Tweede waterstofbom tot ontploffing gebracht Naguib behoudt zijn functies Tweede T.H. opent waar schijnlijk in 1956 Verkregen inlichtingen van het grootste belang geacht Veiligheidsraad bijeen voor Israëlische kwestie? Bedreigd politicus schiet twee betogers neer Beangstigend probleem Crisis in data Tot hoofd en hart Russisch veto in de Veiligheidsraad Resolutie controle op atoomenergie Nieuw bloedig incident: een plaatselijke reactie Het weer BEGIN VAN STUDIE ALLEEN MET EERSTEIAARS De luxe-diesel Amsterdam—Parijs Beter lenteweer PROEFGEBIED EERST ZORGVULDIG AFGEZOCHT GfehuKKIü beforeijcu toy! STAAT VAN BELEG IN EGYPTE Rector A. Tillemans (MSC) verongelukt Beroep op Egypte lijdt nu schipbreuk Japans Parlement: Gabardine Mantels f 89.50 „Empire Windrush" vanmorgen gezonken Amerika is bereid handel met Oost-Europa uit te breiden Kathedraal van Rouen weer open Rode nederlaag in Zuid-Italië Voorstad van Bagdad loopt onder water Zesjarig jongetje door auto overreden DINSDAG 30 MAART 195a 77ste JAARGANG No. 25951 w—««WI ui. 11 HI wpj^ipn^ppp «SNWiSMjmaM ■W&WQKV.-y,«v;.^vpwfl, cM'VWW.'Wwo De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft bekend gemaakt, dat Vrijdag op het Amerikaanse proefterrein in de Stille Oceaan een tweede waterstofontploffing teweeg gebracht is. In een communiqué van de com missie wordt verklaard: „Lewis L. Strauss, voorzitter van de commissie, die hedenmorgen van de proefterreinen der commissie op de Marshall-eilanden teruggekeerd is, heeft verklaard, dat de tweede proef in de huidige reeks met waterstof wapens op Vrijdag 26 Maart met succes genomen is. Ter voor bereiding van de proefneming hebben de manschappen en radarinstallaties van eenheden van marine en luchtmacht het gebied zorgvuldig afgezocht. Geen schepen werden in het gebied ontdekt. Door de reeks proefnemingen worden inlichtingen verkregen, die voor de landsverdediging van het groot ste belang zijn. De Sovjet-Unie heeft gisteren in de Veiligheidsraad haar veto uitgesproken over een Nieuwzeelandse resolutie, dit Egypte verzoekt om opheffing van de belemmering der scheepvaart op Is raël door het Suez-kanaal. De Nieuwzeelandse resolutie, waarin „ernstige bezorgdheid" uitgesproken wordt over het niet inwilligen door Egypte van een verzoek van de Veilig heidsraad in 1951 tot het opheffen der genoemde belemmering, had de steun van Engeland, de Verenigde Staten en Frankrijk. Acht landen stemden voor de resolutie, Sovjet-Unie en Libanon stemden tegen en (nationalistisch) China onthield zich. Doordat de Sovjet-Unie tegen stemde geld de resolutie als verworpen. De Sov jet-Unie heeft thans voor de 59ste keer haar veto uitgesproken in de Veilig heidsraad. (Reuter). De vijf belangrijkste Japanse politie ke partijen, zowel van regering als op positie, hebben vandaag gezamenlijk in het Huis van Afgevaardigden een resolutie-ontwerp ingediend, waarin gevraagd wordt om internationale con trole op atoomenergie. Het ontwerp gaat uit van de liberale partij van pre mier Josjida, de afzonderlijke Japanse liberalen, de progressieven en de so cialistische partijen van de rechter- en linkervleugel. In het resolutie-ontwerp wordt er bij de Verenigde Naties op aangedrongen, om „daadwerkelijke en passende maat regelen te treffen voor internationale controle op het militair gebruik en proefnemingen met atoomenergie om vreedzaam gebruik hiervan te bevor deren". Premier Nehroe van India heeft gis teren een beroep gedaan op de Verenig de Staten en op alle andere landen, die waterstofbommen bezitten, geen proe ven meer te nemen met dit wapen. De nawerking van de jongste waterstof - bomontploffing op Bikini op mens en dier is volgens Nehroe een „zichtbare aanwijzing", dat de mens zich thans van krachten bedient, die hem volkomen uit de hand gaan lopen. Ook van weten schappelijke zijde houden de waar schuwingen aan. Professor Greene, kernphysisch specialist aan de univer siteit van Cincinnatti, eiste gisteren een onmiddellijke controle „nu het nog tijd is". De mensheid beschikt over genoeg splijtbare stoffen om zichzelf te ver nietigen, aldus professor Greene. Toch vreest hij niet zozeer de ketting reactie als wel de gevolgen van het radio-actieve stof, dat over een uitge strekt gebied zou kunnen neervallen eii de ionisatie van de atmosfeer zou kunnen veranderen. Dit zou de ver schillende klimaten volkomen anders kunnen maken, aldus de professor. Het Japanse blad „Asahi" meldde gis teren, dat communistische agenten trachten radio-actieve as en kleding te stelen van het vissersvaartuig „Geluk kige Draak" en zijn bemanning, die be sneeuwd zijn m§t de as van de water stofbomexplosie te Bikini op 1 Maart. Naar verluidt zou het voor een deskun dige mogelijk zijn uit deze as belang rijke conclusies te trekken. Ook de Ja panse regering legt grote belangstelling aan de dag voor de vissers en hun vaar tuig. De Britse premier, Sir Winston Churchill, heeft gisteren besprekingen gevoerd met zijn persoonlijke adviseur voor de atoomenergie, Lord Cherwell. Vandaag zal hij in het Lagerhuis spre ken over de jongste ontwikkelingen van nieuwe wapens. Chet Holifield, democratisch lid van de Amerikaanse congrescommissie voor de atoomkracht, heeft verklaard presi dent Eisenhower te zuilen vragen in het openbaar te willen uiteenzetten hoe de toedracht was van de eerste waterstof bomontploffing op 1 Maart j.l. op de Marshalleilanden in de Stille Oceaan. Holifield, die de ontploffing zelf heeft gadegeslagen, zeide dat het nodig is de „in de gehele wereld ontstane verwar ring, vrees en hysterie weg te nemen". Hij verklaarde zich ook een voorstander van het terzake verstrekken van meer inlichtingen aan het Amerikaanse Huis van Afgevaardigden. (Reuter—A.F.P.—A.P.) De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, verklaarde gistermiddag in het Lagerhuis, dat Groot-Brittannië met de Verenigde Staten en Frankrijk overleg pleegt over de wenselijkheid de Veiligheidsraad spoedig bijeen te roe pen om de toestand aan de Israëlisch-Jor daanse grens te bespreken. Het jongste incident vormt de aanval, die twee Is- BaRTELOORISSTRAAT 20 TEL. 13439 Advertentie (tot Woensdagavond) Wisselende bewolking met enkele verspreid optredende buien. Over wegend matige Zuidwestelijke wind. Koudere nacht. Overdag ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zon: 6.19-19.10. Maan 4.47-15.23. Vanmorgen in alle vroegte is het Britse troepentransportschip „Empire Windrush" op ongeveer 50 mijl ten Noord- Westen van Algiers gezonken, zo heeft de Britse torpedobootjager „Saintes", die het door brand geteisterde schip naar Gibraltar wilde slepen, gemeld. De Britse minister van vervoer, Len nox Boyd, heeft bevel gegeven een on derzoek in te stellen naar de brand Spanje In Cadiz zijn gistermorgen wee vrij krachtige aardschokken ge veeld, waardoor de bevolking werd op geschrikt. Slechts hier en daar is lichte schade aangericht. raëlische compagnieën, volgens berich ten uit Jordaanse bron, gepleegd zouden hebben op de Jordaanse dorpen Naha- leen en Dj aba, en waarbij drie tot tien Jordaniërs om het leven zouden zijn ge komen. De Israëlische premier Mosje Sjaret merkte naar aanleiding van dit incident op: „Dit is een plaatselijke re actie op het in de nacht van Vrijdag op Zaterdag vermoorden van een Israëli sche wachtsman in het dorp Kissalon door een Jordaniër, die muilezels wilde stelen." Het Jordaanse kabinet heeft de overval terstond besproken op een ver gadering. waarbij ook koning Hoessein tegenwoordig was Waarnemers van de Ver. Naties zijn naar Nabaleen ver trokken om ter plaatse een onderzoek in te stellen. (Reuter-AP-AFP). Pater A. Tillemans (M.S.C.) rector van de H. Hartkerk te Overhoven bij Sittard is Maandagmiddag op de Rijksweg bij Nieuwstadt om het leven gekomen. Pater Tillemans stak ter hoogte van de Hol- tummerweg per rijwiel de Rijksweg over. Hij werd overreden door een auto bus uit Echt. De bus kwam terecht in een greppel naast de weg. Recor Tillemans werd geboren te Ven- ray in 1883 en trad later toe tot de Con gregatie van de Missionarissen van het H Hart. Hij werd priester gewijd in 1908. Sedert 1948 was hij rector in Over hoven. De Requiemmis zal Vrijdag te Sittard worden opgedragen waarna de begrafe nis zal geschieden op het kloosterkerk hof te Stein. Harold Stassen, de directeur van het Amerikaanse bureau voor hulpverlening aan het buitenland, heeft vandaag in een conferentie met Engelse en Fran se ministers verklaard, dat Amerika be reid is tot een zekere herziening van de lijst van goederen, die vallen onder het verbond inzake de levering van strategische goederen aan de communis tische landen, doch dat de Amerikaanse regering geen volledige opheffing kan aanvaarden van het leveringsverbod in zake goederen, die voor oorlogsdoelein den kunnen worden gebruikt. De bijeenkomst, die vandaag is ge opend en 2 dagen zal duren is bijeen geroepen ter bespreking van het voor stel van sir Winston Churchill om uit breiding van de handel tussen Oost en West-Europa mogelijk te maken door beperking van de lijst der onder het verbod vallende goederen. Op Zondag 28 Maart is de beroemde Go- thische kathedraal van Rouen wederom voor godsdienstoefeningen opengesteld. De kathedraal werd, tijdens de laatste wereld oorlog zeer ernstig beschadigd. De restauratiewerkzaamheden duurden bijna tien jaar. Tijdens de herstellings werkzaamheden werd het graf ontdekt van Jean de Lancastre, Hertog van Bedford, een regent van de Engelse koning voor Nor- mandië. Hij stierf in 1435. Enkele minuten nadat Koning Saoed van Saoedi-Arabië (midden) met zijn vliegtuig vertrokken was, kreeg de Egyptische president Naguib (rechts),- die de vorst uitgeleide deed, gisteren een flauwte. Later, tijdens een vergadering van de Revolutionnaire Raad in zijn woning, is hij voor de tweede maal flauw gevallen. Het heeft er alle schijn van, dat niet alleen zijn prestige, maar ook zijn gezondheid in de laatste dagen heeft geleden. (Van onze Haagse redacteur) Naar wij vernemen bestaat er een goede kans, dat in September 1956 een begin gemaakt zal kunnen worden met de colleges voor de eerste studenten aan de Tweede Technische Hogeschool te Eindhoven. Het ligt in de be doeling in 1956 alleen te beginnen met eerstejaars studenten; daarna kan dan van jaar tot jaar de tweede T.H. geleidelijk worden uitgebouwd. Er zal wel meteen een practicum komen, doch aan de eerste laboratoria is men, naar verwacht wordt, eerst in 1958 toe. Naar wij menen te weten, bewegen de voorlopige prognoses voor het begin zich rond zeventig studenten en acht hoogleraren. In een periode van tien jaar zou de Eindhovense T.H. echter kunnen uitgroeien tot een hogeschool met ongeveer duizend stu denten. Tegelijk met de mededeling, dat de revolutionnaire raad „op verlangen van het volk van Egypte" besloten had de verantwoordelijkheid voor het landsbeleid tot in 1956 te blijven dragen, gaf de Egyptische minister van Voorlichting, majoor Salah Salem te kennen, dat het nu maar uit moest zijn met de demonstraties en de proteststakingen. „Wilt ge de imperialisten soms in de kaart spelen?" luidde nu zijn vraag. President Naguib, wiens prestige door de gebeurtenissen van het afgelopen weekeinde nogal geleden heeft, is gisteren twee keer flauw gevallen, eerst op het vliegveld van Cairo, toen hij koning Saoed uitgeleide deed, en later tijdens een vergadering van de revolutionnaire raad in zijn woning. Intussen is meegedeeld, dat Naguib zijn functies van president, premier en voorzitter van de revolutionnaire raad zal behouden. Doktoren zijn van mening, dat Naguib liidt aan aderverkalking en aan te ho ge bloeddruk. Gistermorgen en gister middag heeft hij versoheidene uren moeten rusten Daarna werd medege deeld, dat hij goed vooruit ging. Ter wijl het pleit al in zijn nadeel beslecht was. deden opgewonden betogers nog een aanval op de president van het Ho ge Gerechtshof, dr. Sanoeri, die zij be- I schuldigden van verraad en samenwer king met Naguib. Dr Sanoeri was genoemd als een van de personen, die in aanmerking zou- den komen voor het premierschap, in- dien men zou overgaan tot de benoe ming van een burger in die functie. Dr. Sanoeri verzette zich met wapen geweld en het resultaat was, dat twee betogers zwaar werden gewond c.q. gedood. Minister Salem kwam ijlings aangereden, bracht de menigte tot kalmte en nam dr. Sanoeri met zich mee De chef staf van het Egyptische le- De ontwikkeling van het gehele pro ject wordt mede beïnvloed door de bouwcapaciteit te Eindhoven. In zijn memorie van antwoord aan de Eerste Kamer heeft minister Cals enige nadere mededelingen gedaan over het voorbereidende werk, dat inzake het tweede instituut voor technisch hoger onderwijs wordt verricht door de com missie-s' Jacob. Er is een sub-commissie gevormd onder voorzitterschap van prof. dr. O. Bottema, rector-magnificus van de T. H. te Delft, welke commissie zich bezig houdt met de studieprogramma's, examen- en promotieregelingen, studie duur e.d. Een tweede sub-commissie onder voor zitterschap van de burgemeester van Eindhoven, mr. H.. Kolfschoten, houdt zich bezig met de vraagstukken, verbon den aan de inpassing van de hogeschool in de stedelijke samenleving van Eind hoven. Een derde commissie waarvan de leiding is toevertrouwd aan ïr. Th. Tromp, lid van de Raad van Bestuur van de N.V. Philips, ontwerpt de bouwpro gramma's en begrotingen en .stelt een onderzoek in naar het geschiktste bouw terrein. Tenslotte zal er onder voorzit terschap van oud-minister s' Jacob nog een vierde sub-commissie worden ge vormd, die de bestuursregeiing en een schema voor de samenwerking met de Delftse T.H. gaat ontwerpen. Een coalitie van centrum en rechter vleugel heeft Zondag bij gemeenteraads verkiezingen in Castellammare di Sta- bia, een stad van 60.000 inwoners in Zuid-I,talie, de communisten en hun socialistische bondgenoten de meerder heid ontnomen. Deze coalitie, bestaande uit Christen democraten, liberalen, monarchisten en neo-fascisten, kreeg 15.000 stemmen te gen 14.591 stemmen voor het linkse blok ger, generaal-majoor Amer, heeft daar op voor geheel Egypte de staat van be leg afgekondigd. Troepen en tanks be zetten de voornaamste punten van de stad Cairo en speciaal de buitenlandse legaties en ambassades stonden onder zware bewaking. Gisteravond was de rust in Cairo voor een belangrijk deel hersteld en overal hadden de stakende arbeiders hun werkzaamheden hervat. Majoor Salem, die mededeelde, dat de revolutionnaire raad onverminderd zal blijven voortbestaan, kondigde de vor ming aan van een nationale raadgeven de vergadering, waarin alle standen en organisaties van de bevolking vertegen woordigd zullen zijn. met name ook de vakbonden. (Reuter-AP-AFP). e zelfs door de deskundigen 1 blijkbaar niet meer te voorziene M-S en te berekenen gevolgen van waterstofbomontploffingen doen den ken aan de geschiedenis van de tove naarsleerling, die wel de formules wist om allerlei onheilen te veroor zaken, maar het machtswoord, waar mee hij deze weer kon bezweren, was vergeten. Het enige verschil echter is, dat de leerling tenslotte nog gered kon worden door de tovenaar, maar dat de atoomgeleerden op hun gebied nog geen instantie hebben, die hun te hulp kan snellen om de gevolgen van hun werk binnen de berekende per ken te houden. Het gebeurde op de atol Eniwetok demonstreert van de ene kant de ontstellende macht van de moderne techniek en van de an dere kant de machteloosheid van de mens tegenóver de „verrassingen", die diezelfde' techniek blijkt te kunnen opleveren. Nu wordt wel beweerd, dat de gebleken verschrikkelijkheid van de nieuwste waterstofbomont ploffing de grootmachten zal doen terugdeinzen voor het gebruikmaken van hun vinding, zodat er het behoud van de vrede mee gediend zou wor den, maar dat is naar onze mening niet meer dan 'n vrij hachelijke specu latie. De „koude oorlog" wordt nu al jaren lang gevoerd met het tegen el kaar opbieden met steeds afschuwe lijkere geheime wapens, die in een nieuwe „hete oorlog" heel de wereld tot een chaotische ruïne dreigen te maken, en dat dit niet alleen maar op bluf is gebaseerd, hebben de ervarin gen rondom Eniwetok thans overdui delijk bewezen. Het bestaan van zulke infernale vernietiging smiddelen al leen reeds kan een onverantwoorde lijke machtswellusteling in de verlei ding brengen ze te gebruiken. Het jongste verleden heeft ons wel ver leerd ons over de onbestaanbaarheid van dergelijke dollemannen nog il lusies te maken. Zo langzamerhand schijnt het sta dium te zijn aangebroken, waarin wij ons moet gaan afvragen of de gevol gen van de toepassing der modernste afweermiddelen niet nog verschrikke lijker zullen zijn dan de rampen, die wij er mee willen afweren. De wereld zal moeten worden bevrijd van de vrees voor het onberekenbare atoom- geweld, dat zelfs de deskundigen uit de hand is gevallen. Hoe dat verwe zenlijkt kan worden, zolang de meest definitieve internationale afspraken nog door de een of andere wereldmis- dadiger kan worden geschonden, blijft het beangstigende probleem. 25 Februari: Naguib afgezet als president, eerste minister en voor zitter van de revolutionnaire raad. Hij heeft huisarrest. Nasser heeft de macht aan zich getrokken. 27 Februari: Naguib weer president na een opstand van cavalerie-offi- cieren. Nasser is nog eerste minister. 1 Maart: de aankomst van Naguib in Khartoem ter gelegenheid van de opening van het Soedanese parle ment gaat met relletjes gepaard. 8 Maart: Naguib weer aan de macht hq bekleedt de functies van pre sident, premier en voorzitter van de revolutionnaire raad. Nasser is vice-premier en geen voorzitter meer van de revolutionnaire raad. 15 Maart: Naguib verstevigt zijn macht door zichzelf weer tot mili taire gouverneur van Egypte te ver klaren. Van 7 Maart af was Nasser dat geweest. Met deze Luxueus ingerichte trein zal op 23 Mei a.s. de rechtscreekse dieseltreinverbinding ParijsAmsterdam worden geopend. De rit zal^es uur duren, dat is twee uur korter dan normaal. In de trein is slechts één klasse en elke coupé biedt plaats aan zesn>ersonen. De machine, welke de gestro omlijnde rijtuigen voorttrekt, heeft een vermogen van 840 pk. Door de overstroming van de Tigris is gisteren de moderne voorstad van Bagdad, „Nieuw Bagdad", onder water gelopen. De meeste bewoners konden naar de rechteroever van de Tigris vluchten. De schade bedraagt reeds dertig millioen gulden. Het leger heeft de leiding in handen genomen om de stad voor overstroming te sparen. (Van onze weerkundige medewerker) Vandaag zal er vrijwel in het gehele land nog enige regen vallen onder in vloed van een storingsfront van een de- pressiegebied tussen IJsland en Schot land. dat in Oostelijke richting ons land passeert. Boven Scandinavië is een hoge- drukgebied in opbouw. Hierdoor ne- men de luchtdrukverschillen en hiermee I samenhangende ook de wind toe. Mor gen zijn opklaringen te verwachten en de kans op regen is dan klein. De ver- dere ontwikkeling hangt voor een groot deel af van wat het hogedrukgebied boven Scandinavië, dat al 1035 millibar sterk is, gaat doen. De mogelijkheid is aanwezig, dat dit maximum geleidelijk naar midden-Europa komt en aanlei ding zal geven tot beter lenteweer. Al zullen de temperaturen voorlopig nog niet belangrijk stijgen, toch is er dan meer kans op zonneschijn. H. M. de Koningin begroet op het platform van Schiphol Prins Bernhard, die gistermorgen van zijn reis door de Verenigde Staten, die drie weken heeft geduurd, is teruggekeerd. Naastenliefde is allereerst een juiste houding tegenover ander- mans persoonlijkheid, Het zesjarig zoontje van de familie Beemster te Hem Venhuizen is toen hij bij het uitgaan van de school plot seling de rijweg overstak, door een auto gegrepen. Het kind was vrijwel onmiddellijk dood. BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraai 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: J. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren. ABONNEMENTSPRIJS 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1