Scherpe critiek op de bedreiging van de persvrijheid in Indonesië Hetsen tegen Nederland IN. CANNES is het zomer Cijf ers Middenstandsnota niet geheel representatief OMROEPERS Maar één Sucks dorff maakt nog geen lente Kind in gas gestikt HULP VERKOOPSTER JUFFROUW zL IJZERWERKERS, BRANDERS- IJZERWERKERS, BRANDERS ONDERWIJZER (ES) een bediende (mnl. of vr.) een jongste bediende (mnl.) vragen maakt U het leven lichter DONDERDAG 1 APRIL 1954 PAGINA 4 Veesmokkel naar België berecht Vier maanden voor smokkelaars Sovjet-Unie wil samen met andere landen films maken Steenkoolmijnindustrie Ondernemingsraden blijven voorlopig bestaan Critiek en waardering te Breda Huldiging mr. Milius, oud-directeur van de Jaarbeurs N.V. SCHEEPSWERVEN „PIET HEIN" te BOLNES (bij Rotterdam) kunnen geplaatst worden SINT UDUINASCHOOL te SANTPOORT OSCAR SMIT'S BANK N.V. vraagt voor spoedige indiensttreding: en ADMINISTRATIEVE KRACHT gevraagd voor halve dagen. Brieven aan Postbus 256, Haarlem. EEN TELEFONISTE, VERKOOPSTER AANK. VERKOOPSTER en JONGEMAN NET MEISJE EEN MANNELIJKE KRACHT EEN MANNELIJKE KRACHT C. AANKOMENDE KRACHTEN Vooral bij de Schoonmaaktijd. Alles moet schoonS Hout, lak, tegels, sanitair, deuren, plin ten, ruiten... Wat 'n enorm gemak hebt» U nu van zo'n handige fles Lodaline. Rap-rap - in 'n ommezien blinkt en glimt, alles van jewelste. m Nog altijd 't gemakkelijkste, 't beste, 't voordeligste! Bij vleeshouwerij v/h Eelljes is plaais voor een vriendelijk en beschaafd meisje als cassière-winkeljuffrouw. Dii aangename en boeiende werk wordt behoorlijk beloond, 's Maandags de gehele dag vrij. Solliciteren in de Zijlstraat op No. 60. Plaatsing geschiedt a 16 cent per m.m.-hoogte Betrekkingen gevr. Betrekkingen aangeboden Te huur gevraagd Te huur aangeb. Woningruil Te koop gevraagd Te koop aangeb. Zaken en Huizen Muziek instrumenten Meubelen, huis raad en kleding Rij-, Vaar- en Voertuigen Lessen Huwelijken Diversen (Per luchtpost van onze correspondent) DJAKARTA, 15 Maart. Het te Surabaja verschijnende weekblad „Liberal" heeft scherpe critiek geleverd op de bedreiging van de persvrijheid in Indonesië. Deze critiek vond zijn on middellijke oorzaak in de bestorming van het dagblad „Nasional" in Djok jakarta, waarbij een 50-tal jongelui (invaliden nota bene) de inventaris van dit blad vernielden en de hoofd redacteur en een van zijn onderge schikten mishandelden. Deze gebeur tenis was ook voor de Persatuan War- tawan Indonesia, de Indonesische jour nalistenvereniging, en de Serikat Per- suratkabaran. de bond van Indonesi sche dagbladen, reeds aanleiding tot het indienen van protesten. De Indo nesische pers laakte trouwens unaniem het gebeurde ten zeerste. De door ..Liberal" geleverde critiek valt echter in het bijzonder op. ..Liberal" begon met eraan te herin neren, dat dit niet de eerste keer was. dat iets dergelijks in Indonesië ge beurde. Integendeel, het begint er op te lijken, dat deze bestormingen een mode worden. De overheidsapparaten nemen daartegen vrijwel geen stappen. Dit maakt dat de journalisten, die het gevoel krijgen dat de machtsapparaten hen niet beschermen, hun taak niet langer naar behoren kunnen vervullen. Zij vermijden het om over gebeurte nissen te schrijven, die hen in moeilijk heden zouden kunnen brengen. Aldus „Liberal", dat er vervolgens op wijst, dat vele dagbladen in Indonesië thans trachten de veiligste weg te bewande len door slechts „sterke" en „gevaar lijke" groepen te prijzen, ongeacht of dit ten rechte is of niet. Opdat hun zwakte niet opgemerkt zal worden achten deze bladen het echter nodig van tijd tot tijd toch scherpe critiek uit te oefenen. Ah mikpunt daarvoor nemen zij dan echter groepen die on gevaarlijk zijn. zoals de Nederlanders en de kapitalisten. „Een kleine fout maar van deze groepen is voldoende om lange artikelen te schrijven vol critiek, scheldpartijen, commentaar en verdraaiing van de gang. van zaken. En waarom? Omdat men dan niet het gevaar loopt bestormd te worden en een tik op zijn hoofd te krijgen", aldus „Liberal". Indien deze analyse juist is, dan heb ben wij hier dus meteen de verklaring van de anti-Nederlandse sentimenten, die de laatste tijd weer in toenemende mate in de Indonesische pers tot uit drukking komen. Het simpele feit, dat in Nederland de geldigheidsduur van de toelatingskaarten van alle buiten landers voor een korte periode uit technisch-administratieve motieven in gekort werd, was voor een groot deel van de Indonesische pers aanleiding onmiddellijk represailles tegen Neder landers in Indonesië en terugtrekking van alle in Nederland studerende Indo nesiërs te eisen. De aankondiging dat Manusama het woord zal gaan voeren op een openbare bijeenkomst (terwijl toch aangenomen mag worden dat ds Nederlandse regering, die Manusama een spreekverbod oplegde, erop zal toezien dat dit ook nageleefd wordt) was weer een aanleiding voor anti- Nederlandse propaganda. De arrestaties van Nederlanders in Indonesië, die be trokken zouden zijn bij terroristische activiteiten, maar wier schuld nog niet door een rechter is vastgesteld, hoeven wij al niet eens meer te noemen. Dat hier sprake is van een afleidings manoeuvre is wel duidelijk. De onno dige nadruk, die deze gebeurtenissen krijgen en de anti-Nederlandse hetzen, die men erop tracht te baseren, kunnen alleen daardoor gerechtvaardigd wor den. De conclusie van het zelf ook Indonesische blad „Liberal" lijkt echter wat kras. Toch moet wel dege lijk met de mogelijkheid rekening ge houden worden, dat het door „Liberal" genoemde motief meespeelt. Daarnaast vindt deze politiek echter in hoofdzaak zijn oorzaak in het zoe ken van een zondebok voor de nog verre van florisante gang van zaken in Indonesië, Waarom staat Indonesië er financieel thans zo slecht voor? Wel aldus deze bladen omdat Nederland Indonesië gedwongen heeft de RTC- overeenkomst te tekenen, waardoor In donesië op oneerlijke wijze met schul den beladen is. Deze en dergelijke argumenten komt De bezoeker, die 'sochtends vroeg in Cannes arriveert in de winter - kleding, welke het vaderlandse klimaat hem heeft opgedrongen, weet niet hoe gauw hij zich moet ontdoen van al die beschermende lagen als jassen, vesten en pullovers, ten einde niet als een verklede zonderling beschouwd te worden door de zonnende badgasten, die onder de strakblauwe lucht al lich telijk van kleur beginnen te veranderen. Ket is zomer hier, tenminste als men wat beschut in de zon gaat zitten en niet de verraderlijke landwind opzoekt, die je in de nauwe dwarsstraten van het stadje kan overvallen. Maar met Mirabar en Carlton en Hotel Connet in de rug en de zon en de blauwe Middellandse Zee voor zich, vergeet men al gauw, dat het pas eind Maart is en dat zelfs voor Cannes het eigenlijke seizoen nog niet is aange broken. Het zevende Filmfestival heeft ons al vroeg hierheen gehaald, zodat wij nog voor Pasen het veld kunnen ruimen voor de eerste seizoengangers, die dan in grote drommen verwacht worden. Voor hen wordt nu alles in gereed heid gebracht, worden de grasperken gemaaid en gerold, worden fleurige bloemperken in orde gemaakt en de trottoirs hersteld. Het enige wat voor ons. Festivalgangers, in orde is ge maakt, is het Palais des Festivals aan de Promenade de la Croisette, dat met zijn fier wapperende vlaggen en een overladen programma, dat nauwelijks tijd voor een zonnebad zal vrij laten, ons wacht. Als men zo zijn oor te luisteren legt b(j collega's van de pers, die van het begin af aanwezig zijn geweest op deze jaarbeurs van de film, dan zouden er nog maar enkele opvallende films aan de orde zijn geweest. Een tekenfilmpje van Disney met dieptewerking, waarin hij ijverig de stijl van zijn vroegere leerling en huidige concurrent Bosustow geïmiteerd schijnt te hebben, de rauwe Amerikaanse film van Fred Zinnemann, From here to eternity, en een meesle pend vrolijke Franse documentaire over pinguins. Algemeen is men het er ech ter over eens, dat de eerste avondvul lende film van de Zweed Arne Sucks- dorff, „Het grote avontuur", tot nu toe de kroon heeft gespannen. Maar daar een reprise van de film in het vooruit zicht is gesteld, wachten wij liever met definitieve uitspraken tot wij de film zelf hebben gezien. Voorlopig hebben wij Sucksdorff op een persconferentie leren kennen als een bescheiden en in telligente man, die met bewonderens waardig geduld de stupide vragen over niet ter zake doende bijkomstigheden van de samengestroomde nieuwsgieri gen beantwoordde en daarbij nog enige rake dingen over filmen in het alge meen wist te plaatsen. De film van Haanstra Au hasard du tréplan, over de proefboring op Sumatra naar aardolie, is de eerste Nederlandse inzending, die op het Festival aan de beurt is gekomen. Ze was wat ongelukkig geplaatst aan het begin van een avondvoorstelling, waarbij het ijdele publiek altijd veel tijd neemt om naar binnen te gaan. Overigens alle hulde aan onze culturele attaché aan de Parijse ambassade, de heer de Gorter, die als in vorige jaren veel voorbereidend werk heeft ge daan, om de Nederlandse inzending goed voor de dag te laten komen. Men kan beweren, dat de films goed ge noeg zijn om voor zichzelf te spreken, ARNE SUCKSDORFF maar op een Filmbeurs als dit feest eigenlijk is, kunnen talrijke onvoor ziene omstandigheden een rol spelen en dan kan een toezien op de pro grammering en een inleidend woord je tot de pers, zoals nu gebeurd is, de gehele inzending ten goede komen. Dat bleek al bij het spontane applaus, dat klonk, toen de film van Haanstra inzette en de naam van de regisseur op het doek kwam en dat nog een enkele maal wat zwakker doorbrak bij impo nerende fragmenten. Alles bij elkaar kan men zeggen, dat Haanstra's film door het publiek hartelijk is ontvangen en door de serieuze critici zeer wordt bewonderd. Zoals de Braziliaanse cri ticus Novaïs Teixeira het kernachtig uitdrukte: „II a fait de la poësie avec de la merde", wat we maar onvertaald zullen laten. Voor de rechtbank van Tongeren dienden Dinsdag drie smokkelzaken, waarbij vijf Belgen en een Nederlander bij betrokken waren. Deze personen werd hét illegaal invoeren van dertig Nederlandse koeien in België ten laste gelegd. De Nederlander J. C., uit Maar- heeze trad bij deze smokkel op als transporteur van de koeien die eind 1953 in het smokkelgebied tussen Roer mond en Weert over de Belgische grens zijn gebracht. In de eerste zaak stonden drie Belgen en de Nederlander terecht terzake van de smokkel van zeven koeien. Zij allen werden schuldig ver klaard en veroordeeld tot een gevange nisstraf van vier maanden plus een boe te van 120.000 francs subs, drie maanden hechtenis, alsook nog een geldboete we gens het ontduiken van de invoerrech ten voor elk van 5040 francs. In de twee andere zaken stonden twee Belgen terecht, die zich schuldig heb ben gemaakt aan smokkel van 23 koei en. Tegen beiden werd in totaal acht maanden gevangenisstraf geëist voor elk met een totale boete van 268.UÜU francs of zes maanden hechtenis bene vens een totale boete wegens ontduiking van de invoerrechten van 15.560 francs voor ieder. Alle koeien werden verbeurd verklaard. De vijf smokkelaars dienen, aldus be sloot de rechtbank, tevens nog te zorgen dat de beesten weer terugkomen op de plaats waar zij vandaan zijn gehaald. Bij in gebreke blijven op dit punt wacht hen allen nog een boete van 300.000 francs. Gisteren omstreeks half zeven ont dekte de bewoonster van de tweede etage van een huis in de Boeroestraat te Amsterdam dat haar negenjarig zoontje bewusteloos in zijn bed lag. De slaapkamer van het kind stond open en zij bemerkte een sterke gaslucht, die uit de keuken kwam, waar de rubber gasslang, die de gasleiding met een gascomfoor verbindt, gescheurd was, zo dat het gas via de keuken het slaap kamertje van het kind kon binnen stromen. De G.G.D. heeft tevergeefs getracht de levensgeesten van het kind op te wekken. Een elfjarig dochtertje liep nog de trap af, maar zakte toen in elkaar. Ze kwam echter even later weer tot bewustzijn. Gregory Alexandrof, een sovjet-russische filmproducent, heeft tijdens het filmfesti val te Cannes verklaard, dat de Sovjet unie bereid is, samen met andere landen, de V S. inbegrepen, films te maken en grote aantallen films te importeren. De Sovjet-unie zal echter geen oorlogs films nemen of films, die aan geweldda digheid een ruime plaats geven. De toe schouwers, in de Sovjet-unie houden niet van dergelijke rolprenten, aldus Alexan drof. Hij verklaarde, dat er een grote ver andering in de Russische filmpolitiek was opgetreden, sedert ontevreden toeschou wers duizenden brieven hadden geschreven en talrijke artikelen in de pers hadden ge publiceerd. Het accent wordt thans op „menselijke problemen" gelegd, in het bij zonder op de liefde. men in een bepaald deel van de Indo nesische pers herhaaldelijk tegen. Uiteraard werken deze er weinig toe mee te maken dat de Nederlander (en in het algemeen de buitenlander) in Indonesië zich nu erg welkom voelt. Dat alleen, afgezien van economische overwegingen, zal dan ook reeds ma ken dat het voor Indonesië niet zo erg gemakkelijk zal zijn buitenlands kapi taal te krijgen. De enige uitzondering op deze regel zal misschien Japan kun nen zijn. Al met al is dit alles weinig geëigend om mede te werken aan het soepeler worden van de verhouding Nederland- Indonesië. Indien we „Liberal" mogen geloven is de eerste voorwaarde daar voor dus, dat de Indonesische regering de rechtszekerheid van de journalisten in Indonesië daadwerkelijk waarborgt. Maar of dat voldoende zal zijn? Bij de instelling t.z.t. van het be drijfschap voor de steenkoolmijnindu strie zal de Mijnindustrieraad terstond worden opgeheven, daar diens taak door het bestuur van het eerstgenoemde or gaan kan worden overgenomen. De an dere op het Mijnstatuut gebaseerde or ganen ondernemingsraden, ringen en eenheidsvertrouwensmannen dienen echter, zo blijkt uit de Memorie van Toelichting bij een wetsontwerp, hou dende overgangsregeling betreffende de bedrijfsorganisatie in het mijnbedrijf in verband met de instelling van een be drijfschap voor de steenkoolmijnin dustrie, teneinde het overleg en de sa menwerking binnen de ondernemingen zonder onderbreking voortgang te doen vinden, voorlopig te worden gehand haafd. De regering heeft voor bedoelde voor lopige handhaving een termijn van ten hoogste twee jaren voldoende geacht. Het personeel van de Mijnindustrie- raad zal overgaan in dienst van net be drijfschap. Grote erkentelijkheid en waardering voor het verschijnen van de Midden standsnota, erkentelijkheid ook dat door het hierin bijeengebrachte docu mentatiemateriaal de betekenis van het kleine en het middenbedrijf in ons land wordt aangetoond, vreugde om bepaalde toezeggingen ten aanzien van het vestigingsbeleid, het onderwijs en de credietverlening, maar onvoldaan heid omdat in de nota een duidelijke nieuwe beleidslijn inzake de midden stand ontbreekt, dat was in het kort samengevat de opvatting van mr. dr. K. Schrijvers, gewezen secretaris van de R. K. Vakbond voor Bakkers, zoals hij die Dinsdagavond in een zeer druk bezochte vergadering van de katholie-. ke Middenstandsvereniging afd. Breda gaf over de veel besproken Midderi- standsnota. Spr. betreurt het vooral dat er zo wei nig verband is tussen het analytisch ge deelte van de nota en dat waarin het ge voerde en in de toekomst te voeren be leid wordt besproken. Hij betwijfelt of de situatie betreffende de kleine bedrij ven wel juist is weergegeven door het hier gebruikte cijfermateriaal. Ook in an der opzicht zijn de cijfers niet represen tatief noch voor het totaal der bedrijven noch voor een bepaalde branche. Spr. meent dat men de samenstellers van de nota niet mag verwijten dat het materiaal niet voldoende is, wel echter dat daaruit desondanks conclusies zijn getrokken. De nota noemt de onderschei ding van het randbedrijf en het volwaar dig bedrijf van eminent belang. In het gedeelte dat handelt over het beleid is echter een voorstel tot sanering van het randbedrijf niet opgenomen. De nota toont wel met cijfers aan dat het eigen vermogen na de oorlog zeer is teruggelopen, zij spreekt echter niet over de oorzaken daarvan, aldus spr., die zijn de prijzenpolitiek en de fiscale politiek. En zij brengt geen voorstellen om in de ongunstige situatie verbetering te bren gen, want meer crediet helpt daaraan niet. Spr. is van oordeel dat wil men een juist gericht middenstandsbeleid krijgen liet nodig is de fiscale regelingen te ver beteren en het beleid meer functioneel, dus op de afzonderlijke branches, te rich ten. Sinds geruime tijd leefde onder de vele honderden regelmatige deelnemers aan de Jaarbeurs te Utrecht het voornemen om de zojuist afgetreden directeur, mr. J. Milius, thans gedelegeerd commissaris van de Raad van Beheer, de cijns hunner erken telijkheid te brengen voor de vele en be langrijke diensten door hem in de loop der jaren aan handel en industrie bewe zen. Thans heeft een comité uit de groot industrie en handel eindelijk kans gezien hun plannen te verwezenlijken. In een intieme bijeenkomst, Woensdag middag in het Gebouw voor K. en W. gehouden, heeft de voorzitter van het hul digingscomité. cfe heer Schonitzer, direc teur van de N.V. Metaalgieterij Holland te Amsterdam, de afgetreden directeur op van grote waardering getuigende wijze toe gesproken. Spreker zei onder meer: „Als onze bedrij ven wat hun werkgelegenheid betreft, als onze handel, ook wat de export aangaat in de laatste 40 jaar vertienvoudigd zijn, dan is dat méér dan aan welke activiteit ook te danken aan het initiatief indertijd in Utrecht genomen, aan het taaie doorzet tingsvermogen, de grote durf en de ern stige toewijding die het Jaarbeursbestuur en de directeur mr. Milius betoond heb ben". Na in grote trekken een beeld te hebben gegeven van de uitbouw van het Jaarbeurs instituut tijdens het directoraat van de heer Milius, bood de heer Schonitzer het jaar beursbestuur een bronzen plaquette aan, dragend de beeltenis van mr. Milius, ter plaatsing in het nieuwe secretariaatsge bouw. Het huldigingscomité nam deze gelegen heid tevens te baat om het Jaarbeursbestuur een bronzen plaquette te offreren, voor stellend de eerste Jaarbeursdirecteur, wij len de heer Graadt van Roggen. Namens de Raad van Beheer dankte mr. Fockema Andreae voor de aangeboden pla quettes, waarna mr. Milius in een gevoel volle toespraak zijn erkentelijkheid be tuigde jegens de deelnemers aan de hul diging. Hofleveranciei ALBERT HEIJN vraagt voor het a.s. seizoen te Zandvoort: Leeftijd 21-40 jaar, gehuwd geen bezwaar. Liefst bekend met het kruideniersvak. Pers. aanmelden: Vrijdag 2 April a.s. 's avonds van 79 uur in het filiaal, Grote Houtstraat 59. Haarlem. Albert Heijn Bij de GESCHOOLDE EN GEOEFENDE WERKNEMERS, te weten: Huizen komen beschikbaar. Sollicitaties met opgave van practische en theore tische vakbekwaamheid uitsluitend schriftelijk in te dienen bij bovengenoemde N.V. Aan de (hoofd de heer J. F. van Leeuwe, Wulverderlaan 7, Santpoort) wordt een gevraagd voor een der hoogste klassen. Brieven aan het hoofd der school. Gevraagd op BEDRIJFSKANTOOR een Liefst met behoorlijke admini stratieve ervaring en in staat zelfstandig te werken. Brieven met uitvoerige inlichtingen over oplei ding, vroegere werkkring, genoten salaris enz. onder nummer 19361. TIJDELIJKE KRACHTEN, ongeacht de leeftijd, kunnen ook in aanmerking komen. Brieven met volledige inlichtingen te richten aan haar adres: Kruisstraat 9, Haarlem. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Haarlem en Omstreken vraagt voor spoedige indiensttreding: tevens belast met lichte administratieve werkzaamheden. Mulo-opleiding en typen vereist. Leeftijd ongeveer 17 jaar. Aanvangsalaris 80.— per maand. Eigenhandig geschreven sollicitaties onder no. 19367. WIJ VRAGEN: Loon i 175.— per maand: voor MAGAZIJN- en WINKELWERK. v. DOORN's SCHOENHANDEL Gen. Cronjéstraat 71. Aanmelden ook na 6 uur. Bouwbedrijf te Haarlem vraagt voor direct: voor type- en licht kantoorwerk. Mulo-dipl. vereist. Brie ven met opgave van leeftijd, verl. sal., enz. onder no. 19363. voor spoedige indiensttreding A. voor de afdeling Exportzaken leeftijd ca 24 jaar. Kennis van exportzaken en van de moderne talen vereist. B. voor de afdeling Loonadministratie leeftijd ca 22 jaar. voor diverse administratieve werkzaamheden. Mulo of daarmede gelijkstaand diploma vereist. Leeftijd niet boven 25 jaar. Indiensttreding na medische goedkeuring. cacao- en cfcocolaJ* S fabrieken N.V., Haarlem ImBB Reinig wollen dekens schoorsteenlopers en tafelkleden ook in een veilig alkalivrij Lodalinesopje. Ze knappen er geweldig van op! 'n hele liter voor maar 43 cent/ Gebruik vooral niet te veel. Profiteer op de juiste manier van de sprenkelcapsule. LODALIENTJE GEEFT RAAD Micaruitjes van haarden en kachels zijn in 'n oogwenk schoon en glanzen als nieuw met Lodaline. Lodaline tast het mica niet aan. Hebt U een vraag op het ge bied van wassen of schoonmaak, dan geeft Lodalientje U gaarne raad. Stuur Uw vragen naar Lodalientje, Postbox 269 - Breda. CtB*UlKSAANWUZlN<' FLINKE WERKSTER gevr. voor Dinsdag- en Vrijdag morgen. of Maandag- en Vrijdagmiddag. Van Eeden straat 9, Haarlem. Opgaven kunnen geschieden aan ons Hoofdkantoor, aan onze bijkantoren en agent schappen. aan de erkende advertentie-bureaux en aan de erkende boekhandelaren. ZELFST. BANKETBAKKER b.z.a. v. d. middaguren. Br. onder no. 4309. GEH. VROUW heeft 3 ocht. p. w. disp. voor naai- of huish. werk. liefst Bl'daal. Brieven onder no. 4315. MACHINESTIKSTERS EN LEERLINGEN gevr. door N.V. Kennemer Conf. In dustrie, Baanstraat 34, Be verwijk. Aanm. aan het kan toor 95.30 uur. MEISJE. 17—19 jaar, gevr. in klein prettig gezin, van 9—1 uur. C. v. d. Lijnlaan 30, Haarlem (bij stat. Bloe- mendaal), telef. 23543. MACHINESTIKSTERS EN HANDWERKSTERS gevr. Aanm. dag. 95 uur. Confec- tie-atelier Ecobe, Gasthuis straat 3. Haarlem. COLPORTEURS-BESTEL LERS gevr. door chemische wasserij voor haar filialen. Alleen zij, die .als zodanig zijn werkzaam geweest, ge lieven te solliciteren. Brie ven onder no. 4317. BANKETBAKKERIJ. Gevr. voor Haarlem-N. zelfst. win keljuffrouw, liefst met het vak bekend. Br. onder no. 4313. FLINK DAGMEISJE gevr., goed kunn. werken, v.g.g.v., van 8.301 uur. Woensd. ge hele dag. Mevr. Heemskerk. César Francklaan 34, Heem stede. HULP IN DE HUISH. gevr. van 8.305 uur. Flinke kracht goed loon. Hulp ruw werk aanw. Mevr. Bok, Zon nebloemlaan 17, Aerdenhout. FLINK MEISJE gevr. voor de huish., v. d. of v. d. en n„ in gezin met 2 kinderen. Goed loon. Binnenweg 133, Heemstede. BANKETBAKKERIJ. Gevr.: flinke 3e of aank. 2e be diende. N. Doodeman, Jan van Goyenstraat 16, Heem stede. NET ZELFSTANDIG MEISJE gevr., v. d. of v. d. en n. Boven 25 jr. Mevr. Hilbrink, Z(jlweg 64, Haarlem. R.K. MEISJE gevr. v. d. ocht., bij 3 kl. kind. Aanm. na 6 uur. Mevr. Lohenberg, Kweektuinstraat 16, H'lem. BEKW. MACHINESTIK STERS, HANDWERKSTERS en BIJPERSER gevr. voor direct op mantel-atelier, da gelijks van 85 uur. Phi lips Vos, Nieuwe Gracht 44, telef. 14033. THUIS STRIJKSTER voor re genjassen gevr. voor direct door chemische wasserij. Br. onder no. 4329. DIENSTMEISJE gevr. In ge zin met 1 kind, voor hele of halve dagen. Mevr. v. Gorp, Parkweg 16, Bloemendaal, telef. 25868. FLINKE BESCH. HULP ge vraagd voor Dinsd.- en Vrij dagmorgen, in kl. gezin. Aan biedingen na 19 uur. Scho- terveenstraat 13. KAPSTER. Wij zoeken een beschaafde aank. of tweede kapster en leerling. Grondige verdere opleiding gewaar borgd. Ton Thoolen, Marnix- straat 119, telef. 23138. NET R.K. MEISJE gevr. v. d. of v. d. en n. in R.K. za- kengezin met kinderen. Gi- braltarstraat 17, Haarlem-W. Telef. 21404. THUIS STRIJKSTER VOOR OVERHEMDEN gevr. door fijnwasserij. Brieven onder no. 4339. MEISJE gevr. voor hele of halve dagen of werkster voor 3 dagen, in klein gezin. Bronsteeweg 27, H'stede. NET DAGMEISJE OF HULP van 95 uur gevr. bij echtp. in kl. mod. villa. Mevr. Hultzer, Zandv.weg 51a, „De Mallejan", Aerdenhout. FLINK R.K. MEISJE voor direct gevr. voor de dag, zelfst. kunn. werken. Niet ben. 18 jaar. Mevr. v. Sam- beek, Oude Groenmarkt 16, boven fa. Schous. EEN KLEIN BENEDEN- HUISJE voor twee oude mensen gevraagd In de om trek van de Kathedraal; 2 kamers, keuken en schuurtje. De huur is verzekerd. Brie ven onder no. 4281. FORTSANDALEN, een half jaar schriftelijke garantie, bij v. Ake, Gen. Cronjéstr. 46, Haarlem. SMINK. IEDERE WEEK 'N VOORDEELTJE. Margarine 37 ct. Roomboter 98 ct. Cacao, prima, 100 gr. 42 et. Koffie, vers gebrand, 100 gr. 80 ct. Kampervest 27. PENSION gezocht door R.K. heer, bij voorkeur Hrl.-N. Brieven onder no. 4267. 1 KAMER, 1 SLAAPKA MER, ongemeubileerd; en I keuken en W.C., in gem. Haarlem, voor jong echtpaar zonder kinderen. Br. onder r.o. 4253. KL. GEMEUB. ZIT-SLAAPK. met gebr. keuken, voor dame alleen. Du ven voordestraat 21, TEMPO VERHUIST U vak kundig en voordelig. Meubel en pianotransport door ge heel Nederland. Tel. 20020 12525. Rozenstraat 13, Hrl. WONINGRUIL in Haarlem. Aangeboden in het centrum van de stad: een moderne flat, die momenteel gebouwd wordt. Gevraagd: een kleine woning, bij voorkeur aan de rand van de stad. Brieven aan Conrad-Stork, Waarder- weg 80 te Haarlem. WONINGRUIL Den Haag- Haarlem. Gevraagd in Haar lem: flinke woning in mid denklasse. Aangeboden in Den Haag: diverse zeer be hoorlijke woningen. Inlich tingen: Conrad-Stork, Waar- derweg 80, Haarlem. Telef. 11.805. EIGENDOM-RUIL. Aangebo den: halve villa, 7 kamers, badkamer, grote tuin met liefst een vrijstaande woning te Haarlem. Brieven onder no. 4257. AMERIKA, CANADA vragen kabinetten, porselein- en zilverkasten, koper, tin, Meisner, Saksisch, Delfts, Bidemeijer, Empire en Franse meubels. Verder alles uit opoe's tijd. Voor HOLLAND alle inboedelgoederen, goud, zilver en juwelen. Bric-A- Brac Shop, Barteljorisstr. 1, Haarlem, telef. 19531. VELLEMAN KOOPT ALLES! Inboedels, meubilair, an tieke, ouderw. en Empire meubelen, Emp. pendule stellen, porselein, kristal, zilverw., zoldernpr. Zijl straat 62, telef.' 14637, TAFELTJE EN 2 STOELEN (bamboe-riet), geschikt voor winkelzitje. Vergierdeweg 38, Haarlem-N. GEERTS KOOPT ALLES!!!! Inboedels, meubilair, antiek, curiosa, porselein, naaimach., zolderopruimingen, enz. L. Veerstraat 2, tel. 14672. SALONZITJE MET TAFEL TJE en damesfiets. Br. ond. no. 4393. BIJZONDERE RECLAME STUNT. Slechts 3 series prima tropical multicolor kamg. costuums van 109.50 gedurende deze week voor 89.50. Profiteert hiervan. Klumpers' Herenkledinghuis, Rijksstraatweg 39, hoek Zaanenlaan. 'T OPKLAPBEDDENPALEIS 1-pers. opklap- of kantel- bed met ombouw 39.—; 2- pers. 55.1-pers. divan bedden 21.-, 2-pers. 33.-. 15 jaar garantie. Bedstellen, wollen dekens, enz. Spot prijzen Orionweg 8, H'lem- N., bij Zaanenlaan (gesloten huis), telef. 23932. KOMT U EVEN UW POOT- AARDAPPELEN UITZOE KEN? Beunder's Tuinbouw inrichting, Kl. Houtstraat 41, Haarlem, telef. 18920. IN- EN VERKOOP VAN TWEEDEH. GOEDEREN. Werkschoenen 7.50, werk- overhemden 3.00, werkbroe ken 4.50, overalls 10.50. Nwe. Kruisstraat 11. GROTE PARTIJ SLOOP MATERIALEN. Michel, Pres. Steynstraat 52, H'lem, telef. 17984. RACKET EN PERS, in z. g. st. Bloemend.weg 224, Over- veen. BIJ DOLF: Primula's, Bego nia's en Vetplanten 75 ct. Varens 55 ct. De Morgen stond, Soendaplein 31, Haar lem-N., telef. 19903. 2-P. H.LED. 7; 2 str.matr. 7; 2-p. spir. 15; stofz., nw. sl. 30. Amoldystr. 4, Haarlem-N. PRIMA REMINGTON- SCHRIJFMACHINE 60.—. Binnenweg 133, Heemstede, 's av. na 7 uur. MOTORMAAIMACHINE voor dijken en vlakland. Groot, Frans Halsstraat 25, H'lem. RADIOKOOPJES; voor min der dan de halve prijs koopt U bij ons de mooiste radio toestellen. Alle toestellen worden ten volle gegaran deerd. Techn. Bur. A. H. Barends, Oranjestraat 127, Haarlem-W. AUTO'S ZONDER CHAUF FEUR. Autoverhuur „Holi days", Wilhelminastraat 3, telef. 13551, b.g.g. tel. 15587. H.M.W.-MOTOR met Max well-rijwiel, de mooiste bromfiets. - Alleenverkoop voor Haarlem-Noord. Vraagt demonstratie. Rijwiel- en Mo torhuis „Pretoria", Nic. Bes, Kloosterstraat 59, tel. 21260. VERHUUR ZONDER CHAUF FEUR. Morris 1954. Opeis Rekord 1954. 6-pers. Nash. 1952 met radio. Fa. de Boer en v. d. Lubbe, Nw. Kerks- plein 4, tel. 16655, b.g.g. 23427, TWEE DAMESRIJWIELEN te koop, z.g.a.n., bij Jac. Wis- ker, Overtonweg 3, Haar lem-N. B.S.A.-MOTOR te k.. 250 c.C. spotpr. 200. Jac. Wisker, Overtonweg 3, Haarlem-N. 2 CYL. H.D., 750 c.c., te koop f 250.of ruilen voor lich ter. Radboudstraat 34, Haar lem (N.), na 7 uur. PRIMA AUTO, Plymouth, t® koop. Telef. 21588. PRACHT JONGENSRIJWIEL 12 jr.) 60; kinderrijw. (7—9 j.) 57.50. Duncklerstr. 26, Haarlem-O. D.K.W., R.T., 98 c.c., te k.t in pr. staat. Voorzorgstr. 33, HEEFT U PLANNEN voor het aanschaffen van een stofzuiger, wij ruilen tegen hoge prijs Uw oude in. Techn. Bur. A. H. Barends, Oranjestraat 127, AV.JAPON, mt. 40, met schoenen en tas, samen 25; 2 cockt.jap., mt. 40 15; Teddybeer jas, mt. 42 17.50. Ged. Voldersgracht 65 rd. DWARSLIGGERS, palen en stophout, bij G. Molenaar, Penningsveer, Haarl.liede. Telef. Spaarndam 203 (K 2504). GOEDE H.NAAIMACHINE 45.—. Javastraat 13, H.-N. D. PIANO (Adam) 325; 2 crap., 4 stoel., a. n. 185; dress. 60; vloerkl. 25 en 50; overgord. 20 p. p.; 4 huisk.stoelen 40; hang- legkast 60; 1- en 2-pers. 3-del. kap. bed 45 en 75; 2-pers. opklapb. 35. enz. Grote Houtstraat 11. KINDERWAGEN, Til-op, lichtgrijs, beslist als nieuw, 65. kleverparkweg 68. H.NAAIMACHINE 35.—. Leidsevaart 128, Haarlem. BURGERWOONHUIS in gem. Haarlem te koop gevr. Br. onder no. 4255. PIANO gevraagd, nog ge schikt voor studie. Br. met merk en prijs onder no. 4189. DUITSE PIANO voor studie te koop gevr., f 400 tot 500. Brieven onder no. 4199. PIANO OF VLEUGEL gevr. v. part. Aanb.: Postbus 379, A'dam. Telef. 32393. PRACHT DUITSE PIANO, eiken, te koop. Brieven ond. no. 4343. PIANO te k. wegens omstan digheden. Br. onder no 4391. ALLES OP HET GEBIED VAN WONINGTEXTIEL, dames- en herenkleding. Op gemakkelijke betalingsvoor waarden, zonder rente. Alleen bij N.V. Plutex, Spaarnwou- derstraat 41, Haarlem, telef. 20161. ZATERDAGMIDDAG A.S. 3 uur RIJWIELVEILING. Jans- straat 50. Zaterdagmorgen nog inbrengen en bezichti gen. Prachtcollectie, w.o. nieuwe d.- en h.-sportrijwie- len. D.K.W., 98 c.c. en 200 c.c., met duo en kent.bewijs, beide t.e.a.b. te koop. Na 17.30 uur: M. Hopman, Meer weg 69, Bennebroek. AUTO- EN MOTORRIJLES, Keijzer's Rijschool. Auto- clubles 3.per uur. Motor 40.per cursus. Iepen straat 3, Haarlem-Noord, tel. 23201. ENGELS v. EMIGRANTEN en repetitie. Tel. 16469 of br. onder no. 4375. NET HEER, R.K. bouwvak- arb., met tevens kl. pen sioentje, zoekt kost en inw. bij dame. leeft. 4555, om na wederz. goedv. later in het huwelijk te treden. Br. onder no. H-4363. 20 KORTING op alle stoomgoed, mits gehaald en gebracht. Ververij Keyser, Lorentzplein 25. Haarlem. SNOEIEN, SPUITEN EN MESTEN van vruchtbomen. Tuinaanleg en onderhoud. Heesters 75 ct. Vruchtbomen f 2.50. Rhododendrons 4.50. De Morgenstond, Soendaplein 31, telef. 19903. DAK LEKT? Bel direct. Tel. 19655. Stolk v/h Blankwater. Loodg.bedrijf. Madoerastr. 13. Wij verzorgen al Uw lóod- gieterswerk. Ook sanitair. VOOR UW HUWELIJKS REPORTAGES in stadhuis of kerk. Foto Scherpenhuyzen, Staten Bolwerk 6. tel. 20095. Foto Walbrecht, Spaarnwou- derstraat 21. tel. 15551. REPARATIES MATRASSEN, veren bedden 3-delig maken. Overtrekken dekens (ook met eigen stof). C. Huibers, Regulierstraat 1, Haarlem. R.K. MEISJE zoekt sportieve vriendin, leeft. 1617 jaar. Leeuwerikstraat 33, Hrl.-N. TENNIS. Beg. en gev. leden gevraagd. Banen te huur. Tennispark „De Hogeberg", Pijlslaan 99, tel. 15414. TENNIS. R.K. club heeft nog pl. v. enige gev. dames en heren, d= 24 j. Zaterdagavond. Brieven onder no. 4285 TENNISCLUB heeft nog plaats voor enkele geoefen- den en beginners. Inlichtin gen Brederoodseweg 82, Santpoort, Tel. K 2560/8816. UW ANTENNE SLECHT? Wij maken voor U een nieuwe. Techn. Bur. A. H. Barends, Oranjestraat 127. UW RADIO DEFECT? Tob niet langer en geef het ons in reparatie. Techn. Bur. A. H Barends, Oranjestr. 127, Haarlem. R.K. MEISJE, 21 j., zoekt vlotte vriendin. Brieven on der no. 4369. R.K. MEISJE zoekt id. vrien din. Leeftijd 19 a 20 jaar. Brieven onder no. 4379.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 4