Egypte keert terug de democratie tot Edelachtbare invasie op „Amstelflora oUMORRIS'ify Jonge officieren noemen in een proclamatie president Naguib Nederland gaat waarschijnlijk gelelde projectielen bouwen MOSKOU maakt O.-Duitsland tot een „souvereine staat" N Regime in Spandau minder streng 45 doden bij mijn- brand in Polen In 1960 onbemande jagers? Tot hoofd en hart Hevige overstro mingen in Irak Wes telijke Drie doen beroep op Egypte Paus mag weer dage lijks de Vaticaanse tuinen bezoeken Deens koningspaar in Zweden Mijnenvegers der NATO oefenen Maar bezettingstroepen blijven en Rusland zorgt voor de veiligheid Telefoonverkeer wordt uitgebreid Grensincident EX-VOOGDES VAN ANNEKE BEEKMAN VERDWENEN Helicopterdienst Bollenstreek weer POLITIEKE PARTIJEN HERRIJZEN OP 24 JULI vrijdag 26 maart 1954 77ste JAARGANG No. 25948 Vrijlating van Raeder en Von Neurath overwogen Orgel met 7000 pijpen Minister Staf in Groningen Reeds 3 doden Om Suez-restricties op te heffen Toch „Urbi et Orbi"? Russische radio-actieve as boven Japan? Parlement vraagt inter nationale controle ^/Telefoon voor de burgemeester'^ Via Nederland Tussen Scandinavië en West-Europa Demonstratief optreden van Duitse boeren Nederlander in Medan gearresteerd Beroep in zaak-B arkey In Frankrijk KABINETSCRISIS OP KOMST? Over tijdstip van behande ling van EDG-verdrag Barteljorisstraat 20 Falcon Tweedjassen f 59.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544. Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige. NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTEN1IETARIEF 28 cents per miliimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 de lachende dicta De Revolutionnaire Raad van Egypte zal op 24 Juli zijn bevoegdheden overdragen aan de daags tevoren gekozen grondwetgevende vergadering. Op 24 Juli zal hij zichzelf ontbinden, waardoor de terugkeer van het land naar de democratie een feit zal zijn. Een en ander werd gisteren bekend gemaakt na een langdurige zitting van de Raad en het kabinet. Ondanks het feit, dat naar buiten de eensgezindheid wordt gehandhaafd, blijken er diep gaande meningsverschillen te bestaan in de boezem van de Raad. Een aantal jongere officieren, de „Vrije Officieren", die tot voor kort vice-premier Nasser als hun leider beschouwen, hebben in een proclamatie President Naguib „de lachende dictator" genoemd. Zij eisen een geleidelijke terugkeer naar de democratie eh het handhaven van de Revolutionnaire Raad, ook na de algemene verkiezingen. Nadat de Revolutionnaire Raad gis teren tweemaal bijeen u>as gekomen las de minister van Sociale Zaken, Hoessein, een verklaring voor. Op merkelijk was, dat de minis ter van Voorlichting, Salah Salem, die gewoonlijk de officiële mededelin gen verstrekt, verstek liet gaan. Hij woonde de bijeenkomst wel bij, even als trouwens vice-premier Nasser, die nog altijd wordt beschouwd als Na- guib's tegenspeler in de Raad. Woens dag hebben beiden zich ziek gemeld en zijn zij ook niet aanwezig geweest tij dens de vergadering van de Raad. In de verklaring, die minister Hoes sein voorlas, wordt gezegd, dat de po litieke partijen zich weer mogen orga niseren. De Revolutionnaire Raad zal zelf geen politieke partij vormen, in tegenstelling tot wat vice-premier Nas ser vroeger heeft beweerd. Politieke gevangenen zullen worden vrijgelaten en niemand zal uitgesloten zijn van zijn politieke rechten. De grondwetge vende vergadering zal vrijelijk worden gekozen en op 24 Juli zal de Revolu tionnaire Raad al haar bevoegdheden overdragen aan de Constituante. Zij zal daarna zichzelf ontbinden. Hiermee zal de revolutie beëindigd zijn. Algemeen wordt dit besluit van de Raad als een volledige overwinning gezien voor President Naguib, die steeds een zo snel mogelijke terugkeer naar een democratisch regiem heeft voorgestaan. Vice-premier Nasser en zijn aanhang van jonge officieren wen sen een meer geleidelijke terugkeer en willen b.v., dat de Revolutionnaire Raad ook nog zal blijven voortbestaan wanneer de grondwetgevende vergade ring eenmaal gekozen zal zijn. In een interview met Le Monde heeft Nasser verklaard, dat er van onenigheid tussen de militaire leiders geen sprake is. Het schijnt inderdaad, dat hij meer genaderd is tot het standpunt van Naguib. Zijn „Vrije Officieren" echter zijn het hier hele maal niet mee eens. In een procla matie zeggen zij: *Naguib moet eens ophouden met het politicus spelen en te dingen naar de gunst van corrupte agenten van het Faroekregiem, van communisten en de Mohammedaanse Broederschap". Zij eisen terugkeer tot de idealen van de revolutie en drei gen zowel Naguib als Nasser met de dood wanneer zij niet op hun beslui ten terugt komen. Het wordt dan ook niet uitgesloten, dat de jonge officieren een staatsgreep voorbereiden, om Naguib van de troon te stoten. In Cairo werd gisteren een grote betoging gehouden ten gunste van Naguib en de revolutie en tegen Nasser. De politie moest van haar vuurwapens gebruik maken. Verschei- De Westelijke mogendheden zijn in het geheim besprekingen begonnen met de Russische Hoge Commissaris in Duits land, Vladimir Semjonov, naar aanlei ding van een verzoek van bondskanse lier Adenauer om de strenge behan deling van de oorlogsmisdadigers in de gevangenis van Spandau te verzachten en de ernstige zieken onder hen vrij te laten. De Westelijke mogenheden zou den voorgesteld hebben de behandeling van de zeven voornaamste medewerkers van Hitier gelijk te maken aan die in andere gevangenissen en hun even veel faciliteiten te verlenen als zij in een ge wone strafgevangenis zouden krijgen. Voor eventuele vrijlating zouclen in aanmerking komen de 81-jarige Konstan- tin von Neurath, oud-minister van bui tenlandse zaken en „protektor" van Tsje. clioslowakije, en de 78-jarige ex-grootad. roiraal Erich Raeder. Von Neurath is vrijwel blind en lijdt ernstig aan rheu- ma'tiek. Raeder is ernstig ziek en kan nauwelijks meer lopen. (AP). Bij een mijnbrand in de Poolse stad Chorzov zijn 45 personen om het leven gekomen. Volgens radio-Moskou is de brand veroorzaakt door saboteurs. De slachtoffers, die posthuum hoge onder scheidingen hebben ontvangen, zijn gis teren begraven. De Procureur-Generaal stelt samen met de minister voor Open bare Veiligheid een onderzoek in. Wan neer de brand heeft plaats gevonden, werd niet meegedeeld. Duizenden mensen, onder wie konin gin-moeder Elizabeth, hebben Woens dagavond geluisterd naar de eerste be speling van een nieuw orgel met zeven duizend pijpen in de koninklijke festi val-hall te Londen. Volgens musici is het een der grootste orgels ter wereld. Het heeft ruim een half milioen gulden gekost. (Van onze correspondent) Hoewel een directe productie van geleide projectielen in Nederland tal van moeilijkheden oplevert gezien de lange studie ert omvangrijke research die eraan voorafgaat, is liet toch niet onwaarschijnlijk te achten dat Neder land geleide projectielen in licentie gaat bouwen. Zo mogelijk kunnen er verbeteringen worden aangebracht waardoor een nieuwe licentie weer aan de Navolanden verkocht kan wor den. Onze electronische industrie ziet wel kans door essentiële verbeterin gen een product te brengen dat vooi de Navo-landen van grote betekenis is en derhalve verhandelbaai. Dit deelde de minister var. Oorlog, Z.Exc. ir. C. Staf, gisteravond mede op een bijeenkomst van het departement Groningen van de Maatschappij voor Nijverheid en Kandel ir een ïedc over de ontwikkelingen op militair gebied en de positie die Nederland hierin veivuit. Wat betreft de defensie-inspanning merkte minister Staf op dat er op het ogenblik enige ontspanning te merken fait. Er is een gesprek gaande, maar men verstaat elkaar nog niet. Wij die nen attent te zijn op een mogelijke agressor, die de militaire samenwerking van de West-Europese landen wil ver zwakken. We moeten rekening houden met een koude oorlog van lange duur en voortdurend op onze hoede zijn De minister wees erop dat we alleen sterk kunnen zijn samen met onze bondgeno ten en dat het onmogelijk is voor Ne derland neutraal te blijven. Aanvankelijk werd gedacht dat (Je spanningen in 1954 wel tot het verleden Zouden behoren, maar nu dit niet het Seval is dienen wij ook het defensie apparaat uit te bouwen en daarbij is het van belang dat ook de West-Duitse strijdkrachten worden ingeschakeld, al dus de minister, die voorts sprak over de strategische betekenis van Neder land ten opzichte van Engeland, welke betekenis ongetwijfeld groot is, doch alleen dan wanneer men Nederland ook weet te behouden. De taak van de Ne derlandse marine zal voornamelijk be staan in het vegen van mijnen op de Noordzee, het opleveren van escorte vaartuigen en de inschakeling van de twee Nederlandse kruisers, welke de modernste ter wereld zijn. Materiële uitbreiding van de luchtmacht is niet mogelijk, omdat wij moeilijkheden heb ben aangaande de personeelsbezetting Een Amerikaans squadron zal zich op Soesterberg installeren als onderdeel van de Nato-troepen en ter versterking van onze luchtmacht. Voorts stelde de minis ter in het vooruitzicht een uitbreiding van radar en luchtmacht. De minister voorspelde op grond van zijn in Amerika opgedane ervaringen dal in 1960 geen bemande jachtvliegtuigen meer gebruikt zullen worden, maar dat men dan van de grond af de vliegtuigen zal laten deelnemen aan de gevechten. De bescherming van de Overzeese Rijks delen zal geschieden door de Konink lijke Marine samen met de nog aan wezige Koninklijke Luchtmacht in Su riname en Nieuw Guinea. De lucht macht wordt hierbij niet ingeschakeld, want dan zouden het straalvliegtuigen moeten zijn en die vergen een enorme gronddienst. De minister verwachtte voorlopig geen aanvallen waarbij straal vliegtuigen zouden moeten opereren. De minister was in een Dakota-leger- vliegtuig op Eelde geland. Vanmorgen vertrok de minister naar Parijs voor een conferentie. Men heeft geen tijd, omdat men I onrustig is.J dene personen werden in de benen getroffen. Men verwacht echter, dat een eventuele revolte niet zal plaats vinden vóór Zondag, de dag waarop koning Saoed van Saoedi Arabië, die momenteel een officieel bezoek brengt aan Egypte, naar zijn land zal zijn te ruggekeerd. Intussen blijkt Naguib van plan te zijn zijn woorden zo spoedig mogelijk waar te maken. Vannacht reeds wer den tweehonderd leden van de Mo hammedaanse Broederschap vrijgela ten. De Iraakse regeling heeft gisteren de noodtoestand afgekondigd, nadat door het buiten de oevers treden van de Tigris en door zware regenval de provincie Koeweit, bij Bagdad, was overstroomd. Drie mensen zyn verdron ken, 50 huizen ingestort en 500 mensen dakloos geworden. Het treinverkeer is in het gehele land tot stilstand gebracht. In het Noorden zijn een aantal steden geïsoleerd. Met man en macht wordt gewerkt aan de versterking van waterkeringen. Bij Bagdad zijn gaten in de dijken aange bracht, die 4.000 ton water per seconde moeten verwerken om de rivier te ont lasten. Frankrijk, Engeland en Amerika hebben gisteren in de Veiligheidsraad van de V.N. een ernstig beroep geojpan op Egypte om zich strikt te houden aan de in 1951 door de Raad aangenomen resolutie, en de beperkende bepalingen in te trekken die het heeft opgelegd aan de scheepvaart door het Suez-ka- naal, teneinde het gezag van de Veilig heidsraad niet te ondermijnen. Egypte heeft een strengere controle aangekon digd op embargo-goederen, die bestemd zijn voor Israël. Israël had hiertegen bij de Veiligheidsraad verzet aangetekend. In de Veiligheidsraad heeft Nieuw - Zeeland een resolutie ingediend, waarin Egypte wordt verzocht de restricties op het scheepvaartverkeer door het Suez- kanaal op te heffen. Gisteren hebben Engeland, Frankrijk, Denemarken en de V.S. zoch achter deze resolutie ge steld. (A.P.—Reuter). Het uitstapje, dat de Paus Woensdag per auto in de Vaticaanse tuinen heeft gemaakt, waarbij de H. Vader ook ge durende tien minuten de auto verlaten heeft om een korte wandeling te maken, werd gisteren door de Osservatore Ro mano vermeld. In het desbetreffende communiqué van de Osservatore wordt voorts de verwachting uitgesproken, dat de Paus dit uitstapje in de toekomst zal kunnen herhalen, zo mogelijk dagelijks. Iedere morgen en middag brengt de H. Vader twee uur door in zijn werkkamer. Indien de gezondheidstoestand van de H. Vader in deze mate blijft verbeteren, zal naar algemene verwachting de Paus op Paasdag de Zegen Urbi et Orbi kun nen geven. Zo Hij niet in staat zal zijn Zijn gebruikelijke toespraak te houden en op het balcon van de St. Pieter te verschijnen, dan zal dat kunnen gebeu ren van uit het raam van Zijn particu liere vertrekken. Voor de zegen Urbi et Orbi zou Hij zich dan ook op die ma nier niet met de pontificale en liturgi sche 'gewaden behoeven te bekleden, daar dit voor Hem te vermoeiend zou kunnen zijn. Alle hotels in Rome zijn voor de Paas dagen volgeboekt. (KNP) Volgens, eën door de Japanse socia listische. partij uitgegeven rapport val len in Japan ongeveer driemaal in de veertien dagen radio-actieve stofdeeltjes die uit de Sovjet-Unie afkomstig zijn. Dit geschiedt in de buurt van de pool cirkel. De deeltjes hebben hun lading dan echter meestal reeds verloren. Op 7 Maart is deze eerste asregen gecon stateerd. De 'stof die afkomstig is van Russi sche atoomproefnemingen, wordt via een snelle luchtstroom in Oostelijke rich ting naar Alaska, de Aleoeten en Japan gevoerd. Volgens het rapport hebben de VS uit deze luchtstroom afgeleid dat de Russen atoomproefnemingen hiel den, voordat zij er zelf iets over had den gepubliceerd. Op voorstel van de socialisten zal het Japanse parlement vandaag of morgen een resolutie aannemen waarin zeer dringend gevraagd wordt om interna tionale controle op de atoomenergie, on der auspiciën van de VN. (Reuter-AP). V.S. De Russische ambassadeur in Washington heeft gisteren met minister Dulles gedurende twintig minuten over „vele, vele dingen" gesproken. Volgens de Catholic Herald zijn in Amerika de laatste tien jaar 4 millioen katholieken protestant geworden, ter wijl er slechts 1 millioen protestanten katholiek werd. In het Zuidelijk deel van de Noordzee worden op het ogenblik door de vloten van de NATO mijnenveegoefeningen gehouden. Nederlandse, Belgische en Britse schepen nemen er aan deel en de Britse Marine en Luchtmacht zorgden voor het leggen van de „oefenmijnen". Hier ziet men B. van Hoven uit Harderwijk en G Hoekstra uit Wirdum bezig met het neerlaten van een paravane op de Nederlandse mijnenveger Hr. Ms. „Marsdiep". Koning Frederick en koningin lngrid van Denemarken brengen op het ogen blik een officieel bezoek aan het Scandinavische buurland Zweden. Hier ziet men van links naar rechts koning Gustaaf Adolf van Zweden, koningin lngrid van Denemarken, de kleinzoon van de Zweedse koning, prins Carl Gustaaf, zijn moeder prinses Sibylla en prinses Margaretha, haar oudste dochter. De Sovjet-Unie heeft Oost-Duitsland tot een souvereine staat gemaakt, die zelfstandig zijn eigen binnen- en buitenlandse politiek kan bepalen, „met inbegrip van die ten opzichte van West-Duitsland". De Sovjet-Unie zal voortaan met Oost-Duitsland normale diplomatieke betrekkingen onder houden, zoals met elke andere staat. Wel behoudt zij zich het recht voor op de verzekering van de veiligheid en de rechten, die voortvloeien uit de over eenkomst van Potsdam. Uit dien hoofde zullen Russische troepen in Oost- Duitsland gelegerd blijven, zij het met toestemming van de Oost-Duitse regering. Dit nieuws, dat feitelijk een verleng stuk is van de Russische stap van en kele maanden geleden om normale di p lomatieke betrekkingen met Oost Duitsland te gaan onderhouden, werd gisteravond bekend gemaakt door het Oost-Duitse persbureau ADN. Volgens de verklaring meent de Sovjet-Unie dat een aantal maatregelen getroffen moest worden, teneinde de eenmaking van Duitsland te bevorderen en het sluiten van een vredesverdrag moge lijk te maken. De Russische Hoge Commissaris in Duitsland zal zich nu nog slechts bezig houden met veiligheidsvraagstukken en het onderhouden van contact met de geallieerde Hoge Commissarissen voor zover het om kwesties heel Düitsland betreffende gaat. In de verklaring wordt nog gezegd, dat de Sovjet-Unie het Westelijk bezettingsstatuut voor West-Duitsland „niet slechts onver enigbaar acht met de nationale rechten van het Duitse volk, maar dat het dit tevens ziet als een obstakel voor de toenadering tussen Oost en West". In West-Duitsland heeft het be richt geen verwondering gewekt. Men beschouwt deze nieuwe Russi sche manoeuvre die geen feite lijke gevolgen zal hebben voor Oost- Duitsland als een nieuwe poging .om het Westen te dwingen de Oost- (Van onze speciale verslag gever) iet minder dan 550 Ne derlandse burgemees ters hebben gisteren on uitnodiging van het Am sterdamse gemeentebestuur, met hun dames een bezoek gebracht aan de „Amstel flora" in het R.A.I.-gebouw. Tegen half drie stond burge meester mr. Arn. d'Aily, zijn mooiste ambtsketen om hij heeft er n.l. drie op gesteld om zijn collega's uit alle delen van het land te verwelkomen. Hij werd daar- bii geflankeerd door de wet houders De Roos, Steinmetz en Van 't Huil De heren zul len vermoedelijk nimmer zo veel edelachtbare handen op één middag hebben gedrukt. Zelden ook zal het maar zijn voorgekomen dat zoveel bur gemeesters tegelijk waren sa mengestroomd met geen an der doel voor ogen dan dat van „een gezellig dagje uit". Overigens is het in dit ver band wellicht kenmerkend, dat uit de provincie Bra bant. en daarna uit Limburg, de meeste burgemeesters naar de hoofdstad waren op gerukt. De feestelijkheid zit ze daar in het Zuiden nu eenmaal in het bloed. Maar dat neemt niet weg dat Sittard, Vlodrop en Thorn waren vertegenwoor digd, net zo goed als IJlst, Workum en Bolsward; en Domburg, Axel en Ierseke, precies zo als Jutphaas, Eem- nes en De Bilt. Wat overi gens de burgemeester van laaatstgenoemde gemeente nogal eens werd verweten was, dat hij zo'n slecht weer had meegebracht. monstratie werd gegeven met het fameuze „wateror gel" En hoe hooggeplaatst het auditorium, figuurlijk gesproken, dan ook mocht ziin, het genoot met kinder lijke opgetogenheid van het merkwaardige phenomeen van de „dansende" gekleur de watervallen die zich pre cies richtten naar de tonen van „Dichter und Bauer". Hoe dat zij. de Amsterdam se Politiekapel stimuleerde de algemene vreugde door joyeuze muziek ten gehore te brengen. En twee stads- herauten, met het Amster damse wapen op de tunieken geborduurd kondigden op een gegeven moment met trompetgeschal aan, dat de Burgemeester van de Hoofd stad zou gaan spreken. Mr. d'Ailly sprak zijn gas ten toe met een •Waarde collega's" Vervolgens maakten de da mes en heren een rondgang langs de alom samengeperste en opgetaste bloemenpracht, nauwlettend gadegeslagen door het „gewone" publiek, dat kennelijk was geïntri geerd door de edelachtbare invasie. En er was een grap jas, die wij hoorden roepen: „Telefoon voor de burge meester." En de feestelijke middag hartelijk werd dan besloten met een en hij receptie waar wij „helemaal- riep hen „die waren geko- onder ons waren" en waar men uit het hoge Noorden dranken van verkoelende en zowel als het lage Zuiden" opwekkende aard werden ge- een welgemeend welkom serveerd Toen ook besteeg toe. Waarna het gezelschap mevr. d'Ailly het podium om zich naar een belendende af- via een loting uit elke pro deling begaf, alwaar een de- vincie één burgemeester aan té wijzen, wie het gegeven zou zijn telegrafisch een bloemstuk te bestellen naar welke plaats op de wijde aardbol dan ook. Zodat het kon gebeuren dat bijvoor, beeld de burgemeester van Buurmalsen' nog diezelfde middag een bloemenhulde deed toekomen aan iemand helemaal in Montreal. En de burgemeester van Nigtevegt maakte overal het enthousi asme los door te laten aan kondigen dat hij ziin bloem stuk. namens allen, zou la ten bezorgen bij H.M. de Ko ningin. Aan het slot van het feest kwam dan burgemeester Chr. Matser van Arnhem, ook al onder trompetgeschal, op het podium om dank te brengen aan de Amsterdamse stadsbe stuurderen voor de „grandi oze ontvangst" in de hoofd stad, „die zich nog steeds door niets of niemand laat over rompelen." Ook vond hij het een charmante gedachte dat het belang en de betekenis van de kleinere gemeenten deze middag eens naar voren waren gekomen. En die woor den brachten in de zaal een gegons van instemming be tuigende stemmen teweeg. Een edelachtbaar gegons, uiteraard. Duitse regering de facto te erken nen. In Washington legde men er de nadruk op, dat de Russische greep op Oost-Dujtsland door de opheffing van het bezettingsregiem zeker niet min der zal worden. (Reuter-AFP-AP ANP) Het telefoonverkeer tussen Scandina vië en West-Europa, dat via Nederland loopt, zal aanmerkelijk worden uitge breid. De Nederlandse en Deense PTT hebben een plan uitgewerkt dat voor ziet in de aanleg van een nieuwe tele foonkabel tussen beide landen en uit breiding van de twee reeds bestaande kabels. Hierdoor zal men over enige jaren 300 gesprekken tussen Scandina vië en West-Europa gelijktijdig tot stand kunnen brengen. Voor de oorlog liepen de telefoonver bindingen tussen Scandinavië en West- Europa via Duitsland. Thans is Neder land de belangrijkste schakel. Na de oorlog hebben de Deense rijkstelefoon dienst en de Nederlandse P.T.T. voor ge zamenlijke rekening twee telefoonkabels laten aanleggen tussen het Deense eiland Römö aan de Zuid-Westkust van Jutland en Oostmahorn in Friesland.. Deze kabels hebben een gezamenlijke ca paciteit van 72 gesprekken. De nieuwe kabel zal parallel worden gelegd met de reeds bestaande kabels. De nieuwe ka bel krijgt een capaciteit van 60 gesprek ken. Als aandeel in de aanlegkosten is van Deense zijde reeds een crediet verleend van ongeveer f 3.300.000. Verwacht wordt dat de Nederlandse P.T.T. een zelfde be drag zal voteren. (ANP) Naby het Nederlandse grensdorp Sie bengewald (L.) is Donderdag een aantal Duitse boeren met paarden, zaaimachi- nes, ploegen, schoppen en rieken de grens overgetrokken en heeft het land betreden, dat door de Nederlandse Staat aan de Nederlandse land bouwer Welles is toegewezen. Dit land was vroeger eigendom van de Duitsers Schmitz en Beaupoil en is als vijande lijk vermogen enige jaren geleden door het Nederlands Beheersinstituut ver kocht. De Duitsers zaaiden enige haver en gerst demonstratief op dit land uit. Nederlandse boeren, die in de omge ving werkzaam waren, bleven op een afstand om incidenten te vermijden. Wel waarschuwden zij de politie, doch toen cfeze arriveerde waren de Duitsers weer ever de grens vertrokken. De Duitse boeren waren vergezeld van enige ver slaggevers en persfotografen. Bij terug. keer bevestigden zij aan de grens een groot spandoek met de woorden „Trac- iaatrecht, mensenrecht, vrijheid voor al len". De politie van Medan heeft de 44- jarige Nederlander, vertegenwoordiger van de N.V. Muara, F. W. Romswinkel, gearresteerd. Het parket van het Landgerecht van Djakarta zal beroep aantekenen tegen het vonnis, dat rechter Lim in de zaak tegen de Nederlander Barkey heeft uit gesproken. Zoals bekend werd Barkey veroordeeld tot een jaar gevangenis straf met aftrek wegens het zonder vergunning in bezit hebben van 49 pa tronen. Sedert Maandagmiddag is de vroege re voogdes van Anneke Beekman, mevr. L.van M., uit haar woning aan de Koninginneweg te Hilversum ver dwenen. Zy schijnt die dag voor een verhoor te zijn weggehaald. Voor zij met de twee heren, die zeiden van de Ryksrechercbe te zyn, meeging, heeft mevr. L. haar man, die in Beverwijk vertoefde, opgebeld om hem mee te de len dat zy met hen zou meegaan naar Amsterdam. Sindsdien Is niets van de verbiyfplaats van mevr. L. vernomen. Zowel de procureur-generaal als de officier van Justitie in Amsterdam hébben medegedeeld niets van deze zaak te weten. Van een eventuele aanhouding van mevr. L. voor een verhoor is geen van beiden iets be kend. Haar man heeft geen aangifte van vermissing gedaan. In kringen die zich intensief met de zaakAnneke Beekman bezig houden veronderstelt men, dat mevr. L. zich naar België heeft begeven om De Rijksluchtvaartdienst heeft zoals we gisteren in een deel van onze oplaag nog konden melden aan de Sabena te Brussel toestemming verleend geduren de de bollentijöl een helicopterdienst te onderhouden over de bollenstreek. De helicopters mogen landen °P ke: terrein in Lisse bij „De Keukenhof" en op het terrein in cle gemeente Haarlem gelegen aan de Wagenweg. Van 10 tot en met 28 April 1954 mag per dag eenmaal de route Rotterdam Lisse Haarlem gevlogen worden en van 29 April tot en met 15 Mei de route Rot terdam Lisse Zandvoort. Voor het landen en opstijgen van de hefschroef- vliegtuigen in Zandvoort is inmiddels een geschikt terrein gevonden, waar voor eveneens toestemming zal worden verleendi Het is het caravanterrem aan de Van Lennepweg Op 10, 11, 17, 18, 19, 24 en 25 April, en 1, 2, 8, 9. 15 en 16 Mei mag de route Brussel Rotterdam Lisse Haarlem Zandvoort gevlogen worden met rondvluchten en een gedeeltelijk oponthoud te Lisse, Haarlem en Zand voort. Het landen en opstijgen mag slechts geschieden bij goed zicht. De ter reinen moeten voldoen aan bepaalde voorwaarden ten aanzien van de vei ligheid, terwijl eveneens voor de vluch ten bepaalde veiligheidsvoorschriften zijn gegeven. z daar overleg te plegen met tiaar zus ter, die onlangs met Anneke uit een klooster te Banneux is verdwenen en tegen wie nu een opsporingsbevel loopt. Men vermoedt dat Anneke Beekman en haar voogdes zeer binnenkort van België uit de grens bij Eijsden zullen passeren. Aan alle grensposten en poli- tiebureaux in Nederland is een extra opsporingsbevel uitgegeven. In de boezem van het Franse kabinet dreigt een ernstig meningsverschil over het tijdstip waarop de Assemblée het E.D.G.-verdrag in behandeling dient te nemen. Het is niet onmogelijk dat deze onenigheid zelfs tot de val van het kabinet kan leiden. De voorstanders van de E.D.G., vooral de vice-premiers Teitgen en Reynaud, willen dat do Nationale Vergadering nog vóór Pasen een datum voorstelt, terwijl de Gaullis tische ministers gedreigd hebben met hun ontslag, indien het kabinet voor tijdig en overhaast een besluit zou nemen. Advertentie TEL. 13439 (tot Zaterdagavond) Aanvankelijk opklaringen, later weer toenemende bewolking, maar op de meeste plaatsen nog tot het eind van de middag droog weer. Koude nacht. Morgen overdag dezelfde tem peraturen als vandaag of Iets hogere. Overwegend matige wind krimpend van Noord-West naar Zuid-West. Zon: 6.28-19.04. Maan: 2.50-10.09.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1