MAARSCHALK JUIN uit alle nationale functies ontzet Laniel en Pleven wachtten een uur tevergeefs mm Gearresteerde nicht van ex- voogdes weer vrij Zondagswet wordt verzacht Limburgse tradities kunnen blij ven bestaan Rode vloedgolf omspoelt Dien Bien Phoe De Castries wordt generaal Klachten over melkmonopolies worden onderzocht NEDERLANDSE TV WERKT SAMEN MET DUITSLAND 8 ORR m H. Vader is ziekte geheel te boven Geheel overstuur na hetgeen zij heeft meegemaakt denkt u om Tot hoofd en hart Politiemannen van omkoping beticht Helicopter aan boord WETSONTWERP TE VACHTEN Melk met hoger vetgehalte Half April weer verbinding met België weer ONTSLAG UIT NATO-FUNCTIE WORDT EVENEENS OVERWOGEN DONDERDAG 1 APRIL 1954 78ste JAARGANG No. 25953 Nieuwe prijsyerlagingen in de Sovjet-Unie Mogelijk geen consistories voor heiligverklaring van Pius X Pauselijke zegen voor Kardinaal De Jong Toeneming invoer in V.S. vraagt aanpassing van arbeiders De zaak-Antieke Beekman MORGEN! Eersie Vrijdag van de maand Facet Velser affaire 12 April voorHaarlemse Rechtbank Vaste brandstoffen- distributie „Ho Tsji Minh leeft duizend jaar" TV-besprekingen in Cannes Falcon Trench-coats f 59.50 BUREAU SMEDESTRAAT 5 - HAARLEM Telefoon: Redactie 21544, Advertenties 21543 Abonnementen 20800 Postgiro 143480 Bijkant. Beverwijk: Breestraat 171, tel. 4790 Bijkantoor en Red. Umuiden: Leeuweriklaan 30 Telefoon 5790 Directie: 3. 3. W. Boerrigter en Mr. W. A. M. van der Kallen. Hoofdredactie: Drs. H. v. Run en W. Severin. Wnd. hoofdredacteur: W. van Willige NIEUWE ADVERTENIIETARIEF 28 cents per millimeier- hoogte. Omroepers 16 cents per m.m.-hoogte. De administratie behoudt zich het recht voor advertentiën eventueel zonder opgave van redenen te weigeren ABONNEfv|ENTSPRI3S 50 cents per week, f 2.13 per maand, f 6.40 per kwartaal Voor klachten over de bezorging na 5.30 uur 's avonds tel. 21544 De Franse regering heeft vanochtend vroeg bekend gemaakt, dat maar schalk Alphonse Juin is ontheven van zijn functies van vice-voorzitter van de Hoge Raad der strijdkrachten en permanent adviseur der regering inzake de nationale verdediging, omdat hij de verplichtingen der militaire discipline „op ernstige wijze" heeft overtreden. De overtreding, waarop gedoeld wordt, is de weigering van maarschalk Juin gevolg te geven aan een oproep van premier Laniel en de minister van Oorlog, René Pleven, die hem wilden berispen over de redevoering, die Juin afgelopen Zondag te Auxerre heeft gehouden en waarin hij de E.D.G. openlijk aanviel. Laniel en Pleven hebben gisteravond een uur lang tevergeefs op de komst van de maarschalk gewacht. Zij vernamen toen, dat Juin juist op dat tijdstip een rede hield voor een Vergadering van reserve-officieren der cavalerie. Een woordvoerder voor de NATO heeft vandaag bevestigd dat de functie van maarschalk Alphonse Juin als ge allieerde opperbevelhebber voor Mid den-Europa volledig afhangt van de ge allieerde opperbevelhebber, generaal Alfred M. Gruenther. Juin herhaalde gisteren zijn aanval op de EDG. ,.Ik heb de kat de bel aange bonden, in het volledige bewustzijn van mijn verantwoordelijkheid", zei hij en hij zette zijn betoog voort met en kele schampere opmerkingen over de chronische Franse kabinetscrises. die volgens hem verantwoordelijk waren voor de slechte vorm van het Franse leger en de lage soldij der officieren. Dat werd Laniel en Pleven nu toch te machtig. Zij begaven zich naar pre sident Coty en op diens aanwijzing kwam het voltallige Franse kabinet vannacht voor het eerst sinds de oorlog voor een nachtelijke spoedzitting bij een. Op de vraag, of het ontslag van de maarschalk uit zijn functie» bij de Franse defensie ook van invloed zal zfjn op zijn positie van opperbevelhebber van de NATO-strijdkrachtcn in de Mid- den-Europese sector antwoordde een woordvoerder van de Franse regering- „Die vraag rijst inderdaad, maar dat is een kwestie van geallieerde zorg, die misschien aan de orde komt, wanneer de NATO-raad eind April in Parijs bij eer komt". Het is niet de eerste keer, dat maai- schalk Juin in conflict komt wegens zijn uitlatingen in het openbaar. Toen men hem vóór de jongste presidents verkiezingen vroeg, of hij zich niet candidaat wilde stellen, antwoordde hij, dat het baantje van president hem e- oi, ver-"''ud.toescheen als dai vai schoenpoetser in de kazerne. Daarop weigerde president Auriol de maai schalk te ontvangen. Anderhalf jaai geleden is -Juin op het matje geroe pen, nadat hij op een vergadering te Straatsburg had gezegd, dat de Rus sen binnen 27 dagen aan de Kanaal- kust zouden staan. Van linkse zijde werd zijn ontslag geëist, toen hij Spanje's rechtstreekse deelneming aan de Westerse verdediging een regel rechte noodzaak noemde. (Reuter- AFP-UP). De regering van de Sovjet-Unie heeft met ingang van 1 April de prijzen van levensmiddelen en andere verbruiks- artikelen met 15 pet. verlaagd. Dit is de zevende algemene prijsver laging sinds December 1947, op welke datum de rantsoenering werd afge schaft. Ondanks deze prijsverlagingen zijn de kosten van levensonderhoud in de Sov jet-Unie nog steeds aanzienlijk hoger dan in de Verenigde Staten of Engeland. Ook in Bulgarije en Tsjschoslowakije zijn deze week de prijzen van ver- bruiksgoederen verlaagd. wmmmm MAARSCHALK ALPHONSE JUIN Van Vaticaanse zijde wordt verno men, dat de Heilige Vader thans zijn ziekte geheel te boven Is. Uit dezelfde kringen verneemt het KNP ook dat de Heilige Vader binnenkort Kardinaal Ci- cognani, prefect van de H. Congregatie der Riten, zal ontvangen om te spreken over de aanstaande Heiligverklaring van Pius X. Waarschijnlijk zal de Heilige Vader niet overgaan tot het houden van de drie consistories die nodig zijn om de goedkeuring van de kardinalen en bis schoppen binnen een kring van 150 ki lometer rond Rome te verkrijgen. Daal de toestemming van deze kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders echter nood zakelijk is, zal hun verzocht worden hun goedkeuring of bezwaren schrifte lijk aan de H. Congregatie der Riten kenbaar te maken. Het is nu vrijwel zeker dat de H. Vader met Pasen van het middenbalcon van de St. Pieter de Zegen ,,Urbi et Orbi" zal verlenen. Ook de Heiligver klaring van Pius X, die zoals bekend op 29 Mei was vastgesteld, zal indien de'Heilige Vader op dezelfde wijze blijft aansterken, niet behoeven te worden verschoven. De laatste namiddagen heeft de Paus zelfs tot bijna een uur in de tuinen van Vaticaanstad gewan deld. Te Rome wordt er reeds over gespro ken dat de Heilige Vader zou hebben toegestemd de deelnemers aan het Ra diologisch Congres, dat in April te Ro me wordt gehouden, in audiëntie te ont vangen en bij die gelegenheid zelfs een belangrijke toespraak te houden. Opti mistische kringen in Vaticaanstad gaan zelfs zo ver dat zij beweren dat de Heilige Vader Zondag 4 April zal deel nemen aan de bijzondere godsdienstoe fening voor de Zwijgende Kerk in de Vaticaanse Basiliek. Paus Pius XII heeft zijn Vaderlijke Zegen doen toekomen aan Johannes kardinaal De Jong, aartsbisschop van Utrecht, aldus verneemt United Press in Vaticaanse kringen. Naar verluidt heeft de H. Vader, die zelf herstellende is van een ernstige aanval van gastritis, het verlangen uitgesproken doorlopend op de hoogte te blijven van de ontwik kelingen in het ziektebeeld van de kardinaal President Eisenhower heeft verklaard, dat zijn voorstellen inzake een nieuwe buitenlandse economische politiek voor sommige 'arbeiders in de Verenigde Sta ten wellicht zekere aanpassingen en mo gelijk zelfs moeilijkheden zullen inhou den. Men nam aan, dat de president doelde op de mogelijkheid, dat bepaalde takken van nijverheid nadelen zullen on dervinden van een toeneming van de in voer. De nicht van de ex-voogdes van An neke Beekman, mevr. D.van M. uit Haarlem, die zoals we gisteren meld den Maandag door de Rijks-recherche werd gearresteerd, is gisteravond laat In haar woning teruggekeerd. Naar wij uit de naaste omgeving van het echtpaar D.-v. M. vernemen was mevr. D. bij haar thuiskomst volledig overstuur. De heer D. zelf wenste geen nader commentaar te geven, daar hij van mening was, dat er van deze zaak toch al te grote ophef werd gemaakt. Wel vernomen wij nog dat mevr. D. Haarlem inmiddels verlaten heeft om geen andere reden dan om op verhaal te komen bij familie waar aan zij grote behoefte bleek te heb ben na hetgeen zij had meegemaakt. De kinderen van het echtpaar zijn elders ondergebracht. Verklaring mr. Witteman In „De Volkskrant" van vandaag komt ««n bericht voor aangaande de arres- van mevr. D.-v. M. te Haarlem. Hierin wordt o.m. medegedeeld, dat de verdediger niet is toegelaten, daar het verzoek van haar raadsman, mr. Witte- man. om zijn cliënte tijdens haar ver- 0 ijl in de cel te mogen spreken door „„Ho tie is afgewezen. „Zij moet eerst gehoord", was het antwoord. .Aanleiding van dit bericht heb- Witteman om nadere in lichting gevraagd. Hij deelde ons rpede, c at rnr. Hollander hem niet ge weigerd heeft Zijn cüënte te bezoeken, maar hem heeft verzocht dit een dag Uit te stellen omdat hij, mr. Hollander, haar eerst wilde horen en zij nog niet naar Amsterdam was overgebracht. Met IDe zekere weg om een karakter 'e worden is zijn plicht te doen, j ook tegen zijn zin in. dit voorstel heeft mr. Witteman zich accoord verklaard. Evenmin is juist een mededeling in hetzelfde dagblad van 31 Maart, dat op de avond van de arrestatie van mevr. D.-v. M. de raadsman met de Officier van Justifie geen verbinding had kun nen krijgen. Deze verbinding is inder daad zeer laat in de avond tot stand gekomen. De officier van justitie mr. W. H. Overbeek uit Den Haag zal Maandag 12 April een facet van de Velser affaire voor de Haarlemse Rechtbank brengen. Als verdachten zullen terecht staan de monteur C. v. d. V. en de politieman K. H. H., beiden uit Velsen. Hun wordt omkoping ten laste gelegd gedurende de periode van 831 Augustus 1945, toen zij als opsporingsambtenaren van de Velser politie belast waren met het onderzoek naar J. V., die als politiek delinquent in arrest was. Volgens de dagvaarding zouden zij aan J. V. of diens echtgenote bepaalde gunsten heb ben verleend, die o.a. hierin bestonden, dat zij getracht hadden het echtpaar spoediger vrij te krijgen dan wel het proces eerder te doen plaats vinden. Tijdens de periode van het voorarrest zouden de verdachten van het echtpaar voorts drank en kersen hebben aange nomen in rui] voor bepaalde faciliteiten. Deze tweede zaak in de Velser affaire zou reeds Vrijdag 19 Maart voor de Haarlemse Rechtbank gediend hebben, maar moest worden uitgesteld wegens ziekte van mr. J. P. Petersen, die als president de behandeling zou leiden. Met ingang van vandaag is de vaste brandstoffencï'istributiebeschikking 1950 in getrokken. Dit betekent, dat van die da tum af het afleveren aan en het in ont vangst nemen van vaste brandstoffen door grootindustrieverbruikers niet meer aan een toewijzing is gebonden. Het nieuwe opnemingsvaartuig van de Bnt.se Marine, de „Vidal", dat mo menteel in de haven van Londen is gestationneerd, heeft een helicopter aan boord. Het is een Hiller H. S. 2. die wordt gestaldin het schip. Wanneer er een inspectietochtje moet worden ondernomen, wordt het toestel met man en macht aan dek geduwd. Bij de voorbereiding van de Zon dagswet is niet voorzien en in de adviezen van de talrijke gehoorde in stanties niet tot uitdrukking geko men, dat in het bijzonder toepassing van artikel 3 der Zondagswet moei lijkheden zou kunnen opleveren voor sinds jaar en dag bestaande tradities en gebruiken. Van een oogmerk om ook dergelijke tradities en gebruiken, die in het volksleven diep geworteld blijken te zijn, onder de werkings sfeer van de wet te doen vallen, is geen sprake geweest. Aldus deelt minister Beel mede op vragen van het Tweede Kamerlid Maenen (K.V.P.). De regering overweegt de indiening van een wetsontwerp, teneinde buiten twijfel te stellen, dat buiten de wer kingssfeer van deze wet vallen: a. Processies met muzikale begelei ding. b. Optochten met muzikale begelei ding, gaande van en naar de kerk, voor zover deze berusten op sinds jaar cn dag bestaande, diep in het volksleven gewortelde tradities en gebruiken. 'r* r W „Ho Tsji Minh leeft duizend jaar." Onder het uitstoten van die kreet stormen duizenden en duizenden communistische opstandelingen voort durend op de verdedigingswerken af van de Franse vesting Dien Bien Phoe. De rode bevelhebber van de Vietminhtroepen, Vo Nguyen Giap, is twee weken voor het begin van de regentijd de hevigste aanval begonnen, die tot dusver in de Indo-Chinese oorlog is voorgekomen. Alleen al in de eerste uren van de strijd verloren de communisten, volgens Franse schattingen, 1500 man. De zwaarte van de aanval ligt voornamelijk op de Oostzijde van de vesting en de gevechten zijn er zo hevig, dat sommige stellingen zes maal van bezetting zijn gewisseld. Volgens de laatste berichten, die de comman dant van de vesting, kolonel Christian de Castries, per radio verzond, is hij de toestand nog meester, ook al blijft die uitermate critiek. Een gewonde soldaat wordt voor zichtig op een brancard aan boord van een helicopter gebracht, die met draaiende rotoren klaar staat, om hem uit de omstreden Indo- Chinese vesting Dien Bien Phoe te evacueren. Rechts houdt een militair een rode kruis-vlag om hoog, om te trachten de gewonde te beschermen tegen een beschie ting door de rebellen. Een andere soldaat is al met een lege bran card op weg, om de volgende ge wonde te halen. Toen de communisten hun aanval in zetten, was het weer zo slecht, dat de Franse luchtmacht niet kon ingrijpen. De Vietminhrebellen, gekleed in zwarte en groene uniformen, kregen steun van al hun mortieren en al hun artillerie. De Franse artillerie van h ar kant ant woordde met het leggen van talrijke stormvuren. Na enige tijd kon kolonel De Castries aan het grote vliegveld te Haiphong melden: „Stuur alle beschik bare vl egtuigen. Het weer is opge klaard." De Franse luchtmacht kwam onmiddellijk in actie, maar aangezien zij zich niet kon mengen in de gevech ten van man tegen man bepaalde zij zich tot het bestoken van de commu nistische reserve-eenheden. De bemanningen van de toestellen vliegen nu drie keer per dag op en neer tussen Haiphong en het slag veld. Elke halve minuut vertrekt er een „Helldiver" uit Haiphong naar Dien Bien Phoe, Een plotseling op stekende wind maakte nog, dat gro te hoeveelheden munitie, die afge worpen werden voor enkele vooruitge schoven Franse posten, afdreven naar vijandelijk gebied. Kolonel De Castries deelde mede, dat de Franse troepen, gesteund door tanks, een uitval in Zuidelijke richting hebben gedaan om de linkervleugel van Giap aan te tasten. De Castries, die inmid dels door minister Pleven is voorge dragen voor promotie tot brigade-ge neraal, schijnt moeilijkheden gehad te hebben met een bataljon inheemse troepen uit Thailand. Franse officieren van de staf van generaal Navarre spraken als hun ver wachting uit, dat de slag om Dien Bien Phoe binnen 48 uur tot een beslissing zal leiden. De Vietminhtroepen pogen tot elke prijs het Franse prestige te fnuiken. President Eisenhower heeft op een persconferentie te Washington gezegd, dat hij er in het algemeen geen voor stander van is Amerikaanse troepen op allerlei punten in de wereld te gebrui ken. De pomiek der Verenigde Staten is er juist op gericht hun bondgenoten in staat te stellen hun eigen locale ver dediging te voeren. Hij zei dit in ant woord op een vraag, of de rede van minister Dulles betekende, dat Ameri ka metterdaad zou deelnemen aan de stryd in Indo-China. (Reuter-AFP-UP) KOLONEL DE CASTRIES Klachten met betrekking tot de melksanering, de daarbij optredende onvrijheid voor de verbruiker, de prijsafspraken van slijters, het waar schijnlijk misleiden van slijters om tot de sanering toe te treden, kortom het gehele complex der tweehonderd aan gevraagde of reeds geldende sanerings- regelen, hebben het vermoeden doen ontstaan, dat zo niet alle, dan toch een aanmerkelijk deel dezer regelingen in strijd met het algemene belang is. Aan de Commissie Bedrijfsregelingen is op korte termijn in deze kwestie ad- In televisiekringen had men de hoop om 29 Mei a.s. de Heiligverklaring van Paus Pius X te kunnen uitzenden, doch de internationale verbinding is dan he iaas nog niet tot stand gekomen. Italië heeft echter de toezegging gedaan om zo snel mogelijk naar alle landen uitge breide televisiefilms over de plechtig heid te zullen verzenden. Verwacht mag nochtans worden, dat er een hele uitzen ding gewijd zal worden aan het Vati- caan, waarin ook Z. H. de Paus voor de camera zal verschijnen. Bij de internationale uitzendingen, zo deelde de heer J. W. Rengelink bij zijn terugkeer uit Cannes mede, zal voor wat het Nederlands commentaar betreft de tekst aan de hand van de script in de studio te Bussum worden uitgesproken, waarbij men telefonisch rechtstreeks in verhinding blijft met het land waar de uitzending plaats vindt. Tijdens de Euro pese uitzendingen reeks zal te Rijssel een internationale technische- en program macommissie gevestigd zijn. Naast het bespreken van deze uitzen dingen, die men hopelijk in het najaar denkt te herhalen, zijn ook nog enkele andere punten ter sprake gekomen. Be sloten werd om de maandelijkse Euro pese filmspiegel, waar alle landen een bijdrage aan leveren, om beurten door een land te laten samenstellen, zodat er meer verband in deze reeks zou komen. Nederlands voorstel ontvangen om ge zamenlijk een filmserie te vervaardigen over bepaalde onderwerpen zoals bijv. de Europese hoofdsteden of het parle mentaire leven in de diverse landen. Hierdoor zou men interessant vergelij kend materiaal kunnen krijgen. Verder werd te Cannes afgesproken om elkaar bij belangrijke gebeurtenissen, zoals bijv. de athletiekkampioenschappen te Zwit serland of de tenniswedstrijden te Wim bledon van filmmateriaal te voorzien. De heer Rengelink heeft tijdens de confe rentie de contacten hervat met vertegen woordigers van de ons omringende lan den. Zo werd met de Duitse vertegen woordiger in principe overeengekomen om de Duitse programma's na Juni. dus wanneer de verbinding tot stand zal zijn gekomen, te relayeren. Op 15 April zal ook de verbinding met België weer gereed zijn. Verwacht mag worden dat na die datum Belgische pro gramma's door Nederland gerelayeerd zullen worden. AMERIKA. Als het nodig is voor de nationale veiligheid zullen de fede rale rechtbanken het afluisteren van telefoongesprekken mogen beoefenen om bewijsmateriaal te verzamelen, aldus een wetsontwerp, dat een goede kans maakt door het Huis van Afgevaardig- Met zeer gunstige reacties werd een den te worden aangenomen. vies gevraagd. Daarna pas zal het moge lijk zijn de vraag te beantwoorden of, en zo ja. op welke wijze sanering van de melkbezorging in het algemene belang aanvaardbaar is. In gevallen, waarin op grond van dringende redenen een on middellijke regeling moet worden ge troffen, zal het noodzakelijk zijn de „Wet schorsing bedrijfsregelingen" toe te pas sen. Aldus schrijft de minister van Eco nomische Zaken in een nota aan de Eerste Kamer. Beslissingen hierover zijn nog niet genomen. In samenwerking met de minister van Landbouw zullen op korte termijn ver schillende andere maatregelen, die er toe zullen bijdragen een einde te maken aan het „gesloten karakter" van de detail handel in melk, bevorderd worden. Tenminste voorzover dit karakter in strijd is met het algemene beleid, dat door de regering ten aanzien van vesti ging van bedrijven wordt gevoerd. De mogelijkheid zal moeten worden geopend om, krachtens het standpunt van „branche-vervaging" uit de Midden standsnota, flessenmelk te gaan verkopen in kruidenierswinkels, die aan te stellen technische eisen voldoen. Het voorschrift van de bezorgersvergunningen zal zo spoedig mogelijk dienen te vervallen. Voorts overweegt de minister van Landbouw de mogelijkheid, naast ge standaardiseerde melk ook consumptie- melk met hoger vetgehalte in de handel te laten brengen. PALESTINA. De regering van Israël heeft toestemming verleend voor de bouw van een nieuwe kerk van de Annunciatie te Nazareth in plaats van de bestaande, die. naar men gelooft, is opgetrokken boven de vroegere woning van de H. Familie. AMERIKA. De Amerikaanse Marine wil dit jaar nog beginnen met de bouw van een tweede atoomduik boot, een derde vliegdekschip en 28 kleinere schepen. Aavertentie (tot Vrijdagavond) Aanvankelijk flinke opklaringen, maar morgen weer toenemende be wolking met later plaatselijk enige regen. Matige, nu en dan krachtige Westelijke tot Zuidwestelijke wind. Koudere nacht. Morgen dezelfde tem peraturen als vandaag of iets hogere. Zon: 6.15-19.14. Maan: 5.22-18.19.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 1