buitenlandse toeristen, die in het afgelopen jaar ons land bezochten, hebben ongeveer honderd vijftig millioen gulden uitgegeven. Het totaal aan overnachtingen beloopt voor 1953 één millioen Zevenhonderdduizend. Daarnaast waren er nog ver scheidene millioenen dagbezoekers, Belgen, Duitsers en Noord-Fransen. Het is zeer moeilijk aan de hand van het aantal overnachtingen een schatting te\ maken van het aantal buitenlanders, dat de weg naar ons land wist te vinden. Men weet namelijk niet hoeveel dagen iedere buitenlander in ons land verbleef. De duur va rieert van één tot veertien dagen. Het is ondoenlijk van iedere bezoeker de duur van zijn verblijf te achterhalen. Hoe groot nu zal dit jaar het buitenlands bezoek zijn. Er zijn natuurlijk onzekere factoren, als een eventuele Verscherping van het conflict Oost-West, maar in lei dende kringen van de organisaties die zich met het toerisme bezighouden, neemt men aan, dat het bezoek 6an ons land belangrijk zal stijgen. Met tien procent, aldus hebben wij voorzichtig horen schatten. Of de inkomsten uit de deviezen nu ook met dit percentage zullen stijgen is problematisch, omdat allerwegen de tendenz bestaat met minder geld meer te doen Bij de grote aantallen bezoekers neemt de „kleine man" een steeds grotere plaats in. Hij zal goedkope hotels zoeken, minder consumptieve uitgaven doen en ook goedkope souvenirs kopen. Intussen zien al degenen, die met het toeristenverkeer te maken hebben, met vertrouwen en optimisme het komende seizoen tege moet. Nederland is vooral na de oorlog een gewild toe ristenland geworden. De Algemene Nederlandse Vereni ging voor Vreemdelingenverkeer doet met de naar veler mening nog te geringe hoewel onlangs verdubbelde subsidie wonderen. In Amerika en West-Duitsland vooral wordt met de ter beschikking staande middelen doeltreffende propaganda gemaakt. Men zou wel eens anders willen, maar het blijkt dat de klompen, molens, tulpen en klederdrachten nog steeds de meest spre kende propagandamiddelen voor ons land zijn. Meer dan de „evenementen". Hoe zal het nieuwe toeristensei- zoen voor ons land, na de oor log plotseling een gewild toe ristenland geworden, zijn? Alle teke nen wijzen er op, dat ons land van de reislust van de buitenlanders, die tien pet. hoger geschat wordt dan vorig jaar, zijn deel zal krijgen. Nederland heeft veel goodwill in het buitenland om zijn properheid, zijn cultuurbezit, de werklmt van zijn bewoners, die in buitenlandse ogen het na-oorlogse herstel tot een „wonder" maakten. Nederland is nog altijd een (betrek kelijk) goedkoopte-eiland, het bezit grote toeristische trekpleisters als de Alkmaarse Kaasmarkt, de Bollen streek en Marken en Volendam. Het lijdt geen twijfel dat dit jaar het bui tenlands bezoek wéér zal toenemen. Bijgaande reportage behandelt enkele aspecten aan het toerisme verbonden en de verwachtingen die men van het bezoek uit diverse landen koes tert. Men moet namelijk niet te grote Waarde hechten aan de directe werven de kracht, die van evenementen uit gaat; de propagandistische waarde er van is veel groter. De Kroningsfeesten Verleden jaar in Engeland hebben niet meer dan twintig duizend Amerikaan se bezoekers extra getrokken. In weer wil van de enorme en kostbare propa ganda die de Britten in de Verenigde Staten gemaakt hadden. Dit jaar kunnen als belangrijke ge beurtenissen in ons land gekenschetst Worden het Kerkraadse muziekfestival, de grote tentoonstelling over het herstel van Zeeland in Middelburg, de Tour de France, het Holland Festival, het zeven honderdjarig bestaan van Alkmaar. Er zullen er nog wel meer zijn, maar over een totaal-opgave beschikken wij niet. Natuurlijk zal een en ander buiten landers trekken, maar men doet goed het aantal niet te overschatten. Intus sen wordt over enkele van deze ge beurtenissen geschreven, worden er reportages of opnamen van gemaakt en dit heeft natuurlijk een gunstige uitwerking op het bezoek in de komende jaren. Tal van concerten van het Holland Festival zijn in de loop der jaren over geheel Amerika heruitgezonden. Een aanmerkelijk grotere toeloop naar het Festival was hier niet het gevolg van. Maar de naam Holland was in de aether dat land waar een jongetje met een vinger in de dijk een overstroming voorkwam en dit op zich kan velen in de States er al toe doen besluiten het volgend jaar bij een bezoek aan Europa ook enkele dagen voor ons land uit te trekken. De overgrote belangstelling blijkt nog •tceds uit te gaan naar de bekende topics: Volendam, Marken, de „bollen", de „Nightwatch", de Afsluitdijk en waarschijnlijk als nieuw punt; Zeeland. Men komt vaak niet verder dan het Westen. Maar langzamerhand wordt de interessesfeer wat ruimer: Overloon, Arnhem, de Friese meren. De tocht die de V.V.V. Den Haag maakt naar de vele molens van Kinderdijk, een uniek beeld dat vele landgenoten zelfs niet kennen, wint bij de buitenlanders ook meer en meer aan belangstelling. Maar de meeste interesse gaat toch steeds uit naar de grote steden, die twee derde van het vreemdelingenverkeer ver- Werken Grootste exodus uit de V. S. De gehele Europese vreemdelingenin dustrie houdt het oog gericht op de Ver. Staten. Deze hebben het grootste potentieel en de grootste welvaart. Hoe zijn de verwachtingen ten aanzien van het toeristenbezoek uit dit land? Tot begin Januari was het aantal boekingen lager dan in 1953. Dit behoeft ons ech ter niet te verontrusten, want vorig jaar werd er in verband met de Engelse Kroningsfeesten, die naar men ver wachtte zeer veel bezoekers zouden trekken (het is anders uitgekomen), tijdig geboekt. Men vreesde namelijk bij een normale boeking geen kans meer te maken op vervoer. Hoewel 1953 voor wat de industriële ontwikkeling in Amerika betreft een top-jaar was, wordt er voor dit jaar door Amerikaanse eco nomen een teruglopen van productie en omzet van 5 pet. verwacht. Men is in bevoegde kringen echter van mening, dat er een jaar of meer voor nodig zal zijn eer op het vreemdelingenverkeer een dergelijke terugslag merkbaar zal zijn. De „Cunard Line" verwacht dat dit jaar de grootste exodus in de geschie denis van Amerikaanse toeristen naar Europa te zien zal geven. Bij de „Inter national Air Transport Association" rekent men op een stijging van tien pro cent van het internationaal transport door de lucht. Ook de „Pan American World Airways" houdt met een flinke stijging rekening. Er is nog steeds een groot aaptal adspirant Europa-bezoekers, die tot nu toe niet de moeilijkheden van het gebrek aan vervoermiddelen hebben kunnen overwinnen. Deze reserve is door de invoering van goedkope toeris tentarieven voor luchttransport over de Noord-Atlantische route sedert 1952 aanzienlijk groter geworden. De kantoorbediende en typiste, die twee weken vacantie heeft, kan er nu ook over denken naar good old Europe te gaan. De reis behoeft immers maar enkele dagen te duren. Opmerkelijk is ook dat een zeer grote categorie onder wijzers tot de Amerikaanse toeristen behoort, evenals een aantal kenne lijk landbouwers, die veelal op min of meer hoge leeftijd voor het laatst een grote reis willen maken. En wat is daarvoor meer geschikt dan Europa met zijn vele reminiscenties. Duitsers: 20 procent Na Amerika kan men West-Duitsland het belangrijkste land voor de Neder landse toeristen-industrie noemen. Er wordt een enorme toevloed van Duit sers verwacht. Men verwacht dat de Duitsers dit jaar twintig procent van het buitenlandse bezoek voor hun rekening zullen nemen. Hun bezoek zal zich vooral uitstrekken tot de Noord zeeplaatsen, van ouds al geliefd. De steeds beter wordende economische toe stand in de Bondsrepubliek is een der °nrzaken van de te verwachten toe- harne. Voorts is het reizen naar ons land vergemakkelijkt door de opheffing van de visumplicht en tenslotte is er de mogelijkheid min of meer onbeperkt deviezen op te nemen. Van het totaal aan aanvragen om in lichtingen en folders is driekwart uit Duitsland afkomstig. Het dag- en week- endbezoek zal, naar men verwacht, alle records slaan. Een aparte categorie uit Duitsland vormen de G.I.'s, de Amerikaanse troepen. Amsterdam is het meest ge liefde leafcentre geworden. De actie van de A.N.V.V. „Eucom" (European Command), „Whj; don 't Eucom (you come) to Holland" een intelligent bedachte slogan is zeer ingeslagen. Journalisten van legerbladen zijn hier geweest, evenals directrices van Cadi- clubs, er zijn voordrachten gehouden en tenslotte vormt de persoonlijke propaganda over de vriendelijke, be reidwillige en hulpvaardige Nederlan ders een der belangrijkste factoren waarom de G.I.'s naar ons land komen. De A.N.V.V. overweegt dit na jaar een kantoor in West-Duitsland te openen. Gedacht wordt daarbij o.a. aan Keulen, te meer daar het Rijn- en Roergebied de meeste toeristen op levert Kort bezoek van de Zweden Vervolgens: Zweden. Ook hier is de economische situatie gunstig. Deviezen- moeilijkheden zijn er niet meer. Een na deel van het Zweedse bezoek is dat het zo kort duurt. De Zweden zijn hier meestal op doorreis naar Parijs en (of) de Rivièra. Via de Afsluitdijk, Noord- Holland en Rotterdam trekken zij naar het Zuiden. Er kan meestal niet meer dan één dagje voor Nederland op over schieten: Om de aantrekkelijkheden van ons land beter bekend te maken en het verblijf der Zweden iets langer te doen zijn heeft de A.N.V.V. een zevental journalisten van grote Zweedse bladen uitgenodigd. Zij zullen o.a. een tocht maken langs het traject dat hun land- De kaasmarkt te Alkmaar des Vrijdags is een grote trekpleister voor de buiten genoten over het algemeen volgen. Ver- landse toeristen. Hier een ongewoon beeld, van achter een der figuren van het ^Zn klokkenspel op de houten ophaalbrug, die naar de Voordam voert. (Foto uit het boek „Nederland" van de fotograaf S. van Wijk, dat wij dezer dagen uitvoerig zullen bespreken) dit traject zullen worden bezocht. Zo zal een bezoek worden gebracht aan Zeeland, een zeer interessante provin cie, en waarschijnlijk ook aan Limburg. Al zullen de resultaten dit jaar mogelijk nog niet groot zijn, men verwacht dat deze artikelenreeks haar uitwerking niet zal missen. Ruimer keus voor de Engelsen Een der aantrekkelijkheden van ons land voor Engeland was steeds de hoe danigheid van goedkoopte-eiland. Met eerst 25 en toen 40 pond kon men uit stekend enkele weken in ons land door brengen. Nu de Engelsen thans een tegenwaarde van 50 pond kunnen op nemen, hebben zij een ruimere keus. Ongetwijfeld zullen velen grotere reizen gaan maken. Voor de minder bevoor deelde Engelsen blijft het vrij goedkope en nabijgelegen Nederland echter nog altijd een aantrekkelijk toeristisch gebied. Voor de Belgen zijn de evenementen die in ons land worden gehouden, steeds een trekpleister. Men denke eens aan het zeer uitgebreide bezoek aan de Bollenstreek, aan het bloemencorso te Zundert, de K.M.A.-feesten te Breda. Dit jaar zal de start van de Tour de France in Amsterdam ongetwijfeld zeer veel Belgen trekken. Van het meeste be lang is het weekend- en dagbezoek. Een langer verblijf van vele onzer Zuider buren wordt intussen voor dit jaar ver wacht, omdat Frankrijk, waarheen de Belgen bjj voorkeur trokken, langzamer hand te duur gaat worden. Veel Noord-Fransen Tenslotte: Frankrijk. Een voorspelling over dit land is moeilijk te doen. gezien de onzekere politieke, economische en sociale toestand in dat land. De direc teur van het A.N.V.V.-kantoor te Parijs kon desgevraagd weinig uitsluitsel geven. Echter, de situatie in 1953 was in Frankrijk niet veel beter en niette min steeg het aantal overnachtingen van Franse vacantiegangers in onze hotels en pensions met elf procent. Voor de Fransen zijn de betrekkelijke goedkoopte en de vrij geringe afstand aantrekkelijk. Vooral Noord-Fransen bezoeken in groten getale ons land, ook voor dagbezoeken. De sinds enkele jaren aan de gang zjjnde propaganda in Noord-Frankrijk heeft goede vruchten afgeworpen. Het bezoek van een tiental Noord-Franse journalisten aan ons land heeft hiertoe in ruime mate bijgedragen. Men kan zeggen dat de Fransman in het alge meen een zeer onvolledig beeld van ons land had. Door de propaganda is dit beeld belangrijk gecorrigeerd. Neder land met zijn meren, zijn pittoreske stadjes, properheid en rijk cultuurbezit is voor hen een openbaring. Naar aanleiding van het feit dat er door een der ingeschreven studenten aan de Rijksuniversiteit te Groningen bij herhaling boeken van een der insti tuten dezer Universiteit ontvreemd en ten eigen bate verkocht zijn. heeft de Senaat van de Groningse Universiteit gebruik gemaakt van de hem krachtens art. 117 der Hoger Onderwijs Wet toege kende bevoegdheid ter handhaving van de tucht onder de studenten, aldus be richt het Studentenorgaan Der Clercke Cronike. De Senaat heeft op zijn laatste verga dering besloten dat aan bedoelde stu dent de toegang tot de Universiteit voor een tijdvak van drie jaar ontzegd wordt. Het „Genootschap der H. Cecilia" te Maastricht viert zijn 150-jarig bestaan. Voor deze gelegenheid werd een prijs kamp uitgeschreven voor kerkelijke mu ziek. Dezer dagen vergaderde de jury, onder voorzitterschap van prof. Salo mons, om een uitspraak te doen aim gaande de inzendingen, die doorgaans al was er natuurlijk rijp en groen bij op hoog peil stonden, en een strek king naar moderne vormgeving ver toonden. Het officiële rapport van de jury zal nog volgen: de beschikbare gegevens worden reeds nu openbaar gemaakt. De opgave omvatte het voor deze ge legenheid componeren van drie lofge zangen: in de eerste categorie voor 3- of 4-stemmig gemengd koor; in de twee de categorie voor 3- of 4-stemmig man nenkoor. beide met of zonder begelei ding Er waren 38 inzendingen ontvangen uit binnen- en buitenland: 31 uit Ne derland, 5 uit België en 2 uit Frank rijk. De uitspraak van de jury. bestaande uit prof, drs. Rob Salomons, Benoit Franssen en Henri Heydendael. luidt als volgt: Categorie A: prijs van f 250 en diplo ma: Joep Schreurs. Amsterdam, voor inzending onder motto: Jubilate Deo" Deze omvatte de werken 3-stemmig met orgelbegeleiding: Ave Verum. Sub tuum praesidium en Tantum Ergo: 2e prijs, verguld zilveren legpenning en diploma: Jan Vermulst, Stiphout (N.-B.), motto „Floritel". met de 4-gt. composities zonder begeleiding: O Salu- taris Hostia, Ave Maria en Tantum Er go; 3e pr.: zilveren legpenning: Jaap Vranken, Den Haag motto „Cantate Do mino Canticum Novum", met de 4-st, werken met orgel: Christum regem adoremus. Sub tuum praesidium en Tantum Ergo. In de categorie B. com posities voor mannenkoor, waren de be kroningen als volgt: Ie pr.. f 250 en di ploma, Jaap Vranken, onder motto Musica Sacra", met: Aeterne Rex Al- tissime, 3-st. met orgel. Haec est Regi- na Virginum. en Tantum Ergo. 4-st. zonder begeleiding; 2e pr.: verguld zil veren legpenning en diploma: Jan Ver- mulsl, Stiphout, motto „Motetus". met O Salutaris Hostia, a cappella 3-st., Ma ria Mater en Tantum Ergo. idem. Als aardige bijzonderheid kan nog worden medegedeeld, dat de Parisienne Claude Lonsnon voornemens was aan de Prijsvraag deel te nemen. Daar zij ech ter leerlinge van de Compositieklasse van het Conservatoire te Parijs is en het Reglement van dit Instituut aan zijn leerlingen niet toestaat, dat zii mede dingen in buitenlandse wedstrijden, heeft zij haar inzending als feest- schenk aangeboden De bekroonde composities zullen in September in het kader van een groot Kerkconcert hun eerste uitvoering be leven. Voor uitgave in druk bleek van uit geverszijde alreeds belangstelling. Advertentie Geopend Donderdag 25 Maart van 1 uur tot 's avonds II uur. Overige dagen van 's morgens 9 uur tot 's avonds II uur (Van onze Haagse redacteur) Naar in Den Haag vernomen wordt heeft de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een rapport opgesteld over liet heffen van een „logeerbelasting". Artikel 277, lid m, van de Gemeentewet geeft de gemeenten de theoretische mo gelijkheid belasting te heffen van hen, die gedurende minstens een week in de gemeente te gast zijn. Deze mogelijk heid is echter praclisch niet te verwer kelijken, omdat bezoekers van hotel kunnen wisselen, enz. Jaren geleden is er eens een gemeente geweest, die op grond van bedoelde wettelijke moge lijkheid een verordening heeft opge steld, doch toen het zomerseizoen na derde heeft men die verordening toch maar ingetrokken. Er gaan thans stem men op, die bepleiten, dat dit middel ter versterking van de gemeentelijke finan ciën niet langer onbenut moet blijven Dit is de aanleiding geworden voor het rapport van de Vereniging van Neder landse Gemeenten. De voorstanders van een „logeerbe lasting" zijn van oordeel, dat het geens zins onredelijk is de vreemdeling te la ten bijdragen in de kosten, welke een gemeente zich door het verbeteren van zijn outillage ten gerieve van het tou risme getroost. Men voert hierbij tevens aan, dat Nederland toch al een goed koopte-eiland is en dat in het buiten land hier en daar ook een „Kurtax" ge heven wordt, welke de bezoeker als normaal aanvaardt. Deze gedachte is reeds vaker geuit; zo heeft, naar men zich herinneren zal, burgemeester d'Ailly ook eens gespro ken over een touristenbelasting, welke bij zou kunnen dragen tot instandhou ding van het Amsterdamse stadsschoon. Steeds echter is tegen deze suggesties aangevoerd, ctat de belasting als een boemerang zou werken, omdat het vreemdelingenverkeer er de terugslag van zou ondervinden. De Algemene Ne derlandse Vereniging voor Vreemde lingenverkeer heeft zich daarom her haaldelijk tegen plannen in deze rich ting verklaard. Het rapport van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten schijnt verband te houden met een streven naar een logeerbelasting onder enkele Noordzee badplaatsen. Het is wel zeker, dat niet Reeds vele jaren hebben de Neder landse vereerders en vereersters van O. L. Vrouw van Fatima de bedevaart van 13 Mei opgeluisterd met bloemen. Dit jaar, het Maria-jaar, zullen zij zeker op deze wijze aanwezig willen zijn in de Cova da Iria, om Maria onze hulde en kinderlijke liefde en dankbaarheid te tonen. De Stichting Fatima zal deze bloemenzending weer verzorgen. Bijdragen hiervoor kunnen gezonden worden aan de penningmeester Stich ting Fatima te Tilburg, gironummer 426154, onder vermeldjng „Bloemen voor Fatima". alle badplaatsen hier achter staan. Zo voelt men er bijvoorbeeld in Hoek van Holland niets voor; in een plaats ais Noordwijk zou men er echter niet direct afwijzend' tegenover staan. Mochten de desbetreffende plannen doorgang vinden, dan blijft dit in ieder geval een aangelegenheid, welke door iedere gemeente zelfstandig geregeld wordt. De staf van het Eerste legerkorps zal binnenkort, zoals ieder jaar gebeurt, medewerken aan een staf-oefening in Duitsland onder leiding van de bevel hebber der landstrijdkrachten van Cen- traal-Europa. De oefening New Alli ance" genaamd zal worden gehouden in de omgeving van Munster in West- falen. Aan de oefening zullen ongeveer 2.000 militairen deelnemen, behorende tot de staf en verschillende hulporga nen. Van 1 April af zullen de onder delen geleidelijk naar Duitsland worden verplaatst om van Vrijdag 9 tot en met Maandag 12 April deel te nemen aan de oefening. Dinsdag 13 April volgt de terugkeer naar Nederland. Aan de militairen, die deelnemen aan de oefening „New Alliance", kunnen verzonden worden brieven tot en met 20 gram, briefkaarten, drukwerken (ook nieuwsbladen) tot 3.000 gram. Deze stukken moeten volgens het in Nederland geldende tarief worden ge frankeerd en op de normale wijze wor den gepost. Het adres moet de volgende gegevens bevatten: rang, naam en voorletters, legernummer, onderdeel, Napo 201 postkantoor Enschede. Aan de militairen kan telegrafisch of telefonisch bericht worden verzonden: bij overlijden van echtgenoten, bloed en aanverwanten in de eerste graad der rechte linie en in de tweede graad der zijlinie, pleegouders, pleegkinderen en verloofden; bij ziekte of ongeval van bovengenoemde verwanten op verkla ring van de geneesheer; bij bevalling van echtgenoten; in zeer dringende ge vallen. Belanghebbenden wenden zich tot het gemeentebestuur, waar nodig met een schriftelijke verklaring van de geneesheer. Uitsluitend in zeer dringen de gevallen waarin onmiddellijk han delen vereist is en de tussenkomst van de burgemeester tot ontoelaatbare ver traging zou leiden, kan men zich rechtstreeks wenden tot de berichten dienst van het ministerie van Oorlog te 's-Gravenhage. Vergunning tot terug keer naar Nederland wordt verleend: bij ernstige ziekte van echtgenote, ver loofde, ouders, stiefouders, schoon ouders, kinderen, stief- en aangehuwde kinderen, broeders en zusters; bij over lijden van echtgenote, verloofde, ouders of kinderen als hierboven bedoeld, voor vier dagen en van overigen bloed- en aanverwanten tot in de tweede graad voor twee dagen. Advertentie (Van onze speciale verslaggever) In een zeer geanimeerde stemming hebben de Nederlandse sportvliegens in het weekend voor de tweede maal hun jaarlijkse reünie gehouden, ditmaal in het Internationaal Cultureel Centrum in het Amsterdamse Vondelpark. Er zijn veie interessante belevenissen opgedist en er zijn tal van sterke verhalen ver teld over verre reizen buiten ons con tinent. Men heeft echter ook serieuze dingen behandeld en o.m. een lans ge broken voor overheidssteun aan de sportvlicgerij. De bekende Amsterdamse sportvlie ger K. J. E. Oberman deed dit onder grote bijval van leden en voorzitter in een causerie over „Het vliegtuig in dienst van de zakenman". Het is een misvatting, zo zei hij, te menen dat de wedstrijden het hoogste doel zijn waar de sportvliegers naar streven. De wed strijden geven de sportvlieger slechts de nodige kundigheid en het zelfver trouwen om het uiteindelijke doel te kunnen bereiken: het maken van flinke vluchten naar het buitenland. En als men eenmaal zover is, zo verzekerde de heer Oberman, dan ervaart men, dat het in het buitenland een ongekende introductie is als men op zulk een voor uitstrevende manier in een eigenhandig bestuurd sportvliegtuig zijn zakenreizen maakt. En als men daarnaast nog de vervoersmogelijkheden van het vlieg tuig rekent in moeilijk toegankelijke gebieden als de Noord-Afrikaanse kust strook, dan blijkt dat het sportvliegtuig voor de zakenman geenszins een on verantwoordelijke financiële last is. De heer Oberman betoogde dat de sportvliegers in de gelegenheid zou den moeten worden gesteld om een geschikt vliegtuig voor dit doel te huren, terwijl aan de andere kant de regering in de aanschaf van een bui tenlands toestel geen middel zou moe ten zien om invoerrechten te heffen. De regering en het zakenleven beste den jaarlijks grote bedragen om de Nederlandse handel met het buiten land te bevorderen en men zoekt voortdurend naar nieuwe middelen. De heer Oberman achtte het de plicht van de vereniging de regering te wij zen op de mogelijkheden die een zakenreis per vliegtuig in dit verband biedt. Hij wees daarbij op de houding vliegtuig in het buitenland zestig pro cent van de kostprijs voor haar reke ning neemt. Nadat „Powered flight, the story of the century" was vertoond, een film die vooral het Britse aandeel in de ontwikkeling van de luchtvaart uit beeldt, verenigde het gezelschap zich aan een diner. De voorzitter van de afdeling motorvliegtuigen van de Ko ninklijke Nederlandse Vereniging voor Luchtvaart, jhr. P. H. van de Wa l Repelaer van Puttershoek, uit Dubbel dam, reikte tijdens dit diner een aantal onderscheidingen uit. Een sportvliegers echtpaar, de heer en mevr. C. C. A. Kries—Hopman uit Laren, die met hun vierpersoons ,,Fairchild"-vliegtuig tal rijke grotere reizen gemaakt hebben, ontvingen de Willem van Graft-bokaal voor de prestatie die in propagandis tisch opzicht in het afgelopen jaar het belangrijkste is geweest voor de sport- vliegerij in ons land. De heer Hesse- link, het hoofd van de „Linktrainer"- afdeling van de Rijksluchtvaartschool, ontving een oorkonde omdat hij binnen kort een kwart eeuw in het bezit is van zijn vliegbrevet. De heer K. J. Ober man tenslotte, ontving een prijs als winnaar van het Nederlands Sportylie- gerskampioenschap 1953. Na het diner werden twee films vertoond, die sport van de Franse regering, die sinds [vliegers tijdens hun buitenlandse reizen kort bij de aankoop van een nieuw I hebben opgenomen Gisteren iemand ontmoet die zich achter een glas bier zat te beklagen dat hij naar Alkmaar moest. ,.Ik begrijp je niet", zei ik, „Alkmaar is toch een mooie stad". „Dat is het ookant woordde hij. „als je hier kunt blijven zitten" (Vervolg van pag. 1) Vanuit deze gedachtengang nu kan men de defensie-opbouw- plannen van onze regering be schouwen. Ze dienen als grondslag van de ietwat warrige Memorie van Antwoord, maar ze zijn, teruggebracht tot hun hoofdpunten, vooraf reeds op nieuw bevestigd in de zeer positieve verklaringen, die de minister van Oorlog, ir. C. Staf, na zijn besprekin gen te Washington in Amerika en bij zijn terugkeer in ons land bij herha ling heeft afgelegd. Voor wat land- en luchtmacht betreft, komen zij hierop neer: vorming van vijf infanterie divisies, een zekere, niet nader aange geven materieel-leverantie voor de luchtdoelartillerie en het stationnair houden van de luchtmacht. Uit onze boven weergegeven ge dachtengang volgt, dat het op de been brengen van vijf infanteriedivisies in zichzelf ondoelmatig is, terwijl het op de been houden voor jaren en jaren in de toekomst van zulk een strijdmacht onze financiële krachten te boven zal gaan. Om bij het laatste te beginnen: dit is een topprestatie, die zelfs niet te volbrengen is binnen de vastge stelde begroting en die derhalve ook niet aan het begin van een onbepaald lange tijdsduur moet worden onder nomen. Infanterie-divisies zijn op zichzelf ondoelmatig, omdat ze bij de moderne stand der techniek een zo geringe beweeglijkheid bezitten, dat men ze log en onbeweeglijk kan noemen. Het gaat trouwens niet al leen om de mogelijkheid een troep in fanteristen te vervoeren, maar het gaat om dat, wat wij reeds eerder hebben aangeduid als gemechaniseer de actieve divisies en de daarop toe- gestelde bewapening en geoefendheid der manschappen. De infanteriedivisies, die door onze regering voorzien zijn, zullen dan ook niet in staat zijn de organische verde diging ver in het voorterrein met de Duitsers uiterst beweeglijk als die bij de strategie van de toekomst zal zijn te voeren. En dit is toch nood zakelijk, wil men voldoen aan de eis het hele grondgebied van Nederland te verdedigen en te voorkomen, dat het bij de eerste stoot onder de voet wordt gelopen. Blijkbaar wil men echter een verdediging, die van con ventioneel statische aard is en reeds bij het begin van de voorbije Wereld oorlog II tot onze onnoemelijke schade verouderd bleek. De verdediging van ons grondge bied valt, overeenkomstig de loop van de grote rivieren, in twee delen uit een. In het Zuiden wordt de verdedi ging Oostenlijk van Nederland ge voerd, en men mag verwachten, dat zodra de Duitse weermacht op de been gebracht zal zijn, het Ruhrgebied sterk zal worden verdedigd. De aan wezigheid van een geallieerd hoofd kwartier in München-Gladbach duidt aan, dat in dit gebied de Duitse, en de Britse belangen worden samenge voegd. Dit gebied is derhalve in feite een object van Duitse en Britse ver dediging en pas voor zover het de ter ritoriale verdediging betreft, hebben Nederlandse troepen daar een taak te vervullen. Hier meer troepen te con centreren dan voor de vervulling van deze taak nodig is, zou het toch al veel meer ontblote Noorden ontoe laatbaar verzwakken. In het Noorden wordt de verdedi ging id hoofdzaak geconcentreerd op de IJssellinie. Immers men kan infan teriedivisies uitsluitend achter deze linie opstellen. Dit betekent, dat het gehele Noorden van ons land, onmis baar tevens als bevoorradingsgebied voor de bevolking zowel van Neder land als van Duitsland en, van groot belang vanwege militaire installaties, die men daar gevestigd heeft, in be ginsel wordt prijs gegeven. Dit maakt de marinebasis Den Helder waarde loos. Een serieuze poging om ertoe mede te werken, dat de eerste aan valsgolf, die voor het verdere verloop van de oorlog zo beslissend zal zijn, buiten onze grenzen wordt opgevan gen, valt in deze opzet niet te onder kennen. De aankondiging, dat de luchtver dediging niet uitgebreid zal worden, maakt de zaak met betrekking tot dit enorme deel der defensie zeer simpel. Het betekent, dat wij slechts onge veer de helft bezitten van de lucht- dekking, die voor vijf divisies nodig is, terwijl onze defensieve kracht bo ven dit vlakke, open land ver tekort zal schieten. Derhalve zullen wij red deloos kwetsbaar zijn tegen de met de allermodernste middelen uitgevoerde luchtaanvallen van het eerste uur, die men overigens niet zeven dagen van te voren zal kunnen zien aankomen, maar zegge en schrijve enkele tien tallen minuten. Overziet men dit geheel, dan komt het ons voor, dat ons verdedigings systeem niet doelmatig is. En dit dunkt ons voldoende ernstig om be zinning en herziening aan te bevelen aan de in dit opzicht eerst verant woordelijken. Het komt geregeld voor dat een duiker zijn hulp verleent bij het bergen van schepen op de Zeeuwse stromen en elders. Dat echter een duiker zijn werkzaamheden moet gaan verrichten in de polder, aan de binnenkant van de zeedijk, is iets wat niet dagelijks voor komt. In Ouwerkerk is zulks het geval. Men is daar namelijk bezig de grote stroomgeul te dichten, die het instro mende water maandenlang in de Vier Bannenpolder heeft gemaakt. Bij deze werkzaamheden is een grote vracht auto, toen het zand van de oever ging schuiven, tegelijk met een gedeelte van die oever in de diepe stroomgeul terecht gekomen. De chauffeur-eigenaar kon zich in veiligheid stellen. De auto zit zo diep in de geul, dat een duiker naar beneden moest om te zien of „lichten" van de auto nog mogelijk was. Vier andere vrachtauto's hadden te ver geefs geprobeerd assistentie te verlenen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3