CHURCHILL erkent zijn onmacht in Lagerhuis Het Bloemenfeest in zicht Pleegmoeder van Anneke Beekman in arrest II A; Engelse regering weet niet wat Amerika bezig is te doen Atoombommenwerper neergestort Bollenstreek staat voor de ontvangst gereed „A gilt from Dirk Gereedschapspakketten in v.m. rampgebied uitgereikt Verder herstel in gevaar Ml ]R DE ATOOMBOMEXPERIMENTEN VAN AMERIKA Z.H. de Paus voor T.V.? Waterstofbom No. 2 was een succes m. Flater van Herv. Kerk in Z.-Afrika Tot hoofd en hart Officiële mededeling: Mede de hand gehad in verdwijning van Betty Melhado? Het weer l S Unema WOENSDAG 31 MAART 1954 78sfe JAARGANG No. 25952 Als zijn gezondheid het toelaat Lewis Strauss: Jordanië klaagt bij de Veiligheidsraad Waakzaamheid tegen hondsdolheid 20 km. voor onze Oostgrens geconstateerd Keukenhof verwacht half millioen bezoekers Keukenhof verwacht half millioen kijkers ,,R.K. Nederlanders ongewenste immigranten Grote dankbaarheid voor Rode Kruis-hulp Weer een Nederlander gearresteerd in Indonesië Principiële dienstweigering Drie jaar geëist tegen twee soldaten II BaRTELJORISSTRAAlT 20 TEL. 13439 Falcon Tweedjassen f 59.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Pmuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W Severln. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE HAARLEMSCHE COURANT ADVERTENTIETARIEF 28 cents per millimeter- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEMENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal. Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 (Van onze Londense correspondent) Op de gedrukte agenda voor de Lagerhuiszitting van gisteren bevonden Zich achttien tot Churchill gerichte vragen over de Amerikaanse experimen ten met waterstofbommen, waarover in Brittannië zeer grote ongerustheid heerst, vooral sedert duidelijk is geworden, dat de ontploffing van 1 Maart leidde tot gevolgen, welke niet waren voorzien. Churchill gaf antwoord op de vragen in één enkele verklaring, waarvan het afleggen een van de meest vernederende ervaringen geweest moet zijn voor de voormalige oorlogsleider. Want wat Churchill gisteren in feite be leed, was, dat hij vrijwel geheel onmachtig staat tegenover wat Amerika gelieft te doen op het gebied van atoomwapenen en dat hij zelfs niet bij machte is van Amerika informatie te eisen, zodat de Engelse regering althans weet wat het is dat de Amerikanen bezig zijn te doen. Een aanzienlijk deel van de Labour- Oppositie scheen niet te beseffen dat het nipt Churchill was die aan invloed heeft verloren, doch dat het Engeland is dat definitief niet langer behoort tot de grote mogendheden die de wereldpoli tiek bepalen, en dat er een internationale machtsverschuiving heeft plaats gevon den welke Engeland heeft beroofd van de beslissende stem welke het niet zo lang geleden nog bezat. In zijn verklaring zei Churchill dat de Informatie welke de Engelse regering bezat om-rent de Amerikaanse atoom experimenten „onvermijdelijk beperkt" was en dat Amerika, dank zij de bestaan- Be kans is niet uitgesloten, dat Z. H. de Paus in Juni a.s. ook op het Neder landss televisiescherm zal verschijnen. De Paus heeft er in toegestemd, dat by de internationale televisie-uitwisseling in de maanden Juni en Juli a.s. ook uit zendingen worden verzorgd uit het Va- ticaan, en wel Zondag 6 Juni van zes uur tot kwart voor zeven. Indien zijn gezondheid het toelaat, zal Z. H. de Paus zelf vanuit zyn werkkamer een woord tot de Europese toeschouwers richten. De voorzitter van de Amerikaanse atoomcommissie, Lewis strauss, heeft tegenover journalisten verklaard, dat de proefnemingen met de waterstofbom in de Stille Oceaan een succes zijn ge weest. Hfj gaf verder de raad „niet be zorgd te zyn" over de onverwachte kracht van de ontploffing. Strauss, die zelf by de tweede proef aanwezig is ge weest, was tevoren bij de president ge weest. Hy had toen een kaart by zich van het gebied van de Stille Oceaan waar de eerste proeven van de lente- ■erie (1 en 26 Maart) gehouden werden. De Amerikaanse minister van Oorlog, Charles Wilson, heeft ook een perscon ferentie gehouden over de H.-bom. Vol gens hem waren de gevolgen van de recente proef „ongelooflijk". Op de vraag wat hij hiermede bedoelde, zeide hij, dat alles in de moderne beschaving ongelooflijk is. Vijftig jaar geleden zou men bijvoorbeeld niet aan televisie of radio gedacht hebben. By de tweede proefneming van de huidige reeks was niemand van het per soneel gewond, noch door radio-activi teit noch anderszins. De waterstofbom en de atoombom zijn volgens Wilson de wapens, waarop Amerika vertrouwt als afweer tegen oorlog. De minister deelde mede dat hij in Mei een inspectiereis naar het Verre Oosten hoopt te ondernemen. Mogelijk zal hij het strijdtoneel in Indo-China bezoeken. (ReuterA.F.P.). Het Jordaanse kabinet heeft gisteren besloten de aandacht van de Veilig- heidsraad te vestigen op „de Israëlische aanval op het Jordaanse dorp Naha- leen", die aan negen Arabieren het leven zou hebben gekost. De Jordaanse premier, dr. Moelki, Verklaarde na de kabinetszitting onder meer: De aanval op Nahaleen is uitge voerd door misdadige en bloeddorstige Israëlische elementen, waarbij gebruik is gemaakt van eenheden van het ge regelde Israëlische leger". (Reuter) Grote waakzaamheid tegen honds dolheid is geboden, nu deze gevrees de ziekte tot in het Duitse grensge bied is doorgedrongen. Deze ziekte is op 20 km van onze Oostelijke grens geconstateerd. Op vossen, die de ziekt verspreiden, dient ook scherp te worden gelet. Op iedere gedode volwassen vos is een premie van tien gulden gesteld en op iedere /os van minder dan twee maan den oud een premie van vijf gulden. De mvoer var honden uit West-Duits- land is alleen mogelijk, indien bewijs kan worden overgelegd, dat de dieren kort geleden tegen hondsdolheid zyn in geënt. SPANJE. Een rechtbank te Ocana heeft 34 mannen veroordeeld tot straf fen, variërend van één tot twintig jaar gevangenisstraf, omdat zij getracht zou den hebben de (verboden) communisti- »che partij weer op te richten. de Amerikaanse wetgeving, niet in staat was geheime informatie af te staan over dit onderwerp. Met betrekking tot een voorstel dat verdere experimenten het voorwerp behoren te vormen van inter nationaal overleg en internationale con trole, zei Churchill dat de MacMahon- wet dit belette. Doch hij voegde hieraan toe dat. zelfs indien zulks niet het ge val ware geweest, hij zelf niet bereid zou zijn een dergelijk vcirste] te doen. Hij verklaarde begrepen te hebben uit uitlatingen van Amerikaanse zijde dat de ontploffingen van 1 Maart en 26 Maart behoorden tot een serie welke za] worden voortgezet in de maand April. En hij gaf uiting aan de hoop dat Amerika een mogelijkheid zou vinden om Engeland in te lichten over wat bezig was plaats te grijpen. Zodra de explosie van 26 Maart had plaats gevonden, was dit feit in Engeland ge registreerd door middel van zekere in strumenten. In verband met het feit dat de Presi dent van Amerika probeerde het Con gres over te halen hem grotere vrijheid te verlenen voor het geven van infor matie aan bondgenoten, hoopte Churchill dat er in het Lagerhuis niets gezegd zou worden dat de bestaande „vele gunstige tendenzen" nadelig zou kunnen beïn vloeden. Hij verklaarde dat de Engelse regering niet bij machte was de Ame rikaanse regering over te halen de ex perimenten met de waterstofbom te staken, en hij herinnerde er terecht aan dat, toen Rusland eendere experimenten ondernam, er geen stemmen waren op gegaan om de Britse regering te bew" gen stappen te ondernemen bij de Sovjetregering. Hy beschouwde de huidige Amerikaan se experimenten als een wezenlijk on derdeel van het defensiebeleid, van een bevriende mogendheid zonder wier kolossale macht en edelmoedige hulp Europa zich in doodsgevaar zou bevin den. Engeland zou de wereld een slechte dienst bewijzen, indien het probeerde moeilijkheden in de weg te leggen aan de Amerikaanse, vooruitgang bij het ontwikkelen van hun overweldigende macht op het gebied van een wapen „dat het grootst mogelijk afschrikwekkend middel vormt tegen het uitbreken van een derde wereldoorlog" Attlee gaf namens de oppositie uiting aan de grote ongerustheid over de Ame rikaanse bomexperimenten. Hij vroeg of het niet mogelijk was te komen tot een conferentie „op het hoogste plan" voor het bespreken „niet slechts van de bomexperimenten, maar ook van het gehele en ernstige probleem waarvoor zich de wereld geplaatst ziet". Churchill antwoordde, dat algemeen bekend was wat zijn eigen standpunt was ten aan zien van een ontmoeting van staats hoofden, doch men moest hiervoor een gunstig ogenblik uitzoeken, want het zou een ramp zijn, indien een poging tot het houden van een dergelijke bij eenkomst zou leiden tot een botte wei gering, waarvan het effect vele jaren zou duren. Toen Attlee met het oog op dc bestaande bezorgdheid aandrong op meer informatie, zei Churchill botweg, dat slechts dc Amerikaanse regering be schikte over de informatie, welke Attlee begeerde. De oppositie, c'.e gedeeltelijk werd geïnspireerd door sterke anti-Ameri kaanse gevoelens, zocht een debat te forceren, doch kreeg niet haar zin. Van daag komt de fractieleiding van Labour bijeen om haar officiële politiek vast te leggen ten aanzien van de Amerikaanse houding met betrekking tot de water stofbomexperimenten. Zij zal een debat eisen, zo mogelijk voor het raasreces. Een honderdtal leden van de Labour- partij diende gisteravond een motie in, waarin wordt geëist, dat de Britse re gering alles in het werk zal stellen om het ontploffen van verdere monster- bommen te beletten en om een interna tionale overeenkomst tot stand te doen brengen, welke atoomwapenen zal ver bieden en welke verdere experimenten met deze wapenen voor oorlogsdoel einden zal voorkomen. Brandweerlieden en geneeskundig personeel snelden toe, toen een enorme tien-motorige B-36 bommenwerper van de Amerikaanse luchtmacht Maandag bij zonsondergang op de Fairchild-luchtbasis in Spokane in de start neerstortte. Zeven van de tien inzittenden kwamen om het leven. Het vliegtuig, 's werelds grootste atoombommenwerper, zwenkte plotseling naar rechts af, kort nadat het los gekomen was van de grond. Na de oorlog heeft het Centraal Bloembollen Comité drie documen taire kleurenfilms laten vervaardi gen. Verleden jaar rijpte daarom het plan eens een speelfilm te maken. Als titel werd gekozen „A gift from Dirk" met Bob de Lange en Teddy Schaank in de hoofdrollen. Dirk is een kleine schippersjongen, die -o graag de Firebird (de parkiettulp) zou willen bezitten. Zijn vader brengt hem naar Keukenhof, waar de jongen van een tuinman zo'n bol in een potje ten geschenke krijgt. Als de bloem zich ontplooid heeft, biedt hij deze zijn moeder aan. Opvallend goed zijn de kleu ren van Gevaert en zeer suggestief de beelden van oud-Amsterdam (het straatorgel ontbreekt niet). Het filmpje is voor Amerika be de üd en daar zal het zoetige sen timentele slot het beter doen dan bij ons. De handeling is wat traag en de nasynchronisatie kan ons niet bekoren. Wij willen echter aanne men, dat de Amerikanen er van zullen smullen, want de regisseur Sigmund Miller weet wat dadr ge vraagd wordt. Terecht kreeg de heer Walter Roozen een applausje voor alle zor gen aan de voorbereiding van „Dirk" gegeven. Achter de bestuurstafel in het fraaie raadhuis van Sassenheim hadden gisteren weer in het aanzicht van een groot aantal persvertegenwoordigers en V.V.V.-functionarissen de burgemeesters der „bollen-gemeenten" plaats genomen. De gebruikelijke ouverture van het bloembollenseizoen, dat dit jaar zijn hoogtepunt op de Paasdagen zal hebben. Reserveringen hebben reeds uitgewezen, dat ruim 100.000 Duitsers, 40.000 Amerikanen en karavanen Belgen (ééndagstochten) naar de streek zullen trekken om de charme van de Hollandse voorjaarsbloemen te bewonderen: op de velden, op Keukenhof, tijdens het corso „Melodie in bloemen" en door de mozaïeken. En wie nog niet kan komen zal Hollands glorie kunnen zien in de kleuren-geluidsfilm „A gift from Dirk", in opdracht van het Centraal Bloembollen Comité te Haarlem vervaardigd onder regie van de Amerikaan Sigmund Miller. Tijdens de première werd ons gisteren al medegedeeld, dat deze speelfilm in de Verenigde Staten grote bijval heeft genoten. verder een internationaal muziekcon cours (30 corpsen), een narcissenrally voor bromfietsen en auto's (11 April), kindercorso etc. De Schotse muzikanten zullen op 24 April des avonds in het gebouw van de H.B.G. te Lisse concer teren. Architect J. M. Heikens uit Voor burg ontwierp een toepasselijke straat versiering voor het dorp. Voor Noordwijk is de Tulpenrally (aankomst 28 April) het voornaamste. Het bal zal niet ontbreken. Op 8 en 9 Mei wordt in de jachthaven van Sassenheim een reünie van motor boten gehouden. De officiële ontvangst door Jacoba van Beieren zal voor de toeschouwers een spectaculaire verras sing zijn. De andere bollendorpen organiseren ook rallys en brengen mozaïeken aan. Het bloemencorso op Zaterdag 24 April belooft een gebeurtenis te wor den. Acht muziekcorpsen, waaronder twee Schotse bands in ceremonieel te nue verlenen medewerking. De praal wagens zullen voorstellingen geven van beroemde wereld-melodieën. Teneinde ouden van dagen en invaliden in staat te stellen de stoet goed te volgen zullen voor hen speciale plaatsen in Hillegom en Lisse gereserveerd worden, echter met de restrictie, dat aanmelding voor af bij de politie aldaar is geschied. In Hillegom zal de demonstratietuin van „Treslong" ongetwijfeld ook veel aandacht trekken. Wie per N.Z.H. van Haarlem naar Keukenhof rijdt, mag de rit voor een bezoek aan deze intéres sante show onderbreken. Noemen wij Minister Beyen zal Vrijdagmiddag de nationale bloemententoonstelling Keukenhof openen. De stand der ge wassen was gisteren als volgt: in de kassen is zeer veel te zien. Buiten bloeien de crocussen, de narcissen zijn al gesprongen of wachten op de zon, de hyacinten kleuren en de tul pen zullen op tijd de beschutting der bladeren ontvluchten. In het nieuwe paviljoen zal men de kunst van het bloembinden in practijk kunnen zien. Tweehonderd maanvissen bevolken een reusachtig aquarium. Het publiek kan meedoen aan een prijsvraag betreffende de mooiste modeltuin. Verder is op het De aartsbisschop van Kaapstad, Mgr. Owen McCann, heeft geantwoord op een recente verklaring van de Hervormde Kerk in Zuid-Afrika, waarin katholieke Nederlanders ongewenste immigranten werden genoemd. In zyn antwoord spreekt de aartsbisschop de hoop uit, dat de Nederlanders in Znid-Afrika zelf op deze aanval zullen reageren. De verklaring der Hervormde Kerk noem de als „ongewenste immigranten" be halve katholieken ook ongelovigen en communisten. Mgr. McCann voegt er aan toe, dat de katholieken alle recht hebben in Zuid- Afrika te zijn. Van zuiver nationaal standpunt bezien, zo zegt hij, hebben de katholieken in Zuid-Afrika, ofschoon niet zo groot in aantal, een proportio neel enorme bijdrage geleverd aan het algemeen welzijn, vooral voor wat be treft het onderwijs, de sociale activiteit en de verheffing van de zeden. (K.N.P.). al weer met 2 H.A. uitgebreide ter rein een miniatuur-berglandschap gemaakt, waarin de fraaiste rots- planten bloeien. De parkeerterreinen zijn zodanig vergroot, dat het te verwachten re- cordbezoek in dit lustrumjaar schatting een half millioen kijkers volledig kan worden opgevangen. De Koning en de Koningin van De nemarken zullen een bezoek aan Keu kenhof brengen. Ten gerieve van de buitenlandse bezoekers wordt op 22 April een Zeeuwse Streekdag gehou den, tijdens welke Jacoba van Beieren met groot gevolg haar entrée zal ma kel». „Typical Dutch" zal een en ander zijn, voorspellen de organisatoren. Dertig deskundige gidsen staan klaar om binnen- en buitenlandse gasten rond te leiden. Zoals bekend zullen nelicopters gasten van Brussel naar de Keukenhof brengen, met tussenlandingen in Haar lem en Zandvoort. Héél pril zijn nog de kleuren in het bloemencentrum van Nederland, de „Keukenhof" te Lisse, en schuchter de eerste uitstapjes, die de zwanen en de eendjes in de zon-beschenen vijvers maken. Als onderdeel van het agrarisch plan van het Nederlandse Rode Kruis tot hulpverlening aan de slachtoffers van de watersnood heeft de voorzitter van het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis Dinsdag in Zuidland, op het eiland Putten, 't eerste gereedschapspakket uit gereikt. In alle gemeenten in het ramp gebied zullen dergelijke uitreikingen ge schieden. Elk pakket omvat landbouw gereedschappen ter waarde van f 150. Aan de uitreiking te Zuidland ging een samenkomst in café „Meiborg" voor af. De burgemeester van Zuidland, de heer L. de Kool toonde zich bijzonder er kentelijk voor de enorme hulp die het Rode Kruis heeft verleend'. De voorzit ter van het hoofdbestuur van het Rode Kruis, ir. F. C. C. Baron van Tuyll van >_>erooskerken van Zuylen, zeide op de „Ring" te Zuidland, dat deze gereed schappen afkomstig zijn uit Canada, De nemarken en Zweden. Maar ook andere land hebben grote hoeveelheden gezon den. Baron Van Tuyll reikte hierna aan een der zwaarste getroffenen een spa over, waarna hij de verscheidene gereedschap pen in een door de getroffenen meege brachte zak deed. De waardë van elk pakket bedraagt f 150, Gezinnen met volwassen in de landbouw werkzame zoons ontvangen nog een aanvullend pakket ter waarde van f 40. In Zuidland alleen zullen 162 gezinspakketen worden uitgereikt en voorts 33 aanvullende pakketten. O In Salatiga is gearresteerd de heer B. F. van der Jagt, employé van de suikerfabriek Panglah in het Tegalse. Hij wordt ervan verdacht contact te onderhouden met de Darul Islam. Van der Jagt, die met va- cantie in Salatiga was, is op transport ge steld naar Pekalongan, vanwaar het ver zoek tot aanhouding afkomstig was. PERZIË. Generaal Djavadi, presi dent van het militaire hof, dat het be roep van de Perzische oud-premier Mossadeq zal behandelen, heeft meege deeld, dat de audities 3 of 4 April zul len beginnen. Liefde eist voorkomendheid en I beleefdheid. J Naar wij thans officieel van de zijde van het Openbaar Ministerie vernemen is 22 Maart te Hilversum gearresteerd mevrouw L.van M., dè pleegmoeder van Anneke Beekman. Zij is in de sindsdien .verlopen dagen voorgeleid aan de Officier van Justitie te Amster dam, mr. F. Hollander, die bij da rech- ter-commissaris haar inbewaarstelling heeft gevorderd. De rechter-commissa- ris heeft dienovereenkomstig gelast, waarna 30 Maart de rechtbank de ge vangenhouding van verdachte voor 30 dagen heeft bevolen. Er zijn thans aanwijzingen, dat me vrouw L.Van M. mede de hand heeft gehad in de verdwijning van Betty Melhado, tezamen trouwens met een of meer van haar familieleden. Nadat Betty enige tijd hieT te lande verbor gen is gehouden door verdachte is zij volgens de thans bestaande aanwijzin gen in een auto te zamen met Anneke Beekman door verdachte en haar voortvluchtige zuster Elisabeth naar het klooster te Valmeer bij Tongeren (Bel gië) overgebracht. De thans gedetineerde mevrouw L.— Van M. was de pleegmoeder van An neke Beekman, doch heeft aldus de Officier van Justitie niettemin goed gevonden dat het kind jarenlang met een harer zusters in België onder valse naam ondergedoken was. Bovendien staat nu vast, dat de pleegmoeder van Betty haar pleegkind jarenlang in een Belgisch klooster, eerst te Valmeer en daarna te Sint Truiden, onder vaise naam heeft laten opvoeden. De Officier van Justitie, die tot dus verre tegenover de pers steeds heeft volgehouden niets van een arrestatie van mevr. L.—Van M. af te weten, be sluit zijn mededelingen met de opmer king: „In het belang van het onderzoek heeft het Openbaar Ministerie tot nu toe gemeend niet de toedracht, voor zover arrestatie van mevrouw L.van M." Nieuwe arrestatie In opdracht van de officier van Justi tie te Amsterdam heeft de Rijksrecher che opnieuw een arrestatie verricht in verband met de zaak-Anneke Beekman. Mqvr. D.-van M. uit Haarlem, een nicht van de op 22 Maart te Hilversum gear resteerde ex-voogdes van Anneke Beek-, man, werd Maandag verzocht 's avonds op het Haarlemse hoofdbureau van politie te komen voor het geven van inlichtin gen. Daar aangekomen is zij door Rijks rechercheurs gearresteerd en overge bracht naar Amsterdam. (Van een bijzondere medewerker) In 1952 heeft de commissie-midden groepen, ingesteld door de Katholie ke Volkspartij, een drietal rappor ten uitgebracht, waarin de betekenis van de middengroepen voor ons gehele volk en hun materiële omstandigheden dui delijk werden belicht. Het onderzoek naar het welvaartspeil van de werkers der middengroepen leverde een ontstel lend resultaat'. Het reëel beschikbare inkomen van die categorie, uitgedrukt in procenten van dat in 1938, bleek se dert 1938 te zijn gedaald tot 60 a 65%. De commissie gaf een aantal maatrege len aan om tot de dringend nodige ver betering van de financiële positie der middengroepen te geraken. Naast enke le fiscale maatregelen, werd voorge steld een geleidelijke salarisverhoging, waardoor het welvaartspeil van de mid dengroepen in 1956 zou moeten zijn ge stegen tot pl.m. 80% van het niveau van 1938. Deze commissie onderzocht le vens, of deze salaris verbetering, natio- naal-economisch bezien, mogelijk zou zijn. Een voorzichtige raming van het nationaal inkomen in de jaren 1953 tot en met 1956 gaf de commissie de over tuiging. dat de voorgestelde salaris-ver betering alleszins verantwoord zou zijn en dat deze niet zou gaan ten koste van het welvaartspeil van andere catego rieën der bevolking. Inderdaad is het na tionaal inkomen in 1953 aanmerkelijk toegenomen en recente publicaties van wege het centraal planbureau bevatten c-ck voor 1954 een optimistische prog nose. Als groot-werkgeefster neemt de over heid bij de sanering van de maatschap pelijke positie van de werkers der mid dengroepen een soort van sleutel positie in. Met prijzenswaardige ac tiviteit heeft de Algemejie Rooms- Katholieke Ambtenarenvereniging (ARKA) dan ook vrijwel onmid dellijk na het verschijnen van de KVP-rapporten over de middengroepen een rapport gepubliceerd. „De weg naar herstel", waarin voor het overheidsper soneel concreet werd aangegeven welke maatregelen nodig waren om voor het overheidspersoneel te geraken tot d» positie-verbetering, welke de KVP-rap- porten als gerechtvaardigd en noodzake lijk hadden aangegeven. In 1953 is inderdaad een verbetering van de salarissen van het overheids personeel verkregen, welke een deni vellerende tendenz bevat, overeenkom stig de voorstellen, in de KVP- en ARKA-rapporten voor dat jaar gedaan. Ondanks de verdere toeneming van het nationaal inkomen schijnt echter bij de rijksoverheid de animo niet groot te zijn om in 1954 de volgende phase van het herstel der middengroepen door een deaivelleringsmaatregel te verwezenlij ken. Bii de behandeling van de begro ting van Binnenlandse Zaken in le Eerste Kamer toonde het katho lieke Kamerlid de heer Derksen zich een warm pleitbezorger voor de rechten van dit ten achter gestelde deel van het overheidspersoneel. Het antwoord van Minister Beel was zonder meer teleur stellend. De minister beriep zich op het verschil in waardering van gelijknamige functies in 1938 en thans, waardoor men niet zonder meer kan stellen dat het re- ele inkomen tot 60 a 65% was terugge lopen. Blijkbaar had de minister zo gauw geen commissie bij de hand om deze als kapstok te laten fungeren en daarom verschool de bewindsman zich achter een nieuwigheid op het gebied van de salarisbeoordeling: de werk- classificatie. Bij de replieken wees de heer Derksen er terecht op, dat men geen opvoering van de salarissen tot 100% van het peil van 1938 heeft ge vraagd, maar tot 80%. Een marge van 20% dus, waarmede het „risico", dat een of andere categorie ambtenaren tot iets boven 100% van het reële inkomen van 1938 zou stijgen, voldoende is gedekt. Bovendien voerde de heer Derksen aan, dat de werkclassificatie wordt toegepast voor handarbeiders en voor hoofdarbei ders in lagere rangen. Men kan deze niet zeker niet op het ogenblik gebruiken als een soort wondermiddel om vast te stellen hoe de beloning van middelbare en hogere ambtenaren zal moeten zijn. Minister Beel was echter tot geen enkele toezegging bereid. Het ziet er voor de verdere denivel lering van de bezoldiging van de mid dengroepen dus niet rooskleurig uit. Als men uitsluitend aan de regering het initiatief laat, zal de actie van de KVP, resulterende in haar middengroepen rapporten, voor drie-vierde deel een slag in de lucht blijken te zijn geweest. Sr is dan ook alle aanleiding voor de katholieke Kamerfracties om het be leid van de minister van Binnenlandse Zaken in dit opzicht nauwlettend gade te slaan Mocht deze in zijn negatieve houding blijven volharden, dan zal de K.V.P. daarin zeker niet mogen berus. ten. De advocaat-fiscaal bij het hoog mili tair gerechtshof heeft, conform de von nissen van de krijgsraad te velde West, drie jaar gevangenisstraf met aftrek van ondergaan voorarrest, met ontslag uit de militaire dienst zonder ontzetting, geëist tegen de dienstplichtige soldaten F. L. B. uit Arnhem en J. A. S. uit Rot terdam. Hun was ten laste gelegd op zettelijke ongehoorzaamheid (principi ële dienstweigering). Advertentie (tpt Donderdagavond) Veranderlyke bewolking met In hoofdzaak in de Noordelyke helft van het land enige regen. Matige tot krachtige Zuidwestelijke wind. Wei nig verandering in temperatuur. Zon: 6.17-19.12. Maan: 5.05-16.50.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1