Zorg voor Indische Nederlanders wordt in nieuwe vorm gegoten Nieuwe functionarissen bij Hoge Commissariaat in Djakarta ut X-3, de vliegende stiletto De romp is drie maal zo lang als de vleugel D Hoge Commissie keurt aan vullende artikelen goed Amerika gaat productie van atoomwapens opvoeren HEEFT PIERO PICCIONI EEN ALIBI? Radiologische afdeling voor het Kankerinstituut Protest van NCRV Snelste vliegtuig ter wereld Dienstplicht echter pas mogelijk na ratificatie der E.D.G. Frankrijk laat rijn eisen vallen Om aan behoefte van strijdkrachten te voldoen Binnenkort publicatie van tweede testamentvan Anna Caglio 55 pa WEST-DUITSE GRONDWET VRIJDAG 26 MAART 1954 PAGINA 7 Tendentieuze publicaties in Nederland Helicopter onder water Sterke prijsdaling van eieren Invloed exportbeperking Voor vlijtige handen Actie voor „Loesje" bevat geen reclame %- %L MADURODAM KRIJGT EEN KAZERNE KALK? Neem voort- Het nut van de Nat. Reserve Getuigenissen van regeringszijde Slachtoffers autobotsing Indrukwekkende begrafenis in Noordhorn Het proces-Muto-Montesi Twee-en-half jaar geëist tegen belastingconsulent (Van onze parlementaire redacteur) Zoals er voor minister Staf iets in de vele kwesties, waarbij hij als bewinds man betrokken is, verborgen zat, dat zijn beleid impopulair dreigde te ma ken met alle gevolgen van dien, zo was het ook met minister Van Thiel. Het nog in de groeiperiode verkerende departement van Maatschappelijk Werk heeft het lastige politieke koekoeksei van de kwestie der Indische Neder landers in het nest gekregen. Maar bij de behandeling van zijn begroting in de Eerste Kamer is ook deze minister door de gevaarlijke zone vrijwel geruisloos heengevaren. Ook deze begroting is z.h.s. aangenomen. Er klonken enkele minder vriendelijke opmerkingen, die vooral van de zijde der C.H. bij monde van de' heer Reyers nogal scherp werden aangezet. De woord voerders van andere partijen lieten het bij wensen ten aanzien van de be handeling van deze groep Indische Nederlanders. Op deze wensen heeft de minister ten dele reeds toezeggingen kunnen doen. Hij deelde o.a. mede, dat dezer dagen de eerste functionarissen naar Djakarta zullen vertrekken, die deel gaan uitmaken van de aparte afdeling bij het Hoge Commissariaat, welke met de zorg voor de Indische Nederlanders is belast. Als zodanig vertrekken een „raad voor sociale aangelegenheden" en een drietal attaché's, resp. voor onderwijszaken, voor arbeidszaken en voor maatschappelijk werk. Hun benoeming door de Kroon zal binnenkort bekend worden gemaakt. psychologische toestand wij als een realiteit hebben te zien. Hij vroeg de minister ook er bij de Indonesische regering op aan te dringen, dat zij opnieuw de kans krijgen om het In donesisch staatsburgerschap te ver werven, nu de optieperiode verstre ken is. Ds minister was ervan overtuigd, dat d)e scherpste kanten van het probleem der Indische Nederlanders thans zijn af gesleten. Nog altijd staat hij op het standpunt, dat er geen enkele redlen is voor alarmerende prognoses omtrent de toestand in Indonesië. Iedere gelegen heid! tot persoonlijke informatie bij hen die uit Indonesië aankomen grijpt hij steeds aan en gesprekken met deze men sen, die hem op de hoogte houden die minister noemde de onlangs uit Soe- rabaja teruggekeerde hoofdredacteur sterken hem in de overtuiging dat er ever de toestand veel misverstana heerst. Verenigingen die de belangen van Indonesische Nederlanders hier te landle behartigen zijn daar mede schuld aan door tendentieuze publicaties, waarmede de zaak van deze mensen volgens de minister niet gediend! is. Minister Van Thiel gaat uit van de op vatting, dat bij de beslissing welke na tionaliteit men zal kiezen, iedereen vol komen vrij is. Wanneer er moeilijkheden ontstaan dioordat een keuze niet wordt aanvaard dan wordlt er volgens vaste richtlijnen gehandeld. Zowel voor het geven van ondersteuning in Indonesië als voor het verstrekken van voorschot ten voor overtocht naar Nederland wordt ieder geval zoveel mogelijk indi vidueel bekeken. Bij het nemen van een beslissing wordt grote waarde gehecht aan de adtviezen der deskundigen te Djakarta. Steeds wordt als zeer belang rijke factor rekening gehouden met de toekomst van de kinderen als het gaat om die vraag, of een gezin moet blijven of overkomen. De minister was ervan overtuigd, dat. nu eenmaal deze zaak een bepaalde vorm heeft gekregen, de uitvoering ook met voortvarendheid zal geschiedt n. Met de heer de Dreu (PvdA) was h(j van mening, dat een deel van de Indi sche Nederlanders hier ongelukkiger is dan ginds, al blijkt ook wel eens het omgekeerde. Het oordeel over al of niet naar Nederland komen moet echter niet uitsluitend in handen van de mensen zelf worden gelegd. Deskundigen in In. donesië en deskundigen in Nederland moet dit tezamen uitmaken. De men sen zelf hebben vaak geen inzicht in de toekomstmogelijkheden die hun hier of in Indonesië wachten. De minister was de heer de Dreu dankbaar voor zijn uiteenzetting over het probleem van de Indische Neder landers zoals hij dat als oud-Indisch man had uiteengezet aan de hand van historische gegevens die tot 1884 terug gingen. De heer De Dreu had gezegd, dat reeds in die tijd het probleem van de Indo-Europeaan bestond, die zich niet wilde assimileren met de Indone siërs. Deze onwil noemde hij de hoofd factor van het Indo-probleem. De Indo's hebben zich niet kunnen losmaken van hun superioriteitsgevoel ten opzichte van de Indonesiërs. Toen destijds Dou- wes Dekker had getracht hen met de Indonesiërs in een politieke partij te verenigen, met het doel tezamen naar onafhankelijkheid te streven, hebben zij dit geweigerd en hun tragisch noodlot niét voorzien. De heer De Dreu had gewaar schuwd. dat wij de Indische Nederlan ders van de Scylla naar de Charyb- dis brengen, wanneer wij beslissingen nemen die niet gefundeerd zijn op het oordeel van deskundigen zowel hier als ginds. Hij aanvaardde wel de gro te verantwoordelijkheid van Neder land voor deze groep mensen, wier De 70-jarige professor Auguste Picard is van plan een „onderzee- helicopter" te bouwen om onder zoekingen te verrichten op middel matige diepten. Hij deelde het mede in een afscheidscollege dat hij voor de faculteit der toegepaste weten schappen van de Brusselse vrije universiteit gaf. Het toestel, dat hij een „mesocaphe" noemt, bestaat uit een cabine van plexiglas met er boven op een rotor met verschillen de schoepen. Het toestel zou 2000 meter diep kunnen gaan. Prof. Pi card zeidat de batyscaphe heel ge schikt is voor onderzoekingen op 4000 d 5000 meter, maar dat er ook heel wat te zien is binnen de 2000 meter-grens. Voor deze midelmati- ge diepten dienen de biologen en oceanografen te beschikken over een lichter, goedkoper en gemakkelij ker te hanteren apparaat. De prijsdaling van eieren, welke einde vorig jaar begon, heeft zich zij het met verschillende schommelingen tot nog toe voortgezet. Waren in December de prijzen na een vrij flinke daling al tijd nog behoorlijk hoog, than, zijn ze bepaald laag als gevolg van het feit, dat de exportmogelijkheden erg beperkt zijn Op 5 November j.l, werd op de Bar- neveldse markt voor grote eieren alge meen 21,40 betaald, terwijl die prijzen v-oor henneneieren uiteenliepen van, 15 tot 18. Donderdag 25 Maart werd te Barneveld voor de eieren algemeen slechts 10,40 per 100 stuks eieren van 61 gram betaald, wat betekent, dat de eier prijzen vergeleken met NoVember me; ongeveer de helft zijn teruggelopen. Wanneer de export groter wordt, azl hier wel weer spoedlig verandering in komen. Het zou kunnen gebeuren, dat in April de kentering begint, omdat dan «ïerexport naar Engeland weef mogelijk dal zijn. Toestand ernstig De heer Reyers (CH) citeerde het oordeel van het American Institute of Far Eastern Relations, waarin wordt ge zegd, dat de gehele bevolkingsgroep in Indonesië met een ramp wordt bedreigd en dat de toestand wel degelijk ernstig is. Hij was van oordeel, dat wij des noods tot algehele evacuatie moeten overgaan, voor de Indische Nederlan ders ten onder gaan. In ieder geval moet van evacuatie op ruimere schaal ge bruik worden gemaakt en moet deze groep rijksgenoten als collectiviteit ge holpen worden. De criteria, waarop de Indische Nederlanders naar Nederland mogen komen, wijken volgens hem af van de voorwaarden die daarvoor in het volkenrechtelijk verkeer gebruike lijk zijn. Ons criterium, dat onze repu tatie zal schaden, is, dat Nederland de Indische Nederlanders niet ten laste van de gemeenschap wil opnemen. Als Nederlanders in nood maar een andere nationaliteit moeten aanvaarden, is dat volgens hem wel een heel pover resul taat. Maatschappelijk werk voor deze groep betekent ze naar hier halen. Het is hun recht zich daar te vestigen waar zij weer een bestaan kunnen vinden. Wat de gerepatrieerden uit Indonesië betreft deelde de minister mede, dat hij ernaar streeft de gezinnen zo spoe dig mogelijk in onze maatschappij te doen opnemen. Een van de middelen daartoe is het verstrekken van subsi die aan kerkelijke en particuliere or ganisaties en het verlenen van voortge zette subsidie ook na het verlaten van de contractpensions. Daarover voert de minister thans onderhandelingen met zijn ambtgenoot van Financiën. Een ander middel om assimilatie te bevor deren is het toewijzen van extra wo ningen. Met het Rijksarbeidsbureau wordt thans overleg gepleegd aan wel ke gemeenten voor dit doel extra con tingenten bouwvolume dienen te wor den gegeven. Wat de Ambonezen betreft, voor hen blijft het doel: terugkeer naar hun eigen land. De regering acht het mo ment nog niet gekomen om hen met de bevolking van Nederland te assimi leren. Dat zouden de Ambonezen zelf niet op prijs stellen. Zij hechten de voorkeur aan het leven in de woonoor den. Minister van Thiel heeft nog over vele andere onderdelen van zijn be leid gesproken. Hij kondigde op zeer korte termijn plannen aan om tot op richting van een Gezinsraad te komen en bestreed de opvattingen van mej. Tjeenk Willink, dat het sociologisch onderzoek door de levensbeschouwelij ke basis niet objectief zou kunnen zijn. Hij deelde mede, dat hij over verho ging van het subsidie aan de opbouw- organen met de minister van Finan ciën in overleg zal treden, gaf de Ka mer enig inzicht in de problemen van financiële aard, die zouden rijzen, wan neer van rijkswege een algemene sub sidienorm zou gaan gelden voor kosten dekking bij verhuizing uit krotwonin gen naar nieuwbouw, deelde mede, dat verschillende initiatieven ten aanzien van de bejaardenzorg in studie zijn en sprak zijn bereidheid uit ook aan an dere dan zuiver economische ontwik kelingsgebieden zijn aandacht te schen ken, zoals het Land van Maas en Waal, waar sociaal, hygiënisch en cultureel nog alles gedaan moet worden. De heer Schuurmans (KVP) heeft de opvattingen van mej. Tjeenk Willink bestreden, dat het subsidiariteitsbegin sel aan het wankelen zou zijn. Hij ci teerde daarbij uit drie zeer uiteenlo pende bronnen, n.l. de encycliek Qua- dragesimo Anno, mr. dr. J. Loeff, se cretaris van het R.K. Kerkgenootschap en de fractieleider van de PvdA in de Eerste Kamer, air. in 't Veld. Woonwagenwerk De heer van Lieshout (KVP) gaf bij de replieken een uiteenzetting van de problemen die zich voordoen bij het woonwagenwerk. Door het uitblij ven van subsidie aan de gemeenten komen nu gemeentebesturen, die hun sociale plicht doen door te zorgen voor behoorlijke kampen, in moeilijkheden. Zij richten de kampen keurig in met schoollokalen, een kapel enz. en het ge volg is, dat de woonwagens uit de ge hele provincie naar dat ene centrum trekken, zodat zij daar alle lasten te dragen krijgen. De minister beriep zich erop, dat hij het particulier initiatief eerst tot ontplooiing wilde zien ko men, maar de heer van Lieshout drong erop aan, dat ook de overheid hier de helpende hand zou bieden. Ook voor de bestrijding van onmaatschappelijk heid en a-socialiteit vroeg hij de steun van de overheid. De heer de Vos van Steenwijk (VVD) kwam nogmaals op voor de Indische Nederlanders. Dat zij destijds niet voor Indonesië maar voor Nederland geop teerd hebben, heeft voor Nederland voordelen opgeleverd. Men denke slechts aan de Politionele actie. Het is wel een harde pil, wanneer wij deze mensen nu toevoegen: assimileer u maar. Mej. Tjeenk Willink bracht het ver zoek in herinnering, dat het vorig jaar al door de heer van Lieshout was ge daan, om een commissie te vormen, die eens precies zal gaan vaststellen welke taken het Ministerie van Maatschappe lijk Werk tot de zijne kan rekenen. Men moet daarmede niet wachten tot men er weer over gaat touwtrekken bij de eerstvolgende kabinetsformatie. Advertentie in schoonmaakgetij: Hamea-Gelel Ito de kliniek van het Antoni van Leeuwenhoekhuis te Amsterdam werd Donderdag, in aanwezigheid van verschillende autoriteiten, de nieuwe Radiologische Afdeling van de Vereniging „Het Nederlandsch Kankerinstituut" officieel ge opend. De ingewikkelde technische apparatuur mocht zich in een levendige belangstelling van de aanwezigen verheugen. Hier wordt een rotatiebestraler gedemonstreerd. V. I. n. r.: prof. dr. L. B. W. Jongkees, voorzitter van „Het Nederlandsch Kankerinstituut", mej. J. C. M. M. Geldens, secretaressevan H. K. H. Prinses Wilhelmina, die aanwezig was als vertegenwoordigster van het Koningin Wilhelmina Fonds, en dr. H. Lokkerbol, radioloog van het instituut. Het dagelijks bestuur van de NCRV heeft in een schrijven aan de minis ter van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen protest aangetekend tegen het door deze omroepvereniging ont vangen schrijven van het bureau van de regeringscommissaris voor het ra diowezen waarin, zoals gemeld, ook het vermelden van namen van perso neelsverenigingen in de verantwoording van gelden bij de radio-actie voor „Loesje als reclame werd gekenschetst. In het hoofdartikel van de omroep- gids, die deze week verschijnt, wijdt de voorzitter van de NCRV, mr. A. B. Roosjen, aandacht aan deze zaak. Hij schrijft o.a.: „De NCRV had zelf maat regelen genomen om te voorkomen dat het verwijt van reclame maken zou kunnen, opduiken. Dit gevaar kennende werden de schenkers zelf niet voor de microfoon toegelaten, maar geschied de de verantwoording der gelden door onze medewerkster mevr. Koen. Wan neer men dit weet kan men begrijpen dat het schrijven, dat de directie der NCRV ontving, voor ons het karakter heeft van een onaangename bevoogding ener omroeporganisatie, die zich haar verantwoordelijkheid volkomen bewust is. Dat gewaakt wordt tegen reclame in de aether heeft onze instemming. In vele landen kan men opmerken hoe dikwijls het programma beïnvloed wordt door commerciële doeleinden. Wij kunnen echter niet inzien dat de NCRV in haar uitzending van 4 Maart buiten de schreef is gegaan. Om deze reden heeft het dagelijks bestuur der NCRV dn een schrijven aan de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen uitdrukking gegeven aan zijn ontstem ming over dit naar zijn mening onge motiveerde ingi^jpen." Mr. Roosjen besluit dit artikel met: „Een heel belangrijk ding is: dat „Loes je" niet de dupe wordt van de stap die de regeringscommissaris van het radio- wezen meende te moeten doen". :;«.v v ':yïfev;.:,s i i V -0 i ij Z' (Van onze iuchtvaartmedewerker) ouglas' nieuwste straalvliegtuig en óók het snelste, vliegt nu al een tijdje, maar tot nu toe heeft men nog maar voorzichtig een tipje opgelicht van de sluier, die dit vreemde vliegtuig aan het oog ont trokken heeft. Maar daarbij heeft men de wereld toch in staat gesteld een indruk te krijgen hoe vreemd dit vlietguig er met zijn lange kegelvormige rompneus uit ziet. De Douglas X-3, de „vliegende stiletto", is een proefvlieg- tuig, dat in samenwerking met de Amerikaanse luchtmacht, de Amerikaanse marine en het Amerikaanse nationale advies-comité voor de luchtvaart, de N.A.C.A. een instelling die men met ons Nationale Luchtvaartlabora torium kan vergelijken bjj de Douglasfabriek in Santa Monica werd vervaardigd. Het vliegtuig heeft een testinstrumentarium aan boord, dat ongeveer 545 kilogram weegt. Hiermede kunnen o.a. de druk en temperatuur op verschillende plaatsen van de romphuid en de vleugel worden gemeten. In verhouding tot de lengte van het vliegtuig gemeten van het staart uiteinde naar het puntje van de romp- neus 20.4 meter! is de vleugelspan wijdte merkwaardig klein: nog geen 7 meter. Ruw genomen dus een derde van de totale lengte. Deze verhouding geeft het vliegtuig als een vreemd aanzien dat nog wordt versterkt door de ke- gelneus en de grote luchtinlaatgaten voor de beide Westinghouse J-40 straal motoren die zich bevinden boven op de romp. Ofschoon om redenen van militaire veiligheid niet veel bijzonderheden over de X-3 bekend zijn gemaakt, meent men te weten dat de vliegsnelheid van deze proefjager ongeveer 25% boven de snelheid van het geluid ligt. De snelheid van het vliegtuig zou dus on geveer 1600 tot 17 00 kilometer per uur bedragen. Kennelijk hebben we hier dus te doen met het snelste vliegtuig ter wereld, als we tenminste de Douglas „Skyrocket" waarmede Scott Cross- field (testvlieger van het Amerikaanse nationale advies-comité voor de lucht vaart) eind vorig jaar een snelheid van 2135 km/u behaalde, buiten beschou wing laten. Deze „Skyrocket" is n.l. een raket- vliegtuig dat door een ander vliegtuig naar een grote hoogte wordt pebracht. De raketmotor kan, doordat deze tijdens de werking geen zuurstof uit de atmos feer behoeft de raket neemt zelf een voorraad mee in vloeibare toestand op een veel grotere hoogte vliegen, waardoor gedurende een korte tijd een zeer grote snelheid kan worden ont wikkeld. De „vliegende stiletto" echter kan men als een gewone, maar dan zeer C snelle straaljager beschouwen, die uiteraard op eigen kracht kan opstijgen en die bovendien in staat is om een vrij behoorlijke lading mee te nemen. Men vraagt zich af of de „vliegende stiletto" mettertijd in productie geno men zal worden als gevechtsvliegtuig voor de luchtmacht, öf dat het hier alleen gaat om een experimenteel vlieg tuig (evenals ook de Skyrocket) dat gebruikt wordt om de nodige gegevens te verkrijgen, die onmisbaar zijn voor de bouw van toekomstige snellere vliegtuigen. Voorlopig gaat de X-3 ech ter naar het nationale advies-comité voor de luchtvaart onder welks leiding de proefvluchten zullen worden voort gezet. De Westelijke Hoge Commissie in Duitsland heeft gisteren de interprete rende aanvullingen op de West-Duitse grondwet goedgekeurd. Als voor waarde voor deze goedkeuring werd evenwel gesteld, dat de aanvullingen pas van kracht mogen worden, nadat het E.D.G.-verdrag door de zes betrok ken parlementen is geratificeerd. De aanvullingen maken de dienstplicht en de verdediging in de Bondsrepubliek weer mogelijk. Men zal zich herinneren, dat Frank rijk bezwaar heeft gemaakt tegen de goedkeuring der aanvullingen. Het is bang, dat West-Duitsland de gelegen heid zal aangrijpen om zich buiten de EDG om te bewapenen wanneer het Franse parlement het verdrag inzake het Europese leger niet zou aanvaar den. Aanvankelijk stelde de Franse Hoge Commissaris de eis, dat het West-Duits parlement eerst nog de aan het EDG-verdrag verbonden geheime protocollen zou ratificeren. Deze pro tocollen geven Frankrijk het recht om behalve een EDG-contingent, ook een nationaal contingent troepen te onder houden in verband met zijn overzeese verplichtingen. De zij het voorwaardelijke goedkeuring van de grondwetaanvul lingen door de geallieerde Hoge Com missie heeft de politieke atmosfeer in Bonn een beetje opgeknapt. De afgelopen week toonde men zich in West-Duitse kringen pijnlijk getrof fen door de Franse houding. Frank rijk heeft tenslotte toegegeven. De West-Duitsers werden er weer eens pijnlijk aan herinnerd, dat zij nog altijd een bezet land zijn. Waarne mend kanselier dr. Bliicher zal nu het EDG-verdrag ter uiteindelijke ratificatie naar president Heuss zen den. Het is echter mogelijk, dat deze nog even wacht met de onderteke ning, aangezien de socialistische oppositie aan het Federale gerechts hof de vraag heeft voorgelegd of het verdrag strijdig is met de grondwet. De grondwet is immers pas later aan gevuld. (AFP-Reuter-AP-ANP) De Haagse miniatuurstad Madurodam zal garnizoensstad worden. Bij de ope ning namelijk op 7 April zal minister Staf een groot kazemecomplex dat in het stadje is verrezen aan het stichtings bestuur van Madurodam overdragen De miniatuur-kazerne is een getrouwe co- pie van een kazerne in 's-Hertogenbosch en is vervaardigd in opdracht van de dienst werving van het ministerie van oorlog. Advertentie aanAgréCALVlT.De lekkere kalktabletten met vitamine D3 (drie): Vooral voor kleuters, kinderen, a.s. en jonge moeders. Ook aanbe volen bij winterhanden, winter voeten en z.g. „kloven" in de vingers. Van de zijde van het Instituut S.W.G schrijft men ons: Er bestaan nog vele misvattingen over onze Nationale Reserve en de Mare chaussee Reserve. Een deel van het Ne derlandse volk is van mening, dat de reservisten een op zichzelf staand leger tje formeren. De Nationale Reserve en de Marechaussee Reserve maken deel uit van de Koninklijke Landmacht. De Nederlandse regering, wie wel eens ver weten werd, dat zij niet of niet vol doende steun zou verlenen aan deze diensten, waarvoor het Nationaal Insti tuut „Steun Wettig Gezag" vrijwilligers werft, staat geheel achter de krachts inspanning van vele goede vaderlanders, die het nut van goed bemande reserve diensten inzien. De minister-president, dr. Drees. heeft op een der landdagen van het Nationaal Instituut „Steun Wettig Gezag" uitge sproken, hoezeer de regering het waar deert, dat de vrijwilligers zich belange loos voor de dienst van ons volk beschik baar hebben gesteld. Hij poneerde dui delijk tegenover de tweeledige commu nistische bedreiging van binnen en van buiten een tweeledig verweer; tegenover de mogelijkheid van een aanval van bui ten: een internationale collectieve vèr- dediging; tegenover de mogelijkheid van een aanval van binnenuit: een verdedi ging door vrijwilligers. De minister van Oorlog, ir. Staf, heeft herhaalde malen met woord en daad van zijn grote belangstelling voor de reservediensten blijk gegeven. In de sys tematische opbouw van onze verdediging nemen volgens minister Staf de re servediensten een belangrijke plaats in. Meermalen deed de minister een beroep op ons volk de gelederen der reserve diensten te versterken. In dezelfde zin hebben andere ministers zich uitgespro ken. Ook de voornaamste partijleiders heb ben zich steeds achter het streven van S.W.G. geplaatst en prof. Romme, dr. Schouten en Vorrink hebben herhaalde lijk gesteld, dat de reservisten een on misbaar deel vormen van ons defensie systeem. Het zou niet moeilijk zijn, nog meer stemmen uit de regering en de volks vertegenwoordiging te laten klinken. Nog onlangs is tijdens de begrotings debatten ook door minister Beijen duidelijk van een Russisch gevaar en de mogelijkheid van een aanval uit het Oosten gesproken. Het Nederlandse volk dat nimmer erg militair gezind bleek komt steeds meer tot het besef, mede door de erva ring in de jaren 19401945, dat het bezit van de vrijheid belangrijker is, dan het leven zelf. De overtuiging van de nood zakelijkheid van het door de minister president genoemde tweeledige verweer tegenover een tweeledige bedreiging wint zienderogen veld. (Van onze correspondent) De bevolking van Noord- en Zuidhorn heeft op indrukwekkende wijze deelne ming betuigd met de nagelaten betrek kingen van de vier mensen die Zondag bij een auto-ongeval op zo tragische wijze om het leven gekomen zijn. Dat is gistermiddag op ontroerende wijze ge bleken uit de enorme belangstelling voor de begrafenisplechtigheden, uit de re devoeringen die aan de geopende groeve zijn gehouden en aan de bloemen en kransen. Er werd meegerouwd met de nagelaten betrekkingen van het gezin Busscher, waarvan vader en moeder om het leven gekomen zijn. Meeleven ook met de heer Hekkema en zijn dochters, wier vrouw en moeder slachtoffer werd en met de familie van K. Post, die op weg naar het ziekenhuis aan zijn won den bezweek. Het was ontzagwekkend stil in beide dorpen. Drie maal trok een droeve stoet naar het kerkhof, waar telkens door verschillende sprekers getracht werd woorden van troost te richten tot de na bestaanden. Gesproken werd o.m. door de burgemeester van Zuidhorn de heer A. J. Stronkhorst, die namens het ge meentebestuur getuigenis aflegde van het grote medeleven der ingezetenen. Amerika zal de productie van water stof- en andere atoomwapens opvoeren teneinde tegemoet te komen aan de toenemende behoefte van de strijdkrach ten. Het comité van stafchefs heeft de atoomcommissie hierom verzocht. Voor zitter Strauss van de atoomcommissie die dit aan de senaatssubcommissie vóór toewijzingen heeft meegedeeld, ver- Piero Piccioni, de zoon van de Ita liaanse minister van Buitenlandse Za ken, blijkt ten aanzien van de tegen hem door Anna Maria Caglio uitge brachte beschuldiging van moord op Wil ma Montesi te kunnen beschikken over een afdoend alibi: Hij zou zich op 9 April 1953, de datum van het over lijden van Wilma Montesi, te Amalfi be vonden hebben in gezelschap van de filmster Alida Valli. Het tijdschrift „Europeo" weet nog te melden, dat Piero Piccioni op 9 April, de laatste dag waarop men Wilma Montesi te Ostia heeft gezien, om twee uur 's middags uit Amalfi te Rome terug kwam. Daar hij toen over keelpijn klaag de, ontbood men een Romeinse dokter, die tussen 18.30 en 19.00 uur op bezoek kwam. Piero Piccioni was daarna ge durende drié dagen in bed gebleven. Inmiddels wordt nog gemeld, dat zekere Piero Pierotti, de getuige die voor het onderzoek naar de dood van Wilma Montesi van groot belang zou zijn, verdwenen is. Drie dagen geleden zou hij per vliegtuig uit Luxemburg te Rome zijn aangekomen in gezel schap van de echtgenote van de jour nalist Silvano Muto, om wie het aan hangige proces begonnen is. Pierotti zou in Amsterdam wonen. Anna Maria Caglio, bijgenaamd „de Zwarte Zwaan", die tezamen met Muto de gehele zaak van het bedwelmingsschandaal aan het rollen heeft gebracht, zou meer dan één „testament" geschreven hebben. In één daarvan, dat verleden week Zater dag openbaar werd gemaakt, uitte zij, zoals bekend, haar beschuldiging tegen Piero Piccioni. Een ander, gedateerd 29 October 1953, zal dezer dagen gepubli ceerd worden in het tijdschrift „Epo- ca". De Osservatore Romano sprak gis teren de berichten tegen, dat de lijfarts van de Paus, professor Riccardo Gale- azzi-Lisi zijn ontslag heeft ingediend als gevolg dat zijn naam is genoemd in ver band met de geruchtmakende zaak Wil ma Montesi. Professor Galeazzi-Lisi zou een kennis zijn van de centrale figuur van het proces, de markies Ugo Montag- na. Het bericht van de ontslagname van 's Pausen lijfarts werd gepubliceerd in het communistische blad „II Paese". (AFP-AP) klaarde dat zijn commissie daarom voor het. komende belastingjaar 1.342 millioen dollar nodig heeft. Het volgend jaar zullen de onkosten 42 pet hoger zijn. Voor de senaatscommissie voor de strijdkrachten heeft de Amerikaanse ingenieur Robert C. Sprague een streng geheim plan ontvouwd voor de bescher ming burgerbevolking. Hij deelde mee, dat er van een algehele en afdoende beveiliging tegen H- en A-bommen geen sprake kan zijn. Het plan, dat grote indruk maakte op de senatoren, wordt Dinsdag aan President Eisenhower en de Nationale Veiligheidsraad voorgelegd. Het is opgesteld in samenwerking met alle regeringsbureaux. Een lid van de Atoomcommissie. Nichols heeft voor de senaats-subcom- missie voor toewijzingen verklaard, dat er nieuwe atoomproeven gehouden zul len worden. Het hoofd van de Burger bescherming, Val Peterson, heeft giste ren verklaard, dat de plannen voor de burgerbescherming worden herzien in het licht van de enorme uitwerking van de H-bom. Hij achtte de bouw van schuilkelders in grote steden te duur en noemde als enige mogelijkheid de ont ruiming der steden in geval van een aanval. Daarvoor zou een systeem nodig Zijn. dat de steden de tijd geeft om twee uur voor een vijandelijke aanval volle dig ontruimd te zijn. (Reuter-AP). (Van onze correspondent) Voor de Groninger Rechtbank had zich gisteren te verantwoorden de 33- jarige belastingconsulent en administra teur P. V.. die zich uitgaf voor accoun tant en in Winsum kantoor hield. Hij heeft in acht jaren tijds van zijn zaken evenwel een grote knoeiboel gemaakt en tal van cliënten ernstig benadeeld. In deze periode werd in totaal ver duisterd f37.000, tenminste dat is vast komen te staan. Volgens de officier van Justitie is het werkelijke bedrag veel hoger en beloopt het in totaal f 60.000. De officier van Justitie eiste twee en een half jaar gevangenisstraf met aftrek

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7