Critiek op de Sticusa in de Eerste Kamer Vraaö en Antwoord Nedjalvd Zwitsalette De vijf phasen in de strijd tegen het water Smyslov dwingt Botwinnik eerste nederlaag af P. v. d. A.Verantwoordelijkheid voor N-Guinea allereerst aan Nederland Min. Algera: Delta-plan onafhankelijk van ev. kanaal door W.N.-Brabant Zeventig jaar getrouwd Tien zetten na hervatting beslist ("sCHIEPVAARIBiBICHTEN) ■Wij luisteren naar V. J DONDERDAG 1 APRIL 1954 PAGINA 7 Vragen aan de minister over: Vriendelijke aanmaning aan bakkerijen Internationale zomer- universiteit Vijfde testmatch Engeland leidt met 55 runs en 5 wickets Rotterdams elftal Gouden kloosterfeest OVERHAAST UW Zó branden SIGAAR NIET! Alom verkrijgbaar Om Jules Rimetbeker Wedstrij drooster voor eindtournooi Tennis-interland tussen Nederland en Brazilië Verzekering Sunderland verslaat West Bromwich DOMINGO Europees kampioen vijf kamp Hongaars elftal slechts op één plaats gewijzigd MARKTBERICHTEN (Van onze parlementaire redacteur) Bij de behandeling van de begroting van Overzeese Rijksdelen heeft mi nister Kernkamp in de Eerste Kamer medegedeeld, dat hij met belangstel ling de critische beschouwingen in De Tijd had gelezen over het werk van de Sticusa. Pater Beaufort (K.V.P.) had hem hierop gewezen en gevraagd, waarom niet het zwaartepunt van het werk der stichting wordt verlegd van Indonesië naar de Antillen. De minister antwoordde, dat binnenkort aan de Kamer een aanvullend bedrag van f 300.000 zal worden gevraagd voor dit werk. De bedoeling is inderdaad, dat vooral aandacht wordt besteed aan het brengen van cultuur aan het Antillaanse en Surinaamse volk. Of er aanleiding is voor de Sticusa om haar beleid te veranderen, dient op de eerste plaats beoordeeld te worden door deze stichting zelf- Hoewel de katholieken redelijk vertegenwoordigd zyn in de Sticusa, hebben zij in het Cultuur Centrum Curasao slechts twee op de negen bestuursleden, volgens de mededelingen van de minister, ofschoon de bevolking er voor negentig procent katholiek is. Wat betreft het doordringen van de cultuur in het volk, meende de minister, dat de Sticusa via het C.C.C. toch wel het volk bereikt. Het C.C.C. heeft namelijk veel contacten. De Sticusa wil zich slechts beperken tot stimuleren en steunen van activiteiten. Over de defensie van onze trans-at- 'antische rijksdelen kon de minister vanwege het geheime karakter daar van weinig mededelen. Hij zei dat binnenkort resultaten te verwachten zijn van de onderhandelingen, die ook 111 et de Amerikanen worden gevoerd ov'er de verdediging van het Caraïbische hekken P.v.d.A. en Nieuw-Guinea Bij de replieken heeft de heer De Hreu (PvdA) nog eens het standpunt hiteengezet dat zijn partij inneemt ten ainzien van de positie van Nieuw Guinea. Nooit heeft de Partij van de Arbeid aLs zodanig uitspraak gedaan bat het bewind over Nieuw Guinea Zou worden overgedragen aan de repu bliek Indonesië, aldus de heer De Dreu. Hij zou daar ook nooit accoord mee zijn Begaan want hij beschouwde deze eis Bis een min of meer imperialistisch breven, eigen aan jeugdige naties. Wan neer Indonesië een geschil, dat zou kunnen ontstaan over deze kwestie, aan een internationale rechter zou voor leggen, zou Nederland zich daartegen htet kunnen verzetten. Iets anders is of wij ons bij de uitspraak zouden boeten neerleggen. Prof. Molenaar (VVD), die had opge merkt dat de uitspraak van de PvdA gedaan bij monde van de heer Goed hart in de Tweede Kamer hem nog al ongewis voorkwam omdat de heer Goed hart er vage restricties ten aanzien van de internationale toestand aan had Verbonden, kreeg van de heer De Dreu ten antwoord, dat de VVD uit eigen ervaring wel weet wat koerswijzigin gen zijn. De PvdA meent dat zolang de zaken internationaal zo liggen als thans het geval is. de verantwoorde lijkheid voor dit achtergebleven ge bied op de eerste plaats berust bij Ne derland. De Partij van de Arbeid hoopt dat Nederland zijn taak in Nieuw Gui nea met succes zal vervullen en dat tz.t. de inlandse bevolking zelfstandig zal kunnen kiezen op welke wijze het bestuurd wil worden. Over de nieuwe rechtsorde in het koninkrijk kon nog weinig worden me degedeeld. De minister deelde ter ge ruststelling van prof. Gerretson mede dat het niet de bedoeling is in het nieu we statuut in de monarchie noch in de erfopvolging enige wijziging aan te brengen. Investeringen in Suriname Over de investeringen in Suriname Advertentie per Hes deelde de minister mede dat de Her- stelbank een aandeel heeft in de finan ciering van verschillende Surinaamse bedrijven. Verder zijn er weinig of geen overhei-dscredieten in omloop. Van de 40 millioen van het welvaartsfonds zijn er 32 bestemd voor de ontwikkeling van de economische welvaartsbronnen van het land, ongeveer 4 millioen voor verbetering van sociale omstandighe den en 3'4 millioen voor reparatie werkzaamheden. Van verschillende zij den werd de regering gesteund in haar voornemen om in de V.N. geen stap toe te geven terzake van de eisen om over deze rijksdelen in de West nog te blijven rapporteren. Prof. Gerretson is nog teruggekomen op zijn betoog van het vorig jaar over de eerste onderhandelingen van mi nister Kernkamp in New York. De mi nister verdedigde zich hiertegen op bijzonder scherpe wijze en ook prof. Molenaar nam de minister in bescher ming. Hij noemde de persoonlijke aan val van prof. Gerretson „vol bitter en venijn." Het lid van de Tweede Kamer de heer Koersen (KVP) heeft de minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoorzie ning gevraagd of hij bekend is met de vorm, waarin door het Hoofdbedrijfschap voor akkerbouwproducten, afdeling ad ministratie, de „aanmaning" wordt ge goten, welke wordt toegezonden aan bakkerijen, die haar bijdrage ingevolge artikel 2 van de „Heffingsverordening sanering broodbakkeriibedrijven 1953" niet binnen de vastgestelde termijn van veertien dagen hebben voldaan. Acht de minister het juist, dat deze „aanmaning" o.a. de volgende „vriendelijke" uitdruk kingen bevat: „Wij sommeren u thans vóór, enz." (termijn van vier dagen); „indien niet binnen de gestelde termijn betaald is. zullen wij scherpere maatre gelen treffen"; „wij hebben het recht het verschuldigde bedrag zo nodig per deurwaarder in te vorderen zonder rech telijk vonnis" etc. Acht de minister het bevorderlijk voor de toekomstige ont wikkeling van de bedrijfsorganen, en passend in deze tiid. indien de admini stratieve bedriifsverordemngen op bo venstaande wijze tot uitvoering worden gebracht? aldus de heer Koersen. Tijderis het. 39e F.speranto-wereldcongres, dat van 31 Juli tot 5 Augustus a.s. te Haar lem gehouden wordt, zal onder rectoraat van nrof. dr. C. C. Berg uit Leiden een in ternationale zomeruniversiteit in werking treden. De secretaris van deze instelling, prof. dr. Ivo Lapenna te Londen, deelt mede, dat prof. W. B. CoJMnson van de universiteit van Liverpool zal spreken over: ,,Vorm én betekenis van woorden" en over: ,,Het pro ces van betekenisveranderingen in de na tionale talen en in het Esperanto". De Japanner prof. Hideo Yagi van de universiteit van Okayama zal vanuit econo misch, sociaal, politiek en medisch gezichts punt het probleem van Japans bevolkings aanwas behandelen. Dr I. Olsvanger. filo soof en bekend schrijver uit Jeruzalem zal spreken over „Volkshumor, in het bijzon der van de Joden". Advertentie Bestrijd UW PIJNEN met: ZWITSAL Minister Algera heeft Woensdag in de Eerste Kamer by de verdediging van de begroting van Verkeer en Waterstaat ge zegd, dat er in de strijd tegen het wa ter de volgende vijf phasen zijn: Hel herstel van de dijken in de oorspron kelijke staat; verbetering van de dij ken in het rampgebied, met de bouw van sluizen, stormstuwen en de aanleg van slaperdijken; versterking van de duinenrij van Cadzand tot Rottum; af sluiting van de zee-armen; eventuele in poldering van de Waddenzee. Met betrekking tot het advies van de Delta-commissie stelde de minister uit drukkelijk vast, dat het kabinet hier over nog geen oordeel heeft gegeven, De problemen van het benodigde mate rieel voor de afsluiting der zeegaten zijn groot. De minister kan zich daar over nog niet uitspreken. Wel zou hij het toejuichen als t.z.t. de Nederlandse ingenieurs zich ter beschikking zouden stellen van de Rijkswaterstaat om ge zamenlijk het grote werk der afsluiting aan te vatten. Hij zal zelf alles doen om een spoedige beslissing van de regering over het ad vies van de Delta-commissie te bevor deren. De beslissing over het plan kan genomen worden onafhankelijk van een eventueel kanaal door W.-Noord-Bra- bant, zo antwoordde hy de heer Gerret son. N.S.-particulier vervoer De verhouding Nederlandsche Spoor wegenparticulier vervoer ligt op het vlak van semi-overheldsveryoerparti culier vervoer, zo zei de minister aan het adres van de heer Kramer. Primair wilde spr. het wegvervoer zien als een tak van het particulier initiatief. Dit beginsel heeft hij echter bij zijn be leid niet rigoureus toegepast, doch hij heeft rekening gehouden met het his torisch gegroeide. Deelneming van de N.S. en haar dochterondernemingen aan het wegvervoer is thans het klemmende vraagstuk. Minister Algera hoopt met betrekking tot de Rijnvaartkwestie nog op een min nelijke schikking met West-Duitsland Mocht dit niet gelukken, dan zal niets anders overblijven dan een beroep te doen op een internationale rechterlijke instantie. Het onderzoek in Groningen naar de afsluiting van de Waddenzee op te dra gen aan een staatscommissie, een sug gestie van de heer De Vos van Steen- wijk, kan in de toekomst misschien ge schieden. Zoals de zaken thans echter staan is het onderzoek nog niet in een dergelijk stadium dat een staatscommis sie gewettigd zou zijn. De begroting van Verkeer en Water staat werd tenslotte, evenals die van het Zuiderzeefonds, zonder hoofdelijk stemmen aangenomen (C.P.N. tegen). De lichtwedstrijd, welke het Neder lands militair elftal op het Z. F. C.- terrein te Zaandam tegen het Noord hollands elftal heeft gespeeld, heeft een verdiende zege van 43 opgele verd voor de militairen. Aan het slot van de tweede dag in de vijfde testmatch te King ston (Jamaica) tussen WestIndië en Engeland, heeft Engeland, in ant woord op het eerste inningstotaal van West-Indië van 139 runs (Walcott 50 en Tr. Bailey 7 voor 34) 194 runs gescoord voor het verlies van 5 wickets, zodat het een voorsprong van 55 runs op de eerste innings verworven heeft met nog 5 wickets ter beschikking. Hutton staat op 93 not out, wicket-keeper Evans is nul not out. Er is zeer langzaam gescoord door Engeland, in totaal slechts 177 runs, (eergisteren maakte Engeland 17 voor nul). Het eerste uur leverde slechts 13 runs op en de lunchpauze brak aan op 41 voor 0. Dadelijk na de hervatting werd Bailey voor 23 runs door McWatt achter het wicket op de 17-jarige link se slowbowler Sobers van Barbados in gerekend, waarna May en Hutton het totaal tot honderd opvoerden. May bracht de 100 op met een enorme zes on Sobers, doch was direct daarna weer uit voor 30 op Ramadhin, gevangen door Paraideau, die voor Walcott fieldde. Op 152 was het Compton's beurt om te ver trekken. Nadat de Middlesex-speler 31 goede runs gemaakt had, had hij het ongeluk te vallen waarbij een bail van het wicket viel. Watson (4) en Grave- ney (11) faalden, waarna Evans zijn aanvoerder tot het slot gezelschap hield. Hutton heeft de gehele dag stand ge houden en vrijwel foutloos gebat. Fast- bowler King heeft een spier verrekt en zal waarschijnlijk morgen niet kun nen bowlen. De stand luidt nu; West- Indië: le innings 139. Engeland: le in nings; 194 voor 5. Het Rotterdams elftal, dat Zaterdag tegen Antwerpen speelt, is als volgt samengesteld: Doel: Dufourné (Sparta). Achter: Van Kerkum (Feijenoord) en Osterhoit (Hermes D.V.S.). Midden: Steenbergen (Feijenoord), Everse (Xerxes) en Dörr (Excelsior). Voor: Könemann (S.V.V.), Bennings- hof (Sparta), Van der Tuyn (Hermes D.V.S.), Van Pelt (S.V.V.) en C. Rijs- houwer (Xerxes). Zondag 4 April herdenkt Zuster Alex andra (in de wereld Vrouwe Barones M. van Lamsweerde van de Witte Zus ters van Afrika te Boxtel, in het Rust huis van die orde te Sterksel de dag, warop zij voor vijftig jaar haar eeuwige geloften aflegde. Jrt Bodegraven vieren op 4 April a.s. de heer en mevrouw Van Dorp hun zeventigjarig huwelijksfeest. De heer Van Dorp is 93 jaar en mevrouw 'J0 Burgemeester mr. J. J. Croles is Woensdagmorgen gaan feliciteren en over handigde een brief met gelukwensen van H. M. de Koningin. De heer en mevrouw Van Dorp nemen de brief in ontvangst. (Speciale berichtgeving) In de zevende party van de tweekamp om het wereldkampioenschap heeft Smyslov zijn eerste overwinning be haald na een fijne behandeling van het eindspel. De uitdager heeft op fraaie wijze in het eindspel gebruik gemaakt van de grote kracht van zyn loper. Het is Bot winnik ditmaal niet gelukt uit de stel ling een afdoende verdediging te puren. Reeds tien zetten na de hervatting moest hij de wapens strekken. De zevende partij, welke wa$ onder broken in de volgende stelling: Wit (Smyslov): Kf3, Td3, Lf6, pionnen a3, g3, h4. Zwart (Botwinnik): Kc5, Ta8, Pe6, pionnen a5, b4, f5, had het volgende slot. 41. h4h5 De verwachte zet 41Ta8a7. Het eveneens verwachtte antwoord, Advertentie Besteed Uw rookbudget goed. Rook een sigaar, waarvan U lang en intens kunt genieten Ritmeester FIAT. Maar rook haar dan ook op de wijze die zij verdient, rustig en bedachtzaam Alleen dan geeft zij U het volle genot van haar rijke, kernachtige mélange. Dan blijft zij koel, het aroma hoog. Ritmeester FIAT. Een en al geur en smaak - tot het laatste trekje FIAT Er zijn wel grotere, maar geen betere 26 ets. sigaren. Craquelé A. K. vraagt hoe men craquelé op een fles aanbrengt. Antwoord. Craquelé treft men aan als fijne barstjes In de verf van een schilderij en ontstaat door krimpen of uitzetten van doek of paneel tengevolge van temperatuursverschillen. Ook in de keramiek kent men deze term als z.g. haarscheuren in glazuren, die kunnen ontstaan, wanneer deze glazuren een grotere uitzettings-coëfficiënt bij verhit ting en dus ook een sterkere krimp bij afkoeling bezitten dan het aardewerk, waarop zij zijn aangebracht. Van cra quelé op flessen is ons niets bekend. Nu Duitsland en Zuid-Slavië zich defini tief voor de eindronden van het wereld kampioenschap voetbal hebben geplaatst en alleen de strijd in groep III (waarin Engeland en Schotland zitten) nog niet de finitief beslist is, staat het wedstrijdrooster voor het eindtournooi in Zwitserland vrij wel vast. Het rooster voor de achtste fina les ziet er als volgt uit 16 Juni: Bern: UruguayTsjechoslowa- ki.ieZuerichOostenrijk tegen nummer 2 van groep III (waarschijnlijk Schotland) Lausanne: Frankrijk—Zuidslavië; Genève: Brazil ië-Mexico. 17 Juni: Bern: Turkije-DuitslandBazel: winnaar groep III (waarschijnlijk Enge- land)-België: Zuerich: Hongarlje-Zuid-Ko- rea; Lausanne: Italië-Zwitserland. 19 Juni: Bazel: Uruguay-nummer 2 groep III (waarschijnlijk Schotland): Zuerich: Oostenrljk-Tsjecho-Slowakije: Lausanne BraziliëZuidslavië; Genève: Frankrijk— Mexico 20 Juni: Bern: winnaar groep III (waar schijnlijk Engeland)Zwitserland: Bazel: Hongarije—Duitsland; Genève: Turkije— Zuid-Korea: Lugano: Italië—België. Het bestuur van de Braziliaanse ten- nisbond heeft de K. N. L. T. B. doen weten, dat het de uitnodiging, om met de Braziliaanse Davis Cupploeg op Vrijdag 23, Zaterdag 24 en Zondag 25 April a.s. op de Metsbanen te Sche- veningen een oefenwedstrijd tegen het Nederlandse team te spelen, heeft aangenomen. Bromelia droogt uit E. B. Mijn Bromelia gaat uitdrogen, Hoe moet ik er mee aan? Antwoord. Bromelia's zijn, op één uitzondering na, schaduwplanten, ze hebben dus liever geen zonnige plaats. Wel vragen zij een vrij hoge tempera tuur, maar liefst constant, want ze zijn niet bestand tegen temperatuurswisse lingen. 65 graden F. is een goede tempe ratuur. 's Zomers water n op het scho teltje èn in het hart van de plant. Is de bloei afgelopen, dan is de plant ver der waardeloos, zij sterft af. Aan de voet van de plant komen echter jonge scheuten te voorschijn. Als zij de halve hoogte van de moederplant bereikt hebben, kunnen deze scheuten weer opgepot worden. Wij plaatsen deze scheuten dan in. een mengsel van 3 delen bladgrond, 1 deel varenwortel en een deel gehakt mos. De Cryptanthus, een lange stengelloze plant, is de enige, die goed zon kan verdragen. Hoe meer licht hoe mooier de kleur. Deze plant kan ook gedijen in een koel vertrek en behoeft slechts matig water. Betaling reparaties G. Th. Welke reparaties komen voor rekening van de huurder en welke voor rekening van verhuurder? Antwoord. Geringe en dagelijkse reparaties komen voor rekening van de huurder. Bij gebreke van een overeen komst worden als zodanig aangemerkt: reparatiën aan winkelkasten, sluiting aan luiken of blinden, de binnensloten, de vensterglazen, zowel binnens- als buitenshuis enz. enz. Is ouderdom de oorzaak van de slij tage, dan komen ze voor rekening van de verhuurder. Kleine reparaties aan de W.C., aan de waterleidingen, komen voor uw rekening. Opknappen van het huis van binnen laten de huiseigenaren vrijwel steeds over aan de huurder. De v e rhuurder is echter verplicht het ge huurde in alle opzichten in goede staat van onderhoud te leveren. Nauwkeurig omschrijven w a t u moet laten maken en wat de v e rhuurder moet laten doen. is niet op te geven. Hebt u ernstige klachten, zoals lekkage aan dak, enz., waardoor uw woongenot niet tot het volle recht komt, dan laat de Huurwet 1954 toe, u schriftelijk te wenden tot de kantonrechter, met ver zoek een dag te willen bepalen, waarop uw zaak ter terechtzitting kan worden behandeld. U dient daarbij op te geven de naam van de eigenaar, zijn adres, uw klachten, enz. Het verzoek kan op on gezegeld papier gesteld worden. De poort, toegang gevende tot de achter tuin, zal naar onze mening voor reke ning van de eigenaar gerepareerd moe ten worden, aangezien de poort, volgens uw schrijven, wel erg bouwvallig is te noemen. Belastingaftrek Th. H. heeft een belastingvraag. Antwoord. De belastingaftrek, welke u gehad hebt, berust op een bij drage door u in de kosten voor levens onderhoud van uw moeder. Dit is n.l. een „buitengewone last", zoals in de wet omschreven. Toen u dus zei dat u kost geld betaalde, vatte men dit logischer wijze op als een betaling voor uw eigen levensonderhoud, hetgeen een normale inkomstenbesteding is en geen buiten gewone last. Wanneer uw moeder nog geen f900 per jaar inkomen heeft en u verdient f 52 per week, dan is het in het alge meen echter wel aannemelijk, dat u voor een deel bijdraagt in de kosten van levensonderhoud van uw moeder. Wanneer deze buitengewone last een zeker minimum overtreft, wordt daar mede in de belastingheffing rekening gehouden. U kunt dus beter niet op anderen afgaan en maar wat zeggen, doch beter gewoon zeggen, hoe het is. Ook nu gaat u maar 't beste naar de inspectie en zegt hoe het is en waarom u eerst wat anders gezegd hebt. Daar zullen ze heus niet zo gek van opkijken, want het komt wei meer voor, dat iemand wat tegen hen zegt, wat niet juist is. Dan legt u maar uit dat, gezien het inkomen van uw moeder, het van zelfsprekend is, dat u in haar levenson derhoud bijdraagt. 2) Het bedrag van uw aftrek be spreekt u het beste op de inspectie. Ze hebben daar ervaring met zulke geval len en wanneer u vraagt wat, gezien de omstandigheden zoals ze zijn en die u dus moet vertellen volgens hun méning redelijk is, dan zullen ze u niet onredelijk behandelen. De belasting ambtenaren hebben er immers zelf geen belang bij, nietwaar? Muntwaarde E. B. Ik ben in het bezit van een zilveren 3-gqldenstuk van Willem I van 1824. Wat is de waarde hiervan en waar kan ik mij vervoegen? Antwoord. De waarde is moeilijk te zeggen. Het drie guldenstuk van 1824 (brief is niet erg duidelijk, kan 1827 zijn, hoewel er in dat jaar geen drie geldstukken zijn geslagen) is niet zeldzaam. Er zijn er 644.126 geslagen te Utrecht. De handelaren zullen u nooit meer geven dan een fractie van de (niet vaststaande) waarde. Wanneer u het verkopen wilt, wendt u zich dan tot een verzamelaar. Ook deze geeft u echter de volle waarde niet. Desgewenst kunt u bij de redactie van dit blad een adres afhalen, waarmede u zich in ver binding kunt stellen. Loterij B. de Gr. Begin Januari stuurde ik 50 ets. aan postzegels (en 15 ets. voor een trekkingslijst) voor een lot van het Dierenrampenfonds. We horen echter niets. Weet u wanneer de trekking is? Antwoord. Wij raden u aan rustig te wachten. Uit het feit dat u nog geen trekkingslijst hebt ontvangen kunt u o.i. afleiden dat de trekking nog niet heeft plaats gevonden. Reis naar Lourdes Mevr. M. A. H. Deze zomer wil ik naar Lourdes, maar wat is nu de mooi ste reis: per trein of per autocar? Antwoord. Wat bedoelt u? De mooiste reis wat het landschap betreft? Of bedoelt u: de meest comfortabele reis? Wat het eerste betreft: zowel trein als bus gaan, als zij de kortste route nemen, door ongeveer dezelfde streken. En wat het tweede aangaat: dat hangt geheel van uw persoonlijke smaak af. C. v. B. Ik sta enigszins wantrou wend tegenover mijn verzekerings maatschappij, daar sinds twee jaar de premie zeer slecht wordt geïnd. Antwoord. De door u genoemde maatschappij heeft een zeer goede naam. Als u klachten heeft over de in ning der premie, kunt u zich tot de directie der maatschappij wenden. Het bevreemdt ons dat uw informatie tot dusver genegeerd is. „Pleegouders" P. M. Th. B. heeft gelezen dat Prinses Vragen voor deze rubriek moeten worden gericht aan de Redactie van ons blad (met in de linker-boven- hoek der enveloppe: „Vragenru- briek"). De beantwoording geschiedt gratis. De Redactie behoudt zich echter het recht voor, bepaalde vra gen niet voor beantwoording in aanmerking te doen komenOver de beslissing dienaangaande kan niet worden gecorrespondeerd. Gaar ne vermelding van naam en adres bij de ingezonden vragen. Marijke op haar verjaardag bezoek ont ving van haar „pleegouders" en vraagt nu wt hieronder verstaan wordt. Antwoord. Deze personen zijn aan wezig geweest bij de doop van het prin sesje. De naam Wilten is echter niet juist; dit moet zijn Andrée Wiltens. „Drees'-uitkering H. P. Ik trek van „Drees". Ga wel eens bij mijn kinderen logeren en hoef dan niet te betalen. Mag ik mijn uitke ring dan op de spaarbank zetten? Antwoord. Spaargelden tot een bedrag van f 500 komen niet in aanmer king voor de berekening van het aan u uit te keren bedrag. Die tegemoetko ming van uw kinderen blijft eveneens buiten beschouwing. Vrijwel iedereen gaat toch wel eens logeren, waarom zou een „Drees"-trekker dat voorrecht niet mogen genieten? Uw bezit zult u t.z.t. wel moeten opgeven aan de R. v. A. Beslaglegging J. v. B. Ik geniet een steunuitke ring van de gemeente. Kan een oude schuldeiser nu nog beslag laten leggen op mijn inboedel? Antwoord. Daartoe is uw schuld eiser zeker gerechtigd. Bepaalde goede ren mogen echter niet in beslag worden genomen, omdat zij nodig zijn voor het direct levensonderhoud of levensbe hoefte. Hoeveel op spaarbank A. v. L. Hoeveel mag men hebben op de spaarbank voordat men in de be lasting valt? Antwoord. Voor de inkomstenbe lasting komt het er niet op aan hoeveel geld men op de spaarbank heeft. Rente moet men echter altijd opge ven, wanneer men die ontvangt. Voor de vermogensbelasting is een vermogen van een o ngehuwde vrij tot f 10.000 en voor een gehuwde f 15.000. Verder voor ieder kind daarbij f 5.000. Tenslotte soms nog speciale vrijstellingen. daar het de enige manier is om voorlo pig de opmars van de h-pion te stuiten 42. Td3e3 Ook deze zet ligt voor de hand, om dat de zwarte koning wordt terugge drongen ter bescherming van 't paard. Immers dit paard kan niet weg, daar anders de witte koning binnendringt. 4 2Kc5—d6. Hier komt 42Kd5 niet in aan merking wegens 43. Te5t. 43.. Lf6—e5t Een belangrijk schaakje, omdat de koning niet goed naar de zevende rij kan gaan, immers op 46Ke7 zou volgen 48. h6, Kf8. 49. Lg7t./Pg7: 50. h7./ en wint of 49Kf7, 50. Te6:.' enz. 4 3Kd6d5 44. Leob2 met de dreiging 45. Te5t en winst van de f-pion. 4 4Kd5d6 45. Te3d3? thans zou op 43. Te5, ba3: volgen 4 5Kd6e5 46. Td3d2 met fijne manoeuvres heeft wit elke mogelijke tegendreiging van zwart in de kiem gesmoord. 4 6Ta7h7 47. Td2h2, Kc5d6 48. a3a4 legt de zwarte pionnen vast op de kleur van de witte loper. 4 8Kd6e7 49. g3g4 Nu kan wit zonder bezwaar deze nieuwe dekking aan pion h5 geven, waarmede Th2 tevens weer vrijheid van beweging krijgt. 4 9f5—f4 hier brengt fg4u evenmin redding aan gezien daarna het binnendringen van de witte koning niet kan worden ver hinderd. 50. Th2d2 Zwart geeft het op, want tegen 51. Td5 heeft hij geen parade meer. De stand is thans: Botwinnink 4% Smyslov 2VJ In de eerste divisie van de Engelse League heeft Sunderland voor een grote verrassing gezorgd door de lijstaanvoer der en bekerfinalist West Bromwich met 2—1 te verslaan. Ook Preston, dat zich Zaterdag voor de beker-eindstrijd heeft geplaatst, kreeg een nederlaag te slik ken. Blackpool wees Preston met 4—2 terug. West Bromwich was ernstig ge dupeerd door het niet meespelen van vijf spelers. Allen en Nicholls, die dit seizoen tezamen 62 doelpunten hebben gemaakt, spelen Zaterdag in het Engel se elftal en mochten daarom gisteren niet voor hun club uitkomen. Boven dien waren nog drie spelers van West Bromwich geblesseerd. Bij Sunderland was alleen Daniel, die voor Wales speel de. afwezig. De uitslagen zijn: Aston VillaSheff. Wedn. 21; BlackpoolPreston 42; SunderlandWest Bromwich 21. W. Bromw. 36 50 Wolves Huddersf. Burnley Bolton Manch. V Chelsea Charlton Blackpoo' Cardiff Arsena1 36 48 36 45 36 42 36 42 36 42 36 39 36 39 36 39 36 37 35 35 Preston Aston Portsmouth Tottenham Sheff. W. New Castle Manch. C Sunderland Sheff. U. Middlesbr. Livemool 35 33 34 32 35 32 36 32 36 32 37 30 35 30 35 29 35 29 36 27 35 20 De Australiër John Davies, die met een tijd van 2 pin. 34.4 sec. te Hel sinki het Olympisch kampioenschap op de 200 meter schoolslag won, heeft zich uit de wedstrijdsport terugge trokken. Bij de voortzetting van het toumooi om het Europese vijfkamp kampioen schap heeft de Spanjaard Joaquin Do mingo het Europese kampioenschap be haald door zijn partij libre tegen de Belg Vingerhoedt te winnen in twee beurten. Na een poedel maakte hij de partij in eens uit met een serie van 500. Vinger- hoedt bleef op 3 caramboles staan. Zondag 11 April zullen de voetballers van Oostenrijk en Hongarije elkaar op niet minder dan zeven fronten ontmoete In het middelpunt staat de wedstrijd tus sen Oostenrijk en Hongarije, welke in het Weense stadion wordt gespeeld. De Hongaarse ploeg is reeds samen gesteld en bestaat uit: doelGrosics. achter: Busanski en Lantos. midden: Bozsik. Karpati en Zakarias. voor: Budai 2, Kocsis, Hidegkuti, Pus kas en Czibor. De ploeg, welke in het Wembleysta- dion met 6-3 van Engeland won, is dus slechts op één plaats gewijzigd. Spil Lorant is vervangen door Karpati. In groep drie van de voorronden van het tournooi om het wereldkampioen schap voetbal heeft Ierland te Wrexham met 21 van Wales gewonnen. AAGTEDIJK 1 van B. Aires n. New York. ALHENA p. 1 Pto. Alegre n. Santos. ALIOTH 1 te Buenos Aires. ALKAID 1 te Las Palmas. ALUDP.A 1 van R'dam n. B Aires. ALWAKI p. 1 Norfolk n. Zd. Amerika. AMOR 1 te Beyrouth. AMSTELDIJK p. 1 Mobile n. R'dam. ALMKERK p. 1 Ouess. n. Lissabon. ALNATI p. 1 Recife n. Rio Jan. AM.ERSKERK 1 te Antwerpen ANDIJK p. 1 New Orl. n. Rotterdam. BARENDRECHT 1 van Suez n. Mena Ahm. BA WE AN p. 1 Makalla n. Rastanura. BENNEKOM 1 te Rotterdam. BORNEO 1 te Bahrein. BENNEKOM 1 te Rotterdam. BOISSEVAIN 1 te Singapore. CHARIS p. 1 Kp. Boil n. Hamb CRONENBURGH 31 van Cardiff n. Pasajea. DUIVENDIJK 1 te Guayamas. ENGGANO 31 te Antwerpen. FRIESLAND SSM. p. 1 Finist. n. R dam. KIELDRECHT 1 te Antwerpen. LAERTES p. 1 Daedalus n. Aden. LEERDAM p. 1 Ouess. n. Kuwait. LEERSUM p. 1 Tampa n. Houston. MAASLAND 1 te Bahia. PRINS WILLEM V p. 1 Kp. St. Vine, naar Rotterdam. FRINS V. ORANJE p. 1 Sable eü. naar Montreal. RUYS 1 te Penang. SALLAND p. 1 Vliss. n. A'dam. SLIEDRECHT 31 te Aden. SOESTDIJK 31 te Suez. SOMMELSDIJK p. 1 Algiers n. Alex. SCHIE 31 te Antwerpen. TALISSE p. 1 Bareel, n. Havre. TARA 31 van St. Vinct. n. Antw. WATERMAN 1 te Halifax. WIELDRECHT 31 te Thameshaven. ZUIDERKRUIS 1 te Las Palmas. ZEELAND KRL. p. 1 Hatteras n. Charl. ALPHACCA p. 31 Bahia n. Rio Jan. ADINDA 31 te Pladjoe. ALT AIR p. 31 St. Pauls R. n. Recife. AALSUM 30 te Bremen. AMERSKERK 31 te Duinkerken AMSTELBRUG 31 te Santos. AMSTELDIEP 31 van Prt. Said n. A'dam. AGAMEMNON p. 31 Dungen. n Trinidad. BAARN 31 van Curacao n. Cartagena. BORNEO 31 in Str. Ormoez n. Bahrein. BLIJDENDIJK p 31 Cape Race n. Boston. BOREAS 31 te Lissabon. BAWEAN 31 te Aden. DONGEDIJK 31 te Curasao. DEO FAVENTE 31 te La Pallice. GANYMEDES 31 te Trinidad. HAARLEM 31 te Kingston (J.). EOS 31 te Amsterdam. HECUBA 31 te Cap Haitien. HILVERSUM 31 te Port Said. ILIAS 31 te Buitenhuizen. JONGKIND 31 te Valencia. KOTA AGOENG p. 31 Ceylon n. Labuan. LANGLEECLYDE p. 31 Finist. n. Antw. LAERTES 31 van Suez n. Djakarta. MADOERA 31 te Suez. MACUBA 31 te Sorong. MAASLAND 31 te Ilheos. MAETSUYCKER 31 te Fremantle. OVULA p. 31 Param. n. Recife. FRINS WILLEM V p. 31 Gibr. n. R'dam. RITA 31 te Soerabaya. RADJA 31 te Djeddah. SCHERPENDRECHT 31 te Santos. SLIEDRECHT 31 te Aden. SARPEDON 31 te Jeremie. SCHIE 31 te Antwerpen. STRABO p. 31 Kp. St. Vine. n. A'dam PI.ATO 31 te Amsterdam. TELAMON 31 te Pto. Barrios. TASfdAN 31 te Singapore. TITUS p. 31 Gibr. naar Rotterdam. WONOGIRI p. 31 Gibr. n. R'dam. WICKENBURGH p. 31 Ouessant n Casabl. IJSSEL 31 te Bremen. TANKSCHEPEN ARMILLA p. 31 Kp. Padaran n. Haiphong. CALTEX LEIDEN 31 te Sidon. CALTEX NEDERLAND p. 31 G. eil. naar Sidon. CALTEX THE HAGUE p. 31 Finist. naar Rotterdam. CLAVELLA 31 te Piraeus. CISTULA p. 31 Pt. Lincoln naar Melb. ELMINA 31 te Lome. F.RINNA 31 van Marac. n. Curacao. ENA 31 te Singapore. LISETA 31 te Pt. Dickson. OMALA 31 te Suez. ROTULA 31 te Liverpool. SUNETTA p. 31 Formosa n. Mirt. TIBIA p. 31 Landsend n. Eastham. KAASMARKT WOERDEN 31 Maart. Aanvoer 4 partijen, prijzen f 2.102.26 p. kilogram. VEILING TIEL 31 Maart. Appelen Goud- reinette grof 1 4660, fijn 1 3846 2 25— 43. Jonathan grof 1 6472 fijn 1 6065. 2 1345, verder eerste not. fijn 1, tweede notering 2. Bellefleur Brab. 2488, idem Engelse 1827, Keuleman rode 38—44 16—28, idem witte 28—35 13—22. Ko- ningsrood 3240 1529, Klumpkes Eisdener 3443 22—28. Pomme rosa 32—41 11—21. Zuur kroet per 100 kilo 330. Peren: Bre- derode 2644. alles in cents per kilo tenzij anders vermeld. VRIJDAG 22.45 prot. pr. VARA: 23.00 nieuws, 23.15 HILVERSUM I, 402 m. NCRV: 7.00 omr.ork. ïieuws, 7.13 gram., 7.30 muz.. 7.45 prot. pr., 8.00 nieuws. 8.15 gram., 8.30 Tot uw dienst, 8.35 gram., 9.00 zieken. 9.30 vrouw, 9.40 gram., 10.30 prot. pr., 11.00 sopr. en Mozartvleugel, 11.25 gram.. 12.59 klokgelui, 13.00 nieuws, 13.15 lichte ENGELAND. BBC home service, 330 m.: 12.00 pianorecital. 15.00 recital, 16.40 Schots ork., 23.15 pianorecital. BBC, light progr., 1500 en 247 m.: 12.15 amus.muz., 13.00 fabrieksfanfare en muz., 13.45 gram., 14.00 schoolradio, 14.30 soliste. 13.45 ork.conc., 16.00 dansmuz., Anti-Revolutionnaire Partij t.g.v. haar 16.45 amus.muz., 18.00 symph.ork., 19.00 75-jarig jubileum, 15.30 gram., 15.45 Voordr., 16.15 kamerork.. 17.00 koorzang, 17.15 Promenade-ork., 17.45 Friese uitz., 18.00 gram., 18.15 orkestconc.. 18.35 gram., 18.45 trombone-kwintet, 19.00 nieuws, '9.10 regeringsuitz.. 19.30 gram., 20.00 radiokrant, 20.20 kamerork., koor en sol., 22.25 langs wegen van kunst en schoonheid, 22.45 prot. pr.. 23.00 nieuws. 23.15 gram. HILVERSUM II, 298 m. - VARA: 7.00 nieuws, 7.10 gram., 7.15 gym., 7.33 gram., 8.00 nieuws. 8.18 gram., 8.45 huisvr.. 9.00 gym. huisvr., 9.10 gram., 9.35 school radio. VPRO: 10.00 caus., 10.05 prot. pr. VARA: 10.20 kleuters, 10.40 Mezzo-sopr. en piano. 11.00 radiofeuilleton, 11.20 gram. AVRO: 12.00 lichte muz., 12.33 sport, 12.48 gram., 13.00 nieuws, 13.15 gram., 13.20 lichte muz., 14.00 kook- praatje. 14.20 piano, 14.50 voordr., 15.10 blokfluit en clavecimbel. 15.30 Musette- ork. VARA: 16.00 gram.. 16.30 muz. caus.. 17.10 jeugd. 17.45 lichte muz., 18 00 nieuws. 18.15 lichte muz., 18.45 hoorsp 19.00 jeugd, 19.10 dameskoor. VPRO: 19.30 hoorspel en c^us., 20.00 nieuws. 20.05 boek. 20.15 kamerkoor. 20.30 caus.. 20.40 caus. VARA: 21.00 jeugd. 21.35 lichte muz.* 22.00 buitenl. weekoverz.. 22.15 rhythm, muz. VPRO: 22.40 caus.. mandoline-ens., 21.00 lichte muz.. 22.00 gevar. muz., 23.15 gevar. muz., 0.20 ge- var. muz. NORDWESTDEUTSCHER RUNDFUNK 309 m.: 12.00 amus.muz., 13.10 operaconc 14.15 amusjnuz.. 16.00 kamermuz., 19.45 operaconc.. 22.35 symph.ork., 0.30 dans en amus.muz., 1.15 gevar. muz. FRANKRIJK, nat. programma, 347 m. 12.30 symph.conc.. 20.00 Carmen, opera 23.00 zang en piano. BRUSSEL. 324 m.: 13.15 orgelrecital. 16.00 ork., solisten en koor. 16.30 ork. conc., 17.10 lichte muz., 18.00 Vlaamse liederen, 18.20 Vlaamse liederen, 20.15 ork.conc. 484 m.: 12.00 gevar. muz., 14.00 omr. ork. en soliste, 16.05 lichte muz., 17.3£> zang en piano. 22.15 jazzmuz. ENGELAND. BBC. European Sendee Uitz. voor Nederl. 224 m.: 22.00 Nieuws Hoe de weekbladen het zien. Nieuwe films. WIJ KIJKEN NAAR TELEVISIE. AVRO: 20.15 Televizier. 20.45 The Glenn Miller Story. 21.05-21.45 Bij gebrek aan bewijs, TV-spel.

Nieuwe Haarlemsche Courant | 1954 | | pagina 7