igen zijn vol lof over de rij kwaliteiten van De Baat Getuig* m Eig en wil van het praevaleert meisje Reisbureaux presenteren het nieuwe somerprogramma Zwaartepunt proces op rijden met onvoldoende remmen? VITAMINEN ACTIFRAL-10 Nederland krijgt telefotonet Eerste neger- Dominicaan Straaljager neergestort Nieuwe mogelijk heden voor Ambonese jeugd gezocht Aantrekkelijke reizen voor elke beurs Het ongeluk te Neustadt voor de rechtbank Geen T. V. meer uit schouwburgen Gehoorzaamheid niet afdwingen Militaire jeep rijdt de Geul in Lijdt niet langer m WOENSDAG 24 MAART 1954 PAGINA 3 Tenzij van generales „VISTA VISION", nieuw projectiesysteem Yes Sir... gentlemen prefer AARTSBISDOM OVER ANNEKE BEEKMAN Verdronken zeeman geïdentificeerd Onderscheiding voor Hemingway Spoorwegwerker door trein gedood Burgemeester redt kuid van verdrinkingsdood Piloot gedoodboerderij uitgebrand Voorlopig geen verlaging leges paspoorten Maatschappelijk Werk in Eerste Kamer Naast traditionele ook bijzondere trips DANSWAGEN MET BAR In Neustadt aan de Wied, niet ver van Bonn, is de rechtbank van Koblenz gisteren begonnen met de behandeling van het ongeluk op de autobaanbrug over de Wied, dat 24 October vorig jaar zes doden en zeven gewonden eiste. Beklaagde is de Nederlandse chauffeur Dirk de Baat uit Streefkerk, die de zware vrachtauto reed, welke het ongeluk veroorzaakte. Door het weigeren der remmen was De Baat bij de steile afdaling naar de brug de macht over zijn wagen verloren, met het gevolg, dat hij op de veertig meter boven het rivierdal zwevende brug een aantal wagens ramde voordat hij aan de overkant tot stilstand kwam. Het getuigenverhoor kon gisteren door de rechtbank worden afgesloten. Vandaag worden de deskundigen gehoord. Een overzicht tijdens het proces in het hotel „Zum Wie dial": rechts De Baat, links zijn verdediger dr. Henri Ormond. (Tele foto) waarde kon toekennen aan een onder' zoek, dat was gehouden nadat het wrak van de auto vijf maanden lang onbe heerd en in weer en wind had gestaan. De x.ederlandse deskundige stelde, dat het onderzoek in deze omstandigheden vrijwel waardeloos geacht moest wor den. Er is tijdens de zitting nog slechts 'n kleine civiele eis, ten bedrage van zeshonderd Mark, ingediend, doch het geldt daarbij meer een juridisch proefje, dat alleen voor Duitse juris ten interessant geacht werd. De grote eisen tot schadeherstel, die wel in de honderdduizenden Marken zullen lo pen, zijn nog i.iet ingediend. Deze zullen eerst later komen. Tijdens zijn verhoor heeft de eigenaar van de wagen verklaard, dat de maat schappij waarbij hij verzekerd is, de Nationale Unie in Den Haag, welis waar in staat van faillissement is, doch dat de curatoren zijn teruggekomen op hun oorspronkelijke verklaring, dat geen schadevergoeding kon worden uitgekeerd. Zij hebben thans verzekerd, dat de maatschappij voor de schade zal opkomen. Veel hoop viel daaruit volgens de Duitse advocaten niet te putten, daar de boedel van de Natio nale Unie geen uitkering van betekenis zou toelaten. Expediteur Dekker zei, dat op grond van deze verklaring van de curatoren zijn aanbod met zijn per soonlijk bezit voor de schade op te ko men, vervallen geacht moest worden De curatoren der Nationale Unie had den trouwens laten weten, dat bij ci viele procedures in Duitsland zowel Dekker als De Baat verstek zouden laten gaan. De civiele kant der zaak dient volgens de curatoren in Neder land voor te komen, aangezien alleen een Nederlands gerecht tot schadeloos stelling zou kunnen verplichten. ,,Dat is overigens een volkomen academische strijd, want wij krijgen toch niets" zo zei één der Duitse advocaten. De grote strafkamer van de recht bank van Koblenz had voor deze gele genheid haar intrek genomen in een ca fézaal in het kleine stadje Neustadt. ten einde in de gelegenheid te zijn zo nodig een deel van het getuigenverhoor op de plaats van het ongeluk af te nemen. Neustadt ligt namelijk aan het riviertje de Wied, onmiddellijk beneden de auto baanbrug. De Baat heeft bij zijn verhoor ter plaatse van het ongeluk een belangrijke correctie gegeven van de door hem bij het vooronderzoek gegeven verklarin gen. Terwijl bij het vooronderzoek ver klaard was, dat hij pas midden op de helling getracht zou hebben vaart te minderen en in een lagere versnelling over te schakelen, bleek thans dat deze verklaring op een vergissing berustte. De Baat zei thans, dat hij reeds aan zienlijk vroeger getracht had te remmen en op de gebruikelijke wijze over te schakelen, n.l. ter hoogte van het twee de waarschuwingsbord, waar volgens een verklaring van een wachtmeester der gendarmerie de meeste wagens af remden. De Baats vergissing was ont slaan, doordat hij twee op enige afstand van elkaar langs de autobaan staande gebouwen had verwisseld. Overigens bleef hij bij zijn eerste verklaringen.. Hij had willen remmen om daarna over te schakelen, doch de remmen hadden geweigerd en daarna had hij geen kans meer gezien de wa gen in een lagere versnelling te krij gen, waardoor deze steeds meer snel heid kreeg. Hij had nog getracht te remmen door in de bossen langs de weg en op de berm tussen de beide rijbanen te gaan remmen, doch hij was ook daarin niet geslaagd. Onderwijl had zijn collega Corn, van Dam uit het raam van het portier gehangen en gepoogd het overige verkeer op de weg te waar schuwen. Advertentie geef* U precies "wat U nodig hebtl De snelheid, waarmee de wagen reed toen de remmen weigerden werd door De Baat op veertig km. geschat. Al zijn verklaringen werden volledig be vestigd door die van zijn reisgenoot Van Dam. Beiden zeiden, dat zij op de rit vanaf Bazel niets abnormaals aan de wagen hadden gemerkt en dat de remmen in orde waren geweest. De eigenaar van de auto, de expedi teur Dekker, uit Ouderkerk aan de IJs- sel, getuigde, dat de wagen een week voor het ongeluk nog in reparatie was geweest, waarbij niet alleen de versnel lingsbak, doch ook de remleidingen wa ren nagezien. De Duitse verdediger van De Baat. de Frankfortse advocaat Ormond, had een aantal Nederlandse en Duitse getuigen gedagvaard, die allen vol lof over de rij- kwaliteiten en de voorzichtigheid van De Baat spraken. Een Duitse familie, waarbij De Baat en zijn collega op hun reizen vaak had den overnacht, getuigde, dat hij nooit dronk of rookte en uit gadsdienstige overtuiging Zondags niet chauffeerde. Kort na het ongeluk waren berichten in de Duitse pers verschenen, volgens welke De Baat onder de invloed van sterke drank zou zijn geweest. Al deze beschuldigingen waren reeds tijdens het vooronderzoek volledig ongegrond gebleken en verklaringen van Duitse politiemannen, die op de plaats van het ongeluk waren geweest, waren ook tij dens de zitting zonder uitzondering gunstig voor de beklaagde. Het Openbaar Ministerie heeft De Baat niet alleen onvoorzichtig rijden ten laste gelegd, doch daarnaast ook het rijden met onvoldoende remmen. Het eerste verloop van het proces wekte de indruk, dat het zwaartepunt in hoofdzaak op dit laatste punt der aanklacht zal komen te liggen. Twee Duitse deskundigen stalden in de na middag een groot aantal uit het wrak van de auto genomen onderdelen in de geïmproviseerde rechtszaal uit. Boven dien had de verdediging een Neder landse deskundige, de Leidse garage houder Joh. Kempeneers, gedagvaard, die verschenen was met de door hem uit het wrak genomen hoofdleiding van de luchtdrukrem. De Duitse advocaten, die ais „neven klagers" voor de civiele partijen op traden, begonnen al aanstonds met een poging de Nederlandse deskundige uit te schakelen. Zij achtten hem niet be voegd als getuige op te treden en bo vendien maakten zij bezwaar, omdat de expediteur Dekker zijn wagens her haaldelijk bij hem had iaten repare ren. Kempeneers is namelijk een spe cialist voor dit soort vrachtwagens. Noch het O.M. noch het gerecht gingen echter op dit verzoek in. Overigens kaatste de verdediger van De Baat terstond de bal terug. Hij be schuldigde de eerste Duitse deskundige van grove ondeskundigheid en de tweede van bevangenheid. De eerste had namelijk het onderzoek van de auto vlak na het ongeluk verricht, doch op zulk een wijze, dat het O.M. twee weken geleden een nieuw onderzoek moest gelasten. Dat werd gedaan door de ingenieur Barnstedt uit Montabaurn. De verdediger betwijfelde of men veel In samenwerking tussen het hoofd bestuur van de P.T.T. en de Ned. Sie mens maatschappij is thans in voorbe reiding de inrichting van een Neder lands telefotonet ten behoeve van het Algemeen Nederlandsch Persbureau A.N.P. en de daarbij aangesloten dag bladen. De verwachting bestaat, dat dit "et tegen het eind van dit jaar in wer king kan worden gesteld. Overbrenging van foto's langs de draad en zelfs door de aether is niets nieuws, dit gebeurt al jaren. Maar een telefotonet, waardoor de aangeslotenen alle gelijktijdig en bijna zonder mense- l'Jke handelingen aan de zijde van de ontvanger het beeldnieuws op hun re dactie-kantoren ontvangen, vereist een nalf-automatische apparatuur die na lang overleg op grond van de behoeften ^an het A.N.P. door dr. Rudolf Hell te «■iel werd ontworpen en uitgevoerd. De synchronisatie van de zender en alle ontvangers zal vol-automatisch geschie- "«Mgvio cjCS! vuj-ttuiuinelHbU" gCSCUlC- die1 en.ige manselijke handelingen, nodig zijn, zijn aan de zijde van de zender het inzetten van de over te bren gen foto en het in werking stellen van de- automatische synchronisatie en aan de zijde van de ontvangers het inzetten van een cassette met fotopapier en het bedrijfsklaar instellen van het apparaat. Daarna komt dan nog het ontwikkelen van de ontvangen foto in de donkere kamer. Het Nederlandse telefotonet zal be ginnen met zestien aangeslotenen en wel in de volgende steden: Amsterdam, Utrecht, Rotterdam, Groningen, Arn hem, Enschede, Hilversum, Wildervank, Winschoten, Nijmegen, Zwolle en Lei den. Als regel zal van één vast punt uit worden gezonden, n.l. Amsterdam, doch er zullen voorzieningen worden getrof fen, dat ook van andere punten in het land kan worden gezonden door middel van een draagbare zender. Dat betekent extra tijdwinst, omdat een foto van een belangrijke gebeurtenis in de provincie dan niet eerst naar de hoofdstad be hoeft te worden gebracht, maar vanuit elk punt in het land meteen op het net kan worden gegeven. De Vereniging van Schouwburg-directeu ren heeft in haar vergadering te Haarlem met algemene stemmen besloten, dat voortaan geen toestemming meer zal wor den gegeven voor televisie-uitzendingen van concerten, toneel- en opéravoorstellin gen en balletuitvoeringen waarbij publiek aanwezig is. De ervaring heeft hun, zeggen zij in een brief aan de Ned. Televisiestich ting, geleerd, dat de kunstmanifestaties door de belichting en andere stoornissen te zeer te lijden hebben. Dergelijke uitzen dingen zouden wel nog van generale repe tities gegeven kunnen worden. Paramountfilm N.V. deelt mede dat zij binnenkort een nieuw systeem van pro jectie genaamd Vistavision gaat toepassen. Het systeem kan zowel door grote als kleine theaters worden ge bruikt. Aanbeveling verdient een zo groot mogelijk doek, waarvan de hoog te even belangrijk is als de breedte. Bij de opnamen loopt de film hori zontaal in plaats van verticaal door de camera. Het beeld wordt gefotografeerd op de breedte van twee beeld vlakjes van het negatief tegelijkertijd, dus op een ruimte, die 2V, maal zo groot is als het normale 35 mm camerabeeldje Bij het afdrukken wordt het beeld van dit dubbele negatief gereduceerd tot de normale 35 mm maat. Daardoor al dus Paramountfilm kan het beeld niet meer wazig of korrelig worden. Met gebruik van een bijzondere (de z.g. „Tuschinski") lens kan in het thea ter elke beeldbreedte worden vertoond tussen de verhoudingen 1.33 tot 1 en 3 tot 1. Advertentie D« MILDE Amerikaan in eellophaan Vanwege de herhaalde Viaag of het Aartsbisdom zal antwoorden op het te legram van het Nederlands Israëlie- tisch kerkgenootschap betreffende het geval Anneke Beekman deelt het Aarts bisdom mede dat een telegram dat bij na reeds voordat de geadresseerde ér kennis van kon nemen aan' de publici teit van de pers wordt vrijgegeven klaarblijkelijk eerder is bedoeld om stemming te wekken dan om antwoord te verkrijgen. Het standpunt dat door het Aartsbisdom in deze zaak werd ingenomen is reeds meermalen uiteen gezet zodat het niet nodig .chiint nog maals daarop te insisteren Het is met de taak van de kerkelij ke overheid beslissingen van een bur gerlijke instantie uit te voeren. Al spoort de Kerk de gelovigen in het algemeen aan te gehoorzamen aan de burgerlijke autoriteit, zij dwingt die gehoorzaamheid niet met kerkelijke sancties af. De kerkelijke overheid laat aan iedere gelovige de vrijheid van geweten om in een bepaald geval zich niet aan de beslissing van een burgerlijke instantie gebonden te ach- tèn, Uit de laatste ontwikkeling van het Het stoffelijk overschot van een man, dat gistermorgen, zoals we in een deel van onze vorige oplaag hebben gemeld, is opgehaald uit de Achterzaan te Zaan dam, is geïdentificeerd als dat van de 54-jarige Deense zeeman N. H. uit Kopenhagen, opvarende van het onder Liberiaanse vlag varende schip „Jolly" Dit schip heeft ligplaats gekozen bij de superfosfaatfabriek te Amsterdam. De Deense zeeman was al enige malen in Zaandam geweest en heeft waarschijn lijk enige kennissen willen opzoeken. De politie heeft het vermoeden dat hij te veel sterke drank heeft gedronken en na middernacht te water ls geraakt. De schrijver Ernest Hemingway zal de prijs van verdienste van de Ameri kaanse academie van kunsten en lette ren ontvangen. Deze prijs, ter grootte van 1.000 dollar, wordt om de vijf jaar aan een roman schrijver uitgereikt. De andere vier jaren valt hij resp. een schilder, beeld houwer, dichter en toneelschrijver ten deel. geval is wel duidelijk gebleken dat het meisje zich vrijwillig aan de beslissing van het gerechtshof onttrekt omdat zij blijkbaar het vertrouwde milieu waarin zij van haar eerste levensjaren opgroei ae en dat met gevaar voor eigen lever, haar leven redde, prefereert boven het volkomen nieuwe milieu dat men haar wil opdringen. Indien het bewuste meisje meent de vrijheid te mogen nemen zich niet aan de over haar toekomst genomen beslis sing van de burgerlijke autoriteit ge bonden te achten, zal de kerkelijke overheid haar die vrijheid willen en moeten laten. Zoals het aartsbisdom er niet aan zou willen medewerken om het meisje tegen haar wil gedwongen te handhaven in een katholiek milieu, zo stuit het evenzeer tegen de borst, me dewerking eraan te verlenen dat het meisje tegen haar zin gedwongen wordt overgebracht naar een ander milieu. Nu de eigen wil van het meisje zo duidelijk is gebleken kan men zich af vragen of het niet op de weg van de Joodse gemeente zou liggen, afstand te doen van de voogdij en de achtervol ging en opjaging van het meisje te sta ken, zodat zij zowel de lichamelijke als de psychische rust kan vinden die zij behoeft. Kan het belang van het meisje daar toe niet doen besluiten, dan spore men het meisje op tot men het in banden heeft. Maar men vrage niet aan ande ren om het meisje tegen haar zin uit te leveren en men make er geen rel van, die de bevolkingsgroepen van Ne derland van elkaar zou kunnen ver vreemden. Gistermiddag werd de 56-jarige spoor wegwerker H. van der Leur uit Zwolle, die met enkele collega's een paar hon derd meter ten Noorden van de overweg te Berkum werkzaamheden verrichtte aan de spoorlijn Zwolle-Meppel, ver rast door de uit de richting Meppel ko mende personentrein, die te 14,09 uur te Zwolle moest aankomen. Hij kon zich niet snel genoeg meer van de spoorbaan verwijderen en werd aangereden. Hij was op slag dood. Toen de trein stopte, bleek deze door aanraking met een ap paraat, dat de arbeiders bij zich hadden, zodanig beschadigd te zijn, dat hij niet op eigen kracht verder kon. Hij moest naar Zwolle worden weggesleept. De passagiers werden door de volgende trein naar Zwolle vervoerd. Het trein verkeer werd tijdelijk over enkel spoor geleid. (Van onze correspondent) De burgemeester van 't Zand, de heer Teenstra, heeft een vijfjarig meis je van de verdri. kingsdood gered. Zijn echtgenote bemerkte dat er een kind in het water van een brede sloot was ge vallen. Zij waarschuwde haar man, die naar buiten rende, in de sloot sprong en het meisje uit het water haalde. Advertentie Een Thunderjet F84 straaljager van de vliegbasis Eindhoven is Dinsdag avond tien minuten voor negen tijdens een oefening in het nachtvliegen kort na de start even buiten de vliegbasis Eindhoven neergestort. De vlieger de 28-jarige gehuwde luitenant-vlieger J. B. G. Doedens uit Leien, kwam hierbij om het leven, terwijl een boer derij in vlammen opging. Onmiddellijk na de start op de vlieg basis Eindhoven is het toestel omlaag gestort en neergekomen op een afstand van anderhalve kilometer buiten het vliegveld in de buurtschap Oerle. Di rect nadat het toestel de grond had geraakt is het geëxplodeerd en in brand gevlogen. Vermoedelijk heefteen zogenaamde tiptank, een tank aan het uiteinde van de vleugel, de boerderij van de landbouwer Van Roosmalen te Oerle geraakt, waardoor de boerderij vlam vatte. De landbouwer en zijn vrouw, alsmede vier kleine kinderen konden zich tijdig in veiligheid bren gen. Het vliegtuig is in de onmiddel lijke nabijheid van de boerderij neer gekomen. De brandweer van het vlieg veld vertrok onmiddellijk naar de bran dende boerderij en begon direct met het blussingswerk. Zij werd later ge assisteerd door de brandweren van Veldhoven en Eindhoven. De boerderij is niettemin practisch geheel uitge brand. Twee kalveren zijn hierbij om gekomen. Het andere vee, alsmede de inboedel, kon worden gered. Voor twee kapiteins, een sergeant en een soldaat van de stafcompagnie uit Oirschot, is een oriëntatierit Dinsdag te Valkenburg minder goed afgelopen. Per jeep probeerde dit gezelschap over een uiterst smal naadje langs de Geul van Valkenburg naar Schin op Geul te rijden. Ter hoogte van de Drie Beeld jes raakte de jeep plotseling van de weg af, waarna zij in de Geul terecht kwam. De beide kapiteins en de ser geant kwamen er met een nat pak van af, doch de chauffeur, soldaat M. uit Nijmegen, raakte ernstig gewond. Met een gecompliceerde beenbreuk moest hij naar het ziekenhuis worden ver voerd. Na veel moeite gelukte het de zwaar beschadigde jeep uit de Geul te slepen Op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Goedhart betreffende verlaging van de legeskosten voor de afgifte van paspoorten hebben de minister van Buitenlandse Zaken en de minister zon der portefeuille mede namens- de minis ter van Binnenlandse Zaken schrifte lijk geantwoord dat het sterk toegeno men gebruik van bewijzen van Neder landerschap en collectieve paspoorten, heeft aangetoond, dat er behoefte be staat aan goedkope reispapieren. De mate waarin de paspoortleges ver laagd zouden kunnen worden, is nog een punt van overweging. Het invoeren van een uniform tarief voor het gehele land is voorshands niet uitvoerbaar. Boven de Rijksleges wor den namelijk nog leges geheven door de provinciën en de gemeenten. Deze orga nen bepalen zelfstandig het bedrag van deze leges. door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zennuwpijnen. Neemt regelmatig Togal, dat verdrijft in al die gevallen snel en afdoende de pijnen. Togal baat waar andere middelen falen. Het bestuur der Sint Radboudstichtmg 7nivort Hnnr- de nieren ic nnsehadeliik heeft dr- E- J' Ariens bevorderd tot gewoon Zuivert door de meren, i£ onscnaaeiijK hoogleraar in de faculteit der geneeskunde apotheek aan h,, r.k. Universiteit te-Nijmegen om f 8.88 onderwijs te geven in de pharmacologic. voor hart en drogist en maag. Bij f 0.95, f 2.40 en Mgr. De Wilde, Apostolisch Vicaris van Niangara in de Belgische Congo, heeft dezer dagen de eerste neger-Domini caan, pater Soelaka, tot priester ge wijd. Pater Soelaka heeft gestudeerd aan het seminarie van Doengoe. Hij zal binnenkort in België zijn doctorsthesis gaan voorbereiden en daarna naar Rome gaan. (Van onze parlementaire redacteur) De Eerste Kamer is gisteren begonnen met de behandeling van de be groting van Maatschappelijk Werk. De heer Schipper (A.R.) sprak zijn ver trouwen uit in het werk van minister Van Thiel, al had hij enige beden kingen. Dat de juiste afbakening van grenzen voor dit departement na anderhalf jaar nog niet mogelijk is, achtte hij begrijpelijk. Hij vroeg de aandacht voor een versterking van de particuliere organisaties, die het eigenlijke maatschappelijke werk moeten verrichten. Het ministerie kan alleen leiding geven. Dan moeiten de organisaties echter siterk genoeg zijn en men heeft de indruk dat dit niet het geval is. Allerlei verenigin gen werken teveel naast elkaar en er zijn te weinig organisatorische bindin gen. Het schort veelal aan geld om vol doende bekwame mensen aan te trek ken. Door een juiste subsidie zou het departement deze organisaties tot de juiste zelfwerkzaamheid kunnen brengen. Er zou een toporgaan moeten komen naar analogie van de SER in het be drijfsleven. Dit zou tevens contactor gaan met het departement kunnen zijn en veel werk zou dan buiten het parle ment kunnen blijven. De heer Schipper wees op de toene mende ongerustheid in Indonesië en vroeg de minister deze weg te nemen door althans degenen in Indonesië die zonder bezwaar op eigen kracht naar Nederland kunnen komen vlot aan een pas te helpen. Hij vroeg ook de aandacht voor het probleem dat de Ambonezen niet in het bedrijfsleven te werk kunnen worden gesteld. Er zou eens met de Stichting van de Arbeid moeten worden gepraat over nieuwe mogelijkheden, vooral voor de Ambonese jeugd die van de technische scholen komt en de praktijk niet missen kan. De heer de Vos van Steenwijk (VVDi noemde vanwege de subsidiërende taak het departement van minister van Thiel de suikerstrooier van alle ministeries. Hij zag in de toestand der Ambonezen wel verbetering maar achtte deze nog niet bevredigend. Nu van terugkeer naar Indonesië minder dan ooit iets zal kunnen komen moet assimilatie wor den overwogen. Ook tegenover de Indi sche Nederlanders staat de regering met lege handen. In het arbeidsproces opne men is ook voor deze mensen zeer moei lijk. Er is reden te meer soepel te zijn. De regering heeft een ereschuld. Zeker degenen die zelf voor hun passage kun nen zorgen moet zij geen nieuwe moei lijkheden in de weg leggen. Vandaag wordt de behandeling voort gezet. (Van onze Haagse redactie) o tegen de tijd, dat de crocussen aarzelend hun nog ietwat bescheiden kopjes boven de aarde gaan uitsteken, breekt in ieder mens van binnen iets los, een min of meer ondefinieerbaar gevoel wellicht in het begin, maar dat langzamerhand meer omlijnde vormen gaat aannemen. Een gevoel, om zich uit de dagelijkse sleur los te breken, de werkzaamheden te laten voor wat zij zijn en er eens prinsheerlijk op uit te trekken. Het is het gevoel van de met rasse schreden naderende vacantietijd, dat iedereen doet grijpen naar alle moge lijke prospectussen, die iets met reizen te maken hebben. De grote reisbureaux kennen deze drang van de mensen en zij zorgen er voor, als deze tijd gaat aanbreken, hun zomerprogramma's gereed te hebben. Rivièra zijn dit jaar door vrijwel iede re beurs te bekostigen. Deze lageprjj- zentendenz is het gevolg van een sa- In deze programma's zijn natuurlijk ook dit jaar de traditionele reizen naar Zwitserland, Oostenrijk en Frankrijk in het bijzonder Parijs en de Rivièra opgenomen, maar hiernaast bieden de reisbureaux dit seizoen enkele nieuwe bijzonderheden, die op het eerste ge zicht aantrekkelijk zijn. Als nieuw on derdeel van het reisprogramma biedt een reisbureau enkele aanlokkelijke zeereizen per vracht- of luxe lijnboot aan. Interessante steden als Casablanca. Marseille, Genua kunnen hiermee wor den bezocht. Heeft men de beschikking over een langere vacantie dan kan men zes weken op een schip gehuis vest worden, dat naar de Zuid-Levant gaat. Ditzelfde reisbureau heeft ook een trip van bijna drie maanden naar Californië op het programma. Een in teressante reis kan voorts worden ge maakt naar Tromsö, een van de Noor delijkste plaatsen, die kan worden be reikt. Deze reis, welke gedeeltelijk per schip en gedeeltelijk per trein wordt gemaakt, duurt 29 dagen. Een bijzon dere reis organiseert dit reisbureau door Zweden. In een speciale trein kan men een tocht van zeven dagen door dit land maken. In de trein wordt gegeten en gesla pen, terwijl onderweg gelegenheid wordt gegeven voor enkele ex cursies, o.a. een bergtocht. Ook naai in vergelijking met het vorig jaar, een aanmerkelijke verbetering onder gaan. Een van de Nederlandse reis bureaux heeft vorig jaar een proef genomen met een speciale danswagen, welke in de treinen naar Oostenrijk en Duitsland reed. Deze proef is zo goed geslaagd, dat men dit seizoen dit idee nog heeft verbeterd. De danswagen wordt nu uitgebreid met een bar, terwijl er onderweg film voorstellingen zullen worden gege ven. Dit alles heeft men niet alleen ge daan, om de reisduur te verkorten. menwerking tussen reisbureaux en de maar meer nog om levenslustige reizi- internationale spoorwegmaatschappijen. gers jn qG gelegenheid te stellen hun hetgeen wellicht als een tegenzet tegen vrolijkheid bot te vieren, zonder dat het autobustourisme is bedoeld. Zo kan jlun medepassagiers hiervan hinder on- men van Maastricht naar Cannes rei- dervinden. Het geluid, dat namelijk in zen vice versa in de Franse stad deze danswagen wordt geproduceerd, volledig pension krijgen, plus nog ex- js n;ej. j.e doren in de reizigerscompar- eursies, voor een prijs, welke slechts en- timenten. kingsgroepen voor wie dit oorspron kelijk was bedoeld, namelijk de ar beidersklasse. De ervaring heeft ge leerd, dat het in hoofdzaak de hoger op de maatschappelijke ladder ge plaatsten zijn, die van deze goedkope reizen gebruik maken. Hetzelfde reisbureau, waarover wij zoëven spraken, heeft dit jaar voor het eerst ook enkele goedkopere reizen naar Engeland in het reisprogramma opgenomen, o.a. naar Londen en de minder bekende touristencentra worden Zuidkust. Dit geschiedt in samenwerking dit jaar reizen georganiseerd. Zo kun- met de Nederlandse en Engelse scheep-' nen de liefhebbers zich tien dagen of vaartmaatschappijen en de Engelse langer terugtrekken in het bergland- Spoorwegen. Nieuw is dit jaar ook een schap van de Pyreneeën, of een reis volkomen individuele, korte en dus goedkope reis naar Duitsland. In dit kader kunnen wij ook wijzen op inte- 's Nachts kunnen de banken in de tou- ristenklascoupé's worden uitgeschoven, zodat men van 'n ongestoorde nachtrust kan genieten. Voorts heeft men een speciale wagen, gesplitst in een dames- en herenafdeling, waar 24 wastafels de reizigers in de gelegenheid stellen, zich 's morgens op te frissen. In de heren- afdeling zijn stopcontacten aangebracht kele kwartjes ligt boven het normale VOor de electrische scheerapparaten. tarief van een retourtje derde klas Een Duitse trein heeft een andere ge- van Maastricht naar Cannes! legenheid voor de nachtreizen gescha- Opmerkelijk is overigens, dat van pen. In de normale coupé s zijn in de dit „sociale tourisme" bijna geen ge- wand dn e bedden boven elkaar aange- bruik wordt gemaakt ic -r de bevol- Bracht, die met een eenvoudige hand- beweging uitgeklapt kunnen worden. door Joego-Slavië maken. Sociaal toerisme ressante Rijnreizen van een ander reis bureau, die evenmin duur zijn. Van zelfsprekend worden hiernaast de ande re Rijnreizen, waarbij men in duurdere hotels logeert, ook dit jaar weer uitge- „Alles inbegrepen" Wat het reizen in het algemeen be treft: steeds meer gaan de reisbureaux er toe over, „alles inbegrepen" reizen te organiseren. Dit houdt in, dat men hier in Nederland, de reis, het volledi ge pension in het buitenland plus vaak nog de nodige excursies, trein-, tram- en bootabonnementen kan betalen, zo dat men over de nota's in het buitenland geen enkele zorg behoeft te hebben. Meer en meer worden de bui tenlandse reizen geperfeetionneerd, de service wordt ieder jaar verbeterd, zonder dat bierdoor de reiskosten noe menswaard worden verhoogd, daar men een overdreven luxe zoveel mogelijk wenst te vermijden. Opmerkelijk is, dat vrijwel alle reis bureaux in het kader van het z.g. „sociale tourisme" bijzonder goedko pe reizen op het programma hebben voerd. staan. Voor slechts enkele tientallen guldens kan men reeds een week va- Beter materiaal cantie in Limburg genieten, doch ook de buitenlandse reizen, naar Duitsland, Het materieel, waarmee dit jaar de Maart om half negen. Oostenrijk, Zwitserland en de Franse diverse reizen worden gemaakt, heeft, Veenstraat 99. Voor de Amitiés Cathbliques Fran- gaises, Amsterdam, zal de heer Duro- selle van de universiteit van Saar- brücken spreken over: „l'Evolution intellectuelle de l'Eglise de France aux XlXe et XXe siècles" op Vrijdag 26 Gerrit van der

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3