Fraaie verkeersweg van Noord naar Zuid Fantastisch waterstaatkundig werk Modelweg zonder in gans Europa Tien maal minder ongelukken dan op oude weg weerga Het autosnelwegenplan Jarenoude wantoestand van de baan De rust weergekeerd Wegenverkeerswet VERBETERING ijfers ZATERDAG 27 MAART 1954 PAGINA 7 in ci DE BOEKENWEEK EN DE RADIO K.R.O. wijdt aandacht aan goede lectuur Vijf dagen zonder eten en drinken SHONINGEr tl EU WARDEN yt seinteer 7W0UE am/steqdaw QSNHAAO Ro++rrïftiDAt (Van onze speciale verslaggever) lot een diepte van meer dan zeven meter. Wie dit beseft kan gemakkelijk raden, welk groot vakmanschap en beheerst technisch vermogen nodig zijn geweest, om dit enorme werk tot stand te brengen. Het is een van de meest markante figuren onder onze wegenbouwers, ir. L. J. A. Bergansius, hoofd ingenieur-directeur van de Directie Wegen van de Rijkswaterstaat, die dit werk heeft geleid en daarmede het hoogtepunt van zijn roemrijke carrière heeft bereikt. Veruit het grootste deel van ons moderne wegennet is onder zijn leiding, dan wel met zijn medewerking tot stand gekomen. Voor ons is hij een prototype van de Nederlandse Waterstaatsman, bescheiden en uiterst vakbekwaam. Hij is de typische nuchtere Nederlander, die schijnbaar zonder passie de meest dynamische werken leidt, maar in wezen volkomen geabsorbeerd wordt door het fantastische project, waarmede hij bezig is. Wij hebben de laatste jaren vele van die werken tot stand zien komen, de slui zen bij Tiel, het Amsterdam-Rijnkanaal, de eerste aanleg van de dijk rond de Zuid-Oosterpolder, de sluiting van de dijken en thans de weg Amsterdam Utrecht. Het zijn evenzovele getuigenissen van vaderlands doorzettingsvermo gen, van onversaagdheid in de glorieuze strijd tegen de natuurlijke gesteld heid van ons vaderland, dat de wereld steeds opnieuw met deze mammouth- iverken verbaast. Donderdagmiddag 1 April, des middags om kwart over drie, zal de minis ter van Verkeer en Waterstaat, mr. J. Algera, op plechtige wijze de nieuwe Rijksweg AmsterdamUtrecht voor het verkeer openstellen. Dan zal een oude wantoestand, waaraan reeds te lang het steeds groeiend aantal wegge bruikers zich geërgerd heeft, uit de wereld zijn geholpen. Dan zal eindelijk, na jaren een deugdelijke verbinding tussen de hoofdstad en de vierde onder de Nederlandse steden, Utrecht, tot stand zijn gekomen; en bovendien, via het meest centrale en prachtig aangelegde verkeersknooppunt bij Oudenrijn, een eminente verkeersweg tussen Noord en Zuid zijn geschapen. Er is na ven veel langere voorbereiding zeven jaar onafgebroken aan deze weg ge werkt. Enorme waterstaatkundige problemen zijn opgelost en al is het veel minder spectaculair, toch is het tot stand komen van deze weg een even groots en bijna heroïsch nationaal moment als thans een half jaar geleden de afsluiting van het laatste der stroomgaten in de door de stormramp ver nielde dijken. Want ook bij het maken van deze weg, die tot de allerbelang rijkste verbindingen in ons land behoort, is met succes een grootse strijd gevoerd tegen de natuurlijke gesteldheid van ons vaderland, zijn alle vraag stukken, die samenhangen met onze slappe bodemstructuur, radicaal aange pakt en is zoals u elders kunt lezen deze structuur totaal veranderd, soms In zonnige momenten hebben wij haar vurig liefgehad en zijn wij uren bij haar gebleven, rustend aan haar voeten en genietend van haar schoonheid. Maar in donkere buien hebben wij op haar geraasd, hebben wij haar verwenst en zijn wij haar jachtig ontvlucht. Nu wij echter afscheid van haar hebben geno men, zijn wij vol weemoed en vaak zullen wij haar weer willen opzoeken, op rustiger dagen om langer te kunnen vertoeven. Dan zullen wij ons neerzet ten op het terras van ,,De Olifant" bij Maarssen en genieten van de rust van d-e op kousevcten voortsukkelende Vecht, van de spelende kinderen op de weg en van de zingende vogels in de groene bomen. Geen auto's zullen dan voorbijrazen, slechts een vriendelijke buitenman zal met trage pedaalslagen er zijn fiets langs duwen en wij zullen het glas heffen op onze beminde, haar nooit meer verwensen, ons slechts ver heugen over haar weelderige schoon heid. je het gevaar van de oude weg kende, reed je er even veilig overheen als thans. Wij zitten er maar mee". De man is geen zwartkijker, alleen maar teleurgesteld omdat hij met lege zaak zit. Vroeger daverde het verkeer langs zijn deur. Nu staat er alleen on ze wagen geparkeerd. Verder is het rustig. Loenen heeft weer het karakter gekregen van vroeger, een stil en rus tig dorp aan een stille, rustige rivier, waar slechts zo nu en dan een bootje over voortsukkelt. Op het jachtwerfje staan een paar scheepjes in de verse verf. Er heerst een landelijke rust, die weldadig aandoet. De mensen van de V.V.V. en de ge meentebesturen zien het voor de ne ringdoenden van hun dorp niet zo zwaar in. Zij rekenen op een grotere toeloop van touristen, vooral wielrijders, die thans volop kunnen gaan genieten van de prachtige route langs een van onze meest romantische stromen. En die tou risten zullen goedmaken, wat de zaken lieden door de vermindering van het verkeer verloren hebben. Zo hoopt men dat iedereen in grote tevredenheid de vruchten van de nieuwe weg zal pluk ken. De Wegenverkeerswet waarin de regels voorkomen met betrek king tot het verkeer op de we gen is in werking getreden op 1 Januari 1951. Deze Wegenverkeerswet heeft een wijdere strekking dan vroe ger de Motor- Rijwielwet. Deze laatste wet immers gaf regeis die alleen betrekking hadden op het gebruik van Motorrijtuigen en rijwie len, terwijl, zoals boven reeds is ge zegd, de Wegenverkeerswet regelen stelt met betrekking tot het verkeer op de wegen, in volle omvang. Als ge volg hiervan is er na het tot stand komen van de Wegenverkeerswet min der aanleiding dan voorheen voor de Gemeente- en Provinciale Besturen om aanvullende verkeersvoorschriften te scheppen. Slechts in enkele bepaungen van het reglement vindt men de bevoegdheid van deze organen op aanvullende voor schriften te maken in het bijzonder ge noemd. (Als voorbeeld van het laatste mogen we wijzen op het recht dat de gemeenteraad op grond van art. 7 van de Wet heeft om onder goedkeuring van Gedeputeerde Staten voor be paalde binnen bebouwde kommen van de gemeente liggende wegen een ma ximum snelheid vast te stellen van 15 km per uur). Het zal de lezer duidelijk zijn dat het. voor de weggebruiker zijn voorde len heeft dat voor- het gehele land de zelfde verkeersvoorschriften van kracht zijn. Voorheen kon men gemakkelijk een bekeuring krijgen door onbekend heid met plaatselijke verkeersvoor schriften, dit zal nu niet *o gauw ge beuren. We zullen nu eerst eens bekijken wat de Wet, het Reglement en de Bijlage ongeveer behelsen. De Wet geeft de algemene richtlij nen aan. De meeste verkeersregels, verlichtingsvoorschriften e.d. die ter uitvoering van de wet nodig zijn vindt men in het Reglement. De voorschrif ten en modellen van verkeersborden die nodig zijn ingevolge diverse artikelen van de Wegenverkeerswet en het Reg lement treft men weer in de Bijlage aan. In dit artikel zullen we een begin maken met een korte uiteenzetting van enige belangrijke bepalingen van de Wegenverkeerswet. In artikel 1 vinden we enige en verstaat hieronder alle rij - definities wordt nauwkeurig het arbeidsveld van de wet bepaald. Een verkeerswet is van kracht op de wegen. En de eerste definitie die we dan ook aantreffen geeft aan wat on der „weg" wordt verstaan. Hieronder begrijpt men: Alle voor het openbaar rij- of ander verkeer open staande wegen of paden. Een openbare weg is een weg die voor een ieder toegankelijk is, ook al Is de eigenaar niet de overheid maar een particulier. Een spoorwegovergang die in '.vezen eigendom is van de Ne derlandse Spoorwegen maar die, indien er geen trein in aantocht is, altijd voor het openbaar verkeer openstaat is dus een weg in de zin van deze wet. Uitge strekte fabrieksterreinen echter zoals de Hoogovens in Velsen of Philips in Eindhoven hebben geen openbare we gen. De directies van deze fabrieken kunnen dus b.v. op deze terreinen per soneel zonder rijbewijs op auto's laten rijden of ook - indien men dit wenselijk zou achten - aldaar links laten houden. Met het bovenstaande echter was de omschrijving van het begrip „weg" nog niet volledig. De definitie zegt n.l. ook dat de in de wegen of paden lig gende br ggen en duikers deel vein de weg uitmaken evenals de tot de wegen behorende paden, bermen en zijkanten. Hieruit valt de conclusie te trekken dat, als een weg ophoudt bij een water waar men met een pont over moet, men zich op de pont niet meer op de openbare weg bevindt. Een aanrijding op een pont evenals op een fabrieks terrein kan dan ook nimmer aanlei ding zijn tot een proces-verbaal op grond van de Wegenverkeerswet. Als men schade aanricht aan een an der voertuig kan men natuurlijk wel civielrechtelijk aansprakelijk worden ges', Ad. Voorts kan men er uit lezen, dat, als op een weg b.v. een stopverbod van kracht is, men ook in overtreding is indien men zijn voertuig op de berm of zijkant van de weg plaatst. En aangezien de bij een weg behoren de paden deel van een weg uitmaken, heeft een wielrijder die rijdt op een rijwielpad dat bij een voorrangsweg be hoort, evenals 'het verkeer op de hoofd- baan, voorrang op het verkeer dat van een zijweg (niet-voorrangsweg) de voorrangsweg opkomt. Als tweede punt is belangrijk dat men weet wat men moet verstaan onder motorrijtuigen. Dit is dan ook de twee de definitie die we in de wet vinden. Men verstaat hierondei alle rij- of voertuigen welke bestemd zijn om uitsluitend of mede door een mechanische kracht op of aan het rij- of voertuig zelf aanwezig, anders dan langs spoorstaven, te worden voortbewogen. Schrikt U nu met van deze ingewik kelde zin, want U zult zien dat het be grijpen ervan wel meevalt. Een motorrijtuig dat defect is blijft «en motorrijtuig ook al wordt het b.v. door een paard getrokken. Het is im- Als een vrijwel kaarsrechte lijn, met slechts een geringe afbuiging bij Breu- keien, doorsnijdt de nieuwe weg de landkaart van Amsterdam naar Utrecht En als een spiegelgladde, effen baan ligt hij uitgestrekt voor de automobilist die zijn gaspedaal nauwelijks meer in bedwang hoeft te houden en op maxi mum kruissnelheid het traject kan afrazen. Dat is eigenlijk het enige ge vaar dat op deze weg bestaat. Men behoeft niets anders meer te doen dan het stuur recht en de gaspedaal naar beneden te houden. En dat wil geenszins zeggen dat er geen waakzaamheid meer wordt vereist. Een wijs man heeft ons eens gezegd: „Je rijdt dan pas veilig als je op de weg niemand anders dan jèzelf vertrouwt. Denk maar gerust dat elke andere automobilist een vrijwel volslagen onkundige idioot is, dan kom je tenminste zonder kleerscheuren thuis, of je hebt ze aan jezelf te wijten." Dat zijn krasse woorden, maar zij zijn niet zonder grond. Want zelfs op een voor treffelijke weg als deze, die thans door de minister geopend gaat worden, blijft net gevaar voor de roekelozen loeren aan de kant. Daarvoor treft de wegen bouwer geen enkele schuld. Die heeft deze nieuwe verkeersader zo veilig ge bouwd als thans maar mogelijk is. Er zijn geen gelijkvloerse kruisingen meer. Links afslaan is definitief ver boden, men kan de weg verlaten door naar rechts een der viaducten te nemen. Er is nog maar één kruising, maar die is zo onbelangrijk en boven dien zo beveiligd dat men in dat geval nauwelijks van een kruising kan spre ken. Tweemaal daags tuft er een kleine goederentrein van Nieuwersluis naar Uithoorn dwars over de weg. Om de nadelen van die kruising tot een minimum te reduceren omdat het de enige Is moet men er des te meer rekening mee houden heeft men een Amerikaans beveiligingssys teem overgenomen, dat zelfs de meest argeloze automobilist moet alarmeren. Er komt geen baanwachter meer aan te pas. De treinen sluiten via een ingenieus systeem zelf de spoorbomen. Ook die spoorbomen zijn anders dan wij tot nu toe gewend zijn. Het zijn halve bomen, die slechts aan een zijde de rijbaan afsluiten. Het is dus niet mogelijk dat een onoplettend chauf feur, die de bomen niet neer ziet komen tussen de hekken gevangen wordt als in een kooi, waaruit hijzelf misschien wel zou kunnen ontsnappen, maar waar in zijn wagen een willoze prooi is voor de aanstormende locomotief. Wij hebben dezer dagen een voor proefje van deze nieuwe verbinding genomen. Wij hebben daartoe onze kleine wagen tot zijn maximale snel heid opgevoerd dit bij wijze van uitzondering over een lang traject. Geen moment hebben wij onze snel heid hoeven verminderen. Als een mes sneed het vehikel over de weg, soepel en zonder stoten. De ligging bleek uitstekend. Nergens werd de wagen uit de baan gewrongen, het geen wij van geen der andere auto snelwegen in ons land kunnen zeggen. De mogelijkheid om de maximale technische prestatie uit een auto te kunnen halen, is echter vrijwel de enige charme van deze zakelijke, nuchtere baan. Slechts hier en daar wordt de haastige chauffeur vergast op een vrien delijk panorama, overigens is er alleen de witte betonnen streep Voor de wielen en de voorruit. Vooral 's avonds kan dat na een vermoeiende dagtaak een ononderbroken gevecht tegen de slaap opleveren. Men is dan gevangen in de kleine wereld die door de koplampen als met felle voelsprieten wordt bestre ken. Eentonigheid is de enige metgezel. Weemoedig afscheid Daarom hebben wij op de terugweg de oude, versmade weg genomen en wij voelden ons, alsof wjj afscheid na men van een beminde. Abcoude, Nigtevecht, Baambrugge, Loenersloot, Loenen, Nieuwersluis, Breu- kelen, Maarssen en Zuilen, het zijn al len namen, welbekend en gevreesd bij de automobilisten. Zij zullen blij zijn dat Zij deze dorpen en de vele gevaarlijke bochten die er door kronkelen kunnen vermijden. De inwoners van deze plaatsen langs de schone en romantische Vecht begroe ten de nieuwe weg eveneens met veel vreugde. Eindelijk zullen zij zonder le vensgevaar kunr>n genieten van de schoonheid van hun dorp. De kinderen kunnen er betrekkelijk rustig spelen, zij hoeven alleen bevreesd te zijn voor het locale verkeer. Toch zijn niet allen met de nieuwe weg ingenomen. „Ik zit hier nu al vijf en twintig jaar en nog nooii heb ik het zo stil meegemaakt. U bent de vijfde klant van vandaag'". Zo spreekt een caféhouder, die op een van de drukste punten in Loenen een aardige uitspanning drijft. „Sedert October is er al niets meer aan. En och, als mers bestemd om door een mechani sche kracht, die er op aanweizg is, te worden voortbewogen. Een aanhangwa gen daarentegen die hier of daat staat is geen motorrijtuig in de zin der Wet. Een tram of trein is geen motorrijtuig, omdat ze langs spoorstaven rijden. Hoe staat „et nu met de bromfiets. Een bromfiets (rijwiel met hulpmotor) is een motorrijtuig in de zin van de wet. Alle bepalingen uit de wet zijn op een dergelijk voertuig van toepassing. La ter zullen we zien dat voor de voor schriften van Hoofdstuk 3 van het Re glement (hierin vinden we de gedrags regels voor weggebruikers) een rijwiel met hulpmotor gelijkgesteld is met een rijwiel. Dat een bromfiets op grond van de bepalingen van de Wet een motorrij tuig is, betekent, dat de eigenaar op dezelfde wijze aansprakelijk is voor door dit voertuig aangerichte schade als b.v. de eigenaar van een auto. Dat wil zeggen, dat men aansprake lijk blijft, - ook civielrechtelijk - al rijdt men er elf niet mee. Artikel 31, 2e lid, zegt namelijk: De eigenaar of houder, die het motorrij tuig niet zelf bestuurt, is aansprake lijk voor de gedragingen van degeen door wie hij het rijtuig doet of laat rijden. Voorzichtig dus met het uitle nen van bromfietsen. In een volgend artikel zullen we eens bekijken wie als bestuurder van een motorrijtuig wordt aangemerkt. (Van onze speciale verslaggever) Amsterdam heeft zeer lang moeten wachten, voordat zijn directe verbin ding naar het Zuiden over Utrecht tot stand kwam. Reeds lang voor de oorlog was men er ook bij Waterstaat van overtuigd, dat de oude historische kronkelweg langs de Vecht volkomen ongeschikt was voor het moderne verkeer, doch eerst in 1938 werd een bedrag van f 500.000 uitgetrokken uit het Verkeersfonds voor de aankoop van grond voor een nieuwe weg. De oorlog stak een spaak in het wiel, al werd er gedurende die tijd in zeer kalm tempo doorgewerkt. Begin 1947 kwamen de werkzaamheden weer op gang, doch het heeft nog zeven jaren geduurd, voordat Rijksweg 2 gereed kwam. Dit talmen heeft één voordeel gehad: Amsterdam heeft nu een model-weg, die zijn weerga in Europa niet vindt. Deskundigen van de A.N.W.B. hebben ons voorgerekend, dat de nieuwe Rijksweg aan hogere eisen voldoet dan de veelgeprezen Duitse Autobahnen en Italiaanse autostrada. Het principe van de autosnelwegen: twee gescheiden rijbanen met parkeer- stroken, ongelijkvloerse kruisingen en geen linksaf-verkeer, is hier volledig doorgevoerd. Het verkeersplein Oude Rijn, waar Rijksweg 2 uitmondt op de weg naar Den Bosch, en de grote verkeersweg RotterdamArnhem kruist, heet nu reeds het Centrale Kruispunt van Nederland. Men heeft bij de constructie geleerd uit de ervaringen van andere wegen o.m. van Rijksweg 4 van Amsterdam naar Den Haag. Daar heeft men in de Haarlemmermeer de hoofdweg met via ducten over de zijwegen geleid. Het gevolg was echter dat zeer zwaar ver keer de verbinding op niveau nam en de viaducten ontweek, hetgeen verschil lende malen tot ernstige botsingen heeft geleid. Bij Rijksweg 2 gaat het verkeer uit de zijwegen als regel over de hoofd verkeersweg. Er is moeilijk een weg in Neder land te vinden, buiten misschien de verbindingen rond Gouda, welke zo veel waterstaatkundige problemen heeft opgeworpen als de nieuwe Rijks weg 2. De route leidt door een der slapste veengebieden van ons land, waar men er op kan rekenen, dat elk dijklichaam vroeg of laat in de blub ber zal verzakken. De ontwerpers van de weg hebben daarom de meest radicale oplossing gekozen: op de plaats waar de nieuwe weg moest komen, is eerst een kanaal gebaggerd van 3% tot 7 meter onder het maai veld. Het kanaal werd vervolgens ge heel met zand gevuld. Dit heeft jaren geduurd. In totaal werd 5 millioen m3 klei en veen weggegraven en vervan gen door 7% millioen m3 zand. Deze enorme kwantiteit zand werd gewon- nen uit de Vinkeveense plassen, het Noordzeekanaal, het Amsterdam-Rijn kanaal en de Lage Weide bij Utrecht. Op dit hechte fundament rusten nu de twee 7.25 meter brede, gescheiden rijbanen met een parkeerstrook van 2.50 m. In totaal is de nieuwe Rijksweg 28 meter breed. Men verwacht dat reeds het volgend jaar de intensiteit tot bij de 6000 auto's dagelijks gestegen zal zijn. Hoewel statistieken moeilijk zeker heid kunnen geven, durven de ontwer pers van de weg te beweren dat het ongevalspercentage ongeveer één tiende zal zijn van de oude weg. De enige, overgebleven kruising op niveau is de overweg van het spoortje Nieuwersluis naar Uithoorn, (Jat slechts enkele malen daags wordt bereden. Men heeft de hoop dat dit lijntje geen lang leven meer beschoren zal zijn. Bij de aanleg van de weg zijn reeds veie informaties uit het buitenland over Rijksweg 2 gevraagd. Verschillende ma len hebben buitenlandse verkeerstech- nici de weg grondig bestudeerd en beproefd. Zij waren allen vol lof. Zoals bekend eindigt de weg op de nieuwe brug over de Amstel bij Am sterdam, welke volgende week tegelijk met de weg geopend wordt. Het verkeer in de richting van het centrum van de hoofdstad wordt geleid via de Amstel- dijk. In de Westelijke richting (Haar lem) wordt het verkeer via de grote, geasfalteerde opritten van de Rivieren laan, en Scheldestraat naar het Stadion plein geleid. Over de Boerenwetering bij de Diepenbrockstraat komt nog dit jaar een nieuwe brug. Aan het andere uiteinde, bij Oude Rijn, kan het verkeer in de richting Den Bosch nog tot Vianen op een weg met dubbele rijbaan rijden. De kruisende snelverkeersweg Rotter damArnhem voldoet reeds tot bij Vee- nendaal aan de hoge eisen van het moderne wegverkeer. De oude verbinding Amsterdam- Utrecht was een schoolvoorbeeld van een slechte verkeersweg. Op afstand van 42 km passeerde de wei 9 bebouwde kommen (11'A km be bouwing langs de weg). De weg tel de 126 bochten, waarvan 10 gevaar lijke, 78 driesprongen, 27 kruispun ten en 4 beweegbare bruggen. Ver der waren er 52 bushalten en golc er over 2H km een inhaalverbod Deze weg moest dagelijks bereden worden door 3000 personen-auto's 1400 vrachtauto's. 100 bussen en 1201 wielrijders. Het jaarlijkse ongeval- lencijfer was 150. De weg is 8 km korter; hij heeft geen kruisingen, behalve de slechti enkele malen per dag bereden spoor baan Nieuwersluis-Uithoorn. De verkeersintensiteit van Rijks weg 2 is geschat op 5000 a 6001 voertuigen, de capaciteit is natuur lijk vele malen groter. Volgens be scheiden schatting betekent de weg vergeleken met de oude kronkel weg, een besparing van 7% millioen voertuig-kilometers, VA millioen li ter benzine en 335.000 rij-uren pc jaar. In geld uitgedrukt bedraagt deze besparing f 3,2 millioen, vol doende om de weg in tien jaar aj te schrijven. Vredig ligt de oude weg van Amster dam naar Utrecht thans verlaten. Slecht» een enkele auto beweegt zich nog over dit verbrede jaagpad langs de schone Vecht. Thans kan men eerst volop ran de schoonheid van deze weg, van het kasteel Nijenrode, van de rivier en alle schone plaatsen langs de Vecht genie ten. In tegenstelling tot de romantiek van de oude, kronkelende weg, strek ken de twee rijbanen van de nieuwe autobaan zich kaarsrecht, nuchter en zakelijk, uit in het. vlakke polderland. De Wigwamuitzending van Zaterdag (17.0017.55 uur) bevat o.m. een ge sprek van kinderen met schrijvers en schrijfsters van jeugdboeken. Zondag 28 Maart (15.0015.20 uur) wordt een rondetafelgesprek uitgezon den over R.K. Openbare Leeszalen en Bibliotheken. In het avondprogramma van deze Zondag (21.4522.30 uur) is een wedstrijd opgenomen, getiteld „Waar 'heb ik dat gelezen?". Aan de hand van fragmenten uit het Neder landse proza moeten de deelnemers aan deze wedstrijd schrijvers en titels van boeken raden. Verdere uitzendingen met betrekking tot de Lectuurweek komen voor op: Dinsdag 30 Maart: 11.0011.30 uur: Causerie over „de Katholieke Keurraad voor Jeugdlectuur". 18.3018.52 uur: In het „Kompas" wordt een gesprek gevoerd met jonge mensen over de waarde van het lezen. 20.2020.30 uur: Korte beschouwing over het katholieke tijdschrift. Zaterdag 3 April: 9.009.05 uur: Ge sprek over de Boekenweek in de ru briek „Moeders Wil is Wet". 17.00—17.55 uur: In de Wigwam vindt een wedstrijd plaats voor jongens en meisjes. Drie hoofdfiguren uit geliefde jeugdboeken zullen elkaar in de studio ontmoeten en daar voor de microfoon met elkaar een praatje gaan houden. De kinderen moeten raden wie „wie" is. (Van onze correspondent) De buren van de vijftigjarige wedu we K. aan de Westenenkerweg 55 te Apeldoorn, hadden sinds Zondag geen enkel 'teken van leven meer vernomen van de alleenwonende vrouw. Men vreesde een ongeval en waarschuwde de politie. Deze verschafte zich gisteren toegang tot de woning, waar de vrouw op bed werd gevonden. Zij vertelde, dat zij Zondag een verlammend gevoel in haar benen had gekregen, waardoor het haar onmogelijk was op te staan. De vrouw had hierdoor gedurende vijf dagen voedsel noch drank tot zich kun nen nemen. Zij wordt thans door haar buren ver zorgd. Ais een slang kronkelt de oude weg van Amsterdam naar Utrecht zich door het dorpje Abcoude. Drie gevaarlijke boch ten moeten in dit korte traject gepasseerd worden. Het is een mooie weg, inderdaad, maar uiterst gevaarlijk. Enkele kilo meters meer naar het Westen strekt de nieuwe weg zich uit als een kaarsrechte baan met slechts een flauwe bocht in de richting Amsterdam. Op de linkerfoto hebben wij het grote verschil tussen de oude en de nieuwe weg scherp aangege ven. De rechter foto spreekt voor zichzelf. Als een mes doorsnijdt de weg het polderlandschap. Beide foto's werden door de K. L. M. gemaakt, terwijl dit fantastische project nog in aanleg was. Daarom ziet men op de rechtse foto nog slechts een rijbaan. De ganse weg is thans van twee rijbanen voorzien. Met de opening van Rijksweg no. 2, van Amsterdam naar Utrecht, wordt een nieuwe, be langrijke schakel toegevoegd aan het autosnelwegennet van ons land. Met de aanleg van auto snelwegen werd in 1932 begonnen en thans zijn reeds en kele honderd-en ki lometers van dat net in gebruik. Om trent 180 kilome ter weg is gereed met dubbele rijba nen, 215 kilometer met een rijbaan en 20 kilometer van Rotterdam naar Den Haag met vier rijbanen naast el kaar. Hiermede is men met de uitvoe ring van het auto snelwegenplan bij na op de helft ge komen. In totaal zal dit net 900 kilo meter lang worden. Op nevenstaand kaartje wordt dui delijk de loop van de in dit net ge dachte wegen aan gegeven. Van de weg van Den Haag en Rotterdam, via Utrecht naar Arnhem en vandaar aansluitend op de auto banen in Duitsland, is reeds een gedeelte gereed. Van Rotterdam naar Gouda moet de tweede rijbaan worden aangelegd. Van Utrecht naar de Klomp is ook nog slechts een baan gereed en verder zal men thans gaan beginnen aan de afwerking van de reeds voor en tijdens de oorlog opgeworpen aarden baan. Van Utrecht uit, via Zwolle naar Groningen en Leeuwarden, is nog niets te zien, evenmin van de aansluiting daarop van de snelweg van Ztvolle, via Arnhem, Nijmegen en Venlo naar Maastricht en België. Ook de weg Enschede, Apeldoorn, Amsterdam en Utrecht wacht nog op uitvoering, evenals de directe verbinding van Amsterdam met Rotterdam. Aan deze laatste weg wordt reeds op verschillende plaatsen intensief gewerkt. Hoewel ons verkeerswegennet in vergelijking met het buitenland een uitstekend figuur slaat het is wellicht niet verwaand te zeggen, dat wij over de beste wegen van het ganse Europa beschikken zal het echter nog jaren duren voordat het ganse net van pri maire autosnelwegen gereed zal zijn. Maar dan zijn wij ook door geen land ter wereld op dit gebied meer te slaan. 2 RjSANBN /SeHIFO ri/baan Geneert, 2e m urrvoniM» 2 rijbanen in uit voering VOORLOPIG OOFVOgKIURO TBAjcd Al/TOSNeiWeOBN IN schema A U T O Stee L WEQE* VOL GAS Amsterdam^Utrecht

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7