Het bevolkingsonderzoek in Haarlem verloopt zeer vlot Eindpunt autobusdienst komt in centrum van Zandvoort Tweedracht over het nieuwe raadhuis in Bloemendaal in Scherp debat verwacht over Bloemenheuvel c Om een directeurs benoeming in Heemstede H Reeds 65.000 Haarlemmers zijn opgeroepen Zuster Maria Agnes overleden Paviljoen Garniblijft permanent Halve eeuw praten zonder doen Commissie zet architect op zij B.enW.: Dan zult u geen ander bereid vinden Visserijgolf Brieven van lezers GEMEENTERAAD ZANDVOORT STOFZUIGERS Piano-recital Van Henk Bijvanck WOENSDAG 24 MAART 1954 PAGINA 2 Tragisch ongeval in de bus SCHILDER GRATAMA 80 JAAR Aanrijding Stille Omgang „Snelverband" „Het Oosten" organiseert sneldamwedstrijd Burgerlijke Stand Wasmachines gestolen Concert N.Ph.O. Beiaardbespeling Derde plan Boottochten voor lichamelijk gebrekkigen B. en W. beschaamd Spreekuur burgemeester Waterstanden Beurs van Amsterdam Beurs van New York Statenverkiezingen K.V.P. in Noord- Holland: lijst 2 Ondoelmatige richting aanwijzers aan auto's „EEN DAG AAN ZEE" TE HEEMSTEDE Uitrusting voor de B.B. Reeds zestien weken is men in Haar lem met het bevolkingsonderzoek be zig en gezien de resultaten overtreft dit massale onderzoek op tbc alle verwach tingen. In deze periode heeft men van de 120.000 Haarlemmers die voor onder zoek in aanmerking komen ongeveer 65.000 personen opgeroepen, van wie ruim 61% gehoor heeft gegeven aan de eerste oproep. Ongeveer 30% stuurt be richt van verhindering, terwijl 25% daarvan geregeld wordt doorgelicht op bedrijven. De rest dus 9% rea geert in het geheel niet. Aan deze per sonen wordt een tweede oproep ge stuurd. die door 4% wordt beantwoord. Voor huisbezoek blijft er dan dus een percentage van 5 over. Te constateren valt voorts dat verschillende personen uit een soort van laksheid niet hebben gereageerd op de oproepen, welke dooi de naarstige dames van de UW zijn verzonden. 3 Februari J.l. verliet men het ge bouw van de GGD aan de Nieuwe Op tragische wijze is vanmorgen zus ter Maria Agnes van het St. Luciakloos- ter in de Kloosterstraat overleden. De zuster was op ziekenbezoek geweest in de Mariastichting en keerde met een NZH-bus naar het klooster terug. Bjj de halte aan de Tempelierstraat werd zy onwel en stierf, vermoedelijk ten gevolge van een hartverlamming. De zuster werd direct naar de Maria-stich- ting overgebracht, waar haar het H. Oliesel nog werd toegediend. Zr. Maria Agnes bereikte de leeftijd van 71 jaar. Meer dan 33 jaar heeft zij in het klooster van de Zusters Franciscanessen vertoefd en zich zeer vele jaren verdienstelijk gemaakt in het fröbelonderwijs aan de school in de Gen. de la Reystraat. Pas enkele jaren geleden trok zij zich uit dit onderwijs terug, maar wanneer er geholpen moest worden, was zr. Maria Agnes steeds weer paraat om te helpen waar dit nodig was. Vele honderden katho lieken in de parochie van de H.H. Eli sabeth en Barbara hebben van haar on derwijs gehad en deze zuster zal onge twijfeld bij hen in dankbare herinne ring blijven voortleven. Onder zeer grote belangstelling heeft de portret- en stillevenschilder G. D. Gratama Maandag zijn 80ste verjaardag gevierd. Verschillende kunstenaars uit den lande, o.w. D. Harting en O. Mend- lik, kwamen de jarige artist hun ge lukwensen aanbieden, terwijl anderen weer blijk van belangstelling gaven door een schriftelijke felicitatie. Namens het Hildebrand-comité, waarvan Gratama sedert de oprichting lid is, boden de voorzitter, mr. J. H. Hoog en de secre taris de heer J. D. Voskuil en Mari An- driessen hun gelukwensen aan. Van het bureau auteursrechten voor beeldende kunst was een felicitatie binnengekomen van de heer A. v. Dobbenburgh. De heer Gratama is sinds 1916 voorzitter van dit bureau. Het is de hele dag een druk ko men en gaan geweest van geestverwan ten en collegae en de oud-directeur van het Frans Halsmuseum van Haarlem kan met bijzonder veel genoegen terugzien op deze dag. Dinsdagmiddag ongeveer half 3 heeft op de hoek van de Fonteinlaan en Span jaardslaan een aanrijding plaats gehad tussen een personenwagen en een be stelauto. De oorzaak was. dat de bestuur der van de luxe-wagen geen voorrang verleende. De beide auto's werden der mate beschadigd, dat er een kraan wagen aan te pas moest komen. De bestuurder van de bestelauto kreeg een buil op het hoofd, terwijl de chauffeur van de andere auto klaagde over pijn in zijn borst. Bij onderzoek in de Mariastichting bleek, dat hij geen letsel had opgelopen. Maandag heeft een groot aantal leden van de Ned. Kath. Vrouwenbeweging, afd. Haarlem, deelgenomen aan de Stil le Omgang. Onder hen bevond zich pas toor Rutten uit Nederhorst den Berg. De tocht werd besloten met een plechtig Lof in de Begijnhofkapel. De Eerste Hulpvereniging „Snelver band" organiseert Donderdag 25 Maart des avonds om half acht een lezing in „Die Raeckse" voor leden en verdere belangstellenden over Rheumatiekbestrij- ding. Spreker zal zijn dr. F. J. F. Steiner, rheumatoloog te Amsterdam. Ten behoeve van de algemene propa ganda voor het damspel in Kennemer- land en omgeving organiseert het be stuur van de damclub „Het Oosten" op Tweede Paasdag (19 April) te Haarlem een grote sneldamwedstrijd, die zal worden gehouden in het clublokaal, hoek ZomervaartBernard Zweers- straat. Aan deze wedstrijd, die om 2 uur 's middags begint, kan door iedereen worden deelgenomen, ook door thuis- dammers. Men kan zich voor deelname aanmelden bij de heer A. de Vries, Korte Verspronckweg 8, Haarlem, liefst vóór 31 Maart. GEBOREN: F. Ides—Segaar z. ONDERTROUWD: A. Nederhand en E. A. van Brugge; J. N. Waterbolk en A. C. van Beelen; A. H. A. van der Putten en P. G. Poots; J. Gaemers en J. Jansen. GEHUWD: W. Selhorst en J. Bouman. OVERLEDEN; M. Leeringde Vries, 98 j., Muiderslotweg; L. Kroeb—Bakker, 89 j.. Jan Haringstraat: J. Scherpenhuij- sen, 67 j.. Rozenhagenplein; A. G. Hen driks, 52 j.. Parklaan; A. Eleveld, 63 j., Siriusstraat; H. M. VernoutVan den Berg, 67 j.. Gedempte Oude Gracht; J W. van Meegen. 69 j.. Kamperlaan. De Amsterdamse rechtbank heeft de behandeling van de zaak voortgezet tegen een 29-jarige Amsterdammer, die negen wasmachines heeft weten te stelen door de bezorger van een ver- huurinrichting te volgen, waardoor hij wist waar verhuurde wasmachines wer den afgeleverd en ze dan z.g. voor deze verhuurinrichting terug te halen. Soms ook huurde hij zelf een wasmachine en verkocht haar. Hij is reeds driemaal veroordeeld. De Officier van Justitie eiste 16 maanden gevangenisstraf. Uitspraak 6 April. Gracht. De installaties werden ver plaatst naar het gebouw van de Ne derlandse Protestantenbond aan de Berkenstraat, waar de bewoners van Haarlem-Noord beneden de Jan Gijzen- vaart voor het onderzoek moesten ver schijnen. De opkomst aldaar bleek bij zonder goed te zijn want tevens kon een begin gemaakt worden met een groot gedeelte van de bewoners boven de Jan Gijzen vaart te onderzoeken. In de Berkenstraat tyijft men tot 2 April. Vanaf 5 April zetelt het bureau van het Bevolkingsonderzoek weer in het gebouw van de GGD aan de Nieu we Gracht. Gedurende tien dagen zul len dan die personen worden onder zocht, die bij de eerste oproep al of niet om een geldige reden ver stek lieten gaan. Omdat het percentage, dat in het geheel geen gehoor geeft, bijzonder klein is, hebben de organisa toren besloten nog even te wachten met het huisbezoek, daar het wellicht mogelijk zal zijn alle niet verschenen Haarlemmers tegelijkertijd af te wer ken. Hoe men daatna te werk zau gaan, staat nog niet geheel vast. Zeker is wel, dat men gedurende de zomer maanden ongeveer zes weken met het onderzoek zal stoppen. Wanneer men al dit verheugende nieuws over de vlotte manier van werken hoort, mag zeker in de eerste plaats een compli mentje gemaakt worden aan de Haar lemmers, die blijk geven te bezitten over uitstekende burgerzin. Het ziet er dan ook naar uit, dat vermoedelijk eind October het bev verzoek in Haarlem t eneinde is. Intussen hebben verschillende ge meenten in Nederland, o.a. Bloemen- daal, Utrecht en Groningen, grote be langstelling voor de wijze, waarop men in Haarlem de zaken heelt aangepakt. BIOSCOPEN REMBRANDT: „Sangaree". Boven 14 Jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. PALACE: „Sombrero". Boven 14 jaar. Tij den 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. LUXOR: „De zoon van d'Artagnan". Bo ven 14 jaar. Tijden 2, 7 en 9.15 u. LXDO: „Onsterfelijke melodie". Boven 14 Jaar. Tijden 2, 4.15, 7 en 9.15 uur. CITY: „De ernst van Ernst", a. 1. Tijden 2.15, 7 en 9.15 uur. ROXY: „Vallei der verraders", 14 jr. Tij den 2.30 en 8 uur. MINERVA: Wo. 2.30 en 8.15 uur, Do. 8.15 u.: „Concerto", a. 1. FRANS HALS: In de matinées: „Twee sukkels in Oxford". 2.30 u. In de avond voorstellingen: „Revuegirl vermoord". Tijden 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLINGEN: Frans Halsmuseum, Groot Heiligland 62 Groepsportretten van Frans Hals in nieu we formatie, benevens permanente expo sitie van recente aanwinsten uit de Re cuperatie. Dagelijks geopend van 10—15 u. en des Zondags van 1316 uur. Teylers Museum: Tentoonstelling van etsen, gravures- en tekeningen van Jacques Callot, Geopend van 11—5 uur (behalve Maandag). Het Huis met de Kogel, Spekstraat 12. Ten toonstelling van tekeningen door D. Lin deboom. Geopend dagelijks van 1018 u., behalve des Zondags (t/m 10 April). Kunsthandel Bier, Groot Heiligland 66, Oud-Chinese Kunst. Museum het Huis van Looy, Kleine Hout weg 103: Werken van wijlen Frans Baljon. Geopend van 1012.30 en van 13.3015 uur (t.m. 12 April). Op Dinsdag 30 Maart a.s. vindt het 9« concert van de Serie D plaats o.l.v. Toon Verhey met solistische medewerking van de pianist Stevan Bergmann. Het programma bevat de volgende werken: Suite in D dur, Bach, Sympho- nie no. VIII. Schubert; Pianoconcert no II. Brahms. Vrijdag van 11.30—12.30 uur zal A. Peters het volgende programma uitvoe ren: 1. Improvisatie; 2. a. Drie Gavot- ten, (Rameau en Bach); b. Rondino, Boutmy; 3. Dansje, Jos de Klerk; 4. Hollandse Feestdag, F. Timmermans; 5. Sonatine V, I. Pleyel; 6. Ecossaisen, L. van Beethoven; 7. Drie Walzen, W. A. Mozart; 8. Griekse Volksliederen, bew. Arie Peters. De Zandvoortse gemeenteraad vergaderde Dinsdagavond onder voorzitter schap van burgemeester van Fenema. Op verzoek van de middenstandsver enigingen sprak de raad zich in beginsel uit voor het zogenaamde Zwarte- veld als eindpunt van de autobusdienst Amsterdam—Zandvoort. Het autobus- vervoer zal via de Zandvoortse laan moeten plaats vinden. De heer Siegers (K.V.P.) vestigde er de aandacht op, dat het „hart" der gemeente zou worden doodgelegd, als het autobusverkeer via de Zeeweg naar de Boulevard zou worden geleid. Sommige persberichten duidden daarop en daarom is er ongerustheid bij de middenstanders. Een bezwaarschrift van omwonenden tegen het stichten van een ontvangst centrum door Carel Briels c.s„ aan het begin van de Zeestraat, gegrond op vrees van hinder, werd ln handen van B. en W. gesteld. Bij het voorstel tot grondverkoop aan de N.V. Bouwkas voor Noord-Neder landse gemeenten voor de bouw van 28 woningen rees de vraag of de gemeente ook garant zal zijn voor hypotheken, verstrekt aan inwoners van andere ge meenten, die in Zandvoort een huis bouwen. Wethouder Kerkman (PvdA) antwoordde toestemmend. De risico's der gemeente worden echter nauwkeu rig onderzocht. De aankoop van grond van de ge meente Bloemendaal werd goedgekeurd; de stroken grond langs de Boulevard Barnaart worden daardoor eigendom van de gemeente Zandvoort; deze kwes tie tussen beide gemeenten is daarmede tot een oplossing gekomen. De heer Ta- tes (VVD) had no'g bezwaar tegen de verplichting om deze grondstroken te bestemmen voor openbare weg; spr. vond dit een beperking van het eigen domsrecht. Wethouder Kerkman (P.v. d.A.) betoogde dat op de gronden langs de Boulevard Barnaart een bouwverbod ligt. De voorzitter wees er nog op. dat deze gronden onteigend zijn om te die nen als openbare weg; deze overeen komst sluit hierbij aan. De heer Linde man (KVP) vestigde er nog de aan- De raad der gemeente Bloemenlaal is in een bijzondere openbare ver gadering bijeengeroepen op Donderdag 1 April, 's middags om kwart over twee ten gemeentehuize. Enig punt van de agenda is de behandeling van het rapport van de raadhuiscommissie met nota van Burgemeester en Wet houders. De commissie heeft zich genoodzaakt gezien de haar verstrekte opdracht terug te geven, een opdracht om, uitgaande van het schetsontwerp van ïr. De Rouville de Meux, overleg te plegen met ed architect en de wet houder van Publieke Werken, teneinde omtrent bouw, indeling en kosten zowel met het gemeentebestuur als met de architect tot overeenstemming te komen. De uitslag van het rapport der commissie heeft B. en W. van Bloemendaal teleurgesteld, maar niet verrast. Zij concluderen echter, dat een breuk met de architect ongewenst en onrechtvaardig zou zijn. De commissie heeft weliswaar opgemerkt, dat de raadhuisbouw door alle fracties van de Bloemendaalse gemeenteraad als urgent is erkend, maar zij laat aan de raad over, hoe thans verder gehandeld zal moeten worden. Op 8 Januari 1953 werd een commis sie ad hoe benoemd om het ontwerp van de architect nader te bestuderen. In deze commissie hadden zitting wet houder A. van Geluk als voorzitter en als leden de heren F. Fijen (KVP), mr. J. W. de Jong Schouwenburg (CH), ir P. C. Tirion (WD) en ir C. A. de Vas sy (P. v. d. A.). De heren bekeken eer vereenvoudigd ontwerp en meenden, aat daardoor een aanvaardbare basis was gelegd. In een rapport van 9 April 1953 gaf de com missie de raad in overweging om, ter bevordering van een voortvarende uit werking der bouwplannen, haar man daat te verlengen en aan de architect opdracht te geven een ontwerp te ma ken naar een andere plattegrond. Uit de nieuwjaarsrede van de burge meester kon men intussen beluisteren, dat de kwestie niet zo vlot verliep als gewenst zou zijn en dat de plannen op een dood spoor geraakt waren. Wij zijn thans in het bezit van het rapport, dat de raadhuisbouwcommis sie op 17 December 1953 aan B. en W. zond. Er waren al moeilijkheden over de betekenis van het mandaat, dat haar op 8 Januari 1953 was gegeven. Moest men zich strikt bepalen tot de opzet van de heer De Rouville of kon men vrij-uit ideeën en verlangens naar voren brengen? Daar het door de architect vervaardigde plan 1 voor verkleining vatbaar scheen, stelde de commissie een beperkter programma van eisen op en bracht Publieke Wer ken een verkleinde opzet in teke ning, uitgaande van de grondvorm van het oorspronkelijke plan. De ge dachte werd aanbevolen om instede van een nieuwbouw, bestaande uit twee terzijde van het voorgebouw aan gezette verbindingsvleugels, welke te- samen met de achterbouw een binnen plaats omsloten, ook het denkbeeld te onderzoeken, waarbij met behoud van het oorspronkelijke monument, een achter dat gebouw geplaatste vleugel de verbinding met de achterbouw tot stand zou brengen. Twee leden meenden langs deze weg een meer efficiënte opzet en betere ge bruiksmogelijkheid van de nieuw te bouwen ruimte te kunnen verkrijgen. De architect kon het gewijzigde plan niet aanvaarden. Als hij het zou sane- Door de Bootcommissie van de Eerste Hulpvereniging Snelverband wordt telkenjare een tweetal boottochten ge organiseerd voor de lichamelijk ge brekkigen van alle gezindten. Ook dit jaar zullen deze tochten doorgang vin den, resp. 9 en 10 Juni, waarvoor de voorbereidingen in volle gang zijn. Gezien het feit dat de Bootcommissie 25 jaar geleden werd opgericht, zal aan de tochten een jubileum-karakter wor den gegeven. Teneinde de grote kosten, hieraan verbonden, te kunnen bestrijden, heeft de Bootcommissie van het gemeentebe stuur vergunning gekregen om een huis aan huiscollecte te houden door middel van intekenlijsten van 22 Maart t/m 26 Maart en een straatcollectie op Zaterdag 27 Maart 1954. Het goede doel wettigt de verwachting dat deze collec te zal slagen. ïen, zou het hem «el werk kosten. Omtrent de nieuwe gedachte met ver- stonds een antwoord geven. Daarna diende de architect een derde plan in, zii 't dat hii aan z'n oorsoronkelijk ont werp de voorkeur bleef geven, 'n Volle dig stel tekeningen werd de wethouder van Publieke Werken overhandigd. In stijl sloten de nieuwe gebouwen geheel bij het bestaande aan, maar de vleugels waren meer teruggehouden, waardoor de expressieve voornaamheid van het B. en W. het eerste, zijnde dat van de architect. B. en W. adviseren de raad het voorstel van de meerderheid der com missie, namelijk het afdanken van de architect, niet te volgen, ware het alleen reeds om het prestige van de raad zelve. Met eenstemmigheid heeft de raad de heer De Rouville de Meux gekozen en nu zou de raad dus daarop terug komen. Het college heeft zich eenstemmig ach ter het ontwerp gesteld, niet omdat het op zichzelf zulk een dwingende werking op hem uitoefende, maar omdat de moei lijkheden, die nu reeds een halve eeuw met raadhuisplannen bestaan, zouden kunnen worden opgelost. Het college is beschaamd in de weer klank van de raad. Dit verhindert echter niet, dat de achtergrond van een lang durige mislukking blijft bestaan en zijn invloed blijft uitoefenen. Wij raken deze invloed niet kwijt, aldus het college, en de architect, die nu weer een opdracht ni overweging zou nemen, zou eveneens deze invloed ondergaan. Hij zal in dien hij zijn opdracht niet blindelings aanneemt zich afvragen, waarom zijn voorgangers schipbreuk hebben geleden Hij zal onder hen namen van zeer be kwame architecten vinden, zoals De Rouville. Blaauw en De Bazel. Hij zal daaruit afleiden, dat waar deze gefaald hebben, de fout niet bij de architect kan liggen. Veeleer zal hij deze bij de ge meente zoeken en uitermate huiverig zijn om evenals zijn voorganger tevergeefs te werken. Een dergelijke huivering zal misschien oorspronkelijke gebouw zoveel mogelijk onaangetast bleef. Er waren toen nog wensen. De com missie wenste de trouwzaal en de raadzaal in het monumentale voorge bouw en niet daarachter. Op 10 November 1953 bleek tijdens een bespreking, dat de architect plan 3 niet meer wenste te handhaven uit aes- thetische overwegingen, omdat hij het achteraf inferieur achtte aan zijn eigen conceptie (plah 1). Hii zag geen mogelijkheid de trouw en raadzaal in het voorgebouw onder te brengen Dit besluit verraste de com missie dermate, dat zij zich gesteld achtte voor de simpele aanvaarding of verwerping van het oorspronkelijke plan. De commissie zou de raad dan liever in overweging willen geven een andere architect een opdracht te verstrekken. De commissie beschikt niet over een raming van kosten. De Wethouder van Publieke Werken en één lid der com missie zouden het oorspronkelijke plan van de architect wel willen uitvoeren In hun nota aan de raad stellen B. en W. van Bloemendaal vast, dat het hoofd geschilpunt de vraag is, of het nieuwe raadhuis moet bestaan uit één bouw massa of uit twee. De heren Tirion en De Vassy verdedigden het laatste plan, niet gevonden worden bij rem, die enkel om den brode werkt, maar kan men ln deze de kunstenaar vinden, die Bloe mendaal nodig heeft? Voor de kunste naar is elk werk, waaraan hij al zijn scheppende kracht heeft besteed, maar dat door omstandigheden buiten het bereik van zijn wil gelegen niet ver wezenlijkt kan worden, een verlies. Hij zal zich daaraan niet lichtvaardig bloot stellen. Daarom meent het college, dat het voor Bloemendaal uiterst moeilijk zal zijn een begaafd architect te vinden, indien men met de heer De Rouville mocht breken. Het derde plan begon bedrieglijk te lijken op het zgn. „twee-bouw-massa"- plan. Toen is het de architect duidelijk geworden, dat hem tenslotte gevraagd werd het plan van anderen met zijn naam te dekken. Dat hij er op terug kwam, is voor een kunstenaar geen zeldzaamheid. Heeft hij een schepping op aandringen van anderen in een hem niet liggende vorm gegoten, dan kan hem dat in eerste aameg bevredigen, maar bij nadere beschouwing tegenstaan. Ook onder minder ingewikkelde omstan digheden kan een dergelijk proces plaats hebben, zonder dat dit aan de integriteit van de kunstenaar iets afdoet. Het Buiten „Bloemenheuvel" te Bloe mendaal staat nog steeds „ongerept" Over zijn verbouwing zullen de vroede vaderen Donderdag opnieutu en zelfs in een speciale zitting de degens krui sen. B. en W. menen daarbij, dat de naam van Bloemendaal op het spel staat. Zal men de knoop doorhakken? dacht op, dat men onder deze voorwaar de tot een aanvaardbare transactie is kunnen komen. Wil men een onbeperkt recht, dan zal Zandvoort een veel hoge re prijs moeten betalen. De vraag of de grond, waarop het pa viljoen „Garni" is gesticht, moet worden verhuurd of in erfpacht gegeven, ont lokte een breedvoerige discussie. B. en W. stelden voor, tot verhuren over te gaan. De heer Tates (WD) was het daar mede niet eens; de gemeente is moreel verplicht de grond in erfpacht te geven. Men heeft in 1947 toezeggingen gedaan en destijds heeft men de initiatiefne mers gehuldigd voor hun durf en on dernemingsgeest; men mag hen nu niet duperen. De heer Siegers (KVP) was ook ver wonderd over dit voorstel. De goede trouw wordt hier in hoge mate aange tast. Spr. gaf een historisch overzicht van de gang van zaken. Men wilde eerst in de duinreep bouwen, maar dat werd ontraden omdat men daar alleen tijde lijke bouwsels mocht plaatsen. Ir. Fried- hoff heeft toen deze plaats aanbevolen en de voor dit deel van het wederop- bouwplan aangewezen architect Groene- wegen voorgesteld als architect. Deze is aanvaard en men heeft een permanent gebouw gesticht op de plaats, daarvoor in het wederopbouwplan aangegeven. Omdat de grond toen rijkseigendom was, is die door het rijk verhuurd, in afwachting van de overdracht aan de gemeente. Dat is nu gebeurd en daarom moet nu een zakelijk recht worden ge geven. Er is hier f 60.000 geïnvesteerd. Moet men deze mensen nu duperen om dat men niet zeker is van de verwezen lijking van het wederopbouwplan? Mr. Porrenga (PvdA) huldigde een ander standpunt, als het paviljoen zal moeten verdwijnen wordt het huurcon tract beëindigd, en dan kan de gemeen te altijd nog een schadevergoeding ge ven. De heer Weber (AZB) wilde de grond waarop „Garni" is gesticht in erfpacht geven en het terras verhuren. Mevr. Mol (PvdA)) wilde de door de overheid gedane toezeggingen, ook ai staan die niet op schrift, gestand doen. De heer Gosen (AR),wees op de be palingen van het huurcontract; men heeft dat destijds aangegaan en wist dus wat men deed. De heer Lindeman (KVP) noemde het standpunt van de heer Gosen onhoudbaar; men heeft, met aandrang van de gemeente, een perma nent gebouw gesticht. Dat doet men niet op grond, die men van jaar tot jaar huurt. De heer Slagveld (Pl.B.) was er van overtuigd, dat de toenmalige bur gemeester en wethouders positieve toe zeggingen hebben gedaan. Weth. v. d, Werff (CH) vroeg of het verstandig was, nu deze grond in erf pacht te geven. Laat het huurcontract rustig doorlopen, dan kan men dit la ter altijd nog omzetten in erfpacht, na melijk wanneer vast staat dat het zo- mercentrum verwezenlijkt zal worden. Wethouder Kerkman (PvdA) was overtuigd van de juistheid van het voorstel van B. en W. Als de raad een ander besluit mocht nemen, dan zal het college zijn stand punt ter kennis van Ged. Staten bren gen. Als later schadeloosstelling zou moeten worden gegeven, dan zal dit ze ker geen afbraakprijs zijn. Ir. Friedhoff beschouwt dit paviljoen als een kiosk. De heer Siegers (KVP) critiseerde de mededeling van weth. Kerkman dat het college over een beslissing van de raad eventueel bezwaren zal indienen bij Ged. Staten; spr. noemde dat geen ele gant gebaar. De Voorzitter betoogde, dat men be trokkenen een kans heeft gegeven op een meer permanente bouw, maar daar mede is het karakter van het bouw werk nog niet permanent geworden. Als het gebouw gesloopt moet worden, zal een redelijke schadevergoeding ge geven moeten worden. Als de raad een besluit mocht nemen, dat B. en W. niet in het belang der ge meente achten, dan zijn zij verplicht hun standpunt ter kennis van Ged Staten te brengen. Spr. maakte daarom bezwa'ar tegen de uitdrukking „onele gant" van de heer Siegers. Het voorstel van B. en W. werd verworpen met 104 stemmen. De heren Tates (VVD) en Siegers KVP) dienden daarop een voorstel in om deze grond voor 50 jaren in erfpacht te geven met recht van koop. Dit voorstel werd met 85 stemmen aanvaard. Bij het voorstel aangaande de Zon dagswet critiseerde de heer Gosen (AR) het feit dat men de Zondag in deze wet als het ware in tweeën heeft ge knipt, namelijk vóór en na 13 uur. Spr stelde voor, op Zondag geen kermissen toe te laten. De heer Siegers (KVP) vestigde de aandacht op sportverenigin gen die op Zondag vóór 12 uur wed strijden moeten houden. Het voorstel- Gosen werd niet gesteund, het voorstel van B. en W. wérd aangenomen. De heer Weber (AZB) had gevraagd te mogen interpelleren over een vorde ring van woonruimte. De Voorzitter wees er op, dat de raad deze in het verleden steeds heeft afgewezen. De raad dra'agt voor de woonruimteverde ling geen verantwoording. De zaak werd aangehouden tot de besloten zit ting. Bij de rondvraag drong de heer We ber aan op maatregelen tegen het pian van de gemeente Bloemendaal om een vuilnisstortplaats te maken nabij de Zeeweg. De Voorzitter deelde mede, dat bereids bezwaren zijn ingediend. De heer Siegers (KVP) vroeg of in overweging was de belastinig op ver makelijkheden te verlagen. Weth. Kerk man wees er op, dat de gemeentebe groting deze derving van inkomsten niet toelaat. Naar aanleiding var andere vragen deelde de Voorzitter nog mee, dat men. wat de huisvestinig betreft, moe, ko men tot vermindering van de overheids bemoeiing; men wil soms het gemeente bestuur gebruiken voor tnakelaarsdoel- einden. De helicopterdienst komt ook naar Zandvoort. V erschillende terreinen heeft de rijksluchtvaartdienst afge keurd. Nu heeft men het caravan-ter rein daarvDor uitgezocht. De burgemeester der gemeente Zand voort zal op Woensdag 24 Maart geen spreekuur houden. Woensdag 24 Maart Hoog water: 6.24 u. en 18.41 u. Laag water: 2.06 u. en 14.26 u. Donderdag 25 Maart Hoog water: 6.57 u. en 19.19 u. Laag water: 2.33 u. en 14.56 u. Advertentlê Wij hebben meer dan 25 jaren ervaring. Wij geven een betrouwbaar advies. Keuze uit HOLLAND- ELECTRO RUTON ERRES EXCELSIOR MIELE HOOVER GEN. ELECTRIC Ged. Oude Gracht 52, tel. '2762, t/o de Kerk Het pianorecital van de pianist Henk Bijvanck, Dinsdagavond in de Tuinzaal van het Concertgebouw gegeven, bood maar zeer weinig verschil met dat van het vorig jaar November. Naar aanlei ding van dit optreden schreven wij o.m. dat Henk Bijvanck zeer zeker uitste kende pianistische kwaliteiten bezit, maar dat wij zijn zwaar geromantiseerde opvattingen in en bulten zijn spel slechts matig kunnen bewonderen. Ook ditmaal moeten wij hetzelfde constateren. Onge motiveerde rubati. accenten en dynami sche ontladingen passen stylistigch zeer zeker niet in een Mozart-Sonate. Dit alles is in dubbeie mate jammer, daar Henk Bijvanck onmskenbare goede eigenschappen bezit, die af en toe in Beethovens Mondschein-Sonate en vooral in de Bes dur van Schubert tot uiting kwamen. Toch blijft er zelfs op de beste momenten 'n zekere onevenwichtigheid in zijn spel heersen. Hoe deze pianist er toe kwam na de lange Sonate van Schubert, overigens een prachtig stuk, nog twee verbleekte en lange Klavier- stücke van dezelfde componist te spelen, is ons een raadsel. Het beste van de avond waren delen uit de Schubert-Sonate. Met name het Scherzo, en het laatste deel. Technisch heeft Henk Byvanck heel wat in zijn mars. hetgeen hij op ondubbelzinnige wijze hierin bewees. Dat zijn toonvor- ming subtiel kan zijn, was in diverse lyrische passages van Schubert te con stateren. Nogmaals, allemaal voortreffelijke eigenschappen. Maar aan de geestesge steldheid van een stuk mag door een te grote willekeur van opvatting niet teveel afbreuk worden gedaan. Wij hopen dat Henk Bijvanck een vol gend maal ook aan deze eisen weet te voldoen. Dit moet mogelijk zijn bij de vele goede pianistische eigenschappen, waarover hii ongewii eld beschikt. JAN LAARVELD. Evenals verleden jaar organiseert ook nu de S.C.S. een ontspanningsavond, en wel hedenavond oin 8 uur in de Kroon zaal van café-restaurant Brinkmann, Grote Markt. Vertoond zullen worden verschillende muziek-, teken- en wetenschappelijke films met muzikale afwisseling. Een en ander wordt verzorgd door de United States Information Service. (Niet officiële koersen) Vorig Opening slot 24/3 3% Ned. 1953 102S-Ö, 3% Ned 1953 100% 3% Nederl. 1948 - 98 3% pCt. Ned 1950 98 31/4 Ned. 1954 97%$ 97% 3-3% Nederland 1947 97%* 96% 3 Ned. 62-64 bel.-fac 99AS% Inschr. Grtbk. '46 3 Pet 96A Ned. Handel Mtt eert 180 A.K.U. 211%$ 206% Van Berkel» Fatent 137 Calvé-Ueltt eert 148 Van Gelder 209% Kon. Hoogoven» eert 195 Unilever cert. 270%* 267 Ned. Kabel 232% Philips 269* 263% Kon. Petroleum 445-7* 441% .Amsterdam" Rubber 121% 118 i| Amerika i.flb 155% Kon N. Stoomb. M. 140% 140% Ned Scheepv Unie 139% 138 u.va. 1218 120% Dell Md eert 105% S 106% Anaconda Copper Bethlehem Bteel Chrysler Corp General Electric General Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery Ward North American Co. Radio Corp Republic Steel Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U S Steel 22/3 33 55% 63% 101% 65 9% 71% 58% 22 27% 50%* 92% 41% 45% 22% 42% 23/3 32% 55% 62 101 64% 9% 70% 58% 22% 26% 49% 90 40% 43% 22 41% De voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezingen van leden voor de provinciale staten van Noord- Holland, mr. P. O. F. M. Cremers, heeft de nummering verricht van de candi- datenlijsten voor de op 21 April te hou den stemming. Deze luidt: 1. P.v.d.A.; 2. K.V.P.3. C.P.N.; 4. A.R.; 5. V.V.D.; 6. C.H.U.; 7. Geref. Politiek Verbond; 8. K.NP.; 9. Socialistische Unie; 10. Staatk. Geref. Partij. Het was niet druk aan de Dinsdag- markt te IJmuiden. Van de trawlervloot was de Bloemendaal IJM 71 present met 410 kisten verse vis en 350 stuks stijve kabeljauwen. De VL 97 zorgde voor een aanvoer van 600 kisten verse haring, de Pietertje HD 87 kwam binnen met 145 kisten vis en 580 stuks stijve kabel jauwen, de IJM 208 kwam aan de af slag met 80 kisten en 20 stijve kabel jauwen en per auto werden van de HD 37 nog 60 kisten vis aangevoerd. Er wa ren 135 kisten schelvis en ongeveer 3.000 kilo tong. De geringe aanvoer had tot gevolg, dat de prijzen stegen. Regels grote ka beljauw deden f 60 tot f 48 per 10 stuks, de kleintjes f 30 tot f 27. Per kist werd grote kabeljauw verkocht voor f 62 tot f 56 per 125 kg en de kleine voor f 62 tot f 60,. Grote zwarte koolvis varieerde van f 33,50 tot f 31 per 125 kg. Schelvis was vrij goedkoop. Grote schelvis no teerde f 54 per kist, middelsoorten f 55 pennen f 54 en f 53, braadschelvis f 38 tot f 28 en radio f 20 tot f 18 per kist. Makreel bracht weer f 22 per kist op en de haring liep uiteen van f 18 tot f 13 per kist. Grove gestripte wijting no teerde f 22 tot f 20 en kleine wijting f 18 tot f 16. De tongprijzen ondergingen weinig verandering. Grote tong deed f 1,60 per kilo, middelsoorten f 1,22 tot f 1,06, tong I f 1.22 tot f 1,14 en tong II f 1,10 tot f 0,96 per- kilo. Schol was iets duurder. Als een der voornaamste oorzaken van het groot aantal verkeersongelukken zie ik de grote verscheidenheid van rich tingaanwijzers aan de auto's, die boven dien op allerlei verschillende plaatsen zijn aangebracht. De ene auto is uitge rust met een uitschietende staaf, de ander heeft een arm, de derde een on duidelijk lampje en de vierde een knip perlicht. Maar he tgrootste bezwaar is toch, dat men geen vaste plaats heeft aangewezen, waar dergelijke apparaten behoren te zitten. Soms vindt men ze- boven of onder de bumper, dan weer voor of helemaal achter op de wag n. De lampjes opzij van de auto lijden bovendien nog aan het euvel, dat, wan neer de zon er op schijnt, men absoluut niet kan uitmaken, of ze branden of niet, zodat m enniet durft te passeren. Ook op de achterverlichting van auto's is wel iets aan te merken. Zelf berijd ik een motorfiets van 350 cc en hoewei ik geen snelheidsmaniak ben, ligt mijn gemiddelde snelheid op de grote weg toch tussen de 60 en de 80 kilometer. Maar al te vaak tref ik dan bij avond Op de weg een auto aan met èen bepaald verblindend achterlicht. Daardoor wordt het afstand schatten zeer bemoeilijkt. Nog gevaarlijker wordt de toestand, als de auto wil stoppen of een andere rich ting wil inslaan. Er gaat dan geen. oranjelicht branden, maar het reeds- brandende licht gaat nog iets heller branden. Meestal blijft er dan voor de achterrijder weinig anders over dan sterk af te remmen, hetgeen voor een tweewielig voertuig speciale risico's meebrengt. Ter oplossing van deze moeilijkheden zou ik derhalve willen voorstellen: te rug naar de oude richtingaanwijzers met gleuf; deze aanwijzers te doen aan brengen voor of opzij van de bestuur dersplaats; een bepaalde hoogte vast te stellen, waarop deze apparaten moe ten worden aangebracht; iedere be stuurder van een motorvoertuig te be keuren, die vanuit een zijweg met grote snelheid een hoofd- of voorrangsweg nadert om dan plotseling te tonen, hoe snel hij zijn voertuig wel tot stilstand kan brengen. Ook voetgangers en wielrijders onder vinden last van de door mij beschreven euvelen. Ik geloof dan ook, dat de ver keersveiligheid aanmerkelijk verhoogd zal worden als de fouten, die ik zojuist aanstipte, worden ondervangen. In de hoop dat deze brief iets bijdraagt tot een veiliger verkeer, teken ik, J. Verhage Plataanstraat 88 rd Haarlem. Morgenmiddag zal in de gemeente raad van Heemstede een voorstel van B. en W. behandeld worden betreffen de de benoeming van een directeur van de gemeentelijke gas-, waterleiding- en electriciteitsbedrijven. In de toelichting op dit voorstel zegt de meerderheid van het college, dat het haar niet mogelijk was een voordracht bij de raad in te dienen van tenminste twee personen, zoals een bepaling van het Ambtenaren reglement het voor de benoeming van hoofden van dienst voorschrijft. Derhal ve ziet zij zich genoodzaakt de raad te verzoeken accoord te gaan met de be noeming van de heer J. Limborgh, die sinds het overlijden van de vroegere di recteur, de heer W. J A. Duynstee, de leiding naar de mening van B. en W. op loffelijke wijze heeft waargenomen. De KVP-fractie is echter van mening, dat B. en W. alsnog met een voordracht kunnen komen, omdat haar bekend is, dat een der drie, voor deze functie in aanmerking komende candidaten, over capaciteiten beschikt, welke zeker niet behoeven onder te doen voor die van de neer Limborgh. De candidaat, die de K.V.P.-fractie in Heemstede naast de heer Limborgh op een voordracht gaarne zag geplaatst, ls sinds 1 Januari 1954 uit Indonesië ge. repatrieerd. Hij bezit evenwel niet het diploma van Delft dat door B. en W. ais een der voorwaarden was gesteld maar dat van Bingen, Sinds 1936 is hi.i werkzaam in Indonesië geweest en had toen een gebied onder zich met 12.000 aansluitingen. De gemeente Heem stede heeft er slechts 5.000. BovendieD had deze candidaat met \eel meer pro blemen te kampen dan ziin collega in Heemstede, terwijl het aantal perso neelsleden. over wie hij de zorg had. veel groter was. De K.V.P.-fractie meent voorts, dat de leeftijd in deze kwestie toch ook wel een woordje mee spreekt. De tweede candidaat ia 44 jaar oud, terwijl de heer Limborgh 58 jaar is. De huidige wjiamëmend directeur is sinds 1942 niet meer in de practijk ge weest, aldus de K.V.P.-fractie. Eerst heeft hij in West-Indië dienst gedaan, daarna in Indonesië en tot aan zijn pen sioen heeft hij gewerkt op het hoofd kantoor van de B.P.M. Voor een uitverkocht huis voerde Dinsdagavond de Haagse Comedie het spel „Een dag aan zee" van N. C. Hun- ter op, een spel waarin verschillende niet-jonge en oude mensen gewagen van hunne teleurstellingen, vermengd met soms wat goedaardige en soms ook wrange humor, terwijl bij de niet-jon- geren telkens weer de onmacht naar voren treedt, opnieuw te beginnen en een streep te zetten onder de teleur stellingen uit het verleden. Dit pessi misme drukt op het gehele stuk een onuitwisbaar stempel en het is ook de oorzaak dat het ook slechts diegenen kan boeien, die in een toneelspel wat meer zien dan alleen maar wat luchtige ontspanning. Van de spelers mag wel in de eerste plaats Cees Laseur geprezen worden als dokter Farley, de levenswijze scheepsarts. Fie Carelsen vertolkte de altijd bezorgde moeder, niet zo jong meer, die alles doet om de wensen van haar huisgenoten tot werkelijkheid te brengen en nog veel meer. Enny Meu nier speelde de tweemaal gehuwde vrouw die alleen nog maar wat geluk vindt in de opvoeding van haar beide kinderen en daarom een huwelijksaan zoek afslaat, omdat zij vreest voor een nieuwe mislukking. Aan het slot van het spel werden de dames, inzonder Fie Carelsen, met bloemen verrast en de leden van de Heemsteedse Kunstkring brachten een ovatie aan het gezelschap. Zaterdagmiddag 3 uur zal de burgem«e'' ter van Heemstede 13 volledig uttgerus blokwagentjes, bestemd voor de B. B., ficieel aan de blokhoofden overdras waarna een demonstratie zal worden s geven met het Ajax Totaal brandblusm- paraat P. 12.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2