s c Grote hoeveelheden kool in de Langedijk doorgedraaid GEBR. BEEKMAN <*fe Schipper Baard hout Rog mag zijn beker houden O A R Dit seizoen bijna geen export Groot tekort aan zielzorgers in bisdom Den Bosch Kort geding om acht millioen en U rijdt meteen in n Telegram naar de „Antje" RO 15 SCHADE GERAAMD OP TWEE MILLIOEN Hoe uit impasse te komen? Bespreking van Boek en Blad Theo Bos kampioen in bisdom Haarlem Treinontsporing voorkomen FIAT 1100 DINSDAG 23 MAART 1954 PAGINA 7 #>r mm- BEST VERZORGDE HARING EN/OF VIS Prijsverlagingen bij Engelse Ford ^SCOACW fi?oool Jmool mmmMÊ. Turnstrijd in Delft Bollenstreek ook in West-Brabant? Savoyekool redelijk verkocht; toestand voor wat betreft witte en rode kool rondweg catastrophaal Dr. A. C. de Bruijn Sociale doeleinden van economisch handelen x zijn primair Politie grijpt in bij een jeugdfilmvoorstelling President stelt arbitrage-commissie voor Hoofdconducteur gehuldigd U hoeft Uw kapitaal niet vast te leggen om de NIEUWE FIAT 1100 te rijden. Betaal hem uit Uw inkomen. Maak gebruik van ons speciale verrekenings-«systeem. r_, 'A Fa. J. Leonard Lang VOOR HAARLEM EN OMGEVING: Het is waarschijnlijk nog nooit zo druk geweest bij de uitreiking van de prijzen van het bedrijfschap voor Visserijproducten in de Haagse Dierentuin. De vertoning van „Vieren maar", de film over de trawlvisserij zo kort na de première, zal hieraan ongetwijfeld niet vreemd zijn. Overigens was deze zevende prijsuitreiking een bijzondere, want schipper Baardhout Rog van de SCH 233 verwierf wimpel en beker voor de derde maal, zodat hij als eerste schipper van de Nederlandse vloot thans definitief thuis een beker van het bedrijfschap op het dressoir heeft staan. Nadat de heer J. G. Kolkman, voorzit ter van de adviescommissie inzake toe kenning van de bedrijfschapsprijzen, in zijn openingswoord de visserman een van de sterkste schakels in het visserij bedrijf had genoemd, die daarom op de- Ze heuglijke dag vooraan in het gestoel te der ere mocht zetelen, wees de direc teur van het bedrijfschap voor visserij producten, drs. D. J. van Dijk, nog eens op het bijzondere van deze wedstrijd, waarin de tegenstanders steeds onkun dig blijven van eikaars prestaties, deze pas vernemen, wanneer het jaar om is, en wellicht daardoor worden aangezet om voortdurend' een zo goed mogelijk product aan de wal te brengen. Grote bedragen worden in het visse rijbedrijf geïnvesteerd, waardoor de vangsten per reisdag steeds stijgen. Het afgelopen jaar is dat opnieuw duidelijk gebleken. Neemt men vis en haring sa men, dan steeg bij de groep stoomtraw lers met een vermogen van 500 tot 800 Yangst Per reisdag van 6.018 kg in 1952 tot 7.530 kg in 1953. Bij de motor trawlers met een vermogen van 350 tot 500 pk was de stijging van 1.707 tot 2.297 kg per reisdag. Dit toenemen der vangsten per reisdag zou op zich niet verheugend zijn, wanneer daar niet bii kwamen 'n groot vakmanschap en zorg Voor de kwaliteit. Het zal niet mogelijk zijn op den duur aan zoveel handen werk te geven als niet voor een kwaliteitsproduct wordt gezorgd. Hierdoor kon in het afgelopen jaar de export-positie reeds verbeterd worden, terwijl ook de binnenlandse een, zij het nog kleine stijging vertoon de Het zorgen voor een goede kwaliteit kan meehelpen aan het leggen van een gezonde basis van het visserijbedrijf, dat een van de belangrijkste pijlers is van de economie van het Nederlandse Volk. Daarna kwamen een voor een de prijswinnaars naar voren. De conserven- fabriek Wylax te Woudrichem was met drie generaties Wijnbelt aanwezig en de jongste daarvan nam de prijs voor de beste visconserven 1953 in ontvangst. Schipper C. Dubbelaar van de Robert William KW 123 voor de Katwijkse ha ringvloot, schipper L. Rog van de Cor nells VL 83 voor de Vlaardingse haring vloot. Schipper Baardhout Rog van de Dirk SCH 233 voor de Scheveningse haringvloot won de beker al in 1950 en 1952, zodat hij nu zijn eigendom werd. Een Kees de Klinker, die „op" Scheveningen altijd met een klinkend bekken rondgaat om de afslag aan te kondigen, was er nu bij om het har telijk applaus bij deze Scheveningse triomf luide te onderstrepen. Schipper C. Guyt van de De Vrouw Anna KW 52 is de jongste schipper van de vloot en dat hij met zijn 25 jaren nu al met de prijs gaat strijken, belooft wat voor de toekomst, aldus drs. D. J. van Dijk. De Antje RO 15 van de IJ- muidense trawlervloot zit op zee, en daarom werd de prijs in ontvangst ge nomen door de vrouw van schipper P. Visser, terwijl staande de bijeenkomst een telegrafische gelukwens naar de mannen op zee gezonden werd. De Engelse Fordmaatschappij heeft de exportprijzen van haar personen auto's met 6 a 22 pond sterling verlaagd teneinde de buitenlandse concurrentie, vooral de Duitse concurrentie, op de automarkt beter het hoofd te kunnen bieden. Nog was de prljs-uitreiking niet ten einde. De overige opvarenden van de winnende schepen kregen, evenais de rederijen, legpenningen als herinnering. En daarna moest stuurman N. de Jong van de Dirk SCH 233 nogmaals voor de bestuurstafel komen, nu om een beker in ontvangst te nemen, omdat hij steeds met schipper Rog op het winnende schip gevaren heeft. Ook de 2e motor drijver A. Rog, matroos J. Pronk en de jongste W. de Jong waren de drie win nende jaren lid van de bemanning, zo dat zij eveneens een beker kregen. En de vrouw van schipper Rog, die even als de andere vissersvrouwen steeds tot het behalen van de prijs heeft aangezet, werd rijkelijk in de bloemetjes gezet. Persfotografen deden hun werk en daarna dankte schipper Baardhout Rog namens de winnaars, daarbij het be- De winnaars van de bedrijfsschapsprijzen. V. I. n. r. zittend: schipper C. Dubbe laar (K.W. 123); mevr. Dubbelaar, schipper B. Rog en vrouw (Sch. 233) schipper L. Rog (VI. 13) en vrouw, staand u. I. n. r.: schipper C. Guyt (K.W. 52) en a.s. vrouw; mevr. A. C. Swart; (namens schipper Visser) v. d, RO 15; de reder van de RO 15en de dochter van schipper Barend Rog. drijfschap een pluim op de hoed stekend- voor het lofwaardig werk in het belang van de visserij. Mr. J. H. Kiewiet de Jonge, voorzitter van de Ned. Ver. van Haringreders zei het vorig jaar reeds uit Franse en Duit se visserijkringen benaderd te zijn over het systeem van de bedrijfschapsprijzen, waarop men in die landen wel eniger mate afgunstig blijkt te zijn, zodat het niet uitgesloten moet worden geacht, dat deze stimulans daar in de toekomst navolging zal vinden. Sprekende over de grote haringafzet naar Rusland deelde hij mede, dat de kopers daar bijzonder zware eisen stel len ten aanzien van de kwaliteit. Con tractueel is zelfs vastgelegd, dat de in spectie in laatste instantie niet ligt bij de dienst voor de Nederlandse haring- controle, maar bij Russische inspecteurs, mits dezen daarvoor naar Nederland ko men. En het opvallende is, dat Neder land het enige West-Europese land is waar zij het niet nodig vonden eigen inspecteurs naar toe te sturen. De heer C. v. d. Wal sprak namens de Unie Verkeer en daarna sloot de heer J. G. Kolkman het officiële gedeelte „Met de beste wensen voör een nieuwe teelt. Zo is dat". Diverse visgerechten werden rondgediend en ten slotte begaf het gezelschap zich naar een andere zaal waar de eerste 16 mm copie van „Vieren maar!" voor het eerst werd ge draaid. ÖSÖ:?:<3 (Van onze redacteur) Exporteren of sterven. Deze leus geldt nog steeds in onverminderde mate voor de kooltelers van de Langedijk. En daar er de afgelopen winter practisch geen export is geweest, staan de tuinbouwers in deze dichtbevolkte streek van Noord-Holland voor weinig anders dan een catastrophe. Reeds kloppen er tientallen aan bij de gemeenten om een uitkering ingevolge de sociale regeling voor zelfstandigen. Deze regeling kan hooguit de ergste nood lenigen. Welhaast de helft van het geteelde product ls doorgedraaid, dat wil zeggen, dat het de minimumprijs niet heeft gehaald en voor een appel en een ei is verkocht als veevoeder. De savoyekool is als gevolg van de (geluk kig) niet zo zachte winter die ten zeerste gevreesd werd redelijk op de binnenlandse markt verkocht, maar de toestand voor wat betreft de rode en witte kool kan rondweg catastrophaal genoemd worden. De schade wordt geschat op ongeveer twee millioen. Tuinbouworganisaties hebben een audiën tie bij minister Mansholt aangevraagd. Zij achten het gewenst, dat er een nooduitkering wordt verstrekt van drie millioen, ook al om de verliezen van het seizoen 19521953 enigszins te kunnen dekken. markt. Nederland alleen kan deze zeer grote aanvoer niet verwerken, met het gevolg, dat enorme hoeveelheden zijn doorgedraaid; de laatste week op de veiling van Broek op Langendijk alléén Eertijds ging drie kwart van de pro ductie naar Duitsland. Thans wordt er meer en meer kool in Duitsland ge teeld, wel niet zo goed als de onze, maar tegen een prijs, die de Duitser kan betalen. De diverse koolsoorten uit Nederland zijn te duur geworden door de exorbitante invoerheffing, waar door rode kool f 13.50 per 100 kg., gele verd aan de handel, moet kosten. Hier passen de Duitsers voor en de tuinders in het Geestmerambacht zitten met de brokken. Tot 1 Maart bestond er in België, ook een land dat flinke kwan- tums afnam, een totaal invoerverbod van rode kool, zodat de koolverbou wers van de Langedijk met recht kun nen zeggen, dat de Benelux tot nu toe voor hen van negatieve betekenis was. Er is nog wel enige export geweest naar Engeland, Scandinavië en Zuid- Amerika, maar dit was van weinig be tekenis. De hoop op Noord-Amerika ls niet in vervulling gegaan en ook ver toonde het IJzeren Gordijn geen enkel gaatje, zodat de tuinders tot laat in het seizoen nog volle schuren hadden. Deze grote voorraden moeten toch ééns geruimd worden. Vandaar het grote aanbod, vooral de laatste maand, op de 0 D Het apostolisch ambt, door ds. J. M. Gerritsen. Uitgave Amsterdam-Holland 1953. Er kan geen twijfel bestaan aan het grote oecumenische gewicht van deze studie, die een nadere verklaring' bevat van een onderdeel uit het drie jaar ge leden gepubliceerde manifest van het Hilversumse convent: Hervorming en Catholiciteit. Men had mogen verwachten, dat de eerste publicatie heftiger beroe ring zou hebben gewekt dan feitelijk het geval is geweest. Desondanks blijft de eerlijke vraag, die deze kleine Hilver sumse groep aan het reformatorische christendom stelt van grote betekenis. Is de Ned. Herv. Kerk niet afgeweken van het oorspronkelijke christendom? Voor al met betrekking tot het ambt heeft „Hervorming en Catholiciteit" vragen opgeworpen, waaraan men niet onge straft voorbij kan gaan. Hierop komt ds. Gerritsen in „Het apostolisch ambt" in details terug. Hij ontdekt in de H. Schrift onmiskenbaar duidelijke plaat sen, die de apostolische successie door handoplegging en gebed buiten twijfel stellen. Waarom erkent de Hervormde Kerk in deze het klare woord van de Schrift niet? „Wanneer wij daarmee", aldus de auteur op p. 120, „bezwaren tegen kerkorde en belijdenis van de Hervormde Kerk inbrengen, doen wij dat, omdat ons geweten gevangen is in Gods Woord". Voor dit eerlijk zoeken hebben wij de hoogste achting. Het is wel vanzelfsprekend, dat met deze studie niet het laatste woord gezegd is in de onderhavige materie. Die pretentie heeft de schrijver zelf ook niet. Zijn oprechte bekommernis om het zuivere Woord van God geeft hem echter zonder twijfel het recht op de blijvende steun van het gebed van elke christen, die immers wéét, dat zijn taak is mede te werken tot de verwezenlijking van Christus' gebed: „Dat allen één zijn". L. Het leven is een avontuur door H. Wolff enbuttel-Van Rooijen. Uitgave Posthoorn-serie, Het Spectrum, Utrecht. Een alleraardigst verhaal van twee jonge mensen, een echtpaar, die met een woonwagen en een poppenkast het land doortrekken. Een diepe onder grond van levenswijsheid maakt het in teressante verhaal ongemerkt zeer leer zaam. Aanbevolen. L. Taptoe Een nieuw tijdschrift voor de jeugd. Beter gezegd: een vernieuwing van het reeds bestaande blad Roomse Jeugd," dat voortaan „Taptoe" zal heten en dat dubbel zo groot is als het Vorige blad, n.l. 32 pagina's. Ook „Okki", het kleuterblad. is dikker geworden en telt thans eveneens Terwijl in 1900 het aantal gelovigen Per priesterzielzorger in 't bisdom Den Bosch 819 was, is dit in de loop der ja- io? geleidelijk hoger geworden. Eind 1953 was liet gemiddeld aantal gelovi- Per priester reeds gestegen tot ruim IJ40. Dit maakt voldoende duidelijk, dat het bisdom den Bosch er in ernstige ma le slechter voor staat dan Nederland in Un geheel en Slechter dan de meeste Andere bisdommen. Aldus de Sint Jans- klokken, waarin A. Bekker pr. een eer- Ui artikel wijdt aan het onrustbarend i«kort aan zielzorgens, dat het bisdom "en Boseh bedreigt. Het vraagstuk van de zielzorgers is Sf;ar°m zo pijnlijk in dit diocees, zegt vui in uii aiocees, zegi U» wijl den Bosch het snelst blijkt te groeien wat het aantal katholieken be treft n.l. met 33,4 pet. in de jaren 1930 tot 1947. Naast dit verschijnsel doet zich het andere feit voor, dat n.l. de ziel zorgers in verhouding niet zijn toege nomen. Terwijl in 1900 het gemiddelde per zielzorger 819 katholieken was, en Jh 1925 nog 1025, komen we tot ruim 1160 m 1939, ruim 1240 in 1946 en ruim 1340 op het einde van 1953. Om onze voorstelling van zaken zeker niet on gunstiger te maken dan zij is, zijn voor 1953 verschillende regulieren, die in saeculierenparochies werken, meege rekend, ofschoon zij niet in de officiële naamlijst zijn opgenomen en zijn vele priesters volledig als kapelaan meege. teld, hoewel zij ook met drukke buiten- parochiële werkzaamheden belast zijn. 32 bladzijden tegen 16 pagina's vroeger. Aan verhalen en illustraties dus geen gebrek. „De voorspelling", Sjoerd Leiker. Uitgave De Bezige Bij, Amsterdam. Sjoerd Lei ker gaat niet over één nacht ijs in zijn half en half criminele roman „De voor spelling". In zijn goed proza beschrijft hij wel eens wat uitvoerig de overwegingen en omstandigheden, de liefdeshistories en het verlangen naar macht, die een rol spelen in de moord op de Friese edelman Douma van Sylt. Maar met zijn gevoel voor sfeer creëert hij toch een geschiedenis, welke de lezer vermag te boelen. „Pim Pandoer", door Carel Beke. Uitgave Malmberg, Den Bosch. Een nieuw boek in de bekende jongensboekenserie van deze uitgever. Waarover? Zouden wij de identi teit van Pim Pandoer, de schrik van de Imbosch onthullen, wanneer de hoofdper sonen van dit spannende jongensboek er zelf pas in het voorlaatste hoofdstuk kans toen zien, de hoofdpersoon van zoveel raad sels en geheimzinnigheid het masker af te rukken? Neen. wij zuilen geen spelbrekers zijn en daardoor de geboeide jonge lezers aan ons verplichten. Boela Matari. In dit in 1932 geschreven en nu pas vertaalde werk verhaalt de be kende auteur Jakob Wassermann het leven van de journalist-ontdekkingsreiziger Stan ley. In forse lijnen schetst Wassermann de dadendrang van de vorser, de negentiende eeuws-verlichte, maar toch ook weer reli gieus bewogen man, wiens naam onverbre kelijk verbonden is met het openleggen van de binnenlanden van Afrika. Wassermann heeft zijn biographie gebaseerd op de na gelaten geschriften van Stanley zelf. Zij is er echter niet een copie van geworden, maar een liefdevolle reconstructie van het leven van de mens Stanley. Jakob Wasser mann schrijft een gespierd en verzorgd pro. za, dat helaas in de vertaling van M. Mok nogal wat te lijden heeft gehad. Desalniet temin is deze biographie van de Boela Ma tari, de Rotsenbreker, een fascinerend werk dat Stanley en Afrika met veel begrip be schrijft. Boela Matari, het leven van Stan ley, C. de Boer Jr., Amsterdam. v. d. V. Pierement. De Bezige Bij Het be spreken van het soort boekjes, waartoe ook „Pierement" behoort, is eigenlijk overbodig. Men kan volstaan met mede te delen, dat het weer een uitgave is in het klassieke „pocketbook"-formaat, dat het omslag kleurig en van plastic is, dat het titelblad een samensteller (Han G. Hoekstra) en geen schrijver vermeldt en het zal ieder duidelijk zijn, dat er weer een van die humoristische bloemlezinkjes aan de markt is geko men, die de normale roman al lang in aftrek hebben overtroffen. Volledig heidshalve kunnen wij ook nog iets van de inhoud vermelden: allemaal kleine, plezierige verhaaltjes (twee tot vijf paginc.'s groot), afgewisseld met car toons. Wat de namen betreft: heel de bent van Amsterdamse „grappige-stuk- j es-schrijvers" is aanwezig. Terecht, want het „Pierement" beoogt speciaal het grappige in Amsterdam onder de aandacht te brengen. Welnu, dat is bij Ina v. d. Beugel, Bomans, den Braban der, Carmiggelt, Dagboekanier, Duif, Henriëtte v. Eyk, Fortuin, Harriët Free zer, Toon Hermans, Joost, Wim Kan, Annie Schmidt, C. v. d. Steen, Jac v. d. Ster en onze eigen Fred Thomas, in goede handen. Nader commentaar, dunkt ons, ls ov€ bodig. Het ene grapje is wat beter dan het andere, de cartoons van Boost, Jans, Lucebert, Westendorp, Metz, v. Wieringen en Spreekmeester lopen ook nogal uiteen in kwaliteit en voor de rest: echt zo'n plastic boekje van de Bezige Bij. Heerlijk als hors d'oeuvre of dessert, maar men moet er heus iets anders bij eten ook. Iets stevigs, bij voorkeur. Alb. W. De Volendammer Theo Bos heeft In Delft voor de derde achtereenvolgende maal het turnkampioenschap van de NKS in het diocees Haarlem behaald. Met duideljjk verschil, meer dan vijf punten, versloeg hij zijn plaatsgenoot Herman Tol. Ook de derde plaats in het klassement was voor een afgevaardigde van het district Amsterdam, namelijk voor de Volendammer Kees Tol. Dat de kring Amsterdam met de eer ste plaats ging strijken in het totaal klassement is uiteraard begrijpelijk. Theo Bos heeft door deze overwin ning tevens definitief beslag gelegd op de Bondswisselbeker. Dat hij onbetwist de beste was blijkt ook uit het feit, dat hij vier persoonlijke eerste prijzen heeft behaald: voor brug, ringen, paardvolti- ge en vrije oefeningen. De uitslagen zijn: Individueel klassement: 1. Theo Bos, A'dam, 99 pnt. 2. Herman Tol, A'dam, 93.88 pnt. 3. Kees Tol, A'dam 92.75 pnt. 4. H. de Waal, Den Haag, 88.75 pnt. 5. H. v. Dijk, A'dam, 83.50 pnt. 6. J. de Boer, A'dam, 82.75 pnt. Totaalklassement: 1. Amsterdam 451.88 pnt. 2. Den Haag 358.25 pnt. 3. Noord-Holland 321 pnt. (Van onze correspondent) Enkele grote bloembollenexporteurs hebben, uit vrees dat het eigenlijke bol lenland van Nederland, Noord- en Zuid-Holland, op de duur steeds meer tekenen van bollenmoeheid zal verto nen, dit jaar een begin gemaakt met het propageren van de bollenteelt op de West-Brabantse zandgrond. Van Bergen op Zoom tot Breda zijn thans reeds ongeveer 70 gemet met gla diolen beplant, welke in Augustus dus West-Brabant reeds enigszins het aan zien van bollenstreek zullen geven. voor andere doeleinden gebruikt (in dit geval veevoeder). Er zou een grote dumping ontstaan, de gehele markt zou op losse schroeven komen te staan en er zou nog minder dan nu sprake zijn van een redelijke beloning voor verrichte arbeid. Bovendien: wie is behoeftig, hóe is een eventuele distri butie te regelen. Welke bedragen zou déze (aparte) distributie niet vorde ren. Van het grootste belang bij dit alles is het peil van de markt, die vol komen ondergraven zou worden. In andere streken van ons land is het met de tuinbouw ook niet goed gegaan, hoewel de toestand nergens zo ernstig is als aan de Langedijk. In het tuin bouwgebied van de Streek mag men niet al te zeer klagen, hoewel bij de zachte herfst het product daar te vroeg geruimd is, met als gevolg een over voerde markt en dus prijsverlaging. Hier is de teelt evenwel niet zo een zijdig en kan door bloembollen- en gla- diolenverbouw bij ongunstige uitkom sten van de bloemkoolteelt veel gered worden. In Obdam en Avenhorn is een flinke hoeveelheid kroten en peen door gedraaid. al 35 wagons rode kool van de 71 en 40 wagons witte kool van de 94. In deze plaats is de toestand minder ernstig, omdat de teelt hier niet al te eenzijdig is. Maar vooral in Warmen- huizen en Harenkarspel, trouwens ook in Koedijk, Noord- en Zuid-Scharwou- de, waar men bijna alleen kool teelt, is de situatie voor velen onhoudbaar geworden. Niet langer op deze basis Men ziet in de Langedijk duidelijk in dat men op deze basis niet kan door gaan. Inkrimping van de teelt gaat in tegen de gevestigde traditie, terwijl de omschakeling grote bedragen vordert. Welke mogelijkheid heeft men trou wens? Zou men zich gaan toeleggen °P meer intensieve cultures, kunnen deze dan door de markt worden opgenomen? Men moet, aldus is ons opgemerkt, de tuinbouw zien als een mozaïek van vakjes, waarvan verschuiving op een ander terrein moeilijkheden kan ver. oorzaken. Men moet de moeilijkheden niet verplaatsen, maar trachten op te lossen. Men zou in de Langedijk wat aard beien en gladiolen kunnen telen, maar dit zou in de bestaande netelige situa tie niet veel helpen. Men heeft gesteld dat de teelt voor 25 pet. beperkt zou moeten worden. Maar waar dan met de overtollige tuindersgezinnen heen? Emi gratie? Dat is een zaak die ieder voor zich moet uitmaken. Van boven af kan men hier geen dwang opleggen. Ruil verkaveling zou enig soulaas kunnen geven, maar niet eerder dan over 15 20 jaar. Sinds enige tijd werkt 'n proef bedrijf van de provincie in de Geestmer ambacht. Men wil hier de mogelijkhe den bii een herverkaveling bezien. Maar moet men dan aldus wordt ge vraagd de inheemse producten telen en op deze manier de tuinders, die het al zo moeilijk hebben, concurrentie aan doen? Men staat hier voor zeer lastige pro blemen, waarvoor de uitweg nog niet aangegeven kan worden. Voorlopig is allereerst nodig steun aan de getroffen tuinders; steun niet alleen in verband met het doordraaien van het product, maar ook voor de terugslag die dit door draaien heeft op het „meerwaardige" product, dat in de algemene malaise de gebruikelijke vrijs niet haalt. Verdeling onder behoefligen Er is niet lang geleden van hoog geachte zijde de vraag gesteld of de doorgedraaide groenten niet onder de behoeftigen verdeeld zouden kunnen worden. In tuinbouwkringen wijst men ons er op, dat men, als men even tueel hiertoe zou overgaan, de be staande regeling van de minimum prijzen (die slechts de helft van de productiekosten bedragen) zou door kruisen. Men raakt hier het bestaan van de producenten. Want hoe zou de markt reageren als de overtollige productie niet weggenomen werd en In de Geestmerambacht evenwel, waar van de 5000 ha. er ongeveer 2500 met kool beplant zijn, staat men voor een zeer ernstige situatie. Men hoopt van harte, dat de minister gehoor geeft aan de noodkreet van veilings- en tuin- bouwbesturen. Het ware te wensen, dat men binnen niet al te lange tijd uit de impasse, wat in de toekomst te doen, zou komen. Men heeft nog geen vastomlijnd idee, hoe bij deze eenzijdige teelt tot een gezonde economische oplossing te komen. Het is wel gewenst, dat men zich meer dan ooit verdiept in de problemen van inkrimping en (of) ruilverkaveling, want de telkenjare onzekere toestand (hoe wordt de winter, hoe wordt de export?) werpt een sombere dreiging over dit mooie, wijde Hollandse land met zjjn hardwerkende tuindersbevol king. In zijn kwaliteit van economisch ad viseur van Internationaal Christelijk Vakverbond heeft dr. A. C. de Bruijn te Genève voor de Economisch Commis sie voor Europa het standpunt van de Christelijke vakbeweging ten aanzien van de economische situatie in Europa uiteengezet. Dr. de Bruijn wees er op, dat de commissie bij het samenstellen van haar rapport over 1953 te weinig re kening had gehouden met de prioriteit van de sociale doeleinden van alle eco nomisch handelen. Hij legde er de nadruk op, dat het ideaal van de volledige werkgelegen heid in de West-Europese landen nog steeds niet bereikt was en dat de wer keloosheid op internationaal niveau dient te worden bestreden. Dr. de Bruijn vestigde er de aandacht op, dat de Eu ropese economie minder kwetsbaar ge maakt diende te worden voor conjunc turen en economische storingen van bui ten af. Ais middelen hiertoe gaf hij aan vrije migratie van arbeidskrachten, vrije convertabiliteit der valuta, een Europees woningbouwprogram en een verhoging van productie en productivi teit onder voorwaarde dat de arbeiders delen in de vruchten hiervan. (KNP) De Rotterdamse politie oefent de laatste tijd een strenge contróle uit op kleine bioscoopexploitanten en zo kwa men twee recheencheurs Zaterdagmid dag in het Noordelijk stadsdeel van Rotterdam terecht waar een buurtvere niging onder het motto „De jeugd van de straat" voor kinderen een film ver toonde in een keldertje. De toegang tot de kelder was een openslaand deurtje, waarna de jeugd een klein trapje af moest dalen om te komen in een „theater" van dertig vierkante meter oppervlakte en twee meter hoog. Van een besloten voorstelling was geen spra ke. In de ruimte troffen de rechercheurs ongeveer 160 kinderen aan van twee t/m twaalf jaar. onder wie ook kinde ren van niet-leden. De entreeprijs was f 0,15 en velen moesten genoegen ne men met een plaatsje op de vloer. De atmosfeer v/as niet direct fris te noe-> men, doch erger was het brandgevaar. Bij de Ingang, die tegelijkertijd als uit gang fungeerde, stond de operateur in een cabine, provisorisch gemaakt van cartonplaten. Op een afstand van 25 cm. van het cartonnen schot stond een pri mus', open-en-bloot te branden. De rechercheurs meenden in te moe ten grijpen. De filmprojector plus de film, die niet van een keuringskaart was vergezeld, werden in beslag geno men, Tegen het bestuur werd een pro- ces-verbaal opgemaakt wegens over treding van de Bioscoopwet, de veror dening op openbare vermakelijkheden en de brandverordening. Voor de president van de Rotterdam se Rechtbank heeft Maandag een kort geding gediend, dat door de N.V. Over zeese Gas- en Electriciteitsmaatschap- pij fre Rotterdam aanhangig was ge maakt tegen de erven Eman te Aruba. De „Overzeese" vroeg opheffing van het conservatoir beslag op de acht mil lioen gulden (Ned. Crt.j, dat door de erven Evan is gelegd bij de Neder landse Handel Maatschappij. Beide partijen procederen reeds eni ge jaren over een electriciteitsconces- sie op Aruba, destijds verstrekt aan wij len John Eman en thans na onteigening in het bezit van de N.V. Elmar (Ëlec- triciteits Maatschappij Aruba), een dochteronderneming van de N.V. Ogem. 1 Namens de Ogem voerde mr. Van Eijck het woord. Als gronden voor de opheffing van het beslag voerde de raadsman aan de odeugdelijkheid der beweerde vordering tot schadevergoe ding en de onnodigheid van het beslag. Het recht op schadeloosstelling, aldus zette pleiter uiteen, voor de onteigende installatie wordt door niemand be twist, doch de familie krijgt de werke lijke waarde vergoed, vastgesteld door de Antilliaanse rechter na deskundi genrapport. Mr. Van Eijck merkte nog op, dat de te betalen schadeloosstelling door de Nederlandse Antillen gegaran deerd is. De Ogem heeft reeds een aanzienlijk bedrag gestort bij de ont vanger der Antillen, zodat hij het oe slag als onnodig zag. Mr. A. Papier uit Aruba, optredend voor de fam. Eman, zei, dat het beslag werd gelegd voor dat deel van de pro cedure, waarover thans nog niet ge procedeerd is. Hij meende, dat de Ogem de directie voert bij de N.V. Elmar door middel van employé's in algemene dienst. Volgens hem zijn 499 van de 500 aandelen van de Elmar in handen van de Ogem. De aansprakelijkheid van de Ogem, voor wat de Elmar ver richt, staat vast. Mr. Papier achtte het beslag wel nodig. Na re- en dupliek stelde de presi dent de raadslieden voor hun opdracht gevers te vragen of het niet mogelijk zou zijn een commissie van Neder landse deskundigen op Aruba de ont eigende installaties te laten taxeren. Beide partijen zouden dan een lid kun nen benoemen, terwijl de president het derde lid zou aanwijzen. Donderdagmiddag zullen partijen weer voor de president verschijnen om het resultaat van hun ruggespraak aan de president voor te leggen. In de conducteurskamer op het tweede perron van het station te Amersfoort is gisteren in een algemene vergadering van het „Fonds treinperso neel Amersfoort" de te Amersfoort wonende hoofdconducteur J. Mulder gehuldigd. De heer Mulder stelde vorig jaar de recherche in kennis van de grote aandacht die een aantal mensen had voor de treinenloop bij Blauwkapel. De recherche ontdekte dat geweten loze lieden een plan hadden beraamd bij Blauwkapel een trein te laten ont sporen om één van de inzittenden te doen verongelukken. Zij zouden dan in het bezit zijn gekomen van verzeke ringsgeld. De heer W. J. van Viersen, inspecteur van vervoer te Utrecht, hul digde de heer Mulder namens de direc tie der Nederlandse Spoorwegen. „U heeft door uw tact en voortvarendheid een misdrijf voorkomen en mensen levens gered", aldus de heer Van Vier sen, die de heer Mulder een horloge met inscriptie overhandigde. Advertentie „ii ■■ia „..1i— I Eerste storting acf 111.00.- (exclusief rcr- zekeringspiemmiomeot seeds do bijzondei lage senie. Maandelijkse betalingen- die Uw budget niet uit hel evenwicht brengen Inlichtingen bi] alle FiaLagenten en bi] de Importrtce i -"e<27]!r StadhoUSarskade I14E Amsterdam,.Vel. 719744 HAARLEM: WAGENWEG 72 BLOEMEND AAL: BLOEMENDAALSEWEG 52—54

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7