Avontuur met postzegels Nederlandse films voor Cannes Muur van lucht Uiteenlopende reacties van staatshoofden Groot-verlofregeling voor de lichtingen 1952-11 en III Vorst beïnvloedde de omset in verschillende branches „Bijzondere laak krijgsmacht bemoeilijkt efficiency Royaliteit achter het Gordijn Vragen over de Zondagswet Voortreffelijke inzending Intern, prijzen voor Haagse scholieren Het festival is begonnen Uitgaven afdeling Comptabiliteit drie millioen per werkdag Gedood bij autobotsing PER 29 JULI BUSSINK'S DEVENTER KOEK Detailhandel in Januari 3 Directeur-Generaal van Oorlog: VRIJDAG 26 MAART 1954 PAGINA 3 Een koe als leermiddel Dokkumer jeugd moet melkefi leren Geen audiëntie Limburgse tradities buiten de werkingssfeer? NA AUTO-ONGEVAL OVERLEDEN Overal en altijd geniet U meer van Mgr. A. Konings S.M.A. in ons land aangekomen (Van onze verslaggever) Jan Hillen, achttien jaar, wonende Johannes Ver- hulststraat te Amsterdam en leerling van de R.K. Han delsschool aldaar, heeft een groot avontuur beleefd met Postzegels. Op regenachtige vacantiedagen, vorig jaar ^omer, heeft hij aan ongeveer 200 staatshoofden en rege- ïingsleiders over heel de wereld een vriendelijk briefje gestuurd met het verzoek hem voor zijn postzegel collectie enkele exemplaren van het betreffende land Jan Hillen, een prettige open jongen biet donkere ogen is thuis een nakomer tje, tien jaar* verschillend met zijn oudere broer en zusters. Met zo'n na komertje plegen de vaders zich nog eens extra bezig te houden, veel meer dan poit met de eerstelingen. En zo is het idee op die regenachtige vacantiedag eigenlijk van vader Hillen uitgegaan. Hoe staat het toch met je postzegel- Verzameling, vroeg die opeens. Want hatuurlijk had Jan Hillen postzegels verzameld, zo bij vlagen, net als bijna alle jongens. En evenmin als Thijssen's Kees de Jongen zou hij precies hebben kunnen zeggen wanneer hij er eigenlijk thee begonnen was, scheen het hem ook toe, net als die Kees, dat hij altijd postzegels had gehad. Het was echt jongenswerk gebleven, maar nu zei zijn vader plotseling, dat hij er eens serieus iets van moest gaan maken. En zo kwam het grote plan: de Bos-Atlas Werd er bijgehaald, de Encyclopaedic, drie brieven ontworpen in Frans, Duits en Engels en nu ging van dag tot dag de zorgvuldig getikte correspondentie haar alle delen van de wereld, naar de laatste gekroonde hoofden, de presi denten, de gouverneurs-generaal, overal heen. Het werd 'n prachtige, spannende bezigheid, maar eerlijk gezegd: de Verwachting van het resultaat was toch niet zo héél groot. Als vijf pro cent royeert, dacht Jan, mag ik ruims*-' >t,s tevreden wezen. Maar de verwachte vijf procent zijn er tot dusver vijf en vijftig geworden en de oogst is geweldig. Jan Hillen heeft nu met dit alles en nog enkele andere schenkingen de basis kunnen leggen voor een serieuze verzame ling, die thans reeds van waarde mag worden genoemd. Toch is de vrijgevigheid van 's werelds mach tigen lang niet unaniem geweest en vertoont zij merkwaardige nuances. Want waarlijk vorstelijk hebben zich vooralde z.g. Volksrepublieken betoond, de karigheid vond haar hoogste beoefenaars bij de Angel saksen. Zeer royaal bleken ook de Latijnse staten, vooral Italië en de verschillende Spaans sprekende lan den. Andere weer, zoals het Vati- caan en de Goudkust, bekeken het meer van de zakelijke kant en stuur den een catalogus of prijslijst: dan mocht Jan Hillen uitzoeken en tegen .betaling bestellen. Men moet een gegeven paard niet in ne bek zien en dat doet Jan Hillen ook stellig niet. Hij was evengoed content *net het vijtal postzegels in de officiële Jan Hillen: avontuur met postzegels. brief van de Verenigde Staten, ook al waren die zegels helaas beschadigd en daardoor waardeloos. Maar de journa list, die de begeleidende brief ter inzage kreeg, kon toch de lust niet weerstaan hem te citeren: „Onze president," zo staat er o.a., „is een zeer edelmoedig man en ik ben er zeker van, dat hij graag zou willen corresponderen met alle jongens en meisjes over heel de wereld, die aan hem schrijven. Je zult echter begrijpen, dat hij en de Post master-General het erg druk hebben en al hun tijd moeten geven aan de pro blemen van nationaal en internationaal belang." Ook het antwoord van Balmo ral Castle, met dé hand door een hof dame geschreven, was negatief: Het is tegen de gewoonte van Hare Majesteit. Eveneens bleef het verzoek aan Chur chill, hoe geestig ook met uitgeknipte, gekruiste sigaren versierd, zonder re sultaat. Alaska schrijft: Koop ze maar. Ons budget laat een schenking niet toe. Canada: Het spijt ons, maar alleen tegen betaling. Ook Oslo zegt néé en Kopenhagen antwoordt niet; alleen na mens de Zweedse Koning komen enkele exemplaren. België: Zijne Majesteit kan er niet aan beginnen. Luxemburg daar entegen reageert per omgaande: in op dracht van dd Groot-Hertogin stuurt de Directeur van de Posterijen een fraaie keuze aan zegels. Maar nu het IJzeren Gordijn. Dat gaat uitbundig omhoog. Uit Tsjecho- af te willen staan. Deze vacantie-operatie van de jeug dige verzamelaar heeft tot een verrassend succes ge leid: tot dusver heeft meer dan de helft der aange schreven instanties gereageerd en de wijze waarop, is wel een verhaal waard. Wij hebben het Jan Hillen laten vertellen en wij hebben de brieven mogen inzien en „dc buit" bewonderen, die dit alles heeft opgeleverd en die waarlijk niet gering mag worden genoemd. Zoals ook de verschillende reacties, de een na de ander, heel merkwaardig zijn. Slowakije, uit Hongarije, uit Bulgarije, uit de Sovjet-Unie komen schitterende zendingen, unieke collecties, compleet in albums geplakt. Om die van Tsje- choslowakije in ontvangst te nemen werd Jan Hillen zelfs officieel naar Den Haag genodigd, op de legatie, om alles plechtig in ontvangst te nemen. De zendingen, behalve die van de Sovjet-Unie, gaan vergezeld van een grote collectie propaganda-mate- riaal, de bekende, verzorgde, sugges tieve foto-albums, typerend voor alle totalitaire systemen. En in Praag heeft men Jan Hillen's adres goed ge noteerd, zodat hjj thans prompt elke week een propaganda-geschriftje ont vangt. Royaal zijn, zoals gezegd, de Latijnse landen. Italië stuurde niet minder dan 530 zegels, alles volledig van na de oorlog. Spanje, Spaans Marokko, maar vooral de verschillende Spaans spreken de landen van Middel-Amerika doen het met breed gebaar, Porto Rico het aar digst van al met toevoeging van een kaart van het eiland en allerlei wetens waardigs over de status blijkbaar een teer punt en het aanzicht van land en volk. De reactie der Portugese gebieden ligt weer net even anders. Niet direct onwelwillend, maar met enige commerciële aarzeling: kunnen we niet ruilen of zo. Een beetje Neder lands zouden we haast zeggen. Monsieur Auriol en President Heuss schenken met allure, en ook de heel kleine staat jes als Liechtenstein en San Marino. Ook Australië en verschillende andere Engelse of Engels sprekende gebieden buiten Europa reageren doorgaans sym pathiek. Het Vaticaan, zoals reeds ver teld, behoort tot de zuinige sector, die van de toezending van een catalogus. Zo wisselt het beeld van de vrijge vigheid van lengtegraad tot lengte graad, met als totale indruk niet anders dan sympathiek. Er kwamen ook verschillende brieven ongeopend terug, zoals van Bounty Isle: on bewoond en van Sokotra en de Koeria Moeria eilanden: onbestelbaar. Trou wens, de adressering van tal van brieven schijnt de posterijen op het Centraal Station nog al wat hoofdbre kens te hebben gekost. Toen Jan Hil len dit merkte, heeft hij enkele enve loppen aan de adreszijde van een kaartje voorzien, waarop met een pijl het oord van bestemming stond aan geduid. Maar het waren dan wel erg buitennissige bestemmingen en meest al kwam zo'n brief toch als onbestel baar terug. Jan Hillen heeft van dit alles behalve een schat van postzegels en ervaringen ook verschillende cor respondenties overgehouden, o.a. met de Philatelistenclub van het Gymna sium op Hongkong en een heel aardig meisje in Perth (West-Australië), zo dat hij gerust mag zeggen: dit avon tuur is geslaagd! (Van onze correspondent) Gisteravond zijn op de Zwolseweg on der Heino nabij de Ganzepannebrvg tivee vrachtauto's met elkaar in botsing gekomen, waarbij de 40-jarige M. Kamp huis vrijwel op slag werd gedood. Het slachtoffer laat een vrouw en vijf kinde- ren achter. De vrachtauto tvaarop de heer Kamp huis zat werd bestuurd door W. B. uit Keino en kwam uit de richting Zwolle, terwijl een militaire vrachtauto uit te genovergestelde richting naderde. De auto's weken niet voldoende uit, waar door d elaadbakken van de beide voer tuigen met elkaar in botsing kwamen en over de gehele lengte Werden openge reten. De heer Kamphuis zat links op de laadbak achter de cabineè De andere inzittenden van deze vrachtauto kwa men er met enige kneuzingen en ont vellingen af. De intzittenden van de mi litaire vrachtauto kwamen met de senrik vrii. Het bestuur van de christelijke scho len voor buitengewoon lager onderwijs te Dokkum heeft een merkwaardig initiatief genomen. Het is nl. van plan een koe te kopen, die zal worden ge bruikt om de minder begaafde jongens het melken te leren. Het is het bestuur gebleken, dat indien de leerlingen kunnen melken, zij ge makkelijker werk kunnen krijgen. Als die leerlingen op latere leeftijd leren melken is de aanpassing aan het vrije arbeidsleven moeilijker en de kans op mislukking groter, Daarom wil het be stuur een koe als leermiddel aanschaf fen. Het beest zou f 1000 moeten kos ten. Een weiland naast de school vraagt het bestuur in gebruik te mogen hebben om de koe te laten grazen. Voorlopig, onder voorbehoud van be vestiging in een definitieve groot-verlof beschikking, is bepaald, dat 29 Juli 1954 groot-verlof zal worden verleend aan de volgende categorieën dienstplichti gen: Aan de dienstplichtige vaandrigs, kor netten, sergeanten, wachtmeesters, kor poraals, soldaten der le klasse en sol daten behorende tot de lichtingsploeg 1952-11 (in werkelijke dienst gekomen voor eerste oefening in de maand Juli 1952) alsmede aan hen, die daarmede ci» eerste oefening hebben aangevangen of vervolgd een en ander voor zover niet reeds ingevolge voorafgaande be schikkingen groot verlof werd verleend Aan de dienstplichtigen behorende tot de lichtingsploeg 1952-III (in werkelijke dienst gekomen voor eerste oefening in de maand November 1952) alsmede aan hen, die daarmede de eerste oefe ning hebben aangevangen of vervolgd evenwel met uitzondering van: hen, die zijn opgeleid of in opleiding zijn genomen tot reserve-officier, dan wel van deze opleiding zijn ontheven, tenzij de ontheffing het gevolg is geweest van omstandigheden, niet afhankelijk van hun wil en de dienstplichtigen geduren de de opleiding niet reeds tot de rang van sergeant of wachtmeester waren bevorderd; hen, die zijn opgeleid of in opleiding zijn genomen tot dienstplich tig onderofficier, dan wel van deze op leiding zijn ontheven, tenzij de onthef fing het gevolg is geweest van omstan digheden niet afhankelijk van hun wil en de dienstplichtigen gedurende de opleiding niet reeds tot de rang van korporaal waren bevorderd; hen, die behoren tot het wapen der cavalerie; hen, die behoren tot één der regimen ten verbindingstroepen voor zover zij niet zijn ingedeeld bij 102 vbd Bed Bat; hen, die vóór 6 Juli 1953 tot één dei- regimenten verbindingstroepen behoor den en op genoemde datum als gevolg van de reorganisatie registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van an dere wapens en dienstvakken (voorma lig toegevoegd personeel); hen, die be horen tot het regiment technische troe pen, voor zover zij niet ingedeeld zijn bij 139 TD Mun Cie of 108 TD Dep Cie en niet behoren tot de categorie niet- technisch personeel van de lichting 1952- III, dat werd ingedeeld bij de destijds uit de lichtingsploeg 1952-11 gevormde onderdelen van de technische dienst; hen, die vóór 6 Juli 1953 behoorden tot het regiment technische troepen en op genoemde datum als gevolg van de reor ganisatie registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens en dienstvakken (voormalig toegevoegd personeel); hen, die beroen tot bet regi ment aan- en afvoertroepen; hen, die personeel); hen, die behoren tot het regi ment aan- en afvoertroepen en op ge noemde datum als gevolg van de reor ganisatie registratief zijn overgeplaatst naar regimenten van andere wapens of dienstvakken (voormalig toegevoegd personeel). Behoudens onvoorziene omstandighe den zal aan de groepen dienstplichtigen, genoemd onder de uitzonderingen, met ingang van 11 November 1954 groot verlof worden verleend. Z. H. Exc. de bisschop van Haarlem zal Dindags 30 en Woensdag 31 Maart geen audiëntie verlenen. Het Tweede Kamerlid .Maenen (K.V.P.) heeft aan de minister van Binnenlandse Zaken gevraagd of hij kennis genomen heeft van de moeilijkheden, die de toe passing van de artikelen 3 en 5 van de Zondagswet in Limburg heeft gegeven, met name naar aanleiding van het ma ken van muziek op -Zondag vóór 13 uur, ter begeleiding van jubilarissen naar en van de kerk, bij processies en optochten met een godsdienstig karakter. Is de minister niet van oordeel, dat het nimmer de bedoeling kan zijn ge weest te verbieden gebruiken, als in deze vraag bedoeld, en soortgelijke tra dities bij bijzondere gelegenheden, die in het volksleven diep geworteld zijn en waarvan redelijkerwijze geen beletselen voor de viering van de Zondag en geen verstoring van de ooenbare rust op Zon dag zijn^te duchten? Tenslotte vraagt de heer Maenen of de minister bereid is op korte termijn een aanvulling van de Zondagswet te bevor deren, er toe strekkende, dat alsnog buiten twijfel wordt gesteld, dat tradi ties en gebruiken, als hier bedoeld, bui ten de werkingssfeer van de wet vallen? In het ziekenhuis te Nijmegen is ovei- lecïen de aannemer K. uit Heyen, die puistig werd gewond, toen hij ten Noor den van zijn woonplaats met zijn auto tegen een boom reed en uit cle wagen werd geslingerd. Het ongeluuk gebeurde toen K. een voor hem uit rijdende vrachtauto trachr- te passeren. Bij die manoeuvre raakten dc wagens eikaar en verloor K. de macht over het stuur. De mede-inzitten de. de timmerman B. uit Heyen, ver keert nog in ernstige levensgevaar Advertentie v.'.+JLu de béste sigaret voor Uw gezondheid (Van onze Haagse redactie) Tijdens een korte plechtigheid op het ministerie van O., K. en W., heeft minister Cals Donderdagmiddag de prijzen uitgereikt, welke zijn gewon nen door een drietal kinderen, die heb ben deelgenomen aan de internationale tekenwedstrijd, welke 'is georganiseerd door La Revue Frangaise et Interna tionale d'Information culturelle et so ciale: „Les enfants et nous". Aan elk deelnemend land kende de jury slechts één eerste prijs toe met uitzondering van Frankrijk en Nederland. De hoog ste onderscheiding, le prix internatio nal, werd toegekend aan de vijftien jarige Hans Evendik van het Van Maerlant Lyceum in Den Haag, terwijl de twee eerste prijzen gingen naar de eveneens vijftien jaar oude Albertina van Eb van het Van Maerlant Lyceum en naar Elly Bergman, veertien jaar ou en leerlinge van de nieuwe middel bare meisjesschool in Den Haag. Ter herinnering aan deze prijzen reikte mi nister Cals aan het drietal het boek werk „De Nederlandse monumenten van geschiedenis en kunst in beeld" uit. De plechtigheid werd bijgewoond door enkele autoriteiten, de rector en de te kenleraar van het Van Maerlant Ly ceum en de ouders en de klasgenoten van de prijswinnaars. De tekenwedstrijd werd in 1952 uit geschreven. Op verzoek van het mi nisterie belastte de tekenleraar van het Van Maerlant Lyceum de heer W. D. de Jager zich met de inzameling van de Nederlandse inzendingen. He laas was slechts een uiterst korta ter- mijn van voorbereiding te zijner be schikking, zodat alleen inzendingen uit Rotterdam en Den Haag, in totaal vijf tig tekeningen, naar Parijs konden worden gezonden. Nadat de tekeningen uit alle landen in Parijs waren ontvan gen, werden de inzendingen in de loop van 1953 tentoongesteld in Parijs en enkele andere steden van Frankrijk, alsmede in Canada, Luxemburg en De nemarken. Op de tentoonstelling te Pa rijs vond de beoordeling der inzendin gen plaats. Het aanstaande filmfestival van Cannes zal kennis kunnen maken met een viertal Nederlandse documentaires, die (tendele althans) naar alle waar schijnlijkheid hun weerga niet zullen vinden. De ervaring, op filmfestivals op gedaan, geeft ons het recht, dunkt ons, deze veronderstelling te wagen. Zoals men weet, worden vier films ingezonden, te weten „Vieren maar" van Herman van der Horst, „Er is altijd een toekomst" van Polygoon-Profilti, de „Opsporing van aardolie" van Bert Haanstra en „De verkenningsboring" van dezelfde filmer. De zwakste van de vier is die van Polygoon, die weliswaar een interes sante montage heeft afgeleverd van beelden uit de grote film over de ramp in Zeeland, maar die in korte tijd niet veel anders heeft gedaan dan een reeks beelden chronologisch aan elkaar voe gen, en van muziek ,-n commentaar voorzien. Voor buitenlanders zeker een boeiend geheel, maar overigens weinig oorspronkelijk ve.n vorm, een beetje te veel naar een oud recept gemaakt. En als men dan toch met de buitenlanders rekening houdt, ware het wellicht niet ongewenst geweest, ook de Koningin in de reeks te laten verschijnen: een dank baar accent, een waar accent bovendien. Ons voornaamste bezwaar echter is en blijft de afwezigheid van een bewogen rhythme, dat de film een dramatisch karakter had kunnen geven. Hoezeer dit inderdaad een gemis is, wordt nog eens geaccentueerd door de film van Van der Horst. Een en al rhyi'ime, een en al bewogenheid, pure filmkunst met menselijke accenten waar ze nodig zijn, een spel met beel den en geluiden, als wé zelden heb ben mogen bewonderen. Er is in ons blad al over de film geschreven. Wij behoeven er dus niet verder op in te gaan, maar willen nog even noteren, dat wij de grootste bewondering heb ben voor de man die vakmanschap en kunstzinnigheid tot zulk een harmo nisch geheel wist te binden. Zijn „im pressies van de visserij" zijn een meesterwerk, een woord dat we zel den en met moeite uit de pen laten vloeien. Ook de films van Haanstra mogen er zijn. Vooral de „Verkenningsboring" is uitstekend geslaagd, niet alleen als drif tig betoog maar ook als instructieve reportage. De opdracht was bijzonder moeilijk omdat de olieboring en alles wat er aan te pas komt een ingewik kelde affaire is. Nochtans volgt men de werkzaamheden op de voet, zonder ge hinderd te worden door de-tekst-en- uitleg. Haanstra is boven zijn onderwerp uit gestegen, door de aandacht blijvend Advertentie natuurlijk met natuurHoning vast te houden. Maar lijj werkt dan ook zeer goed met beelden en metalen ge luiden en Prosper de Keukeleire heeft hem heldere beelden bezorgd. In verge lijking met deze film is „De opsporing van aardolie" iets minder van kwaliteit, doch boven de middelmaat. In bepaalde opzichten kan de „Verkenningsboring" de vergelijking met Flaherty's „Luisiana Story", en wel met de beste stukken daaruit, doorstaan. In alle geval hebben we in Cannes een tweetal films, die stukken uitgaan boven al wat men doorgaans bij ons en elders aan documentaire films aantreft. We zijn benieuwd, hoe de stemmen zul len vallen, als de jury aan het werk gaat. De films, die gisteren in een pers voorstelling werden vertoond, werden met een kort woord ingeleid door dr. J. Hulsker, hoofd kunst van het depar tement van O. K. en W. Dbg. Het filmfestival van Cannes, Frank- rijks jaarlijks lentefeest ter bevordering van de filmindustrie en het vreemde lingenverkeer aan de Rivièra, is Don derdag begonnen. Tijdens het festival, dat tot 10 April zal duren, zullen 100 films gedraaid worden voor circa 1.000 filmsterren, regisseurs, technici, journalisten en ge delegeerden. In de festivalzaal zijn in 'n grote kluiis films uit 16 landen opgeslagen. Volgens de organisatoren is in de zevenjarige geschiedenis van het festival nog nim mer een zo groot aantal films bijeenge bracht. Na een afwezigheid van twee jaar is Rusland ditmaal weer aanwezig. Het heeft drie films en een delegatie van tien personen gezonden. Donderdag avond is tijdens de opening van het fes tival de Amerikaanse film „Beneath the 12-mile reef" met Robert Preston en Terry Moore vertoond. De film is vol gens het CinemaScope-procédé opgeno men. Andere grote Amerikaanse films, die te Cannes vertoond zullen worden, zijn „Little boy lost", „From here to eterni ty", „Knights of the round table" en „The living desert". Duitsland neemt deel met „So lange du da bist"; Oostenrijk met „Die. letzte Brücke"; Spanje met „Todo es posible en Granada" en „Comicos"; Groot-Brit- tannië met „The kidnappers" en „Man of Africa"; Griekenland met „Reveil du Dimanche"; Italië met „Maddalena". „Carofello napoletano" en „Cronache di poveri amanti"; Noorwegen met „Sirkus Gandango"; Zweden met „Det stora avestyrt" en „Ka'rlexens brod"; Egypte met „Sera's fil wadi". Een beeld uit „Opsporing van aardolie" Bljjkens de gegevens, verstrekt door het Econ. Instituut voor de Midden stand over het omzetverloop in het hiidden- en kleinbedrijf gedurende Januari 1954, blijkt bij de branches in duurzame consumptiegoederen cn met tame in de detailhandel in sportartike- Jen en in de handel in ijzerwaren en ge reedschappen t.o.v. Januari 1953 een aanzienlijke toeneming van de gcldom- retten. Deze omzetvermeerdering moet Voor een belangrijk deel worden toege- aehreven aan de grote verkoop van schaatsen en andere wintersportartike len. In de detailhandel in glas, aardewerk, Porselein en huishoudelijke artikelen bereikten de Januari-omzetten evenwel b'et het niveau van die in 1953. De omzetbeweging in genotmiddelen hon in Januari j.l. niet onverdeeld gun stig worden genoemd. Naast branches JPet hogere treft men branches aan met isgere geldomzetten dan in Januari In de voedingsmiddelensector was het Omzetverloop in Januari j.l. nog het "Peest gunstig in de detailhandel in melk en zuivelproducten. Voor deze branche vertoonden de omzetten t.o.v. Januari 1953 namelijk een toeneming met 3 pet. Ook in het kruideniersbedrijf en in de detailhandel in vis werd om zetstijging geboekt en wel van resp. 2 pet. en 1 pet. In het slagersbedrijf lagen j de geldomzetten in Januari 1953 en 1954 op hetzelfde niveau. Minder bevredigend waren de omzet ten, welke werden genoteerd in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit en in het bakkersbedrijf, ge tuige een daling met resp. 1 pet. en 2 pet. t.o.v. Januari 1953. De vorstperiode beïnvloedde ook de verkoop van pantoffels en bontlaarsjes in gunstige zin en zulks bewerkstelligde in de detailhandel in schoeisel een toe neming van de geldomzct met 14 pet. Ook in de boekhandel en in de kantoor boekhandel gaven de geldomzetten t.o.v. Januari 1953 een stijging te zien, t.w. van resp. 6 pet. en 10 pet. In de detailhandel in meubelen e.d., die in tex tiel alsmede in het rjjwielbedrjif, bleef de omzetvermeerdering van beperkte omvang en varieerde tussen 1 pet. en 4 pet. (Van onze Haagse redacteur) Elk streven naar efficiency wordt in de militaire sector, vergeleken met het bedrijfsleven, averechts beïnvloed door specifieke moeilijkheden, welke uit de bijzondere taak van de krijgsmacht voortvloeien. De duur van de eerste oefentijd, de eis van oorlogsparaatheid, de wijze van voorraadvorming, de gebondenheid door internationale samenwerking, de discontinuïteit in de bezetting, het gebrek aan voldoende geschoold beroepspersoneel, de nood zaak werk te laten verrichten, dat buiten de interesse van de mensen ligt en de geforceerde opbouw van de strijdkrachten het zijn evenzoveel fac toren, die een doelmatig beheer bemoeilijken. Niettemin is de hoop gegrond, dat omstreeks 1957 vrij belangrijke resultaten bij het streven naar groter efficiency .bereikt zullen zijn al wil dit niet zeggen, dat er dan een ideale organisatie tot stand gebracht zal zijn. Een garage, die aan drie zijden geheel open is, geeft niet de indruk een ideaal oord voor het stallen van glimmende wagens te zijn. Proeven, in het Nationaal Luchtvaart Laboratorium te Amsterdam genomen, hebben echter aangetoond, dat de wagens in deze zonderlinge garage vrijwel evenzeer zijn beschermd als in welke volkomen gesloten ruimte ook. In Duitsland werd dit soort parabool-vormige garage reeds langer gebruikt en nu, nadat alle testen bevredigend zijn verlopen, heeft een Nederlandse firma de fabricage er van ter hand genomen. Door de bouw in de vorm van een luifel heeft men vele moeilijkheden van pijlers of zuilen vermeden en is de parkeerruimte zo groot mogelijk gehouden. Volgens aërodynamische wetten is het voor sneeuw, regen en wind onmogelijk in de open zijde van de garage door te dringen. Een spleet, onderaan in de achterzijde uitgespaard, èn de vorm van de garage, doen in de parkeerruimte een luchtstroom ontstaan, die voor de gestalde wagens een soort van „luchtkussen" optrekt. Bij proeven is gebleken, dat b.v. waterdruppels hierdoor in plaats van naar binnen te vallen, op een kleine afstand vóór de garage op de grond slaan. De gestalde wagens geven een beeld van de ruimte, die de garage biedt. Deze opmerkingen werden gemaakt door de heer S. D. Duyverman, Direc teur-Generaal van Oorlog in een uit eenzetting, welke hij gisteren te Den Haag gaf voor het Nederlands Instituut voor Efficiency. Spr. wees er op dat men sedert kort de beschikking heeft over een volledig sluitende nomencla tuur van beroepen, onderwijsvormen en militaire functie-omschrijvingen, waar door jaarlijks een zeer snelle indeling kan plaats vinden van 60.000 dienst plichtigen. Een ander belangrijk punt vormt het vredes-vrachtvervoer bij de strijdkrach ten. Vaak wordt de klacht gehoord, dat door militairen maar raak wordt gere den. Inderdaad vinden er ook nu nog iedere dag ritten plaats die bedrijfs economisch en zelfs militair gezien nau welijks nut hebben. Wanneer men een reeks zware onbeladen vrachtwagens voorbij ziet trekken gaat het echter vaak om een oefening in colonne-rijden. Zoveel mogelijk tracht men dit te com bineren met vrachtvervoer doch dit ts lang niet altijd mogelijk. Het probleem speelt met name bij de Landmacht, die na voltooiing van het Legerplan over 30.000 voertuigen zal beschikken. De Koninklijke Marechaussee heeft in 17.000 gevallen steekproeven genomen en hierbij is een bevrachtingspercenta ge "van circa 45 pet geconstateerd, het geen op het eerste gezicht laag lijkt, doch in feite vrij hoog moet worden ge acht. Verder houdt zich met deze aan gelegenheid bezig een interdepartemen tale commissie, welke geassisteerd wordt door twee particuliere adviesbureaux. Aparte aandacht wordt ook geschon ken aan een doelmatige inrichting vai de militaire werkplaatsen. Speciaal voor de tanks wordt een werkplaats inge richt, welke tien millioen gulden kost. De materieelcodificatie, welke lang stiefmoederlijk is behandeld, wordt verbeterd. De Nederlandse voorraad administratie is door Franse en Duit se deskundigen in E.D.G.-verband gun stig beoordeeld en zal in de toekomst met enige modificaties door de E.D.G. worden overgenomen. De heer Duyverman sprak met nadruk tegen dat een streven naar efficiency op Oorlog toch geen zin zou hebben, omdat er immers maar raak zou worden aan geschaft. Alvorens een post op de be groting komt wordt, aldus spr., de doel matigheid van de aanschaffing terdege bekeken en is het moment van de aan schaffing daar, dan wordt de zaak an dermaal bezien. Dank zij een uitgebreid ponskaartensysteem 3)4 millioen kaarten! zal het dit jaar voor het eerst mogelijk zijn binnen zeven dagen na het eind van een kwartaal een vol ledig overzicht te hebben van de mili taire uitgaven. Van hoe groot belang dit is. kan niet beter geïllustreerd wor den dan door het bestedingsbedrag van de afdeling Comptabiliteit; hier wordt namelijk per werkdag rond dre mil lioen gulden uitgegeven. Van groot belang achtte de Direc teur-Generaal, dat aan de troep een kostenbesef wordt bijgebracht. Wan neer de militair bij de instructie een betrekkelijk klein maar technisch zeer ingewikkeld radio-toestel voor zich krijgt, waarop staat aangegeven; „Dit toestel kost f 20.000.dan gaat hier een opvoedende waarde van uit.. De bemanning van een Centurion-tank, die weet dat een dergelijke tank een half millioen gulden kost, geraakt er van doordrongen, dat men met het materieel voorzichtig moet o-mgaan. De heer Duyverman heeft tenslotte nog medegedeeld, dat het Ministerie van O.orlog jaarlijks anderhalf millioen brieven ontvangt en dat de leger- en luchtmachtbegroting in 10.000 onderde len gespecificeerd is. Naar aanleiding van een desbetreffen de vraag verklaarde de Directeur-Ge neraal, dat een ieder uit de militaire organisatie met elke redelijke klacht over een eventueel gebrek aan efficien cy bij hem terecht kan. Mgr. A. Konings, de nieuwbenoemde bisschop van het bisdom Keta (Goud kust-West-Afrika). is in het Provincia- lsat van de Sociëteit voor Afrikaanse Missiën (Paters vanCadier en Keer) te Oosterbeek aangekomen. Op een nog nader te bepalen datum zal mgr. in de parochiekerk van Poster- holt de bisschopswijding ontvangen en de clag daaropvolgend aldaar zijn eerste Fontificale Hoogmis opdragen.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3