Bezwaren in Tweede Kamer tegen de nieuwe regeling van het notarisambt De Waterslang aan de lentehemel SCUEEPVAARTBER1CHTEN DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO Intensief ondersoek naar radio straling in het heelal r Pensioen en leeftijdsbeperking niet in één wetsontwerp Postzegels voor d e cultuur 1ImF DE WITTE RAAF Geheimzinnige mythologische figuur in het avondduister De radiotelescoop te Dwingelo .nedMano: 7*5 cCe /%cror>rnsGisri> Vf .- UW LAATSTE KANS.... ZATERDAG 27 MAART 1954 PAGINA 6 9 NEDERLAND Verduistering van grote hoeveelheden graan Opbrengst f175.000 SCAAgD fi AV SJ3 *"?3 T Amerikaanse Jazz-orkesten naar ons land (Van onze parlementaire redacteur) De Tweede Kamer heeft zich Vrijdag bezig gehouden met een wetsontwerp, dat tegelijkertijd ten doel heeft het notarisambt aan een leeftijdsgrens te binden en voor alle notarissen en candidaat-notarissen deelneming aan een pensioenfonds verplicht te stellen. Wordt het ontwerp aangenomen, waar over Dinsdag de beslissing zal worden genomen, dan zullen voortaan nota rissen formeel nog wel voor het leven benoemd worden, hetgeen hun onaf hankelijkheid van de overheid blijft typeren, maar op hun zeventigste jaar zal hun door de Koningin ontslag worden verleend. De pensioenregeling is een andere kwestie, waarover de meningen in het parlement nogal verdeeld waren. Met name de professoren Oud en Lemaire hadden ernstige princi piële bezwaren tegen het opleggen van een pensioen van staatswege. Eerstgenoemde waarschuwde, dat bij aanvaarding een wijd veld van over heidsbemoeiingen zöu worden betre den, waarbij ook de andere vrije be roepen met soortgelijke regelingen be dreigd worden. Prof. Lemaire zal met de héér Weiter tegen het ontwerp stem men, omdat ook de laatste deze over heidsbemoeiing niet kan aanvaarden. Voorbehoud, dat tot tegenstemmen kan leiden, werd gemaakt door de heren Van Rijckevorsel (KVP), Roosjen (AR) en Var der Feltz (CH). In hoeverre de bezwaren van deze heren Dinsdag na de rede van de mi nister nog zullen wegen is moeilijk te voorspellen. Er zijn ook onder de no tarissen zelf nogal wat ongelijke stro mingen. die hun invloed onder de Kamerleden doen gelden. Sommige fracties zijn verre van eensgezind. Verschillende woordvoerders spraken gisteren niet namens hun gehele frac tie. Wanneer de minister erg star blijft, zoals bij hem wel vaker voorkomt, er, hij geen wijzigingen wil accepteren in de vorm van amendementen, kon het indienen van het ontwerp wel eens op een mislukking uitlopen. De heer Roosjen (AR) was noch over de leeftijdgrens noch over de pensioen regeling te spreken. De eerste regeling neemt volgens hem de oorzaak van de moeilijkheden niet weg, die zijn ontstaan doordat van de 350 notarissen er thans 340 ouder zijn dan 60 jaar en 116 boven de 70. De oorzaak is gelegen bij de Ka mers van toezicht, die van de bevoegd- sicenteglement de meningen nog eens ge bruik hebben gemaakt. Voor de pensioenregeling hadden de notarissen zelf moeten zorgen. De thans door de staat opgelegde heeft bovendien een weinig soliede basis. De candidaatnotarissen De heer Van Rijckevorsel (KVP) vond de beperking van de leeftijd daarentegen gewenst, omdat zij is het belang is van het publiek en van de candidaatnotaris sen. die thans geen promotie kunnen maken. Hij had dezelfde bezwaren tegen de pensioenregeling en stelde de minis ter voor de candidaten in ieder geval niet meer dan de normale premie te la ten betalen. Het zou een schrijnende on billijkheid zijn wanneer niet de notaris sen zelf voor hun oudere ambtgenoten de back-service zouden opbrengen. Ter compensatie zouden de tarieven van het notariaat met tien pet verhoogd kunnen worden. Het is, volgens spr. juist, dat de overheid hier de helpende hand biedt, te meer omdat een meerderheid van de notarissen zelf een regeling met verlan gen tegemoet ziet. Maar de minister zou moeten toezeggen, dat omtrent het pen sicenreglement de mening nog eens ge peild worden in de Broederschap van notarissen. Mej. Zeelenberg (P.v.d.A.) staat ge heel achter het ontwerp. Zij wil echter met de voorziening in de vacatures die zullen ontstaan door het ontslag van de vele oude notarissen na aanvaarding van de wet geen haast maken en de regeling omtrent de overgang met enige soepel heid toepassen. Dat de wet aan het beperken van de leeftijdsgrens een pensioenregeling in hetzelfde wetsontwerp heeft verbonden vindt zij om morele redenen juist. Prof. Lemaire (K.N.P.) had grote be zwaren. Deze golden niet zozeer de be perking van de leeftijd, al noemde hij deze maatregel ook een chirurgische in greep. Deze is echter te verdedigen als een daad van wijs beleid. De zelfwerk zaamheid van de groep notarissen komt echter door een pensioenregeling van staatswege geheel op de achtergrond. Hij is er niet zeker van, dat de pensioenre geling door de notarissen zelf gewenst zou zijn. Zijn fractie ziet geen andere weg dan de begrenzing van de leeftijd met de pensioenregeling samen te ver werpen, omdat de minister deze twee f VTernes "wrw'Sü w'JvifM P l Pt K S3 H p lm* /•'- a! Dï ..omerzegels Nederland, die de P.T.T. dit jaar zal uitgeven, zullen de beel tenis dragen van vijf Nederlanders, die in de laatste 100 jaren op cultureel gebied van grote betekenis voor ons volk zijn geweest, als volgt: 2 3 cent, de dichter Martinus Nijhoff, blauw. Ontwerper: Christiaan N. E. de Moor, 's-Gra- ver.hage. 5 3 cent, de componist Willem Pijper, sepia. Ontwerper: André van der Vossen, Overveen. 7+5 cent, de architect Berlage, bruin-rood. Ontwerper: Edgar Fernhout, Amsterdam. 10 5 cent, de historicus J. Huizinga, groen. Ont werper: Sierk Schroder, Wassenaar. 25+8 cent, de schilder Vincent van Gogh, paars. Ontwerper: Rein J. Draijer, 's-Gravenhage. De zegels zijn voor het publiek verkrijgbaar van 1 Mei 1954 tot en met 30 Juni 1954. Geldigheidsduur tot en met ultimo December 1955. De zegelgrootte bedraagt 24.25 bij 31.55 mm. heterogene bestanddelen in één ontwerp heeft samengevat. Geheel in de contramine was prof. Oud (V.V.D.). In beginsel kan hij geen bezwaar hebben tegen de leeftijdbegren zing, maar des te zwaarder geschut bracht hij in stelling tegen de pensioen regeling. De overheid begeeft zich hier mede volgens prof. Oud op het verkeer de pad. De notaris is in genen dele ge lijk te stellen met de ambtenaar, ai wordt dat woord ergens in de Notaris- wet nog gebezigd. Zijn ambt behoort tot de vrije beroepen en deze moeten voor hun ouderdomsvoorziening persoonlijke verantwoordelijkheid dragen. De fout die de overheid daarbij maakt, ligt op fiscaal terrein. Voor de vrije beroepen moeten zodanige facili teiten en aftrekmogelijkheden worden gegeven, dat zij deze persoonlijke ver antwoordelijkheid voor de oude dag in derdaad kunnen dragen. De heer Oud legde de minister een andere regeling voor; hij wilde bij wijze van overgang notarissen die 75 jaar zijn met ingang van 1 Januari 1956 ontslag verlenen. In 1962 zou dan de wet zonder meer kunnen worden toegepast. 17. „Wat heeft deze omsingeling te betekenen, Ragnar de Rode?" bijt Eric de piraat woedend toe. als deze zwaar en dreigend tot vlak voor de Noorman stapt. De grote kerel lacht traag, doch blijft het antwoord schuldig. „Komaan! Uw hou ding bevalt mij niet." herneemt de koning; „eerst uw vlucht daar op zee, toen ik u wilde praaien en nu spreekt ge van de Witte Raaf?" Van zijn ooghoek uit ziet de Norenkoning, dat Ragnar's mannen geluidloos de kring vernauwen; diens ogen dwalen onrustig rond een zware denkrimpel plooit zijn voorhoofd. Dan lacht hij diep cn grommend: Komaan heer Eric, dat zoudt ge niet weten? Komt ge hier soms, omdat dit zo'n vrolijk eiland is?" Hahaha zeg wel vrolijk," klinkt de stem van de roerganger donker op de achtergrond; „de somberste kerker is een lustoord, hierbij vergeleken!" De spanning wordt enigszins gebroken, hoewel het Eric niet ontgaat, hoe onrustig en gejaagd Ragnar is; zijn blik houdt de zeeschuimer gevangen en deze onttrekt zich daaraan, door met veel vertoon bevelen uit te delen aan zijn mannen. „Ik stel voor, naar de burcht te gaan en daar eens rustig te praten," wendt hij zich tot Eric en er zit voor de Noorman niet veel anders op, dan mee te gaan. Als een onheilspellend geleide volgen hen Ragnar's rauwe gezellen. In de grote zaal van de oude burcht heerst een geweldig rumoer. Dobbelend en schreeuwend doet een groep rovers zich te goed aan de in ruime mate aanwezige levensmiddelen; twistend verzamelen anderen de geldswaardige voorwerpen op een hoop, rijkelijk vloeit het gerstenat. Dan vliegt met een zwaai de brede deur open en Ragnar's stem klinkt als de rol lende donder, terwijl een spottende lach zijn hondhoeken krult. „Stilte. Een hoge gast komt op bezoek. Maak plaats voor Eric, koning der Noren!" Het rumoer verstomt. Als een dreiging hangt een geladen stilte rond de mannen in de grote zaal. Eric's ogen glijden langs de verhitte gezichten en hij begrijpt op dat moment maar at te goed, dat één woord van de rode piraat voldoende is, om hun dood te betekenen. Desondanks volgen Eric en de zijnen uiterlijk kalm de forse piraat naar het haardvuur. Met een ruw gebaar trekt Ragnar een paar krijgers uit de zetels bij het vuur: „Zet u, Noorman! We zullen het ons behaaglijk maken," grijnst hij, terwijl hij Eric een beker gerstenat reikt. Doch van behaaglijkheid is bij Eric geen sprake! De Norenkoning voelt de ogen van een paar honderd halfwilde zeerovers in zijn rug priemen, toch verliest hij zijn zelfverzekerdheid geen ogen blik. Hij ziet de grote onrust, waaraan de rover ten prooi is en een vaag vermoeden dat sterker en sterker wordt, vat post in zijn brein. Het opgeblazen gebral van Ragnar brengt hem niet op een dwaalspoor en opeens breekt Eric's stem snijdend diens woordenstroom af: „Genoeg, Ragnar de Rode! Waar houdt ge de Witte Raaf verborgen?" Einde Maart omstreeks 20 uur prijkt aan de Zuid-Oostelijke hemel de indruk wekkende figuur van de Leeuw, de kop omhoog gericht, alsof hij de gewel dige sprong wilde wagen naar de hemel top. De Leeuw in klimmende stand, zo als wij hem in het vroege voorjaar 's avonds zien oprijzen uit het Oosten, fier en majestueus. Een koninklijke verschijning, die steeds weer imponeert. De Leeuw is gemakkelijk te herken nen aan een reusachtig sterren-trape zium met aan de rechterkant een ge weldig vraagteken-in-spiegelbeeld. In het voetpunt van dit spiegelbeeld vraagteken schittert de helderste ster van de Leeuw, Regulus geheten. Een vuistbreedte boven Regulus staat de vrij heldere ster gamma. De verbin dingslijn gammaRegulus vormt de voorste zijde van het bekende Leeuw trapezium. Verlengt men deze lijn benedenwaarts driemaal met zichzelf, dan komt men bij een ster van de 2e grootte op een een zaam hemelveld. Deze ster is alpha van de Waterslang of Alphard Haar naam is een verbastering van het Arabische „al-fard" en betekent inder daad de „eenzame". In de buurt vindt men slechts enkele zwakke sterretjes; overigens is deze hemelstreek donker als de nacht. Uitgaande van Alphard kan men zon der veel moeite ook de andere sterren van de Waterslang vinden, met behulp van nevenstaande tekening en de vol gende aanwijzingen. Waterslang Rechtsboven Alphard ligt een groep je van vier sterren, die de hoekpunten vormen van een langwerpig vierhoek je, dat de kop van de Waterslang moet voorstellen. Het zijn de sterren zêta, epsilon, delta en sigma, waarvan de beide eerste de helderste zijn. Achter de kop, in de „nek" van de Slang, staat het sterretje thêta. Van Alphard naar het zuid-oosten „afzakkend" naar links-beneden komt men via het sterretje lambda bij de middelmatig heldere ster nu en voorts via het tweetal xi en bèta bij de „staart"-sterren gamma en pi van de 3e grootte. Hiermede is de zesmaal geknikte „slangenlijn" voltooid. Een typische zigzaglijn, die, als men haar eenmaal scherp in het oog heeft ge vat, gemakkelijk terug te vinden is. Zoals men ziet strekt de Waterslang zich uit over een respectabele lengte. Van kop tot staartpunt meet zij niet minder dan bijna een kwart van de horizoncirkel. Op het aangegeven uur staat zij nog slechts voor ruim de helft boven de gezichtseinder. In de loop van de avond verschijnt echter ook de onderste helft van het dier en om streeks 23 uur staat de Waterslang in haar volle lengte aan de hemel, laag in het zuiden, van zuidoost tot zuid west. Recht boven het zuiden prijkt dan de Leeuw en laag in het zuid oosten, boven de slangenstaart, de be scheiden figuur van de Maagd met de schone blauwgetinte ster Spica (zie de tekening). De kop van de Waterslang bevindt zich dan rechts onder Regulus en de staartpunt links onder Spica. Geheimzinnige mythologische figuur Men zal moeten toegeven, dat de groepering der bovengenoemde sterren zich wel in het bijzonder leende voor de figuratie van een slang. Maar, zo vraagt de waarnemer zich onwillekeu rig af, met wat voor een slang hebben we hier te doen? Een gewone slang is het niet: dat zegt reeds de naam: Water slang. Doch wat hebben de oude tekenaars van het astronomische prentenboek dan met een waterslang bedoeld? Niemand die ons daaromtrent kan inlichten. Misschien moet hier gedacht worden aan een resuachtig slangachtig zeemon ster, een geweldig onder-water-reptiel, dat slechts in de verbeelding der oude zeelieden bestond. Of aan een soort leviathan, die, naar het getuigenis van sommige schippers en zeevarenden, soms plotseling uit de golven der Middellandse Zee opdook, om even plotseling weer in de diepte te verdwijnen. Deze monsterachtige „zee paling" zou zelfs enkele keren met één slag van zijn machtige staart een schip met bemanning en al verpletterd heb ben. De wrakstukken spoelden later aan land en van de arme schepelingen werd nooit een spoor teruggevonden het zeemonster had ze waarschijnlijk met huid en haar verslonden. Aldus de ver halen van oude zeerotten, die zelf de dans ontsprongen waren. Hoe het zij, de mythologische Wa terslang blijft voor ons in nevelen ge huld, en altijd zal zij wel een „duis tere" figuur blijven. Door de donkere diepzee van de nacht „zwemt" zij voort, deze geheimzinnige slang, met Als de radiotelescoop te Dwingelo is geplaatst (in 1955) beschikt ons land over twee stations waarmede 't heelal beluisterd kan worden. Bij Kootwijk is n.l. ook een .luisterpost" met een radiotelescoop. De nieuwe telescoop bij Dwingelo is met een doorsnede van 25 meter verreweg de grootste. Waarom worden deze luisterposten gebouwd? Uit de onpeilbare diepten van het heelal komen onophoudelijk stralin gen die afkomstig zijn van kosmische gassen en hemellichamen. Deze stralin gen, die dus van kosmische oorsprong zijn, blijken van 't type dat wij hier op de aarde kennen als radiogolven De snelheid die van déze golven gemeten werd bedroeg liefst 300.000 km per se conde. De uitgezonden radiogolven be staan uit korte en lange golven maar alleen de korte golven kunnen wij hier ontvangen. De ionosfeer laat n.l. de lan ge golven niet door maar kaatst deze terug. De radiotelescoop vangt nu deze korte golven op en zorgt voor hun regis tratie. Op deze manier kan men nu ver schillende gegevens bemachtigen die ons iets kunnen vertellen over de bouw van het heelal. De radiotelescoop geeft gegevens die wij met een normale lichttelescoop niet zouden verkrijgen. Met de radiote lescoop heeft men b.v. stralingen geno teerd van kosmische gassen en hemel li- chamen die men niet ziet. De radiote lescoop komt veel dieper het heelal in dan de gewone lichttelescoop. Door mid del van koptelefoons en luidsprekers kan men ook naar de hemellichamen luisteren. In 1942 ontdekte men dat de zon ook radiogolven uitzendt. Door de werking van de radiotelescoop kon in 1952 worden vastgesteld dat het melk wegstelsel (waarvan onze aarde deel Uitmaakt) de vorm heeft van een platte spiraal. Een soort horlogeveer dus. Het hoofdbestanddeel van een radio telescoop is wel de parabolische spie gel. Deze „spiegel" heeft een bekleding van metaaldraad dat de golven even goed reflecteert als het licht in een spiegel. De radiogolven worden in een brandpunt gereflecteerd waarna men de stralen kan registreren. De technische uitvoering van een ra diotelescoop kan wel eens verschillen maar het principe blijft altijd gelijk. De grote telescoop die men nu voor Dwln gelo gaat bouwen heeft een „spiegel" die draaibaar aan een toren zal worden be vestigd. die op zijn beurt ook weer op een railbaan kan draaien. Op deze ma nier kan men de telescoop op ieder deei van het heelal richten Aan de toren zal men een ruimte aanbrengen waarin de meetapparatuur zal worden onder gebracht. Het is mogelijk dat deze nieuwe ra diotelescoop Nederland de leiding zal geven van het onderzoek naar de radio- straling uit het heelal. Voor de Utrechtse rechtbank heeft de zaak gediend tegen de 34-jarige graan handelaar A. W. R. te Rhenen beschul digd van verduistering van 217 ton soja- schroot en 181 ton Australische gerst ten nadele van de Staat. Verdachte was aangesteld als opslaghouder voor hei aankoopbureau voor graan en akker- producten van depots te Culemborg en Rhenen. Omdat de zaken slecht gingen en hij gebrek had aan kapitaal ging hij er in 1952 toe herhaaldelijk hoeveelhe den van bovenvermelde producten te verkopen. In totaal ontving hij in de ja- len 1952—1953 175.000 gulden welke hij gebruikte voor het delgen van schul den. De officier van justitie eiste één jaar en acht maanden met aftrek. Uitspraak 9 April. i. eer X lichtende stippen op haar glibberig- gladde vel, maar wij weten niet van waar zij gekomen is. Of is het wellicht de schim van een voorwereldlijk reu- zenreptiel, dat eenmaal in de voorhis torische tijd van de baaierd hier be neden naar de sterrenhemel is gekro pen en daar versteend is tot een glin sterend fossiel? Het lijkt wel zo, want de Waterslang blijft laag aan de hemel, alsof zij de aarde bij het oerbegin der schepping niet voorgoed had willen loslaten. De Latijnse naam van de Waterslang is Hydra. Deze naam houdt verband met het Griekse woord „hydoor", d.i. water. Aangezien de Waterslang in haar ge heel een weinig opvallend sterrenbeeld is. kan zij het best worden waargenomen bij afwezigheid van de maan. Nu was het op 19 Maart volle maan en dus is reeds het tijdvak der maneschijnloze avonden ingegaan. Tot omstreeks 4 April zal men bij het verkennen van de sterrenhemel dus hoegenaamd geen last hebben van het hinderlijke maanlicht, dat de zwakke sterren bijna onzichtbaar maakt. Thans is het dan ook de geschiktste tijd om naar de Waterslang te zoeken, die reeds een uur vóór middernacht, laag in het Zuiden, in haar volle lengte glinstert op het zwart fluweel van de lente avondhemel. Count Bassie, die met zijn beroemde Neger-orkest momenteel een tournée door West-Europa maakt, zal ook twee concerten in Nederland geven en wel Zaterdagavond 27 Maart in het Kurhaus te Scheveningen. Het orkest van Count Bassie, de jazz-pianist, bestaat uit twintig man. Het zijn allen Neger-solis ten van groot formaat in hun genre. Ook Woodig Herman komt met zijn Amerikaanse jazz-band van 22 solisten naar ons land. Zij zullen 17 April de Ahoyhal te Rotterdam, 18 April het Concertgebouw te Amsterdam en 19 April het Kurhaus te Scheveningen met hun brullend en gierend geluid ver vullen. Advertentie ZONDAG HILVERSUM I, 402 m. VARA: 8.00 nieuws, 8.18 gram., 8.55 sport, 9.00 Langs ongebaande wegen, 9.15 gram., 9.30 caus., 9.45 Met en zonder omslag, 10.10 gram., 10.40 eenacter, 11.15 Nederl. muz. AVRO: 12.00 sport, 12.05 dansmuz., 12.35 Even afrekenen, Heren!, 12.45 lichte muz., 8.00 nieuws, 8.18 gram.. 8.35 Franse muz., 9.00 gym.. 9.10 hoorspel, 9.35 gram. VPRO: 10.00 voor de oude dag, 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 gram., 10.35 zie ken, 11.40 voordr., 12.00 gram., 12.07 ac- cordeonork., 12.33 platteland, 12.38 ac- cordeonork., 13.00 nieuws, 13.15 midden stand. 13.20 gitaarens., 13.35 orgel. 14.00 13.00 nieuws, 13.05' gram., 13.10 De B.B. vrouw, 14.15 quatre mains, 14.47 gram Of) aernar «mor- IK DD dram lfi 45 De Waterslang in haar volle lengte aan de zuidelijke hemel, einde Maart omstreeks 23 uur. Uw laatste kans om toch nog het diploma H.B.S. A of B te behalen wordt door U nu ge boden door R.E.S.A. Deze be kende schriftelijke cursus leidt reeds jaren op voor het staats examen H.B.S., dat blijkens Staatsblad 511zozeer is ver licht, dat de bezwaren, die er wellicht waren aan te voeren tegen een Schriftelijke oplei ding, nu vrijwel zijn vervallen Grijpt dus deze laatste kans en vraagt nog heden een pros pectus aan bij Resa-Hilvcrsum. Dit adres is voldoende: Straat naam en nummer zijn overbo dig, daar Resa alom bekend is in Nederland. A spreekt, 13.20 gram., 13.30 lichte muz., 14.00 boek, 14.20 mannenkoren, 14.55 film, 15.40 hoorspel, 16.05 orgel, 16.30 sport. VARA: 17.00 strijksextet, 17.30 jeugd, 17.50 sport, 18.15 nieuws. VPRO: 18.30 prot. pr. IKOR: 19.00 prot. pr. AVRO: 20.00 nieuws, 20.05 omr.ork. en soliste. 21.00 cabaret. 21.40 meded., 21.45 puzzle- parade, 22.45 radiojourn., 23.00 nieuws, 23.15 gevar. muz. HILVERSUM 11, 298 m. KRO: 8.00 nieuws, 8.15 gram., 8.25 Hoogmis. NCRV 9.30 nieuws, 9.45 vocaal ens. en soliste, 10.00 prot. pr., 11.30 gram., 11.45 alt en orgel. KRO: 12.15 gram., 12.20 apologie, 12.40 Hammondorgel en piano, 12.55 zon newijzer, 13.00 nieuws, 13.10 lichte muz., 13.40 boek, 13.55 gram.. 14.00 jeugd. 14.30 viool en clavecimbel, 14.50 gram., 15.00 rondetafelgesprek, 15.20 kamerkoor en 15.00 gevar. progr., 16.00 gram., 16.45 vragenbeantw., 17.15 gram., 1T.50 mil. comm., 18.00 nieuws, 18.20 gram., 18.45 pari. overz., 19.00 jeugd. 19.10 muzikale kanttekeningen, 19.25 volkszang, 19.45 regeringsuiz., 20.00 nieuws, 20.05 act., 20.10 In Holland staat een huis, 20.40 eetherforum, 21.20 dansmuz.. 21.50 vijfde middenstandscongres P. v. d. A., 22.05 Radio Philharm. Ork. en solist, 23.00 nieuws, 23.15 orgel, 23.35 gram. HILVERSUM II, 298 m. NCRV: 7.00 nieuws, 7.15 gym., 7.33 muz., 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws, 8.15 sport, 8.20 gram., 8.30 tot uw dienst, 8.35 gram., 9.00 zie ken, 9.30 vrouw, 9.35 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 gram., 11.15 gevar. muz.. 12.25 boer en tuinder, 12.33 orgel, 12.59 klok gelui, 13.00 nieuws, 13.15 Marinierskapel, 14.00 schoolradio, 14.30 gram., 14.45 strijkers, 15.50 Concertgebouwork., 16.10 vrouw, 15.15 gram., 15.38 zang. piano en voordr., 16.00 prot. pr., 16.30 piano, 17.00 kleuters, 17.15 gram., 17.30 jeugd, 17.45 regeringsuitz., 18.00 gemengd koor, 18.20 sport. 18.30 vocaal ens.. 18.45 Engelse les, 19.00 nieuws, 19.10 koperens., 19.25 gram., 19.30 caus., 19.45 huismuz., 20.00 radiokrant, 20.20 amus.muz.. 20.50 hoor- zen?, 22.30 gram., 22.35 act., 22.45 Avond- 21.35 gram., 22.00 geestelijke liede gebed, 23.00 nieuws, no'" w—u— ork. en sol. thuisfront. 16.15 sport, 16.30 Vespers IKOR: 17.00 Oecumenische jeugddienst, 18.00 prot. pr. NCRV: 19.00 prot. pr., 19.05 gram., 19.30 caus. KRO: 19 45 nieuws, 20.00 gram., 20.25 de gewone man, 20.30 amus.muz., 21.15 Musette-ork. en soliste, 21.45 Waar heb ik dat gele- 23.15 Residentie ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 15.45 symph.ork. en solist, 19.30 Concertork. en sol., 20.15 Blaasens., 23.30 sopr. en piano BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 14.15 gevar. muz., 15.15 dansork., 17.30 zang en gitaar, 20.30 gevar. muz.. 2.315 pianospel. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK, 309 m.: 12.00 gevar. muz.,- 13.10 gevar. muz., 16.30 dansmuz., 18.00 Philharm.- ork., 18.50 sopr., tenor en piano. 20.00 operetteconc., 22.55 amus.muz., 0.15 symph.ork. en sol., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.00 twee piano's, 15.30 Don Procopio, opera, 17.45 symph.conc., 20.00 lichte muz., 22.30 kamermuz. BRUSSEL, 12.15 lichte muz., 12.34 lichte muz., 17.00 pianorecital, 18.15 or gel en piano, 23.05 dansmuz. 484 m.: 14.30 klass. muz., 15.00 omr.- koren en solist, 20.00 gevar. muz., 23.00 lichte muz. ENGELAND, BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 464, 79 en 49 m.: 8.00 Engelse les v. beginnelingen. 224, 49 en 42 m.: 17.00 Engelse les v. beginnelin gen. 224 m.: 22.00 Nieuws. Overz. v. d. Engelse tijdschriften. MAANDAG ren, 22.30 prot. pr., 22.35 gram., 22.45 prot. pr., 23.00 nieuws, 23.15 gram. ENGELAND, BBC home service, 330 m.: 15.30 dansmuz., 16.30 ork.conc., 20.30 ork.conc. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 pianospel, 12.30 dansmuz., 13.45 ork.conc., 16.00 amus.muz., 16.45 dans muz., 20.30 gevar. muz., 23.45 gevar. muz., 0.20 gevar. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK. 309 m.: 12.00 amus.muz., 13.10 ork.conc., 16.00 alt cn piano. 16.15 amus.muz.. 17.45 gevar. muz., 19.30 symph.conc., 23.40 vocaal ens. en strijktrio. 0.30 dansmuz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m.: 12.15 pianorecital, 12.30 symph.conc., 14.05 viool en piano, 15.00 symph.ork 16.00 balletmuz., 16.50 kamermuz., 20.00 symph.ork., koor en solist BRUSSEL, 324 m.: 11.45 ork.conc.. 13.15 instr. trio, 13.45 instr. trio, 16.00 ork. conc., 17.10 lichte muz.. 18.00 Franse les, 18.15 volksliederen, 20.00 koorzang, 21.15 ork.conc. 484 m.: 13.15 strijkseptet, 14.15 kamer muz., 15.00 omr.ork., 16.05 lichte muz., 17.30 pianorecital. 18.30 chansons, 20.40 kamerork. en solist. ENGELAND. BBC, European Service. Uitz. voor Nederl. 464, 79 en 49 m.: 8.00 Engelse les v. beginnelingen. 224 m.: HILVERSUM I, 402 m. VARA: 7 00 22.00 Nieuws. Bezienswaardigheid v. d. nieuws, 7.13 gram., 7.50 Quatre mains week. Engelse les v. gevorderden. AKKRUMDIJK 27 te Philadelphia. ALAMAK 27 te Karachi. ALHENA p. 27 Itajay n. R'dam. ALKAID p. 27 Vliss. n. Recife. ARNEDIJK p. 26 Miami n. Havana. BACCHUS p. 27 Vliss. n. San Juan. BARENDRECHT 27 te Alexandrië. DELFLAND p. 27 Finist. n. Gibr. GAROET 26 te Rotterdam. HOOGKERK 26 te Antwerpen. LANGKOEAS 26 te Rotterdam. MAASDAM 26 te Rotterdam. MAASLAND 2 7te Rio de Janeiro. MENTOR 26 te Oran. MOLENKERK 27 te Mombasa. NIEUW AMSTERDAM 27 te Norfolk. ORANJE p. 27 Minikoi n. Colombo. OVERIJSEL p. 27 Guardaf. n. Belawan. OVULA 26 van Pta. Cardon n. Recife. PRINS MAURITS 27 te Rotterdam. PRINS PHIL. WILLEM p. 27 Vliss. n. Montr. PRINS WILLEM III 27 van Lehavre naar Montreal. SINGKEP p. 27 Finist. n. Amsterdam. SLIEDRECHT 26 te Port Said. STRAAT SOENDA pf 27 Pt. Elizab. naar Durban. door CLARENCE B. KELLAND (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) raak zijn. IT „Heeft mijnheer Ralston dat gezegd?" Ze arriveerden in Rusk House, toen vroeg Anneke. „Het riekt meer naar de avond al begon te vallen. Conchita Juan Parnell Nettleton, met John Brownlee aan haar zij. gevolgd door Amanda Stiffer en haar Engelsman, kwam naar Anneke en Juan toe, en stelde voor in het hotel te blijven dineren. „Het zou leuk zijn," zei Amanda, „om daarna met Rolf naar de top van Tele „Op mijn woord van eer, Anneke, het was mijnheer Ralston." Hij keek haar geamuseerd aan. ,'t Klinkt haast als een uitdaging, vind je niet?" „Als het H. Wattles ter ore komt," zei Anneke luchtig, „dan neemt ze de handschoen misschien wel op. Als ik „Helemaal niet onbescheiden. Ik ben met vacantie. Natuurlijk zijn de ge ruchten over die verbazingwekkende vondst ook mij ter ore gekomen, maar dat is alles." Hij glimlachte. „Ik wil zelfs niet meer aan edelstenen denken voor ik weer thuis ben." „In handelskringen bij ons spreekt men over niets anders," zei John Brown lee. „Iedereen hoopt in stilte millioenen 49 „Juffrouw Villard," zei hij op ge maakt-deftige-toon, „ik geloof dat u veel bekwamer bent op uw slappe koord dan Rose Celeste op het hare Wat was dat voor een incident met Phi lip Arnold en je Engelse aanbidder?" „Mijnheer Hood meende ten onrechte dat hij mijnheer Arnold herkende," zei Anneke. „Hij keek anders alsof hij in een ci troen gebeten had," zei Juan. Hij trok zijn wenkbrauwen op. „Heb ik goed ge hoord handelt onze verliefde jonge man in edelstenen?" „Ik geloof van wel," antwoordde Anneke. Ineens keek hij bezorgd en ernstig „Ik heb het tweede gezicht," zei hij. „Ik heb het geërfd van een betovergroot moeder die heks was. Als ik jou was lieve, dan zou ik H. Wattles met haar neus buiten die diamanten-affaire hou den. Het is zo'n voorgevoel van me Als je met alle geweld wilt wroeten, kies dan een ander onderwerp. Je zweert bij geld, mijn schone, maar als ik je een goede raad mag geven: je kunt beter arm zijn dan dood. Als je de raDh Hill te riiden om de maar, te zien "<*nuscnoen misscmen wel O,. opkomen. Ik denk dat we een prachtige het £oed begrepen heb heeft ze nogal te kunnen verdienen. Maar William Ral- ïvond krijgene een hoge (junk van zlchZelf." ston en Harpendmg en hun trawanten - - - - „Ja," zei Juan, „ik ben zo langzamer- zitten er bovenop en weigeren hardnek hand gaan geloven dat ijdelheid niet ki6' een centimeter opzij te gaan. Men haar geringste zwakke punt is. Zal ik ze§t dat er een vennootschap opgericht tegen Ralston zeggen dat de uitnodiging ts. de San Francisco and New York Mi- is aangenomen?" ning and Commercial Company, met, ,Je kunt tegen mijnheer Juan Valle- honderdduizend aandelen. Ze zullen ka- Zo kwam het dat een deel van het ge zelschap het uitstapje voortzette. Ze ble- tot het tijd Was voor het diner, ven in een van de salons zitten babbelen. „Mijnheer Hood is een heel aardige en^door ^ngels^Hij Tifk" me* vertegen 1° Parne11 zeggen," zei Anneke en haar Pftaal genoeg hebben als het waar is dat en teruggetrokken verlegen Etem k]Qnk even zijn uit. vijfentwintig mensen al veertigduizend daging is aangenomen." dollar per persoon gestort hebben om „Mag ik een plaats op de eerste rij re- de zaak aan het draaien te krijgen. Ik serveren?" geloof dat mijnheer Gansel, die een van „Gezien de omstandigheden," zei An- mijnheer Rothschilds agenten hier is, neke, „geloof ik dat je recht hebt op medeoprichter is." een vrjjbiljet ,.De blikken die hij anders in jouw oichting werpt," gaf Juan ten antwoord, .zijn helemaal niet verlegen." „Is mijnheer soms jaloers?" vroeg Anneke. „Inderdaad," antwoordde Juan. „O, zeg, tussen twee haakjes, ik hoorde gis teren nog een opmerking over H. Wattles, die je wel amuseren zal. Het was tussen Ralston en Janin." „Zeker geen vleiende opmerking," zei Anneke. „Half en half." Het was ongeveer zo: waarheid gesproken hebt wat je niet een manier verzon om geld te verdie- altijd doet dan is er al op je gescho- nen, in plaats van op de hersens van ten. Het volgende schot kan wel eens anderen te teren." „Als de Rothsch'lds meedoen," zei mijnheer Hood, „dan" is het een solide HOOFDSTUK 19 onderneming." Zij deden tamelijk lang over hun „Wat is er waar van het verhaal,'' maal, zodat, toen zij klaar waren, de vroeg Amanda Stiffler, „dat generaal avond reeds gevallen was Geen een van Colton geblinddoekt door de woestijn de jongelui uit San Francisco was ooit gebracht zou worden om die mijn te be- O— ,m„. „„O «„s-vcci in Europa geweest, en zij luisterden met zichtigen?" die Wattles is een uitgeslapen mens. Ze belangstelling naar Rolf Hood, die veel denk dat het waar is. De generaal 'ijkt me iemand om terdege rekening op het vasteland gereisd had n 8 'ntul1' beleefd te mee te houden als ze tenminste iets Het was in het begin niet zo gemak hebben origineels deed. Totnogtoe heeft ze al kelijk de verlegen jongeman aan het Conchita, die geen belang stelde in 'een nog maar gebruik gemaakt van in- praten te krijgen, maar aangemoedigd diamantmijnen, zorgde voor afleiding lichtingen die iedere handige spion kan door hun oprechte interesse werd hij opvangen. Dat vereist geen financiële langzamerhand vrijmoediger en bleek kennis, alleen maar scherpe oren en een hij een goed verteller te zijn, die over heel wat dingen kon meepraten. „Zou het onbescheiden zijn te vragen," zei John Brownlee, „of uw bezoek aan onze stad iets te maken heeft met al die geruchten over diamantmijnen?" 'IERG 27 te Victoria. TJISADANE 27 van Montev. n. Santos. ZIJPENBERG p. 27 Finist. n. R'dam. schepen vijf AALSUM p. 27 Ouess. n. Bremen. ALPHARD p. 27 Kp. Blanco n. Antw. AMERSKERK p. 27 Bareel, n. Duink. AMSTELPARK 27 te Suez. ANNENKERK 26 van Aden n. Aleppey. BANTAM 27 van R'dam n. Antw. BINTANG 27 van Hamb. n. A'dam. BLOMMERSDIJK p. 27 Dover n. Antw. BOSCHFONTEIN 27 te Hamburg. BOSKOOP 27 te Madeira. CELEBES 27 te Genua. COTTICA p. 27 Azoren n. Barbados. FRIESLAND KRL. 27 te Tj. Priok. GOOILAND 26 te Paranagua. HEELSUM p. 27 Vliss. n. Antw. HOOGKERK 27 te Antwerpen. JUPITER p. 27 Kp. St. Vine. n. R'dam. KARIMUN 27 te Pt. Swettenham. KARSIK p. 27 Formosa n. Kobe. LAAGKERK p. 27 Vizagap. n. Rangoon. LEOPOLDSKERK p. 27 Kp. St. Vine, naar Genua. MARIEKERK p. 27 Colombo n. Penang. ROEBIAH 27 te Tj. Priok. ROEPAT 27 van Bremen n. A'dam. RONDO 27 te Baltimore. ROTTI 27 van Tj. Pirok n. Singap. RIJNDAM 27 te Halifax. SALAWATI 26 van Bardarsh. n. Basrah. SALLAND p. 27 Madeira n. A'dam. SIBAJAK 27 van Tj. Priok n. R'dam. STAD ARNHEM p. 27 Ouess. n. Hamb. STAD BREDA p. 27 Gibr. n. Melbourne. STAD SCHIEDAM 2 7te Vlaardingen. TEGELBERG 27 te Kaapstad. WONOGIRI 27 te Marseille, PASSAGIERSSCHEPEN ALDABI 27 te Rotterdam. BLOEMFONTEIN 30 te Kaapstad verw. BOSKOOP 27 te Madeira te Barbados verw. GROOTE BEER 30 van R'dam n. Halifax. INDRAPOERA 2 te Timortfiily. JAGERSFONTEIN 27 van Kaapstad naar Teneriffe. JOH. v. OLDENB. 1 April van Amsterdam naar Sydney. NOORD AM 27 van Newport News n. R'd. ORANJE 1 April te Singapore verw. RIJNDAM 29 te New York verw. "UBA.JAK 27 van Priok n. R'dam. WATERMAN 1 April te Halifax verw. WESTERDAM 27 van Rotterdam n. N. Y, WILLEM RUYS 27 te Gibraltar. ZUIDERKRUIS 1 April te Laspalmas verw. TANKSCHEPEN ADINDA 26 te Surabaja. AGATHA 26 te Telokanson. ALDEGONDA 26 te Pladju. CALTEX NEDERLAND p. 26 Algiers naar Sidon. CALTEX PERNIS p. 26 Finist n. R'dam. MALVINA p. 26 Natuna n. Manilla. MARISA p. 26 Labuan n. Miri. MYONIA p. 26 Natuna n. Kobe. ONDINA 26 te Madras. RAFAELA p. 26 N.O. Kaap n. Singap. RITA 25 te Pladju. TARIA p. 26 Miri n. Hongkong. WIELDRECHT p. 26 Kp. Bon n. R'dam. NAGEKOMEN SCHEEPSTIJDINGEN ARKELDIJK p. 26 Bermuda n. N. Orl. ALPHACCA p. 26 Param. n. Rio Jan. joede gelegenheid. Maar het zou pas een figuur van formaat zijn als ze zelf Als we vanavond nog met mijnheer Hood naar Telegraph Hill willen gaan." zei ze, „dan moesten we maar eens op ALNATÏ 26 "van Las" Pairnas n. "b. Aires, weg gaan." AMOR 26 te Piraeus. ARGOS 26 te Thessaloniki. (Wordt vervolgd) BLOMMERSDIJK p. 26 Lizard n. Antw. BOREAS 26 te Rotterdam. CALTEX DELFT p. 26 Finist. n. Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 26 Malta n. R

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 6