DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO Chrfarine4 Hoofddader vrijgesproken, medeplichtige gestraft Opa Schram Eeuwige Stad met metgezel naar de vertrokken Brand in Groothandelsgebouw velde brengen van Duitse troepen zeer urgent DE WITTE RAAT Zaak-Fonteijn voor de Hoge Raad KRUISWOORDRAADSEL Tienduizenden guldens schade voor sporthandel „Oorlog" in Eerste Kamer Wegvervoer primair aan particulieren Overlevenden van vissersboot ontdekt c cCe Flo-crrryvctsrv WOENSDAG 24 MAART 1954 PAGINA 5 In het voetspoor van Bertus Aafjes door CLARENCE B. KELLAND 4 doen méér dan één! De werking van 4 geneesmiddelen 'in één tablet verenigd is krachtiger en weldadiger dan van eik middel afzonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. Wetsartikelen verkeerd toegepast? Hr. Ms. „Piet Hein" naar Nieuw-Guinea Oplossing kruiswoord raadsel van Dinsdag Pietro bestaat niet in Amsterdam Op hoorn groeit geen haar! Pater Ziggiotti in ons land gearriveerd thuis chocolade: op reis - overal. De malversaties te Den Helder Opschudding in Japan Nog meer slachtoffers van waterstofbom? Financiële kwesties met Indonesië geregeld KM uur: het vertrek van de „stoere Hollandse opa's" vanaf het Gemeentehuis te Driebergen. Links Opa Schram, rechts Johan V/ilmsen, dié afkomstig is uit Asten (Noord-Brabant) (Van onze verslaggever) Voor het gemeentehuis in Driebergen troffen elkaar gistermorgen twee krasse heren, A. V. C. Schram (67) beter be kend als „Opa Schram" en J. Wilm- sen (71). Beiden waren gewapend met een ferme wandelstok en om de arm droegen zij een witte band, waarop in rode letters stond geschreven: „Holland. Rome v. v." U heeft wel begrepen dat het hier gaat om twee volgelingen van Bertus Aafjes, die op het punt stonden hun „voetreis naar Rome" te beginnen Omstuwd door hun kinderen en door eer. groepje welwillende passanten ston den ze een beetje zenuwachtig te zijn Met een tippel van omstreeks 3300 km *oor de boeg zei opa: „Wat ik jammer *'nd is dat ik nu van het jaar voor het *erst de vierdaagse zal moeten missen. Het zou," zo voegde hij er aan toe, „dc dertiende keer geweest zijn. De mensen zullen wel zeggen waar is opa nou?" De lieer Wilmsen niet zo doorkneed in de wandelsport als zijn tochtgenoot wuifde aile muizenissen echter weg. „Volgend jaar is er weer een Vierdaag se", zei hij. En dat kon opa hem niet af strijden. Het was alles bij elkaar een touchant tafreeltje in de prille lentezon voor het Driebergse raadhuis. De heer Wilmsen liet ons niet zonder fierheid het stem peltje zien, dat men op het gemeentehuis in zyn blauwe cahier had gezet. „Als ik terugkom", zei hij, „zullen er nog wel meer in staan. Want we vragen er in elke plaats waar we doorheen trekken een". De bagage, van summiere omvang ove- mevrouw véle goede raadgevingen. En beiden waren vervuld van spontaan me d eleven. Precies om negen uur tikte iemand opa op die schouder en zei: „Het is tijd". Haastiglijk en ietwat nerveus- chaotisch namen de heren afscheid van de familie en van iedereen, die maar in de buurt was. De heer Wilm sen trok het wagentje mee en de tochi r.aar de Eeuwige Stad was begonnen. Maar nauwelijks vijftig meter verder werd hij alweer onderbroken, want toen glipten opa en zijn tochtgenoot een koffiehuis binnen. ,,We gaan alles kalm aan doen", zeiden ze tot elkaar. „We beginnen met een kopje koffie". En in het café kwam mevr, Deuss de heren dan nog eens op het hart druk ken dat zij vooral iedere avond- hun voe ten zouden spoelen, maar dat zij ze niet te lang in het water moesten houden. Toen vertelde opa dat hij gisteren nog een speciale tube met zalf uit Terneu- zen had! gestuurd gekregen van een mee levende landgenoot diealles in de krant had gelezen. En nogmaals stelden ze vast dat ze het kalm aan zoudien doen. „35 kilometer per dag", zei opa. „Als het mooi weer is misschien een enkele keer veertig". En vandaag gaan we niet verder dan tot Wageningen". De heer Wilmsen legde uit dat ze zo veel mogelijk in kloosters en pastorieën zouden slapen en dat ze de route wel degelijk nauwkeurig hadden uitgestip peld niettegenstaande het feit dat alle wegen naar Rome leiden. En opa con stateerde met voldoening dat hij maar een vrolijke makker had en dat hij die juist moest hebben. Maar toen was het kopje koffie op. En nu vertrokken de voetreizigers toch defintief, nagestaard en nagewuifd door hartelijk gestemde landgenoten. „Holland—Rome y. y (bért. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 46 „Ik zou een ruwe schatting kunnen wagen „Waar komen de verschillende soor ten edelstenen vandaan?" vroeg ze. „O, uit diverse delen van de wereld. Zuid-Afrika, Brazilië, Azië." „Komen ze ook wel eens van dezelf de plaats? Ik bedoel uit dezelfde mijn'" „Ja, daar moet ik weer het antwoord op schuldig blijven, juffrouw Villard. Ik heb daar nooit over nagedacht, laat staan enige studie van gemaakt. Ik zie niet in waarom niet. Ik vreës dat u niet veel wijzer van mij zult worden." „O, maar ik vind het erg voorkomend van u" zei Anneke, „en welbedankt dat u ons een paar minuten van uw kost bare tijd hebt willen afstaan." Ze lachte opgeruimd. „Als mijn schip met geld binnenkomt, mijnheer Tucker, dan kom ik terug om kettingen en armbanden en oorknoppen bij ponden tegelijk te ko pen. Ik beloof het u." „Dan hoop ik dat dat schip gauw komt," zei Tucker, en hij bracht hen tot aan de deur. „Waarom wilde je dat allemaal we ten?" vroeg Conchita. „Wat kunnen jou die dingen schelen? Als je mij een dia mant geeft, zal ik heus niet vragen hoe hij ontstaan is of waar hij vandaan komt." „Ik ben nu eenmaal nieuwsgierig van aard," zei Anneke lachend. Zij gebruikten tezamen de lunch, waarna Anneke naar huis gereden werd, en Conchita en Brownlee samen ergens anders heen gingen. Mijnheer Tucker was haar beter van dienst geweest dan hij zelf gedacht had. Juist zijn onwetendheid betekende voor Anneke een waardevolle inlichting. On getwijfeld was hij de bekwaamste des kundige op het gebied van juwelen langs de westkust. Hij was een ware kenner van edelstenen. Maar voor de rest wist hij even weinig van het on derwerp als zij. Hij had zelfs practisch geen verstand van ongeslepen stenen. Afgezien van de handelswaarde van diamanten en sma ragden, kon hij geen enkele inlichting van waarde verschaffen. En tegelijk was hij de beste expert van heel de stad. An neke wist zodoende dat niemand in heel San Francisco verstand had van juwe len, de plaatsen waar ze gevonden wer den, en de wijze waarop de vindplaa* sen ontgonnen moesten worden. Maar als de beste expert zo bitter weinig wist, waaruit kon dan de kennis van de leek bestaan? Wat wisten Ralston en Harpending van edelstenen af? En ze hadden niemand waar ze naar toe kon den gaan om hun licht op te steken Daar had je nu een stelletje koppige za kenlui, verblind door hun schitterende verwachtingen, gereed om grote som men gelds te investeren, en bereid het publiek mee te slepen in hun experi ment en zonder de minste kennis van het artikel waarin zij op het punt ston den hun geld en dat van anderen te ste ken. Een zak met kleurige steentjes was genoeg geweest om hun hoofd op hol te brengen. Ik zou het zelf nooit zo aanpakken, dacht Anneke. Ze slikken alles voor zoete koek. Dat is de beste manier om moeilijkheden op je hals te halen. HOOFDSTUK 18 In die dagen, toen er nog geen me chanische toestellen bestonden die de mensen bedolven onder een stortvloed van amusement, waren gebeurtenissen, waar een kind tegenwoordig zijn neus voor zou ophalen, dikwijls hele evene menten. Men maakte plezier, in plaats van het moeiteloos te verkrijgen door simpelweg aan een knop te draaien. Zo doende bloeide het amateurtoneel men hield picnics, gaf gecostumeerde bals, verzon allerlei aanleidingen voor feestjes. Als een bekend persoon een lezing hield, dan betekende dat een sen satie; en wanneer een beroemdheid als Rose Celeste liet aankondigen dat zij het schier ongelooflijke zou presteren door over een gespannen koord te wan delen, dan was dat een schouwspel dat geen mens wilde missen. Dit was thans het geval. Dagen tevoren waren alle ta feltjes in Cliff House al besproken, en het gerucht deed de ronde dat de be faamde artiste niet alleen over een koord boven de golven zou balanceren, maar dat zij zelfs allerlei kunststukjes tussen hemel en aarde zou uitvoeren. Het sprak vanzelf dat de jeugd, die in zulke dingen nu eenmaal ondernemen der is dan de oudere generatie, zich van de beste plaatsen verzekerd had om het wonderlijke schouwspel gade te slaan. De jongelui maakten er een waar feest van, en een stroom van rijtuigen bewoog zich naar het hotel, waar op het terras geluncht werd onder vrolijk gebabbel. Juan Parnell begeleidde Anneke Vil lard. Ze had hem niet meer gesproken sinds de avond waarop hij haar verrast had met zijn ongewone liefdesverkla ring. Hij was op reis geweest voor zijn patroon, en er waren geen ruikers of briefjes van hem gekomen. Ook na zijn terugkeer in de stad had hij haar niet opgezocht, voordat hij haar een uitnodiging zond om met hem mee te gaan naar het evenement bij Cliff House. Al had Anneke paf gestaan van zijn verklaring. en al was ze ervan overtuigd dat het niet echt gemeend was, toch kon ze niet goed zetten dat hij haar zo'n poos, wat zij noemde „ver waarloosd" had. Zijn verklaring zat haar dwars, maar niet zozeer om de verklaring zelf, als wel door de manier waarop hij haar af gelegd had. Hij had het min of meer langs zijn neus weg gezegd, op een vol komen onverwacht ogenblik, zonder enige emotie, en bijna spottend. En daarna was hij weggelopen op zijn ge wone, achteloze manier, alsof hij niéts bijzonders gezegd had. Anneke vroeg zich af wat eigenlijk de reactie moest zijn van een meisje bij het weerzien met een man die haar zijn liefde verklaard had en daarna kalm was weggekuierd. Ze besloot te doen of er niets gebeurd was. Maar één ding deed ze wel ze besteedde extra veel zorg aan haar toilet. Het resultaat was bevredigend, zelfs voor haar veeleisend oog. Ze was niet bijzonder ijdel, maar toen ze in de spiegel keek, besefte ze dat ze er verrukkelijk uitzag. Ze vroeg zich geen ogenblik af waarom ze er eigenlijk verrukkelijk uit moest zien in de ogen van een man, op wie ze vastbe sloten was niet verliefd te worden. Ze wachtte zijn komst af met een tikje spanning. Maar ze had kalm kunnen blijven, want hij gedroeg zich even vrij en los als anders. (Wordt vervolgd) Advertentie TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN 85 CT De Hoge Raad heeft gistermorgen een begin gemaakt met de behandeling van het beroep op cassatie dat de heer A. H. F. Fonteijn heeft ingesteld tegen het vonnis van het Haags gerechtshof van 25 November, waarbij hij werd veroordeeld tot twee maanden voor waardelijke gevangenisstraf wegens smaadschrift. Fonteijn is in 1935 afgekeurd voor de marinedienst wegens bronchiaal asthma. Hij was het hiermee niet eens en heeft sinds de dag van zijn ontslag geijverd voor rehabilitatie, welke hem tot nu toe niet is gegeven. Vorig jaar liet hij een pamflet het licht zien waarin hij de marine-artsen die hem hadden afge keurd beschuldigde van valsheid in ge schrifte omdat zij de keuringsrapporten opzettelijk zouden hebben vervalst. Het Haagse gerechtshof achtte deze beschul diging niet gerechtvaardigd en veroor deelde F. Fonteijn diende bij de behandeling van zijn beroep op cassatie een viertal cassatiemiddelen in, gegrond op schen ding en verkeerde toepassing van een aantal wetsartikelen. In het eerste cas satiemiddel wordt gesteld dat deze schending is ontstaan doordat de procu reur-generaal de getuigen van de heer Fonteijn niet ter terechtzitting heeft op geroepen. In het tweede cassatiemiddel wordt het gerechtshof verweten dat het proces-verbaal van de terechtzitting niet is bijgehouden, zoals de wet dij voorschrijft. Er worden in dit proces verbaal, aldus het cassatiemiddel, woor den vermeld die een onjuiste voorstel ling van de zaak geven ten nadele van de requirant. In het derde cassatiemid- del wordt aangevoerd dat in het arrest niet de bewijsgronden zijn vermeld waarop het hof tot de uitspraak is ge komen dat opzet en kennelijk doel over tuigend bewezen zijn. In het vierde cas satiemiddel ten slotte wordt aangevoerd dat het hof heeft geoordeeld zonder een onderzoek in te stellen naar het bewijs materiaal dat tijdens het proces is ver nietigd en zonder waarde te hechten aan rapporten en conclusies van medi sche deskundigen, zonder hem in gele genheid te stellen voor het gerechtshof zijn verweer, dat in het algemeen be lang moest worden beschouwd, te kun nen doen. De procureur-generaal zal 6 April conclusie nemen. Het ligt in het voornemen Hr. Ms. torpe doboot jager „Piet Hein" medio Augustus van dit jaar te dirigeren naar Nieuw-Gui nea ter aflossing te zijner tijd van Hr. Ms. fregat „Van Kinsbergen". HORIZONTAAL: 1. oppervl. maat; 3. naschrift; 5. omroepvereniging; 7. onbehouwen; 9. Eng. titel; 10. verbinding; 12. houding; 14. schrijfbehoefte; 16. vochtig, koud; 17. deel v. d. bijbel; 18. de oudere; 19. einde; 23. kleur; 27. duur; 28. voorzet sel; 30. bloemenkrans; 31. zuivelpro duct; 33. bewoner v. N.-Afrika; 35. dwarshout; 36. pers. vnw. VERTICAAL: 1. tuinmansgerei; 2. slede; 3. rivier in Italië; 4. niet brééd; 5. deel van een vis; 6. reeds; 7. de lezer heil; 8. meisjes naam; 9. zangnoot; 11. klaar; 13. vr. munt; 15. voorzetsel; 16. omroepvereni ging; 19. heilige; 20. plakmiddel; 21. rivier in Duitsland: 22. pers. vnw.; 24. tijdmeter; 25. lof; 26. Romeinse rijk; 28. eenh. v. kracht; 29. vr. munt; 32. berg ruimte; 34. ons inziens (afk.). HORIZONTAAL: 1. boer, 5. apen, 8. Tartaar, 9. eend, 11. rede, 13. sla, 14. der, 16. tot, 17. Laren, 19. agaat, 20. kaars, 21. puber, 23. ont, 25. mol. 26. kim, 28. atol, 30. sage, 31. kerkuil, 32. epos, 33. piet. VERTICAAL: 1. bles, 2. Etna. 3. rad. 4. stoer, 5. aar, 6. pret, 7. niet, 10. elegant, 12. doornig, 14. datum, 15. rekel, 17. lap, 18. nar, 22. bonkt, 23. oase, 24. toko, 26. kali, 27. mest, 29. les, 30. sip. Volgens een nieuwe verklaring in het opzienbarende proces omtrent de dood van Wilma Montesi zou eèn der be trokkenen bij de zaak, Pietro Pierotti genaamd, in Amsterdam wonen. Het blijkt echter dat, hoewel er inderdaad twee gebroeders Pierotti, Galiano en Guido, hier woonachtig zijn, een Pietro Pierotti althans te Amsterdam niet be staat. De beide broers drijven een ijs- salon aan de Beukenweg; zij deelctm ons mee, dat zij reeds bezoek van de po litie gehad hadden, daar er vermoeden van smokkel zou bestaan, doch dat deze verdenking ten aanzien van hen op valse gronden bleek te berusten. Advertentie Het verhoornen van de hoofdhuid en de daarmee gepaard gaande roos, is do voorbode van haaruitval. Roos is een wenk van Moeder Natuur, die waar* schuwen wil: „Pas op het haar dat ik U gegeven heb; Uw hoofdhuid verhoornt en op hoorn groeit geen haar". U moet Silvikrin gebruiken, de biologische haarvoeding! Silvikrin bestrijdt en ver helpt de verhoorning van de hoofdhuid. Silvikrin brengt de haargroei weer op gang en brengt uitkomst in vele ver gevorderde gevallen van verhoorning der hoofdhuid. Silvikrin bevat n.l. de 14 natuurlijke opbouwstoffen voor de haargroei, zoals Tryptofaan, Tyrosine, Cystine en de 11 overige uit de amino- groep. De wetenschap heeft vastgesteld en bevestigd, dat Silvikrin al deze op bouwstoffen in de juiste verhouding bevat (Van onze correspondent) Dinsdagmiddag is de generaal-over- ste van de congregatie van de Paters Salesianen, de hoogeerw. pater Renate Ziggiotti, in Nederland gearriveerd voor een bezoek aan de Nederlandse kloos ters. Op feestelijke wijze is Don Renate Ziggiotti Dinsdagnamiddag welkom ge heten in het rectoraat der Paters Sale sianen te Lauradorp in de gemeente Ubach over Worms. Aan de grens van het rectoraat werd de generaal-overste afgehaald door de geestelijke en we reldlijke autoriteiten, de schoolkinde ren en verenigingen. Men trok naar de rectoraatskerk, alwaar een kort Lof werd gecelebreerd. Don Ziggiotti heeft het oratorium van het klooster, dat grondig waé gerestaureerd, opnieuw heropend. Gelijk bekend wijden de pa ters Salesianen van Lauradorp zich ook aan de opvoeding van de jeugd. Het plan bestaat in de buurt van het kloos ter een nieuw internaat voor jongens te bouwen, 's Avonds heeft de gene raal-overste in de toneelzaal van het oratorium een hartelijke hulde in ont vangst kunnen nemen, welke hem werd bereid door de jeugd en andere ver enigingen van Lauradorp. Woensdag namiddag zal Don Ziggiotti vertrek ken naar het klooster van de paters Salesianen te Rijswijk. Hierna zal hij nog bezoeken de Salesiaanse huizen te Leusden. Ugchelen, Assel en Twello. Op 31 Maart zal de generaal-overste per vliegtuig vanaf Schiphol naar En geland vertrekken. mogelijk ook heeft Ragnar op deze eilanden zijn piraten-schuilplaats. Na die vreemde ontmoeting moeten we op alles voorbereid zijn." De zeilen zijn nu ingehaald en even later liggen de schepen vrij wel stil langs d» kust. De loopplanken worden uitgelegd en weldra staan de eerste mannen aan wal. De nar rent zo snel zijn korte beentjes hem kunnen dragen over de plank en grinnikt tevreden naar Erwin, die met grote, verlangende ogen zijn vader aanziet. „Ik mag toch mee, Fadir?" Hoewel het in Eric's bedoeling lag de jongens met een zware bewaking voor de schepen achter te laten, kan hij moeilijk een weigerend antwoord geven. Erwin'» ogen kijken zó vol verwachting, dat hij zegt: Kom mee, mijn zoon. Maar weet, dat vele gevaren ons bedreigen." Haast onmerkbaar dwalen zijn ogen even langs de rotsen. „Neemt uw helm en wapens!" Als een der laatsten gaat Eric met zijn zoon aan wal. Onder de mannen heerst een diepe stilte en zwaar hangt de kille, donkere sfeer over het onbekende eiland. Met een onbewust gedempte stem geeft de Noorman zijn krijgers de laatste instruc ties: dan zoeken zijn ogen langs de grauwe klippen en zij ontdekken een smal, grillig slingerend pad, dat naar boven leidt. „Welnu, laat ons gaan,klinkt uiterlijk kalm de stem van de Noorman. 14. Tussen de mannen door loopt de jonge prins opgewonden van de ene kant van het dek naar de andere. „Zou de Witte Raaf hier ergens gevangen zitten, Fadir?" Glimlachend ziet Eric naar het enthousiaste gezicht van zijn zoon. „Misschien. Het is heel waarschijnlijk, dat Ragnar een van deze eilanden bedoeld heeft." Langzaam koersenu de drie Drakars naar de sombere eilandengroep, die een welhaast sinister beeld vormt, ondanks de stralende zon aan de strakblauwe hemel. Talloze aalscholvers bedekken de hoge klippen en scheren laag over de zee en de koninklijke vloot. Steeds dichter naderen zij nu en het gekrijs en geklapvnek der stormvogels zwelt aan. Wanneer zij een tweetal lage, overzichtelijke eilandjes ge passeerd zijn, geeft Eric bevel, met de nodige voorzichtigheid tussen de grote door te laveren. Volmaakt, kalm staat de Noorman aan de reling. Zwijgend peilt hij de diepte van het water en ziet hoe even later de hoge rotsen als sombere, donkere wanden de kleine vloot insluiten. Zo dicht mogelijk varen zij langs de kust, tot eensklaps Eric het dieplood uit het water haalt en beveelt: „Werpt de ankers. We zullen trachten hier te landen." Onmiddellijk heerst er een wat opgewonden stem ming onder de mannen. Vakkundig wendt Orm bet roer en voorzichtig koerst eerst de voorste Drakar, airect gevolgd, door beide andere, nog dichter langs de lage voor uitstekende rots. Tevreden slaat Eric de landing gade en spreekt dan met zijn krijgers: „Maakt u gereed, mannen. Misschien vinden we hier de Witte Raaf, maar (Vervolg van pag. 1) Zowel om strategische redenen als mede om de veel te hoge kosten die er mede gemoeid zouden zjjn, meende hij, dat de overgang van een vijf- naar een drie-divisieplan niet ter sprake kon ko men. Onlangs is gepubliceerd, dat de NAVO kans zou zien, gesteld dat lan dingen en brandstofvoorziening in orde zijn, en de luchtvloot tot voldoende af weer in staat is, een leger van 700.000 man in vijftien dagen van de Ver. Staten naar Europa te brengen. Dat er spoedig grote hulp kan worden geboden staat wel vast. De territoriale verdediging zag hij niet als een factor om een oorlog te voor komen en daar gaat het thans toch om. Bovendien kan men met territoriale troepen bij grootscheepse aanvallen op het achterland ook niet veel beginnen. Dan zijn toch weer divisies nodig om de vijand behoorlijk te kunnen aanpakken. Men kan zich dus maar het best ver laten op de collectieve veiligheid van d„ NATO. Advertentie (Van onze verslaggever) Het Amsterdamse Gerechtshof heeft gistermorgen de vrouw van de stoker bij de Marine Inventarisdienst te Den Hel der, B. wegens medeplichtigheid aan het aannemen van steekpenningen van een kolenleverancier door haar man, tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf veroordeeld. Zulks, hoewel haar man, door hetzelfde gerechtshof van het mis drijf, waaraan zij medeplichtig was, werd vrijgesproken. Het betreft hier de reeds bekende mal versaties bij de kolenleveranties aan de Marine te Den Helder. De stoker zelf is wegens deze knoeierijen reeds door het hof in hoger beroep veroordeeld. Hij had n.l. gedurende lange tijd ontvangst bewijzen afgetekend voor meer kolen dan in feite afgeleverd werden. Bij deze uitspraak sprak het hof hem echter van het mede tenlastegelegde „aannemen van giften als ambtenaar" vrij. Toen de vrouw veertien dagen geleden in hoger beroep wegens medeplichtigheid daar aan terecht stond, concludeerde haar verdediger tot vrijspraak, aangezien haai man als hoofddader van hetzelfde delict reeds door dit hof was vrijgesproken. De president van het hof gaf toen reeds uiting aan zijn mening, dat het hof vrij was een andere beslissing te nemen, aangezien het uit andere raadsheren was samengesteld. Het hof in zijn geheel heeft deze mening nu inderdaad beves tigd. Jhr. Ruys had echter juist tegen het vijf-divisieplan nogal bedenkingen. Wij hadden na drie jaar en na al het geld dat er in gestopt is wat verder kunnen zijn, meende hij. Hij vroeg de aandacht voor iets wat hij als zeer urgent zag, namelijk het te velde brengen van Duit se troepen. Terwijl alle deskundigen jarenlang verkondigd hebben dat deze troepen onmisbaar zijn. gebeurt er nog maar steeds niets, waarvoor hij Frankrijk als schuldige aanwees. Als wij er zo niet komen, dan maar langs een andere weg, meende jhr. Ruys. De Amerikaanse en Britse bezettingstroepen in Duitsland zouden de Duitsers bij hun krijgsmacht geïntegreerd moeten opnemen. De zaak komt dan wel verder, als het maar een maal plaatselijk op deze wijze wordt aangepakt. Beter, wanneer de E.D.G. door Frankrijk niet wordt aanvaard, dit alternatief dan de permanente onveilig heid die thans geheel Europa bedreigt terwijl men in het Oosten alles doet om tot samenbundeling van krachten te komen. Jhr. Ruys had iets dergelijks onlangs in de Frankfurter Allgemeine Zeitung gelezen, maar daarbij zou de bezetting afzonderlijke verdragen met Bonn sluiten, om Duitse divisies in hun bezettingszones te velde te brengen. Dit zou dan echter niet geïntegreerd met de geallieerde troepen geschieden. Hij meende dat Frankrijk niets te zeggen kon hebben wanneer het zo zou lopen. Het land volgt immers zelf in zijn Vreemdelingenlegioen deze methode. De heer Reyers (CH) was vooral be zorgd over het niet op peil zijn van de wapenen van ons defensie-apparaat. Komt hierin geen verbetering dan zou den wij het kunnen beleven dat zich naar evenredigheid gaat herhalen wat wij ook in 1940 hebben meegemaakt; dat wij met onvoldoende wapenen de agressor té lijf zouden moeten gaan. Hij vroeg de aandacht van de minister voor de uitkeringen aan de leden van de Gouvernementsmarine. De heer Algra (AR) vond het vijfdi- vjsiéplan logisch en efficiënt. Hij was van mening dat het gerealiseerd dient te worcten. Hij zag echter een gevaar hierin dat wij al onze financiën zouden vastpinnen op de divisies. De ontwikke ling van de uiterst belangrijke lucht macht zouden wij dan niet bij kunnen bouclen. Hij vroeg de aandacht voor het weerbaar maken van het geheie Neder- lar.clie volk, met name de ieugd. De heer Vixseboxse (CH) had alle waardering voor de plannen van die mi nister, die hij in Natoverband wilde zien. Hij waarschuwde de critici van deze minister (een partijgenoot van de beer Vixseboxse) voor overdrijving. De kosten van de defensie, die na 1954 wor den geschat op 1350 millioen, kunnen wij bij de huidige stand! van onze economie we 1 opbrengen, zelfs wanneer zij wat hoger mochten uitvallen. Een derde CH-spreker was prof. Ger- retson, die echter sterk in de contramine was, zij het over een geheel andere kwestie! n.l. de overeenkomst in het ver drag van Parijs dat hij bij de behande ling van het EDG-verdrag ai ter sprake had gebracht. Hij noemde het een zware verantwoordelijkheid voor de regering dat zij dit verdrag heeft getekend, waar in zij zich voor vijftig jaar heeft vast gelegd terzake van de levering van man schappen zonder, zoals België öleed, het nodige voorbehoud te maken. Prof. Molenaar (VVD) sloot zich aan bij de opmerkingen die in de Tweede Kamer over die begroting zijn gemaakt, waar men minister Staf om een Defen sienota had gevraagd. Hij had de indruk dat het parlement voor een fait accom pli is gesteld. Hij vond het een onaan vaarebaar standpunt, dat de Eerste Ka mer de begroting te beoordelen krijgt voordat die Defensienota, waarin de mi nister zijn beleid aanvaardbaar zal moe ten maken is ingediend. De Memorie van Antwoord is volgens prof. Molenaar eer. ongelukkig stuk, vol onduiólelijk- beden en tegenspraken. Grote dikke rookwolken verduisterden gistermiddag de hemel boven het Groothandelsgebouw te Rotterdam. Er was n.l. even na drie uur een felle brand uitgebroken op een deel van de derde etage, waar de N.V. Wifra-Sport, een groothandel in sportartikelen, gevestigd is. De brand, die zelfs velen van buiten de stad naar Rotterdam gelokt had, is ten slotte slechts een kwestie van enkele uren geweest. Niettemin wordt de schade in de tienduizenden geschat. De brandweer van het gebouw zelf was direct in actie gekomen en spoot tenslotte zoveel water in de comparti menten, dat later, toen het ergste voorbij was de laïige buitengaanderij op de der de etage geheel blank stond en leegge- hoosd moest worden. De Rotterdamse brandweer was weinig minuten later reeds verschenen met magyrusladders en autospuiten en slangenwagens en met behulp van rookmaskers had men ge tracht binnen te dringen. Ver kwamen de brandweerlieden echter niet, omdat er geen vlammen te zien waren die de weg wezen. Vermoedelijk was het voor namelijk rubber en celluloid, dat vlam had gevat en een verstikkende rook verspreidde. Omstreeks vijf uur had men wel de zekerheid, dat er voor uitbrei ding niet gevreesd behoefde te worden. Omtrent de oorzaak is weinig bekend. Kantoorbedienden van de N.V. Wifra meenden dat het kortsluiting zou kunnen zijn. Een buis van de TL-verlichting was onverwacht gaan flikkeren en een ogenblik later kwam een verschrikte jongeman uit het magazijn rennen, onder het schreeuwen van: brand, brand. Tijdens de brand bood de kolossale binnenplaats met de acht boven elkaar aan drie zijden gelegen en doorlopende buitengaanderijen een fantastische aan blik. Van alle in deze vleugel van het gebouw gevestigde firma's stonden pa troons en personeel rijen dik over en achter de gaanderij leuningen ge schaard en zo leek het geheel hier op een reusachtige arena, vol met toeschou wers. Hoe veilig men zich overigens zelfs in de naaste omgeving van de brand voelde bleek wel uit het feit, dat in de onmiddellijke nabijheid kappersbedien den rustig hun klanten aan het scheren of knippen waren. Behalve de schade bij de N.V. Wifra Sport zelf hebben de eronder en erboven gevestigde firma's nogal wat water schade. Het wegvervoer wordt primair gezien als een taak van de particuliere onder nemers. Het algemeen maatschappelijk belang wordt geacht het beste gediend te z(|n met verlenging van vergunnin gen aan het particuliere bedrijf. Aldus deelt minister Algera mede naar aan leiding van vrager, van het Tweede Kamerlid Posthumus (FvdA). De N.V. Nederl. Spoorwegen of on dernemingen, waarvan het kapitaal di rect of indirect geheel of in belangrijke mate is verschaft door deze N.V., zul len haar wegvervoer niet kunnen uit breiden, tenzij andere ondernemingen in het desbetreffende vervoer niet kunnen voorzien of gebleken is, dat deze daartoe niet bereid zijn. Het advies van de vervoerscommis- sie van de SER heeft geen invloed uit geoefend op de inhoud van de richt lijnen inzake de vergunningverlening voor het goederenvervoer langs de weg. Deze richtlijnen sluiten overigens gro tendeels aan bij het meerderheidsrap port, dat bij het SER-advies was ge voegd. De leiding van de Amerikaanse mari nebasis te Pearl Harbour (Hawaii-eilan- den) heeft medegedeeld, dat een Japanse vissersboot in de omgeving van de Marshall-eilanden waar 1 Maart j.i. een Amerikaanse waterstofbom tot ont ploffing is gebracht is gezonken. Vijf opvarenden wisten het atol Murillo te bereiken, waar zij na vijf dagen door de Amerikaanse torpedobootjager „Edmon ton" werden opgemerkt, die de schip breukelingen aan boord heeft genomen. Dit bericht heeft nogal wat opschud ding in Japan veroorzaakt. Men ver moedt aldaar dat het hier opvarenden betreft van een der drie of vier Japanse vissersvaartuigen, die zich, op het ogen blik der ontploffing, in de Stille Oceaan bevonden en waarvan sindsdien niets meer is vernomen. Een opname tijdens de brand in het Groothandelsgebouw. Nederland zal aan Indonesië een be drag betalen van 967.282 ter verreke ning van een aantal openstaande vorde ringen en schulden. Voorts zal Neder land aan Indonesië het beschikkings recht geven over de saldi op de the saurie- en /-rekening ten bedrage van resp. 8.541.291 en 4.277.127. Deze overeenkomst werd gesloten op 13 Jan. j.l. en wordt geacht door de Tweede Kamer te zijn goedgekeurd, indien niet ten minste twintig leden der Kamer een uitspraak wenst. ripens haalden de beide wandelaars ge palet in een kindterwagen, ook al met de fitre vermelding: „Holland-Rome v. v." er opgeschilderd. „Oma heeft er van morgen nog een paar pannetjes in ge daan" zei opa, „voor de soep". De heren werden ook uitgeleid'® ge daan door het echtpaar DeussHoog- straaten uit Zeist, dat het vorig jaar he. lemaal naar Rome was gewandeld. De heer Deuss had adressen voor hen en

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5