Kr ai Mr* Volleybal in Haarlem Diploma's uitgereikt aan bijna 100 leerlingen 7z/J gunstig voor bekwame vakman Internat. Muziekconcours trekt 2000 muzikanten naarHillegom Belangstelling uit buitenland Visserijgolf EXPOSITIE NAGELATEN WERK VAN FRANS BALJ0N Van beeldend realisme tot vrije beeldvorming «SS BALLET RECITAL IN HAARLEM HILLEGOMSE MUZIEKKAPEL 60 JAAR 2» DONDERDAG 1 APRIL 1954 PAGINA 2 w&gNs^c ma WMdosoergz^ JËF A A rmW f ^"P R 'APRIL m Bk jg A p R 1 lM DINSDAG R.K. AVONDNIJVERHEIDSSCHOOL HAARLEM ASSL RANTIE-FORUM TWEE JUBILARISSEN BIJ N.Z.H. Burgerlijke Stand Uitspraak rechtbank Beiaardbespeling Gecombineerd concert Schaken „Het Witte Paard" Herdenking in Haarlem EREWACHTEN OP 4 MEI PLECHTIGE REQUIEM. MIS VOOR DEKEN J. KUILMAN Zondag sluiting missie G. SCHOLTE LEGT TAAK NEER Als administrateur van gebouw St. Bavo V erkiezings vergadering K.V.P. kring Haarlem HEEMSTEDE Bedevaart naar Heiloo Waarschuwing voor weggebruikers Nieuwe showroom Het lustrum van Keukenhof Biljarten Waarom nog langer zoeken? Bij ons keus uit MEER DAN 1000 BROEKEN! EERSTE STEEN LEGGING Voor 69 woningen aan Hectorstraat Kath. Bouwvakarbeiders- bond St. Joseph Op heterdaad betrapt Woningonderzoek Haarlemmerliede Beurs van Amsterdam Beurs van New York Advertentie AAR VRIJ DA ZATERDAG 2 rëj D AST /?J lïixi MAANDAG DONDERDAG WOENSDAG PRIL Vele wijze woorden vergezelden gis teren de uitreiking van de getuigschrif ten aan de geslaagde cursisten van het derde en vijfde leerjaar van de R.K. Avondnjjverheidsschool aan de Kamper straat. Voor het diploma A (derde leer jaar) slaagden 47 van de 57 leerlingen, terwijl 48 van de 53 leerlingen het di ploma B (vijfde leerjaar) behaalden. Dit rasnltaat heeft, zoals de directeur van dc- school, de heer J. B. L. Baijens in zijn toespraakje verklaarde, de verwach tingen ruimschoots overtroffen. Al zakt de ijver tijdens de duur van de cursus wel eens. tegen het einde worden aile zeilen w eer bijgezet, waarna in de mees te gevallen het einddoel wel wordt be reikt. Tot de bezitters van diploma A ried de heer Baijens met nadruk aan er nu geen punt achter te zetten, maar ver der te studeren, hetzij om het diploma B te behalen, hetzij op andere wijze. Tot de leerlingen met diploma B legde de directeur uit, hoe ons land meer en meer is aangewezen op een intensive ring van de industrialisatie. Daarvoor zijn vakbekwame mensen nodig, speciaal voor de vervaardiging van de zogenaam de kwaliteitsproducten. De heer Baijens achtte de kansen heden ten dage voor de vakman zeer gunstig, weshalve hij de cursisten ried de gelegenheid aan te grijpen om tot de voorste gelederen door te dringen. Iedere jongen, die zijn vaK verstaat, heeft een bedrijfsleiderschap in zijn zak, zo zei de spreker met een variant op Napoleons gezegde. Hij be sloot zijn woorden met het uitspreken van welgemeende gelukwensen tot alle geslaagden. Hierna vond de uitreiking van de ge tuigschriften plaats. Telkens onder groot gejuich stroomden de jongens naar vo ren om het resultaat van hun langdurig ingespannen arbeid in ontvangst te ne men. Onder de talrij ke aanwezigen, die lang niet allen een zitplaats hadden ge vonden bevonden zich vele ouders van geslaagde leerlingen. De voorzitter van de St. Josephsgezel- lenvereniging, de heer F. W. Knape, SFrak ook een felicitatie en gewaagde vooral van zijn bewondering voor het doorzettingsvermogen van de leerlingen, die zoveel jaren hun avonden hadden besteed aan harde studie. Het getuig schrift heeft bewezen waarde te heb ben. Hjj bracht ook dank aan het lera rencorps voor hun onvermoeide arbeid. Enkele leerlingen betuigden daarna nog hun dank aan hun leraren voor al het werk aan hen besteed. Ook twee ouders spraken een woord van dank. waarbij een van hen de leerlingen van het derde leerjaar nogmaals met klem adviseerde door te studeren. De namen van de geslaagde cursisten luiden als volgt: Diploma A: J. A. Bruinzeel; H. S. van Galen; J. J.. Jonker; C. Ket; J. H. Koster; C. J. Koster; P. J, H. van Rooy; W J Yuser; H. J. M. Willemse tallen tim merman); W. Wijtkamp (loodgieter); J. G. van Aken; P. Beliën; N. de Bruin; D A. W. Bressing; Th. J. M. Etman; H. Gansner; G. P. F. Hendriks; A. P. van Iperen; M. Klooster; Th. de Lange; F H. Leloux; C. J. F. Oud; A. J. v. d. Put ten; Th. L. Ruwiel; L. J. Schuyt; H. A. Set bee; C. J. E. M. Smits; G. J. v. d. eldt; W. Lllstra (allen metaalbewer- Woensdagavond belegde het Alge meen Nederlands Assurantiekantoor in een van de zalen van restaurant Brink- mann een bijeenkomst voor cliënten verzekerden. Na een openingswoord van de heer Jac. Overtoom, een van de firmanten van genoemd assurantiekantoor, werd de bedrijfsfilm van de Nationale Le vensverzekering-Bank vertoond. Vervolgens werden door het'gehoor gestelde vragen beantwoord door een uit functionarissen van de Nationale en N.V. Eerste Rotterdamsche samenge steld forum, versterkt door mr. Kal, die als juridisch medewerker verbon den is aan het accountantskantoor Boi lerman. Reeds in zijn openingswoord werd er door de heer Overtoom op ge wezen, dat een bijeenkomst als deze een experimenteel karakter heeft, omdat hier van een novum gesproken kan worden. De bedoeling van de organisatoren, om verzekerden en verzekeraars door een ongedwongen gesprek nader tot el kaar te brengen, mag, blijkens de ge animeerdheid van de gedachtenwisse- ling. volkomen verwezenlijkt worden geacht. Het prijzenswaardig initiatief van het Algemeen Nederlands Assurantiekantoor verdient dan ook navolging. Vandaag zijn twee personeelsleden van de N.Z.H.V.M. 25 jaar in dienst van dit bedrijf. Het zijn de heren W. Kosters, commies I, en de heer G. Flick, controleur. Beide jubilarissen zijn vanmorgen door de directie thuis be zocht. waar hun de gebruikelijke en veloppe werd overhandigd, alsmede een getuigschrift van de Ned. Maat schappij voor Nijverheid en Handel. Ook namens het pensioenfonds werd een geschenk overhandigd. GEBOREN: J, Bosvan de Werfhorst, z; W. M. van der WeertBreed, d; E. H. KlabouKok, d; M. A, de Jong Quandt. d; G. J. NoortmanBehrens, d. ONDERTROUWD: W. H. van Weer denburg en Ch. A. C. van Osch; G. Koe- jemans en J. Th. Huijsmans; Th. H. Hess- ling en L. A. Hofsté; Chr. G. Groene- weg en I. C. Verdel; L Burggraaf en J E. ter Mors; Th. C. Baars en C W. de Jong; C. J. Visser en F Waal; M. Rokx en G. S. Maliepaard; J. C Klingen en J J. Jansen; C. Neuvel en .M. Th. Koel man; J. de Graaff en J. G. A. Bijvoet; C. W. van Rooijen en A. S. Regouin; J. H. Prinsen en C. M. Kloppenburg; A. J. van Gelder en L. F. de Pree; L. Kool en J. de Korte; J. J. Bleeker en J. G. van der Putte; C. Hartendorp en J. J. Ganzebrink; C. Roeland en G. N. Karman; J. F. Eerhart en C. Eising; A A. Dhaeze en G. G. Stheins; H. Vos en Z. Kroon. GETROUWD: P. J. Lehman en C. van Wieringen; J. D. Wilshaus en J. A. Ven del; W. J. Koster en G. Dekker; A. Ver- bruggen en M. H Chr. Humme; E. C. Daalmijer en M M. A. Fenger; B. F Fortgens en L. Bouterse; H. van Heems en C. Hiemenz; C. J. Schemmekes en S. E Martineau; P. P. Vergeest en J. M. W. Kersten; J. J. Starink en H. S. Fon- teijne; C. F. Kuipers en M. Vennik; G. Tiekstra en E. Koopman. kei'); H. G. Aarnink; J. W. Wiltens; G. C Broekhof; P. R. Onel (allen electri- ciëu); H. R. M. Elshof; J. Krabbendam; J H. den Ridder; P. Th. Schouten; N. J. Tromp (allen automonteur); K. H. Gra- pendaal (loodgieter); P. A. Apswoude; R. J. Brasser; W. J. M. Franse; J. W. Schonragel; B. Tromp allen meubelma ker); B. J. v. d. Broek; R. Jansen; A. C P. Leeuw (allen schilder). Diploma B: M. van Boxtel; L. A. de Kort (schilder); B. N. Th. Rijnsdorp; P. Duindam; H. J. J. Meier; H. J. Mi- 1-atz; J. B. T. Spierings; J. Th. v. d. Veldt (ellen meubelmaker); J. A. van Bakel; P. J. M. Böhm; J. E. Boot; A. C. Dra- ijer; J. B. A. van Gennip; J. Hogerheij- de; F. A. J. van der Hooft; H. P. Joos- ten; P. Kruijer; H J. N. Sijm; J. C. H. van Velzen; J. M. Warmerdam; J. L. de Wiide; J. H. de Wit; H. J. Tol; W. A. tan der Zon (allen timmerman,); D, J. Arink; M. A. Balm; H. P. van Bruggen; J M. Froeling; H. F. Hetem; L. A. M. Klces; J. W. G. van der Mey; J. J. Mul der; H A. Meeskens; J. W. Piers; A. G. Scholte; H. J. Slewe; H. C. Tigchelaar; P. A. Valent; C. J. Visser (allen metaal bewerker); T. van Egmond; H. Schoffel- meer (scheepsbouwer); A, Bolhuis; H. B. Kersten; J. J .Verduinen ;P. H. M. Zwaneveld (allen automonteur); T. H. N. Boerrigter; R. A. Akkerman (centra le verwarmingsinonteur. Afscheid Tijdens een intiem samenzijn in de directiekamer werd na de uitreiking van de getuigschriften twee leden van het lerarencorps, de heren J. M. Willebrands en F. Logtens door hun collega's een hartelijke huldiging bereid ter gelegen heid van hun afscheid aan de Nijver heidsschool. De heer Willebrands, die momenteel 58 jaar is, heeft 45 jaar zijn krachten aan dit onderwijs gegeven, het geen wel een unicum genoemd mag wor den. Reeds op 13-jarige leeftijd trad hij bij de Nijverheidsschool in dienst, een verschijnsel, dat in deze tijd wel niet zo spoedig gesignaleerd zal worden. De heer F. Logtens. die het metaalbewerking on derricht, kan het respectabel aantal van 36 jaar leraarschap aan de school op zijn naam schrijven. Beide leraren achten nu de tijd gekomen om het onderwijs vaar wel te zeggen en te gaan genieten van een welverdiende rust. De heer F. W. Knape, voorzitter van het schoolbestuur, sprak de scheidenden toe en bracht als frappant feit naar voren, dat vele leraren in jaren nog niet de leeftijd hebben bereikt, als de heren Logtens en Willebrands actief als leraar zijn werkzaam geweest. Enorm veel vrije tijd is door beiden opgeofferd voor het heil van hun pupillen. De heer Knape overhandigde namens het bestuur kistjes sigaren. De directeur van de school, de heer Baijens, gaf van beide leraren een overzicht van hun werkzaamheid aan de nijverheidsschool en memoreerde him vele verdiensten. Ook de oud-directeur, de heer J. K. C. van Brussel, die beide leraren zoveel jaren heeft meegemaakt, was aanwezig en ging uiteraard in zijn huldigingswoord de oude tijd nog eens na. Het cadeau, dat namens het school bestuur en alle leraren werd aangeboden bestond uit een verzilverde sigarendoos met inscriptie voor ieder van hen. De echtgenoten van de scheidende leraren ontvingen ieder bloemen. Namens het lerarencorps werd nog ge sproken door de heer J. de Nijs, die enkele hartelijke woorden van afscheid sprak. De Haarlemse Rechtbank heeft de 31-jarige E. G. uit Aalsmeer, tegen wie de officier wegens verduistering van enige duizenden guldens een gevange nisstraf van 1 jaar, waarvan 4 maanden voorwaardelijk, geëist had, tot 10 maan den, waarvan 4 voorwaardelijk, veroor deeld. De proeftijd is 3 jaar. E. G., die van beroep boekhouder is, had in de periode April 1948Juli 1951 een Aals- meerse bloemenexportfirma voor grote bedragen opgelicht, o.a. door ontvang sten niet te boeken. Het programma van de beiaardbespe ling op Vrijdag 2 April luidt als volgt: 1. Improvisatie; 2. Geestelijke liederen, a. Van liefden komt groot lijden, b. Des Konings Vanen (N.H. Gezang 36), c. Schoon boven alle schonen, d. Waak op mijn ziel (Psalm 91); 3. Allegro, A. Vi valdi; 4. Twee oud-Engelse sonatinen, a. Sonatina, J. Jones, b. Sonatina, C. H. Wilton; 5. Melodieën van Mozart; 6. a March, b. Oud Frans Lied, c. Douce Rêverie, P. Tschaikowsky; 7. Intermez zo; 8. a. Des Dichters letztes Lied, E. Grieg, b. Vaterlandisches Lied, E. Grieg. Woensdag 7 April zal in het Gemeen telijk Concertgebouw een gecombineerd concert worden gegeven door Gem. Koor Polyhymnia, dirigent Henk Arisz, Doopsgezind Zangkoor, dirigent Hans de Jong, Postaal Mannenkoor, dirigent P. J. Potgieser en Mannenkoor Proza en Poëzie, dirigent Jan Beider. Al deze ko ren zijn aangesloten bij de Haarlemse Federatie van Zang- en Oratoriumver enigingen. Medewerking wordt verleend door het Amsterdams Vrouwenkoor on der leiding van Hans de Jong. Als so listen werden geëngageerd Ankie van Wickevoort Crommelin, sopraan en Al- bert de Klerk, orgel. Het programma vermeldt werken van Brumel, Constan- tijn Huygens, Telemann, Jos. Haydn, Mozart, Mendelssohn, Bruckner, Max Bruch, Edv. Grieg, N. H. Andriessen en A. Diepenbrock. Competitie-uitslagen: Groep 1: KleinH. Happel 01, HooglandKlein 01, H. Happel Klein 1—0. Groep 2: HopmanHuyboom 1, Th. Happel—Reeuwijk 1—0, De Lan geBanken 10, Bleekemolenv. Deyzen 01, Hopman—v. Egmond 01. Groep 3: Spoorv. Straaten 10, BoonBurgman 01, Overdkijkv. d. Stoop HunekerBrugman 01, HoltkampHaverkort 01. BoonBurgman 01, Overdijkv. Burgman Va- Groep 4; De VosRuben 01, Lu nenburgTromp 10, v. d. Puttede Vos 01, HaasbeekBakker 10. Door de 82-nederlaag van Kijx Uit 6 tegen Amstel promoveert H. W P. 3 naar de 3e klasse van de N. H. S. B. Het Haarlems Comité Nationale Her denking, belast met de organisatie der herdenkingsplechtigheden op de avond van de 4e Mei a.s., zowel in de Grote Kerk als bij de fusilladeplaatsen hier ter stede, maakt het volgende bekend: Alle bona-fide oud-verzetstrijders, tjjis ook zij, die niet aangesloten zijn bij een erkende verzetsorganisatie, zullen in de gelegenheid worden gesteld mede te doen aan het betrekken der erewachten bij de fusilladeplaatsen. Zij, die het zich tot een eer en een plicht rekenen, één uur de wacht te houden op de plaats, waar hun makkers het leven lieten voor de vrijheid, kunnen zich hiertoe op geven vóór 10 April a.s. (alleen schrif telijk) bij de Cdt. Erewachten H. Cox, Heemsteedsche Dreef 156, te Heemstede. Maandag 8 April zal in de kathedrale Basiliek om kwart voor tien een plech tige Requiemmis worden opgedragen voor de zielerust van deken J. Kuil man. Hierbij zal het voltallige kathe drale kapittel aanwezig zijn. De sluiting van de missie in deze parochie geschiedt Zondagavond om half acht, waarbij de bisschop zal pon tificeren. De administrateur van het gebouw St. Bavo, de heer G. Scholte, zal zijn taak neerleggen en met pensioen gaan, hoewel hij van zijn ernstige ziekte her stellende is. Op zijn zeventigste ver jaardag hebben de katholieken van Haarlem duidelijk doen uitkomen hoe zeer zijn werk gewaardeerd werd. Bij die gelegenheid werd hem ook de pau selijke onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice uitgereikt. Wij vernemen, dat uit een aantal can- didaten als zijn opvolger is benoemd »de heer J. A. Lindstörm, die zijn func tie op 1 Juni zal aanvaarden. In Krasnapolsky te Amsterdam heeft de kring Haarlem van de K.V.P. een verkiezingsvergadering gehouden, waar op de heer A. v. d. Veldt een uitvoerig overzicht heeft gegeven van het werk dat de K.V.P.-fractie in de Provinciale Staten van Noord-Holland heeft ver richt. In het bijzonder wees hy op de activiteit van de fractie voor de subsi diëring, o.a. van Drakenburgh, en van de streekplannen die het volkseigene van de streken niet verloren mogen doen gaan. De nieuwe partijvoorzitter, Mr. H. van Doorn, wekte de aanwezigen tot krachtige steun voor de K.V.P. op. De kringpropagandaleider schetste de ac ties en de middelen om de verkiezings campagne te voeren. Reeds nu wordt de aandacht van de leden van de Kath. Arbeidersbeweging er op gevestigd, dat de jaarlijkse bedevaart naar Heiloo dit jaar op 23 Mei zal wor den gehouden. Het bestuur verwacht in verband met het Mariajaar een zeer grote deelname en nadere mededelingen zullen spoedig volgen. De politie heeft de laatste dagen her haaldelijk proces-verbaal moeten opma ken tegen personen die de bewaakte spoorwegovergang aan de Zandvoortse- laan wilden passeren, terwijl aan één zijde de bomen reeds in beweging waren voor het afsluiten van de weg in ver band met de nadering van een trein. Bij voorkeur werden dan de verkeersvoor- schriften inzake rechtshouden overtreden, Men verzoekt ons, er de aandacht op te vestigen, dat iedere weggebruiker verplicht is, bij het dalen van de af sluitbomen te wachten tot de overweg weer geopend wordt en dat, op verzoek van de Nederlandsche Spoorwegen, op getreden zal worden tegen iedereen die dit voorschrift overtreedt. De wegge bruikers en in het bijzonder de wielrij ders zullen er goed aan doen. niet alleen met het oog op de boete die bij over treding van dit voorschrift volgt, maar ook ter bevordering van de veiligheid van het verkeer, zich stipt aan dit voor schrift te houden. Voor een volle Stadsschouwburg, waarin de jeugd het sterkst vertegen woordigd was, heeft het Ballet-Recital van Sonia Gaskell zich gisteravond weer gepresenteerd. Voor Haarlem be tekende dat dan een kennismaking met het „Ballet van de lezer", waarvan de choreografie uit handen was van Sonia Gaskell. Deze heeft de ideeën van dr. Jan Hulsker op vaardige wijze uitge werkt en mede dank zij de even stevige als sympathieke muziek van Jurriaan Andriessen kreeg dit ballet een alles zins geslaagde vorm. Naar aanleiding van de voorstelling van dit ballet bij de opening van de Boekenweek in Den Haag werd reeds in onze courant ge wezen op dit als gelegenheidsstuk zeer onderhoudende werk. Daar nog eens uitvoerig op terug komen, moge overbodig zijn; zij dan alleen nog eens vastgesteld, dat dit ballet bijzonder ge lukkige momenten te zien gaf, waarin Marianne Hilarides weer knap werk leverde. De bizarre sfeer van het circus kreeg bij al het pantomimisch gewir war een levensecht effect en daarin be nutten Maria Huisman als de paard- rijdster en Aart Verstegen als de clown wel zeer dankbaar hun rol. Als geheel vormde het „Ballet van de lezer" niet alleen het slot, maar ook het hoogtepunt van de avond; dat klinkt misschien niet complimenteus voor het overige deel van het programma. Maar de „grand pas-de-deux classique" naar de choreografie van Petipa, was toch niet bepaald indrukwekkend te noemen. Natuurlijk, Marianne Hilarides en Jaap Flier gaven aanleiding tot veel dans- vreugde en in hun technische talenten onderscheidden zij zich met nadruk van de andere leden van de groep. De dui keling echter aan het slot was niet al léén een misgreep. Over de overige nummers schreven wij reeds eerder. De Ballet-suite, op muziek van Von Gluck, kreeg, met uit zondering van het Lento, een slordige interpretatie. Het programma vermeld de verder „La belle et la béte", „Pas de trois" uit „Le lac des cygnes" en „Rag time", een bonte en acrobatische harle kinade op muziek van Strawinsky. Vooral de jeugd, die overigens nogal roerig was, liet zich niet onbetuigd. W. H. Tijdens een bijeenkomst in Treslong, waarbij naast het bestuur van de Hil- legomse Harmoniekapel, de bescherm heer van dit muziekcorps, Jhr. Mr. Dr. O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, de heer L. J. Kappert en dirigent Ma- rinus Adam tegenwoordig waren, gaf do voorzitter van de Hillegomse Harmo niekapel, de heer P. Drost, een uiteen zeting over het op Zaterdag 24 en Zon dag 25 April en 1 en 2 Mei te houden Internationaal Muziekconcours, dat de Hillegomse Muziekkapel organiseert bij gelegenheid van haar 60-jarig bestaan. Dit tweede internationaal concours in Hillegom wordt onder heel wat betere omstandigheden gehouden dan het eer ste. Toen moest men zich behelpen met 'n veilinggebouw, terwijl men thans de beschikking heeft' over de prachtige zaal in Treslong, waar 1300 bezoekers plaats kunnen vinden. Er was moed voor nodig, aldus de voorzitter, om een dergelijk concours te organiseren, maar de steun, die Hille- goms ingezetenen hadden verleend, maakte het ook financieel verantwoord. Hij herinnerde aan de vriendschaps band die er naar aanleiding van het vorig internationaal concours was ont staan met de muzikanten van Poissy in Frankrijk, waaruit de bezoeken over en weer regelmatig ontstonden. Toen in 1953 de watersnoodramp plaats vond. dachten de mensen in Poissy, dat ook Hillegom door de ramp was getroffen, In deze dagen dient Haarlems bisschov, mgr. .1. P. Huibers, het H. Vormsel toe in verschillende kerken van het Dekenaat Haarlem. Woensdag geschiedde deze plechtigheid in de Kathedrale Basiliek, waarbij mr. P. O. F. M. Cremers en diens echtgenote als peter en meter fungeerden. Vrijdagmiddag 3 uur zal vanwege Geert Hoogeveen's automobielbedrijf, Mr. Cornelisstraat 54, een showroom ge opend worden aan de Zijlweg no. 26 te Haarlem. Aan deze opening is tevens een expositie van verschillende automo bielen verbonden. Ter gelegenheid van het vijfjarig be staan van de Keukenhof zullen B. en W. van Lisse op 5 April een officiële receptie houden ten gemeentehuize voor genodigden. Het cadre-kampioenschap 3e klas 38/2 wordt verspeeld op Donderdag 1, Vrijdag 2, Zaterdag 3 en Zondag 4 April onder leiding van de B.C. „Hof van Holland" in haar clublokaal Hotel ,,'t Hof van Holland", Gr. Markt 29, Haarlem. Lengte der partijen 250 ca ramboles. Deelnemers: A. J. Baart, B.C. „Hof van Holland"; J. F. Nobels, B.C. „Hof van Holland"; G. Karman, B.V. „Het Noorden". C. Y. Philippo, B.C. „Hof van Holland"; J. v. d. Linden, B.C. „Bloemendaal-1939". Hedenavond worden de volgende partijen gespeeld: NobelsPhilippo, Karman—v. d. Linden (8 uur); Baart— Philippo, Nobelsv. d. Linden. Voor de Haarlemse volleyballers (sters) was het deze week wel bijzon der druk, want zowel Maandag als Woensdagavond werd het Krelagehuis door de beoefenaren van deze sport be volkt. Bij de dames ging de meeste aandacht uit naar de katholieke derby Velox te gen de Heemstede Berkenrode Combi natie. De eerste ontmoeting eindigde in een overwinning van laatstgenoemd team. Het zag er naar uit dat de ploeg van Wil Spierings de zege zou behalen. Met een 21 voorsprong werd in de laatste game een kleine voorsprong be haald. Een time-out van de HBC-coach Hilterman deed de rollen omslaan en HBC wist door de game winst toch nog een puntje te bemachtingen. De damesploeg van Onze Gezellen heeft deze week twee zware wedstrij den moeten spelen. Hoewel de Gezellen- dames uit de ontmoetingen tegen het Heemsteedse SSO en de dames van de MHBS twee punten wisten te bemach tigen, heeft men in de wedstrijd tegen SSO ongetwijfeld de volle winstkans voorbij laten gaan. Door deze resulta ten heeft Onze Gezellen zich echter fraai in de kopgroep weten te handha ven, In de eerste klasse heren heeft het Velox-team een fraaie zege behaald te gen het politieteam. De Velox-mannen speelden een goede wedstrijd en de mannen van Hermandad moesten dan ook een zeer verdiende 31 nederlaag incasseren. Leonidas blijft nog steeds op het pad der overwinningen voortgaan en bezet dus nog ongeslagen de bovenste plaats in de derde klasse. Thans kan het kam pioenschap de Leonidas-mannen niet meer ontgaan. De volledige uitslagen van de Maan dag en Woensdag gespeelde competitie wedstrijden luiden: DAMES: Leonidas ISpaarnestad I 40 De Blinkert IIStampers I 22 Gios Idie Raeckse IV 22 HVS II—Onze Gezellen II 4—0 Velox III—Gios II 3—1 Onze Gezellen ISSO I 22 HBC III—MHBS I 1—3 AVC I—HVS III 3—0 Rapiditas IISantpoort I 31 HVS 1—VCK I 0—4 HBC I—Velox I 2—2 Onze Gezellen I—MHBS 1 2—2 HVS li—SSO I 0—4 AVC ISpaarnestad I 40 Gios IStampers I 13 Leonidas IGios II 40 Velox III—OVRA II 3—1 De Blinkert IIOnze Gezellen II 22 HEREN: Velox 1—PSVH I 3—1 Cios IBrandweer I 30 PSVH II—HBC II 1—3 Stampers Idie Raeckse III 04 Gios IISantpoort I 31 Spaarnestad IRapiditas III 31 HVS IV—die Raeckse I 2—2 Velox II—Gios II 4—0 PWN IILeonidas II 22 PSCB I—PSVH I 0—3 Brandweer I—HVS I 0—4 PSVH II—Ramplaan I 3—1 VCK I—Boru I 4—0 PWN I—Santpoort XI 2—2 Velox IIdie Raeckse IV 31 Leonidas Ide Blinkert II 40 Spaarnestad IAVC I 04 HVS IV—Gios II 3—1 Advertentie Gen. Cronjéstr. 40-44 - Tel. 15438 Haarlem-Noord Zaterdag 10 April des middags om half 3 zal de heer J. W. Fibbe de eer ste steen leggen voor een complex van 69 woningen van „De kleine midden stander" in de Hectorstraat. Bij deze gelegenheid zullen, der traditie getrouw, vredesduiven in dit geval 69 wor den losgelaten. Voorts zullen wethouder W. Happé, de heer J. Damiaanse, voor zitter van „De kleine middenstander" en de architect J. van Velsen het woord voeren. Met ingang van morgen, Donderdag 1. April, is de heer G. van Rossum be noemd tot plaatselijk vertegenwoordiger van het sociaal fonds van de katholieke Bouwvakarbeidersbond St. Joseph. Hij treedt dan in dienst van de afdeling Haarlem. Voor hen, die hem willen spreken, bestaat daartoe dagelijks gele genheid in gebouw St. Bavo. De 41-jarige J. C. A.-S. uit Haar lem werd gistermorgen in een der Haarlemse modemagazijnen op heter daad betrapt, toen zij een paar wollen sokken ter waarde van f 1.95 in haar tas wilde stoppen. Na het verhoor, dat door de politie werd afgenomen en nadat een proces-verbaal was op gemaakt, werd de vrouw weer op vrije voeten gesteld. Naar wij vernemen zal in de ge meente Haarlemmerliede en Spaarn- woude in de maanden April en Mei een woningonderzoek plaats hebben. Het doel hiervan is om gegevens te verzamelen, welke betrekking hebben op de woningbehoefte en de woning voorraad. De heer M. Kion te Halfweg is door de burgemeester aangewezen voor dit onderzoek en hij is gemach tigd de woningen tussen 's morgens 9 uur en 's middags 6 uur binnen te treden. Op de bewoners wordt een beroep gedaan alles vlot te doen ver lopen. en zij kwamen met twee grote vracht auto's, volgestapeld met goederen, naar Hillegom om hun vrienden te helpen. Vriendschap ontstond er ook met de Engelse „Fodens Motor Works Band" en vele anderen. Dit laatste, de Fodens Motor Works Bancf, het prachtig geüniformeerde corps uit Sandbach, zal onder leiding van de bekende Engelse musicus Harry Morti mer het openingsconcert verzorgen. Dit corps behaalde in het Crystal Palace het World Championship gedurende een reeks van jaren. Van de andere deelnemende buiten landse corpsen moeten worden genoemd de Société Classique uit Cambrai, Frankrijk, 80 man sterk; de Frankfurter Kammermusikfreunde; de Fanfare uit Yverdon, Zwitserland, in prachtige uni formen"; Harmonie Orchester Huls uit Oostenrijk in „Bergmann-Parade-Uni- formen"; Harmonie Orchester Hiils bij Krefeld; als bijzondere attractie het jeugdorkest „Möllergata Skoles Gutte- musikkorps" uit Oslo, bestaande uit knapen van 8 tot 15 jaar. dat bij een vorig bezoek door de Hillegommers werd verrast met Hollandse klompen; Sagene Ungdoms Musikkorps, eveneens uit Oslo, dat op het verzoek om deel te nemen, een enthousiast antwoord zond: Sortland Muzikforene uit Sortland. Noorwegen; Harmonie d'Arras uit Frankrijk; Harmonie Minicipale de La- Lyre Amicale de Poissy, de Franse on en last but not least het corps La vrienden bij uitnemendheid. Van de vele Nederlandse Muziekcorp sen, die hebben ingeschreven, werden genoemd de Diemer Harmonie, het mu ziekcorps „Albert Heyn", de muziekver eniging Lijempf uit Leeuwarden; de Hoogoven Harmonie; een jeugdcorps uit Dinteloord. Verder nog een 15-tal van de beste Nederlandse Orkesten. Er zullen ongeveer 1000 buitenlandse muzikanten komen en eveneens 1000 Nederlandse. In totaal zullen 32 muziek corpsen een bezoek aan Hillegom bren gen. Verheugend was het. dat aan alle buitenlandse muzikanten vrij logies wordt verstrekt door de Hillegomse bur gerij en dat ook de supporters, die met het muziekcorps uit Poissy meekomen, in Hillegom zullen logeren. De vele sup porters die de andere buitenlandse corp sen zullen vergezellen, worden onderge bracht in hotels in Hillegom en omge ving, Daar de opening plaats heeft op de dag van net Bloemencorso, zal deze opening pas om half vier plaats hebben, in tegenstelling met de aanvang der con certen op de andere dagen, die 's mid dags om twee uur beginnen. Er zijn reeds door vele organisaties, particulieren en firma's fraaie prijzen ter beschikking gesteld, maar boven al les gaat de prachtige prijs door het gemeentebestuur van Hillegom ter be schikking gesteld voor het corps, dat het hoogste aantal punten zal wor den toegekend. De prijs betaat uit een De aanvoer voor de Woensdagmarkt in IJmuiden beliep een totaal van 4.555 kisten vis, 1.280 stuks stijve en 890 stuks ijskabeljauwen. Er waren 650 kisten haring, 1.270 kisten makreel, 355 kisten schelvis en piepers en ongeveer 9.000 kilo tong. Deze aanvoer werd geleverd door de trawlers Vios I IJM 24 (1.430 kisten en 160 stijve kabeljauwen) en Schoorl IJM 39 (700 kisten en 30 kabel jauwen), de tussenboot Shamrock IJM 129 (255 kisten en 680 kabeljauwen), alsmede 14 loggers en kotters. Ook Woensdag toonde de markt zich willig, waardoor goede prijzen gemaakt konden worden. De tong blijft nog steeds matig in prijs. Grote tong f 1.60 tot f 1.54 per kilo, middelsoorten f 1.45 tot f 1.39, tong I f 1.45 tot f 1.36\ en tong II f 1.20 tot f 1.12 per kilo. Grote schol bleef ook goedkoop met f 16 tot f 11 per kist, maar de overige scholsoorten waren best aan de prijs. Grootmiddel noteerde f 27 tot f 14, kleinmiddel f 39 tot f 19. schol I f 32 tot f 21, schol II f 35 tot f 27 en de drietjes f 22 tot f 17 per kist. Grote schelvis werd gewaardeerd op f 61 tot f 54 per kist, middelsoorten f 59 tot f49, pennen f56 tot f51, braadschel- vis f 48 tot f 38 en radio f 16 tot f 14 per kist. Kabeljauw was iets meer gevraagd. Regels grote stijve kabeljauwen werden verkocht voor f 85 tot f 67 per 10 stuks en de kisten deden f 96 tot f 63 per 125 kg. Grote zwarte koolvis handhaafde zich op f 56 en f 55 per kist, terwijl de witte f 76 tot f 68 noteerde. Haring zakte nog verder en kwam nu op f 11.70 tot f 10.50 per kist en ook de makreel was iets goedkoper met f 20.50 tot f 17 per kist. De Postboy IJM 35 is in de Silverpit niet onfortuinlijk geweest. Het schip kwam voor de Donderdagmarkt naar huis met een vangst 'tan 1.750 kisten haring. Verder meldde zich van de trawlervloot voor de Donderdagmarkt de Norma Maria IJM 6 met 200 stuks kabeljauwen en 900 kisten vis, waarvan 450 kisten makreel. De haringvloot in de Doggersbocht zat het Dinsdag niet mee. De vangsten wa ren schraal en de laatste trek, die de Postboy er maakte alvorens naar huis te gaan, telde 80 manden. Maar verschil lende andere schepen lieten weten, dat zij trekken maakten van slechts 20 man den en de Dirkje had een hele dag ge vist voor 150 manden. enorme draagvlag, waarop staat afge beeld een grote wereldbol met een aan tal muziekinstrumenten en daaromheen de bloemen van de Bloembollenstreek" „het bloembollenvaandel" genaamd. Door H.M. de Koningin werd een zilveren medaille en door de commissaris der Koningin, mr. L. A. Kesper, een bron zen medaille uitgeloofd. De dirigent van de Hillegomse Har moniekapel ïs de toonkunstenaar Mari- nus Adam, die ook het Noordhollands Philharmonisch Orkest te Haarlem diri geert. Het ere-voorzitterschap zal worden be kleed door de Beschermheer van de Hillegomse Harmoniekapel. Jhr. Mr. Dr. O. F. A. EU van Nispen tot Pannerden, burgemeester van Hillegom. De jury zal bestaan uit de musici Jei van Hoof (België), Frank Wrvcht (En geland) en Marinus Adam. De Com missaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. L. A. Kesper, zal het concours ope- Frans Baljon is de legendarische schilder, die in Spaarndam woonde in het oude kerkje, dat De Stompe Toren genoemd wordt; se dert 20 jaar heeft hij de rijpheid van zijn jaren in het buitenland gesleten en thans vindt in het Museum Van Dooy zijn eerste expositie in ons land plaats, die tevens zijn herdenkings expositie is, omdat hij enige maanden geleden op 52-jarige leeftijd overleed. Voor de criticus zou het een bepaald zorglijk karwei geweest zijn, als hij alleen het realistische werk van Baljon zou moeten bespreken. We kunnen echter zonder schroom t.o.v. al de pië- teitsoverwegingen vaststellen, dat dit realistische werk bijna nergens boven dilettantisme uitgekomen is, want zij het eerst in de laatste jaren van zijn leven heeft er een ommekeer plaats gevonden, waardoor werk ont staan is met zodanige kwaliteiten, dat dit een tegenwicht vormt tegen al het geen Baljon vóór die tijd heeft ge maakt. In de landschappen, de illustratieve reis-impressies, de schilderijen, waarop menselijke figuren voorkomen, kan men het moment van inspiratie nog wel navoelen, maar daarbuiten is de verf verf gebleven, omdat hij de span ning niet gedurende het hele werk kon volhouden. Een globale gaafheid heb ben wij slechts kunnen waarnemen in het Portret van zijn vader, in bet Roosje en in Vrouw met de poederdoos. Het komt ons voor, dat Baljon voor het v -zeggen van zijn gevoelens, zo hij ze al tot uitdrukking kon brengen, zeker in het schilderen van taferelen naar de natuur niet het middel daar toe heeft gevonden. Hij was kenne lijk niet de vakman, die in het werken zijn spanning kon continueren, of, d®8- noods zonder dat tot een aannemelijk werkstuk kon komen. Dit pleit overi gens niet tegen zijn artisticiteit als zo danig. Maar we zien hem toch van het centrum zijner belangstelling uit, met een moeizame oppervlakkigheid naar het vierkant van het schilderij toe werken, omdat een schilderij nu eenmaal tot aan de lijst toe dichtge- schilderd pleegt te worden. Maar ook dit conventionalisme kon hij blijkbaar niet opbrengen. Opmerkelijk is in dat verband, dat al zijn jongere werk eveneens cen traal gecomponeerd is, en dat buiten dit centrum dan ook slechts een egale fond-tint geplaatst is. Het vermoede lijk jongste werk is zelfs geplaatst in passe-partout met ovale uitsnijding, zodat het beeld hier inderdaad niet meer hoeft te omvatten dan het cen- t ti: de kern. Kan dit gelden als symptomatisch voor het aanpassen aan zijn persoon lijke mogelijkheden, inderdaad vindt Baljon een expressie-mogelijkheid in de verf, die hem in staat stelt zijn hartstochtelijke bevliegingen te re gisteren zonder bijzaken, waarmee zijn schildersvak aan zijn persoonlijkheid geannexeerd is. Zonder dat in de expositie prelude rende aanwijzingen te vinden zijn, slaat het werk plotseling om van beeldend realisme tot gevoelsuitdrukking in een vrije kleurentaal, die suggesties wekt aan exotische marmer-imitaties, han gend dood gevogelte, vegetaties van groen en bloemen, felgekleurde pad denstoelen tegen bemoste schors, won derlijke bloemtuilen, enz.: een droom wereld, meer gegroeid en ontstaan dan gevild, en niet puur abstract. Deze in olieverf uitgevoerde composities met hun trucages om beeldvorming in de kleur te verwekken, hoe aesthetisch en gevoelig bestuurd, zijn te zeer auto matiek materiaalspel, om onder de naam kunst gewaardeerd te worden. In Baljon's ontwikkeling zijn zij ech ter zeer belangrijk, want blijkbaar vormen zij de experimenten van waar uit de ovale composities zijn ontwik keld. En hier zijn zo zeer vormen en kleuren bewust georganiseerd tot even wicht, harmonie en schoonheid, met zoveel fantasie en beeldend kunnen, dat eerst hier de kunstenaar in Bal jon zijn instrument gevonden heeft. Tragisch is, dat, nu hij overtuigende taal spreekt, met een even persoon lijke als volledige uitdrukkingsmoge lijkheid, en toch weer zo traditioneel blijft wat betreft de normen, dat waardering in ruime kring mogelijk is, de kunstenaar sterft. L. T. (Niet officiële koersen) Vorig slot 3% Ned 1953 3'/a Ned 1953 314 Neüerl 1948 14 pCt. Ned 1950 3(4 Ned. 1954 3.3% Nederland 1947 3 Ned. 62-64 bel.-fac Inschr. Grtbk. '46 3 Pet Ned. Handel Mtt eert A.K.U. Van Berkela Patent Calvè-Delft eert Van Gelder Kon. Hoogoven» eert Unilever cert- Ned. Kabel Philips Kon. Petroleum „Amsterdam" Rubber „li Amerika Ijjo Kon. N. Stoomb. M Ned Scheepv Unie H. V-A. Deli Mt1 eert 102(4 100& 97 il 97 H 98(4 97 7/32 99 ft 960, 136 152 206exd. 186 271% 215 266% 450 88% 148 138§ 133% 119% 109% Opening 1/4 98 97(4 204 271 267 443% 88 134% 132% 119% 109% 30/3 1/* Anaconda Copper Bethlehem Stee) Chrysler Corp General Eleerrtc Genera) Motors Hudson Motors Kennecott Copper Montgomery ward North American Co. Radio Corp- Republic Stee) Shell Union Oil Southern Pacific Southern Railway Tidewater U.S. Steel 344s 55% 62% 104% 64% 9% 72% 59% 22% 27 49!'» 91(4 40% 42% 21 41% 34% 57 63% 106% 65% 9% 74 60% 22% '27% 49% 91 41% 44 21% 42%

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 2