Yijf-divisie-plan gunstig in Eerste Kamer beoordeeld Jhr. Ruijs„Wij hadden na jaar verder kunnen sijn Raket-deskundige acht de oorlog verouderd Koningin Elizabeth zal geen handen drukken Waterorgel op de Amstelflora V Van derde macht tot centrumpartij D misdadiger Willem Albertus Arabische landen solidair in hun strijd tegen de Joodse staat V.S. bedacht op atoom-infiltratie Ruimtespiegels en raketten souden vrede onvermijdelijk maken Tot hoofd en hart Premiers twisten over gevaar voor kinderverlamming SPEELTAFEL: dashboard met 180 knoppen 5200 stralen Amerikaanse stap in Madrid Het weer Het bloed kruipt.... Woensdag 24 maart 1954 77ste JAARGANG No. 25946 VERTROUWEN IN HET BELEID VAN MINISTER STAF Yeldheer mag zich nooit laten verrassen Zware voorwerpen wekken achterdocht Wielrijder doodgereden 1 In Oostenrijk RUSSEN ARRESTE REN POLITIE- COMMANDANT pjr"T?- Inzake Marokko en Gibraltar Motor- en Bromfietskleriing BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. *790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteurs W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cent» per milixneter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur avonds tel. 21544 c/ 11 22 nvnpr aisteren in het debat (Van onze parlementaire redacteur) Het was de Eerste Kamer, zoals gisteren bleek bij de behandeling van de begroting van Oorlog en Marine, niet ontgaan, dat er buiten het parlement critiek groeiende is tegen het beleid van minister Staf. De teneur van het debat was echter toch niet van eenzelfde critische geest tegen het gehele beleid doortrokken. Men had in de minister, afgezien van veel aanmerkin gen over onderdelen van zijn beleid, in het algemeen veel vertrouwen. Men prees zijn organisatievermogen en zelfs de heer Wendelaar (V.V.D.) heeft na de ernstige woorden van prof. Oud, op het congres van de V.V.D. te Arnhem over minister Staf gesproken, oVer diens plannen als geheel geen ongunstig oordeel gegeven. Met jhr. Ruys de Beerenbrouck liet hij duidelijk uitkomen, dat in de Defensiecommissie van de Kamer deze plannen als nood zakelijk worden beschouwd. Verschillende Kamerleden hebben de minister en zijn naaste medewerkers geprezen voor het energiek voortzetten van de opbouw van de defensie. Prof. Molenaar heeft later hét oordeel van zijn partijgenoot Wendelaar wat afgezwakt en zich voor zijn fractie alle reserve voorbehouden ten aanzien van het beleid van de minister als zodanig. Met de communisten was hij de enige, die dit heleid als geheel verwierp, omdat het hem te onzeker en te vaag voorkwam. Het vijf-divisieplan is er in bet de bat goed afgekomen. De heer Wende laar vond het als versterking van de Noordelijke sector van de NATO zelfs zeer aanbevelenswaardig, al was hij on gerust over het gebrek aan kader, dat zich reeds nu doet gevoelen, terwijl hij de territoriale verdediging, evenals zijn partijgenoot Korthals in de Tweede Ka mer. wederom als het misdeelde stief kind ten tonele bracht. De minister had volgens hem ook wel wat duidelijker mogen zijn in zijn mededelingen om- Alle hoofden van politie in Amerika hebben van de directeur van het Fede rale Recherche Bureau (F.B.I.), J. Edgar Hoover, een circulaire ontvangen, Waarin ze gewaarschuwd worden voor u* mogelijkheid, dat vijandelijke agen- ;en Proberen kleine atoomwapens het land binnen te smokkelen. Hoover zegt dat atoomexplosies ontstaan, wanneer twee stukken splijtbaar materiaal snel met elkaar in contact komen, of wan neer één bepaalde hoeveelheid van dit materiaal snel wordt samengeperst. Splijtbare materialen zijn b.v. ura nium en plutonium, die anderhalf maal zo zwaar zijn als lood. „Aangezien beide materialen met metalen of plastics be kleed en in alle mogelijke vormen ver werkt kunnen zijn, moeten wij speciaal op onze hoede zijn voor artikelen, die in verhouding tot hun grootte bijzonder zwaar zijn". De politie krijgt voorts de goede raad niet te proberen de atoom wapens, die zij eventueel zou aantreffen, te demonteren. Daar is de genie van het leger voor. (A.P.). Nabij Uffelte is Dinsdagmiddag de 75-jarige wielrijder R. Tuin uit Uffelte, gemeente Halvete, door een volkswagen aangereden en op slag gedood. trent de leveringen van materieel door de Amerikanen. Dat de Amerikaanse luchtmacht binnenkort Sotsterberg als basis zal krijgen, was volgens hem al leen maar als een aanwinst te beschou wen. De slechte uitrusting van onze luchtmacht met slecht-weer-vliegers „dus alleen maar mooi-weer-vliegerij" concludeerde later de communist Bran denburg en radarapparatuur voor de luchtverdediging, waren hem doornen in het oog. De heer Wendelaar zag het beleid van de minister echter in het licht van de na-oorlogse ontwikkeling, die voor Nederland nu eenmaal bete kent, dat wij een onderdeel van een groot geheel uitmaken, zodat wij het in vele opzichten niet meer zelf voor het zeggen hebben. Wat de marine betreft vond hij, dat het vlootplan niet met voldoende energie wordt uitgevoerd. De beide kruisers, die hun vuurleidingsapparatuur nog enige jaren zullen moeten missen, vergeleek hij met brandspuiten zonder slang; schepen die eigenlijk niet veel meer kunnen doen dan spelevaren. Over het financieel beleid maakte de heer Wendelaar minder waarderende opmerkingen, die hierop neerkwamen, dat de anderhalf milliard per jaar voor de periode van 1951 tot 1955 eigen lijk boerenbedrog waren; „ad usum mi nistrie van Financiën", maar niet bruikbaar voor degenen die enig in zicht in de financiering van ons leger- plan trachten te krijgen De heer De Dreu (P. v. d. A.) zag Dij voorbaat van kritiek over de opbouw van ons defensie-apparaat af, omdat hij eerst de defensienota wilde bestuderen, die eerst over enige maanden zal ver schijnen. Ook hij vond, dat de uitlatin gen van minister Staf niet in staat wa ren duidelijk te maken, in hoeverre de Amerikanen ons nu werkelijk met ma terieel zullen helpen. Hij sprak over het gevaar van beïnvloeding van de jeugd ten kwade, wanneer wij propaganda ma ken voor het leger door de jongens al leen enthousiast te maken voor de tech nische perfectie van de moderne oor logsmachine en daarbij te vergeten het er bij hen in te hameren, dat dit alles slechts een noodzakelijk kwaad is, slechts te rechtvaardigen wanneer hier. door het hoge doel van de vrede wordt Bediend. Temporiseren, dure liefhebberij Jhr. Ruys de Beerenbrouck vroeg zich af, of wij bij de realisering van de leger- opbouwplannen wel gedaan hebben wat redelijkerwijze mogelijk was. Hij legde vooral de nadruk op de bliksemsnelheid „De tegenwoordige stand van de rakettechniek stelt ons theoretisch in staat reusachtige spiegels te bouwen in de wereldruimte, op de grens van de aantrekkingskracht der aarde. Aldus zouden wij de levensvoorwaarden op aarde verregaand kunnen beïnvloeden. Maar het zou ook een dodelijk "Wapen kunnen worden," aldus verklaarde de uitvinder van de Duitse V-2, professor Hermann Oberth, te Düsseldorf in een toespraak tot het Genoot schap voor Ruimte-onderzoek, waarvan hij ere-president is. Professor Oberth Was van mening, dat men met behulp van de door hem genoemde spiegels het weer zodanig kon regelen, dat de grond per jaar twee oogsten voort brengt. Havens in het Poolgebied zou men voortdurend vrij van ijs kunnen houden en dank zij deze spiegels zou men de grote steden 's nachts in een See van licht kunnen zetten. Voorwaarde tot dit alles noemde pro fessor Oberth de bouw van een stelsel van raketten, die zich langs de rand van de zwaartekracht der aarde bewegen. Zij vormen de middelpunten van een Reusachtig net en aan de mazen van dat het maakt men dan verstelbare spiegel- facetten vast. Het zonlicht kan dan op de aarde worden geconcentreerd. Zo'n reuzenspiegel zou een doorsnede hebben van bijvoorbeeld honderd kilo meter. De fabricage er van, zo meende de professor, zou aanmerkelijk gemak kelijker zijn dan men zo op het eerste gezicht zou zeggen. De facetten zouden bijvoorbeeld uit staniol gemaakt kunnen Worden, omdat ze in de vrije ruimte Nauwelijks aan druk blootgesteld zouden borden. Tegelijkertijd echter, zo waarschuw de Oberth, zou daarmee de mogelijk heid geschapen zijn om alle spiegels °P één punt te richten. Dan zouden op dat ene punt temperaturen van drie honderd graden Celsius ontstaan; hele steden en hele legers zouden dan letterlijk verbranden. Zeer belangrijk was hetgeen Oberth over de vorderingen, die de raket- echniek op het ogenblik naar zijn me- '"hg maakt. Binnen een jaar zal men in sta?» zijn, rfC* k'j. ieder willekeurig punt van de "bol door raketten met atoomlading in minder dan drie kwartier te bereiken. Zou er dus een oorlog uitbreken, dan betekent dit, dat binnen twee a drie uur de wederzijdse hoofdsteden in puin zouden liggen. „Ik ben er vast van overtuigd, dat geen enkele minister onder deze omstandigheden meer tot oorlog zal besluiten, omdat hij anders zijn eigen doodvonnis tekent." De 59-jarige professor was al in de eerste wereldoorlog bezig met raket- onderzoek. Pas in 1944 werden de eerste V-l's en V-2's in serie vervaardigd. Na de oorlog heeft Oberth 'n aanbod naar Amerika te komen afgewezen. Hij woont nu op het kasteel Pfürzing bij Feucht in de buurt van Neurenberg. Hij houdt zich bezig met de problemen, die ver bonden zijn aan de bouw van ruimte stations. Na de oorlog heeft hij in Zwitserland gewoond en van 1950 tot 1952 heeft hij gewerkt voor de Italiaanse marine. I Vaak brengt de behoefte aan hulp I en steun ons meer naar God en yde mensen dan de dankbaarheidLy ste Kamer, die gisteren in het debat over de defensie vanzelfsprekend weer alle aanleiding hadden stoom af te blazen over de Amerikaanse hulp, vooral in verband met het es kader, dat op Soesterberg zal ko men, hebben zich op merkwaardige wijze op hetzelfde punt vergalop peerd. Beiden deden dat, terwijl zij zich tot de Kamerpresident richtten. De heer Geugjes sprak in het vuur van zijn betoog van „Mijnheer de Sovjet-Unie", terwijl de heer Bran denburg zich bij eenzelfde gelegen heid vergiste en sprak van „Mijn heer de Vrede". Een niet onaardig staaltje van op elkaar afgestemd zijn van twee gelijkdenkende zielen. welke vereist is om zich een moderne agressor, die aan het Westen gewaagd is, van het lijf te houden. Dat een veldheer een nederlaag lijdt kan hem desnoods vergeven worden, maar nooit dat hij zich laat verrassen. De vertraging van de uitvoering van ons technisch pro gram, waarvan o.m. het getreuzel met de kruisers een voorbeeld is, zal ons volgens de heer Ruys geld gaan kosten „Temporiseren", zoals het heet met een woord dat kennelijk van minister Lief- tinck afkomstig is, is een dure liefheb berij. Ook het ontbreken van een vol doende radioapparatuur in onze Meteors rangschikte hij onder deze vertragings misère. Jhr. Ruys kwam voorts te spreken over het artikel in „De Tijd" van Don derdag j.I. en vond dat de kritiek daar in gegeven van een verkeerd punt uit ging. De schrijver beziet de Nederlandse defensie veel te veel van het standpunt, alsof ons land alleen voor zichzelf zal hebben te zorgen. Zelfs van het kritisch voorbehoud, waarvan de Tweede Kamer blijk gaf ten aanzien van de defensie- opbouw, was hjj geen voorstander. Zijn indruk, na wat hij als lid van de defen sie-commissie in Parijs had gehoord en na wat de minister had medegedeeld over de resultaten van zijn reis naar Amerika, was, dat er voor de Eerste Kamer heel andere redenen waren voor een heel andere houding. Bovendien wa ren er volgens jhr. Ruys aanwijzingen, dat het kabinet de laatste tjjd een nog meer positieve instemming met de mi nister heeft getoond. De K.V.P.-fractie wil hem de vrije hand laten, wanneer hij slechts binnen de gegeven omstan digheden de financiële mogelijkheden benut en het nodige personeel weet te werven. (Vervolg op pag. 5> Het contact is er! En daarmee is het critiekc moment van het experiment met het Amerikaanse vliegtuigmoedervlieg- tuig achter de rug. De piloot van de Thunderjet heeft de neus van zijn straaljager, die voorzien is van een speciale inhaakapparatuur, op de juiste plaats in de installatie gevlogen, die uit het ruim steekt van de R.B.-36, de verkennings versie van de enorme bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht. Vrijwel gelijk opvliegend met zijn tienmotonge soortgenoot, is dé Thunderjet tevoren tussen en onder de beide binnenste zuigermotoren doorgevlogen. En op dat fo ment is het evenzeer zaak in een strakke evenwijdige lijn te vliegen als wanneer de jager zich vleugel-aan-vleugel in een gesloten formatie bevindt. Is het eerste contact er eenmaal, dan trekt de R.B.-36 zijn inhaakapparatuur geleidelijk in, waarbij de straaljager voor het grootste gedeelte in de romp van het enorme vliegtuig verdwijnt. In omgekeerde volgorde kan de straaljager tijdens de vlucht ook weer gelanceerd worden. Op deze manier heeft men in de V. S. het tienduizend mijl vliegbereik van de R.B.-36 gecombineerd met de snelheid en de beweeglijkheid van de straaljager. De Russische autoriteiten in Oosten rijk hebben gisteren de districts-com mandant van de Oostenrijkse gendar merie in Tulln, Joseph Mayerhofer, ge arresteerd en later op verzoek van de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken weer vrijgelaten. Mayerhofer had geweigerd, bepaalde politieke platen van de muren te laten verdwij nen, zoals de Russen hadden geëist. De platen vertoonden het beeld van de Russische minister Molotov, die ter Berlijnse conferentie „Nee" zegt inzake het Oostenrijkse vredebveidrag. Mayer hofer had van zijn ministerie opdracht om te weigeren het Russische verzoek in te willigen. De premier van Australië, Robert Menzies, heeft zich verplicht gezien de reis van koningin Elizabeth en de hertog van Edinburgh door het Westelijk deel van Australië te beperken, omdat het aantal gevallen van kinderver lamming daar aanzienlijk is gestegen. Na een onderhoud met de koningin te Adelaide, maakte Menzies bekend, dat het koninklijk gezelschap tijdens de reis door Westelijk Australië, die Vrijdag begint, zal logeren aan boord van het jacht „Gothic". Alle officiële plechtigheden, die zich niet in de open lucht afspelen, zijn van het programma geschrapt. Zo zal o.m. het afscheids diner, dat de gouverneur-generaal van Australië, veldmaarschalk Sir Wil liam Slim, zou aanbieden, geen doorgang vinden. Tenslotte zullen de konink lijke bezoekers niemand de hand drukken. oor mententoonstelling „Amstelflora die a.s. Donderdag in het R.A.I.- gebouw te Amsterdam geopend zal groepeerd en die dalen en zwenken, waaieren en draaien, even opborrelen of tegen het dak opspringen met kla- terend geweid, al naar gelang vaart en de grote internationale bloe- kleur de muziek ?én watgr_ partij in een steeds wisselende belich ting, een passende begeleiding in bron water van een even bekend als schoon worden, komt heel wat kijken, Straks muzier Een wëeTgaloos schöuT Poorten opengaan en iedereen j d toeschouwers in de don- 'S Si tn, kere zaal. Stromende, klaterende, zicht- de praal van een ongerepte lusthof, zal dat niet zo duidelijk zijn. Maar nu, tij fSSSL»- minder met kunst 'dan meT kunst-' bare muziek. Eerlijk gezegd heeft de attractie de bergen werk die door grote groepen ar beiders dag en nacht worden verzet om vliegwerk te maken. Maar juist daarom bijzonder geschikt om een massaal pu- OD tiid allci tot in de nuntiei verrnrad mjzunoei geovmivi um ccu massaal pu- te hebbemVeel moetZ lp Tvoot bUek *°ed-te amuseren. Het waterorgel avond noa aebeuren maar het water- staat per slot van rekeninë °°k niet in orgel! de ^rote^ trekpleister van de ten- hct Concertgebouw Opgesteld, maar op toonstelling, is gereed gekomen. Eén van de grootste trekpleisters op de bloemententoonstelling „Am stelflora", die op 25 Maart in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt geopend, is de uitvinding van de heer Presztawick uit Berlijn. Te midden van een fraai bergland schap maakt hij muziek „zicht baar" door het rhythme van ver lichte fonteinen. Via een ingewik keld apparaat worden door middel van een toetsenbord 5200 verschil lende waterzuiltjes losgelaten. Al spelende op zijn geluidloze water piano kan de uitvinder de muziek van een gramofoonplaat „begelei den". een tentoonstelling, die in amper 10 da gen tijd zo'n 350.000 bezoekers moet kan in 6 uur tijd gemonteerd worden. De lichtinstallatie, de fonteinen, de trekken. Hemel en aarde worden dan Onlangs stond het nog in Helsinki en motorpompen, alles is klaar en function- ook bewogen om die duizenden naar neert. Gisteravond heeft het ingenieuze binnen te lokken. De Dancing Fountains zullen de trekkracht van de expositie moeten vergroten. Het waterorgel is een vinding van de uit Polen afkomstige Duitser Otto New York. Na Amsterdam gaat het naar Parijs. Want de wereld is er dol op. Op Amstelflora zal ieder uur een voorstelling gegeven worden, zo nodig ieder half uur. De toegangsprijs is bij de gewone entrée inbegrepen. Met een echt orgel heeft dezé water apparaat proef gedraaid en ieder onder deel draaide naar behoren. We zijn tij dens deze proefvoorstelling een paar passen achteruit gegaan en hebben ons met verbazing afgevraagd: hoe krijgen Presztawick, die er na 20 jaar expe- te het voor mekaar? Want een water- rimenteren in geslaagd is het water in partij natuurlijk weinig te maken. De orgel is voor de drommel geen eenvou- elk gewild tempo te laten opspringen, muziek komt van een gramofoonplaat. dige zaak! Tijdens de voorstelling wor den twee muziekstukken via een gra mofoonplaat ten gehore gebracht. Een daarvan is „Dichter und Bauer" en ter- Dat was de grote moeilijkheid. De rest Het voor het publiek onzichtbaar ge- is nog slechts een simpel buizenstelsel deelte, dat wel wat van een „speeltafel" met 5200 gaatjes erin. Sommige draaien verticaal, en dan waaiert het. Andere wijl die muziek door de ruimte schalt horizontaal en dan ontstaan de water van de hal naast het restaurant, sprin gen 5200 stralen water omhoog uit de vloer van een groot toneel, dat in een schitterend natuurlandschap is opge- figuren, die walsmuziek in beeld bren- weg heeft, is slechts een groot schakel bord met 180 knoppen voor pompen, registers e.d. Het wordt, bediend door de technicus die op het gevoel af de De socialistische regering van West- Australië heeft bekend gemaakt, dat zij haar volledige steun aan het nieuwe programma verleent en niets onbeproefd zal laten om het koninklijke paar een loyale en geestdriftige ontvangst te bereiden. Maar de premier van West-Australië, Albert Hawke, heeft er geen geheim van gemaakt, dat hR ernstig ontstemd is over de eigendunkelijke manier, waarop de federale premier van Austra lië, de liberaal Menzies dus, in het oor spronkelijke reisschema heeft ingegre pen. Hawke hoorde voor het eerst van de veranderingen, toen de redacteur van een krant in Perth hem erover opbelde. Was de procedure dus al niet erg naar de zin van Hawke, ook over de nood zaak van de wijzigingen voelde hij twijfel. In een communiqué van de Ge zondheidsdienst wordt gezegd: „Een klein risico voor de koningin volgens het oorspronkelijke plan wordt nu iets kleiner volgens het nieuwe. Het is on mogelijk de graad van het verschil aan te duiden". De gezondheid van West- Australië, aldus Hawke zelf, kan de vergelijking met elke andere staat of land best doorstaan. Toch zijn er gisteren weer zeven nieuwe gevallen van kinderverlam ming in West-Australië geconstateerd, waardoor het totaal voor deze maand op 174 komt en voor dit jaar op 271. De totale bevolking bedraagt 600.000. Tijdens een staatsbanket in het par lementsgebouw te Adelaide heeft ko ningin Elizabeth een halsketting van drie witte opalen en 180 diamanten ten geschenke gekregen. Zij en de hertog van Edinburgh hopen op 1 April via de haven van Fremantle Australië te verlaten op weg naar Ceylon. De Amerikaanse regering heeft Span je meegedeeld, dat zR het anti-Franse karakter betreurt van zekere uitingen van de Spaanse politiek ten aanzien van Marokko. Ook zou Amerika nebben verklaard de anti-Britse agitatie in Spanje met betrekking tot Gibraltar te betreuren. De Amerikaanse ambassadeur te Ma drid heeft opdracht gekregen de Spaan se regering te herinneren aan het grote belang, dat Amerika hecht aan de soli dariteit der Westeljjke bondgenoten. Professor Oud heeft een nieuwe vondst gedaan. Dat blijkt uit zijn onlangs te Arnhem gehouden rede, waar hij als voorzitter van de V.V.D. het jaarlijkse congres van zijn partij heeft toegesproken. Na indertijd het auteursrecht te hebben verworven van de niet tbt werkelijkheid geko men idee der „derde macht", heeft hij thans zijn partij de karakteristiek van „centrumpartij" toebedeeld. Professor Oud, een van onze be kwaamste parlementariërs en door voor- en tegenstander even graag ge hoord, is niet alleen vindingrijk maar pleegt ook een scherp inzicht te heb ben in de werkelijkheid van de van frase en franje ontdane politieke ver houdingen. Hoe nu beargumenteert hij zijn vondst, dat de V.V.D. eigenlijk centrumpartij is? Kort samengevat komt het hier op neer: de V.V.D. staat tussen de linkerzijde (P.v.d.A.) en de rechterzijde (confessionele partijen) in, omdat zij onafhankelijk is en bij de gratie van die onafhankelijkheid soms aan de kant der socialisten, soms aan de kant vari de rechterzijde staat. Geldt het de „geestelijke vrijheid", dan schaart de V.V.D. zich aan de linker kant; geldt het de vrijheid op economisch terrein, dan stelt zij zich te rechterzijde op. Ergo: de V.V.D. is een centrumpartij. Met alle waardering voor de vondst menen wij toch te moeten opmerken, dat een voortdurend heen en weer reizen tussen links en rechts, al naar gelang geestelijke of economische vrijheid in het geding is, de phy- sieke noodzaak met zich meebrengt, dat men telkens aan het centrum voorbijschiet. Wonderlijker is nog, dat een partij, die in het huidig be stel oppositiepartij is en behoort te zijn, haar taakvervulling wel bijzon der bemoeilijkt, door zich te haasten het nu eens met de links- dan weer met de rechtsgeoriënteerde regerings partners eens te zijn. Maar wat die oppositie betreft is het eigenlijk al de dood in de pot sinds Oud's idee van de „derde macht" niet realiseerbaar is gebleken doordat de protestants-christelijke partijen er niet voor bleken te voelen. Ware zulk een macht waarvoor het thans de finitief te laat schijnt indertijd ge vormd, dan ware er een zwaar en in derdaad veel vermogend blok ont staan, dat bij tijd en wijle de door slag naar een bepaalde kant had kun nen geven. Sedert de deelname van de protestants-christelijke partijen aan de regering en de inderdaad on elegante wijze waarop de V.V.D. in dertijd zelfs buiten het overleg be treffende de regeringscombinatie is gehouden, rest de V.V.D. niet veel meer dan een kalme oppositie te voe ren. En in dat licht gezien lijkt het woord „centrumpartij" niet veel meer dan een nieuwè naam voor een gro ter gedroomd) oud begrip, dat destijds „derde macht" werd gedoopt. e uit Breda ontvluchte oorlogs misdadiger Willem Albertus Polak, wiens uitlevering door Nederland is gevraagd, zal het Duitse staatsburgerschap verwerven, indien uitgemaakt kan worden of hij van „Duitse stam" is. Dit is het gevolg van een uitspraak van het West-Duitse hooggerechtshof te Karlsruhe, die be paalt, dat buitenlanders van „Duitse stam" door vrijwillige toetreding tot de Waffen-S.S. zich zo verdienstelijk voor het vaderland hebben gemaakt, dat zij met het Duitse staatsburger schap beloond kunnen worden, zodat zij niet behoeven te worden uitgele verd. Het hooggerechtshof te Karls ruhe baseert deze uitspraak op een nationaal-socialistische wet van 1935 en een besluit van de Führer en rijkskanselier van 19 Mei 1943. Wie zich over deze gang van zaken in het huidige West-Duitsland, dat Adenauer een overtuigende demo cratische verkiezingsoverwinning be zorgde, mocht verbazen, bedenke, dat „das Blut" op Duitse „Boden" ook thans nog kruipt, waar het niet gaan kan. Intussen gunnen wij de Bonds staat zulke „verdienstelijke" staats burgers Van harte. Advertentie (Tot Donderdagavond) Aanvankelijk zwaar bewolkt, later verspreide opklaringen. Overwegend droog weer. Meest matige wind, aan vankelijk Noordelijk, later krimpend naar West of Zuid-West. Dezelfde of iets lagere temperaturen. Zon: 6.33—19.00. Maan: 1.00—8.24. gen. De inhoud van het reservoir is gramofoonplaat Dichter und Bauer slechts 6 M3 groot, want als het water met water begeleidt. Met water en re- neergekletterd is, wordt het opnieuw genboogkleuren. Allemaal die het gezien steld. Een veelvoud van dunne, doch de lucht in gespoten. Het gehele appa- en gehoord hebben, zijn eensluidend in meters hoge fonteinen, in registers ge- raat wordt op een truck vervoerd en hun bijval; net een sprookje! Israël heeft zich teruggetrokken uit de gemengde Jordaans-Israëlische wapenstilstandscommissie. De neutrale voorzitter van de commissie, de Amerikaanse kapitein-luitenant ter Zee Hutchison, heeft zich van stemming onthouden, toen de commissie gisteren stemde over een Israëlische resolutie, waarbij Jordanië werd aangewezen als verantwoordelijk voor de moord op elf Israëlische buspassagiers, verleden week Woensdag in de Schorpioenpas. De ambassadeurs van zeven Arabische staten in Washington hebben gisteren tegenover de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, verklaard, dat hun regeringen een eventuele Israëlische aanval op een der landen van het Arabisch blok zullen beschouwen als een aanval op alle staten.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1