Vijfde partij Botwinnik- Smyslov eindigt remise Yraa; Antwoord 1954 - MARIA-JAAR Teken Verkeersregeling hij de wedstrijd België-Nederland Hogere huur bij belangrijke technische voorzieningen Steiger wijst aan bod van Rapid af Botwinnik toont zich in verdediging opnieuw een waar grootmeester Sterke drang naar betere betaling Jan Boesman naar Australië? Maria en de kleine monnik DE HELD VAN MOLOKAY Op de eerste April verloor Alva zijn bril Beperkte productie van synthraciet VRIJDAG 26 MAART 1954 PAGINA 9 ArgentiniëRusland Partij Najdorf-Bronstein eindigt in remise Ronde van Nederland te Valkenswaard? Gemeente stelt zich voor 5.700 garant Domingo (Spanje) leidt te Valencia Verklaring Romanov: Rusland moet alle wereld records veroveren Ned. clubkampioenschap één week vervroegd Om wereldkampioenschap schaken ParijsRoubaix zonder Magni en Coppi? Sportflitsen Kath. spoorwegpersoneel cursus Het dominospel West-Duitsland zal minder groenten aanplanten Consumptie-uitgaven gedaald in Januari Aanbesteding in de Beneluxlanden 50.000 ITALIANEN NAAR REMBRANDT In de vierde en laatste ronde van de schaakwedstrijd ArgentiniëRusland is de partij Najdorf (A.)Bronstein (R.) in remise geëindigd. In het eindspel streefde Bronstein naar verwikkelingen; hij verkreeg twee sterke vooruitgescho ven pionnen in het centrum, maar Naj dorf wist alle dreigingen bekwaam te' pareren: In zijn partij tegen Boleslavsky (R.) liet Guimard (A.) enkele steekjes vallen in het middenspel, waarvan de Russische grootmeester prompt profi teerde. Het werd een zege voor Boles lavsky in 31 zetten. De overige partijen Werden afgebroken. Naar verluidt, heeft de Weense voet balclub Rapid aan keeper Steiger van PSV f 65.000 geboden, Indien hjj Ze- mann die naar Zuid-Amerika gaat ln het doel opvolgt. Steiger heeft dit aanbod van de hand gewezen. De gemeenteraad van Valkenswaard heeft Donderdagavond met algemene stemmen besloten zich voor een bedrag van f 5.700 garant te stellen, teneinde het mogelijk te maken dat Valkens waard op Dinsdag 27 April aankomst plaats wordt in de Ronde van Neder land. Te Valencia is het tournooi om het Europees kampioenschap pentathlon voortgezet. Na de derde dag luidt de stand: 1. Domingo (Spanje) 5 partijen 10 punten; 2/3 Galmiche (Fr.) en Lutge- hetmann (Did.) ieder 9 partijen 10 punten; 4/5 Vervest en Vingerhoedt (Belg.) ieder 9 partijen 8 pnt.; 6. Orti Velez (Spanje) 9 partijen 5 punten; 7. Ferraz (Portugal) 4 partijen 3 punten. De nieuwe president van de commis sie voor lichamelijke opvoeding en sport in de Sowjet-Unie, Romanov, heeft in een rede voor de nationale jeugdorganisatie gezegd, dat het de taak van de Russische sportlieden is te trach ten Rusland in alle takken van sport aan de spits te brengen. „In de komende jaren zullen wij met inzet van alle krachten de bestaande wereldrecords aanvallen." Romanov voegde er aan toe, dat Rusland zich te vens zal moeten inspannen internatio nale kampioenschappen, als wereldkam pioenschappen en Olympische kampi oenschappen, te winnen. „Het zal nodig ziio ons nog meer op de athletiek en het zwemmen toe te leggen", aldus Roma nov. Het Nederlandse clubkampioenschap, dat Woensdag 22 September op het cir cuit van Wijk bij Duurstede zou wor den gehouden, is in verband met de Ronde van Europa één week vervroegd. Het zal nu 15 September worden ver reden op hetzelfde circuit. (Speciale berichtgeving) De vijfde partij van de tweekamp om het wereldkampioenschap schaken tus sen Botwinnik en Smyslov is in remise geëindigd. De stand is thans: Botwinnik vier punten, Smyslov één punt. Het begin van de partij was van be lang voor de schaaktheorie daar Bot winnik met zwart een van de scherpste verdedigingen koos van het damegam» biet. Volgens dit systeem, dat naar hem genoemd is offert zwart gewoonlijk een pion teneinde zijn stukken actief te kunnen opstellen.. Smyslov gaf de pion terug, dwong tot ruil van dame en toren en had daarna de beste stelling. Toen hij vervolgens de zwarte pionnenstelling op de dame vleugel onder-mijnde en behalve een vrije h-pion ook een vrije a-pion kreeg, scheen zich voor hem uitzicht op winst te openen. Botwinnik toonde zich eenter op nieuw in de verdediging een waar grootmeester. Bij de onderbreking was een volkomen gelijke stand bereikt en werd tot remise besloten. De partij had het volgende verloop: Wit: Smyslov Zwart: Botwinnik 1. c2c4 Zou Smyslov zijn mening, dat de Franse verdediging onvolwaardig is, heb ben gewijzigd? 1c7c6; 2. d2d4 d7—d5; 3. Pgl—f3 Pg8—f6; 4. Pbl—c3 e7—e6; 5. Lelg5 d5xc4; 6. e2e4 De gebruikelijke voortzetting. Enkele Nederlandse meesters spelen hier wel 6b7b5. Als zwart pion c4 niet dekt, volgt 7. Lc4: met overwegend spel voor wit. 7. e4e5 h7—h6; 8. Lg5—h4 g7—g5; 9. Pf3xg5 Interessant is hier ook de door de Zweden geïntroduceerde variant 9. ef6: gh4: 10. Pe5! 9h6xg5. Na 9. Pd5; 10. Pf7:/ Dh4:; 11. Ph8: heeft wit kwaliteit en pion meer. 10. Lh4xg5 Pb8d7; 11. e5xf6 Wit kiest een voortzetting, welke nog niet zoveel toepassing heeft gevonden. Het merendeel der meesters geeft hier ae voorkeur aan 11. g3. 1 1Lc8b7; 12. g2g3 Ogenschijnlijk gevaarlijk met het oog op c5, doch na 13. d5, b4 (indien ed5: dan 14. Lg2) 14. De6:, Lhl: 15. Lc4, Pe5; 16. Ef7:t, Pf7:; 17. Lb5t en mat volgt. 1 2Dd8—b6. Tot nog toe speelde Botwinnik hier Da5. 13. Lfl—g2 0—0—0 De ervaring heeft geleerd, dat 13 cö; 14. d5/0-0-0 enz. tot gunstig spel voor wit leidt. 14. 0—0 Pd7e5; 15. Ddl— e2 Db6xd4; 16. Lg5—e3 Dd4d3; 17. Tfl—dl Dd3xe2; 18. Tdlxd8t Kc8xd8: 19. Pc3xe2 Pe5—d3. Met het teruggeven van de pion en de daarna gedwongen ruil van de dame en een toren heeft wit voor zijn over blijvende stukken een gunstige opstel ling bereikt. 20. b2—b3, Hiermede ondermijnt wit de zwarte pionnenstel ling. daar 20cb3 met mogelijk is wegens 21. Tdl. 20Kd8c7. Na 20.' a6 is 21. Lb6t onaangenaam bijv. 21Kd7; 22. Tdl en eventueel Pel. 21. b3xc4, b5xc4; 22. Le3xa7, c6c5. Thans dreigt 23Lg2:; 24. Kg2:, Kb7. 23. Tal—bl, Lb7xg2; 24. La—7o8t, Kc7—6; 25. Kglxg2, Lf8—h6; 26. f2—f4. Om Lg5 te verhinderen. 26. e6e5; 27. a2—a4Indien 27. fe5: dan Te8. 27e5xf4. Hiermede ver zwakt zwart de witte pionnenstelling op de koningsvleugel. 28. 3xf4, c4c3; 29. Pe2xc3, Lh6xf4t. 30. Lb8xf4, d3xf4; 3i. Kg2g3, Pf4h5t32. Kg3—g4, Ph5x f6t; 33. Kg4g5, Pf6—d5; 34. Pc3xd5, Kc6 xd5; 35- h2h4, f7f6t Een leerrijke be handeling voor de minder sterke spe lers. 36. Kg4Na 36. Kf6: Th4: is het spel glad remise. 36c5c4. De c- Naar de deurwaarder J. A. S. Ruim 3 jaar geleden kocht ik een huis om hierin te gaan wonen. De tegenwoordige huurders willen hele maal geen medewerking verlenen om mij er in te laten. Wat moet ik doen? Antwoord. Ja, tegenwoordig ver laat men een huis nu eenmaal niet gaarne, men weet immers nooit zeker, wat men terug krijgt. Als u in uw wo ning wilt, dient u een verzoek in te dienen bij de kantonrechter. Wend u tot een deurwaarder: deze zal u de weg wijzen, om de tegenwoordige huurders er uit te krijgen, als ze eigener bew»- ging niet willen vertrekken. Het huis vestingbureau komt ook hieraan te pas. Is de door u gekochte woning voor u te groot, dan is het nog twijfelachtig of u vergunning krijgt, deze woning te be trekken, eventueel zonder inwoning te moeten hemen. Testament G. S. Ik maakte vroeger een testa ment, waarin ik mijn pleegzoon tot enig erfgenaam benoemde. Aangezien ik thans hertrouwd ben, zou ik willen weten: 1) Is het testament (in 1948 in Ned. Indië opgemaakt) nog rechtsgeldig? 2) Kan ik die wilsbeschikking nog ongedaan maken? Antwoord. Het in 1948 opgemaakte testament is inderdaad rechtsgeldig, doch u kunt deze uiterste wil herroepen door het maken van een nieuw testa ment, dat geheel met het eerste in strijd is. Wend u zich dus tot een notaris. Dwangbevel J. J. K. Moet een dwangbevel juist gesteld zijn om rechtsgevolgen te heb ben, of doen afwijkingen als verkeerd adres (wegens verhuizing), „mevrouw" i.p.v. „mejuffrouw" hieraan niets af? Moet daarbij de aanhef „In naam der Koningin" steeds worden gebruikt? Antwoord. 1) De door u genoemde afwijkingen hebben niet tot gevolg, dat het dwangbevel nietig is. De aanhef „In naam der Koningin" wordt gebezigd bij authentieke afschriften van vonnissen, welke stukken nodig zijn voor de exe cutie. Een erfenis J. J. K. Mijn twee broers (van wie één minderjarig is) en lk kregen een erfenis. Voor de belangen van de min derjarige werd zorgvuldig gewaakt. Achteraf blijken er meer schuldeisers te zijn dan op het tijdstip, dat de erfenis werd aanvaard. Waar blijft nu de zorg voor deze minderjarige, nu hij met de twee anderen wordt overstroomd met dwangbevelen? Antwoord. In geval er een minder jarige onder de erfgenamen is, schrijft de wet inderdaad aanvaarding van de erfenis onder boedelscheiding voor om benadeling van het vermogen van deze Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komen. Over de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd, Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. minderjarige te voorkomen. Dat is ook in uw geval zo. Als de notaris alles goed geregeld heeft, dan is er het vol gende geschied: a) oproeping van alle bekende zowel 'als onbekende of afwe zige belanghebbende schuldeisers en legatarissen bij openbare dagvaarding, b). Doen van rekening en verantwoor ding en voldoen van schuldvordering en legaten aan de opgekomen belang hebbenden, voor zover het bedrag der nalatenschap toereikend was. (Van het totaal der activa konden voor alles de algemene boedelonkosten, kosten van verzegeling, van boedelbeschrijving, van het opmaken der rekening, benevens alle andere, die op een wettige wijze gemaakt zijn, worden afgetrokken). De schuldeisers, die na de uitdeling opkomen, zullen naarmate zij zich aan melden, alleen uit de onverkochte goe deren en het overschot worden betaald. Voorts is er nog een andere wetsbepa ling: De schuldeisers, die na de voldoe ning der legaten opkomen, hebben al leen hun verhaal tegen de legatarissen. Dat verhaal verjaart door een verloop van 3 jaren na de dag, op welke de uitbetaling aan de legataris heeft plaats gehad. Uit het voorgaande blijkt dus dat de wet wel degelijk voor een regeling heeft gezorgd, waarbij de erfgenamen en speciaal de minderjarigen onder dezen niet in hun eigen vermogen kunnen worden aangesproken. Indien de kwestie u noa niet duidelijk is. zult u zich in de eerste plaats moeten wen den tot de boedelnotaris. Inkomstenbelasting M. heeft een belastingvraag. Antwoord. U valt in de inkomsten belasting. Uw inkomen bedraagt f5.507 zoals u zelf opgeeft (dus aangenomen, dat u daarnaast geen bijverdiensten hebt of rente van spaarbankboekje van u zelf of van de kinderen voor wie u recht op kinderaftrek hebt, enz.). Dat inkomen wordt nog verminderd met verwervingskosten, waarvan de inspec teur aan zal nemen, dat ze f 100 hebben bedragen. Blijft f 5.407. Belasting 6 kin deren tarief 1954: nihil en volgens ta rief 19511953 f 46. De loonbelasting ad f 5.50 gaat daarvan af, dus. in 1954 krijgt u met dit inkomen terug f 5.50. Over 1953: u betaalt f40.50. pion gaat ook een woordje meespreken. 37. a4—a5, c4c3; 38. a5a6, Th8a8; 39. Kg4f5, Dekt wit de a-pion met 39 Tal, dan volgt c2; 40 Kf5, Ta6:; 39. Ta8xa6; 40. h4—h5, Ta6—a2; 41. Kf5xf6. Hier werd tot remise besloten. Zaterdag wordt de zesde partij ge speeld. In verband met het feit dat Magni geen uitnodiging heeft gekregen voor de wegwedstrijd ParijsRoubaix op 11 April heeft Coppi verklaard: „Als Magni niet wordt uitgenodigd zal ik ook niet deelnemen aan deze wedstrijd; ik denk dat andere renners dezelfde houding zullen aannemen". Het niet uitnodigen van Magni en de verklaring van Coppi hangen samen met het feit, dat Magni in wedstrijden een reclametrui wenst te dragen van een firma die buiten de wielerindustrie staat. In Italië is dit geoorloofd, in Frankrijk niet. Het voorlopige nationale Hongaarse elftal heeft in een oefenwedstrijd te Boedapest met 200 (ruststand 90) van „Gyoengyoesi Xinizsi" gewonnen. De Lincolnshire har. dicap-race over een mijl (1609 meter) en genoteerd met een prijs van 3370 pond sterling, is uit een veld van 32 deelnemers gewonnen door het zevenjarige Franse paard „Na- har" van Prins Ali Khan, bereden dooi de Franse jockey J. Massard. De Roemeense athleet, Luigi Dumi- tru, die enkele dagen g;eleden heeft deelgenomen aan de internationale cross van de „Humanité" in Parijs, wil in Frankriik blijven en heeft politiek asy gevraagd. De Spaanse nationale sportraad heeft Juan Toyzon Jurjo benoemd tto presi dent van de Spaanse voetbalbond; Toy zon Jurjo was tot dusver vice-president van de bond. De begrijfsgroep spoorwegen van de Kath. Bond van Vervoerspersoneel St. Raphaël hield Donderdag een besloten bijeenkomst in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht, welke door rond 250 af gevaardigden uit alle afdelingen werd bijgewoond. De agenda vermeldde twee punten, die op het ogenblik in het brandpunt der belangstelling staan, na melijk de loonpositie van het spoorweg personeel en de aanstaande herziening van het Reglement Dienstvoorwaarden (R.D.V.). Van bestuurszijde werd een overzicht gegeven van de voorbereidende bespre kingen sinds Augustus van het vorig jaar en van de verzamelde gegevens uit vergelijkbare objecten uit het particu liere bedrijfsleven en de overheidssector. Men kwam tot de conclusie dat de lonen van het N.S.-personeel reeds enige tijd zijn achtergeraakt en dat de onregelma tige arbeid (vroege, late en nachtdienst, plus dienst op Zon- en feestdagen) bij de N.S. onvoldoende wordt gehonoreerd. De discussies, welke verscheidene uren duurden, kunnen in één zin worden sa mengevat: sterke drang naar betere be taling. Het tot dusver gevoerde beleid werd goedgekeurd. Zodra de verdere onderhandelingen daartoe aanleiding ge ven zal opnieuw worden vergaderd. Naar te Den Haag wordt vernomen bestaan er in Australië plannen tot de oprichting van een ballonclub, in ver band waarmee de bekende Haagse bal lonvaarder Jan Boesman het komend najaar vermoedelijk naar Australië zal gaan. De heer Boesman heeft tevens een uitnodiging ontvangen uit Nieuw Zee land voor enige opstijgingen aldaar. De aangelegenheid van de ballon vaart in Australië is reeds geruime tijd hangende. Aangezien deze sport ginds echter onbekend is hebben de Austra lische autoriteiten zich eerst moeten oriënteren, alvorens zij tot het verle nen van toestemming wilden overgaan. Een ander punt van belang, dat gere geld moet worden, vormt de gasleveran- tie. Wanneer voor deze en andere kwes ties een bevredigende oplossing is ge troffen, zal de heer Boesman op de uitnodiging, hem gedaan door een Ne derlandse emigrant in Melbourne, naar wij menen te weten wel ingaan. Nu het weer in Europa juist gun stig wordt voor de ballonvaart, gaat hij echter om te beginnen eerst naar Dene marken om daar op te stijgen. •-■-•.WAWA Deze week hebben we het feest van Maria Boodschap ge vierd. Het was ook op deze feestdag, dat de kle'ue monnik door Maria werd genodigd. Het is een heel oude le gende. Het verhaal begint, als de monniken van een klooster op een morgen een slapend jon getje bij de poort vinden. Nie mand weet, waar het ventje vandaan komt; zelf herinnert het zich noch vader, noch moe der. De monniken ontfermen zich over de jongen en laten hem in het klooster wonen. Ze hebben niet veel last van hem. Hij verricht zijn kleine da gelijkse bezigheden voorbeeldig. Zijn eerbied bij het gebed is voor vele monniken een stich tend voorbeeld. Heel Veel van zijn vrije tijd brengt de knaap door in de tuin. Daar staan schone bloemen; maar die zijn het niet op de eerste plaats waardoor de jongen naar de tuin gedreven wordt. Midden tussen de bloemen staat een vrouwenbeeld met een Kindje op de arm. De kleine monnik is getroffen door de manier, waarop de vrouw te gen het kindje lacht. „Ik wou, dat ze tegen mij ook zo lachte!" denkt hij. En op een morgen vraagt hij aan de tuinbroeder: „Wie is toch die lieve vrouw, wier beeld tussen de bloemen staat?" „O, dat is onze hofbewaarster; die zorgt, dat alles hier goed groeit." „Maar zelf krijgt ze nooit wat te eten", zegt de kleine monnik. „En het kindje ook niet!" „Breng jij haar dan zo nu en dan wat", antwoordt de broeder vriendelijk lachend. Hij denkt niet verder over deze woorden na. Maar het monnikje wel. Hij vindt het zielig, dat die vrouw en haar kindje zo verge ten worden. En daarom komt hij voortaan iedere dag met een Klein beetje eten bij het beeld. Nu eens is het een snee brood, dan weer een appel of een an dere vrucht. En als hij zijn ga ve bij het beeld neerlegt, ziet het ventje, dat de lieve vrouw tegen hem lacht. De dag vóór Maria Bood schap gebeurt er iets bijzonders. Met een prachtige goudgele ap pel staat het monnikje voor het beeld. En, o wonder, de vrouwe zelf pakt de appel aan, lacht tegen de knaap en zegt dan: „Je hebt mij al zo vaak iets van je eigen spijs gebracht, nu wil ik jou ook iets teruggeven. Vraag aan de abt, of het goed is, dat jij morgen bij mij komt eten." Vol vreugde snelt de jongen naar Vader Abt. Die is niet weinig verwonderd, als hij van dat verzoek hoort. De hofbe waarster van de tuin? Wie kan dat zijn? Maar plots begrijpt hij het. Hij zegt tegen het mon nikje: „Ik geef je verlof om te gaan. Maar.niet alleen. Je moet die schone vrouw vragen, of ze mij ook wil uitnodigen." Dat ls wel even een teleur stelling voor de knaap. Snik kend staat hij even later weer voor het beeld. itimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiimMiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiini „Vader Abt wil mij niet laten gaan, of U moet hem ook uit nodigen. Maar dat kunt U na tuurlijk niet doen. Vader Abt eet zoveel en u hebt zelf maar zo weinig!" Doch als het ventje dan naar de vrouwe opkijkt, ziet hij da delijk, dat hij niets te vrezen heeft. Lief klinkt haar stem- „Snik maar niet, beste lon gen. Vader Abt mag meekomen. Er is voor jullie beiden eten genoeg. Zeg hem maar, dat ik jullie beiden verwacht, vóór het Angelus geluid wordt." iiiiiiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiitiiiiiiiiiiiiiiiiiiitiilftiiiiilttiitititiM iiimiiiif iiiiiiiiiiiiiiiinifmiiiiiiiiiiiiiiiiidiiiiitiif ii Juichend keert het monnikje terug in het klooster. De volgende morgen zullen de monniken het feest van Ma ria Boodschap gaan vieren. Zo dadelijk zal de klok gaan lui den. Dan zullen de stemmen luidop klinken: De Engel des Heren heeft aan Maria geboodschapt. Maar voor het zover is, doen de monniken van het klooster een ontdekking. Op de treden van het altaar vinden zij hun overste. Het lijkt of hij daar rustig ligt te slapen. Maar hij is dood. En in de tuin, midden tussen de bloemen, met zijn hoofd op de voeten van het beeld, ligt het kleine mon nikje. Ook van hem lijkt het of hij slaapt. Doch ook hij is ge storven. Moeder Maria heelt overste en monnikje, allebei tegelijk, naar de hemel opge roepen. Gezicht op Brielle waar de Heilige Martelaren van Gorcum in 1572 ter dood werden gebracht Jullie weet uit de Vader landse Geschiedenis hoe de vloot der Watergeuzen, onder aanvoering van Lumey, 1 April 1572 naar Brielle kwam gedre ven. Door verraad van Koppel stock, een schipper uit Maas sluis, die in Den Briel vertel de, dat daar een vloot van dui zenden schepen voor Den Briel lag, konden de Geuzen de stad in bezit nemen. Met de mast van een hunner schepen beuk- cen zij de poort van de stad. na- geweldige massa water van de polder, waarin de strijd plaats had. Johan Been vertelt in zijn „Historische fragmenten" daar over het volgende: De bijl, waarmede hij gestreden had, tussen de tanden geklemd, springt die ene man van de wal in de Vest, zwemt haar in een paar krachtige slagen over, rent naar het sluisje, dat hij in het gezicht van de vijand versplin tert. Reeds is hij opgemerkt en jagen de kogels zijn richting uit. dat zij die tevoren in brand had- Een gekraak, een gesplinter. den gestoken. In weinige uren een paar seconden nog van ban- maakten de Watergeuzen zich van het stadje meester. Toen Den Briel het hoofd kwartier der Watergeuzen was geworden, is daar de schande lijk moord gepleegd op de ne gentien Gorkumse priesters, die wij thans vereren als de Heilige Martelaren van Gorkum. Zij verkozen de dood boven on trouw aan de leer der waar achtige tegenwoordigheid van Jesus in het H. Sacrament des Altaars. Minder bekend is de daad van een timmerman, Rochus Meeu- wiszoon, uit Den Briel, die 5 April, toen Den Briel op het punt was opnieuw de Span jaarden in handen te vallen, de Noordzee te hulp riep. De sterke wind, die de golven der Noordzee het zeegat injoeg en de haven van Den Briel deed overstromen, bracht hem op een gedachte. Een sluisje keerde die ge onzekerheidmaar dan bezwijkt het sluisje. En nu bruist het groene water der Noordzee door die nauwe ope ning en de golven kringelen de polder in. De zee is te hulp gekomen en de Spanjaarden worden genoodzaakt terug te trekken. Weten jullie, dat er ln Den Briel verschillende vaderlandse zeehelden zijn geboren? Name lijk: Maarten Harpertszoon Tromp; Admiraal Witte de With en Admiraal Filips van Almon- de. Deze zeehelden strekken hun geboorte-stad tot hoger ere dan de Watergeuzen, die haar als bij toeval overrom pelden. Maar hoger moed en gro ter trouw werden betuigd door de negentien vaderlandse hel den, die ieder jaar de bedevaar ten trekken naar Den Briel: de negentien Martelaren van Gor kum. Het was niet allemaal schoon heid en pracht, die daar blon ken. In die tijd heerste daar een verschrikkelijke ziekte: de melaatsheid. Zo iets ergs ken nen wij niet. Die ziekte begint met rode vlekken op het li chaam; die vlekken worden bulten, builen en zweren. Het hele lichaam wordt er mee be dekt en ledematen teren lang zamerhand weg. In die tijd had men nog geen geneesmiddelen tegen die ziekte. Het lijden, dat zulke mensen moeten door staan. is verschrikkelijk. Op Hawaii nu waren zeer veel me laatsen. Dat was de donkere kant van het schone Hawaii. Met de andere paters had hij op het eiland Hawaii ook al van alles bedacht en gedaan, om die arme stumpers te helpen. Maar zonder veel succes. En dat door de schuld van de Kanak- ken zelf. Die gaven nergens om, die leefden maar raak en deden uit zich zelf niets om de ziekte tegen te gaan of te voorkomen. Gezonden en zieken bleven rus tig tussen elkander leven. Het spreekt wel vanzelf, dat deze zeer besmettelijke ziekte daar door steeds meer slachtoffers maakte. Ten slotte werd het zo erg, dat de regering wel moest ingrijpen. Het was niet erg pfet- tig, wat er toen gebeurde, maar toen kon het niet anders. De re gering besloot namelijk alle me laatsen naar één eiland over te brengen. Alle aangetasten wer den dus uit het gewone leven verbannen en bij elkaar ge bracht op één plaats: het eiland Molokay. Dit besluit van de regering van Hawaii was wel verschrik kelijk. En vooral hierom: naar die verbannen zieken werd ver der niet omgekeken. Die konden bij elkaar nog een paar jaar hun ziek bestaan voorzetten tot eindelijk de dood een eind maakte aan hun ellende. Natuurlijk trachtten vele me laatse Kanakken zich te ver bergen; natuurlijk weigerden vele ouders hun aangetaste kin deren naar Molokay te laten brengen. Maar de regering hield streng toezicht en zonder enig medelijden werden ontdekte melaatsen uit huis en tent weg gehaald en naar het verban ningsoord gebracht. Ja, dat waren omstreeks 1870 treurige toestanden op de Ha- waii-eilanden. Zo nu en dan ging er wel eens een pater naar die ongelukkigen, om ze in hun laatste uur bij te staan. Maar wat hielp dat? Er stierven ie dere dag melaatsen; iedere dag kwamen er ook weer nieuwe bij. Bovendien kwam er een nieuw besluit van de regering, dat het eiland niet meer be zocht mocht worden, Men was veel te bang. dat bezoekers de melaatsheid mee terug zouden brengen. „Wie daar dus heen wil om te helpen", zo zei de regering, „die moet daar ook blijven". „Wat moeten we doen?" zuchtte de bisschop van Hawaii. „We kunnen die ongelukkigen toch niet aan hun lot overlaten? En ik kan ook niemand van mijn paters verplichten, zich voor altijd bij die melaatsen te voegen". Ja, wat moest die bisschop doen? Hij hoefde niet lang op ant woord te wachten. Daar klonk de stem van pater Damiaan: „Ik ben bereid naar Molokay te gaan. Ik wil mij levend be graven bij die ongelukkigen". En pater Damiaan hield woord. Zonder afscheid te ne men van zijn dierbare Kanakken op Hawaii, scheepte hij zich op Pater Damiaan de eerste de beste boot in en vertrok naar het oord der me laatsen. Hij was nog een jonge man, zo gezond als een vis, sterk, vro lijk en levenslustig. Hij ging vrijwillig en hij wist, wat hem, vroeg of laat, te wachten stond: de melaatsheid. En toch ging hij. Er was slechts één ding, dat hem tot zulk een daad brengen kon: de Liefde tot zijn onge lukkige medemensen. In de maand Mei van het jaar 1873 betrad pater Damiaan het eiland Molokay. Vijftien jaren van zware arbeid stonden hem te wachten, voor de dood door de melaatsheid het einde bren gen zou. Over die vijftien jaren, die de held in het verschrikkelijk oord doorbracht, vertellen we de vol gende keer. Toen pater Damiaan het nland Molokay betrad, bezat hij niets. Er was niemand om hem te verwelkomen; er was geen huis om hem onderdak te verlenen. De eerste nachten sliep hij in de openlucht, onder een boom. En wat hij aan schouwde bij zijn eerste rond gang onder de mensen, voor wie hij nu voortaan te zorgen had, was verschrikkelijk. Ieder ander zou bij het aanschouwen van zoveel ellende onmiddellijk teruggekeerd zijn naar de ge wone wereld. Ook pater Da miaan moest de eerste tijd zijn afkeer bedwingen. De mensen, die hij zag, waren niet alleen melaats naar het lichaam, ook hun zielen ver keerden in dezelfde bedorven toestand. Wat kon het die mensen _ook schelen? Ze wisten immers, dat ze nog maar een enkel jaar, een paar maanden misschien te leven hadden. Doch hoe beter pater Da.niaan begreep, in welk een ellendige toestand die men sen verkeerden, des te vaster stond zijn besluit bij hen te blij ven en hen te helpen. Inneming van Den Briel. Rechts op de afbeelding zie je, hoe de poort met een stuk scheepsmast wordt gerammeid. immiitimiiiiiiiiimimiiittiiiiimiiiiiiiiiimiiiiiitiimmi ifiiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiimitiiimmiiii Het domino (spel) werd in de kloostergevangenis van Monte- Cassino uitgedacht door twee monniken. Uit de muur van hun cel hadden zij rechthoekige stukjes kalk gesneden en deze van verschillende punten-aan- tallen voorzien. Dat waren hun stenen. Als ze tijdens hun spel voetstappen hoorden naderen, hieven zij, om alle vermoedens af te wenden, uit volle borst psalm 110 aan, dat in het La tijn begint met „Dixit Dominus Domino". Onze hondenserie, waar wij enige tijd geleden aan begon nen zijn, is nog niet geheel af gelopen. Hier volgen nog en kele voorbeelden: een zittende hond en een staande hond „mooi zitten." Want het gebeurt meestal, dat de hond dan gaat „staan." Bij de zittende hond (boven) is de rug gekromd en bij het „mooi staan" 'is bijna een rechte lijn. Schets echter eerst de draaipunten en hulplij nen. Deze hondentekeningen zijn niet gemakkelijk, doch met eni ge oefening kun je heel wat bereiken. Het beste blijft echter altijd een echte hond tot voor beeld te nemen. In verband met de wedstrijd België— Nederland, welke Zondag 4 April te Deurne bij Antwerpen zal worden ge houden, heeft, naar de K.N.A.C. meldt, de Belgische Verkeerspolitie bijzondere verkeersmaatregel#! getroffen teneinde een vlotte afwerking van het verkeer te kunnen verzekeren. In grote lijnen komt het hierop neer, dat van de Belgische Rijkswacht op alle wegen van de Ne. derlandse grens af vele politieposten zullen dienst doen, ook om het verkeer, dat van Nederland naar België gaat, maar zich niet naar het Antwerpse Stadion begeeft, gelegenheid te geven zonder noemenswaardig oponthoud zijn route te volgen. In verband met het laatste wordt dit verkeer in verschillende plaatsen als volgt omgeleid: te Brasschaat: langs Ekeren - Noorderlaan - Antwerpen; te Schoten (Kleine Barreel): langs Maria- burg - Ekeren - Noorderlaan - Aijtwer- pen; te Schoten (Botermelk): langs Brasschaat Dorp; te Wijnegem: van 12-16 uur, alle verkeer komende van Turnhout langs Wommelgem - Mort-sel - via Lierse steenweg. Voor de bezoekers van de wedstrijd voeren de normale routes naar Deurne, waar de politie het verkeer verder zal regelen. Voor hen, die reeds Zaterdags te voren in Antwerpen zijn aangekomen, geldt, dat zij des Zondags naar Deurne rijden de Antwerpen via de Italiëlei moeten verlaten en dan hetzij via de Noorder plaats dan wel de EUermanstraat verder naar de dichtstbijzijnde parkeerplaatsen van het stadion worden gedirigeerd. De West-Duitse land- en tuinbouw zal dit jaar minder groenten aanplanten dan vorig jaar. De aanplant zal twaalf procent kleiner zijn dan vorig jaar. Er zullen vooral aanzienlijk minder najaars witte kool, groene bonen, erwten en au gurken worden geteeld, terwijl de pro ductie van bloemkool, knolraap, krop sla en tomaten zal worden vergroot. De minister van Wederopbouw heeft geantwoord op vragen van het Tweede Kamerlid Gortzak (C.P.N.), die er op heeft gewezen dat verscheidene huurders van woningen meer huur dan wettelijk is vastgesteld moeten betalen, omdat huiseigenaren voorzieningen hebben aan gebracht, die B. en W. door middel van een aanschrijving ingevolge de Woning wet hebben gelast. De minister wijst er op, dat als ver beteringen worden aangemerkt „alle technische voorzieningen, waardoor het woongerief bij woningen of de ge bruikswaarde bij bedrijfsruimten geacht kan worden te zijn gestegen". Te denken valt hier. b.v. aan aanschrijvin gen tot vervanging van een tonnenpri- vaat door een watercloset of tot het orandvrij maken van trappenhuizen." In dit geval acht de minister het stand punt van een huuradviescommissie, die 'meende dat in dit geval, volgens art. 10 van het Besluit Bijzondere Huurprijzen 1954, een huurverhoging tot stand zou moeten komen, juist. Omvat de aanschrijving van B. en W onderhoudsvoorziening, als vernieuwing van een dak, herstel van lekkages e.d., dan zal van een ev. huurverhoging geen sprake kunnen zijn. Overigens is uit eindelijk het oordeel van de kantonrech ter beslissend. (Van onze Limburgse redactie) Zoals wij onlangs reeds schreven zal de nieuwe koolsoort van de staatsmijnen, synthraciet, voorlopig nog op beperkte schaal worden geproduceerd. Indien syn thraciet een nieuw gruis-, rook- en reukloos soort kolen in toenemende mate zal worden afgenomen, zal de productie ongetwijfeld stijgen en zal de proeffabriek plaats maken voor een nieuw, apart staats mijnbedrijf, n.l. de synthracietfabriek. De voorlopige hoeveelheid, welke de proef installatie op cokesfabriek Maurits thans produceert, bedraagt ongeveer 100 ton per dag. Bij de vervaardiging van synthraciet wordt uitgegaan van magere fijnkool van de staatsmijn Wilhelmina. Met behulp van pek wordt deze fijnkool tot briketten ge- Gedurende de maand Januari is in Nederland blijkens gegevens van het C.B.S. minder uitgegeven voor consump tieve doeleinden. Het indexcijfer (1949 100) voor Januari luidde n.l. 125 tegen 133 in December '53. De prijs van de ge kochte goederen is echter gestegen van 120 in Dec. tot 123 in Januari. De hoe veelheid gekochte goederen is daardoor te sterker gedaald n.l. van 104 in Dec. tot 96 in Januari, wat gelijk is aan het gemiddelde van het jaar 1953. perst. Onder afsluiting van de lucht worden deze briketten tenslotte enkele uren aan hoge temperaturen blootgesteld, zgn. ge- carboniseerd. De aldus verkregen briket is enorm hard en kan in kwaliteit de beste anthraciet evenaren. Zoals bekend zal op 27 Maart a.s. te Brussel een Beneluxconferentie worden ge houden, waar ook het probleem der aan bestedingen ter sprake zal komen. Het Belgisch Verbond van Industriëlen wijst er thans in een perscommuniqué op dat, ge zien het grote verschil in de systemen van aanbesteding in België en Nederland, het onlogisch zou zijn een volledige gelijkheid van behandeling te willen invoeren voor nationale en buitenlandse inschrijvers in beide landen zolang de Belgische en Ne derlandse procedures niet op elkaar zijn afgestemd. Ongeveer 50.000 personen hebben ln Milaan de tentoonstelling van schilderij en van Rembrandt en andere Nederland se schilders uit de 17e eeuw bezocht ln de eerste drie weken sedert de opening. De organisatoren hebben verklaard, dat de tentoonstelling een succes is zon der weerga, die alleen maar vergeleken kan worden met een eerder gehouden tentoonstelling van Caravaggio. Hele groepen bezoekers kwamen uit Noord- Italië en zelfs uit Zwitserland. De ten toonstelling zal duren tot 25 April.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 9