Na ontploffing in de Middellandse Opvarenden op vier na in veiligheid Wilde staking in haven van Rotterdam Naguib gedwongen zijn besluiten in te trekken i Nog geen parlemen tair bewind; Revolutionnaire Raad blijft Nieuw experiment van Lucebert Prins Bernhard opgewekt en bruingebrand terug Tot hoofd en hart "MORRIST Proces tegen Pools Wijbisschop op komst? Aanleiding futiliteitoorsaak spanning Ionen-prijzen Israëlische aanval op Jordaanse dorpen Nasser wint tweede slag I Experimentele krijgsmacht geweerd bij prijsuitreiking A toomoefening Nieuw Fokker-passagiersvliegtuig maakt kans in de VS. NESB-leiders roeren zich weer Het weer DE MENTOR VAN DE K.N.S.M. HET OP DE PLAATS VAN DE RAMP Te Caracas Tiende Inter-Ameri kaanse conferentie geslot en Negen doden k AMSTERDAMSE PRIJZEN Grotere bereidheid tot samenwerking Bussum S- J H. Vader weer in staat de H. Mis op te dragen Falcon Tweedjassen f 59.50 MAANDAG 29 MAART 1954 77ste JAARGANG No. 25950 K l ----- Mill BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. IJmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. J. W. Boerrlgter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severin. Wnd. hoofdredacteur: W van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeter» hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich hei recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 BRITS TROEPENSCHIP GEHEEL UITGEBRAND Gistermorgen heeft zich aan boord van het Britse troepenschip „Empire Windrush", dat met ruim 1500 opvarenden onderweg was van Kure in Japan naar de Engelse haven Southampton, een ontploffing voorgedaan, waarna het gehele schip uitbrandde. De ramp had plaats in de Middellandse Zee, ongeveer 20 mijl ten Noord-Westen van Algiers. Dank zij de opmerkelijke discipline aan boord en de snelle hulp van andere schepen konden alle pas sagiers en alle leden van de bemanning op vier na in veiligheid worden gebracht. Het eerste schip, dat het reddingswerk ter hand kon nemen, was het 2.079 ton metende Nederlandse motorschip „Mentor" van de K.N.S.M. Alle geredden zijn inmiddels naar Algiers overgebracht, waar zij zo nodig medische hulp konden ontvangen. De Poolse com. autoriteiten bereiden een proces voor tegen de wjjbisichop van Kardinaal Wyszinski, mgr. A. Baraniak, die vorig jaar October ongevee te zelfdertijd als de Kardinaal werd gear resteerd, meldt, Radio Vaticana. Onmid dellijk na zjjn gevangenneming werd een begin gemaakt met het verzamelen van bezwarend bewijsmateriaal. Radio Vaticana meldt verder, dat dit materi aal afkomstig is van gevangen priesters die vroeger werkzaam waren in de Ka tholieke Caritas, welke thans onder re- 1; e rings toe zicht staat. Ook zouden de communistische autori teiten proberen materiaal los te krijgen van gearresteerde leden van de Maria- congregaties, en van de Katholieke Ac tie. Mgr. Baraniak, die 50 jaar oud is. vergezelde 2% jaar geleden Kardinaal wyszmski naar Rome in zijn functie van secretaris, welke functie hij reeds rekleedde onder Kardinaal Hlond. Reeds tijdens het proces tegen mgr. Kaczmarek in de herfst van het vorige jaar werd er tijdens de rechtzitting over gesproken, dat mgr. Baraniak inlichtingen aan het buitenland zou hebben verstrekt. Een van deze inlichtingen zou het me morandum betreffen dat het gezamenlijk Eplspocaat van Polen aan de Poolse pre sident had gericht en waarin hij de re gering beschuldigde van moedwillige vernietiging der kerk. Mgr. Baraniak behoort tot de congregaties van de Sa- lesianen. Voordat hjj tot zijn belangrijke func tie in het kerkelijk bestuur van Polen werd geroepen, was hjj werkzaam in het onderwijs. (K.N.P.) Gisteren is te Caracas de laatste zit ting gehouden van de tiende Inter- Amerikaanse Conferentie. Bijna driedui zend personen waren aanwezig toen door de afgevaardigden der verschillende Amerikaanse staten de „eindacte" werd ondertekend. De „eindacte" bevat alle door de conferentie goedgekeurde reso luties, met name over het diplomatiek en territoriaal asylrecht en over de ont wikkeling der culturele betrekkingen. De pedel van de Katholieke Universiteit H. Christen is benoemd tot administratief hoofdambtenaar in algemene dienst van de Universiteit. Tot adjunct-pedel is benoemd C. P. M. Wolf. De „Empire Windrush" mat 14.651 ton. Het was het voormalige Duitse passagiersschip „Monte Rosa", dat aan het eind van de tweede wereldoorlog door Engeland is overgenomen. Behalve de bemanning bevonden zich aan boord 978 leden van de Britse landmacht, 150 marine-mensen en 140 leden van de R.A.F. In Singapore waren bovendien 277 vrouwen en kinderen aan boord ge komen. Volgens de gezagvoerder, kapitein W. Wilson, had de ontploffing om een uur of zes plaats in de machinekamer. Er ontstond een brand, die zich snel uitbreidde en die de bovendekken al spoedig met een dichte rook vulde. De kapitein maakte onmiddellijk a- larm. Een officier en drie bemannings leden kwamen om het leven, toen zij de brand poogden te bestrijden. Achtereen volgens kregen eerst de vrouwen en kinderen, vervolgens de militairen en tenslotte de leden van de bemanning bevel het schip te verlaten. Alles ging uitermate vlot. Binnen twee uur, aldus de kapitein, waren alle opvarenden van boord. Men neemt aan, dat het aantal zwaar gewonden beperkt is. De „Mentor" was gistermorgen onder weg van Tunis naar Oran, toen men om streeks zeven uur op twaalf mijl af stand een rookwolk ontdekte. Bijna op datzelfde ogenblik kwamen er noodsei nen binnen van de „Empire Windrush". De kapitein van de „Mentor" gaf bevel met grote snelheid naar de opgegeven plek te koersen. Binnen een uur was men het hevig brandende schip tot op enkele hon derden meters genaderd. Een van de pijpen van de „Windrush" was omge vallen en het schip maakte een slag zij van tien graden. De zee was kalm en het was uitermate gunstig weer. Overal om de „Mentor" heen dreven reddingsboten en mensen met zwem gordels om. Ondertussen waren al maatregelen ge nomen om de drenkelingen aan boord te nemen. Ook het Italiaanse tank schip „Taigete" en het Noorse stoom schip „Hemselfjell" waren inmiddels gearriveerd. De „Mentor" nam 55 leden van de bemanning en 293 militairen aan boord. Er werd hete koffie, brood, ge bak en jenever uitgedeeld. Natte kleren werden gedroogd en zij, die alleen het vege lijf hadden geborgen, konden wat broeken en truien lenen. De „Taigete" nam de vrouwen en kinderen op en de rest van de schipbreukelingen werd verdeeld tussen de „Hemselfjell" en een Brits stoomschip, de „Socotra". De Britse Admiraliteit heeft het vlieg kampschip „Triumph" en de torpedo- bootjagers „Saintes" en ,St. Witts" op dracht gegeven zich naar Algiers te be geven om de geredden verder naar En geland te brengen. De vrouwen en kin deren hebben de nacht bij Algierse ge zinnen doorgebracht. De militairen kre gen onderdak in het militaire kamp bij Algiers. (Reuter-AP-AFP) Enige duizenden losse havenarbeiders te Rotterdam zijn Zaterdagochtend, zo als wij in een deel van onze vorige edi tie nog konden melden, In staking ge gaan. De aanleiding is een futiliteit, het ha len van een kopje koffie door een ar beider. die ondanks een waarschuwing van zjjn baas, het terrein waar hij werk te verliet. De oorzaken moeten dieper ge zocht worden n.l. in de spanning die er heerst tussen lonen en prijzen. De ar beiders zjjn vanochtend weer aan het tverk gegaan. De staking is uitgegaan van het On afhankelijk Verbond van Bedrijfsver enigingen. Ook de E.V.C. heeft zich aangesloten. De Uniebonden hebben *ich niet achter deze staking gesteld. Zaterdag is op een vergadering die het O.V.B. had belegd een resolutie aangenomen, waarin geprotesteerd wordt tegen willekeurige strafmaat regelen in de haven. Na de staking zal de actie voor betere loon- en arbeids voorwaarden met alle ten dienste staande middelen worden voortgezet. Op deze bijeenkomst hebben namens O.V.B. het woord gevoerd de heren A. v. d. Berg en L. van Os. De laatste wees er op, dat het dalen van de pro ductie de werkgevers onaangenaam zou zijn. Er zou een langzaam-aan-actie kunnen worden gevoerd. Volgens hein zou er in de haven een basisloon van f 65,per week moeten komen. Nadat namens de E.V.C. enkele eisen waren gesteld, wees de voorzitter van de Vakgroep haven en aanverwante be drijven van de Centrale bond van werk nemers in het transportbedrijf, de heer R. Laan jr. er op dat deze actie een steekvlam is, waardoor men zich niet van het goede spoor moet laten bren gen. Hij acht het nodig, dat de aange slotenen bij de Haven Arbeidsreserve zich zouden organiseren. Het niet geor ganiseerd zijn is een rem bij de verdere ontwikkeling, die in de haven tegemoet moet worden gezien. Hij wilde toege ven, dat er tekortkomingen zijn. Hij zag het neerleggen van het werk niet als onbegrijpelijk, doch vroeg zich af of men tenslotte op deze wijze zijn verlangens verwezenlijkt zal krijgen. De Centrale bond onthoudt zich daarom van het geven van medewerking aan deze wijze van actie voeren, want vol gens hem is deze strijd gedoemd te mis lukken. Volgens berichten uit Jordanië hebben twee compagnieën van het Israëlische leger vannacht aanvallen gepleegd op de dorpen Nahaleen en Djaba. Ongeveer tweehonderd man namen aan de actie deel. Zij waren gewapend met mitrail leurs, granaten en mijnen. Negen Jor- daniërs zouden om het leven zjjn geko men, terwijl er 17 werden gewond. (AFP) Tot slot van een zeer chaotisch weekeinde is gisteravond in Cairo bekend gejnaakt, dat generaal Naguib zich neerlegt bij het voortbestaan van de revolutionnaire raad. Hij heeft de intrekking aanvaard van de eerder ge nomen besluiten onj de politieke partijen in Egypte te doen herleven, alge mene verkiezingen le organiseren en een constituerende vergadering bijeen te roepen. Hij heeft, om kort te gaan, moeten zwichten voor de revolution- j naire elementen, die zich hebben geschaard om de figuur van de vice-premier, luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser. Precies drie weken geleden moest Nasser toegeven, dat het prestige van Naguib te groot was, om hem zonder meer uit al zijn functies te kunnen ontzetten. Thans blijkt Naguib de kracht van de revolutionnaire raad te hebben onderschat. vw.-.wf.yvyyy. ISfp - Koning Saoed van Saoedi-Arabië, die op het ogenblik in Egypte is, heeft in Cairo met president Naguib en luitenant-kolonel Gamal Abdel Nasser, de Egyp tische vice-premier, gesproken, om te trachten het politieke geschil tussen beide Egyptische staatslieden door bemiddeling op te lossen. Koning Saoed tezamen met president Naguib, toen laatstgenoemde zijn gast tijdens zijn officiële bezoek een geschenk aanbood. Kort nadat Zaterdagavond in een der bovenzalen van het Stedelijk Museum te Amsterdam de bijeenkomst was be gonnen. waarop de oorkonden, beho rende bij de kunstprijzen 1953 van de gemeente Amsterdam aan de winnaars werden uitgereikt, verscheen de dichter Lucebert, rijk uitgedost als „Keizer der Vijftigers", de naam waaronder de ex perimentele dichter hoopt de Literatuur geschiedenis binenn te gaan. in gezel geschiedenis binnen te gaan in gezelschap van zijn gemalin en 'n klein gecastumeerd gevolg, zijn „symbolische experimentele krijgsmacht" (die. qeloyen wij, veel ge leek op de krijgers van Gysbreght van Aemstel) in de hall van het Museum. Hij werd daar luide toegejuicht door aanhangers, bewonderaars en andere toevallig aenwezigen. David Kouwenaar stak de trompet en na het krijgshaftig geschal vroeg hopman Bert Schierbeek voor het gezelschap officieel tot de plechtigheid te worden toegelaten. Er ontstonden echter enige moei lijkheden, aangezien de bijeenkomst besloten was en de dichter Lucebert vanwege de prijs voor zijn bundel „Apocrief" wel een uitnodiging had ontvangen, zijn experimentele krijgs macht echter niet. Het is ons niet ge heel duidelijk geworden of men de Keizer der vijftigers, alhoewel hij niet in die kwaliteit uitgenodigd was, toch heeft willen toelaten; in ieder geval is hij niet verschenen en heeft men zijn „gewapend" gevolg geweerd, waarbij dan zelfs de gummiknuppel is gehanteerd. De genodigden, die boven bijeen waren, hebben van de wapenfeiten be neden aanvankelijk weinig gemerkt. Nadat burgemeester d'Ailly de avond had geopend, hield Sem Dres den een causerie, die hij een borduur werk noemde over de vraag: in hoe verre doen de overheden goed werk door het geven van opdrachten en prijzen aan kunstenaars? Hij besloot zijn causerie met de opmerkingen: de overheid blijve voorzichtig met de keuze van hen, die zij voor een op dracht aanwijst; de overheid onthoude zich van een eigen kunstoordeel, en zij met prijzen niet te gul. Mej. T. Keessen en de heer J. Holt- man beiden leerlingen van het Am sterdams Conservatorium voerden de bekroonde suite voor viool en piano van Robert de Roos (cultureel attaché bij de Ned. ambassade te Parijs) uit. Het Nederlands Kamerkoor, onder leiding van Felix de Nobel, bracht de bekroon de compositie voor koor a cappella van Rudolf Escher „Le vrai visage de la paix" een gedicht van Paul Eluard ten gehore. Met een persoonlijk woord voor elk reikte wethouder De Roos de oorkon den uit aan de winnaars van de litera tuur-, toneel-, muziek- en typografie- prijzen: dr. A. A. Alberts (novellebun del „De Eilanden"), mr. Abel J. Herz- berg (toneelstuk „Herodes"), Rudolf Escher, Helmut Salden (typografische verzorging van „verzameld werk" van Paul van Ostayen, reeds eerder be kroond met de Werkman-prijs). Robert de Roos was verhinderd aanwezig te zijn. In de loop van de avond las burge meester d'Ailly van Lucebert het vol gende telegram voor: „Wij, Lucebert en ons gevolg, zijn helaas door stedelijke strijdmacht verhinderd op waardige wijze oorkonde in ontvangst te nemen". Men mompelt, dat zijn bevoegdheden opnieuw beperkt zullen worden. De enige concessie van Nasser zou de be noeming zijn van een burger tot pre mier. Gisteren en eergisteren heeft Nasser alle terrein herwonnen, dat hij voordien mocht hebben verloren. Zaterdag riepen alle arbeiders bij de openbare vervoers diensten een proteststaking uit. Kort daarna werden soortgelijke stromingen merkbaar in de grote textielbedrijven van Mahalla el Koebra. in de Nijldelta. Men eiste „voortzetting van de revolutie" en opschorting der parlementaire vor men tot na het tijdstip, waarop de „bui tenlandse imperialisten" uit het land verdreven zouden worden. Een groot aantal officieren dreigde de kazernes niet meer te verlaten, als de revolutionnaire raad zou worden ont bonden en de politieke partijen in hun oude rechten werden hersteld. Koning Saoed van Saoedi-Arabië pro beerde nog voortdurend te bemiddelen tussen Naguib en Nasser en zelfs liet hfj aankondigen, dat hij een dag later (vandaag) uit Egypte zou vertrekken dan oorspronkelijk in zijn bedoeling lag. Ook vandaag is de koning er echter niet in geslaagd de beide officieren tot elkaar te brengen. Vanochtend is hij uit Cairo naar zijn land teruggekeerd. Bij het afscheid op het Vliegveld in generaal Naguib in elkaar gestort van uitputting. Men neemt aan, dat de voorgenomen on derhandelingen tussen de President en Nasser zullen worden uitgesteld. In Cairo werd ook vandaag weer druk ge demonstreerd. Aan vertegenwoordigers van de bui tenlandse pers deelde Naguib mee, dat twee derde van de revolutionnaire raad intrekking wenste van de beslui ten, die het einde van de militaire re gering en de terugkeer naar een civiel regime beoogden, maar hij had de raad duidelijk gemaakt, dat dit standpunt niet juist was, al was het alleen om het gezag van de raadsbesluiten niet te ondermijnen. Enige tijd later deelde de minister van voorlichting, majoor Salah Salem, desondanks mee, dat de ontbinding van de revolutionnaire raad op 24 Juli niet door zal gaan. (Reuter- AFP-AP) Kort voor zijn terugkeer naar Nederland ziet men hier Prins Bernhard, zit tend op de pilotenstoel van een nieuwe Republic F-84 F TLunderstreak gevechtsbommenwerper te Farmingdale (N. Y.). De prins laat zich door Mundy 1. Peale (midden), de president van de Republic Aviation Corpora tion, de nieuwe uitvindingen,, aangebracht aan dit vliegtuig, uitleggen. De Republic Vliegtuigfabriek was de laatste industrie, die Prins Bernhard tijdens zijn bezoek aan de V. S. bracht. Ook Gerben Sonderman is hevig geïnteresseerd. (Van onze speciale verslaggever) Gebruind en opgewekt is Z. K. H. Prins Bernhard vanmorgen kwart over elf teruggekeerd van zijn reis door de Verenigde Staten, die drie weken, geduurd heeft. Op het platform werd hij begroet door H. M. de Koningin en tal van officiële autoriteiten, onder wie de minister van Oorlog ir. C. Staf en de president-directeur van de K.L.M., de heer I. A. Aler. „Het is een buitengewoon interessan te reis geweest, die mij door het groot ste deel van Amerika heeft gevoerd, van het midden tot de Westkust", zo vertelde de Prins bij zijn aankomst. „Ik heb een groot aantal vliegtuigen, ook marinevliegtuigen, fabrieken en vlieg- bases gezien, en ik heb de training van piloten gadegeslagen en een bezoek ge bracht aan de luchtlandingstroepen." De Prins heeft een enorme vooruit gang geconstateerd en de grote paraatheid van de luchtmacht van de VS heeft zeer veel indruk op hem gemaakt. „Het was uitermate be moedigend een zo geleid wapen met pi loten van zulk een niveau gade te slaan:', zo verklaarde de Prins. Hij achtte het mogelijk dat de Ne derlandse Luchtmacht nog dit jaar de eerste Thunderstreaks zal ontvangen, straaljagers met pijlvleugels, een aan merkelijk verbeterde versie van de tactische jager onze luchtmacht thans heeft. Bij zijn besprekingen met luchtvaart- 4-:' -J..? Soldaten van de Amerikaanse 278ste regiments-gevechtsgroep Infanterie heb ben een atoomoefening meegemaakt. Er werden gewone explosieven gebruikt die tn een vijver bij Fort Endevens tot ontploffing werden gebracht en die het TT 7 7 beeld van eenatoom-explosie moesten nabootsenom de soldaten te gewen- tlOnaefCl CTl tWee ldl'llie III nen aan de aanblik en het geluid van een atoomexplosie. J Hoe meer zorgen wij hebben over I onze kinderen, hoe dierbaarder zij ons worden. Voor het eerst sedert het begin van zijn ziekte, ruim twee maanden geleden heeft Z. H. de Paus gisteren in zijn par ticuliere kapel weer de H. Mis opgedra gen. (AFP). Morgen wordt de heer P. Stuyvenberg te Bussum 102 jaar. „Ome Piet", zoals hij wordt genoemd, heeft op zijn honderdste verjaardag „beloofd" 110 jaar te zullen worden. Zijn familie telde verscheidene sterken. Zijn vader is 93 geworden. zijn zuster is nu 92, zijn schoonzuster 91, zijn vrouw is op 85-jarige leeftijd overleden. autoriteiten in de VS is ook de Fokker S. 14 ter sprake gekomen, het straal-les- vliegtuig van Fokker. Maar, zo vertelde de Prins, dit overleg is voorlopig nog zonder succes gebleven. Naar aanleid-ine van zijn vlucht met een Superdakota, een verbeterde ver sie van het werkpaard van de lucht macht, de Dakota, vertelde de Prins dat dit toestel „een goed vliegtuig" naar hii zei geen bedreiging vormt voor de Nederlandse en Franse vliegtuigin dustrie, daar de Douglasfabrieken ten gevolge van de militaire orders geen gelegenheid hebben deze machine te bouwen. „Er bestaat hierdoor inderdaad een mogelijkheid dat Fokker voor de F 27 ..Friendship" een afzetgebied in de V.S. zal vinden", zei de Prins in antwoord op onze vraag. Zoals bekend werkt Fokker thans aan de eerste twee proto types van dit passagiersvliegtuig, die ongeveer eind volgend jaar gereed zul len komen. Naast Fokker heeft ook de Franse vliegtuigindustrie een vervanger van de Dakota in ontwerp. In dit verband zei de Prins dat hij in Amerika een veel grotere bereidheid heeft geconstateerd met de Europese vliegtuigindustrie samen te werken dan bij zijn vroegere bezoeken. Een inter nationale organisatie, speciaal voor dit doel gesticht, zal in Mei in ons land een vergadering beleggen, aldus deelde Prins Bernhard mede. Van deze conferentie kan men de eerste resultaten van de zo gewenste samenwerking verwachten, zo zei hij. Op een vergadering van „Het Sociaal Weekblad", orgaan ter voorlichting van nationaal-Europees georiënteerde groe peringen, hebben Zaterdagavond in een der kleine zalen van Krasnapolsky te Amsterdam de leiders der NESB, Paul van Tienen en mr. J. Wolthuis, alsmede M. Volraat, als oud-verzetsstrijder aan gekondigd, het woord, gevoerd. Mr. Wolthuis sprak over het NESB- proces en de politieke aspecten daarvan, Paul van Tienen lichtte enkele doelstel lingen van zijn beweging toe. Op straat werden voor de aanvang door een twintigtal personen aan voor bijgangers en bezoekers van hotel-restau rant Krasnapolsky pamfletten uitge reikt, waarin zij werden aangemaand „niet te dulden dat fascisten opnieuw de kop opsteken." „Wij roepen u daarom op hiertegen met klem te protesteren", luidde de slotzin. Het pamflet was getekend met „Ver enigd Verzet 1940—1945." Op verzoek van de organisatoren der vergadering hielden rechercheurs in burger en agenterf van politie van het bureau Warmoesstraat in en buiten Krasnapolsky een oogje in het zeil. Tot onregelmatigheden is het niet gekomen. Advertentie (tot Dinsdagavond) Zwaar bewolkt en later plaatselijk enige lichte regen. Vannacht hier en daar mist. Tot matig toenemende Zuidelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Zon: 6.22-19.09. Maan: 4.26-13.58. I

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1