Regering denkt er niet over om aan alle eisen te voldoen K ru is woord raadse l DE ENGEL VAN SAN FRANCISCO g>PE WITTE H A AT Alleen morele verplichting erkend f 1.800.boete „Cromvoirts geëist tegen boertje" Gem.-secretaris te verdient te plattelande weinig Congres van NOC. gaat sport- probleem behandelen Kamer met rug tegen de muur Hij ontkent de geneeskunde te hebben beoefend Groot tekort aan secretarie-personeel PTT in kort geding in ongelijk gesteld Toch Nederlandse uitzendingen Nieuwe eisen van Parijs aan Bonn EGYPTE schendt Palestijns bestand DONDERDAG 1 APRIL 1954 PAGINA 5 a Examens Heb je 't al gehoord ,ZE ZIJN ER Bezorging reclamestukken Radio Indonesia Kath. gemeenteraad subsidieert predikant Nederlandse deelname bij aanleg van rijst velden in Ethiopië Overval Oudenbosch Gevangenisstraffen voor drie helers Moeilijkheden in de cacaohandel H. van Loo ridder Ö.N. Oplossing van Woensdag Twee inleiders door CLARENCE B. KELLAND Ratificatie van de E.D.G. (Van onze parlementaire redacteur) Niet minder dan vijf moties zijn er ingediend op het rapport der Commissie Achterstallige Betalingen, waardoor deze lastige puzzle vandaag opnieuw in de Tweede Kamer aan de orde moet komen. Woensdagmiddag is er weer een lange vergadering aan gewijd, zonder dat men tot een oplossing is kun nen komen. Het ziet er wel naar uit, dat de voorstellen der regering, waarop gisteren enige belangrijke concessies zijn gedaan, de meerderheid zullen halen. Geheel tevreden was echter niemand, zodat bij de replieken van alle kanten vragen werden gesteld en de regering tenslotte bij monde van minis ter Luns weer om een dag uitstel voor de beantwoording in laatste termijn heeft moeten vragen. De heren Hazenbosch (A.R.), Lemaire (K.N.P.) en Ritmeester (V.V.D.) deponeerden de vijf moties. Al krijgen zij enkele par tijen mee, de meerderheid zullen zij ongetwijfeld niet verwerven, daar de heren Stufkens (P.v.d.A.) en de Graaf (K.V.P.) zich vooral na de gedane concessies heel wat beter met de voorgestelde regeling konden verenigen. Minister Luns heeft in zijn antwoord doen uitkomen, dat in de aanvaarding Van de morele verplichting om de Indo nesische slachtoffers te helpen nog geens zins een rechtsplicht mag worden gezien. Deze ligt bij de Indonesische regering. De regering ziet er echter wel meer in dan een kwestie van liefdadigheid. Dit blijkt reeds hieruit, dat iedereen die tot een bepaalde categorie behoort, onafhan kelijk van zijn welstand, op dezelfde tegemoetkomingen kan rekenen. Wel echter blijft de regering er op wijzen, dat het van haar kant een vrijwillige regeling is. Zij kan niet inzien, dat zij deze zaak niet in een nota maar in een wet had moeten vastleggen. Zij gaat ei van uit, dat om morele redenen de destijds in Ned. Indië gemaakte ordon nanties gehonoreerd moeten worden. Scherper formuleren dan het in die ordonnanties staat kan met een wet toch niet bereikt worden. Intussen is de regering na alles wat de Kamer naar voren heeft gebracht wel bereid tot enkele concessies. Zij wil op de eerste plaats de uit voering van bijzondere gevallen over dragen aan een commissie van bijstand die een grotendeels onafhankelijk karak ter heeft. Onder de zeven leden der commissie zullen slechts twee ambtena ren zijn. Ook de voorzitter zal onaf hankelijk zijn en twee leden zullen de organisaties van belanghebbenden verte genwoordigen Voorts is de regering bereid, het wel standscriterium bij de rehabilitatie-uit keringen van zelfstandigen te laten ver vallen. Hiermede is een deel van de ongelijkheden in behandeling tussen par ticulieren en overheidsdienaren verdwe nen. Delegatieschulden Tenslotte is zij bereid om bij de be vrijding van delegatieschulden ook die gevallen in aanmerking te laten komen voor kwijtschelding, waarvan aanneme lijk kan worden gemaakt, dat de kos ten voor het onderhoud van familie in Nederland zouden worden vergoed. Minister Luns liet daarop echter volgen, dat de regering het niet nodig had ge vonden uit dien hoofde een hogere raming te maken van de totale kosten, omdat men aanneemt, dat het aantal aanwijsbare gevallen niet groot zal zijn. Geen aanleiding vindt de regering voor inwilliging van alle andere eisen die waren gesteld, zoals uitkering van extra salaris aan ambtenaren boven de slotuitkering voor rehabilitatie, het ver goeden van nog meer kosten voor we- derinrichting enz. Wel wil zij het^ cri terium „blijvend gevestigd zijn" bij deze laatste regeling zo soepel mogelijk toepassen, met name voor de kort- verbanders. Ook wanneer men tijdelijk elders verblijft, kan men daar zodoen de nog onder vallen. Zonder al te grote tegenvallers, zo deelde minister Luns mede. zal het merendeel van de gevallen die volgens deze regeling in behandeling komen eind 1955 zijn afgewikkeld. Minister Van de Kieft heeft de Kamer medegedeeld, dat zij volgens hem zeer ten onrechte de regering er een ver wijt van heeft gemaakt, dat zij het rap port van de Commissie in kwestie niet heeft afgewezen; volgens de Kamer had de regering desnoods een nieuwe com missie kunnen benoemen. „Hos had de regering dat kunnen doen, zonder zich de toorn van de Kamer op de hals te halen, die ons terecht zou hebben ge ïnterpelleerd over het feit, dat wij een kwestie, door een staatscommissie uit gezocht, op de lange baan hadden wil len schuiven", aldus de minister. Hij liet er op volgen, dat het kabi net er niet aan denkt de hele regeling, waarvoor thans bijna f 200 millioen is uitgetrokken, nog eens met f 100 mil lioen uit te breiden, zoals de conse quentie zou zijn van de eisen van de zijde der Anti-Revolutionnairen. Zou men werkelijk alles wat aan vergoe ding door belanghebbenden was uit gedacht willen honoreren, dan zou een extra bedrag van 150 a 160 millioen nog maar nauwelijks voldoende zijn. Wat de monetaire maatregelen betreft, AMSTERDAM. Doctoraal physische aard rijkskunde: mej. I. Th. Hazemaker (Am sterdam); cand. sociale aardrijkskunde: mej. S. M. E. Crijns (Overveen), mej. A. M. M. A. v. d. Weiden (Haarlem) en de heren G. Hoogvliet (Hoofddorp) en A. P. Witlox (Amsterdam); doctoraal Engels: mej. F. J. Posthumus (Amsterdam). GRONINGEN Op proefschrift „De behandeling van ascites bij leercirrhose met humane zoutarme albumine" is ge promoveerd tot doctor in de geneeskun de, de heer A. Weeke. GRONINGEN. Doctoraal lett. en wijsb. (Spaans): mej. G. Evink, Doorn spijk; idem (Frans): A. Uildriks, Slöchteren; doctoraal wis- en natuurk. (scheikunde): H. N. Mulder, Gronin gen; cand. wis- en natuurk. A.: A. H. Nicolai, Meppel; D.: mej. E. Visser, Groningen; S. A. Drentje, Leeuwarden; I.: G. J. Krol, Haren; K.: L. M. Bonga en L. J. Mook, beiden te Groningen. LEIDEN Doet. Ned. recht, de dames H. A. Visser Den Haag, J. M. Linthorst Homan Amersfoort en P. J- H. Jonkman Scheveningen, S. A. Rissik Amsterdam. Doet. Ind. recht J. J. Graaf Den Haag. Doet. scheikunde P. v. Dijk Rijnsburg. E. L. T. M. Spitzer Leiden en A. de Waard Oegstgeest. Cand, F wis- en natuurkunde mej. J- E. G. Creutzberg Heemstede. Doet. bio logie C. Bas Leiden. Cand. K wis- en natuurk. J. K. Donker Dordrecht. Doet. geologie J. H. Allaart Leiden. TILBURG Doc.t econ. wetensch: M. Van Oeyen, Benlo; C. Vergouwen, Oud- Gastel. UTRECHT. Doctoraal rechten: G. F. Palm, Utrecht; doctoraal psychologie: J. F. M. Mars, Hilversum; doctoraal In disch recht: Th. Tanaal, Bennekom, D. Van Hermen, Rhenen, T. J. Kingma, Utrecht. het is moeilijk van geval tot geval uit te maken, in hoeverre deze nade lige invloed hebben uitgeoefend. De minister beriep zich op de algemene waarschuwingen, die de Kamer bij de algemene beschouwingen over de Rijksbegroting had doen horen, om te zorgen, dat de staatsuitgaven niet nog hoger zouden oplopen. Zij hebben in middels het bedrag van f 7 milliard overschreden, aldus minister Van Ie Kieft. De suggestie van prof. Lemaire, om de met Indonesië gesloten over eenkomst terzake van de hangende processen aan te wenden ter financie ring van de vergoeding, moest hij af wijzen. Kamer niet tevreden Het was geen wonder, dat de Ka mer met de uiteenzettingen van de beide ministers niet tevreden kon zijn. Met name de heer Hazenbosch ver weerde zich scherp en vond, dat de Ka mer met de rug tegen de muur werd gesteld wanneer de regering zich ach ter morele verplichtingen gaat ver schuilen en geen wet wil maken. Ook bij de watersnoodschade is de zaak toch in wettelijke vorm geregeld. Hem zat de kwestie dat bij aanspraken op weder inrichtingskosten gerepatrieer- den hier gevestigd moeten zijn het meest dwars. Om dit gewijzigd te krij gen diende hij een motie in. Ook de heer Stufkens (P.v.d.A.) sprak van een miskenning van de taak van de Staten-Generaal. De heer D Graaf (K.V.P.) had bezwaren te gen de wijze, waarop minister Luns de back-pay van salarissen had afgewe zen. Al was hij verheugd over de con cessie, dat onder bijzondere gevallen, die voor de commissie van bijstand worden gebracht, ook de zgn. „andere gevallen" behoren. Dit betekent na melijk, dat de mogelijkheid is gescha pen, om ook voor gevorderde en door oorlogshandelingen vernielde onroe rende en roerende goederen vorderin- r* in te dienen. Alleen maar schrijnende gevallen De heer v. d. Wetering (C.H.) had een reeks van aanmerkingen op de ministeriële beschouwingen. Waarom wordt het recht op vergoeding van oorlogsschade voor gepensionneerden niet evenzeer als een onaantastbaar recht beschouwd als het pensioen? Waarom houdt de regering alleen met schrijnende gevallen rekening als het gaat om monetaire maatregelen? Er zijn in deze categorie alleen maar schrijnende gevallen, zoals het ook schrijnend is, dat de regering zich be roept op het feit, dat zij voor de be vrijde kampbewoners toch zo gul heeft gehandeld door hen voor enige maanden naar Australië te zenden voor herstel van gezondheid. Dit was namelijk een kwestie ook van eigen belang, omdat de zaken in Indonesië anders niet meer op gang konden ko men. De heer Ritmeester diende twee moties in, o.m. tot verbetering van de positie van hen, die door monetaire maatregelen zijn getroffen, waarvoor hij een maximum-bedrag van twee duizend gld. per gezin wil laten uit keren. Prof. Lemaire had voor het zelfde doel een motie opgesteld, ter wijl hij bovendien wil trachten aan degenen, die rehabilitatie hebben ont vangen, nog een slotuitkering te doen toekomen, vermeerderd met twee maanden salaris. Ook deze wens was in een motie geformuleerd. De heer v. Dis (S.G.) gaf te ver staan, dat hij met de ingediende mo ties instemt. 21. In eikaars kielzog stuwen de drie Drakars zo snel zij kunnen door de schui mende golven. Eric heeft zijn krijgers opdracht gegeven goed uit te zien naar de vloot van Ragnar. Met een ernstig gezicht bespreekt hij de mogelijkheden met Jörgen, de aanvoerder van het koninklijke schip. ,,Het blijft, nu de nar verdwenen is, slechts gissen," zegt hij peinzend. „Ten slotte weten we te weinig van de Witte Raaf, om ook maar enige zekerheid te hebben over Ragnar's plannen. Laten we hopendat we ook zonder Ploc de goede richting gekozen hebben." Nadenkend strijkt de aanvoerder langs zijn kin. „We kunnen van één ding in ieder geval zeker zijn, heer koning," merkt hij op, „namelijk dat Ragnar de Rode terdege rekening zal houden met een achtervolging door Eric de Noorman." „Daar hebt ge gelijk in," is Eric's antwoord. Een reden voor ons om bijzonder voorzichtig te zijn." Samen slaan Eric en Jörgen de bezigheden van de bemanning gade en een glim lach ontspant het gelaat van de Noorman, wanneer Erwin's luide lach over het dek schalt. Dan wendt hij zich weer tot Jörgen. Het schijnt, dat de wind gaat liggen. Dat is niet bevorderlijk voor de snelheid." Doch tegen de ochtend van de derde dagwanneer Eric na een korte slaap aan de reling staat en over het water tuurt, wijst hij eensklaps: „Ik geloof, dat we goede koers hebben. Ziet ge die donkere strook in de verte? Dat moet het land van de Schotten zijn." Wanneer -ij wat dichterbij zijn gekomen, geeft Eric met krachtige stem bevel: „Houdt de kustlijn, doch niet te dicht bij." Onmiddellijk begeeft de aanvoerder zich onder de bemanning en geeft aanwijzingen, weldra zwenken de drie Drakars geleidelijk naar het Oosten. Tot zijn krijgers zegt de Noorman: Geeft uw ogen goed de kost. Indien Ragnar hier ergens geland is, zal hij zeer waarschijnlijk wachtposten hebben uitgezet om onze komst te melden. We moeten voorzichtig zijn." Er heerst een ietwat gedrukte stemming onder de mannen, wanneer zij langs de wijde kust varen en aandachtig het hun onbekende land beschouwen. Tot plotseling de jonge prins wijzend en luid roepend op de Noorman toesnelt. „Kijk daar, Fadir. Allemaal rookballen" roept hij ademloos. „Daar, hoog in de lucht". Met eer. schok ziet Eric naar de strakblauwe hemel. t,Datdat zijn rooksignalen; waarschijnlijk een waarschuwingdat we in aantocht zijn En meer tot zichzelf dan tegen de anderen voegt hij er aan toe: „En het zou mt niet verwonderen, als dit het werk is van Ragnar de Rode." Dinsdag stond voor de arrondisse mentsrechtbank in Den Bosch in hoger beroep terecht de 40-jarige Th. V. uit Cromvoirt, beter bekend als „het Crom- voirtse boertje", beschuldigd van het onbevoegd uitoefenen van de genees kunde. De beklaagde zei, dat hij in hoger be roep was gegaan,'omdat hij van oordeel is, dat hij in het geheel geen genees kunde uitoefent. Het staat vast dat het Cromvoirtse boertje vrijwel dagelijks Advertentie (Van onze correspondent) De Woensdag te Utrecht gehouden vergadering van het Landelijk Contact Orgaan voor gemeente-secretarissen was geheel gewijd aan de moeilijkheden, ver bonden aan de taak van de plattelands secretaris. Eerste spreker was de heer J. C. Jon- geneel uit de Utrechtse gemeente Kockengen, die meer in het bijzonder de moeilijkheden met betrekking tot de personeelsvoorziening ip de kleinere ge meenten onder de loupe nam,. Spreker constateerde, dat het tekort aan secre tarie-personeel in kleine gemeenten zo groot is geworden, dat op verschillende plaatsen het gemeentelijk apparaat dreigt vast te lopen. In de laatste tijd hebben liefst drie en dertig gemeentebesturen De president van de anrondissements- rechtbank te 's-Gravenhage heeft uit spraak gedaan in het kort geding tus sen de firma V. te Haarlem en het staatsbedrijf van de P.T.T.. De firma V. had de P.T.T. doen dag vaarden omdat het staatsbedrijf gewei gerd had ongefrankeerde en ongeadres seerde reclamestukken van deze firma huis aan huis te bezorgen. De president, uitspraak doende, heeft de P.T.T. in het ongelijk gesteld en haar veroordeeld tot een dwangsom van f 1000 voor elke keer, dat zij weigeren zou, stukken van de firma V. in ont vangst te nemen en huis aan huis te bezorgen. In de overwegingen werd ge zegd, dat de P.T.T. wettelijk verplicht is, voor deze bestellingen zorg te dragen. Het voornemen de uitzendingen van radio Republik Indonesia in de Neder landse taal geheel te doen beëindigen is thans in zoverre gewijzigd, dat voortaan drie dagen per week gedurende een uur op Nederland gerichte programma's in de Nederlandse taal zullen worden uit gezonden. Deze programma's zullen wor den uitgezonden Dinsdags, Donderdags en Zaterdags van 18.00 tot 19.00 uur Ne derlandse tijd. De kleine Ned.-Hervormde Gemeente van Wychen is niet langer in staat een eigen predikant te onderhouden en kan er dus geen beroepen. Op voorstel van het katholieke gemeenteraadslid Th. Janssen heeft de gehele katholieke ge meenteraad van deze Gelderse gemeente z.h.s. besloten de N.-H. Gemeente tege moet te komen „in haar geestelijke nood" door een jaarlijkse subsidie vast te stellen van f 600, bedoeld voor het onderhoud van de te beroepen N.-H. predikant. via vakorganen oproepen gedaan voor personeel, waarop niet is gereageerd. De oorzaken van dit tekort aan krachten moeten voornamelijk gezocht worden in de te lage bezoldiging en het onvoldoen de voorzieningspeil van het platteland in het algemeen. Tengevolge hiervan Zijn de plattelandsgemeenten eigenlijk een doorgangshuis voor gemeente-ambtena ren geworden, evenals zij dat zijn voor burgemeesters. Verandering in deze situatie is volgens spreker slechts moge lijk door opheffing van de classificatie er. een behoorlijke verhoging van de ambtenaarsalarissen. Het salariê van de. secretarissen te plattelande zou gelijk dienen te zijn aan dat van een school hoofd (f 6700)na aanpassing van de salarissen van de eerste en tweede amb tenaren zouden z.i. de grootste moeilijk heden in de personeelsvoorziening zijn opgelost. De tweede spreker, de heer J. v. Her pen uit Heemsvliet, belichtte vervolgens de moeilijkheden, welke de naleving der rekenings- en begrotingsvoorschriften voor de kleinere gemeenten oplevert. Ook deze spreker constateerde een tekort aan bekwame krachten op de platte landssecretarieën, gevolg van de achter stelling in bezoldiging. Door het gemis aan deskundige krachten worden de plattelandssecretarissen voor een schier hopeloze taak gesteld omdat de gemeen telijke administraties steeds omvangrij ker en ingewikkelder worden. Verder betreurde de heer v. Herpen, dat er bij de hogere bestuursorganen onvoldoende waardering bestaat voor de taak, welke de ambtenaren in kleine moeten verrichten. Op de buitengewone vergadering van aandeelhouders in Michiels-Arnold op 15 April a.s. zal de goedkeuring worden gevraagd voor een deelneming in de aanleg van rijstvelden in Ethiopië. Enige maanden geleden werd in dat land een onderzoek naar de mogelijkhe den van rijstbouw ingesteld, welk on derzoek t.a.v. gronden en bevloeiing gunstig is uitgevallen. Het ligt thans in de bedoeling, zo mogelijk nog in het lopende jaar, een proefaanplant in de grond te brengen. Het resultaat van deze proefaanplant zal beslissend zijn voor de eventuele oprichting van een nieuwe N.V. tot ex ploitatie van rijstlanden in Ethiopië, in welke vennootschap Michiels-Arnold met enkele andere concerns zal parti ciperen. In Breda speelde Dinsdag het laatste bedrijf van de brutale gouddiefstal, wel ke in Februari in Oudenbosch werd ge pleegd door de woonwagenbewoner v. E., die inmiddels in een inrichting voor geesteszieken is opgenomen. Zijn drie reisgenoten van de bewuste nacht, va der en zoon S. en v. I. werden door de Bredase politierechter wegens heling veroordeeld tot gevangenisstraffen van resp. vijf en zes weken en van zes maan den met aftrek. Het drietal, dat in een Roosendaals café was blijven zitten, terwijl v. E. met zijn auto naar de firma Herbers te Oudenbosch reed, was later met deze meegegaan naar Amsterdam en had een deel van de buit van hem aanvaard, gemeenten i Alleen v. I. had getracht dit deel nog I door te verkopen. van 's morgens negen uur tot dikwijls 's avonds laat wordt bezocht door zie ken, die zijn hulp komen inroepen. De „wonderdokter" maakt dan enige malen het kruisteken over de zieke en bidt. Hij spoort ook zijn bezoekers aan te bid den en geeft hun, als zij dat wensen een exemplaar van de Wonderdadige Me daille en een gebedje. Verd. ontkent, dat hij de mensen beterschap belooft of dat hij hen geneest. „Ik geloof, dat God de mensen geneest, niet ik. Het kruis teken en het gebed zijn alleen middelen om de genezing te verkrijgen" zo be toogde hij. Verd. is aangesloten bij en werkt onder toezicht van de Werkgroep voor practische toepassing van para normale begaafdheid. Hij spoort zijn be zoekers ook steeds aan voort te gaan met de adviezen van hun arts te volgen. De officier van Justitie, mr. Pluyma- kers, achtte het wettig en overtuigend bewijs geleverd. Hij oordeelde de boete welke verd. door de kantonrechter was opgelegd en welke zes maal f 120 be droeg te laag en eiste een boete van zes maal f 300. De verdediger, mr. F. Veroerk uit Am sterdam, daarentegen achtte het bewijs niet geleverd. Verd. heeft steeds ge zegd, en dat wordt door getuigen be vestigd, dat niet hij geneest, maar God en wel door het kruisteken en het ge bed. De handelwijze van verd. is volko men anders dan die van de magneti seurs. Spr. meent, dat het maken van het kruisteken gezifen moet worden als een onderdeel van het gebed. En bidden kan geen uitoefenen van de geneeskunst ge noemd worden, zo betoogde de verde diger. Mocht de rechtbank van oordeel zijn, dat hier wel sprake is van het uitoefe nen van geneeskunde dan wilde spr. er op wijzen, dat verd. zijn paranormale begaafdheid op bona fide wijze toepast, dat bij hem zeker niet de wens voor zit zich zelf te verrijken. Hij vraagt geen betaling, al neemt hij wel vergoedingen aan en leeft zeer sober. Tenslotte houdt hij zijn bezoekers niet af van doktoren en medici, integendeel, hij raadt hen steeds aan hun voorschriften op te vol gen. Spr. concludeerde dan ook primair tot vrijspraak, subsidiair het opleggen van de minimum straf. Uitspraak 13 April. De sterk gestegen prijzen voor cacao hebben aanleiding gegeven tot het ontstaan van grote moeilijkheden bij de aflevering van de cacao. Zo zijn er Nederlandse handelaren, die nog tegen de oude, lagere prijzen belang rijke contracten hebben lopen bij handela ren en exporteurs, zowel in Nederland als in Zwitserland' en Frankrijk. Deze handela ren en exporteurs, die vermoedelijk bij het contracteren ,,a la baisse" speculeerden, schijnen thans niet in staat te zijn hun le veringsplicht na te komen, althans zij la ten levering na. De bedoelde Nederlandse handelaren dreigen hiervan de dupe te worden. Zij kunnen hun kopers niet te vreden stellen dan alleen door eventueel tegen fancy-prijzen elders in te kopen. Naar wij vernemen heeft b.v. een firma te Rotterdam reeds haar relaties, aan wie zij contractueel zou moeten doorleveren, tegen het eind van deze week te Rotter dam in vergadering bijeengeroepen, ten einde de situatie te bespreken en even tueel tot een oplossing van de ieverings- moeiliikheden te komen. Bij K. B is benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau H. van Loo, te 's-Gravenhage, hoofdcommies ter directie van de Waterstaat. Horizontaal: 1. pantoffel 4. kajuit 8. huidziekte bij paarden 9. blaasinstrument 10. te 11. bejaarde 12. rivier in Neder land 13. telwoord 14. raamscherm 15. langzaam 17. pas opgekomen soldaat 19. ongegronde mening 20. kleur 21. pers. vnw. 22. verlangen 23. kiel 24. wig 25. Rotterd. Lloyd (afk.) 26. onderwereld 27. Indon. eiland 28. haspel 29. dichten 30. steen 31. mooi 32. speelgoed Verticaal: 1. fijn zetwerk 2. bijt 3. in orde (Amerik.) 4. wetboek 5. Lenstra 6. soort onderwijl 7. omlaag 9. aanhang van verhemelte 11. haven in N.-Afrika 12. plomp 13. warhoofd 14. paardje 16. spoorstaaf 17. nog eens 18. aanvang 20. bron 21. voorheen 23. landschap 24. toiletartikel 26. jongensnaam 27. haast 28. weefsel 29. bevroren mist 30. boksterm 31. guldensteken Horizontaal: 1. po; 4. op; 5. Is; 7. pop: 9. lo; 10. made; 12. edam; 14. el; 15. te; 17. bene velen; 23. ri; 24. nb; 25. ik: 26. gij; 28. irene; 29., essen Verticaal: 2. olm; 3. do; 4. oom; 6. sa; 7. pel; 8. pet; 9. la; 11. deen: 13. deel; 16. w; 17. br: 18. ei; 19. elke; 20. erge; 21. en; 22. nb; 25. in; 27. ijs. „Waarom zouden wij sportproblemen, die reeds lang sluimeren, niet ronduit in het openbaar behandelen?", aldus ver klaarde dr. J. Linthorst Homan, de pre sident van I\et Nederlandsch Olympisch Comité, toen men hem vroeg met welk doel het sportcongres van het N.O.C. in Mei a.s. wordt georganiseerd. „Het is goed, dat een vraagstuk óf bij de voorbereiding van topprestaties in de sport de nadruk moet worden gelegd op de brede algemene training óf op de specialistische training van enkele bij zonder begaafde athleten, naar voren wordt geschoven. Er zijn argumenten vóór en er zijn argumenten tegen en bij de inleidingen en de behandeling van de ingediende vragen komen de kern punten van zelf aan de orde". Het congres wordt Zaterdag 15 Mei gehouden in de Kon. Schouwburg te Den Haag en er zullen twee inleiders over dit' probleem zijn: drs K. Rijsdorp, de gemeentelijke inspecteur van het onder wijs, belast met het toezicht op de li chamelijke opvoeding te 's-Gravenhage en dr. A. G. M. Carlier, docent aan de academie voor lichamelijke opvoeding te Amsterdam. Dr. C. Spoelder, de oud voorzitter van H.F.C. (Haarlem), zal in de middaguren een samenvatting ge ven van het behandelde en van de pun ten, welke naar aanleiding van de inge diende vragen nog naar voren zijn gw- lcomen. Het N.O.C. heeft gemeend, aan dit congres tevens te verbinden de herden king van het 60-jarig bestaan van het Internationaal Olympisch Comité. Kol. (vert. uit het Amerikaans door H. DE GRAAFF) 53 „Als dat waar is," zei Anneke, „als ze kunnen aantonen dat ik niet op ge lijke voet met hen sta, dan zal ik me overgeven." „Schei je dan uit met je gesjacher? Word je dan eindelijk een gewone vrouw, om te trouwen en zo?" „Precies," zei Anneke vastberaden. „Dan hoop ik," antwoordde Hepsle plechtig, „dat ze je uitbenen." HOOFDSTUK 21 Op de ochtend van de tweede dag nadat Anneke haar brief verstuurd had, liet Morton Pease zich bij haar aandie nen. Hij werd dadelijk in de salon gela ten. Hephzibah bleef in de kamer, met een gezicht alsof ze van plan was nooit meer weg te gaan, en Anneke zond haar niet weg. „Mijnheer Pease" Anneke had de gewoonte met de deur in huis te val len „ik stel erg veel belang in uw plan om een tunnel te graven teneinde de Virgin Queen watervrij te maken." „Ik moet bekennen, juffrouw Villard, dat uw belangstelling mij verbaast. Maar" hij glimlachte, en zijn ge zicht werd daardoor bijzonder aantrek kelijk „het is in elk geval bemoedi gend gehoor te vinden bij een aardige jongedame." „Beschouwt u mij alstublieft niet als een jongedame. Voor u ben ik iemand, die, indien ik te overtuigen ben van de juistheid van uw plan, een nuttige rol kan spelen." Pease fronste zijn wenkbrauwen en chudde zijn hoofd. „Wat Wilt u, juf frouw Villard?" „Ik wil dat u mij dat plan uitlegt, alsof u tegenover iemand zat die geld had om het uit te voeren. Ik wil het volkomen begrijpen de kosten, wat het resultaat zou zijn, de techniscne moeilijkheden, en de redenen waarom u er iets in ziet." Hij sprak eerst op een toon die men aanslaat om een kind te sussen maar van lieverlede werd hij ernstiger. Hij haalde feiten en cijfers aan, verklaarde het probleem in duidelijke, eenvoudige bewoordingen, vertelde van een metho de die hij had ontworpen om de tunnel te stutten, en die goedkoper was dan de gebruikelijke methodes, en braent haar onder de indruk van de zilverlaag die bereikbaar zou worden als zijn plan tot uitvoering gebracht werd. „En wat zou u er bij winnen, mijn heer Pease?" vroeg zij. Hij knipperde met zijn ogen en staar de haar aan alsof hij het in Keulen had horen donderen. „Winnen? Daar heb ik helemaal niet aan gedacht, juffrouw Villard. Ik heb getracht een oplossing te vinden voor een probleem dat ande re mensen in mijn beroep, voor onop losbaar hielden dat is alles." Hephzibah, die bij de kamerdeur stond, kwam tussenbeiden. „Misschien begrijp je niet waarover hij het heeft." zei ze tegen Anneke. „Iets doen, zon der dadelijk aan geld verdienen te denken. Ik zelf kan dat wel begrijpen. Die jongeman heeft iets in zich dat ik bewonder." „Bedoel je dat mijnheer Pease te ver trouwen is?" „Precies," zei Hephzibah, „en dat is meer waard dan hersens of spieren of opvoeding of smoesjes." Anneke glimlachte tegen Pease. „Hep- sie is moeilijk te overtuigen," zei ze. „Ze heeft een argwanende natuur. Ik heb zelf ook een argwanende natuur, maar deze keer ben ik het met haar eens. Ik ben bereid vertrouwen in u te stellen. Als dat vertrouwen beschaamd werd, zou het tragische gevolgen kun nen hebben. Maar voor ik daartoe overga, zou ik eerst graag willen we ten of er geld te verdienen is aan de bouw van die tunnel." „Voor degene die het aandurft," ze) Pease, „millioenen dollars." Anneke knikte. „Als er millioenen aan te verdienen zijn," zei ze, „kan ik allicht iets verzinnen om er zelf ook een paar dollars aan over te houden." Pease wist niet hoe hij het had. „Ik sta versteld, juffrouw Villard. Zoiets van uw kant! Ik ik dacht dat u al leen maar een rijk meisje was dat lou ter voor haar plezier leefde. Ik ik weet niet wat ik zeggen moet „Zegt u dan maar niets," zei Anne ke vriendelijk. „Als u het goedvindt, mijnheer Pease, zou ijs graag com pagnon van u worden „Mijn compagnon? Maar hoe kan dat nu? Wat kunt u voor mij doen?" „U wilt zeker eerst zeker weten dat ik iets kan bijdragen tot het welslagen van uw plan, nietwaar?" „Vanzelfsprekend," zei hij. „Het is eenvoudig onmogelijk, juffrouw Vil lard dat u belang stelt in een technisch probleem als dit. Ik sta verbaasd. Zou u mij willen vertellen hoe u mij denkt te kunnen helpen?" „Ik sta op het punt u in vertrouwen te nemen, mijnheer Pease," zei Anneke ernstig. „Als u, na naar mij geluisterd te hebben, geen compagnonschap met mij wilt aangaan, verzoek ik u alleen datgene wat ik u verteld heb, geheim te houden." „Natuurlijk," zei hij. „Hebt u wel eens gehoord van H Wattles?" Hij trok een verwonderd gezicht. „Ik heb de naam wel gehoord, maar ik weet niet precies in welk verband. Ik geloof iets op financieel gebied." „Inderdaad op financieel gebied." Anneke glimlachte. „H. Wattles heeft veel geld verdiend ten koste van man nen als mijnheer Ralston en mijnheer Harpending." „O, nu herinner Ik het mij. Een mysterieuze weduwe, die geen mens ooit gezien heeft. De mensen waren niet erg over haar te spreken." Anneke glimlachte opnieuw. „U be doelt de mensen die zij bij de neus ge had heeft. Wattles," zei ze, „is de ach ternaam van mijn dienstbode. Hephzi bah Wattles." Pease keek van Anneke naar Hehpzi- bah. „Dus," zei hij tenslotte, ,„u bent in feite die geheimzinnige H. Wattles, juf frouw Villard?" „Inderdaad," zei ze. Hij dacht diep na over wat hij ge hoord had. Hij keek naar Anneke een meisje dat zo jong en knap was, en dat schijnbaar alleen maar aan ple zier dacht. Je kon je eenvoudig niet in denken dat zij mannen als de grote Ralston in zakentransacties te slim af was geweest. In zijn oprechtheid en eenvoud vroeg Pease zich af of dit meisje geen gevaarlijke compagnon zou zijn. Wat zouden voor hem de gevol gen zijn als hij zich liet ompraten door dit meisje, dat hem straks misschien om de vinger zou winden?" (Wordt vervolgd) b.d. P. W. Scharroo, lid van het Interna tionaal Olympisch Comité zal spreken over „Zestig jaar Olympische beweging". Voorts zal de minister zonder portefeuille mr. J. M. A. H. Luns, aan het slot vaD het congres een toespraak houden. Wilhelm Hausenstein, hoofd van de West-Duitse diplomatieke missie te Parijs, heeft gistermiddag op het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken de ratificatiedocumenten bij het verdrag van Parijs (waarbij de E.D.G. in het leven geroepen wordt) gedeponeerd. Hausenstein werd ontvangen door Mau rice Schumann, de Franse staatssecreta ris van Buitenlandse Zaken. Tot grote verbazing van Bonn is deze ceremonie gevolgd door een commnniqné van het Franse ministerie van Buitenlandse Zaken, waarin gezegd werd, dat hier mede de procedure van Dnitse zjjde nog niet voltooid is. Thans, aldus het minis terie, moet nog de kwestie van de on dertekening der aanvullende protocol len geregeld worden. De protocollen zouden een verdrags- karakter moeten krijgen. Toen vorige week de goedkeuring van de Duitse grondwetswijziging dreigde te stranden op dezelfde eis van de Franse regering, hebben officiële woordvoerders in Bonn te kennen gegeven, dat de bondsrege ring onder geen beding bereid was de aanvullende protocollen te doen ratifi ceren. President Eisenhower kreeg op zijn persconferentie in Washington de vraag, of het langzamerhand niet tijd wordt uit te zien naar een andere oplos sing dan de E.D.G. „Ik zal niet spreken over een eventuele andere oplossing voor de Europese verdediging, zo lang nog de mogelijkheid bestaat de E.D.G. in werking te doen treden", aldrfe de president na enig nadenken. (Reuter—A.N.P.—A.F .P.—U.P.). De gemengde EgyptischIsraëlische wapenstilstandscommissie heeft Egypte in een gisteren gehouden zitting schul dig bevonden aan een ernstige schen ding van de Palestijnse bestandsover eenkomst, waarbij een Israëlische mili tair werd gewond en een andere gevan gen is genomen. De commissie heeft Egypte opgedra gen de gevangen genomen Israëlische militair terstond ter beschikking van de Israëlische autoriteiten te stellen. Ook moet Egypte maatregelen treffen om nieuwe schendingen van zijn kant te voorkomen. Jordaanse nationale gardisten en leden van een Israëlische patrouille hebben nabij het dorp Hoesan, niet ver van Nahaleen, waar zich kortgeleden een grensincident afspeelde, schoten gewisseld. Onder de Jordaniërs vielen geen slachtoffers. Het is niet bekend of er Israëlische militairen gedood of ge wond werden. Van Jordaanse zijde is nog medege deeld dat een Israëlisch vliegtuig gister morgen geruime tijd boven het Jor daanse gedeelte van Jeruzalem heeft gevlogen. (AJT.-Rwtar).

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 5