MOSKOU wil toetreden tot de NATO en tot Europees beveiligingssysteem Nieuwe poging om Frankrijk te stijven in zijn verzet tegen de E.D.G. 1 April WEINIG FRAAIE AANVAL OP BRITSE PREMIER Daily Mirror hekelt Churchill STRAUSS: H-explosie liep eleerden niet uit de hand Vreedzaam gebruik van atoomenergie door jongste experimenten bespoedigd Verdachte en raadsman vragen hardnekkig om veroordeling Tussen neus en lippen Verplicht onderricht voor 14-jarigen die in bedrijven werkzaam blijven? Proces-Guareschi tot 12 April uitgesteld SIR PERCY SCHEDEL VAN HAYDN TERUG Plechtigheden in Eisenstadt Egalisatieprijzen huisbrand DONDERDAG 1 APRIL 1954 PAGINA 3 Zenuwnist. W. van Doorne ridder in Gregoriusorde N- Pure Virginia Cigarettes „Waar blijft zijn leiderschap nu?" Vragen over kinderbijslag t.b.v. priesterstudenten Bedrijfschap voor hotel- restaurant- en cafébedrijf S.E.R. stelde advies vast Japanse treiler over het hoofd gezien Is lewieken van kuikens dierenmishandeling yj/ 'A Tactische luchtstrijd krachten Kol. vl. mr. A.J. de Vries nieuwe commandant Bloemen van „Keuken hof" Voor Landsvrouwen op Noordelijk halfrond Naar aanpassing prijs niveau in de K.S.G. PRIJSVRAAG MARIA- SPEL Geen bekroning toegekend Advertentie De Sovjet-Unie heeft gisteren voor een diplomatieke sensatie gezorgd. De Russische minister van Buiten landse Zaken, Molotov, heeft de ambassadeurs van En geland, Frankrijk en Amerika afzonderlijk ontvangen en ieder van hen een gelijkluidende nota overhandigd met betrekking tot de Europese veiligheid. Ofschoon de volledige tekst nog niet beschikbaar is, schijnt het ■wel zeker, dat Molotov terugkomt op het Europees be veiligingssysteem, dat hij op de conferentie van de Grote Vier in Moskou heeft voorgesteld. Toen stuitte hij op Westers verzet, omdat men in zijn plan slechts een poging zag de E.D.G. en de NATO te torpederen en de Verenigde Staten uit Europa te bannen. Amerika en communistisch China zouden volgens het toenmalige plan slechts als waarnemers toegelaten kunnen worden. Thans verklaart Molotov zich bereid de Verenigde Sta ten als lid toe te laten tot de door hem voorgestelde organisatie en hij verklaart zich zelfs bereid „met de andere betrokken staten" de kwestie van een Russische toetreding tot de NATO in overweging te nemen, mits, en hier komt de aap uit de mouw, de bestaande plannen tot oprichting van een Europees leger met gebruik making van „West-Duitse strijdkrachten onder Hitler- generaals" worden opgegeven. Advertentie Zwaarmoedige gedachten, tobberijen en angstgevoel worden verdreven door MIJNHARDT'S zenuwtabletten Versterken het zelfvertrouwen en Stemmen U weer moedig en rustig. Maamdag over een week begint het proces tegen de schrijver Guareschi, hoofdredacteur van een Italiaans weekblad en auteur van „Don Camillo", tegen wie oud-premier De Gasperi, zoals gemeld, eer» aanklacht heeft ingediend wegens laster, aantasting van iemands goede naam en vervalsing. De rechtbank te Milaan is Dinsdag reeds gedurende enkele minuten over deze kwes tie in zitting geweest, maar Guareschi was daarop niet verschenen uit protest tegen het feit, dat men hem niet in de gelegen heid had gesteld een aantal documenten uit Nederland te laten halen, waarop zijn be schuldigingen tegen De Gasperi zijn geba seerd. Op verzoek van de verdedigers van beide partijen is de behandeling van de zaak daarop verdaagd tot 12 April. Guareschi heeft De Gasperi er, zoals bekend, van beschuldigd in '44 de geallieer den in een brief, getypt op papier van het Vaticaane staatssecretariaat, verzocht te hebben de buitenwijken van Rome te laten bombarderen. Zoals gemeld heeft De Gasperi deze brief een vervalsing genoemd, terwijl van Vaticaanse zijde is verklaard dat De Gasperi onmogelijk van briefpapier van het staatssecretariaat gebruik kan hebben ge maakt. De heer W. van Doorn, commercieel directeur van de D.A.F., is door Z.H. de Paus benoemd tot ridder in de orde van de Heilige Gregorius de Grote. Woensdagavond heeft mgr. W. Mut saerts, bisschop van 's-Hertogenbosch, de heer Van Doorne te zijnen huize van deze onderscheiding in kennis ge steld en hem de versierselen op de borst gespeld. De onderscheiding is ver leend op grond van de verdiensten van de heer Van Doorne op sociaal charitatief gebied. In de Westelijke hoofdsteden gaf men toe verrast te zijn door deze plotselinge stap van Moskou, maar niet overrom peld. Over het algemeen beschouwde men de nota als een nieuwe poging om Frankrijk er van te weerhouden de E.D.G. te aanvaarden. In technisch op zicht interesseerde het de waarnemers alleen, dat uit de nota valt te bespeuren, dat de Russische buitenlandse politiek sinds de dood van Stalin, met behoud van dezelfde ultimale doelen, een grote re beweeglijkheid in de middelen heeft gekregen. Een woordvoerder van het Ameri kaanse ministerie van Buitenlandse Za ken sneed gisteravond alle bespiegelin gen de pas af en las een verklaring voor die, naar hij zeide, een officiële verwer ping inhield van Molotov's voorstel. Westelijke waarnemers toonden ove rigens het louter tactische karakter van de Russische nota aan door te wijzen op enkele moeilijk te aanvaarden conse quenties. Het Atlantisch Pact zegt in de pré ambule en in artikel twee, dat de ver dragsorganisatie de eerbiediging van de menselijke rechten, de verdediging van de democratie en het behoud der Europese civilisatie ten doel heeft. Het za'1 de Sovjet-Unie niet gemakkelijk vallen waar te maken, dat zij deze doeleinden metterdaad onderschrijft. Verder houdt een toetreding van de Sovjet-Unie tot de NATO in, dat zij zich onderwerpt aan inspectie van haar strijdkrachten, een gemeenschappelijk opperbevel en standaardisatie van de bewapening, Het is nauwelijks aan te nemen, dat Rusland hier serieus op in gaat. Sinds jaar en dag verzet dit land zich immers tegen elke vorm van con trole, die voorkomt in Westelijke ont wapeningsvoorstellen. Waarnemers zien ook nog een tegenstrijdigheid tussen deze nota en een andere, die de Sovjet- Unie op de dag vijf jaar eerder zond aan Frankrijk, waarin zij de toetreding van dat land tot de NATO onverenig baar noemde met het Frans-Russische verdrag. Molotov stelt in zijn nota aan de Wes telijke Grote Drie voor op een nader te bepalen datum besprekingen te openen over de jongste Russische voorstellen. Waarnemers in Londen, Washington en Parijs achtten het niet waarschijnlijk, dat men aan de nota een meer dan op pervlakkige aandacht zou schenken. Wat een eventuele toetreding van Rus land tot de NATO betreft, zei een com mentator, die in nauw contact staat met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken: „Men roept geen dieven om de politie te helpen". Misschien, dat de no ta enige weerklank ondervindt bij de grote groep Fransen, die huiverig staan ten opzichte van de E.D.G., maar men verwacht niet, dat minister Bidault er erg van onder de indruk zal komen. De leider van de CDU-fractie in de West-Duitse Bondsdag, Von Brentano. merkte op, dat Rusland van zijn even tueel lidmaatschap van de NATO wel geen beter gebruik zou maken dan van zijn lidmaatschap van de Verenigde Na ties. De leider der West-Duitse socialis ten, Ollenhauer, zag in de Russische no ta een teken van de bereidheid van het Kremlin om de in Berlijn gestaakte besprekingen over de Europese veilig heid te heropenen. (Reuter-ANP-AFP-UP) They smoke them here they smoke them there They smoke them everywhere! GOUDGELE VIRGINIA fen product van DEAN SIMMONS Ltd. VoorNcdcrltad: N.V. CIGARETTES IMPORT CY .A.J. BLOK SCHEVENINGEN (Van onze Londense correspondent) LONDEN, hedenmorgen. De Britse regering heeft besloten om Maandag a.s. te wijden aan het debat in het Lagerhuis over de waterstofbom. Churchill zal dit debat openen met een nieuwe verklaring. Van linker zijde leek het eergisteren alsof men uit de H-bomsensatie poli tieke munt wou slaan. Churchill ver klaarde te hopen, dat men zich hiervan zou onthouden, en het is met zekerheid te verwachten, dat de officiële leiding van Labour inderdaad van een derge lijke politiek zal afzien. Doch deze re serve werd hedenochtend niet getoond door het socialistische dagblad „The De schedel van de beroemde Oosten rijkse componist Joseph Haydn, inder tijd vlak voor de teraardebestelling van het lichaam gescheiden en geroofd, zal dit jaar weer met het skelet worden verenigd na een zwerftocht die 145 jaar heeft geduurd. De gebeurtenis zal in Juni plaats vin den in Eisenstadt, hoofdstad van de pro vincie Busgenland, waar het licha'am van Haydn een laatste rustplaats vond in de bergkerk. Studenten in de anatomie maakten zich in 1809 van de hersens meester. De schedel verhuisde van de ene schuil plaats naar de andere en liep door de jaren heen uiteraard heel wat bescha digingen op. Artsen, musici, musea en verzamelaars hebben er om gestreden Tenslotte was er ook nog een vervalste schedel in omloop. Op 5 Juni a.s. zal de vergeelde sche del in een stoet van auto's van het ge bouw van het genootschap van mu- ziekvrienden in Wenen naar het zuide lijke Busgenland worden overgebracht. De schedel bevindt zich op het ogen blik in een gla'zen vitrine in genoemd gebouw. Aan de aankomst van de schedel zal In Eisenstadt de opening van een Haydn-muziekfestival voorafgaan. Haydn overleed in Maart 1809 in We nen. Hij bereikte de leeftijd van 77 Het lid van de Tweede Kamer, de heer De Kort (KVP), heeft de minister van Sociale Zaken' en Volksgezondheid gevraagd of het juist is, dat de Nieuwe Algemene Bedrijfsvereniging voorne mens is de toekenning van kinderbij slag aan ouders van wettige zestienja rige en oudere kinderen te weigeren, voor zover deze kinderen als interne leerlingen onderwijs genieten op pries terseminaria en voor hen, langs de weg der kerkelijke voorziening, tegemoet komingen ten behoeve van studie en internaatkosten worden verstrekt? Moe ten, naar het oordeel van de minister, de bovenbedoelde tegemoetkomingen in het algemeen niet uitsluitend worden beschouwd als hulp van bijzondere aard in het onderhoud en de opvoeding, waar immers speciale opleidingskosten in het geding zijn, onder meer, omdat aan die opleiding noodzakelijk een internaat en internaatskosten zijn verbonden? Is het, in aansluiting op de vorige vraag der halve niet juist te achten, dat als re gel het onderhoud van het kind in be langrijke mate voor rekening van de ouders blijft in de zin, als bedoeld in artikel 19, lid 3, der kinderbijslagwet? Indien vorige vragen bevestigend wor den beantwoord, zo besluit de heer De Kort, ligt dan, naar het oordeel van de minister, niet in de wet besloten, dat in bedoelde gevallen de kinderbijslag als regel moet worden toegekend en slechts dan kan worden geweigerd, in dien incidenteel aan het betrokken uit voeringsorgaan is gebleken, dat de ou ders niet meer in belangrijke mate bij dragen in het onderhoud van hun kind? jaar. Veel steun had hij hier onder vonden van de adellijke familie Ester- hazy. Volgens de biografen van de compo nist wisten muzieklievende medische studenten de familiesecretaris van de Esterhazy's, Joseph Karl Rosenbaurn, zover te krijgen dat zij de rouwkamer mochten binnenkomen, waar zij het hoofd afzaagden „in het belang van muziek en wetenschap". De onthoofding kon geheim gehouden worden. Rosenbaurn behield het hoofd en bewaarde het jarenlang in een spe ciale houder. De verminking van Haydn's lichaam kwam pas aan het licht in 1820, toen üe hertog van Esterhazy besloot het li chaam vaii de componist op te graven om het een waardiger graf in Eisenstadt te geven. Bij het officiële onderzoek dat werd ingesteld vertelde Rosenbaurn alles wat hij van het geval wist. Hij beloofde de vermiste schedel te zullen teruggeven. Hij verving de authentieke schedel ech ter door een vervalste. De biografen vertellen dat Rosenbaurn op zijn doodsbed met zijn geweten te kampen kreeg en de echte schedel ter bewaring aan een vriend gaf. Deze vriend overleed in 1839, na in zijn testa ment te hebben bepaald dat de schedel werd nagelaten aan het genootschap van muziekvrienden. De weduwe van de vriend gaf de schedel echter aan dr. Karl Haller zo wordt in oude documenten gezegd en van hem kwam hij tenslotte terecht bij prof. Karl Rokitansky, hoogleraar in de anatomie. Na de dood van Roki tansky kon men de schedel bezichtigen in het anatomisch instituut. Pas in 1895 kwam het genootschap van muziekvrienden in het bezit van de schedel. De twist over het eigenaar schap bleef nadien voortduren. (UP) De Sociaal-Economische Raad heeft gisteren het advies tot instelling van een bedrijfschap voor het hotel-, restau rant—, café. en pension- en kamerver huurbedrijf en aanverwante bedrijven vastgesteld. Voor het cafébedrijf met zijn specifie ke vraagstukken zal bovendien een commissie worden ingesteld, die het bestuur van het bedrijfschap kan bij staan. Voorts werd het advies voor de in stelling van een productschap voor land- bouwzaaizaden en voor pluimvee en eieren vastgesteld. Wat betreft het productschap voor pootaardappelen, vond de desbetreffende commissie geen aanleiding om een gun stig advies uit te brengen, dit besluit zal door de S.E.R. aan de desbetreffen de minister worden medegedeeld. Daily Mirror", het dagblad met de grootste oplage ter wereld. Dit blad voert reeds maandenlang een campagne tegen Churchill. Eerst ver haalde het aan zijn lezers, dat de Britse premier dermate uitgeput was, dat hij heen zou gaan. Toen Churchill niet be reid bleek deze wens van het linkse dagblad te aanvaarden, eiste het blad rondweg, dat hij heen zou gaan. Chur chill bleef ongehoorzaam. Vandaag ver schijnt hetzelfde blad met een hoofd artikel, waarin het verklaart, dat de halfheid van de mythe van Churchill als een na-oorlogse leider nu volkomen v/as onthuld. Is het Lagerhuis zou eergisteren zijn gebleken, dat zijn invloed, zelfs op „onze naaste bondgenoot", onbeduidend is. „De oude heer" had eerst ontdekt, dat de Amerikanen opnieuw een H-bom tot ontploffing hadden gebracht, toen dit feit geregistreerd werd door instrumen ten in Engeland. „Men heeft ons dikwijls verteld," aldus het blad, „dat Churchill een in drukwekkende invloed en een grote reputatie heeft bij de mogendheden. Men heeft ons verteld, dat alleen maar het opperen van de mogelijkheid, dat hij zich terug zou trekken, onze status in de wereld verzwakt. Maar waar blijft zijn leiderschap nu? Zullen wij een gerespecteerd partner zijn in de Westerse alliantie, of een onmondig satelliet van Amerika?" Het blad beschuldigt Churchill ervan, dat h?nalaat namens Brittannië te spre ken. En het fraaie artikel eindigt: „Oud en uitgeput, beperkt hij zich tot een troosteloze rhetoriek aan het eind van zijn carrière. Zijn veldslagen behoren tot het verleden. Hij heeft de last te lang gedragen. Dit is de reus in verval." En dan te bedenken, dat het Chur chill was, die van Roosevelt in het ge heim de toezegging afdwong, dat Ame rika nooit opnieuw een atoombom zou gebruiken tegen een vijand zonder En geland geraadpleegd te hebben, en dat het een socialistische regering was, die in 1948 op aandringen van wijlen sena tor Vandenberg dit kostbaar veto prijs gaf, toen het de Marshalldollars accep teerde, en dat het aan dezh daad te wij ten is, dat Churchill eergisteren geen antwoord kon geven op de vragen vaii de oppositie over de Amerikaanse water stofbomexperimenten. De voorzitter van de Amerikaanse commissie voor atoomenergie, Lewis Strauss, heeft gisteren op de persconferentie van president Eisenhower de journalisten voor het eerst iets verteld over het tot ontploffing brengen van twee waterstofbommen, op 1 en 26 Maart, op de Marshall-eilanden. Op een vraag, of de V.S. nu het eind van de ontwikkelingsmogelijkheden voor deze groep van nieuwe wapens naderen, zei Strauss, dat door de jongste proeven de dag dichterbij is gekomen, waarop Amerika zich met meer vrijheid kan wijden aan het gebruik van kernenergie voor vreedzame doeleinden. Ten aanzien van de omvang der proefnemingen merkte hij op, dat de kracht van de explosies tweemaal zo groot was geweest als men oorspronkelijk had berekend. Een dergelijke marge achtte hij niet onverenigbaar met de aard van dergelijke nieuwe wapens. Voordat de eerste atoombom tot ontploffing werd gebracht, was deze marge b.v. veel groter. Strauss ontkende, dat de proefnemingen ook maar een enkel ogenblik aan de controle der geleerden zouden zijn ontsnapt. pen van aarde en water bij een atoom ontploffing en het verspreiden van deze radio-actieve deeltjes door de wind. Strauss beschreef de waterstofbom als behorend tot de familie der megaton- bommen. Een megaton-bom is er een van een kracht, die gelijk staat aan één millioen ton TNT. Het Amerikaan se Congreslid James van Zandt ver klaarde onlangs, dat de H-bom, die op 1 Maart jl. explodeerde tussen de 12 en 14 megaton lag. Strauss liet zich daar niet over uit. Hij volstond met te zeggen, dat de bom groot genoeg ge maakt kan worden om elke stad, ook New York, te verwoesten. Terwijl hij dit voorbeeld noemde, schudde presi dent Eisenhower ernstig het hoofd en keek naar de vloer. Strauss vervolgde met te zeggen, dat de militaire kracht van de Verenigde Staten door de jongste proefnemingen belangrijk is toegenomen, dank zij de grote kennis, die de experts hebben op gedaan. Dat is ook noodzakelijk, omdat Amerika niet het monopolie bezit van de H-bom. Zijn superioriteit is niet meer exclusief, maar quantitatief (dus méér bommen) en qualitatief (krachtiger bommen). Hij beschreef het opzuigen en verdam- Vóór de proefneming op 1 Maart had den vliegtuigen de gehele gevaarlijke zone afgezocht en kennelijk een Japan se treiler niet 23 man aan boord over het hoofd gezien. Behalve deze treiler waren ook 28 Amerikaanse meteorolo gen en 236 inboorlingen op de eilanden Rongelap, Rongerik en Uterik door ra dio-actief stof getroffen. Geen van de Amerikanen of inboorlingen heeft er nadelige gevolgen van ondervonden. De verwondingen van de Japanse vissers waren, voor zover hij wist, geen gevolg van radio-activiteit, maar van een che mische inwerking van door de ontplof fing omgezet koraalstof. Over het voorkomen van radio-actie ve deeltjes m de lucht na een atoom ontploffing zei Strauss, dat de zware deeltjes van de opgezogen aarde en water snel omlaag vallen. De lichtere worden een eindweegs door de wind meegevoerd en dan ook omlaag stor ten. Bij een door atoomkracht veroor zaakte ontploffing zijn deze deeltjes radio-actief, evenals verdampte deeltjes van het ontplofte wapen zelf. Na elke ontploffing, ook die van de Russen, neemt de hoeveelheid radio-actief ma teriaal in de lucht boven Amerika (Van onze correspondent) Onlangs heeft zich voor het gerechts hof te Arnhem het merkwaardig ver schijnsel voorgedaan dat verdachte en zijn raadsman het Hof hardnekkig om een veroordeling vroegen terwijl de procureur-generaal met gelijke hardnek kigheid vrijspraak bepleitte. De ver dachte was de 48-jarige kuikenbroeder K. R. uit Epe. Hij stond op 18 Maart op eigen verzoek terecht wegens die renmishandeling. Hij was namelijk enige jaren geleden tegen zijn wil maar uit economische noodzaak overgegaan tot het lewieken van kuikens. Dit be tekent dat een deel van de vleugeitjes met een gloeiende draad wordt afge- De schuldige Een heer te Baltimore kwam tot de onpleizierige ontdekking, dat zijn pas gelakte voordeur met ko gelgaatjes doorzeefd was. Hij holde naar de politie en deze ging direct op pad om de schuldige(n) te zoeken. Na enige tijd kwa men de speurders terug met de 14-jarige zoon des huizes en een vriendje. Zij bleken alleen nfaar voor de aardigheid schietoefe ningen te hebben gehou den. Amerikaans onderzoek De onderzoekingsmanie Is in Amerika heus niet alleen het monopolie van senator McCarthy, zoals uit de volgende geschiede nis blijkt. Tijdens een zit ting van de financiële commissie van de Ameri kaanse senaat werd aan een sigarenfabrikant, die over de hoge belastingen klaagde, de raad gegeven eens te onderzoeken of het waar is, dat prinses. Margaret van Engeland te genwoordig kleine sigaar tjes rookt, omdat, wanneer dit gerucht op waarheid zou berusten, de omzet van kleine sigaartjes aan merkelijk zou stijgen. Er zijn immers heel wat vrouwen, die graag de charmante Engelse prinses na-apen. U begrijpt, dat men in Engeland hierover nogal gechoqueerd is. Men vraagt er zich af, of de Amerikaanse senatoren geen belangrijker dingen aan het hoofd hebben dan de vraag, wat prinses Margaret rookt. De „Daily Mirror" schrijft onder de De droom was geen bedrog Een arbeider van een Zweedse scheepswerf kop: „Amerika's nieuwste droomde van de winnende fantastische onderzoek" paarden op de draverijen, bij een aantal foto's van die de volgende dag zou- prinses Margaret, waarop den worden gehouden. Hij zij duidelijk zichtbaar een besloot de aanwijzingen sigaret rookt, dat geen van van zijn droom te volgen de kennissen van de prin- en waagde een bescheiden ses haar ooit een sigaartje inzet van acht gulden. Bij heeft zien roken of haar de eerste draverij had hij om een blazertje hebben aan het finde van de mid- horen vragen. dag 8000 gulden verdiend. schroeid zodat de donzen diertjesdie dan nog maar één dag oud zijn, nie hoger dan enkele centimeters kunnen vliegen. Dit betekent voor de pluimveehou ders een zeer aanzienlijke besparing van kosten aan gaas. Tal van kippenboeren verlangen daarom gelewiekte kuikens. Verdachte vond dit lewieken een af schuwelijke vorm van dierenmishande ling en wilde er aanvankelijk dan ook niet aan mee doen. Lang kon hij dit menselijk verzet echter niet volhouden want zijn omzet ging achteruit. Het lewieken hinderde hem echter zodanig dat hij een proefproces uitlokte in de hoop dat de justitie het lewieken zou verbieden. De Zutphense rechtbank sprak hem echter vrij. Voor het Arnhemse hof verklaarde verdachte dat de kuikentjes bij het le wieken verschrikkelijke pijn leden en dat het doel dat men ermee beoogt ook met kortwieken of met schrikdraad te bereiken is. Getuige K.A.R., lid van de directie van het bedrijfschap pluimvee, ver klaarde echter het tegendeel. Volgens hem is het lewieken niet pijnlijk en zelfs niet schadelijk voor de diertjes. Schrikdraad helpt niet voldoende en kortwieken eist te veel werk, aldus de getuige, die tot de conclusie kwam dat lewieken een gevolg is van economische noodzaak. Ook de procureur-generaal vond dat lewieken geen dierenmishandling is en in dit geval economisch verantwoord. Hij eiste vrijspraak. De raadsman van verdachte zei, dat gelewiekte kuikentjes in het natuurlijk evenwicht worden gestoord. Vervolgens had ver dachte met het lewieken geen redelijk doel nagestreefd. Hij dient dus veroor deeld te worden. Ook verdachte zelf verzocht met aandrang om een ver oordeling. Hij kreeg echter niet zijn zin. Van morgen heeft het Gerechtshof n.l. het vonnis van de Zutphense rechtbank vrijspraak bevestigd. Tot commandant van de Nederlandse tactische luchtstrijdkrachten is benoemd kolonel-vl. mr. A. J. de Vries. Tot dusverre werd dit commando waargenomen door de commodore-vl. W. J. Reynierse, de commandant van de luchtverdediging Nederland. Vrijdag zal overste De Vries op de eerste tac tische vliegbasis Volkel zijn commando aanvaarden. enigszins toe, maar dat behoeft geen verontrusting te wekken. De Ameri kaar o commissie voor de atoomener gie heeft uit voorzichtigheid de proef nemingen nog op grote afstand van het vasteland doen houden. Het is niet waar, aldus Strauss, dat de H-bom een geheel atol heeft weggeslagen. Een kunstmatig rif is vernietigd. President Eisenhower verklaarde nog, dat er kans bestaat, dat de Plus sen verder zullen gaan met de onder handelingen over zijn plan tot stichting van een internationale „atoompool". (Reuter-UP) vangen. Vroeger placht ik 1 April altijd mee te vieren. Op die dag zei ik steevast ieder jaar tegen mijn vader, dat hij een gat in zijn jas had. Hij liet nimmer na om met welgehuichelde schrik zijn colbert te bekijken, teneinde mij gelegenheid te bieden een triomfantelijk „één April" uit te stoten. En ik ging voldaan naar school, in het gelukkige bewustzijn, dat het mij dan toch maar weer was gelukt. 1 April was voor mij destijds een feestelijke dag, waarop de mensen elkander fopten. In middels heb ik wel geleerd, dat de eer ste April zich wat dit betreft in niets van andere dagen onderscheidt. En vanmorgen stond ik dan ook in blanke onschuld op. niet beseffende dat van daag iedereen het ineens wilde weten. Op straat kwam ik een kennis tegen, die tegen beter weten in dicht. Op ge zette tijden komt hij mij zijn poëmen voorlezen en nimmer heb ik hem rond uit durven zeggen, dat ik het allemaal maar flauwekul vind. Want het is een alleraardigste jongen. Maar mijn hof felijk onzijdig oordeel teistert hem, ge loof ik, meer dan een strenge afwij zing zou doen. Goed. Ik ontmoette hem dus vanmorgen. „Hoe gaat het met de dichtkunst?", vroeg ik „Ik heb er gisteren net een geschre ven". zei hij bedremmeld. „Laat eens lezen", zei ik, vervuld van onbestemde offervaardige gevoelens. Hij overhandigde mij een gekreukeld papiertje. Met veel moeite ontwarde ik zijn duistere lettertekens. Het was een vers over de lente. Een heel aan doenlijk vers voor zijn doen; en het trof mij tot in de pit van mijn ziel. „Kerel", zei ik overtuigd, „kerel dat vind ik nou echt mooi". Maar hij keek mij achterdochtig aan en zei ongelovig: „Ja, ja, het is 1 April vandaag". Op het tijdstip waarop Vrijdag de nationale bloemententoonstelling „Keu kenhof" wordt geopend, zullen in twaalf landen op het Noordelijk half rond bloemen worden aangeboden aan de Landsvrouwe. De bloemen worden door de K.L.M. overgevlogen. Ook H.M. Koningin Juliana zal bloemen ont- (Van onze verslaggeefster) Het gaat om ongeveer 6500 meisjes in ons land - precies is het getal niet bekend - als .lezer dagen in de Kamer het wetsontwerp behandeld zal worden, dat voo de veertienjarige meisjes per 1 Juli de arbeid in industrie en bedrijf wil verbieden, in de landbouw en het huishouden mogen ze - voorlopig - werk zaam blijven. Deze kinderen, op het punt om naar hun volwassenheid te groeien, moeten opgevangen worden, wil het verbod be reiken wat het beoogt, namelijk hen nog niet dadelijk na de schooltijd, ongerijpt aan het meedogenloze harde leven over te geven, naar hun vorming te doen duren. De kwestie heeft echter twee kanten. Er is het belang van het meisje, maar er is ook het belang van de industrie, die nu eenmaal mee onze economische situatie bepaalt. Om de gulden midden weg te vinden, heeft de minister ad vies gevraagd aan de Soc.-Economische Raad. De S.E.R., hoewel unaniem van mening, dat de natuurlijke ontwikkeling van 14-jarige meisjes storend beïn vloed "an worden door fabrieksarbeid, realiseert zich echter dat sommige tak ken van industrie sterk gedupeerd zul len worden als, bij het toch al perma nente tekort aan geschoolde vrouwe lijke arbeidskrachten, de vakopleiding nu nóg een jaar later moet beginnen. Onder andere wordt gedacht aan onze confectie-industrie, de tweede industrie van de hoofdstad, waar de confectie grotendeels zetelt. In deze klasse trouwen de meisjes jong, het verloop is groot, ze zijn ge middeld 6 a 7 jaar in het bedrijf werkzaam. Dat zet onze industrie ach teruit ten opzichte van andere landen, waar getrouwde vrouwen blijven wer ken, en men dus over meer gerouti neerde vrouwelijke krachten kan be schikken. Men meent nu een midden weg gevonden te hebb n om, wanneer het bedrijfsbelang het vereist, onthef fing te geven van het verbod, op voor waarde dat de 14 jarigen onderwijs ontvangen in de bedrijfstijd, al of niet met behoud van loon, en ze buiten de eigenlijke bedrijfssfeer gehouden wor den. Dat betekent dus dat deze jeug digen niet aanstonds samen met oudere arbeidskrachten wo-den tewerkgesteld, en dat ze een soort bedrijfsopleiding krijgen die met vormend onderwijs wordt aangevuld. Die oplossing lijkt niet onredelijk. Want die duizenden veertien jarigen kun nen tóch niet één, twee, drie, door het V.G.L.O. en het nijverheidsonderwijs worden opgevangen. Daarvoor zijn er noch voldoende leerkrachten noch lo kaliteiten. Bovendien kunnen vele ge zinnen de inkomsten niet missen en móet de veertienjarige wel aan de slag. Er zullen er ongetwijfeld zijn, die in het huishouden gaan. De werkgevers, met name in de con fectie, die „geschoolde" krachten drin gend nodig hebben, overwegen nu om, op de nieuwe condities, veertienjarigen in hun bedrijf te houden. Jaren geleden reeds, vóór het ver-, bod aanhangig was, hebben enkele bedrijven getracht, hun jongste vrouwelijke tewerkgestelden een ge combineerde vakopleiding en huishou delijke scholing te geven. Maar de juiste opzet was toen niet gevonden en de cursussei hielden geen stand. Thans hebben enige fabrikanten op nieuw met een cursus voor 14-jarigen laten experimenteren, o.a. een groot katholiek confectiebedrijf in Amster dam. Daar was deze ..Jongeren-cur sus", die 3 maanden duurde, in han den van de leidsters van de Mater Amabilisschool. Het door de minis ter goedgekeurde leerprogramma, dat naast de bedrijfsopleiding staat, be vatte onder meer koken, naaien en kinderverzorging, handenarbeid, smaakontwikkeling en ook leerzame excursies. De meisjes die een geheel eigen groep vormden werden „ge grepen" en het experiment kan een succes genoemd worden. Overal in net land is thans het ex periment met dergelijke „Jongeren-cur sussen" gaande, ook van neutrale zijde. Waarbij blijkt dat het Mater Amabilis- werk en zijn neutrale equivalent, het Zonnebloem en Nuvola werk voor 17- jarigen en ouderen, zonder enige twij fel de inspiratie hebben gegeven om tot deze vorm van partieel onderricht te komen voor de jongere vrouwelijke arbeidskrachten. Er zal echter nog heel wat overleg gepleegd moeten worden, wil de wet op 1 Juli in werking treden. Vragen van Kamerleden Waarom is de minister van O. K. en W., nu zijn collega van Sociale Zaken en Volksgezondheid voorstelt bedrijfs- arbeid voor veertienjarige meisjes te verbieden, niet gekomen met een wets voorstel tot verlenging van de leer plicht voor deze meisjes? En waarom strekt het wetsontwerp zich niet uit tot een arbeidsverbod ook voor vijftien jarige meisjes? Aldus vragen verscheidene Tweede Kamerleden in het voorlopig verslag op het desbetreffende wetsontwerp. Deze leden aanvaarden het ontwerp slechts als een „eerste termijn van af betaling". Ook enkele andere leden be treuren het dat het sluitstuk op de voorgestelde maatregel, n.l. de verlen ging van de leerplicht, ontbreekt. Als er bezwaren bestaan, zou dan niet een partiële leerplicht kunnen worden inge voerd? Als het wetsontwerp tot wet wordt verheven, zal een aantal meisjes een uitwijkmogelijkheid zoeken in het verrichten van huisarbeid. In verband hiermede vraagt men een spoedige in diening van de in voorbereiding zijnde nieuwe Hulsarbeidswet. Uiteraard zal bij de invoering van een arbeidsverbod voor vijftienjarige meisjes getracht moeten worden zoveel mogelijk aan de belangen van de in dustrie tegemoet te komen. Het nijver heidsonderwijs en de overige mogelijk heden tot verdere vorming zouden kunnen worden aangevuld en uitge breid, zodat de industrie na een kort stondig gemis over vrouwelijke ar beidskrachten zou kunnen beschikken, die voor het bedrijfsleven van aanzien lijk grotere betekenis zouden kunnen zijn dan thans het geval is. De Hoge Autoriteit van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal heeft de Nederlandse regering gemach tigd tot en met 31 Maart 1955 een stel sel van egalisatieregelingen te blijven toepassen voor het bepalen van prijzen van huisbrand in Nederland. Dit even wel onder voorbehoud, dat de Neder landse regering zo spoedig mogelijk maatregelen zal treffen die een verdere aanpassing van de binnenlandse prijzen voor huisbrand aan het prijsniveau in de Gemeenschap zullen waarborgen. Dit voorbehoud laat toe, dat in ieder geval gedurende het lopende stook- seizoen, dat 1 Mei eindigt, de egalisatie voor huisbrand nog volledig zal worden toegepast, op basis van de bestaande verbruiksprijzen. Daar de minister van Economische Zaken reeds eerder heeft besloten de prijs en vracht-egalisatieregeling voor industriekolen met ingang van vandaag op te heffen, is het Rijkskolenbureau geliquideerd. De resterende egalisatie regelingen zullen worden voortgezet door de afdeling kolen van het ministe rie van Economische Zaken. Ter gelegenheid van het Maria-jaar had Ons Lekenspel te Bussum een prijsvraag uitgeschreven voor een mo dern Maria-spel. 1 Maart j.l. sloot de inzending. De jury heeft zich niet lang behoeven te beraden, daar er betrekke lijk weinig inzendingen waren. Het lag in de bedoeling een drietal prijzen toe te kennen, doch de aard van de inzen dingen heeft er toe geleid dat de jury i geen der werken heeft bekroond.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 3